HET HIAAT VAN MIDDELHEIM wmm GRATIS CONSUMENTEN VOORLICHTING OVER 42 WASAUTOMATEN Komend winterseizoen weer kunstklassen in museum Kwart miljoen passagiers voor Noordzee Veerdiensten ROTTERDAMS GROOTSTE PERZEN HU IS Joshed DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1969 S'datn 17 De internationale beeldenten toonstelling in het park Middel- heim te Antwerpen wordt sinds jaar en dag samengesteld aan de hand van de opinies van de „establishment". Hoewel deze gang van zaken griezelig ljjkt, behoeft zij niet per definitie te leiden tot wanprestatie. Er kan een pano rama ontstaan, dat een duidelijk beeld geeft van een bepaalde men taliteit in kunst en samenleving. De tiende Biennale van Antwerpen Middelheim 1969 is daar helaas niet in geslaagd. De expositie is artis tiek, organisatorisch en wat lay-out betreft een misser. De opstelling van de objecten is knullig, de keuze van de kunstenaars getuigt van weinig originaliteit, de getoonde werkstukken zijn te dikwijls jaren geleden vervaar digd en al vele malen geëxposeerd. Dit laatste bezwaar geldt bijvoorbeeld voor de Engelse new-wave beeldhou wers, van wie je nu wel eens iets an ders zou willen zien dan de gesneden koek die we nu allemaal wel kennen. Het is toch bepaald eerl teleurstelling, als een expositie die zichzelf up-to-da te acht in het jaar 1969 van een be langrijk kunstenaar als King een ob ject uit 1962 toont: het tentachtige Rosebud". Opmerkelijk is met name dat de or ganisatie dolgelukkig is met de acht polyester dobbers, die de Nederlandse beeldhouwer Jan van Munster in een vijver heeft geplaatst. Het gebruik van water betekende voor Middel heim een revolutionaire daad. Laten wij er dan maar niet aan denken wat in de sfeer van de arte povera met water, gedaan wordt. Deze opmerking houdt overigens geen kritiek in op het werk van Van Munster wiens lang werpige drijvende objekten (drie me ter boven de waterspiegel) binnen de tentoonstelling een verademing zijn. Middelheim is voor de organisatie een frustrerende expositie geworden, omdat zij gekenmerkt wordt door een geweldig hiaat. Het nieuwe gebeuren in de kunst: de culturele revolutie, komt totaal niet aan bod. Zoals be kend telt deze Biennale zes inzendin gen: België, Nederland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Spanje en Zuidame- rikaanse kunstenaars in Europa. Voor ieder die zich met kunst bezig houdt, is het in feite onbegrijpelijk dat de Belgen hun eigen Panamarenko niet tonen, dat de Nederlanders Boezem, Dibbets en Van Elk ontbreken, dat de Engelsman Richard Long bij uit stek geschikt voor een buitengebeuren niet aanwezig is. plak- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij dit plakplastic, in diverse dessins, 45 cm breed, in coupons van 2% en 5 meter, a ja per meter Érjk Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift b „Maria slaapt" Een en ander wil natuurlijk niet zeggen dat de tentoonstelling ge speend is van alle kwaliteit. Er is zelfs één werkstuk, dat de tocht naar Middelheim haast noodzakelijk, in ie der geval waardevol maakt. Dat is ..Maria slaapt" van de Spanjaard An tonio Lopez-Garcia geboren in 1936 te Tomellosowoont in Madrid. Het is een bedriegelijk realistisch reiswiegje (76 centimeter hoog), waarin Maria slaapt. Lopez-Garcia heeft het geheel uit een blok hout ge kapt en vervolgens gepolychromeerd. Door toevoeging van enkele industrië le elementen: een gouden oorbelletje en een ingeplakte ritssluiting heeft Garcia aan zijn stukje handwerk een zonderlinge schijn van echtheid gege ven, haast het