mm i JLWMZEN -m "98* Met Andere Woorden DEHAYENIOODS Brigadier Piet en de semi-prof jrfs Ui 2 DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1969 Geen ehaos "70 Mevrouw M. Ouwehand-Hartree is een van de ijverige voorvechtsters van de actie „Schoon Schip", die mede dankzij haar inspanningen wat meer weerklank bij de vooral jeug dige Rotterdammers lijkt te vin den. Mevrouw Ouwehand ziet met zorg het jaar 1970 naderen. Het jaar van Communicatie '70. „Met al die mensen, die dan naar Rotterdam bo men, moeten we zeker zongen, dat de stad schoon is", zegt ze, „anders kun nen we beter spreken van Chaos '70". De suggestie die ze doet is: „Als iede re Rotterdammer nou es een papier tje opraapt en er géén meer op de straat gooit, dan is de stad zo schoon." Al vaker heeft mevrouw Ouwehand succes gehad met haar acties. Een paar weken geleden, op een van de mooie zomerse dagen, greep ze de mi crofoon van de omroepinstallatie in het Kralingse Strandbad en riep alle kinderen op, om gezamenlijk Jhet bad schoon te maken. Alle papiertjes, be kertjes, schillen, kortom al 'het afval moest verzameld worden en in een grote papiermand gedeponeerd. En thousiast togen de kinderen aan het werk en binnen eenhalf Uur was het terrein schoon. Ze kregen er allemaal een kleine beloning voor. Niet alleen die ene dag was deze actie een suc ces; later vernam mevrouw Ouwe hand, dat de kinderen ook de dagen daarna de rommel verzamelden en in de afvalmanden deponeerden. Overigens richt de actie Schoon Schip zich vaak tot de jeugd. Alle kleuterscholen in de stad hebben drie verhaaltjes toegezonden gekregen, die in de klas voorgelezen kunnen warden door de juffrouw. Alledrie de verhaal tjes hebben het thema: houdt je stad schoon. Ze vertelt het verhaal van een kleu terschool in de buurt van de Kruiska de waar een maquette van een stad was gemaakt. „Wat ontbreekt er nu nog aan?" vroeg de onderwijzeres op zeker moment. „Een prullemand" was het triomfantelijke antwoord van een van de kleuters, die kennelijk goed geluisterd had naar de wijze raad. „Tja" zegt mevrouw Ouwe hand, „de grote mensen gooien het vuil op straat de kleuters gooien het in de bakken!". De actie Schoon Schip zal tot 1970 in handen van particulieren blijven daarna wil men het overdragen aan de ROTEB. Mevrouw Ouwehand zoekt nu nog wat mensen die eens een middag beschikbaar willen stellen, om te zorgen dat C '70 geen Chaos '70 wordt. Het adres is: Brahmslaan 23, tel. 227095. Prijs Ronnie Tober, die in juni heeft mee gedaan aan een songfestival in Athe ne, kreeg daar geen prijs voor zijn muzikale prestaties, maar wel een prijs voor het feit, dat „hij werd be schouwd als de sympathiekste en de zich het meest voorkomend en correct gedragen hebbende artiest gedurende de loop van het festival." Aangezien aangesloten bij de N.H.H.P., wordt elke donderdag huis aan huis bezorgd in: 10. STADSEDI TIES ROTTERDAM, Rotterdam rechter Maasoever-Capelle a. d. IJssel - Bergschenhoek - Bleis- wijk - Berkel en Rodenrijs - Nieuwerkerk a/d IJssel. Oplage 167.500 ex. EDITIE SCHIEDAM Schiedam - Kethel. Oplage 28.500 ex. EDITIE VLAARDINGEN Vlaardingen - Maassluis - Maas land - Maasdijk - Hoek v. Hol land. Oplage 34.000 ex. EDITIE KRIMPENERWAARD Krimpen a/d IJssel - Ouderkerk a/d IJssel - Krimpen a/d Lek - Lekkerkerk - Schoonhoven - Stolwijk - Bergambacht - Am- merstol - Berkenwoude. Oplage 14.500 ex. ADVERTENTIES: tot woensdag 10.00 uur v.m. Hoofdkantoor Rotterdam. Vlaardingen: vert. M. Poot, Parkweg 132. Telefoon 351620. Schiedam: vert. N. v. Zetten, Dieselstraat 10. Tel. 370244. Krimpenerwaard: vert. A. Maat Gr. Hendr. v. Nassaustr. 