Beschikbare gelden redelijk en naar behoeften verdelen Sportgrabbelton CRICKET VOORZITTER S.B.L.O. mmiebludörp Excelsior blijft Quick voor Op plaats Liduinakerk komt wellicht torenflat Grammofoonplaat van Petra lettelaar DE HAVENLOODS DONDERDAG 10 JULI 1969 S'dam 4 In de Sannieplak, het orgaan van de cricketafdeling van Hermes DVS le vert de heer J. Beijer kritiek op de KNCB, de Koninklijke Nederlandse Cricket Bond. Volgens de heer Beyer blijft de KNCB ernstig in ge breke omdat er niets gedaan wordt de sport op een hoger plan te bren gen. Even daarvoor vraagt Beyer zich echter af of er in Nederland van cricket een topsort te maken valt. Hij schijft o.a.: „Nu is het inderdaad een feit dat de K.N.C.B. weinig moeite doet om van cricket een top sport te maken en aan de begelei ding mankeert ook nog wel wat. Voor mij blijft het echter een vraag of er in Nederland van cricket een topsport te maken valt. Naar mijn bescheiden mening is cricket in Ne derland niet uit zijn eigen gesloten heid te halen. Hier wordt cricket nog altijd door bepaalde volksgroe pen gespeeld en zal altijd door de zelfde groepen gespeeld worden. Het ligt namelijk niet in het karak ter van de gemiddelde Nederlander om cricket een populaire en aan trekkelijke sport te vinden. Uit een sociologisch onderzoek zou dat mijns inziens duidelijk blijken. Bo vendien zien de meeste cricketers hun sport nog steeds als louter ont spanning en als een aangenaam tijdverdrijf om de zomer door te ko men. Een professionele aanpak is hier om bovenstaande redenen bij voorbaat uitgesloten. Ik ziet het dan ook niet gebeuren dat er in de toe komst bij een wedstrijd Hermes D.V.S.Excelsior duizenden toe schouwers en bij een wedstrijd van het Nederlands elftal tienduizenden toeschouwers aanwezig zullen zijn. Dat is een droom en zal altijd een droom blijven. Een bond moet er echter van uit gaan, dat er a-priori van haar sport een topsport te ma ken valt, want voor een bond is haar sport de topsport. Pogingen moeten dus in ieder geval gedaan worden om deze sport op een hoger plan te brengen. En hier blijft de K.N.C.B. volgens mij in gebreke", aldus Jaap Beijer. De kritiek op zijn bond is natuurlijk terecht. De KNCB doet weinig of niets om de sport uit een bepaalde hoek te halen en populair te maken. We denken alleen maar aan het ge val Excelsior, dat eenvoudig niet mocht promoveren het vorige sei zoen. Maar de kritiek die Beijer op zijn bond uit, slaat ook op zijn eigen vereniging terug en in mindere mate op Excelsior. Wat doen zij om de sport populair te .maken? Zeker, er is op de middelbare scholen wat propaganda gemaakt en Excelsior heeft door het bewerken van de Schiedamse scholen wat jeugdige leden gekregen. Verder wordt er toch geen grootscheepse propagan da gevoerd om het Schiedamse pu bliek naar de wedstrijden te doen komen. Wat zouden de heren er van denken als er wedstrijdverslagen in dag- en weekbladen komen. Als de pers eens meer wist uit het verenigings leven, zou dat al niet een rugge steun betekenen bij het popularise ren van hun sport? Het moet toch bijvoorbeeld een kleine moeite zijn een wedstrijdverslag door te geven. Hoe dacht u dat wij, de pers, de verslagen van al die voetbalclubs binnen kregen? Excelsior van wie wij lange tijd niets hoorden is weer op het goede pas teruggekeerd en wij mochten van zondag j.l. weer een verslag ontvangen. Waar blijft Hermes DVS? Het simpele feit dat wij nog nooit „De Dannieplak" in de brievenbus heb ben gehad stempelt toch al de „ge slotenheid" van Hermes DVS". Im mers de clubbladen dragen de ver eniging