W B en W Schiedam maant Rijnmond tot beperking „Total look" voor modebewuste vrouw Idee van tien fabrikanten: Verontruste artsen willen bezinning over oorlog Meldingen uit politierapport DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 JÜNI 1969 S'tfam 9 „We kunnen ons niet aan de indrufc onttrekken, dat de ontwerp-begro- posten, die indien Rijnmond het werk ting vrij ruim is opgezet en gelet op de uitkomsten over 1968 blijft het "iet d(red> ^'Ae™ee^e een vraag of daarbij de raming voor 1969 als basis mag worden geno- egro, ng men," aldus het college van B. en W. van Schiedam met betrekking tot de cntwerp-t*egroting 1970 van de Rijnmondraad. Het college'stelt-aan de genteenteraad voor aan het dagelijks bestuur van de Rjjnmondraad te berichten, dat vooralsnog tegen de begroting bezwaar bestaat, omdat Rijnmond bij het doen van uitgaven zich de grootst mbgelijke beperkingen dient op te leggen. Meer dan de helft van de totale uitgaven moet tl&ans door de gemeenten worden gedekt, voor'wie de financiële positie zelf van jaar tot jaar slechter wordt. De Qat ni,nmona er JB verhoging van die bijdrage overschrijdt voorts de reële stijging uit het BiaaUW (psp) die nog wi....n gemeentefonds, verder omdat de uitgaven vrij ruim zijn geraamd en begroting zelf heeft kunnen zien. Rijn- er tal van „stelposten" zijn, waarvan de noodzaak niet of onvoldoende mond heeft voor de gemeente dij wordt aangetoond. begroting moeten opnemen, zoals voor bestrijding van luchtverontreini ging, verkeersonderzoek enz. Wc we ten nu ook niets van de prognose voor volgende jaren. De heer Houtman (VVD) adviseert ook het voorstel aan te houden; op deze wijze zou men als raad zich bela chelijk kunnen, maken. De belangen van Rijnmond en de bevolking zijn er mee gemoeid. ,,Het is nu eenmaal een feit, dat Rijnmond er is", aldus Ter toelichting op dit voorstel schrijven B. en W. de raad, dat thans door Rijnmond dezelfde normen kun nen worden gehanteerd, als de ge meentebesturen hebben te doen. ,,De ontwerp-foegroting van Rijn mond voor het jaar 1970 wordt slui tend gemaakt met een gemeentelijke bijdrage van f 2.926.270,-, overeenko mende met f 2,74 per inwoner. De toe lichting in het begeleidende schrijven, dat „op dit bedrag jn mindering zal komen de restitutie' over het jaar 1968, welke volgens voorlopige ra ming ongeveer f 0,51 per inwoner zal bedragen", achten wij weinig rele vant. Deze restitutie zal niet ten bate van de dienst 1970 komen, zodat in de gemeentebegroting voor dat jaar re kening moet worden gehouden met f 2.74 per inwoner. Maar ook los daar van betekent het aanvaarden van de ontwerp-begroting in haar huidige op zet, dat het niveau van de gemeente lijke bijdragen met ingang van 1970 wordt gebracht op f 2.74, waarmede tevens een basis voor de latere jaren is gelegd. Afwijking Indien in aanmerking wordt geno men, dat de gemeenten over 1969 (naar raming) f 2,14 moeten bijdra gen, moet een verhoging worden ge constateerd met 28 procent. Dit per centage wijkt wel heel sterk af van de jaarlijkse trendmatige stijging van de uitkeringen uit het gemeentefonds. Wordt de over 1968 werkelijk ver schuldigde bijdrage in de beschouwin gen betrokken, dan moet worden ge concludeerd, dat over dat jaar (nog) kan worden volstaan met f 1,22. Een verboging ip twee jaar tijds van meer dan' 100 pet. zou doen verwachten, dat hetzij in de begeleidende brief, hetzij in de memorie van toelichting uitvoe rig en overtuigend wordt aangetoond, dat