Agressieve pacifist wil geweld in Midden-Oosten bezweren Abie Nafhan tussen oorlogvoerenden Alles intens immuun blauw-blauw laten Lekker koe! 19e jaargang no. 39, donderdag 31 juli 1969 pim - vakantiebezorgers DE HAVENLOODS Havenloods-reis naar Parijs i tafeor* KUNSTGEBITTEN INSTITUUT DENTILIA Strijden tegen milieu-verveling Routewijziging autobuslijn 54 BE HAVENLOODS Weekblad voor Schiedam en Kethel. Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 13 21 70 (8 lijnen), postgiro 18344 Uitgave Stichting „De Jeugdhaven" i Zoals het er op dit ogenblik voor staat is de „machine" die nu op gang is gekomen, niet meer zo gemakkelijk te stoppen. Mocht in het begin nog twijfel bestaan over de vraag of het geld voor het Vredesschip van Abie Nathan wel bij elkaar zou komen, als ik nu Willemijn Brattinga vraag: „Wat gebeurt er als het bedrag niet binnen komt voor 12 augustus?", antwoordt ze fel en vastberaden: „Het geld komt er. Als het er op 12 augustus niet is sluiten we een paar persoonlijke leningen en we gaan door met de actie (Op bedoelde datum loopt de optie-termijn voor het schip af). Een kordate, kleine charmante vrouw die overal is geweest, heeft in Amerika gewoond, ze kent Azië, was in Biafra en het Middén-Oosten. Ze racet een paar keer per dag naar huis op de Prinsengracht iri Amsterdam om de tijd zo goed mogelijk te verde len tussen schip en man plus kinde ren. Als ik naar haar ring kijk die uit een hippe boetiek lijkt te komen (een gewone grote moer en een ijzerdraad je) zegt ze enigszins vertederd: „Heeft m'n zoon voor me gemaakt Ze praat niet alleen bewogen over de verschrikkelijke dingen die ze recent in Biafra zag („Ze weren je daar een beetje als vrouw, wij horen daar ken nelijk niet"). Maar ze ontleent er ook de energie aan om iets te doen als sich een gelegenheid als het schip voordoet. Een niet zo gjrote herder verliest haar geen moment uit het 1 oog. „Ik sleep hem overal mee naar i toe", zegt ze. Ze is gastvrouw, organi- natrice, diplomate en ze kan luisteren. Op de brug wacht een goed Neder- lands sprekende Biafraan op haar. I Een volgende actie wellicht? Waar gaat het eigenlijk om? Ontdaan van alle franje komt het e^- I genlijk hier op neer. Abie Nathan: „Als Israël zegt dat het sterk genoeg Is om iedere oorlog in het Midden- Oosten te winnen en als Nasser zegt dat de bevolking van Israël de zee in j zal worden gedreven, dan wil ik vanaf I het schip tegeniriformatie geven". M'n volgende vraag, hoe het zit met i de objectiviteit van de berichten die zullen worden uitgezonden, vind ik wat overbodig na zo'n antwoord. Het zal verder nog blijken dat er a.h.w. gekozen is voor „simpele formules" op basis van gezond verstand terwijl eindeloos getheoretiseer over hoe het nu precies moet en waar het allemaal fout kan gaan niet al te zeer wordt ge voed. Dan dreigt n.l. het gevaar dat 't tot helemaal niets komt. Zal het schip zelfs voordat het in ge bruik is niet een aantrekkelijke prooi zijn voor bijvoorbeeld El Fatah? Deze organisatie zou het een propaganda stunt kunnen vinden om het schip te kapen. Abie Nathan: „Als het vredesschip van de V.S. naar Engeland vaart en ondertussen vredesboodschappen uit zendt gericht aan het Engelse volk, doorvaart naar Nederland en de men sen daar bedankt omdat zij de aan koop mogelijk maakten, doorvaart naar België, Frankrijk, Spanje, Ita lië en Griekenland alsmaar zendend, dan zal dat niet onopgemerkt voorbij gaan. De aandacht van de