SB Speelgelegenheid is een probleem van deze tijd Uniek werkstuk: verwarmde kap voor tanker-meerboei i KUNSTGEBITTEN vakantiebezorgers DE HAVENLOODS t 1 Jr M Jl 1 J W REPARATIES le klas werk vanaf ft.— per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstr. 40. K'dam, tel. U10-12.00.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 48, 49a Het bikkelspel. eeuw namen de meisjes het over. En, zoals ook nu nog hek geval is, de spe len wisselden al naarmate de tijd van het jaar. In de lente was er voor de meisjes het touwtjespringen, de jongens trok ken het weiland in voot. »^lo<j|Üetut- ten". De grootste pret wa° uiteraard wanneer er iemand in ging. 's Zomers volgde knikkeren, bikkelen, steentje beentje en de herfst was voor vliege ren of draken, spelen met ossetanden, het koten en het klauwen en 's winters het kolven. Hetgeen natuurlijk niet het hele spelarsenaal van de jeugd uit die dagen vormde, want er tussen door was er b.v. raket en hoepel, bok je-staan, haas en hond, tikkertje, blin deman, balslaan, stokje-in-de-hel, spel van Acht-moer, schieten met pijl en boog, en hetgeen meer op gezette tij den terugkeerde. Er waren zelfs spe len aan bepaalde feestdagen verbon den, zoals balslaan op St. Pieter, kaarsspringen op Drie-Koningen, Paasvuren op St. Maarten en St. Jans. De dichter Cats heeft heel wat kin derspelen bezongen, zoals dat met be trekking tot het stokpaard, waarvan hij zegt: „Het kint dat op een stockjen rijt, En met een stock een stockjen smijt. Meynt dat 'et drijft een moedig paert Wel duysent franse kroonen waert; Maer iemandt die het wel besiet piet vint een hout, en anders üe pop Raadslid stelt vragen over brief van Gemeentewerken De pop heeft vele eeuwen weten te verduren, en men vond en vindt haar in de armste hut en in de paleizen. Hetgeen men thans minder ziet, dat zijn de poppenhuizen, hele gemeubel de vertrekken zelfs, zoals men die kan aantreffen in het Rijksmuseum voor Geschiedenis en kupst in Am sterdam. In de huizen van aanzienlij ken kon men poppen vinden van kost baar hout, ingelegd met ivoor en schildpad. Aanzienlijken hadden pronkkasten, die geheel of gedeelte lijk voor de poppenhuishouding waren bestemd. Bij de boeren werden ze wel gebruikt om voorwerpen van waarde in op te bergen. Cats zei er over:- ,,'k En weet niet dat er iemant leeft, Die niet sijn kmtsche poppen heeft. Het meysje speelt met poppe-goet, Het knechtje toont een hoger moet, Het meysje doet de wiege gaen, Het knechtje laet de slaen. Het meysje speeltmet kleyn be slach Dat tot de keucken dienen mach". Er is in feite in het kinderspel toch weer niet zo heel veel veranderd, al leen de mogelijkheden zijn beperkter geworden. De straat is geen speelter rein meer en daar was het toch altijd veel gezelliger dan op het best aange legde speelterrein, of dat nu in Groen- oord of in de Gorzen is. De tijden zijn veranderd, maar het spelend kind blijft en het is dan ook geen wonder, dat de wijkverenigingen bezorgd de handen naar die kinderen wil uitstrek ken en met de gemeente gaat touw trekken. Maar het kind blijft de ver liezende partij LEO 't HART ..Het,gemeenteraadslid O D. Ver- hulsdonk (V.V.D.) heeft de volgende vragen aav B. en W. van Schiedam gesteld:.,H*eft het college van burge meester en wethouders kennjs geno men van de brief d.d. 24 juni 1969 van de directeur van gemeentewerken aan de bedrijven, gevestigd aan de Bokelweg? In deze brief wordt de mogelijkheid van liet aanleggen van een extra openbare parkeergelegenheid op de berm van de Bokelweg overwogen, mits de aldaar gevestigde bedrijven de uitvoering daarvan betalen, anders wordt deze berm een groenstrook. Deze brief is voor mij een aanlei ding tot het stelleA van enige vragen. a. Is het college niet met mij van mening dat de financiering van open bare