19 en er kwamen weinig ingezonden stukken Levensgevaarlijke vrijbuiterij DUITSLAND VANDAAG door Cor de Back ËJHjII aller aller aller aller1 ajler aller aljer aller aller aller er aller aller alter DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1 staat nu op de autokaart nu... beduidend goedkoper Voor nog geen tientje koopt U nu de leukste en meest prak tische najaarsjasjes voor Uw kinderen. Parmantige lakjasjes op textiel- basis, sterke, waterdichte jas jes die helemaal op onze robbe doezen en op ons klimaat bere kend zijn. Deze zware kwaliteit lakplas- tic najaarsjasjes met raglan- mouwen, drukknoopsluiting en leuke zuidwester koopt U nu (zolang de voorraad strekt extra voordelig. Toen enkele maanden geleden de Westduitse automobielclub een nieuwe autokaart van Duitsland uitgaf, hebben zich opmerkelijk weinig Bondsrepublikeinen opgewonden. Wat enkele jaren geleden nog stormen van protest zou hebben opgeleverd,, werd nu voor kennisgeving aange nomen: de Adac heeft op haar kaarten de tot nu toe gebruikelijke aan duidingen „Mitteldeutschland", „unter polnischer Verwaltung" en „unter russischer Verwaltung" vervangen door respectievelijk DDR, Polen en Rusland. Ook dit keer waren er natuurlijk weer schrijvers van inge zonden stukken, die het een schande vonden dat deze gebieden op deze nieuwe manier werden aangeduid. Maar hun aantal was opvallend gering. Men leert kennelijk leven met de realiteit. En die realiteit is, dat de oostelijke gebieden (Pommeren, Silezië en Oost-Pruisen) naar alle waarschijnlijkheid wel nooit meer aan de Duitsers zullen worden terug gegeven. Ook de trouwe Sowjet-bondgenoot, de DDR, maakt geen kans, dat deze gebieden aan haar grondgebied worden toegevoegd. De realiteit is dus: niet drie maar twee Duitslanden, die volgens velen voorlopig niet en volgens anderen helemaal nooit zullen worden herenigd. lakjasjes op textielbasis maat 86-98 maat 140-152 28« Die eventuele hereniging is geen on derwerp waarvoor men vandaag de dag in de Bondsrepubliek erg warm loopt. Als je de mensen er naar vraagt is een moedeloos, vaak ook een onverschillig schouderophalen hun reactie. Sommige politieke partij en trachten de hoop nog levend te houden, evenals de congressen van de Heimatvertriebene. Deze organisaties van ontheemden ijveren onvermoeid voor volledige teruggave van alle ge bieden, die Duitsaland na 1945 is kwijtgeraakt. Defaitisme is er bij hen niet bij. Berucht zijn zo langzamer hand hun jaarlijkse „Deutschlandtref- fen" geworden. Met steeds grotere felheid ageert men tegen de zoge naamde „kolonne der bolsjewisten" die zou proberen „die Widerstands- kraft unseres Volkes zu utiterminie- ren und seinen Selbstbehauptungswil- len zu lahmen". Over die verzet- kracht en die zelfhandhavingswil zou natuurlijk nog wei iets gezegd kunnen worden, bij voorbeeld uit historisch perspectief bekeken, maar dat laat ik hier maar achterwege. Wat de houding van de politieke partijen in deze kwestie betreft moet er een duidelijk onderscheid gemaakt worden tussen de CDU-CSU en de SPD. Vooral in gesprekken met jonge ren hoorde ik vaak de verzuchting dat het allemaal lood om oud ijzer is en de leus „De SPD is de beste CDU die er ooit was" zegt ook meer dan ge noeg. Niettemin zou het ten opzichte van de sociaaldemocraten onrecht vaardig zijn als zij over één kam met de christendemocraten van Strauss en Kiesinger werden geschoren. Drie jaar grote coalitie heeft dat wel ge leerd. Voor de CDU-CSU behoort er kenning van de Oder Neisse-grens en van de DDR tot de onmogelijkheden. Wel wordt er dan doorgaans aan toe gevoegd dat deze kwesties pas gere geld kunnen worden als er een offi cieel (Europees) vredesvedrag is ge tekend, maar hóe die regelingen eruit moeten zien zullen de CDU en de CSU wel even vertellen. Hoewel het stand- „Mauer" ook wel op het verlanglijstje