Krachtmeting tussen blinde schakers Vernielen, drinken en slapen zonder iets van TT te zien 59.™ 9; Volgend jaar in Er DE LANGE, LANGE NACHT VAN ASSEN POLYETHER MATRASSEN MODERNE DRUKSTOF (CRETONNE) STORES VOLANTS 4,75 SMYRNA TAFELKLEDEN SLAAPKAMER KLEEDJES DEKLERK&ZN C. KERSTEN I DE HAVENLOODS DONDERDAG 3 JULI 1969 13 45x85 van 14.95 voor Bent u wel eens naar de TT geweest? Heeft u toen ook de zotste din gen meegemaakt? Nu, voor mij was dit jaar de eerste, maar vooral niet de laatste keer. Het begon vrijdagmiddag allemaal erg troosteloos. De regen stroomde onafgebroken neer. waardoor het gevaar van verkeers ongelukken toenam. Met name de Drentsche Hoofdvaart leverde hier en daar nogal eens wat moeilijkheden op, terwijl de grote trek nog moest komen. En die kwam dan ook. Rond een uur of negen was er bijna geen doorkomen meer aan. Langs alle toegangswegen naar het circuit van af Beilen waren tentenkampen opgeslagen, waar de toeschouwers de nacht konden doorbrengen, ook al was die nacht erg kort, terwijl in de meeste gevallen geen sprake was van slapen. Inmiddels was de regen opgehouden en zette Assen zich schrap voor „DE NACHT". Het anders zo rustige Assen kreeg heel wat te verduren. Alle jon gelui trokken de stad binnen en na een bezoek aan de kermis begaven ze zich naar het centrum. Duizenden rukten op richting Gedempte Singel om daar alles en iedereen met lege bierblikken te bekogelen, Een agent bevond zich tussen de mensenmassa. Hij vertelde mij nog niet erg ongerust te zijn zolang het bij blikjes gooien blijft. Op hetzelfde moment vlogen er weer een paar blikken laag over en het „run for your life" was niet mis plaatst. De jongelui, afkomstig uit alle delen van het land en ver daarbuiten, had den het lege blikjes gooien wel gezien en gingen al snel over tot volle blik ken die betere resultaten opleverden. De winkelruiten waren het eerst het slachtoffer. Al gauw moesten de be woners hun vlucht nemen naar de slaapkamer of keuken, want ook de ruiten van woonkamers waren een prachtig mikpunt. TRAANGAS Twaalf uur. De baldadigheid neemt toe. Spandoeken met leuzen die be trekking hebben op de TT worden in brand gestoken. De stokken met half verbrande flarden zijn bijzonder ge schikt om de prachtig geïllumineerde stad te vernielen. Dit wordt de politie te bar en al gauw loeien de sirenes en rollen de gepantserde wagens aan. Een korps van de Rijkspolitie voorzien van hel men en wapenstokken slaat er flink op los. De wagens rijden af en aan om de „vrachtjes" bij het politiebureau af te leveren. Ook de politie te paard komt in actie. Dit is voor de jeugd een gelegenheid om hun rotjes op de paar den af te vuren, waardoor deze snui- vend en hinnikend rondspringen. Al gauw is het noodzakelijk traangas te gaan gebruiken om de hardnekkige jongelui tot bedaren te brengen. De Oudestraat is nu stil en verlaten. Al leen hier en daar een lens geslagen jongen, die versuft over de dranghek ken hangt. De overgebleven jongelui nog steeds duizenden trekken weer richting Rolderstraat, waar de ver- nielpartij begon. Het gaat de politie nu een beetje vervelen en alle portie ken en stegen worden leeggeknup- peld. Een bioscoop, die net z'n nachtvoor stelling heeft gegeven gaat uit. De be zoekers krijgen het zwaar te verdu ren, want de politie weet niet meer wie onruststoker, bioscoopganger of van de pers is. Een enkele particulie re auto waagt het de binnenstad door Wie tegenwoordig een rokje wil kopen, moet toch meestal rekenen op een uitgaaf van een paar tientjesmaar het kan goedkoper! Op onze mode-afdeling zoekt U een prachtige Tergal rok uit van een fantastische kwaliteit, geheel gevoerd, met twee plooien voor en afgewerkt met zadelsteek, wat een bijzonder leuk effekt geeft, nu voor nog géén zestien gulden. geheel gevoerd Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze damesrokken van een geweldige Tergal kwa liteit, in vlot model met twee plooien voor en zadelstiksel, geheel gevoerd, kleuren mari ne, bleu, beige, groen en zwart, maten 40 t/m 52 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Gfin tel, of