parkeergelegenheden een taak voor de overheid is? b. Is de commissie van gemeente werken ingelicht om op deze manier openbare werken te laten financie ren? Zo dit niet het geval is is deze brief dan niet voorbarig omdat de ge meenteraad dit als een nieuw beleid van gemeentewerken zou kunnen op- Vatten en daarover niet is geraad pleegd en als zodanig geen uitspraak heeft kunnen doen? c. Is de verkeerscommissie over deze materie ingelicht Zo ja, wat is dan volgens deze'commissie urgenter, de aanleg van een m:i. nutteloze grote groenstrook aan de Bokelweg of de uitbreiding van de openbare parkeer gelegenheid in dit industriegebied? d. Kan het college bevorderen, dat indien om financiële redenen de ge meente niet tot aanleg van deze par keergelegenheid kan overgaan, hei niveau van de berm na afloop van de werkzaamheden aan de Bokelweg weer öj> hetzelfde peil wordt gebracht als de rijstraet, dit ter bevordering van de verkeersveiligheid?" SLAAPItANKHft- (i:\thai.i: Industriegebouw lioudsesinjjel 66, Wilt u wél geloven, hier hebben heel wat mensen in ons bedrijf da gen en nachten over gepiekerd, op welke manier we dat karwei moes ten uitvoeren", zo vertrouwt de heer J. J. Tunderman, adjunct- directeu^ van Machinefabriek en scheepswerven A. de Jong N.V. te Schiedam ons toe. Toen I.H.C. bij ons kwam of wij een dergelijke opdracht konden uitvoeren, hebben we „ja" gezegd, maar eerlijk gezegd, wisten we niet wat we begonnen. Het was iets helemaal nieuws; een uniek stukje werk". Toch is het allemaal voor elkaar gekomen en de heer Tunderman kon vol trots en tevredenheid het „kopstuk" tonen: een meerboei die bij een temperatuur van 32 graden Celsius onder fföl en storm tot 1ÜÜ km por uur geen ijsafzeting heei'i „En rttt hopen wé maar, dat na Sit experiment jneer orders zullen vol gen", aldus de heer Tunderman. Een begrijpelijke wens, want dit unieke werkstuk heeft niet alleen veel hoofdbrekens, maar ook veel geld gekost. We hebben er in ons blad van vori ge week al iets over meegedeeld, de éénpunts meerboei die in de Bay of Fundy onder de Canadese kust komt te liggen en daar aan natuurgeweld als hierboven geschetst weerstand moet bieden. De meerboei is vervaar digd bij Gusto-Schiedam, hetgeen op zichzelf geen bijzonderheid is. Daar wordt, vaker zulk werk verricht. Doch voor het „verwarmingsprobleem" zocht en vond men de deskundige hulp van de N.V. de Jong. Het pro bleem is nl. dat hoewel het water in de Bay zout is en dus niet zo spoedig bevriest en er nog niet veel hinder van pakijs wordt ondervonden, de op de boei geblazen waterdruppels en de sneeuw toch bevriezen. Wanneer er maar voldoende op komt te liggen, is er alle kans dat de boei of zinkt, of kantelt en dat moet worden voorko men. Op een eenpuntsboei maken de enorme tankers vast, die olie komen laden of lossen, via de pijpleiding naar de kust. Dit laatste wordt sinds de mam- moettankers in de vaart zijn geko men, steeds aker toegepast, en vol doet uitstekep{l. „Nadat ons het probleem, ter oplos sing 1 was»»voorgelegd, -hebban uB*e mensen aan van alles en nog tfrat ge dacht", vertelt de heer Tunderman. „Br is gedacht aan een soort overkap ping van plastic, aan het bouwen van een tent, maaf uiteindelijk kwam het plan tot maken van een verwarmde kap uit de bus, dat wil zeggen, een kap die bovenop de boei wordt ge plaatst en dan verwarmd. Dit was ui teraard gemakkelijker gezegd dan ge daan. Want, we kregen telkens nieu we problemen erbij, zoals bijvoor beeld uitzetting van het materiaal. Een smeerpoets heeft 's nachts de gevel van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat met verf be smeurd en er zo goed en kwaad als het kan „soep" op gekladderd. Het heeft de brandweer veel tijd ge kost om het geklodder weg te wer ken. De laatste hand wordt gelegd de verwarmingskap, die