niet kaïi worden volstaan met een geringer accres in de uitgaven. Een zodanige motivering hebben wij niet aangetroffen. Wel wordt geattendeerd op bepaalde verhogingen, maar van een klemmende argumentering is geen sprake Onze bezwaren richten zich echter niet alleen te'gen het ver overschrij den v'an de norm. welke voor de stij ging van de gemeentelijke uitgaven wordt gehanteerd bij de toewijzing van middelen uit het gemeentefonds. Worden van een aantal jaren de ge raamde en de werkelijke uitgaven van Rijnmond vergeleken, dan blijkt, dat voor het sluitend maken van de begroting 1967 een gemeentelijke bij drage van f 1.34 nodig was. De reke ning over dat jaar vertoonde een mer kelijk tekort, dat dekking kon vinden in een bijdrage van de gemeenten van f 0,83 per inwoner. Bedroeg dit ver- nubeduidend goedkoper Zoekt U een nieuwe plaid voor in de auto, voor over Uw bed of de bank in de huiskamer, een extra deken of een kleed, dat U deze zomer op de cam ping of tijdens een picknick wilt gebruikendan komt U nu naar onze eerste etage. Daar verkopen wij prachtige acrylic en wollen plaids, in diverse fraaie ruitdessins ge weven. Plaids uit de duurdere series, in de extra royale maten 140 x 210 en 140 x 220 cm, nu door elkaar voor nog géén twee tientjes. extra grote plaids wol 140x220 cm acrylic 140x210 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze gemakkelijk schoon te houden acrylic en wollen plaids, voor auto, bed, bank, camping, noemt U maar op, plaids m fraaie ruit- dessins. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Gétn tel. of schrift, best. schil nog „slechts" f 0,51, de cijfer over 1968 zijn nog markanter: tegen over een geraamde bijdrage van 'f 2,04 staat een werkelijke bijdrage van (vermoedelijk) f 1,22. Over dat jaar kan met liefst f 0,82 minder wor den volstaan. Misverstand Nu zou kunnen worden gesteld, dat de wetenschap, dat uiteindelijk toch (aanzienlijk) minder verschuldigd zal zijn dan bij het samenstellen van de begroting moet worden aangenomen, minder of in het geheel geen aanlei ding geeft bezwaren te maken. Dat zou een misverstand zijn. Immers, als wettelijk verplichte uitgaaf moet in de begroting rekening worden gehou den met de door Rijnmond geraamde bijdrage. Bij de beoordeling van de uitkomst van de gemeente-begroting en dus ook bij net nemen vfn de beslissing of de gemeentelijke belas tingen al dan piet moeten worden ver hoogd moet met de door Rijnmond geraamde bijdrage worden gerekend. Daar komt nog bij, dat niet bij voorbaat mag worden aangenomen, dat ook over 1970 wel weer met een (veel geringer) bedrag zal kunnen worden volstaan dan nu geclaimd wordt. Immers, dat zou inhouden, dat de ontwerp-begroting welbewust te ruim is opgezet". B. en W. acht het niet op zijn weg liggen alle posten van de ontwerp-be- groting aan 'n beschouwing te onder werpen, alleen al niet, omdat de be zwaren zich uitsluitend richten; tegen de sterke verhoging van de gemeente lijke bijdrage indien deze wordt ver geleken met de raming voor 1969, maar ook en vooral in vergelijking met de werkelijke uitkomsten over 1968. De heer Collé (CPN) vindt'het on juist te stellen, dat de RijnmOndbij- dragen niet overeenstemmen met de rijksuitkeringen, want laatstge noemden worden immers veel*te laag geacht. Moeten we die ook op Rijn mond gaan overbrengen? Spr. advi seert dit voorstel, gezien de geringe tijd van 'voorbereiding, terug te ne men en in handen te stellen van de commissie voor