voor naar suikerziekte #51 raSÏGEBITTEÜ BEZORGERS HBJT VAN PATENTEN DNBEKMI MET KWAAL 'ft Ik heb suikerziekte me# mSËm f. - - Muziekschool B. Hakkert uitgebreid DEHAVENIOODS Sociëteit De Waag weer geopend HAVENLOODS 18e jaargang no. 41, donderdag 14 aug. 1969 r Schiedam en Kethel. Directie: W. van der Giesscn Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 13 21 70 (8 lijnen), postgiro 18344 Uitgave Stichting „De Jeugdhaven" - «wmmwm Het is de hoogste tijd, dat er een bevolkingsonderzoek wordt ge houden naar suikerpatiënten. Het liefst een landelijk onderzoek, maar als dat voorlopig niet kan dan een plaatselijk, bijvoorbeeld een Rotterdams onderzoek. Dit is de mening van de heer A. C. Bot, secretaris-penning meester van de Rotterdamse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken en lid van het hoofdbestuur van deze vereniging. De heer Bot heeft goede argumenten voor zijn mening. Ons land kent namelijk een even groot aantal bekende als onbekende suikerzieken: 125.000. Rotterdam telt 6000 suikerpatiënten, die van zichzelf niet weten ziek te zijn. Het is in de eerste plaats voor deze mensen zelf noodzakelijk, dat zij we ten patiënt te zijn. Zware lichamelijke arbeid is voor de meesten ongeschikt; het houden van dieet noodzakelijk. In de tweede plaats moet de „bui tenwereld" weten dat zij suikerpa tiënt zijn, omdat de patiënt in een zo genaamde „hypoglycaemie" (een toe stand waarin het bloedsuikergehalte te laag is) kan raken, die een soort „dronkemansverschijnselen" veroor zaakt. Pijnlijke misverstanden zijn het gevolg. In Den Haag raakte een suikerpatiënt in ernstige moeilijkhe den door agressief optreden tegen po litieagenten. Elders in het land is het verscheidene keren voorgekomen dat patiënten „ter ontnuchtering werden ingesloten", tetwijl niemand ook zij zelf niet wist dat zij dringend doktersbehandeling nodig hadden. Niet slechts uit deze voorbeelden blijkt hoe noodzakelijk het is een uit gebreid onderzoek in te stellen naar suikerpatiënten in ons land. Een volk dat prijs stelt op een goede volksge zondheid zal het moeten aandurven al zijn zieken op te sporen, terwille van dat volk en terwille van de zieken. Het optredende tegenargument dat door een onderzoek de toeloop van pa tiënten naar de toch al overbezette artsen zal toenemen, moet als onzin delijk van de hand worden gewezen. Een andere taak, die de NVS zich stelt is de (geestelijke) hulpverlening, aan nieuwe patiënten, die het meestal zwaar hebben met de aanvaarding van hun ziekte. Een ziekte overigens, die van de patiënt geen tweede rangs burger maakt, omdat ook al door de NVS de patiënten zonder moei lijkheden in het arbeidsproces blijven opgenomen. Ondanks deze resultaten wordt de indruk gewekt dat het werk van de vereniging enigszins wordt onderge waardeerd. De meeste mensen staan nogal laconiek tegenover het pro bleem van de suikerziekte. Het gevolg hiervan is bijvoorbeeld, dat de NVS zelf allerlei nuttige initiatieven moet bekostigen. Het kindertehuis, „Bos en duin" in Huis ter Heide werd ge bouwd zonder een cent subsidie. Het gehele jaar door verblijden hier 36 kinderen gedurende zes weken op een zogenaamde „revalidatie-vakan- tie". De kinderen leren zich hier zelf injecteren met insuline, het „wonder middel", dat sinds het in 1922 Verd ontdekt levens van mensen spaart, die vroeger onherroepelijk ten dode waren opgeschreven, omdat zij sui kerziekte hadden. „Bos en duin" kent ook een pavil joen waar gedurende één of twee jaat 2<; kinderen worden opgenomen, dia door de te liefderijke verzorging in hel eigen gezin te vaak „ontregeld" worden, waardoor zij keer op keer noodzakelijkerwijs in het ziekenhuis belanden. Er zijn op „Bos en duin" paviljoens te weinig, maar het geld om er meer te bouwen ontbreekt. Al leen al Rotterdam telt 360 kinderen tot 15 jaar, die suikerpatiënt zijn. Een exfet landelijk cijfer ontbreekt, maar dai het om enige duizenden hinderen gaat kan met een gerust hart worden aangenomen. Of met een ongerust hart? Politie De Rotterdamse afdeling van de NVS is niet slechts de grootste i24U0 leden) van het land, maar nok een van de actiefste. Zo is zij erui ge slaagd eens in de drie maanden een iMfi J* Welvaartsziekte Suikerziekte is wat ons volk betreft een typische welvaartsziekte: te veel eten, te veel drinken, te veel snoepen. Wie in deze tijd wordt geboren met een erfelijke vatbaarheid voor „sui ker" is dubbel vatbaar. In ontwikke lingslanden, waar tot voor kort geen suikerziekte voorkwam, is het een ty pische beschavingsziekte. De civilisa tie brengt andere eet- en leefgewoon ten met zich mee, die de kans op „sui ker" doen toenemen. 