W1 Met Andere Woorden O50 Q 3 3 BEHAYENIOODS Bejaarden voor dubbeltje naar Blijdorp Q Q O w rS n v v rS v rS v sJ w Brigadier Piet en de semi-prof OW** WASAUTOMAAT 2 DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1969 Ook hij denkt aan zijn toekomst Napoleon Tweehonderd jaar geleden baarde Laetitia Ranolimo, de vrouw van Car- Jo Buonaparte, haar zoon Napoleon. De geboorte ging zo vlug, dat de bore ling als eerste wieg een tapijt kreeg, vol geweven met oorlogstaferelen. Al dus wil de legende. Het kind wordt aan de borst gelegd van Camila llari. Als een tweede romeinse wolvin zoogt de Corsicaanse min de nieuwe oor logsgod. (Zij is 35 jaar later in te genstelling tot Laetitia ook in de Notre Dame als haar voedsterling zichzelf de Franse keizerstroon op hoofd plant). Nauwelijks tien jaar oud wordt hij ingeschreven als leerling van de krijgsschool in Brienhe. Zijn mede leerlingen lachen hem uit om de vreemde manier waarop hij Frans spreekt. Het woedende Napoleonnetje zegt: „Ik zal de Fransen de grootste hardheid aandoen". Zij hebben er inderdaad voor ge boet. Enkele tientallen jaren later had deze opperpriester van Mars van Frankrijk een zieltogende natie over gelaten, wier honderdduizenden zonen smoorden in het bloed van veldslagen als Marengo, Austerlitz, aan de Mos- kwa en bij Waterloo, tesamen met de honderdduizenden Pruisen, Oostenrij kers, Russen, Polen, Nederlanders en zovoort. „Voor mijn veldslagen ben ik niet verantwoordelijk. Wij voeren oor logen omdat de mens van nature een vechter is", aldus Napoleon. Pompidou Met gierende straaljagers, parade rende troepen en marsmuziek vierde de Corsicaanse hoofdstad Ajaccio vo rige week zijn geboortedag. De Fran se president Pompidou was er ook met een stel van zijn ministers. Pom pidou oreerde over de eenheid en grandeur die Napoleon aan de onster felijke Franse natie had gebracht. Hij, Pompidou, zou in zijn voetsporen treden was de bedekte moraal. De president e'n zijn Frankrijk zijn als het Parijse jongetje dat (na Wa terloo) een koekje kreeg van een offi cier met de vraag om „Leve Lode- wijk XVIII" te roepen, maar het apie schreeuwde onmiddellijk: „Leve de keizer!" De Franse regeerders, museums, scholen en pers versieren de Napo leonmythe weer naar beste kunnen. Er is nauwelijks een kritisch tegenge luid. Het is de echo van de school boekjes en de grote vereerders van weleer: Beethoven in zijn Eroïca, als de „koning der sterren", het „wonder der wereld" én de „laatste incarnatie van Apollo" van Goethe, Byron en Nietzsche. Zei de laatste niet „Niets is waar, alles is geoorloofd"? Hetgeen overeenkomst met wat Napoleon te gen zijn diplomatieke schurk Talley rand zei: „In de grond der zaak zijn er geen edele, noch schadelijke da den". Het enge van Frankrijk is dat er vandaag nog altijd niets anders schijnt te bestaan dan „la gloire de la France". In feite nauwelijks opwek- aangesloten bij de N.H.H.P., wordt elke donderdag huis aan huis bezorgd in: 10 STADSEDI TIES ROTTERDAM, Rotterdam rechter Maasoever-Capelle a. d. IJssel - Bergschenhoek - Bleis- wijk - Berkel en Rodenrijs - Nieuwerkerk a/d IJssel. Oplage 167.500 ex. EDITIE SCHIEDAM Schiedam - Kethel. Oplage 28.500 ex. EDITIE VLAARDINGEN Vlaardingen - Maassluis - Maas land - Maasdijk - Hoek v. Hol land. Oplage 34.000 ex. EDITIE KRIMPENERWAARD Krimpen a/d IJssel - Ouderkerk a/d IJssel - Krimpen a/d Lek - Lekkerkerk - Schoonhoven - Stolwijk - Bergambacht - Am- merstol - Berkenwoude. Oplage 14.500 ex. ADVERTENTIES: tot woensdag 10.00 uur v.m. Hoofdkantoor Rotterdam. Vlaardingen: vert. M. Poot, Parkweg 132. Telefoon 351620. Schiedam: vert. N. v. -Zetten, Dieselstraat 10. Tel. 370244. Krimpenerwaardvert. A. Maat Gr. Hendr. v. Nassaustr. 36, Ouderkerk a/d IJssel. Telefoon 01808 - 469. REDAKTIE: Hoofdkantoor Westblaak 25, Rot terdam. Telefoon 010 - 13 21 70. Schiedam: L. 't Hart, Bach- plein 97. Telefoon 35 38 47. Vlaardingen: A. Struys, Fa zantlaan 259, Vlaardingen-Holy Telefoon 34 10 31. LEZERS-SERVICEDIENST: Mocht men De Havenloods niet ontvangen hebben, dan gelieve men vóór vrijdagmiddag 12.00 uur te bellen 13 21 70 (voor j de Vlaardingse editie 34 43 49) waarna de krant alsnog wordt bezorgd. 