nu voor transport gereed wordt gemaakt. Leger des Hails geeft af sctheid sua t voering Een groep van 56 jonge heilsoldaten uit Nederland en België vertrekt vol gende week voor een drieweekse toer- nee naar Finland. In de Congreszaal van het Leger des Heils, William Boothlaan 8 te Rotterdam, geeft deze uit muzikale jongelui samengestelde delegatie een afscheidsuitvoering op zondag 20 juli om 3.30 uur. Het 30 leden sterke muziekkorps, het 25 leden tellende jeugdkoor, een tambourijngroep, een combo uit Gro ningen, een piano viool dho uit Ede, alsmede diverse solisten die gezamen lijk kunnen putten uit een repertoire programma van meer dan 50 num mers, De groep gaat uitvoeringen ge ven in Hamburg, Kopenhagen, Jönkö- ping, Stockholm, Helsinki, Norrköping en Malrriö en heeft nog een reeks an dere activiteiten op zijn programma. Op zaterdagmiddag 19 juli doen deze combinaties zich horen in een openluchtbijeenkomst op de trappen van het beursgebouw aan de Coolsin- gel van half vier tot half vijf. De zon dagmiddaguitvoering is gratis toegan kelijk en wordt geleid door de territo riale jeugdleider van het Leger des Heils in Nederland majoor J. Heyns- dijk uit Amsterdam. Volledig automatisch Om die reden werd gebruik ge maakt van gegolfd materiaal. Er moesten twee ketels worden ge plaatst, een schoorsteen voor afvoer van gassen, uit- en inlaat van lucht etc. De deuren zijn voorzien van ver warmingsspiralen. In de machineka mer staan twee ketels en twee diesel motoren opgesteld, hetgeen nodig is opdat wanneer de één uitvalt, de an der automatisch wordt ingesteld. „Het wordt nl. een onbemande ma chinekamer, waarbij automatisch de installatie wordt geregeld. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een ra- diouitzendinstallatie, die indien er iets fout gaat, bepaalde seinen naar de kust zendt. Hoewel deze installatie is inge bouwd, kon zij nog niet geheel worden afgewerkt omdat thans niet bekend is op welke golflengte mag worden uit gezonden. Doch dat wordt in de Bay wel'nader geregeld. Er zijn nooduit gangen, er is een beveiliging voor de brandstof en. tegen kooldioxyde. In de verwarmingskap bevinden zich voorts fwee verwarmingsketels vfxir tfeermi- sche olie, twee dieselaggregaten voor stroomopwekking, een luchtverver singsinstallatie en een brandblusin- stallatie die volledig automatisch werkt. De kap dient een temperatuur te houden tussen 0 en 2 graden. In de kap ligt plm. 2000 meter aan pijplei dingen gekronkeld waardoor olie wordt gepompt. Thermostktisch wordt de temperatuur geregeld met speciaal voot dat doel ontworpen in strumenten omdat de normale ther mostaten niet zouden voldoen in dit geval. Teneinde te voorkomen dat warmte-isolatie zou ontstaan, het zgn. Iglo-effect moesten speciale voor zorgsmaatregelen worden getroffen. De meerboei kan ronddraaien, zon der dat het gevaar bestaat dat, de lei dingen naar de wal worden vernield. We hebben bij een bezoek aan deze „verwarmingskap" „kruip-door, sluip-door" moeten spelen, want ui teraard is er gewoekerd met de ruim te. Het vervoer vormde een probleem op zichzelf. De verwarmingskap en boei samen komen aan een gewicht van ongeveer vijfhonderd ton. Vanaf de werf van De Jong, is nu maandag per zolderschuit de kop overgebraciit naar Gusto in Slikkerveer, waar de boei op de werf ligt. Daar wordt een én ander samengevoegd en vervol gens op een coaster geplaatst van" de Rederij van der Laan, die speciaal is gecharterd om de boei met toebeho ren naar de Bay of Fundy over te brengen. De coaster beschikt over een installatie om daar het gevaarte te water te laten. Een platform waar over toegang tot de verwarmingskap wordt verkregen, bevindt zich plm. twee meter boven de waterspiegel. In dien alles verder volgens de plannen verloopt, zal op 17 augustus de coas ter