ideaalbeeld van het nu... beduidend goedkoper Met dit zelfklevende plakplas tic tovert U, zonder punaises, zonder lijm.....weer fleur en kleur op verveloze planken, deuren, muren, dienbladen, prullemanden, enz. Zelfklevend plastic, dat U in een ommezien aanbrengt, waar U wilt.....verkopen wij voor nog géén gulden per meter. Russisch magisch realisme dat daar net niet in slaagt. Nog dichter bij dit magisch realisme komt Julio Hernan dez, die in werkstukken als „Hand- werkerpaar" (1964—65, leisteen en hout) overigens ook verwantschap vertoont met die merkwaardige mid deleeuwse heiligenbeelden die de Spanjaard in vroeger tijden de weg wezen naar de zaligheid. Het is misschien wat al te gemakke lijk, maar Middelheim 1969 bevestigt ons weer eens de klasse en het vorm gevoel van grand old men als Henry Moore en Etienne-Martin. Hun werk stukken behoren zeker tot de vijftien procent kwaliteit, die tussen de 170 geëxposeerde kunstwerken te vinden is. Opvallend goed voor de dag komt verder Jesus Rafael Soto met „Dou ble progression vert et blanc", een voor deze expositie wel zeer recent metalen werkstuk: gedateerd 1969. Bij de Franse inzending verdient „Cube no. 3" van Piotr Kowalski aan dacht. Chronos 8b van Schöffer viel mij op het groene gras van Middel heim nogal tegen, waarschijnlijk om dat zich in het object zoals dat hier geëxposeerd wordt geen bewegen de elementen bevinden. Een verras sing is „Ambulomire" (1968, kunst hars) van Gerard Singer, van wie ik tot nu toe eigenlijk nog nooit iets goeds gezien had. Vrij bejaard Engeland toont met de r de new wave meer downs dan ups. Ik zei al dat de meeste werkstukken vrij bejaard zijn. Daarnaast is er het be kende „Girot" (1964, aluminium) van Paolozzi en het onbekende „Broken Curve" (1967, vernikkeld staal) van William Pye die erg goed naar Pao lozzi heeft gekeken. Op deze tentoonstelling van byoux is ook de Nederlandse inzending niet indrukwekkend. Carel Visser laat en kele van zijn bekende ijzeren con structies zien, waarvan naar ik meen er twee in Venetië getoond werden. Van de debutanten in dit internationa le gezelschap is het werk van Corne lius Rogge in ieder geval zeer per soonlijk, wat van vele exposanten niet gezegd kan worden. Zijn „Tisch mit drei hangenden Objekten" (1969, ijzer) is een wat barokke, met veel krullen versierde variatie op een nor male tafel. Het politiek engagement is in Ant werpen zeer summier aanwezig. De Peruaan Piqueras en de Nederlander Couzijn zijn in feite de enigen die zich op een acceptabel niveau met politiek Vraag map met belangrijk docu- mentatie-materiaal over wasautomaten met vergelijkende prijslijst. Zo kunt u pas goed oordelen en uw keuze bepalen. U ontvangt deze documentatie- map GEHEEL GRATIS Schrijf op uw enveloppe „MODERN" antwoordnummer: 1938 I Rotterdam. Geen postzegel opplakken. nubeduidend goedkoper Neem nu ze zo extra voordelig zijn ineens een paar overhem den tegelijk mee voor Uw man en zoons, ze hebben ze toch 't hele jaar door nodig! Prima kwaliteit polyester cot ton shirts, de overhemden met een fijn draagkomfort, heerlijk luchtig, zo gewassen, zo droog en permanent' press, dus niet strijken. Nu betaalt U een bijzonder lage prijs voor zo'n mooi over hemd, nog géén zeven gulden. polyester/cotton Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze permanent press polyester cotton shirts, die zo prettig dragen, in wit, maten 37 t/m 42 Elke vrijdagavond tot 9 maandagmorgen open Géén te/. of schrift, best. In het winterseizoen 1969-1970 zal weer een aantal kunstklassen in