Rand delibereert lang over grondprijzen en bouwplannen ,Met zin voor humor kom je een eind in het 60 S^lWWBUJpORPJ SCHIEDAMSE WETHOUDERS f 5100,- ERBIJ iisrsMWU-.) ZOMERPRIJZEN! DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 JUNI 1969 Datum: 26 juni 19&9 iPPOB 1 Hartebeest 1 Pater Davidshert Hoewel de agenda geen by zonder belangrijke punten bevatte, heeft de gemeenteraad desondanks kans gezien tot na het middernachtelijk uur de vergadering te rekken. Zo werd een uitputtende discussie ge voerd over het oninbaar verklaren van vorderingen, voornamelijk wat huurschuld betreft, waarbij de heer Van Katwijk (Prot.) met een amendement kwam, om het college een „volmacht" te geven tot een bedrag van f 250,waarop mevr. Blaauw (PSP) de vraag stelde: „En als het nu f 251,— is?" Na een wat felle reactie van de zijde van het college ,trok de heer Van Katwijk zijn amendement in. De eerste fase voor de bouw van het nieuwe stadhuis zal nu in aan besteding komen; de begroting van de Rijnmondraad vormde mede een punt van uitvoerige discussie. ting te gaan geven. Iets dergelijks werd eerder in een vorige vergade ring althans geweigerd. TOELICHTING De voorzitter acht geen bezwaar voor een toelichting aanwezig; er moet enige ruimte worden gegeven. Spr. erkent dat bedoelde vragen zijn ontvangen en de behandeling wat lang in de maak is. Dit is een gevolg van de moeilijkheden om het plan cen- trum-Kethel goedgekeurd te krijgen. Het was nodig om een beroepschrift in te dienen. Toen dan midden 1968 de goedkeuring werd verkregen, was een discussie aan de gang over de grootte van het winkelcentrum. Het plan is thans nog niet klaar en ook de grondprijzen konden nog niet worden vastgesteld. Men is toen gaan werken met fictieve prijzen, hetgeen ook bezwaren heeft. Intussen kan nu een opzet worden gemaakt voor ex ploitatie gronden in Kethel, hetgeen in september gereed kan zijn. Wanneer alles meeloopt, kan in oktober tot de gronduitgifte worden overgegaan. Het college ziet geen mogelijkheid tot versnelling op een reële grond prijs. Het is ook de vraag of Ged. Sta ten fnet een fictieve prijs akkoord zouden gaan. Mevr. Taverne vindt het diep treurig dat het nog een halfjaar zal duren alvorens tot bouw kan wor den overgegaan, hetgeen niet in het belang is van de volksgezondheid. Hoeveel van dergelijke aanvragen lig gen er nog? De heer Bastiaans (PvdA) zou het juister vinden indien dit soort vragen in de commissie wor den besproken. De heer Verhulsdonk (VVD) informeert of het niet mogelijk is deze zaak te bespoedigen in het be lang van de volksgezondheid. De voorzitter deelt mee, dat er nog 2 of 3 grondaanvragen wachten. Het is wel wat overdreven om te spreken over gevaren voor de volksgezondheid. De discussie wordt gesloten. Raadslid Van Katwijk Mevr. Taverne - van Campen dien de voor het vragenhalfuurtje twee vragen in. „Waarom is er nog geen voorstel tot uitgifte in erfpacht van grond aan de Zwaluwlaan ten behoeve van de bouw van een apotheek en voor de Boerenleenbank en zijn B. en W. bereid dit voorstel in de volgende vergadering in te dienen? Sinds 1964 is er in Kethel-Groenoord een apo theek gevestigd, die evenwel niet aan de eisen voldoet. Er werd vergunning verleend voor de tijd van vijf jaar. Sinds 1968 is de heer Schnebbelie nu bezig te trachten grond in erfpacht te krijgen aan de Zwaluwlaan. De direc teur van gemeentewerken en ook de apotheker gingen met een prijs van f 10,84 per m2 akkoord. De bedragen voor reservering werden gestort. Daarnaast was er de Boerenleenbank, voor wie een prijs van f 25 per m2 werd bedongen en die uiteindelijk eyeneens daarmee akkoord ging. Op 19 mei van dit jaar werden de ak koordmededelingen verzonden en ver wacht werd, dat spoedig een voorstel aan de raad zou volgen. Men had ge hoopt om gedurende de zomermaan den te kunnen gaan bouwen, doch daar komt nu niets van. Vandaar dan ook de tweede vraag. De heer Simons (PvdA) constateert dat voor het halfuurtje vragen gesteld kunnen worden, doch dat het geen ge woonte is om daarop een hele toelich- nu... beduidend goedkoper Hoe belangrijk een vloerbedek king is, hoeveel gezelliger een