lens -z 0 De als wapen Dirk was mijn Voets hem om zijn problematiek" „Vissen, hobby", ja dat zegt „Ik houd van Bach en vrees Organiste Michelle Leclerc: opruiming opruiming Dag van t hart DE HAVENLOODS DONDERDAG 31 JULI 1969 S'dam 13 neemt U de maat van uw kamers mee Als U rustig en vrij op Uw bal kon wilt zittenof een stuk je tuin windvrij wilt maken dan is dit wat U nodig hebt: golfplastic! Transparante golfplaat in de kleuren groen, rood, wit en geel, uit de prijsserie van rond de zes gulden, 90 cm breed, nu per meter voor nog géén vier gulden. ger zo ijzersterke mensenredder Dirk Voets. Nog triester wordt het als men weet dat hij en zijn vrouw rond moe ten komen van een bescheiden invali- denuitkering. Dirk zijn enige ver maak is dan ook de TV. maar ook dat is gebeurd, want zijn kijkkastje is ka pot. Het is ook te oud. Geld om een reparatie te laten verrichten is er niet, maar ach, wellicht staat er er gens in Schiedam nog wel een goed toestel dat niet meer gebruikt wordt. Zou dat dan niet naar de Leliestraat 9 gebracht kunnen worden? In enkele jaren is het aantal sterf gevallen tengevolge van hart- en vaatziekten opgelopen tot de helft van alle doodsoorzaken. Elke dag vermel den de dagbladen enkele gevallen van mensen, die op straat onwel zijn ge worden en bij aankomst in het zieken huis reeds blijken te zijn overleden. Oorzaak; hartverlamming. Duizenden mensenlevens zouden kunnen worden gered, indien met speciale ziekenwa gens pijlsnelle hulp zou kunhen worden geboden. Om die hulp te kunnen bieden zijn speciaal ingerichte ziekenauto's met mobilofoon met ge traind personeel nodig. In de zieken huizen moeten voldoende hartbewa- kingscentra.komen met elektronische apparatuur. Zo snel mogelijk moet een aantal hartrevalidatiecentra wor den ingericht, waar duizenden her stellende patiënten kunnen worden ge traind, zodat zij zSch weer aan hun ge zin, familie en werk kunnen wijden, is dit urgentieprogramma op korte ter mijn te verwezenlijken? De Neder landse Hartstichting wil zich hiervoor inzetten en doet een beroep op het volk, het geld hiervoor bijeen te bren gen. De overheid past dan gaarne bij. Voor het eerst krijgt de Nederlandse Hartstichting de gelegenheid om een landelijke geldinzameling te houden in de week 18-23 augustus. In Rotter dam wordt gecollecteerd op vrijdag en zaterdag 22 en 23 augustus van 19.30-21.30 uur. De Nederlandse Hart stichting vraagt collectanten die enke le uurtjès van hun tijd voor deze ern stige zaak willen geven. Aanmelden: De Nederlandse Hartstichting, Wes tersingel 52, tel. 136752. Zondagsdiensten De dienst vangt aan vrijdagavond om zes uur. Dienst: apotheek van Gouka, Groenelaan 127, tel. 268035. golfplastic 90 cm breed Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij dit plastic golfplaat, in de kleuren groen, rood, wit en geel, (omdat tijdens het transport de randen iets be schadigd zijnI rtu j per it Elk* vrijdH*vond tot 9 uur open Duur ven de opruiming 17 juli tot 7 augustus. Géén tel. of schrift, best Geen gewone vloerbedekking brengen wij in deze aanbieding, neen, een luxe tapijt met hoge pool en rubber wafelrug, waar van de normale prijs liefst rond de honderddertig gulden ligt.... Kamerbreed nylon tapijt van een zeer mooie kwaliteit,' met hoge pool (zo'n tapijt waar U in wegzakt) en rubber wafel rug, wat een ondertapijt be spaart. Dit tapijt, 400 cm breed, nu met kleine schoonheidsfoutjes per meter voor nog géén negen tientje*. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij dit zeer mooie kwa liteit kamerbreed nylon tapijt, met hoge pool en rubber wafel- rug, in de kleuren rood, cog nac, beige en groen, 400 cm breed, Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 17 juli tot 7 augustus. Géén tel. ef schrift, best. Vart de drie fotografen die hun werk tonen in de expositiezaal van De Doelen, zal alleen Peter Mar tens een plaats krijgen in de anna len van de plastische kunst. De beide anderen: Hans Katan en Chris Stapels, reiken in hun regi stratie van gebeurtenissen en si tuaties niet verder dan wat pre tentieuze pogingen. Zij missen het vermogen datgene wat hen mentaal bezig houdt ade- kwaat over te brengen op de gevoeli ge plaat. Het instrument dat zij han teren wordt daardoor geen verlengstuk van hun eigen innerlijk zoals bij Martens en geen verbeelder van een konsekwente filosofie. Stapels laat zich bij zijn werkzaamheden in sterke mate leiden door de mentaliteit en methodiekvan de reclame. Zijn platen'zijn zeer estetisch; soms doodt deze estetika elk gevoel van teven of spiritualiteit dat in het onderwerp aanwezig is. Katan leeft met zijn lens in de periode van de dode vogel, die omstreeks 1956 in de fotografie een belangrijke rol speelde. Mede hierdoor springt het werk van Peter Martens sterk naar voren. Fo tografie is voor hem een wapen. De situatiés die hij vastlegt, hebben al tijd te maken met menselijk leven. Geluk en vreugde zijn op deze foto's in- de ban gedaan. Martens tast hen soms af met de bedoeling ze te door boren. Hij krabt het vernis van de sa menleving. En houdt de geschiedenis van de mens over. Die komt tot vibra tie in de rjmpels van oude mensen. Het gelaat heeft Martens altijd be geesterd. Maar het resultaat was, nooit het gelaat van één mens," van een benoembaar individu. Er ontstond liet portret van een samenleving in een cynische interpretatie. De schijn vreugde die soms van de gezichten straalt heeft iets van die op de ker mis. Het is een vreemd aandoend theater, opgevoerd voor een fotograaf die de menselijke voorwerpen rojidom hem graag naar zijn vogeltje laat lachen. Die lach wordt dan het mee dogenloos signalement van een be staan vol ellende. Peter Martens, die al enkele malen in 't Venster expo seerde, is een groot fotografisch kun stenaar, omdat hij via menselijke me dia eventueel u en ik zijn per soonlijke maatschappelijke bewogen heid weet over te brengen op fotopa pier. Hij tekent in de trekken van het menselijke gelaat de contouren van een samenleving, waarvan de struk- tuur hem terecht mateloos irriteert. Hij toont u de slachtoffers. De Rotterdamse Kunststichting liet aan de. opening van deze expositie ex tra luister bijzetten door de pop-groep ,,The abandoned elephant", met Ernst Kersting achter het orgel in een blakende vorm. Kaarten ties namens de Rotterdamse kunst- scene) ontmoette ik de Zwitserse kun stenaar Markus Raetz, die o.a. verte genwoordigd Was op de tentoonstel ling ,,Op losse schroeven" in het Am sterdamse Stedelijk. Het laatste pro ject van Raetz, die binnenkort gaat exposeren in Ritsaert Ten Gate's ga lerie Mickery te Loendersloot, is bij zonder intrigerend. Het bestaat uit elf verzilverde metalen plaatjes (van achter mijn schrijfmachine geschatte afmetingen 7 bij 4 x 1 centimeter elk)), die genummerd zijn van één tot en met elf. Degene'die zo'n genum merd plaatje koopt moet zich contrac tueel vastleggen het zolang hij leeft altijd bij zich te dragen en het niet aan anderen af te staan. Raetz zelf is drager van nummer 4. Tijdens een tentponstélling in een Bernse kunst handel werd nummer 6 ontvreemd. Ieder die inlichtingen kan verschaffen wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de