agglomeratiezaken. De heer Simons (PvdA) oppert even eens dat te weinig tijd is besteed aan de studie van het voorstel. Spr. onder steunt het voorstel van de heer Collé; indien de opmerkingen serieus wor den genomen, zal een meer gedegen oordeel nodig zijn. We hébben er niets aan bezwaren in zijn algemeenheid naar voren te brengen. Er zijn stel- iken gedaan; het is noodzakelijk dat het een eigen statuut krijgt. De heer Van Katwijk (Prot.) merkt op dat deze haast een gevolg is van de omstandigheid, dat de gemeenteraad in augustus niet zal vergaderen. In feite verwerpt het college deze begro ting. Rijnmond beklaagt zich over de geringe liefde van de gemeenten. Zo dra een greep in de portemonnee wordt gedaan, raken gemeenten 'ge- frusteerd en zeggen. Handen af van onze portemonnee: Dit zijn valse min naars. Mevr. Taverne (KVP) kan zich de aangevoerde bezwaren voorstellen, doch zou haar beslissing willen aan houden tot het antwoord van hét cdlle- ge. Wethouder Van Kinderen zet uiteen, dat binnen zes weken de gemeentera den bezwaren tegen de begroting kun nen indienen. Het gaat er nu alleen om die bezwaren kenbaar te maken, waarop het dagelijks bestuur van Rijnmond kan reageren. Het zou geen bezwaar zijn om daarna bezwaren te laten vervallen. Het is niet de bedoe ling de begroting geheel uit te pluizen. De heer Simons handhaaft zijn standpunt; het is juister eerst in een commissie vraagstukken rond de be groting te bespreken en niet beginnen met de bezwaren aan te voeren. De begroting wordt toch pas in septem ber behandeld, zodat voldoende tijd dan aanwezig is om eventuele bezwa ren kenbaar te maken. Mevr. Taver ne zegt dat het betoog van de wethou der aanleiding is om niet voor aan houding te stemmen. Na de duplieken wordt op verzoek van de wethouder de vergadering ge schorst voor nader overleg. Daarna dient de heer Simons éen motie in tot aanhouding van het voorstel, hetgeen opnieuw aanleiding is tot uitgebreide discussies. Tenslotte wordt deze motie met 23-5 stemmen aang'■nomen, waarna de vergadering ver na het middernachtelijk uur wordt gesloten. nu... beduidend goedkoper Prijsbewuste kopers die overal graag nog wat rondneuzen voor ze een aankoop als een radio doen, kennen vast de twee mo dellen kleine Philips transistor radio's wel. De extra luxe uitvoering van deze twee modellen verkopen wij nu voor een extra lage prijs. Luxe Philips transistor radio met komplete middengolf (ook Veronica en Hilversum HD zwaar verchroomde zijstijlen (fraai en een extra verstevi ging) aansluiting voor oortelefoon voortreffelijke geluidsweerga- volledige Philipsgarantie met 100% lederen draagtas inklusief oortelefoon Deze fantastische radio, ver pakt in de originele Philips doos, nu voor nog géén drie tientjes. PHILIPS all transistor met komplete middengolf Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in het souterrain de ze extra luxe all transistor Phi lips radio, met volledige Philips garantie, met lederen draagtas en inklusief 4 oortelefoon j Elke vrijdagavond tot 9 uur open m Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Zeventien artsen en biologen, „verontrust over de huidige situatie in de wereld, die de dreigende mogelijkheid van een wereldoorlog van geheel andere dimensie inhoudt", hebben zich onlangs met een oproep tot de Nederlandse artsenwereld gericht. In deze oproep constateren zij, dat de totale oorlog in zijn moderne vormen een aangelegenheid is ge worden, die de medische en de medisch-ethische