mm i JLWElfEZEN Met Andere Woorden WASAUTOMAAT Brigadier Piet en de semi-prof DEHAVENI0QDS admiraalzeilen DE HAVENLOODS DONDERDAG 3 JULI 1969 Schoolkrant In de schoolkrant van de Pres. Ken- nedyschool in Amstelveen geven en kele meisjes uit de vijfde klas aan het onderwijs zou moeten zijn: ,.Wij vinden dat de vijfde en zesde klas veel meer vakantie moeten hebben, want ze moeten ook veel harder wer ken Wij vinden dat het nablijven afgekeurd moet worden, want als je weg moet, dan moet je toch blijven. Daarom kun je je strafwerk beter thüis maken". De schoolkrant geeft ook een aantal moppen onder de kop: Moppen. Meester: Jantje is paal mannelijk of vrouwelijk? Jantje: Manneliik mees ter. Meester: En wat is straat Jantie, Mannelijk of vtouwelijk? Jantje: vrouwelijk meester. Meester: Hoe weet je dat zo goed Jantie? Jantje: ,,Nou meester je zegt HIJPAAL en ZIJSTRAAT". Opmerking Gehoord tijdens een excursie van de leden van Provinciale Staten van Zuid-Hoiland, vorige week, rijdend door de groene velden van Noord- Brabant: „Als je zo al die ruimte ziet, vraag je .ie af, waarom ze die grote steden niet op het platteland hebben gebouwd..." Stelling Vorige week promoveerde de heer G, Puchinger aan de V.U. te Amster dam tot doctor in de letteren op een omvangrijke studie over „Colijn en het einde van de Coalitie". Het eer ste deel van de drie, 600 bladzijdpu dik en de geschiedenis behandelend van de kabinetsformaties tussen 1918- 1924, is verschenen. De heer Puchinger, die al jaren zich met de figuur Colijn bezighoudt, voeg de aan deze dissertatie ook nog even 35 stellingen toe. Nummer 30 luidt als volgt: „Indien enigszins moge lijk dienen de vragen voor een inter view vooraf door de geïnterviewde te worden gekend; eveneens dient de tekst van het te publiceren inter view vóór de publikatie ervan door de geïnterviewde te worden gecontro leerd en goedgekeurd". Ja, laten we dat doen. Komt het vol gend kwartaal de krant wel uit, een hele spontane, compleet met voetno ten, Daaldei Iedereen kan Erasmus ontmoeten. Op het Schouwburgplein. Wethouder Reehorst heeft in een speels toe spraakje de tentoonstelling geopend: een 250 meter lange muur, waarop het leven van Erasmus als een beeld verhaal wordt verteld. De muur om zoomd een pleintje met een aantal huisjes, waaronder het geboortehuis van Erasmus: keurig nagebootst van uit de middeleeuwen. In de huisjes zijn naast een antiekzaak en een boe- kenhal drinkplaatsen ingericht. In een ervan kan men ook poffertjes krijgen. Rotterdam is kennelijk in voor een dergelijk gebeuren, gezien de belang stelling direct na opening van de ten toonstelling. Of de slenteraar nu in derdaad Erasmus zal ontmoeten is de vraag. Allicht pikt hij wat over de man op. Dat is dan meegenomen. Er zijn mensen die er schande van spreken dat de gemeente een slordige drie ton heeft uitgetrokken voor dit hoekje. Het is natuurlijk onzin daar over opgewonden te raken. Dat mag best eens een keer. Het zou wel leuker zijn als je er wat argelozer van zou kunnen genieten. Wie nu in een onbe waakt ogenblik een biertje besteld wordt een daalder uit de zak geklopt. En dat is te gek. Zeker als je Eras mus werkelijk ontmoet, want zo'n man moet je dan nog wat aanbieden ook. Lach Tijdens het Maagdenhuis-proces zei een van de studenten: „In de kamer van de heer Drechsel hebben wij der tig nummers van het blad-voor-de- man-van-nu „De Lach" gevonden. Die'zijn