zal staan. Niemals De liberale FDP is innerlijk derma te verdeeld, dat het nauwelijks moge lijk is een duidelijk partijstandpunt te formuleren. Walter Scheel, de opvol ger van de IOS-bankier Erich Mende, lijkt een progressieve politiek te wil len voeren, maar in de FDP is ook de zogenaamde Duits-nationale richting sterk vertegenwoordigd. De opvattin gen van de NPD zijn zo langzamer hand algemeen bekend. Een rechts- extremistische, onverzoenlijke poli tiek die het best is samen te vatten met de woorden „Dreigeteilt? Nie mals!", zoals dat men ook op de be kende bordjes langs de Bundesstras- sen kan lezen. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver-, kopen wij deze lakjasjes op textielbasis in de maten 86 t/m 152 (ong: 1Vi t/m 13 jaar) en de kleuren rood en donker blauw, kompleet met zuidwes- Elke vrijdagavond tot 9 uur open Plannen voor kennel in Bleiswijk In Bleiswijk zullen door Van der Vorm woningbouw N..V te Papen- drecht 31 premiewoningen met ber gingen en 5 garages en 49 premiewo ningen met bergingen en 23 garages worden gebouwd. Aan de woning bouwvereniging „VeVoVeVo" te Bleiswijk is vergunning verleend voor de bouw van 41 keuzewoningen. Ver der is aan de heer P. L. Steiger ver gunning verleend voor de bouw van een kennel. Alle stukken liggen gedu rende 14 dagen voor een ieder ter in zage op de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie. Franz-Josef Strauss punt van de SPD niet erg verschilt van dat van de CDU-CSU zijn er de laatste jaren vooral toch duidelijk te kenen die erop wijzen, dat de SPD een meer realistische koers gaat va ren. Debet daaraan is vooral de bui tenlandse politiek van Willy Brandt, die voortdurend iin de wielen wordt gereden door mensen als Strauss en Schroder, maar die er toch in ge slaagd is de Duitse buitenlandse poli tiek iets meer van de geloofwaardig heid te geven waaraan zij zo sterk be- Dat klinkt allemaal niet erg opti mistisch en als men dan ook nog de Duitse pers bekijkt, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat de Westduitsers economisch dan wel tot volwassenheid zijn gekomen, maar dat hun democratisch en historisch in zicht niet vrij is van hiaten. Deson danks zijn er gelukkig voldoende hoopvolle tekenen die erop wijzen, dat ook de Bondsrepublikeinen inzien hoe anno 1969 de politieke feiten liggen. Ondanks de niet te onderschatten in vloed van de bladen van het Sprin ger-concern zijn er gelukkig nog uit stekende kranten die een juiste infor matie met nuchtere commentaren combineren. De Springer-concentratie is qua omvang kleiner dan bij voor beeld de concentraties in Engeland en verhoudingsgewijs ook kleiner dan een VNU-combinatie in Nederland, waarmee ik natuurlijk het conserva tieve stempel dat Axel Springer op zijn bladen drukt niet wil bagatellise ren. Het is niet toevallig dat uitgere kend „De Telegraaf-Nieuws van de Dag" van de Springer-persdienst ge bruik maken. De uittocht van bekwa me journalisten uit de redactie van „Die Welt" sinds het blad in het Springerconcern is opgenomen spreekt boekdelen. Gelukkig zijn er nog bladen als de Süddeutsche Zei- tung", de „Frankfurter Rundschau" en „Die Zeit". Of „Der Spiegel" ook tot deze laatste groep mag worden ge rekend is de vraag. Vooral de laatste tijd rust op het weekblad de doem van opportunisme en ook de studentenbe weging en -onlusten worden door Ru- dolf Augsteins weekblad niet altijd even objectief benaderd. Hoopvolle geluiden komen ook uit vakbondskringen. Dat Adolf von Thadden de Deutsche Gewerkschafts- bund zo fel attaqueert, is niet toeval lig. Ook de Evangelische Kirche dringt er de laatste jaren op aan, dat de Bondsrepubliek de feitelijke situa tie onder ogen moet zien en niet lan ger droombeelden moet koesteren, die in het buitenland meestal als een on gezond revanchisme worden ervaren. Het kapen van