mm JLWïlitZEN m Met Andere Woorden Van ons dorp DE HAVENLOODS Film week in Dordrecht r S te Brigadier Piet en de semi-prof WASAUTOMAAT DE HAVENLOODS DONDERDAG 10 JULI Afwas De Consumentenbond heeft een paar reclame-uitingen op de televisie onder de loep genomen. ,,Met nagel versterker op proteïnebasis", zegt Lo- daline in een televisiespot. Is dat zo? Vraagt de Consumentebond. Mogen we inderdaad verwachten sterkere nagels te krijgen als we Lodaline ge bruiken voor de afwas? We onder zochten het. Het gehalte aan proteïne bleek maximaal 21/» procent te kun nen bedragen. Aannemende dat dit maximum inderdaad aanwezig is be vat een afwassop van 3 ml afwasmid- del op 6 liter water nog maar 0.0014 procent. Hef „op proteïnebasis" doet in dat licht op zijn minst overdreven aan. Nog afgezien van het feit, dat van proteïne of andere uitwendig aan te brengen middelen ter versterking van de nagels niets te verwachten valt. Om tijdens de camping nèt zo lekker te slapen als thuis in Uw eigen bed en om een onver wachte logé een prima slaap plaats aan te kunnen bieden zijn deze opklapbare veertjes bedden de oplossing. Komfortabele rustbedden, ge makkelijk op te bergen en mee te nemen in de wagen, de pri ma kanvas loper verend opge hangen, het hoofdeinde verstel baar en rondom versterkt door een speciale bandvoor nog géén negentien gulden. Op onze Camping-afdeling, tweede etage verkopen wij de ze handige en komfortabele veertjesbedden, het hoofdeinde verstelbaar, in blauw 70 x 190 cm Elke vrijdagavond tot 9 uur open aangesloten bij de N.H.H.P. wordt elke donderdag huis- aan huis bezorgd in: 10 STADSEDITIES ROTTERDAM Rotterdam rechter maasoever-Capelle a/d IJssel - Bergschenhock - Blciswïjk- Berkcl en Roderirijs-Nicuwcrkeik a/d IJssel. Oplage 167.500 ex. EDITIE. SCHIEDAM Schiedani-Kethel. Oplage 23.500 ex. EDITIE VLAARDINGEN Vlaardingen-Maassluis Maasland-Maas- dijk-Hoek v. Holland. Oplage 34.000ex. EDITIE KRIMPENERWAARD Krimpen a/d IJssel - Ouderkerk a/d IJssel -Krimpen a/d Lek - Lckkerkerk - Schoonhoven-Stolwijk- Bergambacht - Ammerstol-Bcrkcnwoude. Oplage 14.500 ex. Vlaardingen: vert. M. Poot, Parkweg 132. Telefoon 351620. Schiedam: vert. N. v. Zetten, van Hallstraat 67. Krimpertcrwaard: vert. A. Maat. Gr. Hendr. v. Nassaustr. 36, Ouderkerk a/d IJssel. Telefoon 01808-469. REDAKTIE: Hoofdkantoor Westblaak 25, Rotter dam. Telefoon 010-13 21 70. Schiedam: L. 't Hart, Bachplein 97. Telefoon 35 38 47. Vlaardingen: A. Struys, v.d. Duyn van Maasdumiaan 132d. Vlaardingen. Telefoon 34 10 31. LEZERS-SERV1CEDIENST: Mocht men De Havenloods niet ont vangen hebben, dan gelieve men vóór vrijdagmiddag 12.00 uur te bellen 13.21.70 (voor dc Vlaardingse editie 34.43.49) waarna de krant alsnog wordt bezorgd. tuurlijkl gestoken hand wordt onmiddellijk door een dikke lijn omsloten die een beschermende laag moet suggeren. Of hetzelfde met de vuile borden, messen of vorken gebeurt, wordt niet uit de doeken gedaan. In Engeland moet de reclamemaker die dergelijke berichten lanceert zijn beweringen volgens de daar gel dende Trade Descriptions Act waar kunnen maken. In ons land jafnmer genoeg vniet", aldus de Consumenten bond. Door ademen Gehoord tijdens een gesprek over de luchtverontreiniging: „Ach, die vuile lucht... Als we met zijn allen flink doorademen, is die zo weg". Van 4 tot 9 augustus wordt op het vormingscentrum Crabbehof te Dor drecht een filmweek gehouden. Dat betekent niet dat er alleen films wor den gedraaid dat gebeurt trouwens ook maar dat er een week lang over het maken van films wordt ge sproken. En dat er een film wordt ge maakt. De eerste dag wordt het sce nario afgesproken. De andere dagen worden besteed aan studie, bijvoor beeld over de werkelijkheid in de film, en het maken van de film. Aan een van de grootste problemen van het maken van een film, de montage, wordt ruime aandacht besteed. Daar toe staan films als „Potemkin" en „De Achilleshiel" op het programma. Niet als verstrooiing, maar als zinnig studiemateriaal. De laatste dag wordt de zelf gemaakte film