Zelfs in het noorden worden vogels met ondergang bedreigd JUr lirff E I ^jL W 1-# 1 b IIIJil 13 21 i0 KUNSTGEBITTEN BEZORGERS DE HAVENLOODS Waar gaan we in dit land naar toe? Tivee jonge kunstenaars exposeren TM? HAVFNTOATK ==r="'*": iMii ^r»>w Ken foto met het karakter van een schilderij. Men zou het haast niet geloven, maar hier en daar is nog zo'n plaat te schieten. Deze werd door fotograaf Frits Rotgans gemaakt bij Veere op Walcheren. SLA Al' BANKEN - CENTRALE Industriegebouw ttoudseslagel 66, Rotterdam, tel. 010 - 13.80.18. Vraag folder* REPARATIES Ie klas werk vanaf 5. per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT OENTILIA Hoogstr. 40, R'dam, tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a BIJVERDIENSTE Voor de bezorging van De Havenloods zoeken wij nog enkele Aantrekkelijke beloning. Aanmelden: Mevr. BOER, P. de Hoochstraat 29, Schiedam. Telefoon 26 32 09. De grote vraag is echter: hoe lang nog? Ook in het nog wijdse landelijke Zeelandwaar de in dustriegebieden bij Vlissingen en Terneuzen de omgeving niet onbe roerd laten, gaat men zich die vraag stellen. In Sluiskil staat een fabriek van waaruit stikstofver bindingen op de omgeving neer slaan. Dan komt het tot een abnor male plantengroei, de gewassen nemen groteske vormen aan. (wie sprak daar over science-fiCtum? In Sas van Gent komen uit een bedrijf giftige fluorverbindingen vrij, die gewassen en grazend vee aantasten. Bij de dieren worden ziekelijke afwijkingen in skelet en gebit geconstateerd. Schadecom- missies trachten de financiële consequenties te regelen. Maar wat doen we verder? Hoe lang denken we hiermee door te kunnen gaan? Wanneer komt er een nationale aanpak en bezinning op de gewel dige bedreiging die deze technolo gische tijd met zich brengt? Als men de rampzalige daden van de mensheid ten opzichte van zijn leefmilieu bij elkaar optelt, krijgt een denkend mens af en toe gewoon „de zenuwen". Onafgebro ken wordt ons gemeld, dat we zeeën, meren en rivieren vergif tigen tot alle leven eruit geweken is. Noemde Thor Heyerdahl een paar dagen geleden de Atlantische Oceaan(l) geen riool? We spuiten en spuien. Te land, ter zee en in de lucht. Tot de dood er'op volgt. In het hiernaast staande artikel gaat het over de uitroeiing van vo gels in Drente. Ook uit andere provincies komen verontrustende sterftemeldingen binnen, men den- ke aan de slachting op de Wadden. Het ziet er naar uit dat het voor- jaarsontsmettingsverbod in Gro ningen met voeten is getreden. De laatste tijd zijn bij één preparateur in de stad Groningen 03 roofvogels en uilen aangeboden om te worden opgezet. De indruk bestaat dat ook elders de boeren al na één jaar het overheidsverbod aan hun laars hebben gelapt. Men ziet het: allerwegen ont breekt het nog schrijnend aan het inzicht dat de mens niet straffe loos het natuurlijk evenwicht kan schaden. Wij zijn ervan overtuigd dat prolongatie van onze huidige kortzichtigheid ons volk een ver schrikkelijke rekening zal presen teren. A.H. Jachtopzichter J. Hovenkamp: Ze verbranden helemaal van binnen". in Zeeland en Groningen een aanzien lijke sterfte onder roofvogels gemeld en het is wel zeker, dat hieraan Üe /.aaizaadontsmetting met de gewraak te middelen bij de najaarsinzaai de bet is. De rattenvergiftigingsactie, die in februari in Zeeland is gehouden, heeft geen invloed gehad. Gebleken is in ieder geval, dat de vergiftiging voortgaat, waartegen het Drentse co mité onverminderd zal blijven age- Alleen een totaal verbod kan de roofvogels en uilen in Nederland van de volkomen ondergang reddenal dus mr. Ensink. LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES In plaats van de eerder aangekon digde tentoonstelling „Appels oogap pels'' met werken uit het privé-bezit van Karei Appel teen tentoonstelling die door plotselinge omstandigheden niet door kon gaan) exposeren nu twee jonge kunstenaars in het Stede lijk Museum te Schiedam: Carel Balth en Alfred Eikelenboom. Het werk van Carel Balth is een vi sueel onderzoek op het gebied van vorm en licht. De objecten zijn opge bouwd uit mathematische elemen ten van cirkels en vierkanten ge maakt uit eigentijds materiaal: glas helder. wit of zwart perspex, gecom bineerd met roestvrij staal. Door de belichting krijgen de brandpunten in de cirkels een eigen vsrm, waardoor het werk van Balth naast het koelza- kelijke toch ook een speels-poëtisch karakter krijgt. Alfred Eikelenboom toont zijn grote maquette van de dynamopolls, een utopische toekomststad, opgebouwd uit borc (bol, ovoide, ring cylinder;) megastructuren. Dynamopolis is een fly-in city zonder in- of uitvalswegen. Het interne verkeer circuleert met een supersonische snelheid door het buizenstelsel. De dynamopolisbewo- ners beschikken verder over rocket- belts", flying-platforms" en andere vliegtoestellen die'hen de wendbaar heid verleqen van insecten. De com municatie met andere steden ge schiedt uitsluitend door het luchtruim. Alfred Eikelenboom zal op vrijdag avond 1 augustus aanvang 20.15 uur een lezing houden over deze stede- bouwkundige utoptie. De toegang is DRIVE-IN-DIENSTEN ÏN ..BIJHORST" De Sjaloomgroep organiseert iedere zondagochtend Drive-in-diensten voor mensen onderweg in restaurant Bij horst te Wassenaar. De diensten be ginnen om half elf. Er is kinderoppas aanwezig. Op 10 augustus zal drs. J. Vroemen, redacteur van De Nieuwe Linie spreken over: „Nederlandse handel en wandel in zake racistische regimes in Zuid-Afrika". Dc roofvogel- en uilenstand in Drente, die van de gevleugelde be woners van deze provincie een belangrijk deel vormde, is vrijwel uitge roeid. De trieste balans na een broedprcmie-actie in 1968 is, dat enkele soorten, die voorheen ruhnschfot* waren vertegenwoordigd, tot een handvol paren zjjn geslonken en dat de havik zelfs geheel is verdwenen. En dat in een provincie, waar (rust en bossen!) voor de roofvogels en uilen de in Nederland beste broedcondities aanwezig zijn. Oplossing De ontsmetting van zaaizaad tegen insecten is zeker nodig, maar het Drents comité heeft steeds geijverd voor een totaal verbod van aldrin, dieldrin en heptachloor. Daarbij werd echter ook een alternatieve oplossing aangeboden, namelijk het gebruik van lindaap, waarmee in Engeland (waar de andere vergiften verboden zijn) hoopgevende resultaten zijn be reikt. Gebleken is, dat lindaan hetzelf de effect heeft, maar dat er nauwe lijks een sterfte-risico is. „Het teruglopen van de roofvogel en uilenbevolking in Drenthe is, dat staat na de onderzoekingen wel voor 99 procent vast, te wijten aan vergifti ging", zegt mr. Ensink. „De havik, sperwer, blauwe, bruine en asgrauwe kiekendief, torenvalk en buizerd, ze zijn of verdwenen of tot vijf of zes broedparen gereduceerd. Hetzelfde is het geval met de uilensoo'rten. De bui- Na zes jaar de hervormde gemeen te ran Kethel te hebben gediend, heeft ds. W. Vons zaterdagmiddag in de grote zaal van „De Rank" afscheid genomen van zijn gemeenteleden we gens zijn vertrek naar Eist. Onder de reten die op deze afscheidsbijeen komst aanwezig waren bevonden zich vastoor M. Wuyster en de heer J. Lansbergen van de Martinuskerk, de heren Alijk en Van der Meer namens de r.k. Jacobusparochie en de her vormd predikant van Kethel-Groen- oord. die tot het moment dat Kethel- dorp weer