36, Ouderkerk a/d IJssel. Telefoon 01808 - 469. REDAKTIE: Hoofdkantoor Westblaak 25, Rot terdam. Telefoon 010 - 13 21 70. Schiedam: L. 't Hart, Bach- plein 97. Telefoon 35 38 47. Vlaardingen: A. Struys, Fa zantlaan 259, Vlaardingen-Holy Telefoon 34 10 31. LEZERS-SERVICEDIENST: Mocht men De Havenloods niet ontvangen hebben, dan gelieve men vóór vrijdagmiddag 12.00 uur te bellen 13 91 70 (voor de Vlaardingse editie 34 43 49) waarna de krant alsnog wordt bezorgd. Ronnie Tober '\Aaor de prijsuitreiking al verdwenen was uit Athene, zal de Griekse ambassadeur in Nederland hem die onderscheiding alsnog toe kennen tijdens een radio-uitzending van de Tros. Dit alles was voor André Meurs, hoofd van de Tros-radio, aanleiding om op te merken:„Terwijl veel jonge zangers en zangeressen in overeen stemming met de pop-cultuis er juist trachtten op te vallen door extrava gantie in kleding, haargroei of gedrag werd het in Griekenland, de bakermat toch van onze cultuur, wetenschap en beschaving, juist Ronnie die opviel door gewoon zichzelf te zijn in goed zittend pak, fris overhemd en ver zorgd kapsel. Gelukkig hét land, waar men dit nog weet te waarderen al zou men mededogen moeten hebben met een tijd, waarin men welgemanierd heid een onderscheiding waard acht." Wij willen er niet veel aan toevoe gen, omdat.de uitspraken van André Meurs eigenlijk voor zichzelf spreken. Alleen dit: Gelukkig het land, waar men dit nog allemaal mag zeggen, al zou men mededogen moeten hebben met een man, die de domheid van zijn eigen woorden kennelijk niet begrijpt. Rapport Nylonjacks voor jongens en meisjes meï c°puch°nei extra warme voe ring, een speciale g najaarsaanbieding, r om ze te verwennen. I Maten 98 t/m 170 Maat 98 Id. st. p. maat kleding rssïiira iÉS""1» „Rotterdam doet niet geheimzinnig met het rapport. Het is nooit de be doeling geweest de inhoud ervan openbaar te maken. Rotterdam laat zoveel rapporten maken, die niet in de publiciteit komen," aldus de woordvoerder. De woordvoerder is die van de gemeente Rotterdam, die dit zei tegen een verslaggever van het Rotterdamsch Nieuwsblad over het rapport van Arthur D. Little aangaan de de vestigingsplaats van een We reldhandelscentrum. Dit wilden we ten overvloede toch nog maar eens een keer signaleren. Varen Anneke Jongeneel uit Nieuwerkerk schreef ons de volgende brief over een bootreisje dat ze gemaakt had: „We vertrokken die morgen om 10.10 uur vanaf de Maasboulevard te Rotterdam. Langs verschillende scheepswerven vaarden we. Daar werd gewerkt. De meesten hin gen over boord van het in aanbouw zijnde schip te lummelen. Het is niet aan te raden om als onervaren zeeman de Biesbosch in te gaan. Er wordt nml. nergens een vaarroute aangegeven. Dus zoeken Vroeger schijnt de Biesbosch één en al dorp geweest te zijn. Om pre cies te zijn:72. En op een goede, of liever gezegd: kwade dag waren ze opeens verdutfnen. Hoe dat gebeurd is weet niemand. Zelfs de geleerden kunnen er alleen maar alleen maar naar gissen. Het water waardoor we vaarden was het Franse water. Water dus van Pompidou. Wat zal die man veel bier gedronken hebben zeg. Ontzet tend Een groot gedeelte van de Bies bosch gaat men afdammen. Ik weet niet zo precies hoe men dat noemt. Maar waarom ze het doen weet ik wel. Het is nml. voor de drinkwater voorziening van Rotterdam. Als u dus nog een keertje van de Biesbosch wilt genieten zult u het toch echt dit sei zoen nog moeten doen. Zelfs nog voor 6 september. Dan sluit het vaarsei- zoen