Apart jeugdbeleid kan niet bestaan 9? CXffl Zijn wij bereid in eigen vlees te snijden? Kamertheater over ontwikkelingssamenwerking Een afgrond voor hem TWIST-OM Postzegelmarkt op de wip Eremedaille voor J. Lissenberg *w Topdag in Groenoord DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1969 De stichting Oriëntatie speelt op zaterdag 20 september, aan de vooravond van de Vredesweek, een Kamertheater. Een gesimuleerd kamerdebat over de vraag: „Hoe herverdelen we de economische mogelijkheden in de wereld en hoe snijdt dat in eigen vlees Het debat zal plaatsvinden in de Doe len, toegangsprijs ƒ2.50. Iedereen kan meedoen. Verschillende fracties zullen aanwe zig zijn en zich beraden op een radi caal regeringsvoorstel. Voorlopig heeft men de gedachten bepaald op een achttal „partijen", te weten: 1. Producenten, 2. Consumenten, 3. Agrarisch Centrum, 4. Radicalen, 5. Goedzoekers (ethisch liberalen, 6.) Pacifisten, 7. Holland houen zo (Con servatieven) en 8. Vrije vogels (indi vidualisten) Voorts is natuurlijk een publieke tribune aanwezig, maar in tegenstel ling tot de echte kan deze tribune wel zelf meedoen. Men kan b.v. de bode briefjes laten bezorgen bij de fractie die het meest aan het hart ligt. Bo vendien, als men belangstelling heeft en men komt zo eens even kijken op de tribune, dan blijft de mogelijkheid open dat men op een gegeven ogen blik een plaats verwerft in een van de fracties om zelf iets naar voren te brengen. Het Kamertheater vraagt natuurlijk wel voorbereiding. Daarom worden geïnteresseerden zaterdag 20 septem ber al verwacht om 4 uur in de mid dag, dan start de algemene informa- tie over het onderwerp. Kwart over vier de eerste fractievergaderingen. Men mag zelf een fractie kiezen. Voor iedere tractie is een deskundige over het onderwerp beschikbaar. In die tijd wordt het standpunt van de frac tie bepaald. Om half acht is er dan nog gelegenheid de laatkomers te in formeren, waarna om acht uur de „kamerzitting" wordt geopend. De organisatie is in handen van de samenwerkende vredesgroepen en de stichting Oriëntatie. Regie voert de heer T. Mertens, kamervoorzitter is de heer J. van Eekelen. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot: de heer D. J. Bijker, Van Beuningen- straat 14c, tel. (overdag) 335023 of de 'heer W. de Lange, Quadenoord 107, tel (overdag) 132170. IN DE TEMPEL De Werkgroep Samenwerking Vre desweek, waarin leden van verschei den ideële groeperingen en kerken zich hebben gebundeld, krijgt tijdens de gehele Vredesweek 1969 de be schikking over de Tempel aan de Kruiskade, welke dan doorlopend dag en nacht gratis toegankelijk zal zijn voor manifestaties, discussies, voor lichting en bezinning. De week loopt van 21 tot en met 28 september. De Tempel is de voormalige Josephkerk op de hoek van de Sint-Mariastraat, die juist afgelopen vrijdag is geopend als boetiekcentrum. In de Rotterdamse Vredesweek wordt getoond, dat daar waar geen oorlog is, toch onvrede kan jieersen. In mondiaal verband is de grote on vrede makende factor de steeds gro- ter wordende kloof tussen een klein aantal rijke en een groot aantal arme landen; in plaatselijk verband toont de Rotterdamse Vredesweek dat ook de „rijke" Rotterdammer in onvrede leeft met zijn eigen omgeving. De gehele week door zullen 10 a 15 discussiepunten zijn ingericht in de vorm van „bemande" stands. Samen met een continue meditatie plus stil gebed vormen zij de vaste pijlers van de week. 