vliegtuigen begint een steeds normaler verschijnsel te worden. Gedurende de afgelopen ja ren zijn bijvoorbeeld door Cubanen tientallen vliegtuigen gekaapt. Vori ge week gebeurde dat met een Boeing van de Trans World Airli nes. Nu waren de daders leden van het Palestijnse Bevrijdingsfront. De piloot werd gedwongen naar Da mascus uit te wijken. Toen het toe stel daar was geland, werd in de neus een tijdbom gelegd. Deze we tenschap maakte, dat de passagiers in paniek raakten, waardoor enke len van hen werden gewond. Nu is er beslist geen heldenmoed voor nodig om deze vorm van piraterij te bedrijven. Iedereen kan met gerin ge hulpmiddelen een vliegtuig ka pen. Als gevolg van het feit, dat een vliegtuig uitermate kwetsbaar is, kan één man met het dreigement, dat hij een bom tot ontploffing zal brengen het personeel van het toe stel dwingen zijn bevelen op te vol gen. De piloot zal immers in de eer ste plaats aan de veiligheid van zijn passagiers denken, zoals trouwens ook zijn opdracht is. Het kapen van het vliegtuig van de T.W.A. was een willekeurige ter reurdaad, die niets met een militai re operatie te maken had. Overi gens kan men niet anders dan elke piraterij op luchtvaartgebied ver- oordelen. Burgerpassagiers worden de dupe van dergelijke daden en de schroom van een groot gedeelte van het publiek om met een vliegtuig te reizen, wordt er alleen maar mee vergroot. Uiteraard is ook bij de Israëlische luchtvaartmaatschappij El-Al de verontwaardiging over het kapen van het vliegtuig groot. Maar toch ontkomt men daar niet aan een ze ker gevoel van voldoening, omdat het hier om een toestel van een Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij ging. In politiek opzicht kan men dit zelfs als een blunder beschou wen van het Palestijns Bevrijdings front, omdat de aandacht van de publieke opinie nu nog meer gericht is op deze daad dan wanneer het een Israëlisch toestel was geweest. Wanneer El-Al alleen aan dergelij ke daden bloot staat, kan het pu bliek beslissen of men met deze maatschappij wil vliegen of niet. Wanneer ook andere luchtvaart maatschappijen bloot staan aan pi raterij, is El-Al een van de vele. Opmerkelijk daarbij is, dat El-Al on danks alles niet eens zo veel verlies lijdt. Uiteraard is het aantal passa giers teruggelopen, maar er zijn nog steeds veel mensen, die vol doende vertrouwen in deze maat schappij hebben om er mee te vlie gen. Bij een gedeelte van hen speelt fatalisme daarbij ook een rol, maar dat neemt toch niet weg, dat El-Al, ondanks mindere resultaten, kan blijven doordraaien. Inmiddels heeft de Ifalpa, de interna tionale federatie van verenigingen van piloten, een krachtig protest la ten horen tegen deze vorm van pira terij. De federatie heeft zelfs ge dreigd 24 uur te zullen staken, wan neer de Israëliërs, die, thans nog vast worden gehouden, niet voor 8 september zijn vrij gelaten. Boven dien heeft de Ifalpa geëist, dat de daders van deze luchtroof, evenals die van eventuele volgende, streng zullen worden gestraft. Het vreemde daarbij is. dat de Ifalpa in dat protest vrijwel alleen staat. De luchtpiraten, die bovendien het toestel nog zinloos vernield hebben, komen in Damascus niet voor een rechter. Geen enkele regering heeft dit ook geëist. Het begint er veel op te lijken, dat luchtpiraten een soort legale vrijbuiters zijn, wanneer ze maar een bepaalde politieke achter grond voor hun daad kunnen aan wijzen. Dat is in het jaar 1969 een waanzinnige en levensgevaarlijke situatie. de Bondsrepubliek gefaald. Voor hen blijft dan als enige mogelijkheid de Apo over, de buitenparlementaire op positie, waar het besef dat ook de Bondsrepubliek ten onder zal gaan aan de ziekteverschijnselen van de westerse consumptiemaatschappij heel sterk leeft. Dat bepaalde groepen jongeren methoden gebruiken die ave rechts werken en die de