vertoond en kritisch beoordeeld. Aanmeldingen: Crabbehof, Talma- weg 10, Dordrecht, telefoon 01850- 37988. Voor f 75 bent u deelnemer. We zijn er weer. In het dorp. Tussen de hoge bomen en de velden die al geel beginnen te worden. Onder de hoge open luchten en in de warmte van deze eerste juliweek. II wilt we ten of er veel veranderd is? Ja en nee. Soms lijkt de tijd hier stil te staan en dan ineens zijn er een hele boel tekenen dat ook hier de klok nog tikt en loopt. De pastoor is geen pastoor meer. De vorige week zon dag heeft hij een afscheidsreceptie gekregen. Ik kon er helaas niet bij zijn en heb hem nog niet gesproken maar mijn vrouw kwam gisteren onthutst binnen: de pastoor heeft een gewoon pak aan. En dat was zo. Hij heeft z'n soetaan nu uitgedaan en loopt in een, zij het zwart pak on der ons rond. Eigenlijk jammer, want 't stond hem goed, die lange zwarte jas. Hij zat er nog mee op de fiets, ondanks z'n zeventig jaren. Het dorp houdt hem in z'n midden, want er is in de „nieuwbouw" een huis voor hem onder de kap, achter die kapitale boerderij van Van Gaal die ze juist zijn gaan afbreken. Het nieuwe huis heeft ons inziens te wei nig ramen. Vooral daar waar het uitzicht heel mooi zou kunnen zijn is een klein hoog raampje. De pastoor is wel lang zodat hij staande dan nog van de velden genieten kan, maar zo bouw je toch geen huls ten zij je een beetje naar binnen wilt le ven. En misschien wil hij dat wel. Ze zullen wel bij hem blijven ko men, de dokter en de burgemeester en Loon en Vapert, want hij noemt zijn collega's altijd bij de plaats naam. Ik zie ze daar al weer bij el kaar. de laatste wetenswaardighe den van dit land behandelend, nieuws van de kleine krant uit de buurt. Intussen is de nieuwe pastoor er nog niet. Een baardige missionaris neemt de missen waar. Hij zegt wei eens vreemde dingen hoor ik van de mensen. Dan mompelt hij wat tus sen de zinnen van z'n preek door. iets dat voor niemand dan alleen voor hemzelf bestemd is. En ook daarom is het wachten op de nieu we pastoor. Het moet een gewezen bouwpastoor zijn, die wat te hard gewerkt heeft om z'n kerk bij el kaar te krijgen. Hij kan hier dan wat op adem komen. En dat kan goed, want veel is hier niet te doen, zeggen de mensen. Hoewel ik dat laatste wel eens wat anders zie. Vooral als ik denk aan de wijze waarop wij moderne mensen tegen woordig ons geloof beleven. Ook in dit dorp. Het gaat te hard, zeggen de oudere mensen, en dan bedoelen ze de ver anderingen. Ze hebben geen gelijk, het gaat niet te hard, maar ze heb ben er niet over kunnen meepraten. Toch heeft de kerk hier nog geen klagen. De missen worden goed be zocht. Maar je vraagt je wel af of ze er ook misschien niet heel ge makkelijk buiten zouden kunnen. En als dat zo is, dan is er iets mis. Dan moet men zich toch wei eens ernstig gaan afvragen hoe lang dit allemaal nog duren kan. De vanzelf sprekendheden hebben in onze tijd de neiging om bijzonder snel te ver dwijnen. Voor dit dorp hoop ik dat er voor die tijd iets gevonden is dat de vanzelf sprekendheid doet overgaan in een persoonlijke overtuiging. Maar mis schien dat de nieuwe pastoor daar aan nu gaat bouwen. MEDEMENS Neem met de vakantie wat ex tra ankiets voor Uw man mee, dan hoeft U tenminste weer minder te wassen tijdens Uw vrije dagen. Herenanklets in twee prachtige kwaliteiten: wol-mousse en wol-terlenka. Ankiets in vele beschaafde des sins en kleuren en in alle cou rante maten, door elkaar, per paar voor nog géén twee gul- Op onze parterre verkopen wij deze herenanklets van een prachtige wol-mousse en wol- terlenka, in een enorm assorti ment dessins en kleuren en in alle per paar Elke vrijdagavond tot 9 ui Zondagsdienst tandartsen Weekenddienst tandartsen: zater dag en zondag van 11-12 en van 17-j 8 uur zijn aanwezig de tandartsen R. P. H. van Duiken. RoChussenstraat 179b en J. A. Schuringa, Schiekade 41. INTERNATIONAAL CONGRES OVER TRANSPLANTATIE Van 7 tot 11 september wordt vol gend jaar in het Nederlands Congres gebouw in Den Haag het derde inter- nationale