naar buiten uit. Schiedam is altijd, juist door de prestaties van Hermes DVS en Excelsior cricket- minded geweest en waarom zou dat niet terug kunnen komen? Dan moeten echter de clubs zelf de stap pen daartoe ondernemen. Koop ineens een paar over hemden tegelijk, per slot van rekening hebben Uw man en zoons ze altijd nodig. Overhemden van een prachtige kwaliteit terlenka batist, pret tig in het dragen en heerlijk luchtigper stuk voor nog géén tientje. Op onze afdeling herenmode, parterre verkopen wij deze terlenka batist overhemden, in alle courante maten en in •wit en pastelkleuren. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Cricket In „Kontakt". het orgaan van de Schiedamse Bond voor Lichamelijke Opvoeding heeft de voorzitter van die SBLO kritiek geleverd op B. en W. in verband met de begroting en in het bijzonder wat betreft de cijfers voor sport en recreatie. Degreef heeft niet alleen kritiek, maar geeft ook de weg aan om uit een impasse te komen, want daarin zijn we wat be treft de voorzieningen voor de sport toch wel gekomen. Het artikel van de heer Degreef is wel zo belangrijk voor de sport in Schiedam, dat we het in zijn geheel over willen nemen. baar voor de „welzijnsverzorging". Tot zover de heer Degreef. Jeugdzorg Als we weten wat vooral de bestuur ders die voor het jeugdwerk zorgen, in de verschillende verenigingen doen met toch wel beperkte middelen, dan moeten we voor deze mensen ons pet je afnemen De prestaties die onze clubs leveren, dikwijls zonder dat er behoorlijk getramd kan worden, om dat er vooral in de wintermaanden geen geschikte trainingsvelden te vin den zijn, mogen best gezien worden. Wekelijks, dagelijks, zijn de clubbe sturen in de weer en bij alle vereni gingen staat, gelukkig, het jeugdwerk in het teken van de belangstelling. Dit moet echter uitgevoerd kunnen wor den. Daarvoor zijn o.a. eigen clubhui zen en meer speelruimte nodig. Vooral dat jeugdwerk is zo belang rijk. De heer Bijloo, voorzitter van de afdeling Rotterdam heeft dat eens zo goed gezegd. „Naast de ouders en de school hebben de sportverenigingen, naast het gelegenheid geven om sport te beoefenen mede een taak het op groeiende kind mee te helpen opvoe den tot eerlijke mensen in de maat schappij." Dat proberen al die on baatzuchtige verenigingsbestuurders. Mogen zij dan van een gemeentebe stuur een duwtje in de rug krijgen door middel van een groter bedrag voor de post sport en recreatie op de begroting? Dank zij goed bowlen en veldwerk 1 Excelsior er in geslaagd het Haag se Quick voor te blijven. De Schie dammers, die liefst negen vangen vasthielden scoorden 119 runs, terwijl Quick daar 81 runs tegenover stelde. Na een verloren toss trokken Janse en Elshof naar de wickets en binnen 15 minuten stonden er 30 runs op het bord. Nadat Janse (14) vertrokken was zetten de hard slaande Elshof (17) en Schewe (14) het hoge scoring- stempo onverdroten voort. De Haagse bowler C. Hubert kreeg echter met zijn slows plotseling suc ces en rekende snel 4 wickets in. Het scoringstempo zakte met het vallen van de wickets aanzienlijk, maar het gemiddelde van 1 run per minuut kon toch gehandhaafd blijven. Van Gelde ren (16) en Van Lingen leken, na zich bekwaam ingespeeld te hebben, niet weg te branden. Een bowlingchange echter bracht Van Lingens gang naar het paviljoen te weeg. De staart bestaande uit Van der Lee (14), Vollebregt (10) en Bruning (3 not out) kwispelde nog hevig maar op 119 kwam het definitieve einde van de Excelsior innings. C. Hubert had goed gebowld (4-25). De Haagse in nings was vooral in