1 ws^vwwwwwws^w^ kender dan de ideeën van de prent briefkaartenschilder Schicklgruber. Vervalsing Bij de gewelddadige gebeurtenissen in Noord-Ierland tussen protestanten en katholieken dook en passant tel kens de naam van prins Willem van Oranje op, de grote kampioen van de protestanten in hun agitatie tegen de „papen". Alles is even troebel in de tegenstel lingen op dit ongelukkige eiland, ook het beroep op prins Willem III. Het le ven van deze „hoestende en melan- cholicque" man stond in het teken van zijn strijd tegen het Franse impe rialisme, gepersonificeerd in de „zon nekoning" Lodewijk XIV. In 1688 stak hij het Kanaal over om Engeland's buitenlandse politiek in de door hem gewenste banen te leiden, n.l. geza menlijk front maken tegenover de Franse expansiedrang. Dat zjjn te genpartij gedragen werd door katho lieken (hij had ze ook onder zijn bond genoten) belette hem niet voor de overtocht te schrijven, dat hij alles zou doen om de Engelse katholieken (Ierland bestond nog niet als zelfstan dige natie) gewetensvrijheid en per soonlijke vrijheid te verschaffen, want hij had „ten allen tijde een zeer groten afkeer gehad van alle soorten godsdienstvervolgingen onder Christe- Na, na bijna drie eeuwen, wordt de koning-stadhouder nog het slachtoffer van geschiedvervalsing. De Noordier- se protestanten hebben niets in hun vaandel waarvoor zij zich kunnen be roepen op deze toen al Europees den kende Oranje. Rood Mogen wij u even de academische vraag voorleggen waarom een brand weerwagen rood is? Wij nemen het u niet kwalijk als u het antwoord niet weet en toch is het zeer logisch. Op een brandweerwagen zitten twaalf man (althans, die behoren daar te zit ten). Deze 12 man hebben 12 pensen, 12 pence is een shilling op een shilling .staat Queen Elizabeth, de Queen Eli sabeth is een schip, dit schip vaart De Shell-directeur zegt dan: „Maar Kuenen had er best een stuk welvaart voor over als er een oplos sing voor kwam. Daar sluit ik me graag bij aan. Ik wil het accent wel verleggen van industrialisatie naar natuurbeheer. Ik heb ook geen verde re economische groei nodig. Mijn in komen wordt met zes cijfers geschre ven. Daar moet ik wel 80 procent be lasting van betalen, maar ik hou ge noeg over voor een wintersportvakan tie. Voor mij hoeft het dus niet, al kan ik me levendig voorstellen dat vele anderen wel wat meer willen. Dan denk ik bijvoorbeeld aan dat deel van de bevolking dat nog geen autootje heeft." Wil men zo goed zijn en zelf zijn commentaar formuleren? Wij hebben er geen woorden voor. Struisvogel De Pronvinciale Zeeuwse Courant had onlangs een gesprekje met drs. Hagenaar, economisch onderdirecteur van het Gemeentelijk Haven bedrijf te Rotterdam. Het ging natuurlijk over het plan 2000Twee uitspraken van de heer Hagenaar hebben ons diep getroffen. Sprekend over het kanaal door de Hoekse Waard zei hij: „Daar zijn nogal bezwaren op gekomen, voorna melijk uit vrees voot bodemverzil- ting. Toch hoeft die vrees, naar mijn mening niet te bestaan. Verzilting is te voorkomen". Even verderop zegt de heer Hage naar: „Wij willen niemand iets op dringen. En het is zeker niet onze be doeling van Rotterdam een stad te maken waar mensen zich doodwerken zonder nog plezier in hun leven te hebben". Een struisvogel kan in Rotterdam altijd wel een hoopje zand vinden... JOOP KLOUWENS Sumatrastraat 13 Vlaardingen Joop Klouwens kwam naar de Be- drijfsschaol van Wilton-Fijenoord met een vooropleiding van één jaar M.U.L.O. Via het voorberei dend leerjaar koos hij de oplei ding tot Bemetel-gediplomeerd Plaat- en Constructiewerker. Hij gaat nu over naar het derde en laatste leerjaar om volgend jaar april zijn eindexamen te doen. Joop is een week naar het W.F.