125.000 bekende suikerpatiënten in ons land, dat is één procent van de bevolking. 250.000 bekende en onbe kende patiënten, dat is twee procent van de bevolking. Suikerziekte is de vierde volksziekte. Alle reden om de zaak op grote schaal aan te pakken. Zij, die hiervan doordrongen zijn hebben zich verenigd in de Neder landse Vereniging van Suikerzieken, die volgend jaar haar 25-jarig bestaan viert. Een vereniging, van welks be staan lang niet alle suikerpatiënten op de hoogte zijn. De vereniging kan ooh: geen propaganda voeren onder sui kerpatiënten, omdat de artsen, van wege hun beroepsgeheim geen namen van patiënten mogen doorgeven. Toch is het zinvol voor elke suikerpatiënt lid te worden van de NVS, die er voor ijvert zoveel mogelijk informatie te verschaffen aan de patiënt en aan de buitenwereld over de patiënt. Boven dien heeft de vereniging bereikt dat suikerzieken belastingvermindering krijgen, een dieettoelage en een pre mievermindering van f 10 voor vrij willige ziekenfondsverzekeringen. ÉJ NEDERLANDSE VERENIGING VAN SUIKERZIEKEN Burgemeester Patijnlaan 65 Den Haag Als ik bewusteloos ben of mij abnormaal gedraag, kan het zijn dat ik een insuline-reactie heb Als ik kan slikken, geef mij dan wat suiker, snoepgoed, vruchten sap of een zoete drank. Als ik niet in staat ben te slikken of als ik mij niet onmiddellijk herstel, laat dan een dokter komen of breng mij naar een ziekenhuis. z.o.z. Zwembad Groenoord vanuit de lucht gezien heeft veel weg van een mierenkolonie. Men heeft vanuit een vliegtuig weliswaar een aardig overzicht over het complex, maar voor een badmeester is een dergelijke positie toch iets te hoog. Het wordt namelijk zo moeilijk om de zaak te beschreeuwen. Luchtfoto: Diék Lemcke vocrlichtingspiiddag te verzorgen voor de Rotterdamse politie. In opzet is deze middag speciaal voor leerlin gen van de opleidingsschool, maar de heer Bot, die de middag verzorgt, telt ook talrijke hogere politiefunctionaris sen onder zijn gehoor. Tot nu toe is Rotterdam het enige politiecorps in het land, dat kennis neemt van de specifieke moeilijkheden van suiker patiënten. In de Rotterdamse ziekenhuizen (I-iudokia, Dijkzigt, Bergweg, Zuider en St. Clara-ziekenhuis) organiseert de NVS praatavonden, waarop inter nisten spreken voor hun eigen patiën ten over vraagstukken die op de druk ke spreekuren niet aan bod kunnen komen. De NVS is op deze avonden aanwezig om vooral antwoord te ge ven op de vele praktische vragen, die zich voordoen in het leven van een suikerpatiënt. Het allereerste deel van de vereniging is dan ook belan genbehartiging van de suikerzieken. Inlichtingen A. C. Bot, Baljuwstraat 28a. tel. 248599. REPARATIES le klas werk vanaf 5. per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTÜJA Iloogstr. 40, R'dam, tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a S. Wielinga 41 jaar bij M. Coihn N.V. Morgen, vrijdag 15 augustus, wordt de heer S. Wielinga, wonende aan.de Nolensstraat 58c te Rotterdam 65 jaar. Óp zichzelf niets bijzonders. Vermeldenswaard is evenwel, dat hij dan tevens meer dan 41 jaar in dienst zal zijn bij M. Cohn's Wijn Spiritua- liënhandel N.V., toendertijd gevestigd te Rotterdam in de Pelikaanstraat. Als gevolg van het bombardement in mei 1940 moest de wijnafdeling van deze firma uitwijken naar Schiedam, waarop nu al weer 28 jaar geleden de benoeming volgde van de heer Wielinga tot bedrijfsleider. Het zal morgen feestelijk toegaan op de Wil lemskade 1 te Schiedam, waar bij>een der bedrijfsafdelingen ook het kantoor van de firma is gevestigd. Na een huldiging in het