verdwenen, maar dat is in de specificatie niet terug te vinden". In De Volkskrant van zaterdag ver klaart secretaresse A. Sterrenburg in een ingezonden stuk: „Als secreta resse van de kanselier-directeur van de universiteit van Amsterdam, de heer drs. W. Drechsel, gejoel ik be hoefte te verklaren dat zich nimmer een exemplaar (laat staan dertig) van het bedoelde blad in de kamer van de heer Drechsel heeft bevonden". Blijft overigens de vraag wat in deze tijd van vrijheid-blijheid op sexueel gebied en belendende terrei nen de student eigenlijk bedoelde te zeggen met zijn opmerking. Vivisectie Op de middenberm van de Rozen- laan en de 's-Gravendijkwal worden bloembakken uitgezet om de invloed van de uitlaatgassen van het autover keer te peilen. De plantsoenendienst van de gemeente Rotterdam doet dit in samenwerking met het Instituut voor Plantenziektekundig Onderzoek in Wageningen om een inzicht te krijgen in de luchtverontreiniging in de stad. In een perk met éénjarige planten aan de Gordelweg is reeds aan de dag getreden dat b.v. de petu nia, begonia, getanium en afrikaan- tje uitstekende „verklikkers" zijn met betrekking tot de luchtverontrei niging. Men tracht op deze wijze de vermoedelijke boosdoener in dé uit laatgassen vast te stellen. Plant-on-aardige vivisectie. Advertentie In dagbladen van rooms-katholieke origine stond vorige week een pagi na-grote advertentie „namens meer dan honderd Limburgse priesters en vele leken: Werkgroep „Katholiek Leven". Het bleek inderdaad een ty pisch Limburgs stuk te zijn. Men sprak er o.a. zijn zorg in uit over „de Kerk". Bedoeld wordt de rooms-ka- tholieke kerk en men krijgt de indruk dat daarbuiten niets bestaat. Dat is natuurlijk wel begrijpelijk,, want in Limburg zijn „andersdenkenden" ook nergens. Wij veroorloven ons niettemin één (toegeven: ouderwetse) opmer king naar aanleiding van de eerste regels van de advertentie, dje als volgt luiden: „Terwijl de Keirk in gro te delen van de wereld nog steeds wordt vervolgd een deskundige schat bijvoorbeeld he<t aantal pries ters dat in de communistische landen in gevangenschap of dwangarbeid verkeert op 8000 wordt door niet weinigen die ih vrijheid hun christen zijn mogen beleven alsmaar afgege ven op die Kerk". Zouden deze Limburgers niet weten dat de r.k. kerk o.a. aan geloofwaar digheid verliest door het feit dat zij zelf geestelijkheid en leken in b.v. Spanje en in Zuidamerikaanse landen als Columbia, protestanten (aanzienlijk meer dan 8000) rechte loos houdt, iets wat leidt tot plaatse lijke discriminatie en soms zelfs ver volging? Anno 1969 zouden wij het apprecië ren als deze pagina werd gevolgd door slechts 'n advertentietje van b.v. 10 cm hoog, waarin Rome wordt her innerd aan deze „folklore" en waar in wordt aangedrongen vóór de lan ding van de mens op de maan een pauselijk decreet te doen uitgaan, waarin de „zuidelijke" katholieken wordt verboden de andersdenkenden te discrimineren. Over de positieve acceptatie van hen zullen we hef dan in de volgende decade maar eens moeten hebben, want je kunt zo iets' natuurlijk niet overhaasten. nu... beduidend goedkoper Stelt Uw man er prijs op om er altijd tot in de puntjes ver zorgd uit te zien, dan is dit hèt overhemd voor hem. Bel-O-Fast zelfstrijkende over hemden, magnifieke hemden, hagelwit en's avonds nat ophangen, 's morgens weer aan. Nu verkopen wij deze onberis pelijke overhemden voor nog