het museum worden georganiseerd; vijf klassen voor kinderen, één voor jeug digen en twee voor volwassenen, waarvan één klas voor huisvrouwen. Met de leiding van deze kunstklassen zijn weer belast de beeldende kunste naars mej. Trees Suringh en de heer Joop van Meel. Het rooster is als volgt: A. woens dag 9-10.30 uur huisvrouwen Joop van Meel a f 10 p.m.; B. woensdag 13.30- 14.45 uur kinderen 6-10 jaar Joop van Meel a f 2 p.m.; C. woensdag 15-16.15 uur kinderen 10-14 jaar Joop van Meel af 2 p.m.; D. vrijdag 19-20.30 jeugdi gen 14-18 jaar Joop van Meel a f 5 p.m.; E. vrijdag 20.30-22 uur volwas senen Joop van Meel a f 10 p.m.; F. zaterdag 11-12.15 uur kinderen 10-14 jaar Trees Suringh a f 2 p.m.; G. za terdag 13.30-14.45 uur kinderen 6-10 jaar Trees Suringh f 2 p.m.; H. za terdag 15-16.15 uur kinderen 10-14 jaar Trees Suringh af 2 p.m. Daar de klassen maar een beperkt aantal deelnemers kunnen bevatten is spoedige aanmelding gewenst. Tot en met 13 augustus kunnen slechts deel nemers aan de kunstklassen van het seizoen 1968-1969 zich aanmelden. Vanaf 15 augustus kan iedereen zich laten inschrijven voor deze kunstklas sen en vervalt de voorrang voor deel nemers aan de kunstklassen in het seizoen 1968-1969. De kokers met verf kwasten e.d. kunnen aangevuld wor den, een uur voordat de eerste kunst klas aanvangt. Nieuwe deelnemers aan de kunst klassen zijn verplicht een koker met kwasten e.d. aan te schaffen, welke verkrijgbaar is aan het museum. Dit bedrag moet vooraf worden betaald tegelijk met de eerste maandelijkse contributie. Na betaling van deze con tributie ontvangt men een deelne merskaart en is de inschrijving defi nitief. Aanmelding kan geschieden bij de administratie van het museum van 9- 12 uur en van 14-17 uur behalve op za terdag en zondag, door inzending of inlevering van het bijgaand formu- nubeduidend goedkoper 't Is echt niet nodig dat al die Schoenen door de kast slinge ren, voor een luttel bedrag koopt U een schoenenzak. Een geheel linnen schoenenzak in prachtige schotse rode ruit met plaats voor 8 schoenen en aparte zak met klep voor kou sen. Deze solide schoenenzak (zo wel rug als voorzakken zijn van linnen) met ophanghaak koopt U nu voor nog géén drie gul den. bezig houden. Een dergelijk engage ment had ook al omdat de avant- garde ontbreekt Middelheim 1969 kunnen uitheffen boven het byou-ka- rakter wat thans ontstaan is. Mededeling Het belangrijkste nieuws is natuur lijk dat Toon terug is. Gekleed in een Texaanse cowboy-outfit schreed hij in de bloedhitte van Schiphol de vlieg tuigtrap af. Het omstaande volk week eerbiedig achteruit. De meester was terug. Het land was gered. De eer van de natie had op het spel gestaan. Dat was in Amerika al zo sedert het be zoek van Joseph en Piet. Gelukkig hadden wij Toon in reser ve gehouden. Hij moest de oceaan over om de vreemde gedachte te ont krachten, dat Holland een land van uit hun krachten gegroeide tuinkabou ters is. Hoe uitstekend is hij daarin geslaagd! Zelf hebt u in het Rotter dams Nieuwsblad getuige kunnen zijn van zijn ontmoetingen met Wernher von Braun en.Anthony Quinn. Maar lieve lezers, er is nog veel meer, oneindig veel meer. Binnenkort brengt Klaas-Jan Hindriks een radio programma van drie kwartier; in Te- levizier zullen de foto's gepubliceerd worden die de meester tijdens zijn of ficiële bezoek aan de Verenigde Sta ten maakte. Er wachten ons nog enkele blijde gebeurtenissen. Ik zal daar zelf iets meer van genieten dan u, want ik be hoor tot de zogenaamde Burgering-in timi, maar Toon laat u allen