Openbaar vervoer in Schiedam en Ylaardingen nog steeds een flop R.E.T.doet niets en de gemeenten ook niet Wordt Proveniershuis een cultureel centrum? BRANDWEER VRAAGT DE AANDACHT »1 Het is weer zover Gemeente geeft analyse van subsidiekosten per inwoner fe Volksgebouw zal worden verkocht iP Burgemeester reikte onderscheidingen uit KUNSTGEBITTEN 18e jaargang no. 35, donderdag 3 juli 1069 Directie: W. Schiedam en Kethel. i der Giessen Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 13 21 70 (8 lijnen), postgiro 18344 Uitgave Stichting „De Jeugdhaven" Zandbak werd rolschaatsbaan Omdat er veel vraag bestond naar een rolschaatsbaan is een grote zand bak in Groenoord vervangen door een dergelijke baan, zeer tot genoegen van de rolschaatsende jeugd, die er anders weinig mogelijkheden voor had, gezien de gevaren zowel op de rijwegen als op de voetpaden. Nederlands sortering Het is weer zover, ook in Schiedam zijn de melkhandelaren en bakkers op vakantie, hetgeen een ieder deze leve ranciers van de dagelijkse levensbe hoeften van harte gunt. Hun vervan gers echter maken een naarstig en veelal overtollig gebruik van de toe ter, die soms uren achtereen in de wijken wordt gehoord. Zich blijkbaar niet realiserend dat dit getoeter uiter mate irritant is en waardoor juet al leen slapende baby's wakker^worden, doch ook volwassenen worden gehin derd in hun werk. Het kan voor de melkboer en de bakker misschien ge~ makkelijker zijn om een jongen per manent naar hartelust te laten toete ren, doch uiteindelijk zijn er niet voor niets bellen aan de woningen. Mis schien kan d.e politie iels gaan doen aan dit soort hinderlijk cakantie- straatlawaai. In een analyse die het gemeente bestuur geeft wordt nagegaan wat de kosten zijn voor diverse zaken zoals sociale zorg, maatschappelijk werk, sport, recreatie en cultuur. Teneinde een goed overzicht te krijgen zijn de kosten berekend per inwoner van de gemeente. Bij het rapport, dat in de raads vergadering van 25 augustus zal worden behandeld, worden door B. en W. enkele opmerkingen ge maakt. Met betrekking tot het maat schappelijk werk wordt opgemerkt, dat reeds eerder is besloten het gemeentelijk subsidie ten behoeve van de instellingen, welke zich met het algemeen maatschappelijk werk bezig houden, te brengen van 40 op 45 0 u van de door het rijk voor subsidie in aanmerking ge nomen lasten. Met deze verhoging zal een bedrag van 3.800.— of 0,04 per inwoner gemoeid zijn. Het subsidie ten behoeve van de sporthal ad f 63.000 is. niet in de oor- spronkèlijke begroting geraamd en derhalve ook niet in de analyse ver werkt. Indien met dit subsidie wèl re kening wordt gehouden, dan zal het bedrag per inwoner voor het onder deel sportvelden en sporthal stijgen met f 0,76 tot een bedrag van f 6,50. Dat Schiedam, ondanks de vele sportvoorzieningen. relatief laag zit met de kosten van sportvelden, is wel licht t%e te schrijven aan het feit. dat deze reeds geruimd tijd geleden ge dane uitgaven in betrekkelijk korte tijd worden (of zijn) afgeschreven. Voorts zijn in hef. verleden verschil- 6 UUR GEWEEST BLOEMEN VERGETEN „IRIS" BLOEMENKIOSKEN STATIONSPLEIN (ingang STATION) Elke dag geopend van 8.30 tot 21.00 uur. OOK ZONDAGS. lende sportvelden uitgevoerd in het kader van de bevordering van de wer- gelegenheid. Als gevolg hiervan wer den belangrijke subsidies ontvangen in de kapitaalsuitgaven, waardoor dp jaarlijkse exploitatielasten uiteraard aanzienlijk laget- zijn. De kosten van speelterreinen, die in Schiedam op de post onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen" wor den verantwoord, zijn niet afzonder- plaats van het in de oorspronkelijke lijk tót uitdrukking te brengen. In begroting voor 1969 geraamde subsi die ad f 124.891 (f 1,51 per inwoner) zal volgens de thans beschikbare gege vens een bedrag van f 166.234, of f 2.01 per inwoner, gemoeid zijn met de sub