mm Met Andere Woorden W DE HAVENLOODS WASAUTOMAAT opruiming 0&» 7 J 7 7 I 7 I 4 7 V 7 7 7 7 7 V 7 I 7 1 7 7 Brigadier Piet en de semi-prof opruiming mm DE HAVENLOODS DONDERDAG 31 JULI 1 Bloedivijn De Consumentenbond is altijd op het oorlogspad, altijd op de bres voor de kleine gebruiker. Ditmaal maakte men werk van bloedwijn en schuur poeder. Een fabrikant van bloedwijn richtte onlangs een brief aan jonge moeders waarin deze de raad kregen hun „uit geputte krachtreserves met deze bloedwijn weer op peil te brengen. Dit was voor de Consumentenbond aanlei ding bij medisch deskundigen te infor- mex-en of er na een normale bevalling inderdaad behoefte aan een aanvul ling is en waaruit die dan zou moeten Volgens de antwoorden zou dit nor maal niet het geval zijn, bij uitzonde ring kon echter toediening van ijzer gewenst zijn. De bloedwijn in kwestie werd daarom samen met enkele andere bloedwijnen en enkele gewone ijzerpreparaten op ijzergehalte on derzocht. Het resultaat wees uit, dat de jonge moeder die werkelijk ijzer nodig heeft met een door de dokter voorgeschreven preparaat heel wat goedkoper uit is. SCHUURPOEDER „Schuimt. .en kan niet krassen" „Doodt 99 pet. van alle huishoudbac- teriën" „Met dubbele bliksembleek- werking". De Consumentenbond ging na of dit soort beloften van schuur middelenfabrikanten inderdaad waar wordt gemaakt. En constateert dat het allemaal op zijn minst overdreven moet worden genoemd. Het ene poe der schuimt, doodt en bleekt niet meer en krast niet minder dan het an dere. De huisvrouw kan zich bij haar keuze dus rustig door de prijs laten leiden. Kibbelen Oh, mensen, als minister nioet je zo op je tellen passen. Vorige week is de nieuwe „Rijkstunnel onder de Oude Maas in rijksweg 29" geopend. Weet u dan welke tunnel het is? Ja, natuur lijk, omdat u weet welke tunnel vori ge week geopend is. Maar aan de naam zou je het niet kunnen weten. Want zulke tunnels, bruggen en ande re „kunstwerken" plegen een naam te hebben, waaraan ze herkenbaar zijn. Nu- is het zo geregeld, dat het rijk geen namen geeft. Dat is nu eenmaal zo en daar doe je dus verder niets aan. Laat nou minister Bakker van Verkeer en Waterstaat bijna dat ge bruik doorbroken hebben. Want in de gedrukte openingsrede bij de opening van de tunnel stond dat de minister het beter vond voorlopig toch te spre ken van de Heinenoordtunnel. En zeg nou eerlijk, dat zou toch gewoon offi ciële naamgeving zijn. Zoiets doe je als minister niet ongestraft. Maar, gelukkig hoor, op het laatste moment heeft de minister deze zin snede laten schrappen. Zodat hij op 't nippertje aan een debêcle is ont- men. Sapristi, sapristi, om geen erger woord te zeggen. Dat was me wat. Want reken er op dat dan de burge meester van Barendrecht helemaal geen vriendjes meer had willen zijn met de minister. Want reken er op dat de burgemeester van Barendrecht aangesloten bij de N.H.H.P., wordt elke donderdag huis aan huis bezorgd in: 10 STADSEDI TIES ROTTERDAM, Rotterdam rechtef maasoever-Capelle a/d IJssel - Bergschenhoek - Bleis- wijk - Berkel en Rodenrijs - Nieuwerkerk a/d IJssel. Oplage 167.500 ex. EDITIE SCHIEDAM Schiedam - Kethel. Oplage 