's Nadhts worden geënga geerde films gedraaid. Discussieplekken zullen o.m. wor den ingericht door Vredesbewegingen, het Informatiecentrum Ontwikke lingssamenwerking van de Afrika- Procedure, de R'damse Jongeren Or ganisatie voor Ontwikkelingssamen werking, de Rietsuikeractie, Kath. Emigratie sitchting, Baha'i Society, Kythera Vriendenkring, Alertcentrum R'dam-West. Bovendien komen er een literatuur- plus klachten- en ideeën stand. Woensdagavond spreekt prof. J. Tinbergen over de eventuele gevolgen voor de eigen economie van een groot opgezette aanpak van de ontwikke lingshulp en de vraag of daartoe be reidheid kan worden aangekweekt bij de Nederlandse bevolking. De week wordt beëindigd met een muzikale za terdagavond die samen met Stichting Twienerama wordt georganiseerd. Voor nadere informatie kan men te recht bij: J. de Groot, Erasmussingel 26, Rotterdam, tel. 254500 (overdag) en 228643 ('s avonds) en W. vdn Ex- ter, Coolsestraat 68a, Rotterdam. Boekje over jeugdbeleid al achterhaald „Hoe geniet de jongelingsleeftijd alle gunst, hoe zijn allen deze van harte genegen, met wélk een ijver helpen zij hem vooruit, hoe vrien delijk reiken zij hem de hülpzame handMaar waaraan< bid ik u, heeft de jeugd dit hulpbetoon te danken?" Deze uitspraak van de in dit jaar herdachte Erasmus, hanteerde ik tij dens mijn praatje over „jeugdbeleid" in het Erasmusdorp. Waar ik naar toe wilde, was aantonen dat er geen spra ke is van jeugdbeleid, omdat er geen echt jeugdbeleid kan bestaan. Jeugd beleid zal altijd een vorm van projec tie in zich hebben. Laten we iets voor de jeugd doen! En met Erasmus vraag ik dan: waar heeft zü dit hulp betoon aan te danken? Als er sprake van beleid is, komt dit vanuit de oude ren en die hebben genoeg aan zich zelf. Terecht hopen echter de ouderen dat jongeren niet zullen falen zoals zij faalden. Maar daar ligt de kern: als de ouderen niet meer falen is de jeugd „goed", omdat jeugdig-zijn het voor stadium is van ouder-zijn. Na mijn praatje in het Erasmus dorp kreeg ik van De Havenloods de uitnodiging het pas verschenen boekje „De plaatselijke raad voor het jeugd beleid" te bespreken. Maar wat doe ik met een boekje, dat reeds uit de tijd is voordat het gedrukt werd? Halverwege het boekje wordt bij voorbeeld dr. Van der Top aangeval len die zich uitspreekt tegen een cate goraal of groepenbeleid; dit is een be leid dat zich richt op „de jeugd", „be jaarden", „gehandicapten" e.d. Van der Top ziet liever een functionele specialisatie naar werkveld, bijv. maatschappelijke dienstverlening, so ciaal-cultureel werk, geestelijke volks gezondheid enz. De werkgroep, die het boekje over de plaatselijke raden samenstelde, wijst dit af. Zij staan een raad-voor-het-jeugdbeleid voor die zijn eigen identiteit kan krijgen. Maar jeugd wil helemaal niet van die ouderen-maatschappij afgesneden worden. Hun wereld is namelijk ook haar wereld. En haar wereld mag geen versierde wereld zijn, waar zij oogkleppen op krijgt om die zaken niet te zien waarvan ouderen zeggen dat ze „er nog te jong voor zijn"! Opbouw Alvorens door te gaan, moet ik eerst een verzuim goed maken: wie schreven het boekje? Voor de inhoud van de publicatie is verantwoordlijk een werkgroep „structuur-en-functio- nering.plaatselijke-organen-voor-'net- jeugdbeleid", die is ingesteld door het bestuur van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. Uitdrukkelijk wordt erop gewezen dat de publicatie niet namens de organisaties en in stanties geschiedt waaraan de leden van deze werkgroep zijn verbonden. Deze laatste zin, déar is het alweer raak. In onze