sidiëring' van het werk onder de on georganiseerde jeugd. Een stijging derhalve van f 0.50 per inwoner. De kosten van de gemeentelijke openbare bibliotheek zijn in verhou ding tot die van andere gemeenten re latief hoog. Zoals in de nota inzake da aanbieding van de begroting 1969 reeds werd opgemerkt heeft de direc teur van de bedrijfseconomische dienst een onderzoeik ingesteld inzake het functioneren van de gemeentelijke openbare bibliotheek en de daaraan verbonden kosten. Het door hem ter zake uitgebrachte nadere rapport is voor het gemeentebestuur aanleiding geweest de Centrale Vereniging voor Openbare Bibliotheken te verzoeken een onderzoek naar de efficiency van de bibliotheek in te stellen. Hoewel een verdergaande specifica tie van de kosten van sport, recreatie en cultuur uiteraard waardevoller zou zijn geweest, was dit als gevolg van de grote verscheidenheid niet moge lijk. In verband hiermee zijn de las ten, die niet zonder meer vergelijk baar bleken, in een totaalbedrag op genomen. In dit bedrag zijn onder meer begrepen de subsidies ten be hoeve van de stedelijke gemeenschap pen. Voor wat Schiedam betreft moet hierbij rekening worden gehouden met het afstaan aan de Schiedamse Gemeenschap van de paehtopbrengst van het attractiecentrum, waarvoor ongeveer een bedrag van f 1 per inwo ner kan worden aangehouden. Het ge raamde bedrag van f 1,90 per inwoner kan derhalve worden verhoogd tot Bouw jeugxlboerderij Na de bouwvakvakantie zal een be gin worden gemaakt met de verbou wing van de boerderij Landvreugd tot jeugdboerderij voor Groenoord. Er werden drie afzonderlijke lokalen in gericht, die evenwel door een vouw wand met elkaar zijn verbonden. Er komt een kindercrèche en er is moge lijkheid tot buitenrecreatie. De Rotterdamse Electrische Tram heeft in beginsel geen be zwaar de tramlijn in Schiedam door te trekken tot aan het Em- maplein via de Broersvest. Het is uit oogpunt van exploitatie niet te rechtvaardigen de tramlijn ver der door te trekken in Schiedam. Dit staat in een rapport van een ambtelijke werkgroep, die het openbaar vervoer in de Rijnmond bestudeerd heeft. Schiedam moet er waarschijnlijk blij mee zijn. Het Emmaplein moet het prestige- centrum van Schiedam worden, dat wil zeggen dat er een stad huis komt, een aantal kantoren flats, een verkeersknooppunt en de onvermijdelijke parkeerterrei nen. Het is duidelijk dat alle bus sen en trams dit centrum aan moe ten doen, want dat verhoogt het prestige. Wie de Schiedamse situatie kent. zal beseffen dat de kleine wijziging in het openbaar vervoer van Schiedam, die het rapport voorstaat, nauwelijks in het belang is van het stedelijk le ven. Wie een kaart pakt van de drie Maassteden, ziet dat Rotterdam de steden Schiedam en Vlaardingen over het hoofd groeit. Rotterdam beïnvloedt de andere steden negatief (stank, herrie, opslokken van de groe ne omgeving, enz.), maar weigert daar de verantwoordelijkheid voor op zich te nemen. Dat doet Rotterdam niet eens voor de eigen bevolking, laat staan voor die van de buurste den! Op het gebied van het openbaar vervoer treedt dit wel heel duidelijk in het licht. Stadsdelen als Alexander- stad, Ommoord, Zuid en Hoogvliet hebben of krijgen rechtstreekse ver bindingen met het centrum en met el kaar. Schiedam en Vlaardingen vor sten met Rotterdam in feite één stad, maar moeten het stellen met heel ge brekkige verbindingen en er is ook geen sprake van spoedige verbete ring. En dat terwijl deze gebieden dichter bij het Rotterdamse centrum liggen dan menig deel van de stad Rotterdam zelf! De ambtenarenwerkgroep heeft deze zaken volledig over het hoofd ge zien. Het gaat niet aan woonplaatsen, die formeel niet bij de „gemeente" horen, maar te laten barsten. De RET pakt de zaken niet aan vanwege het oogpunt van exploitatie. Nu is het he kend, dat er altijd geld bij het open baar vervoer moet, ook in