ME L JL HEZEN Met Andere Woorden WASAUTOMAAT DE HAVENLOODS 2 dagen Brigadier Piet en de semi-prof Ui miJnHRRDT'S DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 JUNI 1969 Ga je qaaij Op het Schouwburgplein is alles mo gelijk. We hebben de representatieve ruimte in het hart van de stad al zien veranderen in een famijiezwembad toen de zon ons overrompelde. Maar ook op minder mooie dagen mag er nu toch van alles gebeuren. Wie klein kunst wil bedrijven kan zijn gang gaan; wie zich straatartiest noemt of hij nu zingt, op zijn handen loopt of op andere wijze de aandacht van de voorbijgangers weet te trekken kan zijn gang gaan; wie het nodig vindt via fanfareorkesten, beatbands en dergelijke het stadsrumoer te verho gen kan zijn gang gaan; wie op straat wil tekenen met afwasbaar krijt natuurlijk kan zijn gang gaan; wie zich publiekelijk wil bezighouden met het vervaardigen van beeldende kunst kan zijn gang gaan. En hij mag met de pet rond. Niets staat hem of haar in de weg. Het enige dat nodig is, is een seintje naar het stadhuis, waar de heer P. Jonker, kamer 223, graag wil weten wat men gaat doen, waarna hij zijn milde toestemming verleent. Een telefoontje is ook goed: 147744 toestel 430. Gasmasker Precies dertig jaar na een groot scheepse aanmaak (1939) liggen er op de Rotterdamse rommelmarkt gasmaskers te kust en te keur. De meeste zijn gemaakt bij Hevea Holland en wij kunnen tereent trots zijn: het is een goede kwaliteit. Wan neer men het treft, krijgt men bij het gasmasker een handleiding, verstrekt door het Staatsbedrijf der Artillerie- Inrichtiijgen Lange Voorhout 102 te 's-Gravenhage. Zoals men weet heeft Nederland in de Tweede Wereldoorlog geen gebruik hoeven (kunnen) maken van deze handige apparaten. Daar er lieden zijn in het Rijmnond-gebied die beweren dat er een grote milieuver vuiling plaatsvindt, lijkt het ons wel op zijn plaats het bovenstaande te melden. Uit de handleiding voegen wij enke le citaten bij:' ,,Het verdient aanbeve ling zich te oefenen in het dragen van het gasmasker, waarbij vooral de oe feningen in de gaskamer niet moeten worden vergeten. Dit is nodig, ten einde aan het dragen in een gas-at- mospheer gewend te raken, zodat de drager er bij werkelijk gevaar niet vreemd tegenover staat". Als men wil Al deze vragen worden onpartijdig be antwoord door het Consumenten Voor lichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Consumenten Voorlichtingsbureau gratis ter inzage. Onderstaande bon Invullen en opplak ken op briefkaart ol In gesloten enve loppe zenden aan: aangesloten bij de N.II II P. wordt cll donderdag huis- aan huis bezorgd ii 10 STADSEDITIES ROTTERDAM Rotterdam rechter maasoever-Capel a/d IJssel - Bcrgschenhock - Blciswijk Berkel en Rodcnrijs-Nieuwerkerk a IJssel. Oplage 167.500 ex. EDITIE SCHIEDAM Schicdam-Kethcl. Oplage 28.500 ex. EDITIE VLAARDINGEN Vlaardingcn-Maassluis Maasland-Maas- dijk-Hoek v. Holland. Oplage 34.000 ex. EDITIE KRIMPENERWAARD Krimpen a/d IJssel - Ouderkerk a/d IJssel-Krimpen a/d Lek-Lekkcrkerk - Schoonhoven-Stolwijk- Bergambacht - Ammerstol-Bcrkcnwoude. Oplage 14.500 ex. Vlaardingen: „vert. M. Poot, Parkweg 132. Telefoon 351620. Schiedam: vert. N. v. Zetten, van Hallstraat 67. Krimpencrwaard: vert. A. Maat, Gr. Hendr. v. Nassaustr. 