M Het gaat er heet aan toe in de „Zuurkoolwestern On aanvaardbare voorstelling van Blues voor m j JJ Jtf* j - Verdichtsels rondom Beethoven's doofheid PARADl Jazz-festival in de Doelen DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1969 4 een borrelgla nu... beduidend goedkoper nu... beduidend goedkoper Morgen komt U eens voor U- zelf naar onze zaak om een mooi rokje uit te kiezen. Terlenka rok met loopplooi en fraai stiksel, geheel gevoerd en van een uitstekende serge kwaliteit. Een rok die beslist in Uw gar derobe thuis hoort, nu voor nog géén zestien gulden. In samenwerking met de Westdyit- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze Terlenka rokjes in een uitstekende serge kwali teit, in de kleuren zwart, ma rine, flesgroen en bruin, maten 38 t/m 48 n 48 SM - Elke vrijdagavond tot 9 uur open terlenka in serge kwaliteit geheel gevoerd 99 5Q men te maken. Een'aantal jonge sol daten verscheen en begon sc-hutters- putten te graven. De werkzaamhe den werden afgerond met het dicht gooien van de schuttersputten. „Het geheel was een gouddelverskolonie aan het werk", zegt Rien Kroon. „We hebben het gefilmd en het zijn prach tige slapstickopnamen geworden". Hij geeft een uitvoerige uiteenzetting wie er allemaal meespeelden in welke rollen, een zaak die op het witte doek het beste en het aardigste tof zijn recht kan komen. De kinderen van de kerngroep doen ook mee. Hieqfnee is de leeftijd van de jongste acteur op 3 jaar gebracht. De oudste meespelen de is 63. En om alles dat heuse tintje te geven dat een waar westerndorp nodig heeft, schafte men zich voor f 2,75 het stuk 10 verouderde leghen nen aan, die vrij kunnen rondlopen in Verity City. Rien Kroon: ,,Ze hebben in die paar weken dat we nu bezig zijn te zamen al zes eieren gelegd". En nadat hij heeft uitgelegd dat het op een zwart-wit film er weinig toe doet wat, voor materiaal je gebruikt. ,,er zit dan ook veel plastic en toe standen bij", verklaart hij de enthou siaste sfeer in het filmdorp eenvoudig door te zeggen: ,,Je blijft gillen in dit werk" Voorjaar 1970 hoopt men de film af te hebben en het eindprodukt in roula tie te brengen. In de stoffige Dorpsstraat van het dekordorp Verity City komt een man op een zware motorfiets binnenrijden. De vrouwen die toevallig rondlopen kijken elkaar angstig aan. Daar is Tommy Gun". De man stapt af, trekt zijn revolver en loopt al schietend de Saloon binnen. Wanneer alle stof is opgetrokken, mag de scène nog eens overgespeeld worden. Kort daarop zit ten de jonge vrouwen met hun lange rokken tot. hoog aan de dijen opge trokken op de stoep van het huis van cle Sheriff. Ze hebben even pauze en blazen uit na hun rol in de broeiende hitte. Zelfs in de schaduw is het in deze voor hen ongewone dracht ter nauwernood uit te houden. Aan de overkant staan drie jonge mannen in vol cowboy-ornaat lande rig voor de saloon. Twee hoofden ste ken uit de raamsponningen. „Hang er maar rustig uit", roep regisseur Rien Kroon (31), „jaren geleden is in een hevig vuurgevecht het glas kapotge schoten. Geneer je dus niet". Mede producent Nico de Gruiter (ook 31 jaar), in het dagelijks leven werk zaam op een reklamebureau, toont voor de camera het nummer van de volgende scène. Nadat Rien Kroon even later met stentorstem heeft ge roepen „camera loopt", snort inder daad een uiterst klein en afgeleefd 16 millimetertoestel. Achter het sta tief, dat niet zou misstaan in het Na tionaal Filmmuseum, Joop Kroon, een broer van de regisseur. De opnames voor het project „Zuur koolwestern" van De Brink, vereni ging voor sociaal-cultureel vormings werk uit tuindorp Vreewijk, zijn in voile gang. Dank zij een voortdurend