van Tieleman nml In 1711 is Willem Friso bij de Moer- dijkbruggen verdronken. Het is daar ongeveer 16 meter diep. Men zegt dat hij van de veerpont is afgekukeld. Maar dat zullen we maar met een korreltje zout nemen. Waarschijnlijk is hij er afgeduwd. Pechlamp We gaan een dolle tijd tegemoet: de wet op het gebruik van de voorbe hoedmiddelen is de laatste barrière (Eerste Kamer) gepasseerd. Reeds nu is er een verbitterde slag gaande* tussen de fabrikanten van rubberwa ren. Inzet is de plaatsing van de con doomautomaten in winkels café's enz. Vooral voor een gunstig plekkie op een muur worden dikke prijzen be taald. Wanneer men meer dan twee gros, dus 288 stuks koopit krijgt men bovendien van een Amsterdamse con doom-industrieel eên pechlamp ca deau. Per slot van rekening heten die dingen in de volksmond niet voor niks kapotjes. Te breed Sinds de zieltogende AVRO-club zich door een fusie met de florerende Televizier-business van de ondergang als A-omroep redde, zet het voortdu rend een grote mond op tegen de NOS, voorheen NTS. Het is duidelijk dat de jongens van Slotemaker en Sie- be nu weer durven. Nu weigert de AVRO weer een half uurtje zendtijd af te staan aan de NOS op Prinsjes dag, waarin de omroepstichting een discussie tussen de politieke voorman nen over de miljoenennota had willen uitzenden. Net als in de voorgaande jaren. De AVRO die ook regelma tig deelt in de door de NOS niet-ge- bruikte zendtijd vindt dat de NOS het begrip „ontmoetingsprogramma" te breed interpreteert. Wij zullen het zelf wel verzorgen, zegt ze. Zeker, Ferrietje Hoogendijk zal ons wel weer wat voortoveren in Elsevier- stijl. En'als die verkouden is, hebben we altijd nog de 136 en 137ste afleve ring van Peyton Place. nu... beduidend goedkoper Zoekt U een echt huiselijk tafelkleed? Kom dan nu naar onze eerste etage oni zo'n fraai velvet tafelkleed te kopen. Velvet tafelkleden (U kent ze vast wet deze fraaie kleden met velours effekt), in gedekte kleurstelling en de royale maat 130 x 160 cm. Deze kleden, die licht-, kleur en wasecht zijn, koopt U nu voor minder dan de halve prijs, voor nog géén veertien gi velvet tafelkleed 130x160 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze velvet tafelkle den in gedekte kleurstelling, 130 x160 cm, Elke vrijdagavond tot 9 uur open DIENSTENCENTRUM 1 thenesserdijk 45®, zoekt vrijwilligers, wagen, vk" 1. Eyk' tel. 371049* WASAUTOMAAT Al deze vragen worden onpartijdig be antwoord door het Consumenten Voorlichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Consumenten Voorlichtingsbureau gratis ter inzage. (blokletterss.v.p.) Als oplossing van de puzzel van vo rige week kon volstaan worden met de vier kledingstukken: jurk, kiel, cape en hemd. De heer W. J. Bingley, Jozef Oreliosingel lil, Schiedam wint de 5 gulden. De oplossingen van deze week kun nen weer opgestuurd worden naar de Puzzelredactie De Havenloods, West- blaak 25, Rotterdam. Ze moeten uiter lijk dinsdagmiddag 12 uur in ons bezit zijn. In de linkerbovenhoek vermel den MAW 76. Op elke regel komen drie woorden van vijf letters. De laatste twee let ters van het eerste woord zijn de eer ste twee letters van het tweede woord en de laatste twee letters van het tweede woord zijn de eerste twee let ters van het laatste woord. Voor beeld: zou de omschrijving luiden „werpstrik - eenvoudig - uitbouw", dan moest worden ingevuld „lasso- berker" lasso - sober - erker. Bij juiste oplossing leest men in de cir keltjes, van boven naar beneden, de namen van twee hoofddeksels. 1 verreschrijfapparaat - uitspatting - plaats in W.