28.500 ex. EDITIE VLAARDINGEN Vlaardingen - Maassluis - Maas land - Maasdijk - Hoek v. Hol land. Oplage 34.000 ex. EDITIE KRIMPENERWAARD Krimpen a/d IJssel - Ouderkerk a/d IJssel - Krimpen a d Lek - Lekkerkerk - Schoonhoven - Stolwijk - Bergambacht - Am- merstol - Berkenwoude. Oplage 14.500 ex. ADVERTENTIES: tot woensdag 10.00 uur v.m. Hoofdkantoor Rotterdam. Vlaardingen: vert. M. Poot, Parkweg 132. Telefoon 351620. Schiedam: vert. N. v. Zetten, Dieselstraat 10. Krimpenerwaard: vert. A. Maat Gr. Hendr. v. Nassaustr. 36, Ouderkerk a/d IJssel. Telefoon 01808 - 469. REDAKTIE: Hoofdkantoor Westblaak 25, Rot terdam. Telefoon 010 - 13 21 70. Schiedam: L. 't Hart, Bach- plein 97. Telefoon 35 38 47. Vlaardingen: A. Struys, v. d. Duyn van Maasdamlaan 132d. Vlaardingen. Telefoon 34 10 31. LEZERS-SERVICEDIENST: Mocht men De Havenloods niet ontvangen hebben, dan gelieve men vóór vrijdagmiddag 12.00 uur te bellen 13 21 70 (voor de Vlaardingse editie 34 43 49) waarna de krant alsnog wordt bezorgd. de naam Bafendrechtse tunnel voor staat, „omdat dit de duidelijkst moge lijke aanduiding is voor allen, die van de nieuwe oeververbinding gebruik maken. Meer dan 80 jaar lang is de Barendrechtse brug voor het verkeer een duidelijk oriënteringspunt ge weest en dat gèldt evenzeer voor de Barendrechtse tunnel", aldus burge meester van Hofwegen van Baren drecht. Nou, en nu is dan het wachten op de burgemeester van Heinenoord. Die zal als hij verstandig is zeggen dat Barendrecht nu al meer dan 80 jaar oriëntatiepunt is geweest en dat nu Heinenoord ook wel eens aan de beurt mag komen. En daar heeft hij natuurlijk groot gelijk in. Maar er is ook wat te zeggen voor het standpunt van Barendrecht. Het zal wel weer een compromis worden. De Barenoordse of de Hei- nen'drechtse tunnel. Op naar Mars „De mens heeft zich altijd al druk gemaakt om de andere zijde van de heuvel", zei science-fiction schrijver Isgac Asimov. Curieus wordt dit woord als men bedenkt, dat de „ande re zijde van de heuvel" in feite nu de planeten Mars, Jupiter, Venus en Mercurius zijn, dat wil zeggen: reis doelen die honderden miljoenen kilo meters van ons verwijderd zijn. Inderdaad, het kilinkt wat pedant nu twee mannetjes even op de maan, nog geen 400.000 km van ons vandaan, hebben rondgestapt. Toch koesteren de Amerikaanse ruimtevaart-deskun digen en wie zal zeggen wat de Russische op het oog hebben? plan nen om in 1973 onbemande capsules een zachte landing op Mars te laten maken. In '72 denkt men Jupiter te kunnen observeren bij een passage en vervolgens komen de overige aan de beurt. Tot de verste buitenplaneten toe (Saturnus, Uranus en Neptunus): reisjes van een jaar of tien tegen 1980. Is er nog iemand die zich verbaasd? Waarschijnlijk niet. Verbazing is een verouderd iets. Prestige-raee Er zijn natuurlijk nog wel andere dingen over de maanreis te zeggen. Hoewel de ruimtevaart al zo'n 12 jaar oud is en zij van begin af aan in het teken van een ordinaire en tevens ge vaarlijke prestige-race tussen USA en USSR heeft gestaan, breekt het besef van dit laatste meer en meer door in de gedachten van de mensen. Wij her inneren ons nog hoe bij de eerste