schrift, best. te rijden, wat hem onmiddellijk op z'n minst een paar ruiten kost. Wederom weerklinken de sirenes; ditmaal van ambulances om de gewonden weg te brengen. VEESTALLEN Rond een uur of drie keert de rust in de stad terug en gaat iedereen z'n slaapplaats opzoeken. Slechts weini gen hebben een hotelkamer bespro ken; het gros prefereert het verblijf in een tentenkamp. Deze ontelbare tentenkampen zijn in een straal van 100 km. rond het circuit opgeslagen. De weilanden, waar anders de koeien rustig grazen zijn veranderd in cam pings en parkeerterreinen. Je hoort er een wirwar van talen, maar de dron- kenmanstaal voert wel de boventoon. De „kampbeheerder" van een van de tenten, de heer D. Lemmen, nodigt ons uit een kopje koffie te drinken in een van de veestallen, die omgebouwd zijn tot een café. Hij vertelt: „Ik doe dit nu al een paar jaar en het heeft tot nu toe nog geen moeilijkheden opgele verd. Vooral deze keer heb ik veel Duitsers, Engelsen en Zweden. Dp meesten combineren het bezoek aan de TT met hun vakantie. Ze zijn ook erg verspreid gekomen; velen kwa men hier al dinsdag". Op de vraag of hij dan geen kampvergunniing nodig heeft antwoordt hij: „Nee, voor dit evenement hoef ik geen vergunning aan te vragen. De gasten betalen f2,50 voor overnachting". We lopen nog even langs de slaapkamer die tij delijk als keuken is ingericht. Er heerst een verschrikkelijke drukte, want iedereen wil graag wat soep of andere etenswaren. Ongeveer 50 meter verder is weer een tentenkamp en tevens een paar veestallen. Ontelbare jongelui krioe len in het stro. Ook hier liggen vele leeggedronken blikjes bier. De boer vertelt dat er slechts weinigen werke lijk naar de motorraces gaan. Veelal komen zij alleen maar voor „Dé Nacht". i extra zware kwaliteit. Het T bovenblad van deze 13 cm dikke matrassen is geheel doorstikt, waardoor schuiven van de tijk. wordtvoorkpmen. Kleuren: beige en blauw. Als Weekend-aanbie ding, 1 persoons 80x190 voor in de bekende "was-en-klaar" kwaliteit,120 cm breed. Drie kleu ren: groen, geei-cognac en fuch sia-rood, yin nu per meter *811 voor van de Franse voile Tergal "plein jour" serie, in 2 dessins met ge borduurde cornély-rand. Deze stores, 210 cm hoog, A 7*5 van 14.75 per 1| IÜ meter voor Bijpassende 62 cm hoog, n 8.50 per meter Machinaal van bekend merk, met kleine schoonheids Qf) foutjes, Itttl ÖU 140x170, voor UÏJa Een serie kleedjes van Dralon- vacht in 6 prachtige kleuren. Als weekend aanbieding extra voor delig. 67x110 van 28.95 voor Slapend in het stro na een rumoerige nacht. FILES Het is inmiddels al bij half vier en wanneer we de stallen verlaten blijkt er geen doorkomen meer aan. Duizen den auto's begeven zich nu al voetstaps naar het circuit. De toe stand wordt precair, want het is vrij wel onmogelijk het erf af te komen om tussen de andere auto's te voegen. Eindelijk vinden we een agent van de Rijkspolitie, die bereid is ons naar het circuit te begeleiden, waardoor we nog net op tijd zijn om de grote stroom aan te zien komen. Van half vier tot bij tienen rijdt een onafgebroken stroom auto's en moto ren richting TT-circuit. Vooral de flessenhals bij de Witterhaar leverde vrij veel moeilijkheden op. Maar als dan om kwart over tien het startschot klinkt voor de 500 cc klasse is men de wilde nacht die tachtig arrestanten opleverde vergeten. Het weer is zoals altijd op de TT-dag prachtig en de rust is bui ten het circuit weer teruggekeerd. Het enige wat ons aan de beruchte nacht herinnert zijn de vele dronken lui, die aan de kant van de weg hun roes liggen uit te slapen. COMPLETE WONINGINRICHTING ROTTERDAMBINNENWEG 7,010-117700 BEIJERLANDSELAAN 78,010-193500 WINKELCENTRUM GROOT IJSSELMONDE 010-320502 NATIONALE JEUGDVIERDAAGSE VOOR DE 13e MAAL IN BREDA De jeugd van Nederland, ook die van Breda, maakt zich op om van 29 juli t.m. 2 augustus aan de 13e Natio nale Jeugdvierdaagse deel te nemen. De kosten van inschrijving tot deel name is voor alle jongens en meisjes van 8 t.m. 15jaarf 4. Het kampgeld is zeer gering, terwijl de Stichting stretchers, pannen en branders om te koken