verantwoordelijkheid van de arts ten zeerste raakt. Daarom is het naar de overtuiging van de ondertekenaars de hoogste tijd, dat ook de medische professie zich op het vraagstuk van de oorlog en de voorbereidingen daartoe, in het bijzonder wat betreft de medische aspecten ervan, gaat bezinnen om te komen tot het bepalen van een eigen standpunt. In de L. Kerkstraat slipte de 46-ja- rige bromfietser J. S. met het gevolg, dat zijn echtgenote die op de duo zat, tegen de straat viel. Zij bekwam een hersenschudding en werd door de GGD naar de Dr. Noletstichting ver voerd ter behandeling. Ingebroken is in de dagwinkel van het volkstuinencomplex aan de Vijf sluizen, waar o.a. 20 pakjes sigaretten werden gestolen. Voorts is ingebroken in de kantine van Hermes-DVS waar uit de automaten wat wisselgeld en si garetten werden gestolen, doch voor f 200 schade veroorzaakt. Bij een inbraak in het kantoor van zwembad Groenoord, waar twee pak jes sigaretten werden gestolen, be droeg de aangerichte schade f 100. In de Carthesiusstraat werd de 2- jarige, Davy de Regt uit de Boyle- straat, die tussen geparkeerde auto's plotseling de rijweg opliep, aangere- den door de 16-jarige leerling-opper man L. M., die op zijn bromfiets pas seerde. Hij remde hevig en raakte hierdoor een geparkeerde auto, maar ook het kind, dat er evenwel met een hoofd wond afkwam en ter behandeling naar het ziekenhuis werd vervoerd. In hun oproep wijzen de zeventien artsen en biologen erop, dat rêeds voor de tweede wereldoorlog een groep artsen zich op instigatie van REACH0UT-AV0ND VAN YOUTH FOR CHRIST Zaterdag 28 juni wordt weer een Reachout-avond gehouden in gebouw Una Sancta, Karei Doormanhof, Rot terdam. De avond begint om half acht. Medewerking verleent het Rot terdams tienerteam Reachout Sound. Verder is er een doorlopend program ma met veel muziek en gelegenheid ■tot discussie. De avonden worden georganiseerd door Youth for Christ, een internationale, interkerkelijke Jeugdbeweging. Jonge mensen zijn van harte welkom. Vrijdag 27 juni wordt in de St. Jo ris Doele te Schiedam een disco avond gegeven, welke verzorgd wordt door de bekende disco-jockey Rob van Leeuwen. De toegang is vrij voor ie dereen boven 14 jaar. nu... beduidend goedkoper Ook voor de kleintjes is er een babydoll, de luchtigste dus prettigste nachtkleding tijdens de zomer. Schattige kinderbabydoll van nylon, in rose of bleu voor de maten 92 t/m 164 nu voor prij zen die U alleen van ter Meulen kunt verwachten. maat 92-104 152-164 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur vi kopen wij deze parmantige nylon kinderbabydolls, in leuk modelletje maten 92 t/m 164 en de kleuren rose en bleu. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tal. of schrift best Total look is in de mode een al gemeen begrip geworden. De tas met bijpassende schoenen, de biki ni met bijbehorend strand jakje, het zijn allemaal zaken geworden, waarvoor nu ook de vrouw met het normale inkomen belangstelling heeft. Haar streven is steeds meer zich modieus en smaakvol te kle den in kleding die op elkaar is afgestemd. Goed op elkaar afge stemde kleding was tot nu toe meestal prijzig. Het kost nu een maal meer een exclusieve mantel met bijpassende japon te vervaar digen, dan mantels en jurken in grote series te fabriceren. Om het een niet te laten en het andere mogelijk te maken kwam een tien tal fabrikanten enige tijd geleden op een goed idee. De tien richtten de Stichting Nicky Trend op, een