Rotterdam. Maar dat was toch geen reden dan maar geen metro aan te leggen of geen tram naar Schiebroek en Om moord te laten rijden? Voor Schiedam en Vlaardingen zouden er dan ineens wel financiële bezwaren zijn? Onzin. Verdubbeld Een andere zaak is, dat de besturen van Schiedam en Vlaardingen ook weinig interesse hebben in goed open baar vervoer. Beide gemeenten heb ben kapitalen uitgegeven voor wegen aanleg in de afgelopen tien jaar maar het openbaar vervoer is nauwe lijks ter sprake geweest. Beide steden zijn meer dan verdubbeld, maar be helpen zich nog steeds met hetzelfde openbaar vervoer. Vooral Schiedam zit met een hopeloos verouderd, tijd rovend systeem. Een nieuwe wijk met duizenden inwoners moet bijvoor beeld gebruik maken van een busver binding die oorspronkelijk bestemd was voor een handjevol dorpsbewo ners. En van de routes die gevolgd worden begrijpt men al jarenlang niets meer. Zo is er bijvoorbeeld geen rechtstreekse verbinding tussen het voornaamste werkgebied aan de Maas en een belangrijk woongebied als Groenoord in het noorden van de stad. Wanneer men deze afstand per bus af wil leggen, is men er vrijwel zeker van, dat men er langer over doet dan wanneer men zou gaan lopen... Toch maken de gemeentebesturen van Schiedam en Vlaardingen zich er niet druk om Men schijnt nu veel te verwachten van de metro. Een onbe grijpelijke zaak, want een tweede snelle oost-west verbinding over rails naast de spoorlijn is wel het minste wat we nodig hebben. Het is een heel eenvoudige zaak om van de spoorlijn een ideale interstedelijke verbinding te maken. Vlaardingen bezit nu al drie haltes. Wanneer Schiedam er één of twee bij zou krijgen en Rotterdam haltes aanlegde in Spangen en Blij- dorp, zou de N.S. alleen maar voor een kwartierdienst (desnoods met speciale vereenvoudigde stadstrein- stellen) hoeven te zorgen en de RET voor praktische aansluitende verbin-, dingen naar noord en zuid, en we zou den voor een groot deel uit de zorgen zijn. Formalisme Maar nu ontbreekt een echte visie. Het gezond verstand heeft plaats ge maakt voor formalisme. Rotterdam misbruikt de buursteden. De buursteden zelf komen niet op voor de belangen van hun inwoners. De RET weigert samen te werken met de N.S. en omgekeerd. De enige die daar wel bij vaart is de autofabrikant en de oliemaatschappij. De brave ambtena renwerkgroep voor het openbare ver voer heeft te veel de bestaande situa tie geaccepteerd en zo is zij bijvoor beeld niet tot het inzicht gekomen, dat het industriële Rotterdam zeer gebaat is bij goede, wegen, maar geen enkeie interesse heeft in tranjs of bussen. Zo is de beroemde „ruit om Rot terdam" er niet voor de gewone man gekomen, maar voor de industrie. De gewone stedeling heeft veel meer aan goed openbaar vervoer (en plaatsen waarheen het de moeite waard is om vervoerd te worden, maar dat is weer een ander verhaal), maar hoe lang is het al niét geleden dat het belang van de bewoner de doorslag gaf? Wat nodig is, is dat Schiedam en Vlaardingen worden opgenomen in het net van de RET als volwaardige gebieden: de steden moeten de lasten van Rotterdam dragen (en zelfs meer lasten dan het grootste deel van Rot terdam aielf!) en hebben dus recht op minstens dezelfde voorzieningen u!s Rotterdam. Daarnaast moet het hele beleid van de RET op de helling, want er wordt nog steeds achter de ontwik keling aangelopen, en de fouten in het (nabije) verleden doen ook voor de toekomst het ergste vrezen. Rijnmond Er is sprake geweest van beheer van hel openbaar vervoer in deze streek door het openbaar lichaam Rijnmond. Als Rijnmond de zaak net zo open en radikaal zou aanpakken als zij gedaan heeft in de kwestie van de milieuverontreiniging, is daar veel voor te zeggen. Het is in ieder geval duidelijk dat de huidige plannenma kers ontstellend weinig visie hebben en dat hun plannen weliswaar duur1, maar volslagen zinloos