- vormingskamp te Hilvarenbeek geweest voordat hij begon aan zijn vier weken durende zomer vakantie. Hij verdient nu op de school een salaris van 255 gulden per vier weken. Heeft ook Uw zoon meer aanleg voor techniek Kom dan met hem eens praten met de chef van de W.F. -Be- drijfsschool, Admiraal de Ruy- terstraat 14, Schiedam, of bel om inlichtingen over de cursus, die eind augustus begint. Tele foon (010) 26 92 00. r de c i de men haaien, die haaien hebben vin nen, de Finnen vochten tegen de Rus sen, de Russen zijn rood en daarom is dus een brandweerwagen rood. Mond voorbij Wij hebben zo het idee, dat hoe lan ger de discussie over leefklimaat en natuurbederf voortduurt, vele groot industriëlen hoe langer hoe meer hun mond voorbijpraten en- ons daarmee een kijkje gunnen in dé achtergron den van hun denken en streven. De N.R.C., als blad met veel van der gelijke lieden onder de lezertjes, moest onlangs toch eens uit de doeken doen, dat er onder de top-industriëlen toch ook mensen waren met liefde voor wat groeit en bloeit. Alsof daar ooit iemand aan getwijfeld zou heb ben. De vraag is alleen: hoe ver strekt zich die liefde uit buiten hun ei gen tuin en bosrijke omgeving (want ze wonen altijd ver van hun broodwin ning). Het genoemde blad voerde een van de directeuren van de Shell, de heer Vas Nunes ten tonele. Deze betuigt in het interview op een gegeven moment zijn instemming met de bioloog prof. Kuenen, die bij een eerdere gelegen heid had gezegd: „We doen niets an ders dan systematisch de biosfeer verstoren door de voortgaande indus trialisatie en welvaartsverkwisting." Speciale zachte en ichte bustevormer, die volledig onzichtbaar in elke BH kan worden gedragen geeft u direkt mooie volle busten. Direkt resul- klejne of verslapte busten. Ook u kunt kent uw geheim. BESTEL HEDEN VOOR SLECHTS 14.75 per paar POSTBUS 381 NIJMEGEN U krijgt de buste- jrmers dan zonder extra kosten dis creet onder rem bours toegezonden. sn nr. (08800) 25313 De directie van Diergaarde Blijdorp stelt alle Rotterdamse ouden van da gen in de gelegenheid in de week van 25 t-m 30 augustus een bezoek aan de tuin te brengen voor slechts f 0,10 per persoon. Dit speciale tarief geldt voor alle bejaarden uit Rotterdam, al of niet aangesloten bij de een of andere bond. H 5 6 7 9 9 10 II IZ rS V 11 H 15 rS ii 17 IS 19 10 21 rS 21 IH Sc' IS St' li Hoog van gemoed is klein van goed, zo luidde de zegswijze van vorige week. Mevrouw W. Wetse- ma-Brokmeier, Willem Buyte- wechstraat 167b, Rotterdam-6, wint deze keer de vijf gulden. De oplossingen van de puzzel van deze week kunnen weer inge zonden worden naar de Puzzel redactie, De Havenloods, West- blaak 25, Rotterdam. In de linker bovenhoek vermelden MAW 74. De oplossingen moeten uiterlijk Onder een pantalon, maillot, kousenpanty of sportkleding (vooral onder bikini of zwem pak) heeft U als foundation deze slippanty zonder jarretels nodig. Goed korrigerende panty van stevig Lycra, een prima steun gevende panty, in diverse leuke kleuren, nu voor een spotprijs- voor precies een rijksdaal- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze Lycra panties met een uitstekend korrektie vermogen, zonder jarretels, in diverse kleurtjes w.o. rood, bordeaux, marine, violet, bleu en rose, maten 40 t/m 44 dinsdagmiddag 12 uur in ons bezit Op elke regel komen drie woorden van resp. 4, 4 en acht letters. ,Elk woord van 8 letters is samengesteld uit de beide voorafgaande woordec van 4 letters. Voorbeeld: zou de om schrijving luiden „zeemansloon -« middag vrijwel", dan moest wor den ingevuld „gage noen - nage noeg". Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, van boven naar bene den, een zegswijze. 