tegen een mi nimale prijs ter beschikking heeft. Kortom alles wordt in gereedheid ge bracht om het wandellegioen te ont vangen en een prettige week in Breda te bezorgen. Dan zal het lied van „Wij - - lopen de vierdaagse mee" weer klin- Weid de nabeschouwingen op pa- ken. Inschrijving en inlichtingen bij pier verschijnen, wordt in Neder- het, secretariaat. Fr. Hakkaart. Meer- land al hard gewerkt aan een houtstraat 1, Breda, tel. 01600-43937. nieuwe wereldtitelstrijd. Eind - april, begin mei van het komende jaar namelijk zullen 's werelds sterkste blinde schakers eikaars De geestelijke kruitdam pen zijn in Moskou opgetrokken. Boris Spasski overweldigde Tigran Petrosjan in een adembenemende, maar door spanningen allesbe halve vlekkeloze tweekamp om de wereldtitel. Terwijl de schaakwe reld zich nagenietend nog eens buigt over de rijke oogst aan boeiende partijen en overal ter we- krachten meten in het Veluwse Ermelo. Met het opzetten van een wereld kampioenschap wordt een mijlpaal bereikt in de nog jonge geschiedenis van het Nederlandse blindenschaak. De International Braille Chess Asso ciation (IBCA), afdeling Nederland, bestaat nog slechts vijf jaar, maar heeft zich in die periode ontwikkeld tot een kerngezonde en actieve orga nisatie, die momenteel 55 leden telt. Voorzitter van de Nederlandse IBCA is de heer G. Lap, die op latere leeftijd zijn gezichtsvermogen ver loor. In zijn woning aan de Turkse Tuin in IJsselmonde hebben talrijke schaakborden en -stukken uit vele landen een plaats gevonden. Aan een van de borden bespreekt hij met mij, in de loop van ons gesprek, de moge lijkheden van de Franse partij. Hij speelt redelijk schaak, maar kan niet tot de sterkste nationale blinde spe lers gerekend worden. Zijn handen glijden tastend over de stukken, die met pennetjes op de vel den worden geplaatst. De donkere velden liggen hoger dan'de witte, de donkere stukken hebben aan de bo venzijde kleine metalen pennetjes. Rechts van het bord ligt een boek dat grote afmetingen heeft. Het is een handleiding voor het schaakspel in blindenschrift, zoals die voor visueel gehandicapten in verschillende biblio theken in behoorlijke hoeveelheden beschikbaar zijn tegen een zeer rede lijke prijs. aanwezigheid om de kennis van het Esperanto op prijs werd gesteld. Het bezoek aan de Olympiade werd voor de heer Lap een onvergetelijke gebeurtenis. Hij genoot met 'volle teu gen van de aanzienlijke schaak prestaties en schreef na zijn terug keer in Nederland een artikel over zijn ervaringen in het maandblad voor blinden. Sneeuwbal De heer Lap gaf het Nederlandse blindenschaak vijf jaar geleden min of meer toevallig een geweldige injec tie. Zijn echtgenote, de voordrachts kunstenares Dinja Lap-de Wolff, had hem al enige tijd daarvoor tot het schaken aangezet. Dat gebeurde in Lyon tijdens een Esperanto-congres, dat zij samen bezochten. Zij zag daar een schaakbord en zei tegen haar man: „Waarom ga je niet schaken? Dat deed je vroeger toch ook?" Het was een mogelijkheid, die de heer Lap zoekend naar ontspan ningsmogelijkheden nadat hij blind was geworden met beide handen aangreep. Hij werd lid van een schaakvereniging en zijn enthousias me voor deze denksport nam snel toe. Studieboeken kwamen in huis en na vrijwel elke buitenlandse reis werd wel een schaakbord met stukken aan de bestaande collectie toegevoegd. In het voorjaar van 1964 werd in Oost-Duitsland de tweede Olympiade voor blinde schakers gespeeld. De heer Lap kreeg van de IBCA de uitno diging om met vier visueel gehandi capte Nederlandse schakers deel te nemen in het plaatsje Kühlungsborn. Dat was onmogelijk, omdat hij toen nog geen vier schakende lotgenoten kende, maar naar Kühlungsborn ging hij toch als gedelegeerde, wiens Met het plaatsen van dat artikel ging een sneeuwhal rollen, die snel groter werd. Er kwamen schriftelijke reacties, waarin werd voorgesteld om ook in Nederland op dit gebied te gaan samenwerken. Binnen enkele maanden werd daarna de IBCA, afde ling Nederland, opgericht en al in de zomer van datzelfde jaar kregen onze landgenoten uit West-Duitsland de