n negen gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze Bel-O-Fast overhemden van zelfstrijkende poplin, in alle courante Al deze vragen worden onpartijdig be antwoord door het Consumenten Voor lichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle Voorlichtingsbureau gratis ter Inzage. Onderstaande bon invullen en opplak ken op briefkaart of In gesloten enve- Elke vrijdagavond tot 9 ndagmorgen open Bloe men ten t oons telHn g in Berkel en Rodenrijs 69 47 Van woensdag 15 oktober tot en met zaterdag 18 oktober wordt in de grote hal van de Coöp. Groenten- en Bloe menveiling Vereniging te Berkel en Rodenrijs een omvangrijke bloemen tentoonstelling gehouden. Het zal de vijfde expositie zijn, die in de Berkel- se Veiling wordt georganiseerd. De bedoeling is van deze lustrum-exposi tie iets bijzonders te maken. Als ar rangeur heeft men aangetrokken de bekende ontwerper P. Vellekoop uit Bij de juiste oplossing van de puzzel van vorige week vond men in het diagram van links naar rechts vijf namen van tekens van de Dierenriem, deze waren: schor pioen, weegschaal, tweelingen, maagd en stier. De gelukkige prijswinnares van vorige week is mevrouw E. van der Sluis, dr. de Visserstraat 117, Rotterdam. De oplossing van deze week kan weer gestuurd worden naar: Puzzelredactie „De Havenloods", Westblaak 25, Rotterdam. In de linkerbovenhoek vermelden: MAW 67. De oplossingen moeten uiterlijk dindagmiddag twaalf uur in ons bezit zijn. aangesloten bij de N.H.H.P. wordt elke donderdag huis- aan huis bezorgd in 10 Si ADSEDITIFS ROTTERDAM Rotterdam rechter maasoever-Capelle a/d IJssel - Bergschenhpck - Bleiswijk - Berkel en Rodcnrijs-Nicuwerkerk a/d Dsscl. Oplage 167.500 ex. EDITIE SCHIEDAM i Sehiodam-Kethel. Oplage 28.500 cx. EDITIE VLAARDINGEN Vlaardingen-Maassluis Maasland-Maas dijk-Hoek v. Holland. Oplage 34.000 cx. EDITIE KRIMPENERWAARD Krimpen a/d IJssel - Ouderkerk a/d IJssel-Krimpen a/d Lek - Lekkcrkerk - Schoonhoven-Stolwijk- Bergambacht - Ammerstol-Bcrkcnwoudc. Oplage 14.500 ex. Vlaardingen: vert. M. Poot, Parkweg 132. Telefoon 351620. Schiedam: vert. N. v. Zetten, van Hallstraat 67. Krimpencrwaard: vert. A. Maat. Gr. Hendr. v. Nassaustr. 36, Ouderkerk a/d IJssel. Telefoon 01808-469. REDAKTIE: Hoofdkantoor Westblaak 25, Rotter dam. Telefoon 010-13 21 70. Schiedam: L. 't Hart, Ëachplein 97. Telefoon 35 38 47. Vlaardingen: A. Struys, v.d. Duyn van Maasdamlaan 132d, Vlaardingen. Telefoon 34 10 31. LEZERS-SERVICED1ENST: Mocht men De Havenloods niet ont vangen hebben, dan gelieve men vóór vrijdagmiddag 12.00 uur te bellen 13.21.70 (voor de Vlaardingse editie 34.43.49) waarna de krant alsnog wordt bezorgd. 141: „Wat was ik toch eigenlijk een ezel", zei brigadier Piet met een zucht. „Ik heb die lui zélf hier naartoe ge stuurd. Ze hebben natuurlijk op de perrons en in de treinen niks gevonden en nou zoeken ze het hele emplacement af. Nu is er nog maar één redding, Karei. Neem als de blik sem zo'n zak kolen op je nek en spring van de auto af". Met een behoorlijke portie levensgevaar wisten de twee vluchtelingen ook dit huzarenstukje tot een goed einde te brengen en daar liepen nu twee kolensjouwers, gebukt onder de last vap een loodzware zak antraciet. Wat Piet trouwens al gedacht had, gebeurde ook. Een paar woeste achtervolgers hielden de kolensjouwers aan en vroegen met barse stem: „Hela! Hebben jullie hier niet een paar snaken gezien, die er