1 metalen band schuifbak ge motoriseerde hefkraan met grijper 2 klem uniek eenling 3 kleur kreupel militair 4 deel van arm overzetplaats echtbreuk 5 deel van been zandheuvel blussen 6 lichaamsdeel lat teken van Dierenriem 7 rekening bindmiddel soort pop 8 weerklank beest kostbare bloem 9 pek geestdrift uitstallen 10 pauze vogelverblijf edelsteen 11 deel van schip stip zeegod 12 Romeins keizer gemeen voor- (geld)overschrijving De opper klakte met zijn tong en riep: „Ho! Daar is wat gebeurd!" De brave hit stopte zo snel mogelijk en Zwiebelman wipte kwiek uit de slee. „Móge, Waldl!" riep hij vrolijk. „Ik was juist op mijn ronde en dacht, kom, laat ik eens gaan kijken of er nog nare dingen zijn gebeurd met die lawine van vannacht." „Die bennen d'r ook gebeurd," antwoordde Waldl. „Mijn trouwe Rexl heeft twee slachtoffers onder de sneeuw vandaan gehaald. Je weet het, Rexl heeft een fijne neus voor zul ke dingen. Ik snap alleen niet hoe die lui zo hoog in de bergen verzeild zijn geraakt, want ze zien er helemaal niet als bergtour.isten uit. Kijk maar, ze hebben gewo ne, Amerikaanse pakken aan." De opperwachtmeester begaf zich naar de twee liggende gestalten tóe, doch nauwelijks had hij een blik geworpen op het gelaat van brigadier Piet of hij slaakte een opgewonden kreet. „Da. dat is m. mijii vrind en collega uit buiten land!" riep hij. „Dat is brigadier Piet! Vooruit, Waldl, help me dadelijk ze in de slee te zetten! Ze'moeten zo - snel mogelijk naar het ziekenhuis! Goeie help, daarvoor .21 kleur sterk smakend mag ik toch zeker wel een glaasje rum hebben, niet?" hn«r»i „Niks ervan," gromde de Waldl. „De rum is voor slachtoffers en niet voor agenten." Desondanks hielp de stoere berggids enkele handjes en even later was de slee al onderweg. De dikke opper liet de zweep knallen, het paardje hinnikte blij, de belletjes rinkelden vrolijk en in pijlsnelle vaart gleed de slee door de prachtige, besneeuwde bossen van Slavonië. Elke vrijdagavond tot 9 uur open dat 13, lucht schamel 14 .gelooide huis balk opstand (ig- heid) 15 modewoede hoender inwoner van residentie 16 deel van bijenkorf panne man en vrouw 17 nerf zoogdier treurspel 18 haarstrik scherprechter offi ciële mededeling 19 aanw. v.n. woord zangstuk bezitter 20 bericht Europ. hoofdstad me delijden kleur sterk smakend regen, hagel, sneeuw 22 deel van gezicht soort hond deel van week 23 erg vals omgeslagen punt van boekpagina 24 zachtrood bewegingskunst overtreedster van gebod 25 telwoord graad ondervinding 26 wegkant deel van fornuis maand Al des* vragen worden onpartijdig be antwoord door het Consumenten Voor lichtingsbureau. Vraag da volledige brochure van olie ken op briefkaart el toppa zenden (C.VJ3.) Postbue 207 Dordrecht Nu duurde 't niet lang meer of brigadier Piet en Karei Kleuntjes lagen in een lekkere warme ziekenkamer in het groothertogelijk hospitaal te Ottoburg. Op het plaat je is trouwens duidelijk te zien hoeveel zorg er door kundige verpleegsters aan de twee herstellenden werd besteed. Maar zelden werd er zo nauwkeurig acht gege ven op het temperatuursverloop. Men lette bijvoorbeeld maar eens op de ernstige blikken, waarmee de ver pleegster het speciale termometertje betuurt, dat zij al tijd bij zich draagt ter innerlijke geruststelling van de te meten patiënt. Brigadier Piet lag met vragende ogen en een ijsblaas op zijn kop naar het kundige zustertje te kijken en vroeg: „Waar ben ik eigenlijk?" „In het hos pitaal te Ottoburg," antwoordde ze. „En wacht nou maar eens af wie er vanmiddag allemaal bij je komen. Dat zal me een pret geven!" Natuurlijk begreep Piet wel zo'n beetje wie er op bezoek zouden komen, maar dat bijna het hele leger van Slavonië zich zou presente ren, had hij toch niet verwacht. Kapitein Fritzl von Kö- penick liep voorop en had een bos bloemen bij zich en een (evensgrote doos. Iedereen had eigenlijk een ca deautje bij zich en Piet moest wel tien keer het hele verhaal van zijn vlucht vertellen. „Haha!" lachte de in specteur von Donnerwetter luidruchtig. „Dat muisje zal wel een staartje hebben! Er komt een politiek incident van, wat ik je brom Die macaronihappers zullen wel uitlevering vragen of zoiets! Maar van mij komen ze berg op! Jullie uitleveren, dat nooit!" „Nooit!!" brul den toen de soldaten. „We staan er met ons leven borg W. J. Hatenboer overleden Op 82-jarige leeftijd is te Schiedam overleden de heer W. J. Hatenboer, oud-gezagvoerder bij de Kon. Rotter- damsche Lloyd, waar hij in 1908 als stuurman in dienst trad. Hij was me de-oprichter en voorzitter van de Chr. Wordt vervolgd Zeeliedenvereniging. I

De Havenloods | 1969 | | pagina 2