Industriële bewerking is voor Rotterdam al erg genoeg" -r $98 XQ Socioloog Welters over rapport „Leven in Rijnmond" C. KERSTEN ijziging studieprogramma sociologische faculteit DE HAVENLOODS DONDERDAG 10 JULI 1969 15 „Ik vind het jammer, dat de indruk is ontstaan, dat er een gekuiste versie zou zijn gemaakt van het rapport „Wonen, leven, werken in Rijnmond. Maar ik vind het toch ook heel begrijpelijk, dat men die indruk heeft gekregen. Er bestaat een groot wantrouwen, omdat vele rapporten in de ijskast verdwijnen zonder dat er ooit iets mee gebeurt. Toen ik speciaal voor de persconferentie naar Rotterdam was over gekomen. kreeg ik voor het eerst de industriële bewerking van het rap port in handen. Ik heb het heel haastig zitten doorbladeren om te zien of er misschien iets in veranderd was. Maar ik vind het fout, dat men het originele rapport, waarvan de industriële bewerking een uittreksel is, niet aan de pers heeft verstrekt. Daardoor werd de indruk van een gekuiste versie inderdaad versterkt. En natuurlijk is het ook waar, dat het weglaten van bepaalde statistieken, omdat je aan een beperkte ruimte gebonden bent, een bepaalde indruk kan wekken. Maar de industriële bewerking is voor Rotterdam al erg genoeg." De 27-jarige socioloog drs. L. A. Welters windt er geen doekjes om. Sinds 1967 heeft hij op verzoek van de Economische Hogeschool meegewerkt aan het onderzoek van de Stichting Onderzoek Arbeidssituatie in het Rijn mondgebied, ter versterking van het werk van zijn collega drs R. F. Geyer, die daar reed sinds 1964 aan werkte. Voor de persconferentie, die twee weken geleden werd gehouden toen het rapport uitkwam, vloog hij speciaal over van Torremolinos, waar hij zijn vakantie doorbracht, naar Rotterdam. „Dat was helemaal niet leuk", zegt hij nu teleurgesteld, „vooral niet omdat ik mijn mond niet eens mocht opendoen, toen er vragen werden gesteld over wat men bij het toekomstige beleid gaat doen met deze cijfers. Ergens is het wel begrij pelijk, want de andere heren (o.a. J. van Tilburg, voorzitter van het be stuur van de stichting, red.) zaten moeilijker. Zij konden niet over een beleid praten. Maar een socioloog mag toch wel over het beleid meeden ken De heer Welters is wel blij met dit onderzoek. „We zijn niet geremd bij het verzamelen van het materiaal", zegt hij. „Dit was een unieke kans voor sociologen, omdat de informatie kanalen niet werden geblokkeerd. Een andere vraag is natuurlijk wat er nu verder gaat gebeuren. Hoe moet je dit rapport zien tegen de achtergrond van het „Plan 2000 Dan komt de mening'van een socioloog lijnrecht te staan tegenover die van het bestuur van een dergelijke stichting. Als je zo'n onderzoek hebt afgesloten, moet er geïnterpreteerd worden. De vraag is dan hoe ver je gaat met het formu leren van je conclusies." De jonge socioloog is er echter niet gerust op wat er verder met dit lijvi ge rapport gaat gebeuren. „Dat is een algemene klacht van sociologen", zegt hij. „Ze maken een rapport en dan is het voor hen een vraag wat men er verder mee gaat doen. Heel vaak is dat niets. De economische cij fers zijn van een veel groter belang dan de sociologische. Maar ik zou zo graag willen zien, dat bij het bepalen van het 'beleid ooik de sociologische studies zouden meespelen. Maar ook met betrekking tot dit rapport schenkt de ervaring, die sociologen hebben opgedaan, mij geen vertrou- Vooral in de kinder- of de lo geerkamer is de bedbank ide aal, omdat 't een zit- en een slaapplaats tegelijk is. Bedbankkombinatie, een kom- plete slaapplaats bestaande uit solide teakhouten bedbank met geperforeerde hardboard plaat en uitschroefbare poten en een polyaether matras (licht in gewicht en stofvrij) over trokken met een