-Duitsland 2 kleur - baai, kreek - breedvoerig 3 verkoudheids- verschijnsel - baar - verkoop 4 soort steppe - rust - plaats in Utrecht 5 lij zig spreken - ten slotte - tussenvoe ging 6 soort crème - dis -geweidra- gend dier 7 krachtig - eens - oosterse godsdienst 8 telwoord (Frans) - motto - zitplaats 9 gerecht (gemalen) - rang telwoord - lus, haarlint 10 horde - zuurdeeg - keuken gerei 11 strijdperk - soort leer - kleur 12 koning van Is raël - boom - rangtelwoord 13 grote hoeveelheid - bosgod - muze van het minnedicht 14 soort koffie - Eskimo vaartuig - bezit van boer 15 vrouwen verblijf - smeltglas - Homerus' hel dendicht 16 telefoonroep - schuifraam- pje - verdovende stof 17 arbeidzaam - damp - Griekse letter 18 overtreding van gebod - dispuut - kaartenboek 19 plaats in het Gooi - eten - vast 20 Mo hammedaanse bedevaartplaats - oor logstuig - nonsens 21 ten eerste - afge mat - gedeeltelijk 22 model - li chaamsdeel - schuldig 23 alle twee - duivel - schande 24 dit - muziekstuk - Scandinavische taal 25 praalgraf - bouwspecie - beneden 26 kantstrook - gebaar - liefelijk. Brigadier Piet en Karei Kleuntjes waren gelukkig kerngezonde jongemannen, zodat het niet lang duurde of ze waren de gevolgen van hun vlucht weer helemaal te- boven gekomen. De ontroerende zorg van de vele ver pleegsters had daar natuurlijk ook het nodige toe bijge dragen, maar de hoofdzaak van hun voorspoedige herstel was toch wel het feit geweest, dat ze zich veilig geborgen wisten in de knusse beslotenheid van het vorstendomme tje Slavonië. Ze waren nu alweer zó ver hersteld, dat ze op gezette'tij den een wandelingetje door de stad mochten maken. Daar genoten ze dan intens van de vele eeuwen oude geveltjes, maar dat mag natuurlijk geen wonder heten, want ze kwamen nu eenmaal uit een land, waar iedereen werkelijk dol is op oude kunst en cultuur. In we zen moet men in ons eigen landje niets hebben van al die nieuwerwetsigheden. Daarom rijdt er ook nog nergens een ondergrondse en er is nog steeds geen officiële voet balpool. We zien trouwens wel, dat de beide heren hun Iedere vrijdagavond Uw koopavond Brigadier Plet en Karei Kleuntjes stelden hun vertrek geen minuut langer uit dan strikt noodzakelijk was. Ze regelden snel hun afscheid, renden als het ware naar het station, kochten kaartjes en stapten in de eerste de beste sneltrein, die van Ottoburg via Parijs naar Bonckelhoven liep. Nu valt het gemakkelijk te begrijpen, dat ieder een, die ook maar eventjes meende belangrijk te zijn in Ottoburg, aan het station afscheid kwam nemen. Inspec teur von Donnerwetter ging zelfs nog een beetje verder. Die deed zijn afscheid vergezeld gaan van een officiële speech en zette daarvoor de speciale driekante steek op. Ook opperwachtmeester Zwiebelmann had voor een ver rassing gezorgd en hèd het politiedmuziekkorps doen op draven. Dat korps bestond weliswaar maar uit twee man, maar dat gaf niet, want ze maakten lawaai genoeg en bevorderden duidelijk de toonkunst. Ja, en toen was dan eindelijk het ogenblik aangebroken, dat de trein vertrok. Sissend en puffend zette het gevaarte zich in be weging, waarmee dus een eind was gekomen aan het verblijf van Karei Kleuntjes en brigadier Piet in het gastvrij Slavonië„Jij bent hier een paar wekën ge leden in zo'n fluitend straaljagerdink naartoe gekomen hè"? vroeg Karei aan zijn bevrijder, die van een fikse sigaar zat te genieten. „Dat klopt", bevestigde deze. „Dan ben ik blie, dat we met de trein teruggaan", vervolgde de voetballer. „Jonge, jonge, jonge, wat hê'k