ÓP Naar de brandweer, ja gezellig! „Krachtig nationaal beleid moet Rotterdam intomen" Actiecomité „Leefbare Delta De Havenloods S'dam e DE HAVENLOODS DONDERDAG 10 JULI 1969 Op onze tassen-afdeling verko pen wij deze royale skai bood- schaptassen met voorvak, een „Rommelpotterij" is een heerlijk Joop en Sleepie, ze hebben de har- ten van jong Rotterdam gestolen. Tien dagen nu staan ze elke middag in het cabaret van Tom Manders met het programma Rommelpotterij", een bonte middag met muziek, grap pen, spelletjes en cadeaus. Handenvol cadeaus voor ieder kind. Tot nu toe hebben ze de meeste concurrentie on dervonden van de zon. Want wie ging niet in de zpn liggen? Maar toen de zon het van de week liet afweten zat de zaal bij Dorus vol. tas waar kleuren zwa en cognac Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open NIEUWE AANWINSTEN CENTRALE DISCOTHEEK De centrale discotheek te Rotterdam heelt de volgende nieuwe aanwinsten: C 1700 Dvo rak: Symfonie no. 8 In G op. 88. Bamberg Symfonie Orkest o.l.v. Jonel Perlea. C 1701 Resphight: Fonteinen van Rome. Pijnbomen van Rome). N.B.C. Symphony Orchestra o.l.v. Arturo Toecanini. C 1702 Holst: De planeten - op. 32. Weens PhilharmonLsch Orkest o.l.v. Herbert von Karajan. C 1704 Tsjaikovsky: Ouverture 1812. I.lszt: Hongaarse Rhapsodie no. 2. Berlioz: Rakóczy mars. Weens Festival Orkest o.l.v. Victor Desarzens. C 1705 Schu mann: Kinderszenen op. 15. Kreisleriana op. 16. Annie Fischer (piano). F 1507 Gay: The Beggar's Opera. Solisten en The Argo Cham ber Ensemble o.l.v. Richard Aistin, K 3299 Michel Aubert: Quand tes chevfeux étaient courts. K 3300 Jacques Bertin: Re voilé le so- leil. KB 26 Nina Simone: The other woman. Z 6019 Kinderen maken muziek. Leerlingen e Muziekschool. Tegen inlevering van deze bon ontvangen lezers van weekblad De Havenloods een belangrijke reductie op de kindermatinee, die in Dorus' radio- en televisiecabaret wordt verzorgd door Joop en Sleepie- De normale toegangsprijs is f 2.50, onze lezers betalen niet meer dan 1.75. De bon is geldig tot 12 augustus. Ten hoogste vier personen hebben op één bon recht op reductie. Mogelijk toekomstige brandweerlie den zijn druk bezig met het uitrollen van de slangen, onderwijl flink op de vlhgers gekeken door mogelijk toe komstige jeugdbrandweerlieden. geeft opening van zaken In december van het vorig jaar opende het echtpaar Keyzer in de Schiedamse Passage no 4 een kunst- nij verheidszaak; thans reeds bleek het nodig de verkoopruimte te ver dubbelen. Dit is mogelijk gemaakt door de vroegere kelder met een gelij ke oppervlakte als de winkeletage, een grondige restauratie te doen on dergaan. Het is een „doe-het-zelf- klus" geworden, v/aarbij een knap stuk werk is geleverd bijzonder wat de fraaie draaitrap en het plafond van de kelder betreft. Een en ander heeft de mogelijkheid geopend het assortiment te vergroten. De heer Keyzer heeft in Vlaardingen een kunstnijverheidsbedrijf en gros sierde in die artikelen. Doch mevrouw Keyzer verlangde zelf een kunstnijverszaak te bezit ten en de kans kwam, toen in de Pas sage een winkelruimte kon worden overgenomen. Een in deze omgeving goed passend bedrijf! De presentatie van de brandweer korpsen in den lande, heeft ook in Schiedam ruime belangstelling ge trokken. Voor de ingang van de ka- De apothekersdienst in Schiedam wordt het komende weekend waarge nomen door Apotheek Nieuwland, Dr. Wibautplein 17, tel. 267532. zerne stonden als twee forse blikvan gers de ladderwagens opgesteld met hun ongeveer 30 meter hoge ladders. Het publiek liep in en uit op het ter rein voor de kazerne en er heerste een gezellige drukte. Commandant D. de Jager ontving de burgemeester voor de inspectie van het jeugdkorps, dat met een motorspuit met loeiende sirene het terrein op kwam. De veer tien korpsleden stelden zich in gelid op en vervolgens maakte de burge meester met ieder van hen kennis. Daarna demonstreerde het jeugdkorps zijn vaardigheid in het uitleggen van slangen en werd een enthousiast num mertje spuiten