hoofdcommissaris van politie in Bern of de korpscomman dant .in zijn-haar woon- of verblijf- paats. ÏJs Opmerking 4: Felix Valk opent zeer binnenkort zijn nieuwe galerie 20 aan de Willemsparkweg in Amsterdam onder de rook van het Stedelijk Mu seum. Woody van Amen gaat er begin septembey een serie ijs-objecten expo seren. Deze werkstukken, waarover wij u in de toekomst natuurlijk niet in het ongewisse zullen laten, is van een hoog kwalitatief gehalte. Woody hpopt op de opening, die tal van spe ciale attracties zal hebben, dan ook de hele Nederlandse kunstwereld in de kou te zetten. Ieder die ih het bezit van handschoenen en bontmuts is, wordt geacht aanwezig te zijn. JAN DONIA Sandreon in radioprogramma MAASLAND In het N.C.R.V.-radio programma ,,Veel gevraagde'gewijde muziek" zullen woensdag 6 augustus om zes uur 's avonds te horen zijn de meisjeskoren Sandreon" uit Maas land en „De Alouettes" uit Voorscho ten onder leiding van Sander van Ma rion. Medewerkenden aan dit pro gramma zijn voorts Hanny Baren- drecht, fluit, Paul van Gent hobo en Koos Bons orgel. ,5 -i;. kamerbreed nylon tapiit 400 cm breed Opmerking 2: Toeristisch nieuws: Leenden Janzee is zaterdag met o.a. Willem Nagelkertoe, Jaap de Beer en ons aller Heinz op het zeiljacht van Nagelkerke vertrokken naar Lissa bon. Daan van Golden zal de zeilers achterna reizen naar Portugal. Hans Hollenbach is vrijdag naar de Noorse stad Voss gereisd om daar een inter nationale kunstconferentie bij te wo nen. Toon bevindt zich nog steeds in uitstekende conditie in Amerika. Jan van Munster moet ongeveer op terug reis zijn .uit Joegoslavië en Wim de Boek arriveerde enkele weken gele den in Rotterdam na een verblijf van acht maanden in Canada. De kollektie postkaarten groeit nog steë'ds. Plaatjes De Franse organiste Michelle Leclerc wasnog geheel in haar spel verdiept in de lege Imma- nuelkerk te Maassluis. Geconcen treerd zat zij achter het orgel, zoe kend naar de mogelijkheden van de registratuur en de mechanische reactie der manualen. Toen zij haar repetitie beëindigd had, was het ogenblik gekomen een»kort ge sprek met haar te hebben over hahr jeugd, haar opleiding, haar muzikale ambities en haar toe komstplannen. Nog wat vermoeid en geënerveerd van het concert de avond tevoreri In de Mozes en Aaronkérlt tè Amster dam en van het „avontuur" dat on vermijdelijk aan elk concert verbon den is, stond zij enkele vragen toe. „Liever in tien, dan in vijftien minu ten", was haar hoffelijk gestelde re strictie. En'zo waren wij spoedig in een le vendig gesprek gewikkeld: over haar jeugd in Sens, haar geboorteplaats circa 60 km ten noorden Van Parijs, over haar eerste pianolessen, die zij van haar moeder kreeg en die later Werden voortgezet bij Madame Bas- coüret de Guéraldi; over haar studie op de Schola Gantorum te Parijs, waar Langlais haar 'grote animator was en over haar concerten in Hol land. I-n verband met de toegewezen tijd moest ik de charmante conversatie onderbreken met de vraag: Hoe bent u tot de^orgelstudie gekomen? „Ja, hoe moet ik u dit uitleggen?" Schola Cantorum „Als kirifi al 'heb ik altijd een zwak voor het orgel gehad. De organist van de kathedraal van rnijn geboorte plaats heeft mij de eerste beginselen van het orgelspel bijgebracht. Het voordeel was dat ik bovendien in de kerk mocht studeren. Tot 1965 heb ik deze lessen gevolgd. Daarna ben ik als leerling op de Schola Cantorum in Parijs ingeschreven, waar Jean Lang lais de zorg voor mijn verdere muzi kale ontwikkeling op zich nam. Vanaf die tijd besloot ik mij geheel aan de orgelstudie te gaan wijden, ofschoon