het begin een ko men en gaan. De fel bowlende Gouka en de listige routinier Bruning kregen iedere medewerking, van zowel de le vendige pitch als van een kien fiel- dingsteam. Na een rampspoedig be gin 0 voor 2, heeft Quick geen ogen blik de indruk gewekt het Excelsiorto- taal te kunnen overschrijden. De toestand werd nog erger toen er op 19 reeds 6 wickets down waren. Harteminck en Rambaldo raakten echter na een gelukkig begin steeds beter in hun spel en met de thee (58 voor 7) was hier alleen de mogelijk heid van de follow-on geweken, maar tevens keerden de kansen van Quick. Toen er 70 runs op het bord stonden, zette capt. Van de Ree de listig achter de hand gehouden Putter aan, die in zijn tweede over Harteminck voor 25 prima runs gevangen kreeg. Ook Hu- bert onderging dat lot en op 81 was het pleit beslecht. Rambaldo bleef met 24 not out Gouka (4-37) bowlde de meeste overs (21), maar Bruning was met 4-16 de beste. Wicketkeeper W. Schewe was met 4 vangen de held van het Schiedamse fieldingteam. Zondag a.s. staat de derby tegen Hermes DVS op het pro gramma. De gezonde rivaliteit die er tussen de beide verenigingen heerst staat borg voor een spannend en ener verend duel. De wedstrijd begint om 11.00 uur op het terrein van Excelsior 20. HET SPORTHUIS VAN SCHIEDAM LEO v/d VALK Passage 14 „We hebben er evenals u ken nis van kunnen Aemen in de plaatse lijke pers: van de (aan de begroting van 1969 ontleende) gegevens over de „welzijnsverzorging" in Schiedam én in vier vergelijkbare gemeenten. Ook al hanteren we deze gegevens (op aanwijzing van B. W.) voorzichtig, we zijn toch blij over de openhar tig )heid waarmee ze worden gepubli ceerd in het bijzonder natuurlijk de cijfers voor sport en rekreatie. Jaren lang hebben we er namelijk op aange drongen, dat er konkrete gegevens zouden worden verstrekt over de aan sport en rekreatie jaarlijks bestede bedragen; tot voor kort scheen dit on mogelijk omdat die uitgaven in de be grotingen van diverse diensten waren ondergebracht en daaruit niet waren te splitsen én samen te voegen tot één post. Wel werd steeds gesuggereerd dat we maar niet teveel moesten aan dringen, omdat de werkelijke gege vens wel 'ns een zo hoog percentage van aan sport en rekreatie gedane uit gaven zouden kunnen aantonen, dat de kansen op verdere uitbreiding van onze sportakkommodaties erdoor zou den dalen. Nu echter de cijfers ter tafel liggen blijkt duidelijk, dat sport en rekreatie er in Schiedam niét zo best af komen. Op de ranglijst van de vijf vergelijk bare gemeenten nemen we slechts moeizaam een vierde plaats in, na Leiden (met f21,05 per inwoner), Delft (f 20,46) en Dordrecht (f 13,87); als we de Sporthal Margriet subsidie meerekenen Schiedam dan op de vier de plaats (f 12,90) en tenslotte Vlaar- dingen (met f 12,60 per inwoner). Het sub-hoofd „sportvelden en sporthal len" geeft een nog ongunstiger beeld te zien, hier komen we zelfs op da laatste plaats: Leiden f 12.84, Delft f 12,39, Dordrecht f 8,29, Vlaardingen f6,77 en tenslotte Schiedam met (de sporthal-subsidie meegerekend) f 6,50 per inwoner. Laat ons over de ver schillen niet te gering denken: elke gulden minder per inwoner per jaar betekent (bij een inwonertal van 80.000) b.v. de aanleg van een sport veld minder per jaar! Natuurlijk hebben B. W wel een verklaring voor de voor ons teleur stellende cijfers. Onze kosten zijn laag, omdat de velden reeds vrij lang geleden zijn aangelegd en de investe ring in korte tijd is afgeschreven; ook zijn verschillende velden in werkver schaffing uitgevoerd, waarbij belang rijke