gezellige da mast. Dit alles tezamen voor nog géén zes en zestig gulden. Wensen m Elke vrijdagavond tc Ook maandagmorgen open Giin tel. of schrift, best. Een van de punten, die drs. Welters na aan het hart liggen en die in het rapport duidelijk tot uiting komen, is, dat men bij het bepalen van het be leid zo weinig rekening heeft gehou den en nog houdt met de wensen van de bevolking. „Wanneer blijkt hoe de ordening van de ruimte tot stand komt en wanneer blijkt, dat die lijn recht ingaat tegen de woonwensen van de bewoners vraag je je af hoe het staat met de vertegenwoordiging van die bewoners in die instanties, die er over moeten oordelen", zegt hij. „De bewoners van het Rijnmondge bied willen een combinatie van woon- en recreatiegebied. Maar dat gebeurt niet. Men had deze lacune kunnen voorkomen door een voortdurend opi nie-onderzoek. Dat werkt naar twee kanten. Aan de ene kant is de bevol king te weinig geïnformeerd en aan de andere kant is de overheid onvol doende op de hoogte van wat er onder de bevolking leeft. Het blijt voor mij een groot vraagteken hoe hét zo is ge komen. Ik kan me voorstellen, dat je zegt: dit is een dynamisch gebied en hier moet een groot deel van het nationale inkomen uit voort komen. Maar daar bij moet men tevens incalculeren wat er onder de mensen leeft. Dan pas kun je eén beleid opstellen. Ook al kun je njet met alle wensen rekening houden, heb je toch in ieder geval een poging gedaan. Maar dat is zelfs niet gebeurd." Grote waardering heeft drs. Welters voor het feit, dat dit onderzoek i$ ver richt in opdracht v^n werkgevers „Maar", zo zegt hij, „het uitgangs punt lag niet op het sociale vlak. Bij wijze van spreken was dat uitgangs punt: hoe krijgen we morgen 2000 mensen voor de poort. Als je de cij fers zo gaat interpreteren, ben je op de verkeerde weg." Leefgenot kompleet met matra7"]jg||g| Op onze 1e etage verkopen wij deze komplete bedbankkombi natie in teakuitvoering rr Speciale aanbieding PARANAPINE Wandbetimmerings- schrootjes (voor de 2e maal 10.000 m.) 0.69 DECOWALL Edel gefineerde wandplaten Hoogte 244 275 305 Essen 39,50 52,- 59,50 Teak 49- 58,- 67,50 leverbaar in vele houtsoorten, alle platen 122 cm breed. Hardboard 61x122... 1,15 voor alle houtwaren tot 25 korting ïlf 1 arbeidskrachten moet komen", zegt hij. „Daar komt bij, dat het tekort aan arbeidskrachten zich slechts in een paar beroepen voordoet. Als er spanningen op de arbeidsmarkt ko men, zit Amsterdam met een ver scheidenheid aan beroepen, maar in Rotterdam is er slechts een beperkte keuze. Als je gaat industrialiseren, zul je een betere samenstelling van beroepen moeten zoeken. Voor de pe- tro-chemische industrie, waar Rotter dam op mikt, heb je maar bepaalde beroepen nodig, maar bovendien trek je de metaalindustrie aan. En in die sector zit juist het grootste tekort. En dan wil men bovendien nog een staal bedrijf." Een van de conclusies in het rap port is, dat de gehuwde vrouw meer bij de arbeid betrokken moet worden. „Ik vind dat bepaald geen oplossing", zegt drs. Welters. „Dat is een conclu sie, die men kan gaan uitbuiten. Als je zo'n beleid zou voeren, stel je het economische motief voor het humane, het sociale - motief. Als de gehuwde vrouw gaat werken, doet zij dat om haar isolement van het flatje te ont vluchten. Dat is dus geen cplof-smg. Je moet juist dat isolement doorbre ken." Tenslotte komt er een brandende vraag. Het rapport wijst uit, dat het Rijnmondgebied alleen maar geschikt is om te werken en niet om te wonen. De vraag is dan of men zo wel door mag gaan en of er een terugweg is. „Ik heb me ook afgevraagd of er een terugweg zou zijn", zegt drs. Welters „Maar als je eenmaal een wijk hebt gebouwd als Ommoord is die terug weg er