zijn. Het open bare leven stelt eisen, die heel anders zijn dan die van de afzonderlijke be langengroepen, ook al telt men die heel braaf bij elkaar op. Ambtenaren zouden gewone mensen moeten zijn, ook als ze rapporten maken. En als ze dat niet kunnen, moeten zc hun taak overdragen aan anderen, die dat wel kunnen. De leefbaarheid zou er mee gebaat zijn. H. de R. In het kader van de landelijke actie om bepaalde diensten meer in de aandacht te brengen, is het a.s. weekeinde geplaatst in het te ken van de brandweer. Dan is er een „open huis" voor jong en oud en zullen demonstraties worden gegeven op het terrein van de brandweerkazerne, waaraan ook de onlangs opgerichte jeugdbrand weer zal deelnemen. Deze zal 's morgens door burgemeester Roelfsema worden geïnstalleerd. Het programma begint zaterdag morgen 5 juli om half elf met een de monstratie, om elf uur gevolgd door een demonstratie blussen van een oiiebrand. Om twaalf uur een demon stratie met persluchtmaskers en om één uur demonstratie in het reddings werk, met gebruikmaking van de klimtoren. Dan is weer de daad aan de jeugd brandweer met een demonstratie. In de tussentijden is er gelegenheid om deel te nemen aan rondleidingen door het gebouw, waarbij allerlei informa ties over het werk van de brandweer verstrekt worden. Het geheel belooft zeer aantrekkelijk te worden en is vooral ingesteld op de jeugd in de leeftijd van 10-15 jaar. Het jeugd- brandweerkorps telt momenteel 17 le den, welk aantal tot ongeveer 20 kan worden opgevoerd. Het is de bedoe ling, dat door het wekken van belang stelling voor het werk van de brand weer, uit dit korps later aanvulling voor het brandweerkorps worden ver kregen. De brandweerkazerne ondergaat thans een verbouwing voor het aan brengen van een nieuwe telefooncen trale met mobilofooninstallatie. De oude installatie vertoonde vele gebre ken en was bij grote branden onvol doende. Omdat de bouw van de nieu- Omdat de exploitatie van het sterk verouderde Volksgebouw aan de Tuin- laan niet meer lonend is, zal de N.V.V. Bestuurdersbond het pand ver kopen. In verband hiermede wordt een stichting gevormd die de gelden zal beheren. Het doel is te komen tot bouw v«n een nieuw gebouw ten be hoeve van de vakbeweging. Het jaar verslag van de afdeling van het N.V.V. deelt voorts mee, dat reeds be sprekingen daaromtrent zijn gevoerd met andere bestuurdersbonden met gunstig resultaat. Het aantal leden van de afdeling Schiedam bedraagt thans 5588 hetgeen 64 minder is dan het voorgaande jaar. De Alg. Bond van ^Ambtenaren boekte 18 leden meer' Mercurius 10 leden, Metaal- bond 20, Politiebond 3. Alg. Bedrijfs groepen 20 en Vervoerspersoneel 42 nieuwe leden meer. Door bemiddeling van de Bestuurdersbond werden 185 aangiftebiljetten voor de belastingen ingevuld, hetgeen in een aantal geval len heeft kunnen leiden tot terugbeta ling van teveel betaalde belasting. Het bureau Arbeidsrecht ontving 2925 bezoeken en voor de kantonrechter werden 130 civiele zaken behandeld en 44 bij de Raad van Beroep. m SLAAPBANKEN. CENTRALE Het jaarverslag van de VVV maakt melding van het voorne-N men te verhuizen naar het Prove niershuis waar dan een modern kantoor zal worden ingericht. Het bestuur hoopt, dat een en ander in 1970 tot stand zal komen. Aan de hand van deze mededeling mag worden geconcludeerd, dat dan ook het kantoor van de Schiedam se Gemeenschap naar het Prove niershuis zal worden overge bracht. Reeds eerder hebben wij gepleit voor een culturele bestemming van het Proveniershuis. Het is niet slechts door de ligging hiervoor bijzonder ge- we brandweerkazerne nog wel gerui me tijd op zich zal laten wachten, is thans de nieuwe installatie aange bracht. Bij de „opendeur" van de brandweer zaterdag, kan ook hiervan kennis worden genomen. Het geheel wordt ongetwijfeld een interessante demonstratie, waarbij het publiek ge legenheid krijgt