Spoetnik-successen een Russische des kundige opmerkte, dat de wereld bij vergelijking met de twee ruimte vaartprogramma's had kunnen zien, dat communisme een betere lanceer basis vormde dan kapitalisme. Nu is het de beurt aan de V.S. om in glo rieus gejubel uit te barsten. Wanneer zal aan deze primitieve vertoning een einde komen? Niet zolang de mens blijft denken in categorieën van macht en prestige. Misvorming Voordat er ooit een stap op de maan was gezet, had dit hemellichaam al een misvormende werking in het le ven van duizenden ingenieurs en tech nici, die op Cape Kennedy werken. Zij wonen hoofdzakelijk in Brevard Coun ty aan de kust van Florida. De bevol king is. vergeleken bij zo'n 25 jaar ge leden, vertienvoudigd. Een kwart van hen, schrijft Time, heeft e?n universi taire opleiding (6x hoger dan het lan delijke cijfer) en de salarissen bewe gen zich tussen 25.000 gulden ;en ton nen per jaar. Het merendeel van de gezinnen bezit een boot en minstens twee auto's. ook volgens heersende Rotterdam se inzichten welzijn moet er sowie so zijn. Nu, die is er helemaal niet. Slechts twee voorbeelden omdit te il lustreren: de laatste twee jaar wer den er 3000 echtscheidingen uitgespro ken; een dokter constateert elke week nieuwe gevallen van maagzweren, zelfs ontdekte hij ze bij een kind van 2' 2 jaar. Dr. Long, socioloog aan de universiteit van Florida, merkte op: „Het is een wonder dat de dingen in Bridgekampioenschap. Maandag II augustus, zal een aan vang worden gemaakt met de wed strijden voor het parenkampioen- schap van Rotterdam in het Bridge- Centrum aan de Mariniersweg. Aan vang 8 uur, inleggeld f 2,50 per per soon. Mochten er voor de eerste avond të veel deelnemers (sters) zijn, dan wordt ook op dinsdag 12 augustus gespeeld. De kwartfinale wordt ger houden op 18 augustus, uit deze groe pen gaan de twee beste paren naar de finale op donderdag 21 augustus. Aan meldingen bij mevr. Lindenhof, tel. 123643 of 129012 liefst voor zaterdag 9 augustus. Welk merk? Walk type?Welke prijs? En waar krijg Ik de hoogste korting? Al dan vragen worden Brevard County niet erger zijn dan ze al zijn". De maan blijkt dus niet zo'n roman tische werking te hebben als gedich ten en liedjes ons willen doen geloven. De plaatselijke psychiaters en sociale werkers spreken van het „engineer syndrome". Een gedetacheerde inge nieur van General Electric consta teerde: „Down- here you overwork, overeat, overdrink, overworry and undersleep." Beangstigend is ook het stereotiepe patroon van deze hoog geschoolde mannen. Bijna alle vrouwen die schei ding vragen, vermelden dat de echt genoot geen gezinsleven wil. Hij houdt ervan te sleutelen aan een 400 pk Pon- tiac Firebird of een ingenieuse ste reo-installatie te bouwen waar nie mand in het gezin een vinger naar mag uitsteken. In het weekend gaat hij alleen met de boot erop uit. Slaan zal hij zijn vrouw nooit, hij vervult alle materiële plichten stipt. Als de vrouw zich beklaagt, zegt hij: „Ik zie je graag gelukkig- Hier heb je geld, ga je eën mink stola of zoiets ko- Ontrouw is wijd verspreid. Prostitu tie komt niet voor, want er zijn ge noeg gescheiden mrouwen en