niet meer. Een verbetering van de omstandigheden is dan alleen nog maar gesleutel. Je zou kunnen zeggen: laat de mensen allemaal maar weggaan. Maar dat is natuur lijk ook al weer geen oplossing." JAN DIJKSTRA Een van de meest interessante con clusies van het rapport vindt hij, dat de arbeid de centrale plaats in het le ven van de arbeiders gaat verliezen. „Ook het leef- en woongenot telt mee. Het interesseert de man geen pest of er 40 km buiten Rotterdam een Briel- se Maas is. Als hij thuis komt, wil hij bij wijze van spreken voor de deur kunnen vissen. Nu dat onmogelijk is, worden de wensen verlegd. Als je dan toch in een flat moet wonen, moet de omgeving zodanig zijn, dat die wen sen kunnen worden opgevangen. Maar in plaats daarvan beeft hij vele klachten, zoals de luchtverontrei niging, door welke oorzaak dan ook, de grote afstand tussen de koopcentra en de mogelijkheden om uit te gaan. Dat gaat allemaal meetellen. Vroeger moest hij dat allemaal pikken, maar dat doet hij nu niet meer." Drs. Wel ters meent, dat deze gewijzigde hou ding van de werknemers deels komt door de betere communicatiemiddelen en door het wegvallen van de ver schillen in stand. De arbeider ziet hoe het anders kan en hoe anderen leven en gaat zijn eigen wensen daarbij aanpassen. „De eerste vraag van. een werkne mer is: waar kan ik werk vinden? En dan gaat hij de mogelijkheden tegen elkaar afwegen. In dit verband heb ben wij ook de sociologen altijd de invloed van de vrouw onderschat bij het bepalen van de woonomgeving. Uit het rapport blijkt duidelijk, dat vele gezinnen uit Rijnmond wegtrek ken, omdat de vrouw vooral een bete re woonomgeving wil hebben. Zij zit er tenslotte de' hele dag middagen in als de man naar zijn werlk is. Het ar gument van 'n hoger loon is voor de man aanleiding om naar Rijnmond toe te komen Maar dat argument wordt schromelijk overdreven. Als hij hier een hoger loon krijgt, dan berust dat meestal op toeslagen, bijvoor beeld voor overwerk. Hij verdient dan wel meer, maar hij moet er ook har der voor werken. En als hij dan tot de ontdekking komt, dat hij dat geld toch niet kan uitgeven aan dingen waar hij het aan wil uitgeven, zoals een goede recreatie, dan wil hij uit het gebied weg en gaan wonen in een omgeving waar hij zich wel kan ontspannen en minder hard hoeft te werken." Uiteraard is het onmogelijk een dergelijk gesprek te voeren zonder dat op de achtergrond het Rotterdam se „Plan 2000 staat. Evenmin als het voor een man als drs. Welters on mogelijk is aan een dergelijk onder zoek mee te werken zonder over de toekomstige gevolgen na te denken. Hij is er van overtuigd, dat men bij het bespreken van het plan de resulta ten van het rapport „Wonen, leven, werken in Rijnmond" niet over het hoofd mag zien. „Ik vind het een plus punt, dat Rotterdam nu met het plan 2000+ naar voren is gekomen", zegt hij. „Daarmee is Rotterdam de enige stad, die werkelijk denkt aan de toe komst. Dat plan is een discussiestuk en geeft de mogelijkijpid tot bijscha ving. In eerste instantie zal men snel le aanvoerswegen moeten aanleggen naar de betrokken gebieden, nog voordat er gewoond en gewerkt wordt. Men zal het wonen van het werken moeten scheiden en de re creatiegebieden zullen er al moeten zijn, voordat er huizen gebouwd wor den. Men zal de ruimte daarvoor ge woon moeten reserveren. Dat is tot nog toe niet gebeurd en ik vrees, dat het ook nooit zal gebeuren." Bedenkingen Dan ineens stapt hij helemaal van de stoel van de socioloog af en zegt, dat hij uitsluitend als „Welters" spreekt. „Dan heb ik toch wel beden kingen tegen Grevelingenstad. Je krijgt daar 500.000 mensen, maar dat zijn niet allemaal werknemers. Ik vraag me in gemoede af hoe groot de pendel zal