wereld zal zo op het schip gericht zijn dat in het Midden-Oosten geen van de partijen de sympathie van tallozen zou willen verspelen met een tegenactie. En trouwens ze zullen eerst wel eens de uitzendingen daar afwachten". Zonder risico? Is het plan helemaal zonder risico? Nee. Dat zeker niet. Maar is dat een gerechtvaardigde eis voor het Mid den-Oosten? Ik: „Bent u van plan zelf mee te gaan op het schip?" Abie: ,,Ik zal steeds op het schip zijn". Ik: „Wat doet u als u wordt be naderd door een schip van één van de partijen, dat actie, wat dan ook, aan kondigt?" Abie: „We hebben geen wapens, ,1 wat kun je doen?" Ik: „Niets". Abie: „Zo is het". Abie is daar nogal lakoniek over. Hij doet me denken aan Mark Twains uitspraak „Ik heb veel zorgen gekend, maar ik heb er weinig meegemaakt". Abie ziet dat nog niet zo gauw gebeu ren die tegenacties. Het is trouwens ook niet zo dat het schip ergens voor anker gaat. Dat kan daar niet in ver band met de diepte. Abie is over plaats en route van het schip om be grijpelijke reden niet zo duidelijk dat ik op de kaart de plaats krijg aange wezen: „Buiten de territoriale wate ren niet zo ver van de kust van Egyp te en Israël". Ontwikkelingen Bij Thijs Chanowski (van de Fa beltjeskrant) kunnen vredesbood schappen van drie minuten ingepraat worden op een bandje. Dat kost I 100,-. Het geld is voor het schip (kaartje naar postbus 1880 is voldoen de). Op 8 augustus om 8 uur zal een kunstveiling worden gehouden in het Apollohotel in Amsterdam. Neder- I landse kunstenaars hebben werk afge- staan. Een groot deel van Abie Na- thans schilderijen-verzameling gaat onder de hamer. Ieder die een kunst werk ten bate van het vredesschip wil laten veilen is welkom. Abie is bezig met de aankoop van één zendmast en in de VS is tegen zeer hoge korting zendapparatuur ter beschikking gesteld. Er komt mis schien binnenkort een plaat over het schip op de markt. Via postbus 1880 is het vredesplan voor het Midden-Oosten (gratis) te bestellen. Dit plan is door Abie opge steld en is gepubliceerd in de VS en Israël. Het omvat 86 punten en bevat een zeer realistische benadering van het Midden-Oostenprobleem. Als de partijen doorgaan met ge bruikmaking van hun strijdkrachten is er wellicht een andere uitkomst denkbaar dan welke Abie Nathan ons ontvouwt. De vraag of dit voor de partijen gunstiger of minder gunstig is kan pas worden beantwoord als de rook opgetrokken is en de verlieslijs- ten zijn opgesteld. BIJVERDIENSTE Aantrekkelijks beloning. De Havenloods organiseert van 21 tot en met 24 augustus voor zijn lezers een exclusieve 4-daagse reis naar Pa rijs. Tijdens deze reis logeren wij in hel bekende Paris Lvon Palace Hotel, waar ook alle maaltijden gebruikt zul len worden. Deze reis is van begin tot - eind volledig verzorgd, dus inclusief rondritten Parijs, tocht naar Versail les, koffietafels op heen- en terugweg en afscheidsdiner. Uitvoerige bijzon derheden en het volledige programma van deze unieke Parijs-reis elders in dit nummer. Woensdag 6 augustus geeft het Kin dertheater Pssst een voorstelling in het openluchttheater Dijkzigt. Op gevoerd zal worden „De avonturen van Piccolo". Zoals gewoonlijk moet Piccolo de kastanjes weer uit het vuur halen, de gestolen gedachte moordt in bewaring gegeven bij Vrouw tje Pardon die met agent Klabak de grootste moeite heeft Rabarber de baas te blijreit. De voorstelling begint om 2 uur, toegangsprijs f 1,25. Het Vredesschip-plan van Abie