NASA- secretaresses. Cape Kennedy zelf is een gemeenschap van „tien-percen ters", mannen die van de ene ruimte vaart-klus naar de andere verhuizen, op jacht naar 10 pet. meer salaris. Meisjes mee En wat moet je nou met die maan? Meer dan 40 pet van de Nederlanders schijnt, volgens een opinieonderzoek, te denken dat het allemaal een nutte loze zaak is. Daarmee staan we inter nationaal dan bovenaan in gebrek aan fantasie en waardering van mogelijk heden. Alleen al het feit dat de maan geen atmosfeer heeft (met alle me teorologische troubles van dien), dat zij zich wentelt met slechts een der tigste snelheid van de aarde en dat haar aantrekkingskracht slechts een zesde bedraagt van die van deze pla neet, biedt ongekende mogelijkheden voor de wetenschap. De maan tjeeft ook het een en ander te bieden aan grondstoffen. Geleerden schatten dat de talloze meteoren in de loop van miljoenen jaren grote hoe veelheden ijzer, nikkel, koper, fosfor, koolstof en kobalt hebben afgezet. Deze stoffen zijn ook van belang voor de zelfverzorging van maankolonies. Astronoom Levitt is van mening dat de meisjes al gauw mee kunnen naar de maan. „We zullen er weldra hun lipstiftparfum en nagellak kunnen paken." Nou, dan zal coca cola wel nijfct lang op zich laten wachten. Evenmin als de onmisbare deodorants voor de ..Thank God, it's Fridav"-parties. Dan zijn we weer helemaal thuis, net als op deze droevige planeet. Prachtige wol-mousse sokken met een normale verkoopprijs van f.4.25, gaan wij nu ver kopen voor nog géén twee gul den zeventig. Wel een reden om ook vast van deze lange herensokken voor het komende seizoen te kopen, er is keus uit vele des sins en kleuren. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze wol-mousse he rensokken, van een prima kwa liteit, in vele dessins en kleuren en in alle courante maten, nu extra voordelig, per paar voor M Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur ven t opruiming 17juli tot 7 augustus. Géén ft. of schrift, best. 3 3 S 6 t 9 10 12 13 19 IS Ié, 17 18 19 20 21 U 23 29 25 2b 27 28 29 31 32 33 39 35 36 37 38 39 90 II 32 83 99 95 96 37 5 8 9 98 99 50 51 10 II 12 13 19 15 16 52 17 18 19 20 21 22 69 55 56 57 23 21 25 26 27 28 29 58 59 60 6\ 62 30 31 32 33 39 63 69 65 66 «7 68 35 36 37 69 70 71 n 73 73 38 7S 76 77 78 b 90 81 82 81 83 8s 86 8? 88 89 90 91 92 33 98 95 96 97 98 39 100 101 R> De'heer Jhn J. v. d. Berg geeft don derdag 7 augustus een orgelconcert in de Nieuwe Kerk te Delft. Program ma: Bach herdenking. Als men de puzzel van vorige week juist had ingevuld, kwamen de vol gende twee zegswijzen te voorschijn: „De tijd gaat snel, gebruik hem wel" en „Uw mond zij het gevang van uw tong". Prijswinnaar van de twee rijksdaalders is deze week mevrouw C YV Smit, Lijsterlaan 15, Vlaardin gen. De oplossing van de nieuwe puz zel moet uiterlijk dinsdag 5 augustus in ons bezit zijn. Het adres is Puzzel redactie De Havenloods, YVestblaak 25, Rotterdam. In de linkerbovenhoek vermelden: MAW 71. Indien Achter de omschrijving een nummer tussen haakjes staat, moet de eerste letter van het in te vullen woord tevens worden geplaatst in een vakje van het dikomlijnde midden stuk, genummerd