niet in de steek. Angstige geruchten in die rich ting zijn totaal ongegrond. Het is mij dan ook een grote eer u de groeten van het Fenomeen over te brengen. En beste Toon, jou spreek ik thans toe, samen met Barend Barendse, met deze woorden die uit mijn binnen ste opborrelen: Toon, jongen, je hebt het verdiend. JAN DONIA „De bouw van de 56 kilometer lange en ruim 1800 miljoen gulden kostende Kanaaltunnel, die Groot-Britannië en het vasteland van Europa via Frankrijk in 1976 met elkaar zal verbinden zal de eerste vijftien jaar niet van invloed zijn op de investeringen in het vervoer te water." Dit is de mening van de heer I. M. Churcher, general manager van Noordzee Veerdiensten (North Sea Ferries) N.V., naar aanleiding van de bereikte 250.000ste boeking op het veer-trajekt tussen Europoort en Huil. Noordzee Veerdiensten heeft onge- Noordzeeroutes beschouwend, zei de heer Churcher, dat de faciliteiten, die geboden worden door de moderne veerschepen van vandaag, niet alleen hun populariteit zullen behouden, maar zelfs zullen vergroten. Zo ver wacht hij een 'jaarlijkse toeneming van tien procent in het gebruik van dit transport. Deze groeiende popula riteit is overigens duidelijk gebleken bij het passagiersvervoer van Noord zee Veerdiensten. Sinds de opening van haar dienst Rotterdam-Europoort Huil heeft North Sea Ferries tot nu toe een kwart miljoen passagiers ver voerd. In 1966, het eerste jaar van haar bestaan reisden 54.000 passa giers met de schepen Norwave en Norwind. In 1968 was dit aantal geste gen tot 85.000. Voor 1969 wordt een aantal passagiers verwacht van 90.000. In dit verband verklaarde de heer Churcher, dat het toeristenver keer tussen het continent en Engeland snel groeit. Vorig jaar bezochten 2 miljoen toeristen vanuit Europa het Verenigd Koninkrijk, terwijl het aan tal Britten dat het continent bezocht steeg tot 5 miljoen. WESTBLAAK m, V BINNEN WEG 737'^ROTTERDAM NED. PROT. BOND, Westvest 92; 10.30 u. ds. J. Zuurdeeg uit Maarssen. KERKGEMEENSCHAP TOT VERBREI DING VAN DE GEREF. LEER, L. Nleuw- straat 79: 10 en 17 u da. H. Hofman. EVANG. LUTH. GEMEENTE, Oranje- ir drs. A. Smit. APOSTOLISCHE GEMEENTE, Stadhouderslaan: 9.30 en 16 u dienst. LEGER DES HEXLS, Lange Haven 37: sa- r. Leiding majoor De Nivon jongeren vereniging, Noordsingel 4a, te Rotterdam houdt 23 augustus om 8 uur een disco-avond met medewerking van het disco-team „Olio". Toegang 99 cent. bouw Irene: 10 u ds. A. J. Mulder u HERVORMDE GEMEENTE TE SCHIEDAM GROTE KERK: 10 u ds. J. G. Janssen, 17 u ds. A. J. Mulder, ter Aa. BETHELKERK: 10 u eerw. heer Westmaas, linnen Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze linnen schoen- zakken waar U 8 schoenen in op kunt bergen plus een extra zak voor kousen, in vrolijke rode schotse ruit. itse - our twijfeld zijn stempel gedrukt op het aantal Britten dat van de Midlands en het Noorden van Engeland naar het vasteland van Europa reist", zegt de heer Churcher. Het feit dat de dienst vanuit Hull in Midden-Engeland wordt onderhouden, heft de noodzaak op naar en van zuidelijk gelegen plaatsen als Southampton en Dover te rijden. Van grote invloed op de stijging van het passagiersvervoer wordt ook het feit geacht dat men in Europa er meer en meer toe over gaat twee va kanties per jaar op te nemen. Hier door kan ook worden geprofiteerd van speciale tarieven die in het voor- en naseizoen worden geboden. Zo is van 1 oktober 1969 tot 15 mei 1970 bij Noordzee Veerdiensten een drastisch verlaagd tarief van kracht voor het vervoer van personen en hun auto's. Intussen