weggegeven. De veteranen, dat wil zeggen, de mannen die veelal reeds voor heter vuren hebben gestaan, gaven daarna ook diverse demonstraties, zoals het springen enz. Van de gelegenheid cm het materiaal te bezichtigen werd een ruim gebruik gemaakt. Van de vrij zeldzame gelegenheid om de brandweer ,,op manoeuvre" te zien werd door jong en oud goed gebruik gemaakt. Hoewel de belangstelling voor de Schiedamse brandweerdag goed was, werd toch niet het doel bereikt dat men zich eigenlijk had gesteld, nl. om jeugd aan te trekken voor de brand weer. In het algemeen was er nu de jeugd van omstreeks tien jaar en iets ouder, doch de brandweer kan daar nog niets mee beginnen. De bedoeling was en is meer jongeren van 14-18 jaar aan te trekken, die dus in het jeugdkorps kunnen worden opgeno- men, teneinde dan later over te gaan naar het brandweerkorps, dat nodig aanvulling behoeft. De huidige bezetting van het korps laat nl. te wensen over en het is nood zakelijk dit met nog minstens tien man aan te vullen. Vooral 's nachts is thans de bezetting minimaal hetgeen haar weerslag heeft in de snelheid van het uitrukken. Uitbreiding van de beroepskern wordt dan ook noodzake lijk geacht. Wanneer de nieuwe brandweerka zerne in de Brandersbuurt gereed zal zijn, vindt een volledige reorganisatie in de bezetting plaats, doch daar gaan nog wel enkele jaren mee heen en in tussen moet de brandweer op alle eventualiteiten zijn berekend. De leiding van het brandweerkorps hoopt evenwel toch te slagen in haar poging om meer krachten aan te trek ken. Bij Cornells Scheltens (19) kwan om zo te zeggen van het één, het ander. Hij was bij de Burgemeester van Haarengroep van de padvin derij, die ook vanwege het insigne „brandweerman" goede contacten met de Schiedamse brandweer onderhoudt. Cor bezit dat insigne, niet, maar niettemin kreeg hij door dit contact belangstelling voor het werk van de brandweer en meld de hij zich aan ols lid van het jeugdkorps. Als één van de oudsten in dit korps, zal hij nu spoedig de kans krijgen over te stappen naar het „grote korps" en daarmee vol doen aan de verwachtingen die ge koesterd werden bij de oprichting van het korps, óm hierdoor de bezetting van het Schiedamse vrij willigerskorps op peil te houden. Cor, in het dagelijks leven leerling operator, verklaart: „Het spuiten vind ik het fijnste werk bij de brandweer. Maar al dat andere hoort er natuurlijk ook bij. Goed, het kost je wel een beetje vrije tijd, maar dat is het wel waard". Alle leerlingen geslaagd van hogere polytechnische school Vrijdagavond vond in de Beatrix- zaal van het Groothandelsgebouw de diploma-uitreiking plaats van de Ho gere Polytechnische School; In de ope- nings-toespraak van de heer Van As ten memoreerde hij het verloop van het afgelopen studiejaar. Dank zij de goede samenwerking van de direk- tiestaf kan men terugzien op een goed studie-jaar, want alle kandidaten zijn door de goede docering van de docen ten geslaagd. Dit is in het 66-jarig be staan van de school nog nooit voorge komen. Na de toespraak van de direk- teur vond de diploma-uitreiking plaats. In april van het vorige jaar richtte een aantal verontruste burgers van het Waterweggebied zich in een open brief aan burgemeester Thomassen van Rotterdam naar aanleiding van de Rotterdamse plannen. Deze groep heeft inmiddels haar naam veranderd in Leefbare Delta", waarin een groot aantal verenigingen en organisaties vertegenwoordigd zjjn. Voor zitter van het actiecomité is prof. ir. H. Pouderoyen te Oostvoorne. Onlangs zond het actiecomité een brief aan de leden van de gemeente raad van Rotterdam, waarin de standpunten nader uiteen werden gezet. Nadat de open brief aan burge meester Thomassen was verschenen, hadden vertegenwoordigers van het actiecomité een gesprek met het col lege van B. en W. van Rotterdam. In de brief aan de raadsleden staat thans te lezen, dat de verontrusting bij het comité na dit gesprek eerder was toegenomen dan afgenomen. Onder de bijlagen, die behoren bij de brief aan de