stichting die zich tot doel stelde een total look in de boetiekmode voor de jonge vrouw te brengen. wijlen dr. J. Roorda intensief heeft beziggehouden met de oorlog, gezien vanuit medisch standpunt. Gezien de enorme ontwikkeling, die de oorlogvoering sinds 1945 heeft ge kenmerkt, komt het de onderteke naars voor, dat het voor de artsenwe reld een onafwijsbare plicht blijft het oorlogsvraagstuk (met zijn sóciaal- psychologische achtergronden) uit het oogpunt van medische verantwoorde lijkheid aan de orde te stellen. In En geland en in de Verenigde Staten zijn reeds vele jaren organisaties van me dici actief op dit gebied. Medisch Con tact bevatte vorig jaar enkele artike len over drt onderwerp. Om aan de bovengenoemde suggestie een concre te vorm te geven hebben de onderte kenaars het voornemen een Vereni ging voor Medische Polemologie op te richten met de doelstelling, die door de Engelse organisatie is geformu leerd als ,,to promote the objective study of war from the standpoint of medical and biological sciences." Medici en medische studenten als ook biologen en in het algemeen al len, dié zich dóöf hun werk bij de me dische problematiek van de oorlog be trokken" voelen, wordt verzocht ziph, indien zij principieel met het plan kunnen instemmen, zo spoedig moge- lij': in verbinding te stellen met me vrouw L. G. Groeneveld-v. Houwenin- ge, arts, Jan Luyckenstraat 48 hs. Amsterdam-Zuid, telefoon 020-726080. Zij zullen dan een oproep ontvangen voor een vergadering, waarin het plan nader gepreciseerd en gereali seerd kan worden. De tien fabrikanten, die in de stichting samenwerken maken alle tien verschillende produkten, die ech ter op elkaar worden afgestemd. Zo zitten in deze groep fabrikanten van mantels, van mantelkostuums, japon nen, regenkleding, rokken, blouses, lederen kleding, tricotage, bont, tas sen, sjaals en zelfs kousen en schoe nen." Bovendieh is men ervan uitge gaan dat dit aantal nog met andere fabrikanten (van andere produkten) kan worden uitgebreid, zoals bij voorbeeld lingerie. Hoewel deze fabrikanten geheel zelfstandig zijn hebben ze voor de Nicky Trendcollectie bepaalde, bin- Jcnde afspraken over stilering, mo dellering, kleuren en dergelijke. Alles wordt bovendien ontworpen door één man, de „styling supervisor" voor Nicky Trend, die elk seizoen zo'n 200 tot 300 ontwerpen maakt en die ook zelf de stoffen inkoopt, zodat de col lecties van alle tien ook werkelijk op elkaar zijn afgestemd. Voor deze unieke taak trok de stich ting de jonge ontwerper Frank Go- vers uit Amsterdam aan, 34 jaar oud. Pas vier jaar geleden begon deze ta lentvolle ontwerper voor zichzelf in de mode, na een tijd ook nog met an deren te hebben samengewerkt. Voordien was Frank Govers eer. eta leur, een vak dat hij ook in zijn vin gers had. Zijn grote interesse voor mode deed hem echter omschakelen. Japonnen en kostuum met vest i de Dandy-stijl. Er worden bij de s tuums witte overhemdblouses ged <■<>- gen. Ook de andere modellen yo - neerde Frank Govers met wit. h't' zijn modellen uit de total look-col- lectie van, Nicky Trend. zijn er contracten met Amerika af gesloten. Voor deze zomer de der de collectie van Nicky Trend liet Trank Govers zich inspireren door het Verre Oosten India in tuniek Veelkleurige Indianprints op satijn katoen gebruikte hij bij voorbeeld voor luchtige mini-jurkjes en tuniek blouses. De blouses werden dan ge dragen op zwarte tuniekpakken met brede, zwarte lakceintuurs, waaron der