aversie van de gezapige, bevredigde Bundesbürger tegen het „langharige L tuig" alleen maar groter maken, valt,*" te betreuren. Voor de jonge generatie is de „Bewaltigung der Vergangen- heit" in ieder geval een feit gewor den. De „aussenparlementarische Oppo sition" is inmiddels druk bezig nieuwe methoden en taktieken te ontwerpen en aan de praktijk te toetsen waar door men eindelijk ook de meerder heid der arbeiders kan aanspreken. Het blijft natuurlijk de vraag of de ar beiders eigenlijk wel geïnteresseerd zijn in ingrijpende maatschappelijke hervormingen. In sommige steden (Hannover, Saarbrücken) zijn linkse groepen de straat opgegaan om te protesteren tegen tariefsverhogingen van het openbaar vervoer. De sympa thie van de kant van de bevolking was zo groot, dat de betrokken stadsbestu ren en vervoersbedrijven maar snel van tariefsverhoging afzagen. De Apo zal zich de komende tijd op dergelijke concrete, voor iedereen aanspreekba re acties richten, zodat zij misschien een deel van haar verloren goodwill zal terugkrijgen, een goodwill die haar hoogtepunt vond toen Benno Oh- nesorg door een politiewachtmeester werd doodgeschoten tijdens het sjah- bezoek aan West-Berlijn op 2 juni 1967. Latere Apo-activiteiten hebben veel schade berokkend. Ook de bladen die aanvankelijk een welwillende hou ding tegenover de acties aannamen, zijn in een later stadium met de wol ven mee gaan huilen. Dat het niet al leen bij gehuil is gebleven, blijkt, als men ziet hoe bij voorbeeld in West- Berlijn universitaire en andere docen ten werkeloos (geworden) zijn, omdat hun contacten met de Apo de stadsbe stuurders niet aanstonden. nu... beduidend goedkoper Ideaal naar school, naar Uw werk en als U even gaat winke len, dat is dit fiets- of brom fietskoffertje beslist. Stevig fiets- of bromfietskof fertje van vrolijk geruit water dicht plastic met royaal kunst stof handvat, koperkleurige knipsluiting en beschermdop- pen op de bodem. Een royaal koffertje dat in de bekende metalen mandjes past, maar evengoed onder de snel binders een plaats vindt, nu voor nog géén vijf gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze plastic beklede fiets- of bromfietskoffertjes in diverse leuke schotse ruiten, bodemoppervlak 20 x 25 cm, 20 cm hoog, voor Elke vrijdagavond tot 9 uur open Gitn tel, afschrift, best HunnH Enkele reis Mao Op een geheel eigen, originele wijze reageerde de burgemeester van Ham burg, Herbert Weichmann. In een toe spraak beloofde hij dat de stad Ham burg de kosten op zich zou nemen om de Mao-schreeuwers naar het gelukki ge Mao-rijk te vervoeren. In het stu dentenblad „Unilife" verschenen al spoedig coupons voor geïnteresseerden in een kosteloze emi gratie naar Rood-China. Er waren meer dan honderd gegadigden en vol gens de perschef van het gemeentebe stuur krijgen ze inderdaad allemaal een enkele reis Peking, toeristenklas se, 2207 mark. Retourtjes waren er niet bij. Oppositie Maar het is vooral de jeugd die de finitief een streep onder het verleden heeft gezet. Voor de meeste jongeren ucm seven „aanaa is de DDR een andere land, een hoefte heeft De prijs die de Bondsre- vreemde mogendheid, waar dan wel publiek van het communistisch blok "raar" voor een eventuele erkenning van de Oder-Neissegrens vraagt, is niet be kend, maar de relatie tussen West- Duitsland en West-Berlijn zal zeker genormaliseerd moeten worden, ter wijl het verdwijnen van de beruchte Duits gesproken wordt, maar waar mee men zich niet bijzonder verbon den voelt. De studentengroeperingen in West-Duitsland bekommeren zich niet om de teruggave van de oostelij ke gebieden. Voor veel jongeren heeft ook de parlementaire democratie in DRIVE-IN-DÏENSTEN De Sj aloomgroep organiseert elke zondagochtend Drive-In-diensten „voor mensen onderweg" in restau rant „Bijhorst" te Wassenaar (via duct rijksstraatweg Den Haag - Was senaar) De agenda voor september is ala volgt: 7 sept. mr. T. de le Marre, Dor drecht: hoeren, tollenaars en hippies. 