subsidies zijn ontvangen. Plausi- Dele argumenten waarbij echter wel moet worden aangetekend, dat niet tot uitdrukking kan komen in hoever re deze mogelijk óók op de andere ge meenten van toepassing zijn. En zeifs als-zulks niet het geval is, geeft calcu lering van de argumenten in de ver strekte gegevens de gemeente Schie dam toch beslist nog niet het recht zijn sportbeleid vooruitstrevend te noemen; vergelijkend blijven we ook dan balanceren rond de voorzienings minima, waarmee de bestaande ach terstand onmogelijk kan worden inge lopen en waarbij van een beleid ge richt op de toekomstige ontwikkeling in 't geheel geen sprake is. Onlangs, toen we voor de sport om f 80.000,- vroegen, kregen we als ant woord: „Geef dan maar aan, waar dat geld vandaan moet komen." Dat lijkt ons onjuist; wij signaleren de zeer dringende behoefte en dan is het aan B W de beschikbare gelden re delijk en naar de behoeften te verde len. We hopen van harte dat het col lege uit de nu beschikbare gegevens konklusies trekt, 't Is natuurlijk prachtig dat (blijkens dezelfde gege vens en alweer vergelijkend) Schie dam duidelijk op de éérste plaats staat wat de sociale zorg betreft en dan nog wel mét bijna het dubbele be drag per inwoner als b.v. Vlaardingen daarvoor uitgeeft. Dat mag ook best zo blijven, mits het niet ten kóste van de sport en rekreatie gaat. Mits de sport de plaats in het Schiedams maatschappelijk bestel en dus ook de financiële steun krijgt die de sport in verhouding van belangrijkheid tot an dere posten toekomt. En daarvan is blijkens de ver strekte gegevens, aan de begroting 1969 ontleend nog géén sprake in Schiedam; we mogen dat in alle open(hartig)heid vaststellen. Aan ons gemeentebestuur dus de taak opdat de sport geen achtergebleven en mis kend gebied blijve te komen tot een wél redelijke herverdeling van de ge meentegelden, waarbij het zich niet kan en mag beperken tot die beschik- Over enkele dagen zal een Zam- biaans softbalteam met enkele offi cials in Nederland arriveren. De Zambiaanse dames zullen in Neder land enkele wedstrijden spelen en op 18 juli zullen zij de gasten zijn van de softbalafdeling van Schiedam. Het zal dan voor het eerst zijn, dat Schiedam Softbal als gastvrouw zal optreden voor buitenlandse gasten. Het eerste negental van Schiedam zal versterkt worden met enkele speelsters van bui tenaf. De dames zullen om half zes in het clubgebouw worden ontvangen, om zeven uur zal dan de wedstrijd be ginnen, waarna natuurlijk in het club gebouw een gezellige avond volgt. Wellicht kunnen er enkele Zambiaan se dansen worden geleerd. Nadat verleden week voor de der tiende keer de Kringkampioenschap pen tennis zijn verspeeld, ditmaal op de banen van het tennispark Spie- ringshoek, zullen op diezelfde banen in augustus de jeugdkringkampioen- schappen worden verspeeld. Het is een verheugend verschijnsel, dat de lawntennisverenigingen de laatste twee jaar veel aandacht aan de jeugd hebben besteed en het spelpeil is dan ook behoorlijk omhoog gegaan. Er zullen dan ook spannende partijen te zien zijn. Ursus bestaat het volgend jaar vijftig jaar. Dit zal natuurlijk niet on opgemerkt voorbij gaan. Belangrijker is echter, dat Ursus het vijftigste le vensjaar met veel optimisme tege moet gaat. Immers men hoopt er op dat dan een eigen accommodatie een feit geworden zal zijn en men is nu al bezig verschillende plannen te verwe zenlijken. Er is een bouwcommissie gevormd en het eerste doel is verbou wing en vernieuwing van de kantine. heeft veel medewer king van de leden en men hoopt voor dat de nieuwe competitie begint zo goed als klaar te zijn. RlfPOïI ■nrtu10 1969 2 Afrikaanse stekelvarkens 2 Bamhertjes (Bison-weide) 2 Hitstaartgnoe's 4 Botgansen (voor het Leeuwenterra.) AANWINSTEN 2 Lachende^Hanzen.of^0^^,) 2 Visoacha's (Naohtdierenhuis) 2 Palawan Pauwfas«t« (Nieuw. Koeven van Chapmann «sbra gekapt. ^nfoto gehaakt van poot Hokko. Poot daarna gespalkt. 