een eigen predikant heeft, als consulent zal optreden. De heer C. Brunt scriba van de centrale kerke- raad van Kethel overhandigde de scheidende predikant na een korte speech een envelop met inhoud be stemd voor de inrichting van de nieu we pastorie in Eist. In de jaren 1965, 1966 en 1967 is in Drenthe door het ongelimiteerd ge bruiken van sterk giftige zaaizaad ontsmettingsmiddelen een enorme slachting onder de vogels aangericht. Onder de duiven alleen al kwamen in 1967 naar schatting zo'n 7000 exempla ren om het leven. Ook duizenden an dere zaadeters kwamen jammerlijk om, maar vooral de roofvogels en ui len (dóór vergiftiging via muizen bv.) kregen een, naar nu is gebleken, zo goed als onherstelbare klap. Twee trieste citaten uit dje tijd: ,,Je zag duiven zitten braken en braken, maar ze hadden niets meer om te braken. Ze waren helemaal verbrand van binnen" (jachtopzichter J. Ho venkamp uit gchipborg). En mr. H. .1 A. Ensink, secretaris van het Comité ter Instandhouding van de Drentse fauna: „In het veld jaagde je een groep vinken op. Je hoorde geen enkel geluid, geen schot, maar er vielen zo maar een stel dood en helemaal ver krampt neer". De schade die de vergiften aldrin, dieldrin en heptachloor aan de vogel- Wereld hebben toegebracht, is ver schrikkelijk geweest en eigenlijk al leen de duiven, die per jaar wel drie broedsels grootbrengen, hebben zich behoorlijk weten te herstellen. Eind 1967 verbood minister van Landbouw Lardinois het gebruik van deze mid delen echter alleen w)or de voorjaars- inzaai. Voor Drenthe betekende dat, dat de vogelsterfte vrijwel tot het ver leden behoorde. Mr. Ensink zegt echter: „Dat ver bod is wel landelijk, maar wij zijn het er niet mee eens, dat het alleen voor de voorjaarsinzaai geldt. In Drenthe is vrijwel alleen voorjaarsinzaai, waardoor op enkele incidentele ge vallen na de vogelsterfte tot een eind is gekomen. De najaarsinzaai is hier maar een fractie, maar dat is in bijvoorbeeld Groningen en Zeeland anders. In de maanden november-fe- bruari zijn daar legio dode vogels ge vonden". zerd gaat ons wel bijzonder aan het hart, omdat dit vanouds een vaste gast in Drenthe was. Alle hoop op her stel is vrijwel de bodem ingeslagen Broedpremie Omdat in Drenthe alles aanwezig is, wat broedbevorderend kan werken heeft het comité nog even de hoop ge koesterd, dat door het wegvallen van de „vaste gasten" de „trekgasten" zich in deze provincie zouden vestigen om hun aanwezigheid in Nederland te bestendigen. Mr. Ensink zegt echter: „Dat is ons in 1968 bepaald niet mee gevallen". Om de roofvogels en uilen bij het broeden te „helpen" is een broedpremieactie gehouden (dit jaar voor de tweede keer), die echter nog niet het beoogde resultaat heeft ge had. Deze actie, waarvoor de financiële middelen door enige landelijke bedrij ven zijn verschaft, heeft tot doel een premie van honderd gulden uit te ke ren aan landeigenaren en jachtopzich ters, die op hun terrein een broedge- val ongestoord weten te houden. Er zijn verleden jaar inderdaad enige premies uitgekeerd, maar de actie heeft in 1968 toch niet het resultaat opgeleverd, dat ervan werd verwacht. „We zijn echter dit jaar- gewoon doorgegaan en in 1970 is dat ook nog de bedoeling", aldus mr. Ensink. „We hebben dit jaar de actie nog uitge breid met steenuil en kerkuil. Het hangt van de financiën af, hoe lang we na 1970 nog door kunnen werken, maar ik vind het zonder meer het pro beren waard. We hebben in eerste aanleg gezegd, dat de actie over drie jaar zou lopen. Na het derde jaar, in 1970, zullen we een uitvoerige balans opmaken". Totaal verbod

De Havenloods | 1969 | | pagina 1