huidige maatschappij is het redelijk en normaal te zeggen: „Dit geschiedt buiten onze verantwoorde lijkheid". Overal waar men kan, trekt men de handen terug. Maar de leden van de werkgroep, zijn dat zulke on verantwoorde mensen, dat de instan ties waaruit zij komen, zich van hun werk in deze zin moeten distantiëren? Dit nu kan ik niet aapnemen. Ik ga uit van de integriteit van de leden en als consequentie daarvan, zullen mijn woorden niet alleen de samenstellers van het boekje aangaan, doch even zeer de instanties waarvan zij deel uitmaken. Deze zijn ondermeer: Ne derlandse Jeugd Gemeenschap, Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, Jeugdzaken en Volksontwikkeling van het ministerie CRM. Opdracht In hoofdzaak ging de werkgroep 1 zich bezig houden met het gezamen lijk zoeken naar een eensluidend voor lopig antwoord, voor advies over op te richten plaatselijke organen voor jeugdbeleid of aanpassing van be staande organen. Geen omverwerping dus van oude of verouderde ideeën, nee, zoveel mogelijk aanpassen. Na tuurlijk, want veronderstel eens dat de veranderingen te snel plaatsvin den...Dit komt nog duidelijker uit wanneer gesproken wordt over jeugd- beleid-in-engere-zin of jeugdbeleid-in- bredere-zin. Wel onderkent de werk groep het belang van het laatste, doch het beleid-in-engere zin vindt ze al omvattend genoeg! Het blijft schipperen. Men gelooft dat jeugdwerk in de vorm van dan- sen-dammen-vrijen enigszins uit de tijd is en wil zich daarom positief op stellen tegenover die jongeren, die zich met het maatschappelijk leven bezighoudenen vanuit een zeker en gagement trachten tot actie te komen (blz IS). Dit zou inhouden dat de werkgroep voor ondersteuning van aktiviteiten is ontplooid door bijvoor beeld Provadya, S.J. (socialistische jeugd), B.V.D. (bond voor dienstwei geraars). Ik zou dit toejuichen, maar betwijfel of de werkgroep dit bedoeld heeft. De gezeten-burgerij kdn hier namelijk niet mee instemmen, en dat dó drom jeugdraden de voorkamers van het establishmentzijn, geloof ik ten zeerste. Doelstelling Wat kan je nu zoal doen als jeugd raad? Wat zijn je taken in het jeugd beleid? In de eerste plaats meent de werkgroep dat de raden zich princi- piëel dienen te richten tot jeugdigen van alle leeftijden (blz 19). Ik wil ho pen dat de werkgroep met „jeugdi- gen-van-alle-leeftijden" bedoelt: ie dereen tussen 1 en 100, maar als ik het goed peil, zal ze hooguit gaan tot 30 jaar. Zeker, ook ik geloof niet in „ouwe zakken", maar deze „catego rie" kom ik ook tegen onder de 20 tot 25-jarigen. De raden, eenmaal geïnstalleerd, zullen zich moeten richten op: inven tarisering, Coördinering en stimule ring, advisering, dienstverlening, uit voering, planning. Hiermee heeft men een aantal „denk-functies" en „doe- functies" gecreëerd, functies waar een ieder allang opgekomen is. In welke slop heeft het jeugdwerk dan gezeten? Of heeft de werkgroep dan werkelijk geen weet van wat er aan de gang is? Het zou onvriendelijk zijn dit alles te suggereren. Daarom kan men ook aannemen dat het boekje ge schreven is voor ontwakende dorpen en stadjes. Mogelijk dat ze daar nog naar de geschetste modellen kunnen werken. pi a^tip VUILNISEMMER ZAKKEN met KOMO garantie Vergelijking Als ik nu kijk naar wat in Rotter dam „gepresteerd" wordt, herken ik in het boekje bijna volledig de RRJJ (Rotterdamse Raad voor Jeugd en Jongeren). In hun midden wordt vaak gesproken of de RRJJ nu wel of geen uitvoerend werk mag verrichten. Een onvoorwaardelijk „geen" is niet uit