van 1 t.m. 38. Voor beeld: zou de omschrijving luiden „vader of moeder (32)" dan moest worden ingevuld „ouder", waarvan de eerste letter, de o dus, tevens moest worden geplaatst in vakje 32 van het dikomlijnde middenstuk. Bij juiste oplossing vormen de 38 letters van het middenstuk, achter elkaar ge lezen, een zegswijze. Horizontaal: 1 slijk; 4 vervoermid del; 12 Europ. hoofdstad (32); 16 tijd maat (15); 17 sterke drank; 18 onb. v.n.woord (3); 20 vaas; Si geschikt zijn (28); 23 openbaar ambtenaar (23); 25 andere naam voor Edam; 26 naam van boek; 29 hoeveelheid; 30 scherp; 31 schamen; 33 soort aap; 35 veel; 36 bevreesd; 37 fanulielid (13); 39 Amerikaajhs land; 41 gemalen schors^ 42 deel vatx Engeland; 43 uit- „Haha..., nog een uurtje stevig doorlopen en ons leed is geleden", lachte brigadier Piet. „Dan zijn we in Campanella". „Wat heeft Campanella nou met ons leed te maken?" vroeg Karei Kleuntje nors. „Goeie help, kerelj weet je dat dan niet meer?" vroeg Piet. „Daar zijn we toch Italië binnengekomen door die onge bruikte tunnel? We ■sluipen daar weer naar die tunnel toe en als we eenmaal zover zijn, dan is de rest nog maar apekool. In een wipje zijn we dan in het vorsten dommetje Slavonië. Daar zijn we veilig, want daar is de bevolking op onze hand". „Kiek dan maar 'es wat ik hier op mien hand heb", gromde de veelgeplaagde Karei. Als je alles liebt gehad, krijg je dat ook nog!" Karei hield zijn hand uitgestrekt en keek zorgelijk naar de inktzwarte lucht. Daar hadden de wolken zich al maar dikker samengepakt en nu dansten de eerste sneeuwvlokken dwarrelend naar beneden. „Dan kunnen we nog maar één ding doen", zei de brigges zorgelijk. „We zullen zo snel mogelijk in Campanella moeten komen. Dit pad op, Karei!" En daar ging ons tweetal weer dapper verder. Hoe hoger ze stegen en hoe dieper ze de bergen inkwamen, hoe meer het begon te sneeu wen. Het werd op de duur zelfs een volledige sneeuw storm, waartegen ze nog maar moeilijk konden optor nen Doch intussen had het kleine stuurmanneke ook nog iets gedaan. Hij had namelijk beslist geen genoe gen willen nemen met het feit, dat die twee schurkach tige voetballers zomaar waren gevlucht. Daarom was hij woest de radiohut van de marconist binnengestoven. „Héla, marco", had hij uitgeroepen. „Onmiddellijk spoedtelegram overseinen..." gave; 45 koor (27); 46 ten bedrage van (36); 47 krijgsgod; 48 toestem ming; 50 bijbeldeel (afk.); 51 contro leren (18); 52 doodsbeen; 53 pers. v.n.woord; 54 telwoord (9); 55 vroe ger; 58 graag; 60 lengtemaat (1); 61 deel van schoen; 63 zandheuvel; 64 gewicht (afk); 65 boom (25); 67 haar- strik (22); 69 tplwoord; 70 gesloten; 71 knol; 73 teugel (26); 75 deksel; 76 peulvrucht; 77 bijeen (34); 79 wapen schild; 81 kolk; 83 metselspecie; 85 inham; 86 kus (8); 88 lengte (12); 91 betreffen; 93 meisjesnaam (afk.); 94 Franse rivier; 96 soort hert (5); 98 eega; 99 eenmaal (16); 100 verdreve ne; 101 gemalin van Zeus (30). Verticaal: 1 tweegevecht; 2 veren wisseling; 3 aanstoot geven (17); 4 verlegen; 5 gade van Aegir; 6 Engels voegwoord; 7 opinie (19); 8 inwonend (24); 9 voedsel; 10 voorzetsel (35); 11 zeer dom; 13 redenaar; 14 traag (4); 15 plaats in Overijssel; 17 geluid van schot (10); 19 deel van werkwoord; 22 schildergerei (2); 24 dakbedekking (Maleis); 26 kraam; 27 voorzetsel; 28 verdriet; 30 plaats in Z.