nieuw tapijt Uw hele kamer maakt, merkt U direkt als er wat nieuws op de vloer ligt. Strikt Ie keus kamerbreed ny lon tapijt, 380 cm breed, in drie mooie kleuren, verkopen wij nu voor een bijzonder lage prijs, per meter voor nog géén vijf tientjes. ONDERWIJS kamerbreed nylon tapijt 380 cm breed Neemt u de Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze tapijt-afde ling, 1e etage, dit 1e keus ka merbreed nylon tapijt, in de kleuren goud, groen en cognac, 380 cm breed, per meter Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open bouw, uit te voeren na onderhandse aanbesteding. De heer Campman (KVP) kan het er mee eens zijn de aanbesteding met voorselectie te houden, dus niet on dershands zoals in het voorstel aange geven. De heer Van Katwijk, ver klaart dat zijn fractie voorstandster is van openbare aanbesteding. Met een aangepaste aanbesteding kan spr. ak koord gaan. De heer Bosman (PvdA) deelt mee zich positief jegens het voorstel op te ^stellen. Pe heer Hout man (VVD) zegt geen problemen bij dit voorstel te hebben, juist hierdoor kunnen ook Schiedamse aannemers worden ingeschakeld. De voorzitter zegt geen bezwaar te hebben tegen de vorm als door de heer Campman als deskundige aapge- 'even, zoaat ae aanbeveling „onders- handse" vervalt. Of er Schiedamse aannemers bij zullen zijn, moet wor den afgewacht; dat hangt van het ad vies van deskundigen af. Voorgesteld wordt een subsidie van f 2250 te verlenen voor geven van hu manistisch vormingsonderwijs op de openbare scholen. De heer Kuyper (Prot.) wil er de nadruk op leggen, dat volgens het voorstel het onderwijs wordt gegeven, indien de ouders zulks nadrukkelijk vragen, zulks teneinde misverstanden bij geven van gods dienstonderwijs te voorkomen. Wet houder Van Kinderen gelooft niet dat er misverstanden zullen zijn, het zou ook kunnen zijn dat ouders zowel bij bels- als humanistisch vormingson derwijs wensen; spr. vindt dat zulks het inzicht van de leerlingen zou ver breden. Het voorstel van B. en W. wordt 'goedgekeurd. VERBOUWING Een bedrag van f.24.000 wordt ge vraagd voor verbouw van het kantoor van de gemeentelijke sociale dienst aan het Broersveld. De heer Verhulsdonk kan zich met het voorstel verenigen teneinde de el lendige huisvesting voor deze dienst te verbeteren. Spr. verzoekf echter al les (n het werk te stellen om rta deze eerste fase meteen door te gaan met de beide volgende fasen. De heer Simons is niet tevreden over de inlichtingen bij dit voorstel gegeven, o.a. met betrekking van het aantal personen dat moet worden on dergebracht. Wethouder Eijkenaar zou graag de hele verbouwing graag in een enkele fase hebben afgewerkt, doch daar hebben we het geld niet voor. Van daar dat we met dit voorstel begin nen. Spr. heeft de indruk dat de heer Simons het voorstel wel overtrekt; het gaat niet over stadhuisbouw. Ie- SUBSIDIE 3 Wolven 3 Ooievaars (Flamingo vij aanwinsten 4 Het Przewalskipaard Vlalski is gedekt door Iwarw mand die even gaat kijken ziet dade lijk dat er ruimte tekort is. Er Werken ongeveer 40 personen. We kunnen de eerste jaren geen zware lasten meer op ons nemen, mede in verband met de stadhuisbouw. De bedoeling is al leen na te gaan welke ruimte er be schikbaar kan worden gemaakt voor de sociale dienst. Het zou nog best kunnen zijn, dat straks het werk toch achtereen kan worden uitgevoerd wanneer de gelden er zijn. Mevr. Taverne zegt dat de soc. dienst te weinig aandachtheeft ge had; het is uit de tijd om een dergelij ke dienst ergens achteraf onder te brengen. Het is jammer dat deze dienst niet dadelijk in het stadhuis plan is opgenomen. Wethouder Eyke- naar wijst erop, dat de soc. dienst in de laatste jaren tot een nieuwe ont wikkeling is gekomen. