Nog niet voldoende geld voor houw van nieuw orgel Die van Lellens verdrinken niet in de hoogmoed m 5 KRANKZINNIGE PRIJZEN Een van de rijkste kerken van het landmaar: H. Wiekenkamp overleden vakantiebezorgers DE HAVENLOODS KUNSTGEBITTEN 18e jaargang no. 38, donderdag 24 juli 196B Weekblad voor Schiedam en Kethel. Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 13 21 70 (8 lijnen), postgiro 18344 Uitgave Stichting „De Jeugdhaven" De „Orgelactie" ingezet oin de nodige gelden bijeen te brengen teneinde te komen tot een nieuw orgel in de Grote of St. Janskerk van Schiedam, heeft nog steeds niet tot het gewenste resultaat kunnen leiden, want het fonds groeit maar langzaam. Er is in de loop van de eeuwen al heel wat aan het orgel gedokterd en geres taureerd, waarbij in 1775 zelfs moest worden overwogen, een ge heel nieuw orgel te laten bouwen. In 1952 vond de laatste restauratie van het instrument plaats, doch dat was in feite slechts een voor lopige herstelling en het zal er nu toch van moeten komen dat een geheel nieuw instrument wordt aangeschaft. De geschiedenis van het orgel be gint in 1498 waaromtrent het „Stad boek'' meedeelt „Opten sesten dach van Octobri njimen den burgemees ters ende die kerekmeesters den heer Allaert Dirckz. priester, om organista in de kereken te bliven, en manieren hiernae verclaert. Te weten, dat heer Allaert sal den dienste van den orga nen bewaren wel ende duechdelick, als hy tot desen dage toe gedaen heeft, sonder confuse dairinne te laten gescien, Ende wairt saicke, dat heer Allaert sieck of andere gebreken gek- crege, dat hy den dienste niet en sou- de mogen bewaren, soe sal hy gehou den wesen eenen anderen dairinne te stellen tot zijnen coste, sonder die kereke dair eenige costen of te heb- ONHERROEPELIJK laatste dagen van onze opheffings-uitverkoop exclusieve herenkleding Meent 39 (hoek Binnenrotte) ben". Er waren dus in die tijd al goe de maatregelen getroffen met betrek king tot de orgelbespeling. In 1599 was Dirck Haga, de vader van mr. Cornelis Haga, organist van de Grote Kerk. Hij oefende daarneyen nog allerlei andere functies uit, zoals leprozenmeester, koopman, schepen, weesmeester. Zijn benoeming geschiedde in 1594. In: zijn boekje over de Grote of St.- Janskerk constateert ds. J. G. Jan sen, dat het eigenlijk een trieste ge schiedenis is geweest met het orgel in de kerk. De gegevens daaromtrent zijn zo vond hij uit bijzonder schaars. Heyndrick Niehoff behoorde tot een bekende familie van orgelbou wers in die tijden. Hij bouwde een or gel o.a. in de kerken te Maastricht, in de Oude Kerk te Delft, in de St.-Jan te Gouda, in Zierikzee en in Bergen op Zoom. Het staat niet vast, of deze Niehoff het orgel in de Schiedamse kerk bouwde dan wel restaureerde. De bouw geschiedde in 1553. Directeuren Er volgden in later jaren vele res tauratics. o.a. in 186(1. Mogelijk wer den toen de zijkasten en het rugposi tief aangebracht. Er waren in de I8de eeuw vier „directeuren van het or gel". hetgeen mogelijk de oorzaak is, dat er zo weinig gegevens over be- schikbaar zijn Uit de jaren na 1702 trof ds. lansen weer rekeningen aan van de kerkmeesters met betrek king tot het orgel. Toen werd de laatst levende directeur van het Orgel toe gevoegd aan het college van kerk meesters. In 1724 werd een deel van het „lofwerk" van het orgel door Alexander Pluskens, beeldhouwer te Rotterdam, gerestaureerd. Er werden stevige bedragen uitge trokken voor verfraaiing en herstel van het orgel. In 1726 verkreeg het in strument het front zoals het nu nog bezit, door de bazuinende engel, die een medusakop vertreedt. Het orgel front behoort tot de meest interessan to van ons land. Het orgel bevatte 1600 pijpen en er wereden ook concer ten op gegeven. In 1710 werd Maximi- liaan de Bonte tot. organist benoemd, die de opdracht ontving het orgel tij dens de kerkdiensten te bespelen J>n bij het ultgaaYï ook nóg everi te blijven spelen. „Nog zal den Organist gehouden r.ijn opt' Orgel te speelen van den 20 Septb. tot den 20 Maart, alle Satur- dagsavond van 6-7 Uyren toe, tot ver maakt van de wandelaars en liefheb bers van t Orgel", zo wordt eraan toe gevoegd. In de 18e eeuw is heel wat aan het orgel gedokterd. In de jaren 1736-1737 werd door Ru dolph Garrels, orgelmaker te 's-Gra- venhage een grote reparatie uitge voerd en hem werd verder het onder houd opgedragen. In 1750 werd Wil lem Ulrich, organist te Tiel, als zoda nig te Schiedam benoemd en op diens advies werden weer enkele verande ringen aangebracht. In 1775 scheen de toestand van het orgel zo slecht te zijn, dat men over woog een nieuw orgel te maken. De beeldhouwer Dubbelens maakte be stekken voor de orgelkast, beeld en snijwerk. Voor de bouw van een nieuw orgel werd Johan Godfried Hi 1 - debrand, bouwer van het orgel in de St.