raadsleden, wordt een aantal stellingen met een toelichting daarop gegeven. Uit deze- stellingen blijkt duidelijk de verontrusting van het actiecomité. Zo kan men er bij voorbeeld in lezen: ,,Na de oorlog was er alleen maar bewondering voor en stimulering van industrialisatie om overigens begrijpelijke redenen. En een voortvarende gemeente als Rotterdam profiteerde daarvan en bouwde een adequaat instrument op in het „Gemeentelijk Havenbedrijf". Men kan over de prestaties van dit orgaan dan ook bijzonder veel waar derende opmerkingen maken. Steeds meer gaat echter de indruk overheersen, dat de eenmaal in Rot terdam gestarte industrialisatie-ma chine een eigei) leven is gaan leiden en in een niet meer te stuiten tempo versnelling de havenkolos tot onge kende grootte wil doen uitgroeien. Zelfs als men havenuitbreiding en industrialisatie als een voor ons dichtbevolkte land dringende noodza kelijkheid wil accepteren, moet men bij de eenzijdigheid van de Rotter damse plannen toch grote vraagte kens zetten". Landelijk niveau Na de gesprekken, die het actie comité voerde, niet alleen met B. er. W. van Rotterdam, maar ook met ir. S. A. Posthuma, voorzitter van de Commissie Zeehavenoverleg, met mi nister Schut, de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, de directeur van de Rijks planologische Dienst, de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening en met de vaste Kamercommissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, „waarin de draagwijdte van de Rotterdamse plannen en de autoritaire wijze van de gemeente lijke diensten de toekomst van een heel district menen te moeten bepa len, duidelijk naar voren kwamen, waren de initiatiefnemers meer dan te beperkte visie verder zijn wil op legt aan de regionale en nationale overheden". Even verderop wordt in de toelich ting gesteld: „De Rotterdamse plan nen worden door gemeentelijk in plaats van door het nationaal belang geïnspireerd. De Rotterdamse plan nen zijn niet te groot, maar berusten op een veel te lokaal uitgangspunt. Men kan niet ontkomen aan de in druk, dat de grootste angst in Rot terdam is, dat er buiten Rotterdam in het kader van het totale Deltagebied een tweede havengebied van verge lijkbare grootte zou ontstaan". „Voortdurend worden plannen in de Rotterdamse gemeenteraad door gedrukt met het argument, dat sche pen en .industrieën anders naar Am sterdam of Antwerpen zouden gaan. En dat, terwijl Antwerpen zo onge veer alles tegen heeft wat Rotterdam vóór heeft". Gevaar onderkennen Over het- ongunstige leefklimaat wordt het volgende gesteld. „Het Rotterdamse haven- en industriege bied ligt voor de bevolking uitermate ongunstig en mist praktisch elke mo gelijkheid om de bewoners in hun vrije tijd recreatie en rust in de vrije natuur te bieden. Strandrecreatie wordt in toenemende mate bedreigd door aanslibbing en vervuiling der stranden. Natuurgebieden voor recre atie en met een landschappelijke waarde zijn uiterst schaars. Voor het grootste deel van de Waterwegagglo meratie is met name Voorne's Duin het enige natuurgebied van betekenis binnen een straal van 20 km, dat wil zeggen binnen een normaal op een dag bereikbare reisafstand. Op deze wijze dreigt men in dit gebied men sen te laten opgroeien, die alleen maar kunnen werken en televisiekij ken. Het is dringend nodig, dat dit als een dreigend gevaar voor de volksgezondheid onderkend wordt". Ook achter de economische argu menten zet het actiecomité vraagte kens. Men kan, zo wordt gesteld, aannemen dat de kosten van de in- ooit overtuigd, dat hier alleen een dui delijk „neen" op zijn plaats is. „Het werd duidelijk", aldus de toelichting op de stellingen, „dat de actie moest worden voortgezet op het niveau van landelijke instanties. Alleen een dui delijk nationaal beleid zal kunnen voorkomen, dat Rotterdam vanuit een Voor de vele boodschappen die de meeste huisvrouwen steeds maar weer opnieuw moeten halen is dit de onmisbare bood- schaptas. Grote skai boodschaptas met voorvak met rits, 2 solide