ook weer zwarte lakschoenen werden gedragen. Zijn schoeisel is jeugdig, heeft stevige hakken en soms (niet altijd) de plateauzool. Ook de modellen hebben iets van die oosterse sfeer. Jurkjes waren vaak geïnspireerd op de Indian kaf tan. Japonnetjes zijn er overigens niet alleen in Oosterse prints, maar ook in luchtige, fleurig gebloemde pas tels, die zo hoog mode zijn, veelal in een enkele kleur met wit. Er horen dan (als het niet te warm is!) pastelkleurige kousen en schoe nen bij. Wit mag ook. Zijn pastel- kleurige schoenen geeft Frank Go vers soms een zilveren of gouden plateauzool of idem hak. Goud ziet men nogal eens onder abrikoos en zilver onder bleu. Dandy-stijl Flatteren JEUGDDIENSTEN OVER „ZO GELOVEN?" Op zondag 29 juni zal een buitengewo ne jeugddienst plaats hebben in de Opstandingskerk te Schiedam. Deze dienst is de eerste van drie diensten, die gehouden zullen worden in het ka der „Zo geloven?" Deze diensten worden voorbereid door de Hervorm de Jeugddienstcommissie van Schie dam en Kethel. Een lid van de Sja- loomgroep zal aan de eerste dienst zijn medewerking verlenen. Een .rui me mogelijkheid tot discussie is aan wezig Frank Govers heeft over de total look wel zijn eigen ideeën. Total look vindt hij beslist iets anders dan pre cies met het staaltje van het een in de hand, het ander Uitzoeken. Voor hem komt total mok neer op een be paalde stijl, een silhouet. Voor hei.i is het niet zo belangrijk of de tas precies bij de jurk past. Hij vindt het veel belangrijker dat de tas smaakvol Is gekozen en bij de per soonlijkheid van de bezitster past. Mode zo vindt hij, is het bewust on derstrepen van de eigen persoonlijk heid. Hij houdt dan ook niet van wat hij „verkleedpartijen" noemt. Kle ding moet naar zijn mening in de eerste plaats flatteren. Hoe dan ook, met zijn collecties heeft hij al veel succes geboekt. Op de eerste twee shows werd er goed verkocht en reeds nu (na twee shows) Daarnaast brengt hij echter ook heldere kleuren als rood en marine blauw met wit en het blauw ook wel met geel afgebiesd. Hij gebruikte de ze kleuren veel'voor vrolijke tuniek- pakken en jumpsuits, waarbij de pantalons wijde pijpen hebben. Uiter aard horen hier schoenen in bijpas sende kleur onder, of (deze zomer erg modern) zwart lak, en opnieuw wit. Helder rood vindt hij voor de jersey- pakken blijkbaar pittig, want je ziet het er vaak. Een jumpsuit zal niet iedereen aantrekken, maar zijn fleu rige blazers zijn werkelijk zeer draag baar. Rode blazers bij voorbeeld die dan gedragen moeten worden op mouwloze geruite japonnetjes in rood met wit en zwierige plooi rokken. Geslaagde modellen, die hij ook in de combinaties blauw met wit en zwart met wit brengt. Niet zo erg oosters, deze voorbeel den. maar wel leuk en datzelfde kan men zeggen van zijn modellen in Dandystijl: Heel gedistingeerde vest zakjes met plooirokken in beschei den streepje van marine met urit of blauw met grijs. Er worden witte overhemdblouses bij gedragen. En ten Slotte noemen we nog de nieuwe regenjasjes van beige garbadine, op allerlei manieren gecombineerd met zwart vistram, waarvan ook bijpas sende helmmutsjes zijn gemaakt. Om in Indian stijl te blijven: Voor Tro pical rainy days". STEFFIE STOKVIS Zondagmiddag 3 augustus om half drie zal in de hervormde kerk van Ke thel de afscheidsdienst plaats vinden van ds. W. Vons. Zaterdagmiddag 2 augustus wordt van 3-5 uur in de Rank een receptie gehouden door ds.

De Havenloods | 1969 | | pagina 9