-Michielskerk te Hamburg aange zocht, doch toen deze in 1776 overleed besloten de kerkmeesters om het oude orgel te doen herstellen. SLAAPBANKEN- CENTRALE Onherstelbaar verbouwd „Toen begon de ellende pas goed", zo constateert ds. Jansen. Stans, die het zou herstellen, bleek niet capabel te zijn en de adviseur, organist Jacob Wilhelm Lustig, organist te Gronin gen, adviseerde: „zich gratieuslijk van deesen man te ontdoen en het res- teerende ter voltrekking op te draag- en aan ijemand, die de fijne schaaff weet te gebruijeken." Dat werd dan de orgelmaker Albertus Gruijzen, die wat betreft hel pijpwerk constateer de: „Het is zodanig verdestrueert, dat het veeleer na een geruïneert als ge- renoveert Orgel géleek." Vervolgens werden in 1786 weer eni ge reparaties uitgevoerd, hetgeen zo is doorgegaan in de 19e eeuw. In 1915 werd besloten tot algehele restauratie van het orgel. Het werd $en „onher stelbare verbetering", want achter het 16-17e eeuwse orgelfront werd een nieuw instrument geplaatst. „Het is ongelooflijk, maar waar!" constateert ds. Jansen. Tijdens de grote restaura tie van 1945-1948 werd het o-rgektront gerestaureerd, dat wrl' zeggen, met eindeloos geduld de lelijke verflaag verwijderd, zodat de prachtige oor spronkelijke beschildering weer te voorschijn kwam. Het orgel zelf werd in 1952 door de firma Flentrop uit Zaandam zo goed mogelijk hersteld en een drietal onbe langrijke registers werd door nieuwe vervangen. Tot zover de trieste res tauratie-geschiedenis van het orgel in de Grote- of St.-.Janskerk. Een belang rijke taak.wacht nu: de bouw van een nieuw orgel. Op 82-jarige leeftijd is overleden de heer II. Wiekenkamp, die in Schiedam eén van de pioniers is geweest op het terrein van de christelijke vakbewe ging. Hij was van 1923-1946 voorzitter van de Chr. Metaalbewerkersbond en van 1935-1948 voorzitter van de Chr. Besturenbond. In die periode was hij ook lid van de gemeenteraad van Schiedam. In de crisisjaren had hij de moeilij ke taak van voorzitter van het Steun comité. Vele jaren diende de heer Wiekenkamp de Ned. Herv. kerk als ouderling. Hij werkte tot zijn pensioen in 1953 op de werf Gusto. Hij was dra ger van de zilveren eremedaille van Oranje Nassau. Afdeling; Unilever naar Schiedam De kantorenflats aan de 's Gravenlandseweg in Schiedam zul len over enkele maanden worden op geleverd. Dan zal een flat worden be trokken door de Unilever, die in het gebouw te Rotterdam ruimte tekort komt. In totaal zullen ongeveer 250 pprsoneelsleden hier komen werken. CURSUS VOOR AMBTSDRAGERS Vanwege de Ned. herv. jeugdraad in Zuid-Holland zullen in het tijdvak van 3 november 6 maart vier cur sus-avonden worden gegeven voor in formatie aan ouderlingen en diake nen, speciaal belast met jeugdwerk. Deze avonden worden in verschil lende plaatsen in de provincie gehou den. LEKKERE BROODJES ONDERWEG *>TYT* BOLLEN EN PUNTJES De Apollo 11 wordt langzaam naar de startplaats gereden. Klaar voor de glorieuze tocht naar de maan. Elders in dit blad leest u meer over „The birdie", het vogeltje, dat historie maakte. Een gehucht in Groningen: Lel lens. Een kerkje met aan de roet, overwoekerd door het hoge gras, wat oude en verweerde grafstenen en enkele zerken van meer recen te datum. Aan het enige straatje een paar boerderijtjes en arbei dershuisjes. Verder veel onbeperkt groeiend loofhout, dat Lellens uit de verte eerder op een bos waarboven zich alleen het toren spitsje verheft dan op een klei ne samenleving doet lijken. De grote wereldgebeurtenissen gaan hier vrijwel voorbij aan de hand vol nijver landarbeidende inwo ners. Een landbouw- en veeteeltnederzet-* ting dus, zoals er zovele op de vette klei van Groningen liggen, hoewel Lellens zich toch onderscheidt. Niet door het