bedrijf wordt van 15.00 tot 17.00 uur een re ceptie gehouden om iedereen in de ge legenheid te stellen de heer Wielinga persoonlijk te feliciteren. sortering Met een gebroken been moest de 21-jarige A. M. H. naar de Dr. Nolet- stichting. Hij slipte met zijn bromfiets op een paadje bij het openbaar slacht huis aan de Vlaardingerdijk toen hij plotseling moest remmen voor spelen de kinderen. Op de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam is dinsdagmiddag de motortanker „La Quïnta" te water gelaten. Dit is het tweede van twee gelijkvormige schepen, geschikt voor het vervoer van Vloeibare chemi caliën, die werden gebouwd in opdracht van de Buries Markes Limited te Londen. De „La Quinta" heeft een lengte van 80.50 en een breedte van 12.60 m. Het draagvermogen is ongeveer 2.300 ton. De doop werd verricht door mej. Hélène Nahmias. Geestelijke hulp De muziekschool van de heer B. jakkert aan de Hoogstraat heeft maandag het geheel verbouwde en achter het pand aan de Hoogstraat liggende pand Nieuwe Sluisstraat 6 in gebruik genomen. Het gebouw was al vier jaar eigendom van de heer Hak kert, maar ongeveer een half jaar ge leden kwam het leeg. Toen begonnen de heer Hakkert zelf en zijn docenten met de verbouwing van het meer dan 3Ö0 jaar oude pand, dat om zijn fraaie gevel onder Monumentenzorg valt. <De meer dan vijfhonderd leerlingen van de school, die behalve de heer Hakkert, drie vaste en drie part-time docenten telt, kunnen vanaf maandag beschikken over enkele fraaie moder ne studieruimten voor piano, electro- nigch orgel en harmonium, en enkele andere voor onder meer blokfluit groepjes, gitaristen, enzovoorts. De oude ruimte van de muziekschool, bo ven de grammofoonplatenwinkel blijft het theorielokaal herbergen, terwijl een ander gedeelte bij de winkel wordt getrokken als showroom, voor bandrecorders. De muziekschool Hak kert, die geheel zonder subsidie flo reert, werd in 1910 opgericht door de grootvader van de huidige eigenaar, die nu ook alweer zo'n 20 jaar geleden de zaak van zijn vader overnam. BIJVERDIENSTE Voor de bezorging van De Havenloods zoeken wij nog enkele Aantrekkelijke beloning. Zaterdag 16 augustus 's avonds om 8 uur opent de C.G.C. Sociëteit a>- „Waag" in de Nieuwstraat haar deu ren weer, na een vakantie van twee maanden. Gedurende deze vakantie hebben veel leden de handen uit de mouwen gestoken om het interieur van het oude waaggebouw naast de Grote Kerk een nieuw gezicht te ge ven. Het geheel is ingericht in oud-Hol landse stijl, waarbij gebruik is ge maakt van een typisch Schiedams produkt, dat welwillend door enkele distilleerderijen ter beschikking is ge steld nl.: fusten. Van een groot fust is een disco-corner gemaakt waar de ge zellig ingerichte bar op aansluit. Aan de verlichting en wandversiering is speciale aandacht besteed. Ondanks stijgende kosten is het bestuur er in geslaagd de toegangs prijs te handhaven op vier kwartjes en niet-leden betalen f 2,-. De prijzen van de consumpties zijn aan de beur zen aangepast, bovendien wordt de hartigheid gratis verstrekt. Ook het komende seizoen zal de top 50 samengesteld door de firma Hak kert voor de muzikale omlijsting zor gen van de gezellige sfeer in de Waag. Sinds de ledenvergadering op 25 juni is het bestuur als volgt samen gesteld: voorzitter: G. Scheepmaker, Troelstralaan 17, Schiedam; secreta ris: A. te Hoonte, Schaperlaan .80, Schiedam; penningmeester; D. v. d. Most, Hoogstraat 114, Schiedam; Pu blic Relations: J. Hehemann, Park weg 34, Schiedam; N. Schoots, J. Wa- SLAAPBANKEN- CENTRALE ROTTERDAM VERHOOGT TARIEF TANKSCHEPEN Het ministerie van Economische Zaken heeft goedgekeurd, dat Rotter dam het zeehavengeld voor tank schepen, die ruwe olie aanvoeren, met ingang van 1 september ver hoogt. De gemeenteraad van Rotter dam besloot op 5 juni tot deze verho ging, die een uitvloeisel is van de spe ciaal voor grote tankschepen gegra ven vaargeul voor de mond van de Nieuwe Waterweg. De gemeenteraad had de verhoging al op 1 juli willen doen ingaan. LEKKERE BROODJES ONDERWEG .^4 kTTTN BOLLEN EN PUNTJES te

De Havenloods | 1969 | | pagina 1