nader met het werk van de Schiedamse brandweer kennis te maken. Bij Koninklijke Besluiten zijn aan vier werknemers van Wilton-Fije- noord NV koninklijke onderscheidin gen toegekend, in verband met de viering van hun veertigjarig dienst verband. De eremedaille, -van Oran je Naussau, in brons werd toege kend aan de heren: B. Vermeer, wonende in Vlaardingen aan de Af rol 11. De functie van de heer Ver meer is plaatwerker. Aan J. G. Wiel- ders, wonende in Schiedam aan de Noordvestsingel 31. De functie van de heer Wielders is traceur. De ere medaille, in zilver werd toegekend aan de heren: P. C. Kruidenier, wo nende in Vlaardingen aan de Nas- saulaan 32. De functie van de heer Kruidenier is sous-chef tekenkamer. .J. F. Wöhler, wonende in Schiedam aén de Burgemeester van Haaren- laan 1309. De functie van de heer Wöhler Is calculator. Bovengenoem de onderscheidingen zijn tijdens een speciale bijeenkomst op het bedrijf door burgemeester Roelfsema uitge reikt. Aan de heer J, M. Kroon, wonende In 's-Gravenhage aan de Allard Pier- sonlaan 60, is toegekend de ereme daille, van Oranje Naussau, in zil ver, in verband met de viering van zijn veertigjarig dienstverband - bij Distilleerderij J. T. Meder Zoon NV te Schiedam. De functie van de heer Kroon is chef de bureau. Tij dens een speciale bijeenkomst op het bedrijf aan de Noordvest 95, heeft burgemeester Roelfsema ge noemde onderscheiding uitgereikt. LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES schikt, ook het complex zelf leent zich uitermate voor de vestiging van een dergelijk centrum. Reeds zijn de meeste huisjes verlaten en geleidelijk aan vinden de huidige bewoners een andere woongelegenheid. Deze huisjes zijn zeer geschikt om te worden inge richt als ateliers voor kunstschilders, terwijl in het centrale gebouw goede tentoonstellingsmogelijkheden aanwe zig zijn. Toen de strijd om en in de Bran- dersbuurt nog in alle felheid woedde, is de aandacht gevestigd op de gunsti ger mogelijkheden die het Proveniers huis biedt voor een cultureel centrum en ook het gemeentebestuur heeft reeds doen blijken daarmee in te stemmen. Het ziet er dus naar uit, dat inderdaad thans in deze richting wordt gewerkt. Hoe „Klaarovers" hun taak zien Een aantal leden van de Schiedamse Jeugdverkeersbri- gade heeft op verzoek van de Schiedamse politie een opstel gemaakt over hun belevenissen met de gele jas en de panne- koek. De winnaresse van de eer ste prijs schreef onder meer: „We hebben veel verantwoorde lijkheid. Want er lopen kleine dikke kindertjes bij, die ach teraan blijven lopen en dan in eens midden op de weg blijven staan en dan moeten we ze pak ken, voordat ze een ongeluk krijgen". De winnares van de tweede prijs vertelde: „Er zijn altijd 4 klaarovers. Er is een eersie brul, tweesie brul, een achter loop en een achterblijf. Eersie brul moet als het kan „klaar" roepen. Tweesie brul moet dan „over" roepen. Dan mogen ze pas gaan lopen. Bij de vlucht heuvel moet tweesie brul, als het moet, „stop roepen. Als de auto's voorbij zijn, moet hij of zij hard „ja" roepen. Dan mo gen ze weer verder lopen". In een ander opstel stond: 's Morgens om bij half negen staan we te kletsen. Er komt een politiewagen aan. De man nen zwaaien naar ons en een van onze vriendinnen zegt: „Kijk daar gaan onze colle ga's". We moeten erg lachten om die duffe opmerking. Na tuurlijk waren er ook taal fouten of verdraaide woorden in de opstellen, zoals: „Er is elke dag een rezerf (reservé)". Een 11-jarige grapjas begon haar opstel met: „Toen het hoofd (met benen natuurlijk) van onze school bij ons in de klas kwam met inschrijfformu lieren voor klaaroveren dacht ik: Hé zou dat niet iets voor mij zijn"* REPARATIES le klas werk vanaf 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstr. 40, R'dam, tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a

De Havenloods | 1969 | | pagina 1