SM Brief naar het geluk Marinierskapel moet traditie hoog houden '3? Drie ensembles voor officiële ontvangsten underzoek deskundigen Historische analyse van scheepsverplaatsingen DE HAVENLOODS DONDERDAG 10 JULI 1969 S'dam 9 over het aantal opvarenden, de sterfte onder de bemanning, eventuele onge lukken en scheepsrampen, de duur en bestemming van de reis, veranderin gen in het reisschema enzovoorts. Juist het feit, dat deze mededelin gen een periode van twee eeuwen be slaan, maakt het mogelijk dat een be werking van dit materiaal allerlei sta tistisch interessante gegevens ver schaft. Behalve een bewerkte bron- nenpublikatie ligt het ook in de bedoe ling uitkomsten der analyse te behan delen. In de eerste plaats zullen prof. Schöffer en drs. Bruijn de omvang van de scheepsverplaatsing vergelij ken met die van andere landen uit ge noemd tijdvak, voor zover hiervoor betrouwbare gegevens ter beschik king staan. Daarnaast is het hun be doeling te wijzen op de totale waarde van de retourvracht, die veel belang rijker is dan die van de heenreis. Voe ren de schepen uit, dan hadden zij, naast ballast en wat textielgoederen, vooral edele metalen, zoals zilver, aan boord, die als betaalmiddelen werden gebruikt voor de vracht, die op de thuisreis werd meegenomen en in het vaderland duur werd verkocht. Een derde belangrijke en te vermel den kwestie zal de migratie over een bepaalde periode zijn, die informatie zal verschaffen over het aantal zeelie den, soldaten en niet-militairen, dat mee uitvoer en dat al dan niet terug kwam. Ten slotte zullen de auteurs ook nog aandacht vragen voor het conjunctuurbeeld, zoals dit uit de ana lyse der gegevens naar voren zal ko men. We hebben allemaal wel onder vonden hoe kil in ons land de nachten kunnen zijn (zelfs in het zomerseizoen) en daarom verkopen wij die ideale flanel len lakens. Flanellen lakens donzig warm en van een extra kwaliteit fla nel, niet alleen een noodzaak, maar ook mogelijk voor ieder een. i eenpersoons 150x220 I twe I 180x2 eravwi ■- w lersoor tweepersoons 180x230 Op onze parterre verkopen wij deze flanellen lakens, in de kleur ecru en in de maten 150x220 en 180 x 230 cm. Elke vrijdagavond tot 9 uur open lo-trompettist en leider van het com bo: „Ofschoon een combo oorspronke lijk uit viool, piano en contrabas be staat, is ons dansensemble samenge steld uit trompet-contrabas, alt- en te norsax., slagwerk en piano. De saxo fonist en ik zijn tevens refreinzan gers". Majoor-muzikant J. J. van Dijk, so lo-altist en leider van het dansorkest: „Mijn dansband bestaat uit drie saxen, drie trompetten, een trombo ne, slagwerk, piano, contrabas en gi taar. Wij spelen van gedrukte partij en, maar de chorussen worden geïmproviseerd. Wij hebben ons dan ook geheel in de moderne jaz^-stijl ge specialiseerd". Veelzijdig Het was vöor de één-uur durende, muzikale show dat wij naar Gorkum waren gegaan. Onder leiding van ma joor-directeur J. P. Laro heeft de Ma rinierskapel met deze show haar veel zijdigheid op spectaculaire wijze ge demonstreerd. Weemoedige Hongaar se, Russische en Roemeense melo dieën wisselden opwindende csardas- sen en doinas af, die onder aanvoe ring van primas Dycstrakovacs, alias Dijkstra, uit de snaren werden geto verd. De improvisaties en hot-soli van de combo-trompettist en -saxofonist brachten vele jongeren in de zaal in vervoering, waarna het dansorkest met de gespierde klank der trompet ten, de bronzen klank der tromboni, de gevoileerde en gewatteerde klank der saxen en de enerverende kracht der ritme-instrumenten geestdriftige reacties opwekte. Dit alles was gelardeerd met har- moni-e-muziek, die weer afgewisseld werd door individuele en groepssoli en improvisaties, al naar gelang de muzikale show dit voorschreef. Een conglomeraat van muziekstijlen werd onder de deskundige leiding van Laro tot een vloeiend en harmonisch geheel gesmeed, terwijl de pianist tijdens de conférences van de dirigent de diver se onderdelen al modulerend aan el kaar verbond. Aan de muzikale show is vóór de pauze een subliem gespeeld program ma van klassieke en folkloristische muziek van Delibes (Sylvia Ballet), Sarkösy (Ouverture), Vlak (Western Rhapsody), Smetana (Verkaufte Braut) en Enesco (Roemeense Rhap