1 araaweganskuiken vermist. n.1».. Het einde van de sloopwerkzaamhe den van de St.-Liduinakerk is geko men; kerkgebouw en toren zfjn thans met de grond gelijk gemaakt. Er res teert nu nog slechts een hoeveelheid puin; het overschot van wat vele ja ren een centraal punt in het r.k. ker kelijk leven van Schiedam is geweest. Naar wij vernemen heeft het archi tectenbureau W. J. Fiolet N.V. mo-. menteel plannen in bewerking, om ter plaatse een flatgebouw met kantoren en garages te bouwen. Het front van deze torenflat zal dan gericht zijn naar de Oranjestraat. Omtrent een en ander worden thans besprekingen ge voerd met de gemeentelijke diensten van Stadsontwikkeling enz. Het is nog niet bekend hoe groot het aantal flat woningen zal zijn. Verwacht wordt, dat de besprekingen en het ontwerpen van de plannen tenminste nog wel een jaar zullen vergen, zodat waarschijn lijk pas eind 1970 of begin 1971 met de uitvoering van het werk kan worden begonnen. Het is weliswaar niet zo erg vlot ge gaan, doch thans is dan toch de eerste grammofoonplaat van de „wonderor- ganiste" Petra Tettelaar gemaakt. Binnen twee weken zal de plaat op de Nederlandse en Duitse markt ver schijnen, in een eerste oplage van vijfduizend exemplaren. Dat het zo lang geduurd heeft was in de eerste plaats te wijten aan de leeftijd van de nu zesjarige Petra. Dan waren er wel aanbiedingen voor het maken van een plaat doch de voorwaarden waren dan zodanig, dat de ouders van Petra en haar leraar Gerard Bressers er niet mee akkoord konden gaan. „Bij sommige aanbiedingen zouden we volgens het contract in feite niets meer over ons kind te zeggen hebben gehad", zo constateren zij. Het is om die reden, dat geheel op eigen risico deze plaat is gemaakt. Hieraan werk ten mee een slagwerker en een gita rist van het orkest van Francis Bay. Het programma bevat o.a. bekende liederen als „Home on the range", „My Bonny", „Muss ich denn", „Sur ie pont d' Avignon" en meer van dit genre gezellige liedgren. Het geeft Petra allemaal geen of weinig zorgen, ze vindt het belangrij ker, dat ze na de vakanties voor het eerst naar de grote school gaat. SKELTERWEDSTRIJDEN OM GROTE PRIJS VAN SCHIEDAM Op zaterdagmiddag 19 juli om twee uur organiseert De Schiedamse Ge meenschap op het Bachplein in Ke- thei-Groenoord Skelterraces om de grote prijs van Schiedam. Een gedeel te van het parkeerterrein zal hiertoe met behulp van strobalen worden her schapen in een racecircuit. De in schrijving van de wedstrijden staat open voor ploegen van bedrijven, ver enigingen enz. De kosten bedragen f 35 per ploeg van drie personen. In totaal kunnen 20 ploegen deelnemen. Zodra dit aantal is bereikt wordt ui teraard de inschrijving gesloten. Wie eerst komt, eerst maalt. Skelters staan op het parcours ter beschikking van de deelnemers. Vak kennis is niet vereist. De minimum leeftijd is 16 jaar en zowel dames als heren kunnen inschrijven. Er mag re clame worden gevoerd. Bij het op de baan komen van de ploegen wordt door de speaker een reclametekst, die op het inschrijfformulier kan worden vermeld, uitgesproken. Het behoeft natuurlijk geen betoog dat het door de organisatoren op prijs zal worden ge steld, wanneer bedrijven een prijs willen