ik het pianospel niet verwaarloosd heb. Jean Langlais heeft mij enorm veel geleerd en nog steeds werk ik onder zijn leiding, nu voor improvisatie. Hij wijdt mij in in de spelregels en gehei men van dit moeilijke vak, want goed improviseren is niet gemakkelijk", zei Michelle Leclerc bespheiden. Van welke componisten houdt zij het meest? „Van Bach, de altijd grote Bach", was haar 'snelle rpactie. „Vindt hel niet vreemd: ik houd van "Bach en toch vrees ik hem. Ik) vrees hem om de problematiek, waarvoor hij mij steeds weër stelt. Maar problemen zijn er ctm op te lossen. En wat de moderne componisten betreft", ver volgde Michelle, „mijn favorieten zijn: Dupré, Langlais en Messiaen. Vooral de laatste boeit mij enorm door zijn ongekende zeggingskracht, zijn oprechtheid en intense muzikali teit, waarmee hij componeert." De bevestiging van deze woorden zouden wij, concertbezoekers, aan het slot van haar recital krijgen, toen Messiaen's „Dieu parmi nous" (God temidden van de mensen) onder haar vingers tot een hartverscheurende kreet uitgroeide. Het was of God vol afschuw temidden van zijn creaturen verkeerde. Uit het programma blijkt dat u na vanavond nog twee concerten geeft: één in de Domkerk te Utrecht en één in de Oude kerk te Amsterdam. Is dit de eerste maal dat u in Holland op treedt? „Mais non,'ik treed al vijf jaar in Holland op: o.a. in de Eusebiuskerk te Arnhem, de St. Vituskerk te Bus- sum,- de Statensingelkerk te Rotter dam, de Evangelisch Lutherse Kerk te Den Haag en vele andere kerken. Verleden jaar speelde ik nog/,.voor de N.C.R.V." Holland Met uw concert in de Oude Kerk te Amsterdam hebt u uw tournee in Holland beëindigd. Hoe vindt u Hol land? „Ravissant. Ik voel mij in Holland zeer gelukkig. Dit zeg ik u in alle op rechtheid. Wat mij vooral zo gelukkig en sprong te water. Ik had al het ge luk van de wereld dat ik de drenke ling ineens te pakken had. Naar- de oppervlakte komen eri daarna de wal- lekant opzoeken was zo gebeurd. Toen stonden er bereidwillige handen ge noeg om de drenkeling op de kan tte helpen. Na die tijd ben ik echter gaan sukkelen en kreeg de astma mij in zijn greep. Vissen Dirk Voets is altijd een verwoed visser geweest en heeft heel wat ge daan om zijn zo geliefde sport popu lair te maken bij de jeugd. Hij heeft voor die jeugdige broeders in Petrus tal van concoursen 'georganiseerd. Overal zorgde hij dan zelf voor, de prijzen, en die waren er heel wat, in cluis. Nog denkt hij met plezier terug aan die glunderende jongensgezichten als zij een bekertje of een plak in ont vangst mochten nemen. „Heerlijk werk was dat en ik zou het graag nog doen".r Niet minder dan. 40 jaar is hij lid geweest van de Hengelaarsvereniging „Het Baarsje", waarvan 32 jaar als penningmeester. Nu nog is hij lid van o.a. de Delftse hengelaarsvereniging. „Waarom niet van Schiedam en Omstreken", vroegen wij de nu aan zijn stoel gekluisterde Dirk. „Kijk, nu maakt het me natuurlijk niet veel meer. maar toen ik nog actief sport visser was, bood mij het lidmaat schap van Delft veel meer en geva rieerder viswater dan Schiedam. Dat vissen hè, dat is altijd mijn grootste hobby geweest, zowel binhen als op zee. Wat was het niet, heerlijk na al dat lawaai op je werk'in de stille na tuur te zijn. Man dat vissen, heerlijk". Men kan de heer Voets niets meer over het vis sen vertellen of leren. Natuurlijk hij zou err hele verhalen over kunnen ver tellen, maar zelfs het spreken ging hem. op die warme zomeravond dat wij hem spraken, moeilijk af. Zo af en toe gaat hij nog wel eens proberen een visje te verschalken. „Als ik