te spreken, want dan zou je zelfs geen stenciltje meer mogen afdraaien voor aangeslotenen. Maar de discussie over deze zaak kan nu verstommen. De werkgroep zegt namelijk:,.Wanneer de raad voor het jeugdbeleid heeft vastgesteld, dat er een behoefte is aan activiteiten kan hij op zich nemen te stimuleren dat zij aanslaan of in omvang toenemen. Daarbij is het dan niet de raad die ze uitvoert" (blz 21). Voor haar heel logisch, redeneert de werkgroep:,,In ons land heeft men steeds nadruk gelegd op het belang van het particulier initiatief, waar het - gaat om uitvoerend werk. Dit hangt samen met onze maatschappijvisie en met het feit dat levensbeschouwelijke aspecten steeds een belangrijke rol hebben gespeeld in onze samenleving. Men kan dan ook als belangrijke taak van het particulier initiatief zien het zorgen voor een rijk geschakeerd aan bod van voorzieningen en vulling er van, waarbij recht gedaan wordt aan de verscheidenheid van opvattingen die bij de bevolking leven." (blz 27). En als de bevolking nu eens geen „op vattingen" heeft? Wel dan blijft „jeugdwerk" in de sfeer van dam- men-dansen-vrijen. Maar daarvoor hebben we geen particulier initiatief nodig! Inspraak Hoewel we nog maar in de eerste bladzijden van het boekje zitten, heb ben we de grootste moot gehad. Want ik hoef u toch niet te vervelen met grafiekjes en schetsen van organisa tiestructuren. Alleen over het hoofd stukje (5 pagina's tellend op een to taal van 120)inspraak en medever antwoordelijkheid van jongeren, wil ik nog iets zeggen. In het Cower-rapport treft men de voorwaarde aan, dat de helft van het aantal leden van een raad moet beho ren tot de leeftijdsgroep van 18-25 ja rigen. De werkgroep zag de maxi mum leeftijd gaarne uitgebreid tot 30 jaar. Voor beneden 14-jarigen dienen de ouders „inspraak" te realiseren via de desbetreffende organisaties. De 14 tot 17-jarigen kunnen vertegen woordigd worden door vertrouwensfi- guren 'die de „inspraak" realiseren. Misschien komen we er binnenkort achter dat dit een grove miskenning is van onze medeburgertjes van 10 tot 17 jaar! Erg jammer is dat nergens duide lijk gemaakt wordt wat „inspraak" is, laat staan dat het woord „mede zeggenschap" uit de pen vloeide. Alle goede bedoelingen ten spijt: wij zijn verkocht, hebben ons zelf verkocht, of worden nog verkocht als we voor bo venstaande zaken onze ogen sluiten. Thom Holterman „De plaatselijke raad voor het jeugdbeleid". Uitgeverij: Vereniging van Nederlandse Gemeenten; Blauwe Reeks, nr. 44. Prijs f 6. Vorige week heeft e van de postzegelnjarkt een brief ge stuurd aan de gemeente Rotterdam, waarin verzocht wordt een nieuwe ruimte beschikbaar te stellen voor de filatelisten. De markt is gedoemd te verdwijnen in verband met de veran deringen op het Noordplein. Veertig jaar lang heeft de postzegelmarkt op hetzelfde plekje op het Noordplein een florerend bestaan geleid en de com missie weet nu niet wat de toekomst zal brengen. Men heeft verzocht om ruimte bij de boekenmarkt in de buurt van de Botersloot. Verscheidene bedrijven hebben aangeboden kramen beschikbaar te stellen. Eventueel zou de zaak afgeschermd moeten worden om beschut te zijn tegen regen en wind. Degenen die suggesties hebben voor de postzegelmarkt kunnen te recht bij de voorzitter van de com missie de heer F. G. Doesburg, Bra mantestraat 229, Rotterdam, Alexan- derstad, tel. 201946. Voorlopig blijft de markt op het Noordplein. Hermandad" organiseert 24e wandeltocht De Rotterdamse politie sportvereni ging „Hermandad" organiseert