uit nodiging om met vier man te komen voor een wedstrijd. „Dat was in Mönchen-Gladbach. We gingen er heen en wonnen nog ook. De Duitsers hebben ons toen onderschat en legden met 3Vi-4'/i het loodje. Het is tot nu toe onze enige overwinning geworden, maar zij waren bij de tweede gelegenheid in Zeist ge waarschuwd en kwamen met een be langrijk sterkere ploeg opdagen." Dat de Nederlanders niet tegen de West-Duitsers kunnen optornen, be hoeft geen verbazing te wekken: „Ze hebben daar een veel groter arsenaal, omdat er veel oorlogöblinden zijn." Toch neemt West-Duitsland op het terrein van het blindenschaak geen dominerende plaats in. Volgens de heer Lap. zijn de Russen het sterkste, gevolgd door de Joegoslaven, de Roe menen, de Hongaren en Oost-Duit sers. Een krachtsverhouding, die onge veer gelijk is aan die in de wereld van de ziende schakers, waar de spelers van het Oostblok eveneens een over heersende rol vertolken. Nederland behoort tot de zwakkere naties, maar kan tot zeei1 redelijke prestaties ko men. se afvaardiging van vier man: Van Gelder, Bestman, Van Driest en Klep. Rusland zegevierde in het veld van twintig deelnemende landen. Neder land eindigde op een bescheiden plaats, maar bleef toch zes landen voor. De heer Lap hoopt, dat Rusland vol gend jaar als voor de tweede keer om het individueel wereldkampioen schap wordt gespeeld evenals Ame rika in Ermelo vertegenwoordigd zal zijn. In 1966 was het Westduitse Tie- mensdorferstrand het toneel van de titelstrijd. Bestman verdedigde de kleuren van zijn land bij die gelegen heid met een middenmootpositie niet onverdienstelijk. Zwitserse systeem Waarschijnlijk zal drs. Van Gelder voor Nederland uitkomen tijdens het toernooi om het wereldkampioen schap, dat veertien dagen in beslag zal nemen en in het vakantiehuis „Dennenheul" volgens het zg. Zwit serse systeem zal warden verspeeld. Met de financiële kant van de kracht meting verloopt alles naar wens: er is al f-15.000 bijeengebracht. "De mogelijkheid van het organise ren van een dergelijk belangrijk eve nement illustreert de waardige posi tie, die de Nederlandse blinden- sohaakbond zich in enkele jaren heeft verworven. De bond bruist van activi teit en legt zich o.a. ook toe op het correspondentieschaken, nationaal zo wel als internationaal. Sinds enige maanden is er ook „De Schaakbaak", een blad in braille schrift met een gevarieerde inhoud. De jongste uitgave omvat naast een aantal bestuurs- en familieberichten verslagen van de belangrijkste schaakgebeurtenissen, problemen, een artikel over landskampioene In- grid Tuk en een partij tussen Botwin- nik en Capablanca. Regelmatig ook worden stukken uit Schakend Neder land, het bondsorgaan van de ziende schakers, overgenomen. De jongste ontwikkeling in het blin denschaak vormen de jeugdtoer- nooien, die in de blindeninstituten van Bussum, Nijmegen en Zeist wor den gehouden. Daarmee is vorig jaar een begin gemaakt. Nijmegen werd de eerste winnaar van de zilveren wisselbeker. Het blindenschaak is de kinderschoenen in ons land pijlsnel ontgroeid. HENK J. DE KLEUNEN. Kampioen Nationaal kampioen blindenschaak is drs. Van Gelder uit Nijmegen, die de titel vier jaar achtereen voor zich opeiste. Hij is, onder de visueel niet gehandicapte schakers, KNSB-speler, evenals A. Bestman uit Baarn, die een voortdurende bedreiging is voor de schijnbare hegemonie van de heer Van Gelder. De strijd om het Neder lands kampioenschap werd steeds uit gevochten in regionale voorronden, maar daar gaat om een grotere va riatie in tegenstanders te verkrijgen volgend jaar verandering in ko men. De derde schaakolympiade, die vo rig jaar in het Engelse Weymouth werd gehouden, telde een Nederland- Speciale aanbieding PARANAPINE Wandbetimmerings- schrootjes (voor de 2e maal 10.000 m.) 0.69 nu voor p. meter DECOWALL Edel gefineerde wandplaten Hoogte 244 275 305 Essen 39,60 52,- 59,50 Teak 49 - 58,- 67,50 leverbaar in vele houtsoorten, alle platen 122 cm breed. Hardboard 61x122... 1,15 voor alle houtwaren tot 25 korting KRALINGSEWEG 361 TELEFOON 118819

De Havenloods | 1969 | | pagina 9