-Holland; 31 geheel (6); 32 ader (38); .34 godin v.d. vrede; 35 gemeentedienst; 36 li chaamsdeel; 38 soort net; 40 nader verklaren; 42 ruzie (11); 44 vogel; 47 liefkozen (37)49 verbouwen; 56 jon gensnaam (7); 57 venster(glas)58 ri vier in Limburg; 59 afgod; 62 soort parvenu; 63 Europeaan; 66 balsport; 68 vertaler (31); 69 klad; 70 stijging; 72 portie; 74 toeristische bezienswaar digheid; 75 sóórt dak; 76 deel van schip; 78 Ned. rivier; 80 pers. v.n.woord; 81 gewicht (33); 82 soort gebak (29); 84 vogelbek; 86 vocale kunst; 87 meisjesnaam (20); 88 sprookjesfiguur; 90 fotoplaatje; 91 voorzetsel; 92 bloedvat (21); 95 ano nymus (afk.) (14); 97 Chinese munl. Van een fabrikant van een be kend merk matrassen (wij mo gen de naam niet noemen) kochten wij een partij prach tige binnenveer matrassen, die U alleen in de opruiming zo goedkoop vindt. 1 en 2 persoons lichtgewicht binnenveer matrassen, met ve rend stalen interieur, fraai doorgestikt bovenblad, gebor duurde borden en luxe hand grepen, gemakkelijk hanteer- binnenveer matrassen licht in gewicht superieure kwaliteit „Dat gaat dan zeker over die twee vluchtelingen, hè stuur?" vroeg de marconist. „Ik heb alles al gehoord over de radio. Weet je wat we nou doen? We roepen de kazerne van de bergjagers op!" „Hoezo bergja- gers?" vroeg de kleine stuurman, die door Piet zo oneerbiedig was betiteld met de naam „kietelkapitein- tje". „Nou...", legde de marconist uit. „We zijn hier in de buurt van Campanella, je weet wel, dat grens- plaatsje. Daar liggen de bergjagers gelegerd. Die kun nen er dan mooi enkele patrouilles op uit sturen om de vluchtelingen te vangèn". „Een reuzeplan, marco!" prees de stpurman. En ja hoor, dank zij de sublieme vakkennis van de marconist duurde het niet lang of aan de andere kant had hij de officier-radiotelegrafist van de bergjagers beet. Hij vertelde het hele verhaal en de 1-persoons 80x190 2-persoons 120x190 Rcd.ih! t kundige militair antwoordde opgetogen: de tip, marco! Laat de zaak "nu maar Over en sluiten!" Het spreekt wel vanzelf, dat deze kostbare inlichtingen onmiddellijk op het bureau van kapitein Vittorio Cacalobbo belandden. Het spreekt wel evenzeer vanzelf, dat deze dappere krijgsman onmid dellijk een aantal maatregelen nam, die nog vérstrek kende gevolgen zouden hebben. Zo duurde het niet lang of enkele tot de tanden gewapende patrouilles stormden de bergen in, voorzien van kijkers, schijnwerpers, mu nitie, broodzak en veldfles. Ze hadden een soort witte sneeuwcapes over hun uniform aan en juist omdat het nu zo hard sneeuwde, waren ze extra in hun element... Wordt vervolgd Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze luxe 1 an 2 per soons lichtgewicht binnenveer matrassen, met prima stalen ve rend interieur, in fraaie brons bruine kleurenkombinatie, nu voor een uiterst lage prijs. Elka vrijdagavond tot 9 uur open Duur ven de opruiming 17 lull tot 7 euguttut. Géén tel. of échrlft. best f

De Havenloods | 1969 | | pagina 2