vertrekken. En dan is het afwach ten wat de reacties zullen zijn van de „oliemannen". LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES Er bestaat in Schiedam een vrij algemene klacht over gebrek aan speelgelegenheid voor dc jeugd, of dat nu dc kleuters dan wel de schooljeugd betreft. Het is een vrijwel voortdurend touwtrekken tussen diverse wijkverenigingen «n het gemeentebestuur over de speelplaatsen, waarbij zo nu en dan gemeenteraadsleden zich aan de zijde van verenigingsbesturen op stellen en het college van b. en w. terrein verliest. En het heeft toch al zozeer met een tekort aan ter rein te worstelen! Want niet al leen de financiën, doch vooral ook gebrek aan terrein is oorzaak dat niet aan de vele en velerlei wensen om speelruimte voor de jeugd kan worden voldaan. In Groenoord is onlangs een gro te zandbak omgezet in een rol- schaatsbaan; daar is op het Bart Verhallenplein een imitatie „kra- lendorp" ingericht, waarin meestal spelen ontleend aan het wilde wes ten worden gespeeld. De wijkvereniging Nieuwland voert strijd om het Schuttersveld als speelgelegenheid ingericht te krijgen en het Singelkwartier zal waarschijnlijk spoedig de wens naar een speeltuin in vervulling zien gaan. Kinderen willen nu eenmaal spe len en sinds de straten en wegen daarvoor steeds onveiliger worden gemaakt door het autoverkeer, nioet naar andere mogelijkheden worden gezocht. Vrij en blij De stadsbestuurders uit vroeger da gen zagen zich in elk geval niet met dat probleem belast; de jeugd speelde vrij en blij. En ook geheel andere spe len al zijn er, die de eeuwen hebben getrotseerd. Goed, het stokpaard is van de straat verdwenen, evenals het echte paard; het „hinkelen" is er be ter doorheen gekomen, evenals het knikkeren, vliegeren en zelfs het bel lenblazen. Om van de geliefde poppen maar te zwijgen. Niettemin zijn in de loop van de jaren spelen verdwenen en gekomen en staan er nog hedenten- dage boeken mee vol. Maar het echte kinderspel heeft in het algemeen plaats moeten maken voor het paw-paw uit illusoire cow boyrevolvers. Het kind heeft zich in het spel aangepast bij hetgeen de tele visie voorzet. Het lieflijke beeld van het kind aan de leiband of achter de loopstoe], is voor goed verdwenen, daar is geen tijd en geen ruimte meer voor. Bekijk maar de platen van Cats, van Heinsius, De Bruine en anderen, men kan altijd de kleinen op straat ontmoeten voorzien van een mooie, fluwelen „valhoed". De met trijp beklede kinderstoel kon toen nog op straat staan en in het Gorzenkwartier, waar men nog steeds over vrij behoorlijke stoepen be- semkt. stonden de kinderstoelen nog wel het langst voor de deur, soms met moeder op een gewone stoel er naast. Wanneer de kinderen op de schoolleeftijd waren gekomen, dan was het ook de straat die ruimte tot spel bood. Bij de meisjes was, behal ve spelen met de pop, het „kootspel" erg geliefd Aanvankelijk was het een spel voor de jongens, doch na de 17e B UUR GEWEEST BLOEMEN VERGETEN dan naar „IRIS" BLOEMENKIOSKEN J STATIONSPLEIN W (ingang STATION) Elke dag geopend van 8.30 tot 21.00 uur. OOK ZONDAGS. BIJVERDIENSTE Voor de bezorging van De Havenloods zoeken wij nog enkele Aantrekkelijke beloning. Aanmelden: MEVR. BOER, P. de Hoochstraat 29, Schiedam. Telefoon 26 32 09. f~i whm 18e jaargang no. 37, donderdag 17 jufi 1?S3 nv u avitkf t nnnc fl Hg Bi 21 I SB gH SÊj 1H mÊÊ H m w Uiteraard moest de kap een zo goed mogelijke beproeving ondergaan, doch het is niet mogelijk om' in' Schie dam 30 graden vorst op te wekken, al is ons zomerseizoen dan ook nog zo fris. Toen dus de verwarming in wer king werd gesteld, moest een afkoel- sys teem worden toegepast hetgeen werd verkregen door de kap een ste vige douche te geven. LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO

De Havenloods | 1969 | | pagina 1