congres van de Transplan tation Society gehouden. De twee vo rige congressen vonden in respectie velijk 1967 en 1968 plaats in Parijs en New York. Het congres zal zich bezig- houden met de studie van verscheide- ne aspecten van de orgaantransplan tatie. Op het congres worden onge- veer vijftienhonderd deelnemers uit alle delen van de wereld verwacht. De Transplantation Society, een inter nationale vereniging voor de studie van de transplantatie, werd in februa ri 1966 in New York opgericht. Ruim zeshonderdvijftig specialisten op het terrein van de transplantatie zijn lid van deze vereniging. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het plaatselijk secre tariaat, p a. Holland Organizing Cen tre, Lange Voorhout 16, Den Haag. EXPO GOUDEN DELTA IN 0LDE-T0NCE Dit jaar wordt de expositie „Expc Gouden Delta" weer gehouden van woensdag 6 tot en met zaterdag 9 au gustus in de sporthal van Oude-Tonge. De organisatie is in handen van de gladiolentelersvereniging „Goeree-O- verflakkee". De expositie is op dag, donderdag en vriidag geopend van 14 - 22 uur, op zaterdag van 10 - 22 uur. De hoofdattractie is de gla diool en alles wat daarmee verband houdt. Het doel is de gladiool als sier- bloem en als exportartikel in de be- I langstelling te plaatsen en de kwali teit van de bloem te verhogen door voor de beste produkten prijzen be schikbaar te stellen. Er is een specia le arrangeur aangetrokken om de in- gezonden gladiolen op deskundige wij ze op vazen te steken en te etaleren. Verkiez'inig Naaldprinses van Europa in Amsterdam De verkiezing van de „Naaldprinses van Europa" zal dit jaar voor de eer- ste maal in zijn 17-jarig bestaan in Nederland gehouden worden. Tot nu toe werd de internationale finale, j waaraan werd deelgenomen door da mes uit Denemarken, Duitsland, Ita lië, Oostenrijk en Nederland, jaarlijks I in Baden-Baden georganiseerd, maar i.v.m. het opmerkelijke succes van de Nederlandse deelneemsters in de laat ste jaren wordt dit jaar de Eurofinale in Nederland gehouden en wel op za terdag 12 juli 's middags om 14.30 uur in Amsterdam - Hilton. Daar zullen de winnaressen uit de verschillende landen (ongeveer 5000 vrouwen hebben in Europa aan de voorrondes deelgenomen! elkaar de j titel ..Naaldprinses van Europa" be- 3 V 5 6 1 i 9 10 II tt 13 IV IS 16 1 \r~,/ 18 19 HO Hl XX H3 XH Bij juiste oplossing van de$puzzel van vorige week kreeg men zes na men van munten; deze zijn: shil ling, denarius, dukaat, thaler, sto ter en gulden. De juiste oplossing 143: Angstig weggedoken in het ruim van het schip wachtten Karei en Piet af wat er nu verder gebeuren ging. Ze zagen er nu nog zwarter en ontoonbaarder uit dan ooit en hun kleren hingen in flarden aan hun lijf. Doch het einde van hun lijden was nog niet in zicht, want lading na lading kolen werd in het ruim gestort. Op een gegeven ogenblik was de hoeveelheid kolen zelfs zó groot geworden, dat ze er zich gemakkelijk achter konden verbergen. Ein delijk en ten lange leste scheen er genoeg geladen te zijn, want het storten van de kolen hield op en een gespierde dekknecht smeet onder donderend geraas de luiken op het ruim. Toen werd het stil en donker tegelijk „Wed den dat we tóch nog in Afrika belanden?" mopperde Karei. „Dat wordt een reis om de wereld in een onbekende oceaanstomer. Als wij hier maandenlang zonder eten opge sloten blieven in dat pjum, dan vinden ze ons kale en be schimmelde skelet, als ze de luuken eindelijk open gooien!" „Goeie hemel, vent, wat ben je plotseling somber!" viel brigadier Piet uit. „We blijven hier toch zeker niet rustig zitten! We zullen heus wel proberen er uit te komen! Hoor maar, de boot vaart al!" En voor de zoveelste maal had brigadier Piet gelijk. Het eentonige gestamp van de scheepsmotoren begon de ruimte te vullen en uit het getril van de wanden en het geklots van het water konden ze duidelijk opmaken, dat de boot inderdaad voer Piet besloot nu eens poolshoogte te gaan nemen en ontstak een lucifer. „Schei nou uut!" tierde Karei. „Direct steek je de