sody) vooraf gegaan, waarmee de Marinierskapel haar technische en muzikale superioriteit in Nederland onbetwistbaar heeft gesteld door een opvallend gedisciplineerd samenspel, een prachtige orkestklank, die tot in de sterkste forti doorzichtig en lenig blijft en een opmerkelijke techniek en souplesse van blazen. Traditie Met dit concert heeft de Mariniers kapel de 105-jarige traditie van de stafmuziek der Koninklijke Marine, die op 13 februari 1864 op initiatief van de commandant van het Konink lijk Instituut, kapitein-luitenant ter zee De Brouw, werd opgericht, voort gezet. Deze uit. 18 man bestaande Ma rinekapel stond onder leiding van Wil helm Beckesser. Uit de inmiddels tot 25 man uitgegroeide kapel werd door de dirigent een strijkorkest gevormd, dat zich later tot een symfonie-orkest heeft uitgebreid. Beckesser werd opgevolgd door de Duitse kapelmeester van de „Hussa- ren" C. A. W. Bernhardt, die kans zag in enkele jaren te vernietigen wat zijn voorganger had opgebouwd. Hij,werd ontslagen en Jacobus Koning, de „bulderbas" van de muzikanten, werd zijn opvolger. Door zijn marsmuziek, die hij uit bekende variété- en stuiveroperalied- jes arrangeerde, werd het muziek korps zó populair dat niet alleen de gehele vloot, maar ook de burgerij Het beste nieuws "at het Nationale Kunst Thuis Front de laatste maanden vernam, was het feit dat mr. E. de Wilde, directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, zich terugtrok als commissaris van de Nederlandse inzending naar de tiende Biennale van Sao Paulo. Dit betekende tevens, dat Nederland op deze tweejaarlijkse kunstmani festatie, die zich ontwikkeld heeft tot één van de belangrijkste gebeur tenissen op het terrein van de plastische kunsten, niet vertegenwoordigd zal zijn. En dit is een goede zaak. Al eeuwen lang was de macht in Brazilië in handfen van een kleine groep grootgrondbezitters. De massa krepeerde. Toen de socialisten een aantal jaren geleden de regering overnamen en een sociaal program ma formuleerden, kwamen de kapita listen in verzet. Met steun van Ameri kanen, die hun economische belangen in gevaar zagen, wisten zij de wettige regering omver te werpen. Het nieu we regime ontwikkelt zich thans in de richting van het fascisme. Vrijheid van meningsuiting bestaat niet meer. Het Griekse kolonelsbewind dreigt een Zuidamerikaans equivalent te krijgen. Het is daarom van grote be tekenis dat De Wilde zich heeft terug getrokken als commissaris van de Ne derlandse inzending naar de Biennale van Sao Paulo. Hij toont er mee aan, dat het verantwoordelijkheidsbesef voor de internationale situatie in Ne derland groter is dan het optreden van minister Luns het buitenland sug gereert. Popera Opmerking twee: Koop vooral de nieuwe E.P. van POPERA. Popera is de gekste pop-groep van Nederland. Arrangementen en teksten zijn van Peter Snoey en Jules Deelder. Rob Peters schijnt de allesoverheersende heilige op de achtergrond te zijn. De sound is fantastisch. Ik heb de plaat in drie dagen ongeveer honderd maal gedraaid en ben er compleet gek van. Zij werd uitgebracht door Imperial en is een deftige aanwinst in uw disco theek. Opmerking drie: Zondagavond is Toon dan eindelijk van Schiphol ver trokken. Uitgewuifd door ontelbare fans. Zijn mededelingen over Ameri ka kunt u de komende weken lezen in het Rotterdamsch Nieuwsblad en de Barneveldse Courant. Opmerking vier: Iedereen die over een tramkaart beschikt, moet zo snel mogelijk de tentoonstelling van D'Ar- magnac en Dekker in het Stedelijk Museum *n Schiedam gaan bekijken. Zij duurt nog enkele dagen. Ik hoop de volgende keer op deze belangrijke gebeurtenis terug te komen. Druiven Opmerking vijf: Teruggekeerd van een relax van enkele dagen in één van Rotterdams meest geliefde buitenge bieden Ouddorp, verneem ik dat het er met Ateliers 63 in Haarlem slecht voor staat. Op advies van de commis sie De Jong wordt de subsidiekraan voor dit instituut dichtgedraaid. De druiven schijnen voor de kunstleraren zo zuur te zijn, dat zij thans een uit stekend instituut de nek willen om draaien. De Ateliers 63 schijnen nog Patrick Caulfield: The Letter - 1966. al wat mensen kwaad te maken. Wat voor slag mensen dit is, kunt u wel licht raden. Opmerking zes: Woody van Amen