hebben ook een aantal ho tels aan beide zijden van de Noordzee besloten op deze vorm van het door trekken van het seizoen in te haken en bijzondere arrangementen variërend van een volledig verzorgd weekend voor 25 gulden per persoon tot een achtdaags verblijf voor 164 gulden te offreren. Het ligt in de bedoeling dat in samenwerking tussen Noordzee Veerdiensten en plaatselijke toeristi sche organisaties in Engeland en Ne derland binnenkort een speciaal va kantieprogramma herfst-winter '69 voorjaar '70 van geheel of gedeeltelijk verzorgde reizen tegen zeer aantrek kelijke prijzen op de Nederlandse, Duitse en Britse reismarkt zal worden geïntroduceerd. Elke vrijdagavond tot 9 uur open m Ook maandagmorgen open Géén tel of schrift best Geslaagden instituut Meyers en De Pater Voor het praktijkdiploma Moderne Bedrijfs administratie (MBA) slaagden voor de in juni 1969 gehouden examens: mevrouw E. M. de Jong-van der Bijl, en de heren M. Baan- vinger, J. G. Driessen, G. J. v. Kasteren, A. K. J. Kramer, P. R. Kiela, en de heer C. H. M. Putters. Het certificaat Praktijkdiploma Boekhouden werd verkregen door mej. W. Groenendijk, de heren A. van Dijk, G. M. van der Mey, W. F. Putter. F. Slieker en J. P. M. Zwamborn. Voor de Begin juli 1969 te Delft gehouden middenstandsexamens „Algemene Handels kennis" slaagden de dames: E. Gijsen, J. J. Kamerbeek. D. Penning, en W. Slavenburg, alsmede de heren W. F. van Almen, C. Al- blas, D. F. Breedveld, C. v. d. Burg, J. J. Gil- le. H. A. W. Hensen, A. E. Kluwen. P. J. M. Meyer. P. Maat, H. Majoor. D. W. Pooij, A. Rijfkogel, W. Rutten, C. J. Schaap, O. v. d. Spoel, L. Touw, S. N. M. Veliscek, J. W. Wie gel, A. Vedsteeg, en J. Zonneveld. Genoemde dames- en heren werden opgeleid door de Economische Opleidingen „Meyers en De Pa ter" te Schiedam. nu... beduidend goedkoper Nu de meeste vakantie-dia's zijn of worden ntwikkeld houden wij een voordelige aan bieding diaraampjes. De bekende Hamaauick glas loze diaraampjes, met het een voudige klemsysteem gaat niet los, haakt niet - geeft vol doende extra ruimte, dus op bollen van de dia's wordt voor komen. Ideaal voor automa tische of halfautomatische pro- jektoren, waarbij de raampjes in het magazijn blijven. Diaraampjes met glas. Een mooi glad afgerend raampje met inschuifsysteem. Een be tere bescherming van.de dia, dus voor projektoren zonder magazijn. „GELAND OP DE MAAN" DOOR TJ. E. DE VRIES. Binnen enkele dagen na de maan landing van Armstrong en Aldrin ver scheen bij Elsevier Nederland n.v. „Geland op de maan", geschreven door Tjomme de Vries. Het boek be vat 112 pagina's en zeker de helft daarvan wordt in beslag genomen door foto's (ook kleuren) en tekenin gen. De auteur behandelt de geschie denis van de ruimtevaart vanaf de oudste tijden tot en met de maanlan ding en de terugkeer van de Apollo 11-astronauten. Behalve een uitgebreid verslag van de reis van de Apollo 11 beschrijft hij ook de theorieën van Lu- cianus en Jules Verne en de eerste ruimtetoestellen. De Vries kreeg be kendheid door zijn radiolezingen over de sterrenkunde en ruimtevaart. Ver der leverde hij commentaar bij televi sie-uitzendingen over verschillende Apolloxeizen. Uitg. Elsevier Nederland n.v. Prijs 8.90. diaraampje 24x36 zonder glas per 100 stuks Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in onze foto-afdeling deze diaraampjes met of zon der glas, nu extra voordelig, voor dia's van 24 x 36 mm. Elke vrijdagavond tot 9 uur open - Ook maandagmorgen open Géén tel of schriff. best

De Havenloods | 1969 | | pagina 17