Nathan wil door communi catie, in de vorm van objectieve radioboodschappen vanaf het schip „The Voice of Peace" de balans herstellen. Deze balans wordt momenteel ernstig ver stoord door voorlichting, die leidt tot angst en vergeldingsge- voelens in de landen van het Midden-Oosten. Prof. Röling van het polemo- logisch instituut te Groningen, noemt het plan een bijzonder in teressante nieuwe benadering van de vrede. „The Voice of Peace" is inderdaad een nieuwe benadering, een ongebruikt wa pen in een strijd waar de radio een belangrijke rol speelt, in oen strijd die vlak om de hoek is. In diverse landen zijn al ak- tie-comités opgericht om dit plan te verwezenlijken. Het Ne derlandse comité heeft zich tot taak gesteld de prijs (f 1HO.OOO) van het Nederlandse schip bij een te brengen. Tot nu toe is een bedrag van f KO.OOO op hel gironummer 99912 gestort. Er is dus nog een ton nodig. Abie Nathan THE VOICE OF PEACE' REPARATIES le klas werk vanaf f 5. per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten Hoogstr. 40, R'dam, tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a LEKKERE BROODJES Met ingang van maandag 28 juli 1969 zal de route van autobuslijn 54 (Schiedam Station - Schiedam Ni.euw- land - Schiedam Station) uitsluitend in de lichting Nieuwland worden ge wijzigd. In deze richting rijdt lijn 54 dan niét meer via Boerhaavelaan, Snelliussingel, Van Swindensingel, Laurens Costerstraat, Singel, Broers- vest, Koemarkt, doch via Boerhaave laan, Boerhaaveplein, Rotterdamse- dijk, Koemarkt. Voor de richting Nieuwland worden de halten Snelliussingel vóór de Van Swindenstraat, Liaurens Costerstraat bijl de Van Swindensingel en Broers- vekt bij de Passage opgeheven. In de plaats hiervan worden de volgende nieuwe halten ingesteld: Van 't Hoff- plein bij de Swammerdamsingel (reeds halte lijn 55), Rotterdamsedijk op de helling tegenover pand nr. 76 (reeds halte lijn 55), Rottterrrrrrrrrrr vóór de Singel (reeds halte lijn 55). Voor de richting Schiedam Station NS blijft de route van lijn 54 via Kop- markt, Broersvest. Korte Singel straat, Marconieweg, Swammerdam singel, Boerhaavelaan enz. gehand haafd. ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES „In Rotterdam is alles beter dan in Amsterdam". Dit zegt immuun- blauwdeskundoloog Maximiliaan Bleu Reneman. Maximiliaan ivordt te samen met Theo Kleij (schrijver van het boek „Moeder, wat is er. mis met deze planeet?", stichter van het Eksoties Kietsj Konserva- tooriejum en uitvinder van de weggooiautomobiel) en Hub Mat- thijsen (dirigent van het Resisten tieorkest en componist van diverse smartlappen) naar Rotterdam ge haald met geld van de Rotterdamse Kunststichting en de Rotterdamse Boekverkopersbond. Met zijn drie ën vormen zij de hersens van de zogeheten lnsektesekte. Zij ver wierven onlangs veel aandacht met een tentoonstelling over de milieuvervuiling in Amsterdam. „Inmiddels", verklaart Theo Kleij desgevraagd, „houden zoveel instan ties, zoveel mensen zich bezig met de milieuvervuiling dat het niet leuk meer is. Wij zijn van nu af aan over gestapt op het bestrijden van de mi lieuverveling". En dat geeft ook zeer goed weer wat de leden van de lnsek tesekte op vrijdagavond 22 augustus willen in het Erasmusdorp op het Schouwburgplein te Rotterdam: Strij den tegen de milieuverveling. Om alle landelijke kranten te berei ken heeft de groep besloten met de boot „Irma" van kapitein Van der Zalm (verder te noemen kapitein