36, Ouderkerk a/d IJssel. Telefoon 01808-469. REDAKTIE: Hoofdkantoor Westblaak 25, Rotter dam. Telefoon 010-13 21 70. Schiedam: L. 't Hart, Bachplein 97. Telefoon 35 38 47. Vlaardingen: A. Struys, v.d. Duyn van Maasdamlaan 132d. Vlaardingen. Telefoon 34 10 31. LEZERS-SERVICEDIENST: Mocht mep De Havenloods niet ont vangen hebben, dan gelieve men vóór vrijdagmiddag 12.00 uur te bellen 13.21.70 (voor de Vlaardingse éditie 34.43.49) waarna de krant alsnog wordt bezorgd. kan men deze opmerking als een praktische hint beschouwen. ,,Desgewenscht kan voor het gas masker een eenvoudige draagzak worden bijgeleverd. In dezen draag zak wordt het gasmasker losjes opge borgen, waarna de draagzak met den draagband om den hals wordtvgehan- gen". Deze draagzak is inderdaad bijzon der gemakkelijk. Men kan hem overal meenemen (wij noemen slechts: Ro zenburg, Botlekgebied en Europoort) zonder al te zeer op te vallen of de dagjesmensen die naar het Rijnmond- se Wirtschaftswunder komen kijken, te hinderen, Mocht men het gasmasker, nodig hebben, maar alleen zwaarmoedige manischdepressieven denken hieraan, dan handelt men als volgt: ,,Open de klep van den draagzak. Neem het gasmasker uit den draagzk en vat de twee elastiekbanden van het banden stelsel met beide handen aan weers zijden van den stoffen band aan, de DUIMEN BOVEN OP DEN ACHTER STEN PASSANT, DE VINGERTOP PEN NAAR HET LICHAAM GE KEERD EN STEEK DE KIN VOOR UIT (niet omhoog)". Binnenkort, noemt men deze hou ding, volgens milieuvervuiling-bestrij ders, de zogenaamde Thomassen-hou ding. Barbaars Een 81-jarige lezer haalde in een brief wat herinneringen op aan het Rotterdam yan rond 1900. M iet u toch 's lezen: ,,Ik woonde al jaren in de buurt van de Slachthuisstraat, 's Morgens was ik vroeg op om mussen (e vangen. Nu gebeurde het wel dat er koeien over de straat naar de slachtplaats werden gebracht, die lieten wel eens iets val len. Ik zette een korstje brood met een beetje zand op dat hoopje en ging op een stoepje zitten. Dan kwam Jan de politieman) door de straat met zijn mooie gepoetste schoerfen. Die dacht dat er een mussenklem stond en schopte dat stukje brood om. Dan za ten zijn schoenen vol met de uitwerp selen van de koe. Ik moest maken dat ik weg kwam en liep naar de Crooswijkseweg en ging eerst even de spreuk op het raam bij de groenteboer lezen. Er stond: „Die nering wil doen moet rijk LICHTGEWICHT en arm dulden en moet opstaan voor één cent zowel als voor één gulden". Dan naar school in de Boezemdwars straat. Op de hoek was een politiebu reau. Op de stoep stond een politiea- geht, we noemden hem „Bierbuik". 's Middags gingen we uit vsehool naar het slachthuis. Het ging er in die tijd barbaars toe. Er liep een man met een grote hamer die de varkens een tik op de kop gaf, was het niet goed raak, dan kregen ze er nog een, het was gewoon „beestachtig". Osseh en stiéren kregen bij het' slachten kettingen om de poten, ze werden omgedraaid, zodat ze eerst ribben/en poten braken. Er kwamen dan Javanen van de schepen een kom warm ossebloed drinken, dat hadden ze nodig voor het Stoken van de vu ren. Om binnen, te komen ,in het slachthuis namen we een grote steen in een papier mee, dan zeiden we te gen de portier dat we brood voor onze vaders kwamen brengen. Maar het lukte niet altijd om binnen te komen, want er waren twee portiers. Een vroeg er een keer: is dat brood niet