één van mijn goede dagen heb en mijn oude vismaat Henk Lupker komt mij met zijn wagen halen, dan ga ik nog wel eens, maar dat is dik wijls nog te vermoeiend voor mij"- Het is een triest geval met dewroe- maakt. is de serieuze aandacht en op rechtheid, waarmede het Hollandse publiek naar je spel luistert. Mij in spireert dat heel sterk. In Frankrijk is dit geheel anders. Daar staat het publiek onverschilliger tegenover het orgel. Tijdens een orgelconcert zijn de kerken meestal matig bezet. Je voelt dat er meer uit traditie en con ventie dan uit liefde voor, het Orgel spel wordt geluisterd." Nog één vraag. Zoudt u willen vertellen wat uw hobby's zijn. „Mais bien sur. Ik ben dol op gram mofoonplaten. Vooral op Hongaarse muziek. Ook houd ik van literatuur en. van bloemen. Ja, die bloemen in Holland zijn van een verrukkelijke schoonheid. Helaas heb ik door mijn studie, concertreizen en werk' ik ben ook nog organiste van de kathe draal in Sens te weinig tijd om mij aan mijn hobby's te kunnen wijden. IDO EYL Wie in de Gorzen en vc'r daar buiten kent Dirk Voets eigenlijk niet? Een „Gorzenees" bij uitstek is Dirk en hij en zijn vrouw zou den er voor geen goud vandaan willen, dachten wij. Dirk is altijd een kérel geweest uit een stuk en zo sterk als een bt'er en dat moet ook wel, anders was de nu 63-ja- rige niet jarenlang smid-voorslager geweest op de, Anker- en Ketting- fabriek. Het is hem nu nog aan te zien, al is hij dan al tien jaar nood gedwongen niet me'er op zijn werk geweest. Dirk Voets Werd invalide verklaard en dat was voor de al- tijk aktieve man een klap die moei lijk te verwerken viel. Astmatische bronchitt's velde de boom van een kerel en kluisterde hem in zijn •huisje aan de Leliestraat 9. Dirk liet zich echter niet klein krijgen en bleef ondanks alle doffe ellende optimist. Hoewel hij dat zelf niet zal vertel len, Dirk Voets heeft een goed en wel besteed leven achter de rug. Hij gaat er beslist niet-prat op, maar niet min- 'der dan elf mensenlevens heeft hij weten te redden. Elf maal nam Voets een duik in het soms ijskoude water en elf keer met succës. Op 11 novem ber verrichtte hij zijn eerste redding. Op 11 november 1952 de laatste. Hier voor kreeg hij de onderscheiding van het Carnegie Heldenfonds. Hij hield er echter ook zim invaliditeit aan over, tenminste dat neemt hij wel aan. Al is het dan al weer 17 jaar gele den, hij weet hët nog'als de dag van gisteren. „Ik kwam uit het zieken huis. waar ik bestraald was. Het was koud. dus ik had'me goed ingepakt om warm te bjijven. Kom ik me bij de slAks en daar staat een groep men sen wrkeloos naar het wateropper vlakte te staten. Ik begreep direct dat er iemand in het Water terecht was gekomen. Wat doe je in zo'n geval. Precies Hetzelfde wat je al'tien keer daar voor hebt gedaan. In een oog wenk had ik mijn schoenen en jas uit Ned. Herv. Gemeente: Grote Kerk 10 uur de heer L. Schipper, Delft. 17 uur ds. H. J. Groenewegen; Bethelkerk 9 uur ds. H. J. Groenewegen. 17 uur ds. A. Wisgerhof, Vee- nendaal; Opstandirtgskerk 10 uur de heer W. R. van der Heijden. Nijmegen: Vredeskerk 10.30 uur ds. H. J. Groenewegen. Ned. Herv. Gemeente Kethel: Dorpskerk 10 uur eerw. heer 3. westmaas, Vlaardingen. n.30 uur ds. w. vons afscheidsdienst: St. Mar- tinuskerk 0.30 uur ds. E. Verwaal. Gereformeerde kerk Schiedam: Oosterkerk (Rotterdamsedijk 289). zondag 10 uur ds. J. C. van Veen, zondag 5 uur ds. C. van Zuylen: Kethel ,,De Ark" (Zwaluwlaan 103) zondag 9.30 en 5 uur ds. p. Sijtsma van Rotterdam; Magnalla De! Kerk (Albardastraat 60) geen

De Havenloods | 1969 | | pagina 13