uitzagen als schoorsteenvegers?" ,,N nee, die heb ik niet gezien stamelde Piet en zijn hart bonsde van opwinding omdat die snuiters blijk baar al wisten, dat ze uit moesten kijken naar vermomde schoorsteenvegers. „Als ik ze zie, zal ik jullie een seintje geven", voegde Piet er aan toe. „Da's je gerajen ook", merkte de meest grimmig uitziende man op. „Het zijn namelijk staatsgevaarlijke vluchtelingen en ze motten een koppie kleiner!" Hiermee waren-de woeste achtervol gers voorlopig tevreden gesteld en ze gingen er weer van door. Maar de arme, veelgeplaagde Karei mopperde: „Kommen we dan nooit van die vervelende kerels af!?" „We moeten er het beste maar van hopen", zuchtte Piet. „We kunnen ze iedere keer nog voor de mal houden. Nou daar heb je een kolenwagen. Laten we daar maar inklimmen met onze zakken antraciet. Wie weet wordt die volle wagen wel ergens heengebracht". „Of misschien is-ie net gekomen en beginnen ze hem straks te lossen", zei de sombere, lichtelijk pessimistische Karei. Maar omdat er niet veel anders te doen overbleef, deed hij maar precies hetzelfde wat Piet deed en volgde hij zijn leider de wagen in 142: Nog geen kwartier laten werd de kolenwagen aan gekoppeld. Het gebons van buffers tegen buffers en het gesnuif van locomotieven wees tenminste duidelijk in die richting. „Nou, wat heb ik gezegd", lachte Piet. „We gaan!" „Misschien kommen we wel bie de negers in Afrika terecht in plaats van gewoon thuus", mopperde Karei, die nu wel helemaal geen plezier meer in het leven had. „We gaan beslist niet naar Afrika, want er ligt nog steeds geen spoorbrug over de Middellandse Zee. Ik denk trouwens, dat we eerst een beetje gaan rangeren, want we staan alweer stil. Wacht maar rustig af". „Hoe kan ik nou rustig blieven bie zo'n hondeleven!" viel Karei uit. „Ik heb binnen een dag of vier in ieskarretjes gezeten, in koelwagens van het spoor, ik ben ten prooi geweest aan de afschuwelijkste achtervolging, ik heb over levensgevaar lijke daken motten klauteren en noe stoppen ze mien nog in een kolenwagen ook!" Meer kon de arme Karei Kleuntjes echter niet zeggen, want op dat moment werd dé hele wagen opgeheven, alsof een reuzehand treintje ging spelen Zonder dat onze twee landgenoten dat wisten, was de kolenwagen namelijk op een van die mo derne losinstallaties gereden, die men bij ons in de mijn streek wel aantreft. Het moge dan zo zijn, dat men op deze wijze vlug en handig een hele kolenwagen lossen kan, voor de onvrijwillige assistenten bij zo'n wijze van lossing is het bepaald geen pretje. „We vallen!" brulde Karei nog, maar dat was een tamelijk overbodige opmerking. Geluk kig maar, dat de twee kerels hun positieven goed bij elkaar hielden, want nu lieten ze zich bliksemsnel opzij rollen, zodra ze de bodem raakten. Zo werden ze op een haartje na gemist door de hele lading kolen,- die zojuist in van een schip was gestort Wordt vervolgd nu... beduidend goedkoper Menigeen geniet van 't kampe ren, maar een soort heimwee naar Uw eigen bed thuis wie heeft dat niet? Van nu af aan is dat niet meer nodig, want U neemt zo'n luxe camping-kombinatie mee Een prachtig 3-poots stabiel bed met sterke spiraalvering, verstelbaar hoofdeinde met 2 patent scharnieren en 4-delige polyaether matras in leuke des sins en kleuren. Een komplete kombinatie voor de verwende kampeerder voor nog géén negen en twintig gul- kompleet met