worden naar het Rotter damse gebied. Hoe groter de stad wordt, hoe meer extra werkgelegen heid je schept. Dit is een belangrijk onderwerp en daar is nog nooit een onderzoek naar geweest. Ik zie Greve lingenstad niet zoals Rotterdam die in het plan voorstelt." Hoe dieper drs. Welters in het „Plan 2000+duikt, hoe minder hij er iets van verwacht ondanks zijn be wondering voor het plan op zichzelf. „De pendel over een lange afstand gaat verdwijnen", zegt hij. „Wanneer de werknemers verkorting van de ar beidstijd krijgen, willen zij die extra vrije tijd besteden aan recreatie en niet aan reizen. Ik zie dan ook niets in een bevorde ring van de immigratie naar Rijn mond. Oorspronkelijk hadden wij ge hoopt, dat ons rapport een soort im- migratie-promotion voor Rijnmond zou zijn. In het begin heeft men wel eens gezegd, dat er een reclamecam pagne van een miljoen gulden aan ROESTVRIJ STALEN GOOTSTENEN 18/8 net schoonheidsfoutje of licht beschadigd 20 TOT 50% LAGER IN PRIJS in 200 maten, uit voorraad Voor keukens het voordeligst adres: H. v. d. ENDEN Verwoede sportvissers kunnen op de 2e etage, op onze hengel sport-afdeling hun hart opha len. Daar verkopen wij deze blank gelakte riet concours hengel (4 x 1m) met glastop, kom pleet met kikkers, topoog en afgesteld vistuigje. Bovendien vindt U er een kom plete werphengelset bestaande uit 1-delige volglas werphengel (7-15 gram), 150 cm lang, met hardchroom geleide ogen, rail fitting en kurken handvat. De molen met lichte slipafstel ling, degelijke beugeloverslag, 15 m. nylon 22/00 en werp- dobber met haak of naar keuze spinner. Deze prima hengels door elkaar per stuk voor nog géén dertien gulden. - Op de 2e etage verkopen wij deze prima rietconcourshengel en een volglas werphengelset, door elkaar, Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Drs. Welters: „Geen gekuiste v verbonden moest worden. Maar nu het rapport klaar is, kan ik met de beste wil van de wereld geen punten vinden, die in het voordeel pleiten van Rijnmond." Pan komt de combinatie van de pendel over een korte afstand en het stimuleren naar een woongebied bui ten Rijnmond ter sprake. „Ik vraag me af of dat geen averechtse werking zal hebben voor Rotterdam zelf", zegt hij. „Waar moeten die mensen uit Rotterdam dan zelf naar toe, want het recreatiegebied is nu al schaars. Het recreatiegebied, dat rondom Grevelin genstad moet komen, is primair voor de bewoners van die stad. Is de kans dan niet groot, dat je een gelijke si tuatie gaat scheppen aan wat we nu al in Rotterdam hebben?" Hij struikelt over de gedachte, die nog steeds leeft, dat je woon- en leef- genot kunt uitdrukken in cijfers. „Als we een mooie zondag hebben gehad, publiceren de kranten trots het cijfer van het aantal mensen, dat bijvoor beeld in het Kralingse bos is geweest. Maar dat aantal heeft er niets mee te maken. Er zijn grote gebieden op de Veluwe, waar je op zo'n dag bijna geen mens ziet. Dan ga je toch ook niet zeggen da, de bomen daar maar moeten worden ompehakt, omdat het gebied voor de recreatie toch waarde loos is? Men gaat in Rotterdam uit van het rendement van de grond en dan levert een gebied meer op als er industrieën op gevestigd worden. Maar hier zijn belangen van mensen in het spel en dan kun je niet stellen, dat een bepaald gebied op een andere manier meer zou opleveren." W erkgelegenheid In het rapport „Wonen, leven, wer ken in Rijnmond" wordt geconsta teerd, dat er een chronisch tekort is aan 20.000 arbeidskrachten. Toch spreekt men in het „Plan 2000 over een verruiming van de werkgele genheid in de toekomst. Drs. Welters zegt, dat hem bij het onderzoek is ge bleken, dat het huidige cijfer van 20.000 nog geflatteerd is. ,,Het is mij een compleet raadsel