uitloven. De gang van zaken tijdens de wed strijden; eerst rijden de leden van de zelfde ploeg tegen elkaar. De snelste gaat over naar de finale. Van zijn be hendigheid zal het afhangen hoe lang hij in de strijd blijft. Er zullen prijzen worden gegeven aan de drie snelste ploegen en de drie snelste indj-'duele rijders. Een troostprijs valt ten deel aan de rijder die de langzaamste ron de op zijn naam brengt. Op het bu reau van de SG-VVV aan de Plantage kan worden ingeschreven. Te gelij kertijd kan men dan de reclametekst opgeven; We verkochten wei meer wand- bekleding, maar zo'n chique bekleding als deze is toch wel een bijzonderheid. Zelfklevende reliëf wandbekle- ding (iedereen ziet dadelijk dat dit iets bijzonders is). Ook bij U thuis brengt U deze rijke en praktische afwasbare wandbekleding aan, die U op onze 1e etage vindt. zelfklevende reliëf wandbekleding 60 cm breed Vper meter 120 cm breed Op onze Ie etage verkopen wij deze prachtige zelfklevende re liëf wandbekleding, in diverse kleuren en 2 breedtes. Elke vrijdagavond tot 0 uur open Ook maandagmorgen onto Géén til. of schrift, bost. Baskische dansgroep in openluchttheater Op zaterdag 12 juli zal in het Open luchttheater „Dijkzigt" optreden de Baskische dansgroep Andra Marix uit Galdakano. De groep is afkomstig uit het Spaanse gedeelte van het Basken land. Op het programma komen dan sen voor uit diverse Baskische stre ken. Bijzonder in de liederen die ge zongen worden zijn de typische keel geluiden, die maar zelden in andere volksliederen voorkomen. De voorstelling begint om 20.15 uur. In geval van slecht weer zal de voor stelling worden verplaatst naar de Kleine Zaal van De Doelen. Gevonden voorwerpen Te bevragen aan het hoofdbureau van poli tie te Schiedam, dagelijks van 9—17 uur, 9e- halve op zaterdag en zondag: boodschappen tas met inh.; ring met 5 sleutels; vulpenpo,- lood; 2 sleuteltjes; kinderbril; ring met b sleutels; sleuteltje; 4 sleutels in étui; Ups- sleutel; ring met 5 sleutels; llpssleutel; auto sleuteltje; bromfietsplaatje; velf met band; Te bevragen bij de vinders: jongenejack, Pleterse, Broersvest 75; jongensjasje, mevr. De Jong, Rijnstraat 28b (na 16.30 uur); kin dervestje, v. Herpen, Valeriusstraat 80; l paar glacé's, Martens, Korte Singelstreat 14; medaille avondvierdaagse, Llda Groen, G. Reindersstraat 34a; pakje met lnh., 1. Hen- sen, Helnsiusstraat 65; duimstok, Gijtenbee*. Obrechtstraat 8; 5 sleutels in étui, v. Veelen. Beukelsdijk 104 Rotterdam (tel. 239849)bos sleutels, Llda Groen, G. Reindersstraat 34a; ring met 6 sleutels, Boomsluiter, Heenvl let- straat 50; autosleuteltje, mevr. Klein, Deif- landseweg 542; herenbril, Den Ouden, Haga- straat 8; bos sleutels, mevr. Holsken, Huijs- manstraat 29; trouwring, de heer Brouwer, Celebesstraat 7 Vlaardingen; kettinkje met sterrebeeld, v. Hoven, v. Riebeeckstraat Vlaardingen; herenhorloge, de heer Kuiper, B. BaUotsingel 69b (tel. 153638); bankbiljetten, mevr. Bakker, W. Pijperstraat 45; ketting, hartens, Korte Singelstraat 14; kettlnkj emet sterrebeeld. Xootenboom, Fr. Haverschmidt- laan 27; armbandje, Schuddebeurs, v. Tien- hovenstraat 30 (tel. 261567); damesportemon nee met inh., Beuman, C. v.d. Lindemaan 48; portefeuille met lnh., mevr. v. Duljn, B.K.- laan 223c; portemonnee met inh., Graaf van Loon, Rotterdamsedijk 270a; fietstas. K. Buk- je, Willemskade t.o. 37 Woonark; boodschap pentas met inh., A. P. Jeup, Strijensestraat 36. Dierentehuis. Sint Anna Zusterstraat: zwarte huiskat, zwarte poedel, Moerman, Hoofdsingel 51, Vlaardingen.

De Havenloods | 1969 | | pagina 4