14 sept.: ir. H. Vredeling, lid Tweede Kamer voor P.v.d.A., lid Europese parlement: De Europese eenheid: nieuwe machtsvorming of een stap op de weg naar een wereld. 21 sept. Sja- loomgroep: De vrede zal ons een zorg zijn. 28 sept. Dr. H. P. M. Godidijn: Marcuse: waarheid of waarschuwing. De diensten beginnen om half elf. Er is een kindercrèche aanwezig. Het is zaterdagmiddag. Tegenwoordig woon ik niet ver van een synagoge. Ik kijk uit m'n raam. Daar gaat een joods gezin. Vader met de oudste zoon voorop, en daarachter twee meisjes en nog een jongen. Moeder is er niet bij. De vader heeft een baard en een hoed op en de jongens dragen kleine witte kapjes op het zwarte haar. Vader loopt met zijn zoon te praten. Ik denk aan die woorden uit het Oude Testament: Als uw zoon u vraagt.... En dan moet de vader hem het verhaal van de uittocht en van Pascha vertellen. Ik kan ze niet horen spreken dus ik weet niet waarover het gaat. maar dat doet er ook niet toe. Daar gaan ze, een gezin in de grote stad. Ver van het land waar ze vandaan ko men. Ver in de verstrooiing, in deze noordelijke stad. Ik denk over ze na. De jongens scha men zich niet dat ze naar de syna goge geweest zijn. Ze stoppen hun vreemde kapjes buiten de synagoge niet angstvallig in hun zak. Ze lopen er frank en vrij mee. Zo moet het ook. Je hoeft niet te demonstreren maar er is ook geen enkele reden om het te verbergen waar je ge weest bent. Al zou iedereen het dwaas vinden om nog naar de syna goge of naar de kerk te gaan, alleen een slavenziel, een bangerd zal het trachten te verheimelijken. Maar er is nog iets dat me treft. Het is een gezin. Laat de moeder er niet bij zijn, waarom weet ik niet, maar het is een gezin. Een echt gezin, in vrede en eenheid. Ik weet niets van dit gezin en er zal ook wel onenig heid zijn en er zal wel alles zijn wat ook in andere gezinnen aanwezig is, maar zo gaan ze daar, als een stuk vrede van de sabbat. Je kunt een gezin bezig zien, eendrachtig met het in- of uitpakken van de kam- peerspullen of met het samen schoonmaken van de auto en het kan je goed doen, maar hier is meer. Hier is meer dan een insti tuut dat zo waardevol is en waarom we roepen vandaag, nu er zoveel te doen is tussen ouders en kinderen en nu kinderen van 14 en 16 jaar slapend in de grote1 stad worden aangetroffen. Een instantie die we zo nodig hebben, gezond gezin. En niemand zal dat kunnen ontkennen. Ida Gerhardt schreef: drie maal per dag naar vaste wetten nemen zij hun eigen plaatsen in en gaan zich om de tafel zetten van haat eendrachtig, het gezin. Toch zag ik daar nog iets anders op straat lopen. Die kapjes en die hoed van vader op deze warme zaterdag zeiden me iets anders. Hier was iets in dat op straat lopen dat getuigde van een achtergrond. Deze mensen kwamen samen uit het leerhuis, uit het huis waar een mens komt om te horen en te leren, omdat hij het zelf niet weet, omdat hij met al zijn ken nis en verworvenheden de overtui ging heeft dat het essentiële hem al te gemakkelijk ontgaat als hij hier niet komt om te luisteren en dat ook het essentiële van zijn doen en laten in de mist verdwijnt als hij hier niet komt om de lof Gods te zingen. Dat was het. Dat droegen die vjjf bjj zich, die vader en die zoon, voorop pratend en gesticulerend en die drie er achter, ook in gesprek. Al kon ik er niets van horen en al spraken ze misschien over heel andere dingen, zoals ze daar liepen waren ze een getuigenis. Stil en vreemd in deze grote stad, waar in de city op dit moment duizenden achter elkaar schuifelden, over het asfalt en door de draaideuren van de kooppalei zen. Stil en onopvallend, maar ik hoorde het en zag het. MEDEMENS

De Havenloods | 1969 | | pagina 19