schijnende zon, dank zij een grote hoe veelheid stof lijkt alles echter dan men had durven hopen en is men voor op het tijdschema. In feite is de Zuur koolwestern een geheel uit de hand gelopen winterbesteding. Rien Kroon is eigenlijk aangetrok ken voor één avond per week in de winter een theatergroep te leiden bij de Brink. Totdat het idee van de film er kwam. Nu is hij vier weken op het stukje grond van De Brink in Drunen (Noord-Brabant) zoet. Nog afgezien van de vele uren die al in de zoge naamde winteropnamen zijn gaan zit- Parodie Met een kerngroep van 17 mensen is hij begonnen. In totaal zullen ruim 60 personen meewerken. „Het is niet de bedoeling geweest om een artistie ke film te maken. Wij willen een pre tentieloze parodie op de western met veel heroïek en satire brengen." zegt Rien Kroon. Hij is blij dat De Brink heeft toegestemd in „dit kind met een waterhoofd", want ondanks dat ieder een gratis meewerkt, ondanks dat men veel materiaal heeft gekregen, ondanks dat men de camera mocht le nen zal het geheel toch nog zo'n f 7500 gaan kosten. Een beduidend bedrag voor één activiteit van de vereniging. Het resultaat wordt een stomme film waarin door de amateur (alleen Ge rard Cox, Peter Blanker en Ineke Sluy- ter waren gratis meewerkende profs) op pathetische wijze een groot aantal clichés uit de Amerikaanse Western wordt verbeeld. Met titelkaarten en begeleidende muziek hoopt men de montage extra allure te geven. De lilm zal ongeveer 50 minuten duren. Hoe men ingespeeld raakt op het snel handelen en improviseren, bleek op het ogenblik dat men bezig was op een stuk zandgrond in de buurt opna- se radio en de Zwitserse radio organi seert de NOS op dinsdag 9 september in de grote zaal van1,,De Doelen" een jazz-festival, waarop onder het motto: „Battle of the Bands" drie bands zul len optreden,namelijk Boy Edgar's big band; Thad Jones-Mel Lewis big band, een Amerikaans orkest dat vieel succes heeft, hun optreden in „:De Doelen" is het eerste in Europa; Ken ny Clarke-Francy Boland big band- Aanvangstijd van het concert 22.30 uur. De NOS radio zal van het jazz festival, dat in het kader van „Rijn jazz-festival" wondt' georganiseerd, opnamen maken, die later zullen wor den uitgezonden. De eerste uitzending is op maandag 15 september van 22.55-23.55 uur via Hilversum 2. De AVRO-televisie zal dit programma re gistreren. U bent wel iets van ons ge wend op 't gebied van lang- speelbandenmaar deze aan bieding' steekt met kop en schouders boven al 't voorgaan de uit! Een groot aantal BASF lang- speelbanden, waarvan de kwa liteit een begrip isverkopen wij nu voor ongekend lage ter Meulen prijzen. Splinternieuwe Basf langspeel- banden, in de-;originele fa- brieksverpakking, voor prijzen die 't mogelijk maken tiental len meters meer te kopen BASF i DHsr Ian9speel bandien Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze fabrieksnieuwe originele Basf banden, voor prijzen die voor zichzelf spre ken. Elke vrijdagavond tot 9 uur open U profiteert toch zeker ook van deze aanbieding? Een paar extra slipjes kunt U al tijd gebruiken en nu zijn ze veel voordeliger! Stretch damesslips met badstof kruisje, prettig in het dragen en goed te wassen. Er is keus uit een normaal model in diver se leuke kleuren en een bikini slipje in streepdessin. Deze slips nu door elkaar per stuk voor nog géén één gulden twintig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze stretch dames slips met badstof kruisje, in normaal model in diverse mooie kleurtjes, of in bikini model in streepdessin, maten 38 t/m 48, door elkaar, per stuk ln de Saloon in Verity City gaat het tijdens de opnamen heet toe. Alleen de kaarters pokeren onverstoorbaar voort. 