Blauwbaard) van Amsterdam naar Rotterdam te varen. Dit binnenschip wordt daarvoor eerst helemaal im- muunblauw geschilderd onder leiding van Maximiliaan Bleu Reneman. Aan boord bevindt zich geheel in het blauw gestoken het Resistentieorkest. Reneman: „Onze grootste kracht is dat wij alles blauw blauw laten". Ook zal aan boord van de „Irma" de twaalfdarmige scharesliep worden meegevoerd. Dit is een scharesliep waaruit twaalf slangen (ja, u heeft het al geraden: ze zijn immuun- blauw) komen. Deze wordt in het dorp opgesteld en iedereen die 22 au gustus naar de gratis bijeenkomst komt, kan zomaar luisteren aan de slangen. Wonderlijke gesprekken en even wonderlijke muziek komt tot de luisteraars. Leerstoel Aan boord bevindt zich dan ook nog de leerstoel in de deskundologie. Rot terdam heeft namelijk al heel wat leerstoelen, maar Maximiliaan Bleu Reneman vond het gewoon een aardig gebaar om Rotterdam een leerstoel (mobiel nog wel) in de deskundologie aan te bieden. Iedereen die op^een be paald gebied deskundig is kan vanaf dit gestoelte zijn of haar mening vrije lijk zeggen. Valt het gesprokene in de smaak dan krijgt de deskundige onmiddellijk een bui uigereikt. Geen verdere poespas. Voordien om zeven uur meert de Irma van kapitein Blauwbaard af in de Leuvehaven. Alle lezers van De Havenloods (exemplaar -meebrengen» die meehelpen de immuunblauwe lo per uit te rollen krijgen een briefje van f 100. Dit in verband met het feit dat Erasmus' cynische gezicht erop staat. Voor zover de voorraad strekt zullen de briefjes van f 100 ook op het Schouwburgplein worden rondge deeld. Iedereen die verkleed wil komen dingt mee naar extra-prijzen. Theo Kleij treedt op als moraloog. Wie wil weten wat de moraal is van alles op de avond van de 22ste kan bij hein te recht. Reneman geeft uitleg van zijn immuunblauw. Onder leiding van so- noloog. Hub Matthijsen worden mas saal smartlappen gezongen, waarvan de tekst is gemaakt door drs. Hans Redeker (Erasmuskenner en kunst criticus van het Algemeen Handels blad). De lnsektesekte roept iedereen op deze avond naar het Schouwburgplein te komen. Voor duizenden guldens scha de is ontstaan in een van de flats op het Bachplein in Schie dam, doordat een bewoner die met vakantie was gegaan de waterleiding in zijn woning niet had afgesloten en de wasauto maat had laten aanstaan. Er was zodoende een enorme lek kage ontstaan die door de bewo ners van de drie verdiepingen lager gelegen flat was ontdekt, omdat ook alle bovenburen met vakantie waren. De beneden buur deed zijn schokkende ont dekking toe hij bezig was uit te vinden waarom het zo lekker koel werd in huis Koninklijk zilver voor een Gusto-j ubil ari s Bij Koninklijk Besluit werd aan de heer J. Huyzer, wonende aan de Van Bleiswijkstraat 50 te Vlaardingen, toegekend de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver. De heer Huyzer is magazijn meester bij de N.V. Werf Gusto in Schiedam; op donderdag 31 juli viert hij zijn veertigjarig jubileum bij dit bedrijf. De toegekende onderscheiding is hem door de loco-burgemeester, mr. M. J. M. van Kinderen, uitgereikt in een speciaal voor dat doel belegde bij eenkomst in de ontvangzaal van het bedrijf aan de Maasdijk 5. Wij hebben Nederlands grootst» sortering verlovingsringen LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO SLAAPBAN KK.\- CENTBALE Industriegebouw Goudseslngel 46, Rotterdam, tel. 01» -13.88.18. Vraag folder*

De Havenloods | 1969 | | pagina 1