handvatten, beschermdoppen op de bodem. Zeker als U een lange vakantie reis met de wagen gaat maken zijn stoelhoezen onmisbaar. Want deze acryl stoelhoezen beschermen niet alleen de au tostoelen, ze geven veel meer rijkomfort. U zit prettiger en "plakt" niet aan Uw stoel met warm weer. Wij verkopen alle maten voor kleine, middel en grote wagens, door elkaar voor één prijs voor nog géén twee rijksdaalders. frastructuur in het Waterweggebied boven de baten zullen uitgaan. „Be rekeningen in dit opzicht zijn uiterst moeilijk, maar zo lang ernstige twij fel zelfs over het economische rende ment moet worden toegegeven (en geen der Rotterdamse autoriteiten blijkt dit te kunnen ontkennen), dient aan spreiding van havens en indus trie duidelijk de voorkeur te worden gegeven boven ongeremde agglome ratie". Geen verbazing In dit verband wordt ook gesteld, dat „zolang men de gemeenschap de openbare voorzieningen laat betalen en zolang men blijft suggereren, dat er steeds weer nieuwe mogelijkheden zullen komen voor het vestigen van havens en industrieën, de zuigkracht van Rotterdam zal blijven bestaan. Maar men moet dan geen verbazing spelen over het opstaan van de gees ten, die men zelf heeft opgeroepen". Uitdrukkelijk wordt gepleit voor een nationaal beleid op dit gebied, dat zal worden voortgezet, ook wan neer er een ander kabinet komt. In dit verband wordt ook een aantal an dere mogelijkheden gesuggereerd om tot een betere en doelmatiger spreiding van de havens en industrie gebieden te komen. De toelichting wordt besloten met de opmerking: „Het verontrust ons, dat al deze plannen en overwegingen zelfs in 1969 nergens in Nederland een be hoorlijke gestalte hebben gekregen. Het verontrust ons, dat alle plannen voor Ruimtelijke Ordening doorkruist kunnen worden door de aandrang van de industrie (Shell-Moerdijk) of door gemeentelijke organen (Rotterdamse plan 2000). Het verontrust ons boven al, dat tot nu toe een krachtig natio naal beleid bij de planning van ha ven- en industriegebieden ontbreekt". Een keurig afgewerkte tas met ritssluiting voor nog géén ze ven gulden. programma, dat de kinderen een paar uur helemaal bezig houdt. „En dat is precies de bedoeling", zeggen Joop en Sleepie er zelf van Kinderen in de grote stad hebben niet al te veel. Ze moeten er altijd ver voor weg om aan goede ontspanning te komen. Daarom is het fijn deze zo mer hier in Rotterdam te werken. We laten de kinderen van alles den. We verzinnen van alles om ze op een goe de manier deel te laten nemen aan het programma". Het is ingespannen bezig zijn: vol aandacht voor een kritisch publiek. „Want denk maar niet dat kinderen alles slikken. Ze hebben je zo door als je het slecht of ongeïnteresseerd staat te doen". De komst van de fotograaf werd on middellijk onderdeel van het pro gramma. „Er is een meneer met een kanon op z'n buik en die wil wat ko men schieten". De platen werden ge schoten en het programma kon weer verder. Joop, die zich al maar in de luren laat leggen door de kwajongen Sleepie. Wie ook van de avonturen van het malle duo wil genieten kan te recht tot 12 augustus. De onderstaan de bon geeft een belangrijke reductie. Op onze 1e etage verkopen wij deze prima acryl stoelhoe zen, in alle maten, U kunt voor elke wagen terecht, in diverse Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Het kwam eigenlijk wel goed uit ^l! dat zaterdag de landelijke „Brand weerdag" werd gehouden, want nu kon ook de ongeveer een half jaar geleden opgerichte Jeugdbrand weer zich presenteren. Dat ge beurde niet alleen voor burge meester Roelfsema doch ook voor een talrijk meest jeugdig publiek. En de vaders en moeders maar filmen en fotograferen! Het is een goede presentatie geweest dat wil zeggen: geen geklungel en gehannes met brandslangen en zo, maar een gedisciplineerde uitvoe ring van de commando's en een juist gebruik van het materiaal. Brandwacht eerste klas F. J. T. Toxopeus heeft er eer in weten te leggen met zijn veertien „man schappen".

De Havenloods | 1969 | | pagina 6