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. WETHOUDERS De burgemeester heeft aan da raad een voorstel gédaan het salaris voor de wethouders met f 5100 te verhogen en te brengen op f 34.550. Mevr. Blaauw-Rieu (PSP) zegt be zwaar te hebben tegen de procéntuele verhogingen, die de hoogste salaris sen het meest ten goede komen. Het automatisch volgen van de trend acht spr. ook onjuist en de Voorgestelde verhoging is te hoog. De heer Roede (BG) vindt een ver hoging met f 5100 te fors. Bovendien zitten we in Schiedam met de kwestie van „full time" wethouders en niet- .full time". Spr. is tegen het voorstel. De heer Boerman (PvdA) kan met het voorstel akkoord gaan; de voorge stelde wedde is niet te hoog gezien ook de salarissen in het particuliere bedrijf. Het gaat in dit geval over een bedrijf met 1700 man personeel en omzet van f, 100 miljoen. Het is boven dien geen baan „van wieg tot het graf." Mevr. Taverne kan zich achter het voorstel plaatsen. Wel stelt zij de vraag of de PvdA voornemens is in het volgend jaar de eis van „full time" te stellen. Daarmee zoié spr. niet akkoord kunrién gaan. Bovendien is het de vraag wat - full time of niet is, hoeveel loon zou men voor ander werk mogen bestemmen? De heer Collé (CPN) is voorstander van een full time - wethouder, gezien de om vang en betekenis van het werk. Hoe de wethouders hun werk willen indelen, moeten zij weten", aldus de voorzitter. De wethouders zijn door de raad zelf gekozen en men kende de si tuatie. De herwaardering is nodig, omdat men anders niet de meest ge schikte wethouders kan-krijgen. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd, tegen de P.S.f. en de Roede. MEJ. STEFFELAAR VAN HUISHOUDSCHOOL: „Er zijn altijd moeilijke kinderen geweest en die zullen er altijd wel blijven," zo luidt de conclusie van mej. Steffelaar, die na 38 jaar les te hebben gegeven aan de leerlingen van de Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en omstreken, thans afscheid heeft genomen. „Ach, wanneer je zin voor humor weet te bewaren, dan kom je een heel eind in het onderwijs. De meisjes zeggen 'soms woorden, ivaarvan je eigenlijk zou moeten blozen, maar het blijkt veelal dat ze zelf niet of nauwelijks de be tekenis en inhoud van hun woorden weten. De kinderen missen zo vaak de geborgenheid in het gezin waaruit zij komen." Zo tussen de zevenduizend en acht- J(| duizend kinderen hebben in de loop van die 38 jaren levenslessen van mej. Ét, Steffelaar ontvangen. Het blijft bij on derwijs niet hoe aardappelen gekookt «Ma moeten worden, naailessen en welke vakken er alzo meer aan te pas ko men. Er ontstaat met veel leerlingen een band, die belangrijker is dan al leen die als lerares. Mej. Steffelaar weet in vele geval len met welke problemen de ouders van huidige leerlingen in hun jeugd hadden te worstelen, ze kent hele ge zinnen uit Schiedam en omgeving. Op de vraag over verschilpunten bij de jeugd van nu en vroeger antwoordt ze: „Kinderen die we vroeger als „lastig" betitelden, vinden we nu we liswaar geen engeltjes, maar bekijken we toch weer heel anders. In het alge meen is er meer ongebondenheid, die ze dan vaak ook weer van huis uit meebrengen. Je krijgt soms antwoor den dp vragen, die je versteld doen staan. Vroeger was de school alles, tegenwoordig zitten sommige kinde ren hun tijd „uit te dienen." STRENGHEID Raadslid Boerman Aan de raad wordt voorgesteld een subsidie van f 74.400 te verlenen voor de restauratie van de hervormde kerk van Kethel. „Is dat nu een subsidie achteraf of moet er nog een restauratie worden uitgevoerd?" zo informeert ide heer Bieze (P.v.d.A.) Spr. heeft reeds eer der enthousiaste en waarderende ver halen omtrent bedoelde restauratie gehoord en gelezen. De deelt mee, dat inderdaad de r tie reeds is uitgevoerd. Dit is een ge volg van de methode door het Rijk ge volgd bij toekennen van subsidie. Eerst wordt een voorlopige toezeg ging gedaan en technische akkoord verklaring gegeven, wanneer de sub- '^dialfi kosten bekend zijn, dan volgen nadere mededelingen, welke thans zijn ontvangen. De raad keurt het voorstel goed. RAADHUISB0UW Aan de raad wordt voorgesteld over te gaan tot aanbesteding voor de uit voering eerste fase van de stadhuis- Apothekersdienst De dienst vangt aa'n vrijdagavond om zes uur. Dienst apotheek Evers, Lange Haven. 81, telef. 268242. Onze nieuwste collectie tegen U betaalt een gedeelte bi) et koop (ook op mantele n; maat) waarna wij uw mantel deze zomer gratis bewaren. U betaalt bij afhalen het restant. Door uw bont In een speciaal zaak te kopen krijgt u Deskundige voorlichting, betrouwbare service en volledige garantie. Credietservice mogelijk. Bontmantels i prijsklasse. Grote sortering bontstola's, cravat ten en b onthoeden. 