is zojuist teruggekeerd uit Spanje. Jan van Munster is dinsdag vertrok ken naar Joegoslavië. Uw kunstbelan- gen blijven in het buitenland behar tigd. Kermis Opmerking zeven: In de Vis- en Vleeshallen in Haarlem, dependances van het Frans Hals museum, is tot 25 augustus de kinetische objectenshow te zien. Openingstijden: werkdagen 10 tot 5 uur. Zon- en feestdagen 1 tot 5 uur. Als u uw vakantie in tochtjes op deelt of voor uw zondag iets nuttigs zoekt, moet u deze expositie zeker be zoeken. Het is een gekke kermis en tussen de vele kunstvoorwerpen staan echt wel enkele goede dingen. Opmerking acht: Tenslotte wil ik u een brief sturen. Het is een screen- druk van Patrick Caulfield („the let ter", 1966), die tentoongesteld was op de negende biennale van Sao Paulo. Het was toen daar nog wat beter dan nu. In die brief zult u weinig kunnen lezen. Als u goede ogen hebt, begrijpt u dat ik u een plezierige vakantie wens en dat u met de kunst op het spoor blijft naar het geluk. JAN DONIA Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. De auto, waarmee majoor Nico las, public relation-man van de Marinierskapel mij afhaalde, stopte op het parkeerterrein van Café- Restaurant Van Kekum onder de rock van Ridderkerk. De autobus, die ons met de mannen van de Marinierskapel naar „De Doelen" in Gorkum zou brengen, stond al voor vertrek gereed en een half uur later betraden we het moderne concertgebouw, dat geen vreemde ling in dit oude stadje daar ooit verwacht zou hebben. Onze reis had een bijzonder doel. De „De Vries Robbé-Harmonie" uit Gorkum vierde haar 50-jarig bestaan met een Festival en de Marinierskapel was uitgenodigd dit evenement met een concert te bekronen. De verwachtingen in de zaal waren hoog gespannen, want naast een pro gramma van klassieke en folkloristi sche muziek, waarmede het orkest de vele facetten van zijn technisch en muzikaal kunnen vóór de pauze zou belichten, was voor de tweede helft een muzikale show geprogrammeerd, waarin de muzikanten van de Mari nierskapel hun grote veelzijdigheid zouden demonstreren. Over deze show hadden we vóór het concert een gesprek met majoor Nico- laas en enkele muzikanten. Majoor Nicolaas: „De bijzondere plaats die de Marinierskapel in de mi litaire hiërarchie van Nederland in neemt, maakt het noodzakelijk ook over andere ensembles te beschikken. Buiten de begeleidingen van het Korps Mariniers en de concerten die onze kapel in Nederland geeft, repre senteren wij in het binnen- en buiten land de Koninklijke Marine aan ho ven, ambassades, en op andere officië le ontvangsten. Uit ons orkest hebben we daarom drie ensembles gevormd: een combo, een dansorkest en een zi geuner-ensemble Zo is onze zigeunerkapel het specia le ensemble van koningin Juliana. Bijna alle feestelijkheden aan het Hof worden dan ook door dit ensemble op geluisterd. Moet echter tijdens een di ner de dans verzorgd worden dan treedt het combo op. Alleen bij offi ciële ontvangsten, die met een groot bal worden besloten, wordt de dans band ingeschakeld. Majoor-muzikant M. Dijkstra, pri mas van de zigeunerkapel: „Er is veel te doen: diners aan het Hof, voor ministers, staf-officieren, ambassa deurs, kortom voor alle officiële re cepties, ook in het buitenland. Ons en semble speelt in hoofdzaak zigeuner muziek, maar ook Weense muziek en het verdere restaurantrepertoire". Sergeant-muzikant P. Masseur, so- De meest schattige modellen in uni-kleurtjes, maar ook in leuke dessins, vindt U onder de mooie nylon damesnachthem den die wij' op onze parterre verkopen. Charmante nylon damesnacht hemden in diverse modellen met kantjes, er zijn er ook met een dubbele laag nylon, kort om de mooiste nachthemden, per stuk voor nog géén vier gulden. Op onze afdeling dameslingerie verkopen wij deze damesnacht hemden, er zijn diverse model len en kleurtjes, maten S, M e (38 t/m 48) De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. I. Schöffer, hoogleraar in de vaderlandse geschiedenis, en drs. J. R. Bruijn, wetenschappelijk medewerker eerste klasse met als bij zondere opdracht het geven van on derwijs en het doen van onderzoek in de zeegeschiedenis bij de leerstoel der economische geschiedenis, een subsi die verleend voor het maken van een historisch-statistische