hoe men dan in de toekomst aan de Nadat in het afgelopen collegejaar van de kant van docenten en studen ten van de sociologische faculteit van de Nederlandse Economische Hoge school is aangedrongen op wijzigingen in het studie- en cursusprogramma zijn alle betrokkenen het na enige no ta's, hearings en een enquête eens ge worden. Allen waren het eens over de huidi ge studieduur (5 jaar, waarvan 3 jaar kandidaats- en 2 jaar doctoraalstu die), het systeem van jaarringen (elk jaar wordt afgesloten met een jaar examen) en het „lege" doctoraalexa men (voor de onderdelen waarvoor men bij voortentampns is geslaagd, is men bij het doctoraalexamen vrijge steld). Ook aan de conceptie van de sociologische opleiding in Rotterdam dat de student bij de wetenschap pelijke vorming met de maatschappij geconfronteerd dient te worden werd in principe geen afbreuk ge daan. Alle groepen erkenden het belang van het praktische nut van de studie en de wenselijkheid van een goed op elkaar afgestemde kandidaats- en doctoraalfase. De diskussie spitste zich vooral toe op de studievrijheid en het aandeel van de sociologische vak ken in het tot nog toen strakke studie programma; met name werd ge zocht naar mogelijkheden om de per soonlijke belangstelling en voorkeur van de student meer tot hun recht te doen komen en meer aandacht te be steden aan de sociologische vakken. De belangrijkste verandering kwam tot stand in de doctorale fase: naast de drie bestaande richtingen is beslo ten tot een vrije afstudeerrichting. De Rotterdamse sociologische student kan dan ook met ingang van het ko mend academisch jaar afstuderen op alle gebieden van de sociologie, uiter aard met inachtneming van de eer dergenoemde Rotterdamse conceptie van de sociologische opleiding. De vier afstudeermogelijkheden zul len in de toekomst als volgt aange duid worden: De economisch-soeiologische stu dierichting de bedrijfssociologische studierich ting %e bestuurssociologische studierich ting (deze drie richtingen bieden een geïntegreerd studiepakket, dat ofwel geheel gestruktureerd is ofwel be perkte keuzemogelijkheden toestaat) vde vrije sociologische studierich ting Binnen elke studievariant kan voor elk vak een literatuurlijst worden sa mengesteld, die voor 50 pet. bepaald wordt door de studievoorkeuren van de studenten en dient de student op basis van extern onderzoek ten min ste 'één scriptie te maken ofwel deel te nemen aan een oefenprojekt met rapportage. Alle individuele studie programma's behoeven de goedkeu ring van de faculteit. Ook is voor de kandidaatsstudie tot enige veranderingen in dezelfde geest besloten: zo is bv. het aantal college uren voor de empirische sociologie in het eerste jaar uitgebreid en is voor het tweede jaar het vak empirische sociologie ingevoerd. Voor het derde jaar is, tevens als introduktie voor de doctoraalstudie, het vak organisatie sociologie ingevoerd. Verschillende keuzevakken worden slechts voor een jaar verplicht, en door o.a. onver plichte keuzevakken en de mogelijk heid verschillende jaren na elkaar hetzelfde keuzevak te kiezen, hebben ook de kandidaatsstudenten een veel ruimere mogelijkheid hun eigen voor keur bij de studie te volgen. Een van de meest verkochte vloerbedekkingen van onze ta pijt-afdeling is het mooie en sterke nylon tapijt. U koopt een mooie kwaliteit nylon tapijt, kamerbreed, liefst 400 cm, in 4 mooie kleuren, door kleine schoonheidsfout jes voor nog géén zes tientjes, per meter. kamerbreed nylon tapijt 400 cm breed Op onze tapijbafdeling, Ie eta ge, verkopen wij dit karnen breed nylon tapijt, 400 cm breed, in- de kleuren groen, goud,cognac aBA/.. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open

De Havenloods | 1969 | | pagina 11