de 24e Hermandad wandeltocht. De op brengst komt ten goede aan het Ko ningin Wilhelmina fonds voor de kan kerbestrijding. Zaterdag 6 september zal deze tocht plaatsvinden om onge veer 14 uur, vanaf de startplaats Vee markt-Restaurant, Veemarkt 19, te Rotterdam. De afstanden die yvorden gelopen zijn 10- 15 en 25 km. De in schrijvingen kunnen worden gericht aan: J. P. Spoel, Grieksestraat 96a, per postwissel of giro no. 143485 ten name van politie sportvereniging „Hermandad". Aan de volgende adressen a contant: H. Burghout, Dreef 140; H. M. Kemmers, Groen van Prinstererstraat 65b; G. Roozen- beek, Peppelweg 180b; J. P. Spoel, Grieksestraat 96a; J. van Dalen, Hoofdbureau van politie, Haagseveer 23, kamer 304 tussen 9-17 uur. Het in schrijfgeld bedraagt f 1,25. nu... beduidend goedkoper Als U eens even nagaat waar U een plaid al niet voor kunt gebruiken: voor op de bank in de huiskamer, als extra deken voor logees, in de auto....dan is 't die twee tientjes dubbel en dwars waard. Extra grote acryl plaids, in diverse kleuren, heerlijk warm en gemakkelijk te wassen. Deze plaid is er een uit de prijsklasse van f 29.75, doch nu als speciale aanbieding voor nog géén twintig gulden. extra grote acryl plaids 140x200 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze extra grote acryl plaids, in diverse kleuren, door de grote maat (140x200 cm) zeer geschikt voor over de huiskamerbank of bed. Elke vrijdagavond tot 9 uur open nu... beduidend goedkoper U kunt zo'n reuze tas niet missen....gaat U een weekendje weg, dan is ie groot genoeg om alles mee te nemen, heeft U 's extra veel boodschappen te doen, ook dan neemt U alles zonder moeite mee. Grote reis- of boodschappen tas, met treksluiting en slot, buitenvakje met rits voor tram-, treinkaarten, e.d. met 2 sterke handvatten en be- schermdoppen op de bodem. Een keurig afgewerkte skaitas, voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze grote skai reis- of boodschappentas, met rits sluiting en slot, in de kleuren zwart er cognac Elke vrijdagavond tot 9 uur open m Ook maandagmorgen open Géért te/. of schrift, best. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer J. Lissenberg, wonende in Schie dam aan de Vlaardingerdijk 278, toe gekend de ere-medaille, van Oranje Nassau, in zilver, in verband met zijn veertigjarig jubileum bij de Gemeen telijke Technische Bedrijven op 20 au gustus 1969. De functie van de heer Lissenberg is waarnemend chef van de afdeling Instrümentenmakerij Waarom moet ik, als ik 21 augustus neerschrijf, dag van de Russische inval in Praag, aldoor denken aan dat gedicht van Bartho Smit, een Zuidafrikaander? Het heet Ouman, en het begint zo: Ek het 'n man op straat gesien Met 'n afgrond voor hom Is het Tsjechische volk te vergelijken met een oude man? In geen enkel opzicht, ben ik geneigd te zeggen. Het is niet alleen een jong volk, maar het gedraagt er zich ook naar. De hoop die het koestert is die van een jonge man, die het weliswaar ondragelijk moeilijk heeft, maar die de moed niet opgeeft. Hardnekkig blijft dit volk uiting geven aan z'n verlangen naar vrijheid en zelfbe schikking. Doods gevaarlijk brutaal maakt het z'n misnoegen met de te rugkeer van de oude leiders ken baar. Een jaar na de inval moet al les paraat staan om dit volk er op nieuw onder te houden en niemand weet op dit moment, dat ik dit schrijf, wat deze dag zal brengen. Zal de zon over Praag en Brno op gaan en zullen de mensen zich ang stig op straat begeven met ogen vol machteloze haat? Of zullen