kolen ook nog in brand!" „Zwam niet!" zei Piet. „Kolen steek je zo maar niet in brand! Kijk liever maar eens hier! Daar zit eeh luikje!" werd ingestuurd door: A. van Zet ten, G. W. Burgerplein 2B, Rot- terdam-3. De oplossing van deze week kan weer gestuurd worden naar: Puzzelredactie „De Haven loods", Westblaak 25, Rotterdam. In de linkerbovenhoek vermelden: MAW 68. De oplossingen moeten uiterlijk dinsdagmiddag twaalf uur in ons bezit zijn. Op elke regel komen twee woorden van resp. zeven en vijf letters. Elk woord van vijf letters is samengesteld uit het voorafgaande woord van zeven letters en van de beide overblijvende letters plaatst men er, in de zelf te vinden volgorde, links en rechts een in het cirkeltje. Voorbeeld: zou de om schrijving luiden „dapper - platte grond", dan moest worden ingevuld „kordaat - kaart" en dan kwamen de twee overblijvende letters D en O of O en D links en rechts in bet cirkel tje. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, van boven naar bene den, de namen van acht vogels. 1 vlooteenheid - al; 2 stierenvech ter - maand; 3 bevallig - politieman: 4 schroefvormige draad - kleur; 5 vooral - prijzen; 6 onverwachts haast; 7 autodeur - afdeling soldaten; 8 betrekking - inhoudsmaat; 9 vertel ling - bekende operettecomponist; 10 openbaar ambtenaar - soort riet; 11 knip (op deur) - gelooide huid; 12 fi nancier - veroorzaken; 13 vroeger - gevecht; 14 soort letter of steen - nie tig; 15 aanwezig of geschenk - doop- figuur; 16 soort standaard - vervoer middel; 17 ontvangst (van collecte) - wondvocht; 18 reparatie - figuur, mid del; 19 familielid, kind - achtergrond; 20 vaardigheid - vervoermiddel; 21 respijt - stok met klamp; 22 optisch artikel - kleur; 23 overeenkomst schoof; 24 kamhagedis - spijker; 25 teken of sein - paradijsfiguur; 26 soort schuier - slaapplaats voor hoenders. 144: „Wat kan mien dat luik schelen?" gromde Karei Kleuntjes, die nergens meer een straaltje hoop op behoud kon ontdekken. „Het kan mij een heleboel schelen", zei Piet. „Waar een luik is, is een uitgang en waar een uitgang is, kunnen wij ontsnappen. Als we maar eenmaal de kans hebben om aan dek te komen, dan zal alles wel beter gaan. Dan staat de weg naar de vrijheid weer voor ons open. Desnoods springen we over boord en zwemmen we naar de wal". „Als we midden op zee zitten zeker", mop perde Karei. „Ik mag dan al een goeie voetballer wezen, een kanaalzwemmer ben 'k beslist niet. Zou het niet het beste wezen gewoon naar dek te gaan en ons te melden bie de kapitein?" „Dat hangt er van af", antwoordde Piet. „Als de kapitein ook zo'n idiote voetballiefhebber is, dan begint dat geharrewar natuurlijk weer van voren af aan. Enfin, laten we eerst maar eens proberen of we dit luikje kunnen openkrijgen". Dat bleek al heel gemak kelijk te zijn, want het luikje zat helemaal niet dicht. Eén slag aan de kruk was al voldoende om de weg naar de vrijheid te openen. Bovendien vonden ze ook nog een scheepslantaarn in de ruimte achter dat luikje staan, die ze konden aansteken, zodat ze konden zien wat ze deden. Karei lichtte eerst Piet bij, toen die door dat luikje kroop, doch toen nam Piet de lantaarn van Karei over. Zichzelf bijlichtende, kroop hij door de nauwe koker, die zich ach ter dat luikje bevond en na een korte kruippartij belandde hij in een andere ruimte van het schip. Dat bleek de woon ruimte te zijn van een of andere nette matroos, te oordelen tenminste naar het feit, dat de brave pikbroek er zijn pas gewassen kloffie te drogen had gehangen. Er viel maar een klein beetje schemerig licht door een kleine patrijs poort en Piet zei: „We boffen alweer, Karei. Het is bijna donker. We zullen hier blijven tot het helemaél donker is. Dan gaan we voorzichtig naar dek om te zien was ons verder te doen staat Wordt vervolgd (C.V.B.) PcMtbua 207 Dordrecht Orgelconcert Maandag 14 juli om 8.15 uur spelen Marie Claire Alain, organiste te Pa rijs en Luigi Tagliavini, organist te Bologna, in de Laurenskerlc te Rotter dam. f

De Havenloods | 1969 | | pagina 2