5 Nieuws Binnenweg 17Q Rotterdam I/O (bij's-Cravcndijkwal) Tel. 234577 2 Een lerares die het gemakkelijk op neemt, wordt vaak niet eens bijzonder gewaardeerd. Ze willen een vaste hand voelen en zijn blij als er orde heerst. Aan straf uitdelen heb ik een hekel, met zin voor humor kun je veel omzeilen." Mét de kindren, is ook het huishoud- onderwijs veranderd. Vroeger was het al voldoende, als het meisje een goede „burgerpot" kon koken, naaien en verstellen: die eisen zijn. gewij zigd. Eigenlijk vindt mej, Steffelaar dat jammer. „Vroeger was het een voorwaarde bij het koken en bakken, dat dé meisjes iets extra's zelf konden maken. Dat ze cake konden bakken en nagerechten verzorgen. Nu is het allemaal kant en klaaruitblikoffles. Het gebeurt vaak, dat wanijee* de meisjes hier een nagerecht lefen ma ken, ze beginnen te zeggen: „Dat lust ik niet". De hoofdschotel \s irj het al gemeen wel gefïjk gebleven èiaar er iets aan toevoegen, 'daar is veelal te weinig interesse voor. Zo gaat het ook met de naaldvak ken, al is er toch wel interesse geble ven voor kostuumnaaien en zó. Maar het echte kostuumnaaien heeft nog wel de belangstelling, hetgeen niet het geval is met de opleiding voor „huis naaister". Er blijkt veel animo te be staan voor meisjes die het naaldvak verstaan, om tót verkoopster in modè- magazijnen te worden opgeleid, of in een stoffenzaak te gaan. IN BEWEGING „Zoals met al het onderwijs, blijft ook het huishoudonderwijs steeds in beweging", constateert mej. Steffe- Metromarkt De Cruyter in de wijk Holy VLAARDINGEN Deze week is een aanvang gemaakt met de bouw van een Metromarkt van De Gruyter ln de wijk Holy. Het gebouw gaat deel uitmaken van het winkelcentrum „De Loper" tussen de Charlotte de Bour bonlaan en de Amalia van Solmslaan. De Metromarkt krijgt een vloèrop- pervlakte van 1.060 m2, waarvan 750 m2 bestemd is voor de verkoopruim te. Het gebouw zal worden opgetrok ken als een staalskelet met vullingen van glas en metselwerk. Door deze werkwijze is de bouwtijd betrekkelijk kort. Het ontwerp voor de Metro markt is van het eigen architectenbu reau van De Gruyter. laar; „je moet dus wel zorgen via lec tuur enz. voortdurend op de hoogte te blijven. Het gaat er nu allemaal luxueuzer naar toe dan in vroeger ja ren. Wat je vroeger in de derde klas aan leerlingen gaf, dat geef je nu in de eerste klas." Na haar opleiding, werd nu 38 jaar geleden mej. Steffelaar aan de school verbonden als lerares voor voedings leer en andere huishoudelijkevakken. Van 196U-1963 fungeerde zij tevens als adjunct-directrice hetgeen nu weer sinds september 1966 het geval is. Zoals bekend zijn er plannen om in Groenoord een nieuwe school té 'bou wen ter vervanging van het gebouw in de Prins Mauritsstraat, dat in 1900 is gebouwd. Hoewel zij nóg niet toe is aan de pensioengerechtigde leeftijd acht mej. Steffelaar het gewenst, mede in ver band met haar gezondheidstoestand, het wat rustiger aan te gaan doen. Ze .is voornemens terug te keren Daar haar geboortestad Den Haag, om daar nog wat sociaal werk, liefst on der bejaarden te gaan doen, zoals vroeger jaren in de Vrijz. Chr. Jeugd- dentrale. Ze heeft voor de laatste maal de examens meegemaakt aan de Schiedamse school en diploma-uit reiking welke deze week plaatsvindt. nu... beduidend goedkoper Als U nu of binnenkort een kinderstoel nodig hebt,.... en U wilt voor Uw kleine even goed de beste en mooiste ko pen die er is, kom dan eens kijken in onze Baby-afdeling. Want daar verkopen wij kin derstoelen met zwaar ver chroomd onderstel en stevig formica speelblad. In 3 standen verstelbaar solide voetenplankje, alle buis in 19 mm dikte en met eerste kwali teit suwide bekleed. Deze onverwoestbare stoel ver kopen wij voor nog géén vijf en twintig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze 19 mm buis kinderstoelen, één brok solidi teit, uitgevoerd leuke frisse kleuren Elke vrijdagavond tot 9 uur open

De Havenloods | 1969 | | pagina 6