toch een hekel an die vliegdingen. Daar gao ik van mein leven niet in!" Wordt vervolgd LADEN EN LOSSEN ZONDER BETALEN De Verkeersdienst Rotterdam maakt erop attent dat elke vrije plaats bij een parkeermeter voor on middellijk laden en lossen van goede ren kan worden gebruikt, ZONDER dat de meter hiervoor in werking be hoeft te worden gesteld. Het is regel matig gebleken dat terwijl er plaats bij de parkeermeter vrij is dergelijke handelingen op de rijbaan geschieden, hetgeen de doorstroming van het verkeer bemoeilijkt. uit ons tuincentrum In ons Tuincentrum tweede etage verkopen wij voorjaars- bloeiende bollen, waarmee U in tuin of op balkon vanaf het prille voorjaar tot eind mei toe, de prachtigste kleureffek- ten kunt bereiken. Reeds nu brengen wij een unieke koliektie bollen met meer dan 80 verschillende soorten en kleuren, bollen die het in het komende voorjaar prachtig zullen doen en die U nooit voordeliger kunt ko pen. Een koliektie met o.a. tulpen, hyacinthen, narcissen, krokus sen, blauwe druifjes, irissen en sneeuwklokjes, per soort op naam in zakje verpakt voor nog géén gulden. eigen kostuums verwisseld hebben voor dat prachtige, stoere, nationale kostuums van Slavonië. Dat moest ook wel, want Karel's pak was totaal naar zijn grootje. Zelfs de beste kleermaker van Ottoburg kon er niets meer mee beginnen. En het geleende pak van brigadier Piet was er niet veel beter aan toe. Ze waren dus wel gedwongen ge weest zo'n pakje aan te trekken met een ongedwongen leren broekje en een vlug jagershoedje. „En nou wil ik wel weer 'es terug naar mien va", gromde Karei na een tijdje. „Het bennen hier beste mensen, daar za'k niks van zeggen, maar ik loop gewoon voor Jan Klaassen met dat rare pakkie an. En van de bergen hê'k ook genoeg. De een is nog hogerder dan de andere. Geef mien het vlakke land maar". Datzelfde zei Karei ook tegen de dokter, toen die het tweetal voor de laatste maal onder zocht. Toen nam deze zijn geleerde brilletje van de neus qn zei: „Wat mij betreft kunnen jullie gaan. Jullie zijn volledig hersteld 8 darwin tulpen gemengd 3 hyacinthen gemengd 8 narcissen gemengd 15 krokussen gemengd 24 blauwe druifjes 24 irissen gemengd 15 sneeuwklokjes Vanaf vrijdagmorgen 9 uur kunt U uit een grandioze kol iektie Uw voorjaarsbloeiende bollen kiezen, voor prijzen die uniek zijn. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Weekeudconferenttie over gemengde huwelijken De problemen die rijzen wanneer kerkelijk en niet-kerkelijk gebonden mensen met elkaar willen trouwen, zullen centraal staan op een weekend- konferentie op 11 en 12 oktober, dat georganiseerd wordt door het vor mingscentrum Den Alerdinck te Laag-Zuthem (bij Zwolle) in samen werking met het Humanistische Ver bond. Mevrouw mr. dr. M. Rood-de Boer te Amsterdam (humaniste) en ds. A. Klamer van het radiopastoraat te Hil versum zullen tijdens dit weekend de problemen en mogelijkheden formule ren, die rond deze „gemengde" (ker- kelijk-niet kerkelijk) verlovingen en huwelijken ontstaan. Dit weekend is een variant op de kontaktweekends, die Den Alerdinck organiseert voor kerkelijk-gemengd verloofden en gehuwden. Voor opgave en inlichtingen kan men zich richten tot de administratie van Den Alerdinck, post Laag-Zu them, tel. 05290-284. Op zondag 7 september wordt de openingsdienst gehouden van de aca demische gemeenschap in Rotterdam. De dienst wordt gehouden in het ge bouw van de NEH, Burgm. Oudlaan 50, aanvang 11.30 uur. Voorganger is de studentenpredikant drs. H. Steen- dam. f

De Havenloods | 1969 | | pagina 2