uiterlijk vèrtoon van prach tig aangelegde en rijkbloeiende tui nen, vijverpartijen of een nieuw dorpshuis, maar door een forse bank rekening bij de Raiffeisenbank in Ten Boer. In 1965 legateerde de stad-, Groningse wiskundeleraar Jan' van der Warf zijn hele vermogen aan het kerkje en de 16 lidmaten kunnen zich nu met zo'n zes ton aan baar geld rijjc weten. Door deze plotselinge rijkdom zijn die van Lellens niet verdronken In hoogmoed, maar wel staan de inwo ners wat terughoudend tegenover de genen, die wel eens willen weten Vrat er met het fortuin tenslotte is ge beurd. De echtgenote van ouderling L. J. Dreise is zelfs .uiterst afwijzend als ik in het huisje aan de Borgweg kom vragen naar het „lot" van ruim 'n half miljoen gulden: „Moeten we over die erfenis nu weer eéns "begin nen, dat heeft toch helemaal geen zin?", vraagt zij zich af. ,.Het staat op de bank", zegt de ou derling Dreise. „We hebben van het geld .alleen wat noodzakelijke dingen gedaan, zoals aankoop van een gaska chel voor de kerk, een nieuwe loper en een nieuw verfje." Mini-kerkhof Jan van der Warf overleed op 5 april 1965, een week voor zijn 75ste verjaardag. Hij had echter al gerui me tijd daarvoor uitgekeken naar ee:: laatste rustplaats en op het mini-kerk hofje van Lellens, in- de serene rust van het platteland, vond hij die. Hij was zo getroffen door de bereidwillig heid van Lellens kerkbestuur dat deze vreemde eend in de bijt wilde toela ten, dat hij zijn hele bezit waarde volle postzegels, keramiek, munten en huizen aan het kerkje naliet. In eerste instantie werd de waafde van de nalatenschap getaxeerd op ruim drie ton, maar na de verkoop was de opbrengst tenslotte ongeveer zes ton. Met dit fortuin werd de her vormde kerk in één klap een van de rijkste in het land, maar het kerkbe stuur speelde geen moment mooi weer met het geld. Naar goed Gronings gebruik is het geld dus opgepot, want ook in Lellens welen ze drommels goed, dat het zich zelf dan wel vermeerdert. De kerk ber gaf zich echter ook in speculaties, want er werden een paar aandelen aangeschaft'; Verder werd er nog een hpisje voor de godsdienstonderwijzer gekocht en zal nog een bedrag aan de reparatie van de klokketoren worden gespendeerd. Voor het kapitaal op de bank, waarvan het tegoed jaarlijks toeneemt, zijn dat echter druppels op een gloeiende plaat. Niks weggeven Ondersteuning van behoeftige kerk gemeenten in Lellens' omgeving is er niet bij, want het testament wordt door de kerkvoogden zó uitge legd, dat het geld alleen maar kan worden gebruikt ten bate van de ei gen kerk. „Een in financiële nood ver kerende kerk in een ander dorp van de gemeente Ten Boer kan natuurlijk bij ons best geld lenen, maar dan met de normale renté, want als we alles zomaar gaan weggeven is er binnen de kortste keren geen cent meer vUn over." Om de kerk van Lellens nu direct van krenterigheid te betichten zou on- rechtvaardig zijn, want van het jaar salaris van de dominee, die ook in Wittewierum en in de grote kerkge meente Ten Boer voorgaat, wordt het tweederde gedeelte gedragen. „Reken maar eens uit wat een predikant te genwoordig verdient", zegt de oud veehouder Dreise. „Die wil toch zeker wel 20.000 gulden vangen? En vergeet niet, dat wij ook medewerking verle nen aan de gezellige avonden in Wit tewierum!" O zo. Na de eerste opwinding vier jaar geleden, toen in Lellens het nieuws van de vorstelijke erfenis bekend werd. wordt daar rond het kerkje nog nauwelijks over 't geld gesproken en is het gehucht weer in slaap gesuk keld. Tenslotte heeft ook Jan van der Werf, de weduwnaar van Sietje 15. Bos die zich een laatste rustplaats kocht onder het hoge gras en tussen eeuwenoude zerken in Lellens, er geen weet meer van. BIJVERDIENSTE Voor de bezorging van Oe zoeken wij nog enkele Aantrekkelijke beloning. Gemeentelijke diensten in oude hlis-bebouw Het gebouw van de voormalige HBS zal worden verbouwd tot kantoor ruimte ten behoeve van enkele ge meentelijke diensten. De aanbeste ding voor de verbouwing heeft thans plaats gevonden en de gunning moet nog-geschieden. REPARATIES le klas werk vanaf 5. per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENT1LIA Hoogstr. 40, R'dam, tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a

De Havenloods | 1969 | | pagina 1