polyaether Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze Camping afdeling deze bijzonder kom- fortabele kombinatie, een 3- poots bed met verstelbaar hoofdeinde en een 4-delige polyaether matras overtrokken met cretonne in diverse kleu ren, 60 x 180 cm. Elke vrijdagavond tot 9 uur open kende randvakjes boven en bene den van links naar rechts, links tn rechts van boven naar beneden de namen van zes munten. HORIZONTAAL: 1. gebied; 2 ik; 3 drassig land; 4 lichaamsdeel; 5 soort raam; 6 vogel; 7 rivier (Spaans); 8 afgelegen; 15 schaakterm; 16 vallei; 17 soort kruidenier; 19 kledingstuk; 20 ketting; 21 halen uit; 22 sprong; 23 geestdrift; 24 Ned. rivier; 25 stadium; 26 nerf; 27 buis; 28 verhoogde toon; 29 sap; 30 benadelen; 33 geur; 34 appel; 35 aanstonds; 36 schel; 37 zoon van Noach; 38 voorzetsel; 39 naam voor J3aard; 40 stoelbékleding; 41 erg; 42 sierplant; 43 populaire zangeres; 44 piek; 45 deel van oog; 47 tweetal; 48 groet; 50 hoofddeksel; 51 voorzetsel; 52 dagaanduiding; 53 zuidvrucht; 54 manwijf; 55 afwenden; 56 vis; 58 schaakterm; 59 soort clown; 60 secon de; 61 snellen; 62 deel van bloed; 63 buigzaam; 64 afwateren; 66 doen en niet doen; 67 rang; 68 muurholte; 69 soort fat; 70 tijdperk; 71 zeer; 72 al vorens; 73 boom; 74 Engels bier; 75 bevej van schildwacht; 77 krachtig; 78 Engelse stof; 79 meisjesnaam; 30 in gebruik stellen. VERTICAAL: 1 stevig; 2 scherp; 3 oprecht; 4 watering; 5 pret; 6 beroep- 7 visgerei; 8 hoffelijk; 9 Europeaan- 10 grondsoort; 11 kleine plaats; 12 deel van fornuis; 13 naderhand; 14 vechten; 15 Europ. land; 16 kwab; 17 tijdmaat; 18 voorzetsel; 19 stap; 20 drinkgerei; 22 sluis; 23 afgunst; 25 Europeaan; 26 grond; 27 gerecht; 28 genezen; 29 strijdperk; 30 woud; 31 vacht; 32 overblijfsel; 33 scheeps- vloer; 36 pips; 37 ontwijken; 38 vlug- 39 rond voorwerp; 40 medicijn; 41 on derdompeling; 44 Griekse letter- 45 voegwoord; 46 boom; 47 hemelli chaam; 48 verbouwen; 49 sierplant; 50 broos; 51 onderwereld; 53 andere naam voor de godin Ceres; 55 bakge- rei; 56 vochtig; 57 temerig; 58 onb. vn.woord; 59 weg; 60 driekroon; 61 le ring; 62 buitendijks land; 63 boom; 64 vlaktemaat; 65 gevaar (voor ontdek king) 66 Engelse titel; 67 vrucht; 68 vrucht; 69 vastleggen (schip); 70 vouw; 72 nauw verbonden; 73 klap; 75 vragend voorn.woord; 76 op de ma nier van; 77 plaag; 78 soort hond. IN WILLEMSTAD Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat zal op zaterdag 12 juli de nieuwe jachthaven van Willemstad openen. De minister zelf een verwoed watersportliefhebber, zal als admi raal over zo'n 140 schepen optreden en als laatste tenslotte de jachthaven binnenvaren en daarbij een lint door- Op zaterdag zal het publiek het ad miraalzeilen voorgeschoteld krijgen. Dit wordt verzorgd door de Stichting Stamboek Ronde- en Platbodemjach ten, die de opening heeft aangegrepen om de jaarlijkse reünie in Willemstad te houden. De schepen vertrekken vanaf elf uur uit Willemstad en verza melen zich in het vroegere Hellegat. Men vaart naar Numansdorp op langs de Volkerakdam. Het feest wordt begonnen op vrij dag 11 juli 's avonds. Dan wordt aan de haven een spel opgevoerd, dat ge noemd is „Van Mars tot Pax". Aan dit historisch gekleurde spel zullen 275 personen deelnemen. De platbo dem- en ronde bodemjachten vormen een schitterend decor. Op zondag 13 juli worden zeilwedstrijden gehouden. Alle klassen schepen kunnen hieraan deelnemen.

De Havenloods | 1969 | | pagina 2