te hard voor je vader?" Aller a op zoatlaq Norman Mailer, de beroemde Ame rikaanse 'auteur die wereldnaam maakte met zijn oorlogsroman „Hel den zonder glorie", dingt naar het burgemeesterschap van New York en voert zijn campagne met een ambi tieus programma, waarin ook een soort witte fietsen-plan is opgenomen. Mailer wil alle auto's uit het stadscen trum Manhattan verbannen, het open baar vervoer gratis maken en op ie dere straathoek een aantal fietsen plaatsen die door iedereen gratis ge bruikt kunnen worden. Elke maand wil Norman een Sweet Sunday"' invoeren. Op zo'n zondag mogen de inwoners zich dan uitsluitend te voet of per fiets ver plaatsen en zal het gebruik van elk mechanische voortbeweging verboden worden. Op deze manier kan New York naar zijn overtuiging weer tot rust komen en zichzelf zuiveren van de zo sterk toenèmende luchtveront reiniging. Je vindt ze ook overal, die halve ga ren die zich druk maken om hun ademhaling. nu;., beduidend goedkoper U kunt deze vakantie nog eens een extra filmpje volschieten zonder dat U direkt aan het geld hoeft te denken, want U koopt tijdens deze aanbieding /neer filmrolletjes voor Uw geld. Super 8 kleuren smalfilm, een ogachrome cassettefilm, die een sublieme kleurweergave ga randeert, geschikt voor zowel dag- als kunstlicht. Deze nieuwe super 8 kleuren film (normale 15 meter lengte) is van dezelfde kwaliteit als on ze beroemde diafilm, nu kom pleet met verzendzakje voor het gratis ontwikkelen voor nog géén dertien gulden. OGACHROME inklusief ontwikkelen Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze super 8 kleu ren smalfilm, geschikt voor dag- en kunstlicht, met ver zendzakje waarop het adres van de ontwikkelcentrale font- wikkelgarantie tot juni 1971). - Elke vrijdagavond tot 9 Ook maandagmorgen Bruint mèt en zónder zon Het zakenvervoer door de lucht van en naar Rotterdam neemt gesta dig toe. Vanaf 30 juni gaat de British United Airways zijn luchtverbindin- gen met Luchthaven Rotterdam tot drie maal per week opvoeren. De nieuwe dienst, die alleen op werkda gen wordt uitgevoerd, vertrekt om 14 uur met bestemming Londen-Gat- wick. Ook deze 55 minuten durende vlucht wordt met 'n Bac-llluitgevoerd Als men de diagrammen in het trapfiguur van de puzzel van vo rige week goed oploste, kreeg men het gezegde: Geen koren zon der kaf. De winnaar van deze puzzel is J. M. van Leeuwen-van Tilburg, Noordeindseweg 7, Ber kel (Z.H.). De oplossing van deze week kan weer gestuurd worden naar: Puzzelredactie „De Haven loods" Westblaak 25, Rotterdam. In de linkerbovenhoek vermelden: MAW 66. De oplossingen moeten uiterlijk dinsdagmiddag twaalf uur in ons bezit zijn. Rondom de genummerde vakjes moeten woorden van vier letters wor den ingevuld. De eerste letter van de eerste tien woorden en de eerste letter van de laatste tien woorden komt pre cies boven het nummer, alle andere woorden beginnen op willekeurige plaatsen, maar ze draaien alle in de zelfde richting rond de nummers: (lie ICARBOYIT tegen maag- en darmstoornissen. MUG0UN (reukloos) r voorkoming van muggebeten. Als echte verrassing: prachtige Terlenka lichtgewicht-pantalons. Ideaal voor weekend envacantie. Heerlijk luchtig, sterk, wasbaar. 