15 cm 360 mtr. Er is geert grótere tragedie in het leven van een kunstenaar denk baar dan het zintuig te moete* verliezen dat hij voor zijn schep pende of herscheppende arbeid nodig heeft. Voor de schilder en beeldende kunstenaar is dit 't ge zichtsorgaan; voor de componist zijn gehoor. Dat Beethoven zich Het Nederlands Centrum voor het Amateurtoneel heeft indertijd de goede gedachte gehad het to- neel-amateurisme in dit lana uit te tillen boven het melige niveau van het gezellige avondje met bal na afloop, waarop de buurtvereni ging haar dolce vita beleefde. Om dit schone doel te bereiken zijn talrijke lofwaardige initiatieven genomen, waarvan de oprichting van het Nederlands Jeugdtheater het spectaculairste is. Het NJT is een wisselende verza meling jongens en meisjes, die in hun zomervakan tie enkele weken besteden om tij dens een toneel- kamp een stuk in te studeren (met alles wat daar aan vastzit), dat J na het kamp verscheidene plaatsen van oi land wordt opge voerd. Verleden jaar ontstond een verrassende voorstelling „De prijs" O'Casey, die het NJT onmiddellijk een goede naam opleverde. Wat dit jaar de mannen achter het NJT bezield heeft om die goede naam te grabbel te goóien door „Blues for mr. Charlie" van James Baldwin in het openbaar op te voeren, js mij een raadsel. Waarschijnlijk ligt er een denkfout door een steeds erger wordende doofheid langzaam van de wereld voelde afgesloten is een tragedie die wij ons nauwelijks kunnen voorstellen. Beethoven was 28. toen in 1798 de eerste "verschijnselen van een gehoor- kwaal optraden die later tot zijn alge hele doofheid hebben geleid. Door dit lijdensproces, dat zich over de laatste 28 jaar van' zijn leven heeft uitge strekt, maakte Beethoven een zware innerlijke crisis door. die vier jaar na de eerste verschijnselen heeft geleid tot het schrijven van het „Testament van Heiligenstadt". dat in oktober 1802 werd opgesteld. Daarin lezen wij o.a.: „O, gij mensen, die mij voor somber, knorrig of misantropisch houdt, of zo noemt, hoe doet gij mij onrecht. Gij kent de geheime oorzaak niet van wat u zo toeschijnt. Mijn hart en gemoed waren van kindaf tot zachtheid en welwillendheid gestemd; zelfs tot het doen van grote dingen was ik steeds geneigd, maar bedenk slechts, dat ik sedert zes jaar in een heilloze toestand vervallen ben, die door onverstandige geneesheren is verergerd. Het ene jaar na het andere werd mijn hoop op beterschap teleur gesteld en ten slotte werd ik gedwon gen tot het vooruitzicht op een blijven de kwaal (waarvan de genezing mis schien jaren duren zal of zelfs onmo gelijk is) Koud water Omtrent de oorzaak van zijn oor kwaal doen vele verhalen de ronde. Eén daarvan is dat het dochtertje van Brentano, de later beroemd geworden dichteres Bettina Brentano, tijdens Beethovens Weense tijd in haar over moed een kan koud water over zijn hoofd zou hebben uitgestort. Vanaf die tijd zou zijn doofheid zijn ontstaan en zich verder hebben ontwikkeld. Dit kan echter niet juist zijn, omdat de Brentano's eerst in 1809 naar Wenen zijn gekomen en Beethoven reeds in 1798 in brieven aan zijn jeugdvriend, de arts Wegeler, over een beginnende doofheid heeft geschreven. In het „Fischhoffsche Manuskript" y.oseph Fischhoff, Moravisch pianist en leraar aan het Weense Conservato rium) wordt een andere oorzaak ver meld: „In het jaar 1796 kwam Beetho ven op een zeer hete zomerdag verhit thuis, rukte alle deuren en vensters open, ontkleedde zich gedeeltelijk en zocht verkoeling bij het open venster. Als gevolg hiervan werd hij ernstig ziek, wat een nadelige uitwerking op zijn gehoororgaan had. Vanaf die tijd verergerde zijn