analyse van de scheepsverplaatsing tussen de Repu bliek der Verenigde Provinciën en Zuidoost-Azië van 1603 tot 1803. Door deze subsidie is het ,mogelijK geworden twee studenten in de ge schiedenis, de heren J. Steur en P. A. de Wilde, aan te trekken, die op hef ogenblik bezig zijn archiefmateriaal voor de historisch-statistische analyse op fiches vast te leggen, welke arbeid eind volgend jaar gereed zal zijn. Daarna zullen de gegevens van deze fiches,' die minstens achtduizend in aantal zullen zijn, op ponskaarten worden overgebracht en met behmp van rekenmachines van het Centraal Reken-Instituut worden bewerkt. De uitkomsten zullen in de eerste plaais statistisch nader worden verwerkt. In de tweede plaats zullen zowel dit (ruwe) materiaal als de statistische verwerkingen ervan in het Engeis worden gepubliceerd. Materiaal het repertoire meezong en floot. On der leiding van zijn opvolger A. R. Hazebroek breidde de kapel zich uit tot 60 musici. Vooral zijn „elite-sym fonieconcerten" trokken in die dagen veel belangstelling. Na Jacob ter Hall, die Hazebroek opvolgde, werd L. H. F. Leistikov be- Een gedeelte van de zigeunerkapel. last met de leiding van de stafmuziek der Koninklijke Marine. Het uitbre ken vah de oorlog in 1940 betekende tevens het einde van zijn carriere, want kort na de bezetting werd de ka pel ontbonden. Nieuwe kapel Na de bevrijding in 1945 werd ech ter een nieuwe Marinierskapel opge richt. Directeur daarvan werd Gijs- bert Nieuwland. Een hoogtepunt in het bestaan van deze kapel was de te rugkeer van het korps Mariniers uit "zijn tijdelijke verblijfplaats Tilburg naar Rotterdam. De „jongens van Jan de Witt". zoals het Marini«r3- korps, dat in 1665 door Johan de Witt werd opgericht, bij voorkeur wordt genoemd, waren na vele jaren van omzwervingen weer thuis.' Opvolger van Gijsbert Nieuwland was de destijds 30-jarige H. C. van Lijnschoten, die zeven jaar later de dirigeerstaf weer overdroeg op J. P. Laro (1964). Hiermede is in 't kort de geschiede nis verteld van de wederoprichting van de „Rotterdamse" Marinierska pel zoals de Rotterdammers, niet he lemaal ten oprechte het korps tot Rot terdams bezit hebben verklaard. Want de Marinierskapel is uit de Rot terdamse samenleving niet meer weg te denken. IDO EIJL Het hoofddoel van de publikatie zal zijn het geven van een zo volledig mo gelijk overzicht van elke scheepsieis van de Republiek naar Azië, gerang schikt naar de datum van het vertrek uit het vaderland, waarnaast ko- lomsgewijs alle gegevens worden vermeld, welke omtrent die reis zijn verkregen. Prof. Schöffer en drs. Bruijn vertel den dat zich in het Algemeen Rijksai- chief een enorme hoeveelheid mate riaal bevindt, die geschikt is voor de historisch-statistische analyse. De Verenigde Oost-Indische Compagnie was namelijk uitstekend georgani seerd en had, naast haar zes kamers te Amsterdam, Middelburg. Deift, Rotterdam, Hoorn en Enkhuizen, een centrale administratie. Hierin werden tal van gegevens over alle uitvarende en binnenkomende schepen met des betreffende data vermeld. Zo treft men in de zogenaamde „uitloopboe- ken" die vooral na 1688 zeer nauw keurig zijn notities aan over alle schepen, die naar Kaap De Goede Hoop en vandaar naar Zuidoost-Azië voeren Daarbij staan opgaven over de grootte en het type van elk schip, California Girls Choir VLAARDINGEN Op 28 en 29 au gustus brengt het California Girls Choir in het kader van een rondreis door Europa een bezoek aan Vlaar- dingen. Op de eerste dag van het ver blijf in onze stad concerteert dit Ame rikaanse koor in de Stadsgehoorzaal. Aan het programma wordt verder meegewerkt door het Vlaardings Jeugd- en Kinderkoor. Op het repertoire van het Ameri kaanse meisjeskoor staan werken van onder andere Handel, Da Palestina en Gershwin, maar ook folksongs en top hits. Dirigept van het koor is John Vaznaian, een begaafd musicus en dirigent, die in zijn vaderland in hoog aanzien staat. Kaarten voor het con cert zijn vanaf 14 augustus verkrijg baar. De kaartverkoopadressen zullen binnenkort bekend worden gemaakt. Tijdens hun bezoek aan Vlaardin- gen zullen de leden van het California Girl's Choir worden ondergebracht bij Vlaardingse gezinnen.

De Havenloods | 1969 | | pagina 9