139: „Laat-ie nou maar rustig alarm slaan voegoc Piet nogmaals aan zijn rede van gisteren toe. „Wij staan hier nou op het dak en we staan zelfs temidden van zo'n geweldige zee van daken, dat het een klein kunstje moet wezen een flink eind uit de buurt te komen. Laten we dus maar op weg gaan, dan zien we vanzelf wel waar we uit komen „As we dan maar niet in de gaten lopen", vond Karei. „Welnee, man. Hoe kom je daarbij", wuifde Piet Kareis bezwaren weg. „Voorlopig zien de mensen in ons alleen maar een paar keurige nette schoorsteenve gers, die ijverig bezig zijn met de uitoefening van hun mooie beroep". „Nou, veuruiiL Lopen dan maar", zuchtte Karei en hij begon de voetsporen van de brigges te drukken. Dat viel hem eerlijk gezegd nóg niet eens mee en het gebeurde soms een enkele keer, dat-ie bijna hele maal zijn evenwicht kwijtraakte. Toch kwamen ze ten slotte ongedeerd bij een hele massa op elkaar gepakte kleine en oude huisjes terecht. „Kijk, kijk", lachte Piet. iTerionkai lichtgowiohf HEREN PANTALONS in verschillende lichte en donkere kleuren, NU, als ~7 CZ vacantie- B U -3 I i/. 140: Amper had Karei deze woorden gesproken, of daar werd in het steegje het daverende geronk van een levens grote vrachtauto hoorbaar. „Een kolenwagen!" zei Piet blij. „Die moet naar het emplacement, wat ik je brom!" Dat bleek ook zo te zijn, want eenmaal voor het rood witte hekwerk aangeland, begon de chauffeur door oorver dovend getoeter en ander lawaai de aandacht te trekken van de vrij suffe portier. Deze begreep ten slotte wat er van hem werd verlangd en slofte sloom naderbij om 'vol ijver over te gaan tot de drukke werkzaamheden van een man, die een slagboom uit een hekwerk verwijdert. „Wij óp de wagen, Karei", siste Piet. „Dat is onze kans, joh! We zijn tóch zo zwart als roet! Dan doen we net of we er bij horen! Haha, we laten ons netjes het spoorwegter rein oprijden!" Bliksemsnel sprongen de twee vluchte lingen toen achterop de auto en het mag wel gezegd wor den dat- noch de chauffeur van de wagen, noch de spoor- man er ook maar iets van merkten. Eventjes later reed de auto al naar binnen, waarbij we nog even wijzen op de minzame manier, waarop de portier der spoorwegen werd begroet door de twee nieuwbakken kolenknechts. „Zie zo wij bennen bie het spoor", zei Karei met een zucht. „Ik ben hier ook met de trein gekomen, al ben 'k daarbie bijkant bevroren. Ik hoop nou maar dat we een beetje comfortabeler wegkomen. Maar goeie mensen, Piet! Kiek ginds toch 'es an! Zie je daar die kerels met knuppels en bijlen? Bennen dat soms Piet keek onmiddel lijk in de aangewezen richting en jawel hoor! Daar had je de poppen alweer aan het dansen. Daar liep een aantal kerels met grimmige gezichten, die er werkelijk net uit zagen alsof ze aan het zoeken waren naar twee vluchtelin gen. Gelukkig hadden ze niet erg veel belangstelling voor die twee pikzwarte kolensjouwers, die daar net met een vrachtauto het spoorwegterrein kwamen oprijden. „Pof- ferrrrrrdikkeme!ontplofte de brigadier. „Dat heb je goed gezien, Karei.. Dat.zijn onze achtervolgers Wordt vervolgd „Hier kunnen we gemakkelijk via allerlei trappen en lad dertjes naar beneden komen. Ik zal trouwens blij zijn als ik eindelijk weer eens vaste grond onder de voeten heb". Karei zei maar niks en klauterde stoutmoedig achter de brigadier aan naar beneden, alhoewel de eerlijkheid ge biedt te zeggen, dat-ie eenmaal beneden een hele serie zuchten van verlichting