oorkwaal zich tot hij algeheel doof werd". Weer een andere lezing is dat Beet hoven tegenover zijn Engelse vriend Neate het ontstaan van zijn doofheid als volgt geschilderd moet hebben: „Tijdens mijn werkzaamheden aan een opera had ik met een wispelturige en onbekwame tenor te doen. Ik had op dezelfde tekst reeds twee grote aria's geschreven, nog was hij niet te vreden. De derde aria nam hij echter mee naar huis. Ik dankte de hemel dat hij eindelijk was vertrokken en hervatte mijn arbeid, die ik met het schrijven van deze aria's heb moeten onderbrekenNauwelijks was ik hiermede bezig of ik hoorde op de deur een luid geklop. Onmiddellijk herkende ik mijn tenor, wat mijn woe de opwekte. Ik sprong op, opende de deur en viel daarbij op de grond. Toen ik weer opstond bemerkte ik dat ik doof was en ben dit sindsdien geble- Schweisheimer, de schrijver van het boek „Over Beethovens lijden" schrijft op bladzijde 73 „dat deze me dedeling met een Tiorreitje zout moet worden genomen, omdat hij in zijn brief aan dr. Wegeler (zie boven) niets daarvan vermeldt. Bovendien, wanneer Beethoven, zoals valt aan te nemen, met zijn werkzaamheden aan een opera de „Fidelio" bedoelt, waar aan hij op zijn vroegst in 1803 begon nen is, dan gaat ook hier het verhaal mank, omdat Beethoven reeds in 1798 Rien Kroon (links) en zijn broer Joop (achter de camera) bezig met opnamen voor de Zuurkool-Western. aan ten grondslag. Kijk, het is natuur lijk reuze leuk voor een aantal jonge mensen om een aantal weken met een stuk al^ dat van Baldwin te stoeien. Er zit veel in, waarbij ze zich betrok ken voelen. Met andere woorden: de tijd aan het stuk besteed is nooit weg. Maar als de leiding constateert en in dit geval had zij het moeten consta teren, een blinde kip had het gekund dat het eindresultaat van de studie een onaanvaardbare voorstelling ople vert, dan moet zij de moed hebben het stuk niet uit te brengen. In de eer ste plaats voor die jongens en meisjes die hun tijd, geld en enthousiasme hebben ingezet; in de tweede plaats terwille van de amateuristische to neelspeelkunst, die zo nodig gediend moet worden. Ik vind het niet te excuseren dat men „Blues for mr. Charlie" als openbare vertoning heeft door laten gaan, omdat de deelnemers nu de mist in worden gestuurd met kritie ken, waarin hun enthousiasme wordt geprezen. En dat is dezelfde flauwe kul, waarmee de voorstelling van de buurtvereniging altijd wordt afge daan. Het was toch om iets anders be gonnen JAN HEIN DE GROOT 9 Zaterdag 16 augustus organiseert de Natuurbeschermingswacht een wan deling langs de Bergse Plas. De wan deling begint om 9.30 uur op de hoek van de Straatweg en de Pr. Bernhard- kade. De wandeling eindigt bij de Weissainbruchlaan. Een ieder, die be langstelling heeft voor de natuur kan aan deze wandeling deelnemen. Portret van Ludwig van Beethoven van C. F. Riedel. aan Wegeler over een beginnende doofheid klaagde. Tegenover al deze verklaringen, waarin Beethovens doofheid geweten wordt aan oorzaken van buitenaf, kan men zich het beste houden aan de me dedeling van Beethoven in zijn brief aan Wegeler, gedateerd 29 juni 1801, waarin hij schrijft: „Mijn gehoor is sedert drie jaar steeds zwakker ge worden....". Ook de aanhef in zijn „Heiligenstad- ter Testament" uit 1802 wijst in deze richting. In beide documenten wordt gezinspeeld op een geleidelijke toe name van zijn doofheid. Om echter over de werkelijke oorzaak een oordeel te kunnen vellen, daarvoor moet men arts zijn. In een volgend artikel zullen enkele diagnoses worden behandeld, die vele oorartsen na Beethovens dood heb ben trachten te stellen. (wordt vervolgd)

De Havenloods | 1969 | | pagina 13