ze uit barsten in een nieuw verzet? Dat laatste mag eigenlijk niemand ho pen omdat het er uit ziet dat zo'n verzet zinloos is. En dit laatste is het, dat mij doet den ken aan de woorden van Bartho Smit. Ek het 'n man op straat ge sien, Met 'n afgrond voor hom. Een jong volk dat ervoor staat als een oude man, een afgrond voor hem. Wij zijn verbonden met deze men sen. Niemand kan zeggen dat het hem niet aangaat en dat het binnen landse aangelegenheden zijn. Er zijn in onze wereld maar weinig binnenlandse aangelegenheden meer. Praag en Belfast gaan ons aan. Omdat er mensen wonen als wij. Mensen die ook kinderen heb ben. Kinderen die de wereld van morgen misschien zullen bevolken. En wat voor een wereld? Omdat er in Praag en Belfast mensen wonen, daarom is die afgrond van de Praagse man onze afgrond. Hij mag niet eens meer zeggen dat er een afgrond voor hem gaapt. Daarom moeten wij het zeggen. En zien dat het ons aller afgrond is als er geen verandering komt. Als men sen nog langer weigeren om dieper na te denken. En zich alleen maar bezig houden met sport die „ver enigt" en met auto's die het alle maal zo makkelijk maken en was machines en TV's. Niets liever heb ben de grote verleiders van onze wereld dan dat we onze auto's was sen en nog eens narekenen _wat we nu eigenlijk wel vangen. Niets lie ver, want zolang we die dingen doen bemoeien we er ons niet mee en la ten we alles op z'n beloop en geven wij de verleiders en de ambitieuze heersers de vrijheid om hun gang te gaan. Soms moet een mens een dag hebben om eraan herinnerd te wor den dat wij mensen voor elkaar ver antwoordelijk zijn. Die dag is deze weCk vandaag, 21 augustus. We moeten hoop zoeken voor de wereld. Medemens nu... beduidend goedkoper Zo'n trainingspak is de ideale speelkleding voor Uw peuters, waarin ze zich prettig kunnen bewegen en ravotten, dit ijzer- sterke pak kan er tegen. Molton kindertrainingspak met rits in het voorpand en helanca boorden en manchetten. En zo'n molton pak is bovendien heerlijk warm, dus ideaal voor het komend seizoen. Nu voor minder dan de halve prijs, voor nog géén zes gulden. Her denkin gs- programma over Roh de Vries Op 26 augustus wordt in de Rotter damse Schouwburg de acteur Robert de Vries, die op 9 juli overleed, her dacht door het Nieuw Rotterdams To neel, waarvan hij algemeen directeur was. In verband met deze herdenking geeft de VARA op 25 augustus enige fragmenten uit het programma „An ders dan Anderen" van 1 mei 1962, waarin Rob de Vries de centrale fi guur was en waarin de ménselijke kwaliteiten van de overleden toneel leider op ontroerende wijze gestalte kregen, (maandag 25 augustus, na laatste NOS-journaal) Geron niet meer in toneelwedstrijd S.C. De geref. toneelvereniging Geron zal dit seizoen niet deelnemen aan de gebruikelijke toneelwedstrijden van S. G., mede omdat men nu reeds ze venmaal achtereen de wedstrijd heeft gewonnen. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze ijzersterke mol ton trainingspakken voor meis jes en jongens van 1 tot 6 jaar, maten 86 t/m 116, in de kleuren flessegroen, rood en bruin Elke vrijdagavond tot 9 uur open Het zwembad Groenoord heeft vori ge week het seizoenrecord gebroken, met een totaal van ruim 40.000 bezoe kers. Er waren dagen bij met 10.000 bezoekers. Ds. Nammensma naar Sneek Ds. J. N. Nammensma, predikant bij de geref. kerk van Schiedam, heeft een beroep naar Sneek aangeno men. Sinds 1965 is ds. Nammensma aan de geref. kerk van Schiedam ver bonden.

De Havenloods | 1969 | | pagina 15