slaakte. Het bleek toen, dat ze in een smal steegje stonden, dat hoofdzakelijk uit oude pak huizen bestond. „Ik laat die schoorsteenvegersattributen hier nou maar liggen", merkte Piet op. „Die hebben we niet meer nodig. Maar gommenikkie, Karei! Zie je dat? Zie je die roodwitte slagboom, waarmee dit steegje is afgesloten? En zie je die rails daar? We zijn in de buurt van het emplacement terecht gekomen! Misschien tyunnen we nu ongemerkt met een trein wegrijden". Jao, da's allemaal tot je dienst", zei Karei Kleuntjes. „Maor hoe wil je langs die portier komen? Hij heeft het pakkie van de spoorwegen an eri ik denk, dat-ie daar op wacht zit!" van de wijzers van de klok. Bij juiste oplossing leest men in het diagram van links naar rechts vijf namen van tekens van de Dierenriem. 1 teken; 2 kledingstuk; 3 gemalin van Zeus; 4 brandstof; 5 metalen staaf; 6 rubbersoort; 7 Peruaanse ti tel; 8 Germaanse godheid; 9 vogel; 10 toontrap; 11 tocht; 12 inwoner v. Iran; 13 uitdrukking; 14 als voren of kle dingstuk; 15 beest; 16 toespraak; 17 gierigaard; 18 telwoord; 19 deel van fototoestel; 20 deel van schip of teleur gesteld; 21 pier; 22 bindmiddel; 23 zoogdier; 24 landbouwwerktuig; 25 liefdegod; 26 geheimschrift; 27 gewei- dragend dier; 28 deel van bijenkorf; 29 onbegroeid; 30 put; 31 vete; 32 vreem de munt; 33 ongevuld; 34 aanw. v.n.- woord; 35 vorstentitel; 36 jongens naam; 37 een der Ver. Staten; 38 te gen; 39 voeg; 40 keer; 41 ongesloten; 42 braadijzer; 43 hotelklant; 44 zoom; 45 telwoord; 46 boksplaats; 47 palm- rijst; 48 deel van schip; 49 massa; 50 modewoede; 51 kier of deel van trap; 52 insekt; 53 heldendicht of gerecht; 54 onderscheiding; 55 plank; 56 in- sekt; 57 hemellichaam; 58 vertrek ken; 59 bakinrichting; 60 grondsoort; 61 bloem; 62 hoender; 63 deel van 't varken; 64 loods; 65 tweegevecht; 66 derhalve; 67 middag; 66 knijpwerk tuig; 69 loot; 70 lichaamsdeel; 71 Europeaan; 72 plantsoen; 73 vrucht; 74 opdracht; 75 ongekookt, ruw; 76 geslepen; 77 balspel; 78 tweetal; 79 individu; 80 Europ. hoofdstad; 81 stuk (vis); 82 verpakking; 83 bericht; 84 orgaan; 85 ingewand; 86 hoofddeksel; 87 gelaat 88 smerig; 89 zwijn; 90 deel van schip; 91 dapperheid; 92 Italiaan se rivier; 93 emmer; 94 wedstrijd vaartuig; 95 komt na vorst; 96 (graan)pakhuis; 97 sier; 98 Eskimo woning; 99 uniek; 100 puur. HOOFDPIJN roïoïm a Van 27 Juni—3 juli zal door een Brits In shore survey Squadron (kustopnemingsvaar tuigen) bestaande^ult Hms Lcho, Enterprise en Egerla een routlnebezoek worden ge bracht aan Rotterdam (Parkkade). De sche pen hebben een lengte van 32,6 meter en hebben een bemanning aan boord van 3 offi cieren en 19 manschappen. De belangrijkste taak van deze schepen is het aan de oostkust van Engeland verrichten van hydograflsche opnemingen, teneinde de zeekaarten van dit gebied up to date te houden nu... beduidend goedkoper Voor de prijs waar U amper een klein plantengietertje kunt kopen vindt U in onze huis- houd-afdeling beneden, deze reuze gieter voor Uw tuin. Tuingieter met een inhoud van liefst 10 liter, met losse af neembare sproeikop en in fris gele plastic uitvoeringnu voor nog géén rijksdaalder. inhoud Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze grote plastic tuingieters, met afneembare sproeikop, m geel, a inhoud 10 liter

De Havenloods | 1969 | | pagina 2