0 ■0 Tegenwoordig worden ze liever chauffeur' 'dj - Hans Degreef gaat Schiedam verlaten 4 LAATSTE GOUDSE PIJPENMAKER: Kaarten voor Kamertheater Plannen voor scholenbouw Achterstand onderhoudswerk bestratingen toegenomen Instuifprogramma GEVONDEN VOORWERPEN DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1969 55 .55 De pijpenmaker ij is een beroep dat bijna is uitge storven. Het ambacht werd in 1750 door .ongeveer 10.000 mensen beoefend; nu zijn er in Gouda, van oudsher de stad van de pijpenmakers, nog slechts drie mannen die pijpen maken. Twee hebben de a.o.w.- grens al lang overschreden. Leen de Jong, 78 jaar, is een van hen. Elke donder dagochtend als de traditionele kaasmarkt wordt ge houden, maakt hij in het bijzijn van vele toeristen de echte stenen Goudse pijp. Zijn ambacht en de ge reedschappen hebben een geschiedenis van bijna 400 jaar, een geschiedenis die begon in het Gouda van 1617. Toen startte de Engelsman William Baernelts de eerste pijpenmakerij. Deze Engelsman, die zijn naam later veranderde in Willem Barends, was met vele landgenoten om politieke of godsdienstige redenen uit zijn land gevlucht en had dienst genomen bij het huurlingenleger van Prins Maurits. Toen de tijden niet meer zo roerig waren vestigden zij zich in Holland en namen daar hun oude stiel weer op- pijpen maken. Zo maakte de naar Indiaans model ge- maakte pijp een grote vlucht. Het „toeback suygen" raak te in zwang. De overheid deed een vergeefse poging een stokje voor dit onbetamelijk genoegen te steken.... Intussen deden de Engelse emigranten goede zaken tot groot genoegen van de Goudse pijpenmakers, die hun leermeesters het liefst zo snel mogelijk zagen vertrekken Het gekrakeel resulteerde in 1660 tot het oprichten van een gilde. Er werd bepaald dat iedere pijpenmakerij één merk mocht voeren en dat het produkt aan vastgestelde kwaliteitseisen moest voldoen. Om het produkt te beschermen be sloot men anno 1665 op de Nieuwe Ha ven een pijpenmarkt in te richten. Van toen af was het een ieder verbo den zijn pijpen elders aan de man te brengen. Deze maatregel bracht de concurrentén een gevoelige slag toe. De status van de pijpenmakers groei de en ook andere ambachten pikten een graantje mee, zoals de pottenbak ker in wiens oven de pijp werd gebak ken. Half Gouda stond in het teken van de pijp. Na de vette jaren kwamen de ma gere in zicht. Binnenlandse concur rentie trachtte de Goudse pijp de das om te doen en toen dit gevaar afge wend was, kwam Napoleon de gena deklap geven. Het gilde overleed in 1798 en in 1806 telde de pijpenmakerij nog maar 30 bazen die een armoedig bestaan leidden. Het neuswarmertje, het gou- de eindje, de lange gouwenaar en die van één meter, allemaal waren zij de sigaar. (Die had overigens zijn intre de gedaan in 1821). Alleen nog in het veel te weinig be zochte pijpenmuseum De Moriaan proeft men iets van de vervlogen sfeér. Men ziet er het gildebord met de erkende merken, een antieke pij- penmakerswerkplaats en natuurlijk 1 TÈio pijpen. Maar het is voorbij. De Ijpenmakerij is folklore geworden. Leen de Jong's handen kneden nog de klei. ,,Ze doen het niet meer", zegt hij, „ze worden liever chauffeur". Op de dag voor de Vredesweek be gint geven de Samenwerkende Vre desgroepen en de stichting Oriëntatie een „Kamertheater". Enige weken geleden publiceerden wij daar al over, maar toen was nog niet bekend waar het spel gespeeld zou worden en hoeveel het zou gaan kosten. Het Ka mertheater, een gesimuleerd kamer debat, zal worden gehouden in zaal Koinonia, Mauritsweg 28. De toe gangsprijs zal f 2,- gaan bedragen. Nog even voor de volledigheid: ie dereen is welkom en kan deelnemen aan het theater, 's Middags om vier uur op zaterdag 20 september is in Koinonia gelegenheid deel te nemen aan de voorbereiding. Men ontvangt dan informatie over het onderwerp dat behandeld zal worden in het debat dat 's avonds om half acht begint. Kaarten zijn verkrijgbaar bij De Ha venloods, Westblaak 25 en telefonisch te bestellen op nummer 010-335023. Jongerenprotest tegen gevestigde orde „Protest tegen de gevestigde orde", zo luidt het thema van een weekend- konferentie voor (oudere) gerefor meerde jongeren op 11 en 12 oktober 1969 in het vormingscentrum Den Alérdinck te Laag-Zuthem (bij Zwol le), georganiseerd door de gerefor meerde Stichting Gemeentetoerus ting, Drs. E. van de Brink te Leersum, historicus en medewerker van de Fe deratie van Vormingscentra, zal on der de titel „gezag en ongezeglijk- heid" aspekten van de hedendaagse gezagskrisis bespreken. In interesse- groepen zal daarna worden ingegaan op verschijnselen van onzekerheid bij gezagsdragers en rebellie en oppositie bij gezagsonderdanen op de terreinen van kerk, onderwijs, gezin, politiek en bedrijfsleven. De zondagmiddag is gereserveerd voor een kreatief bewegingsprogram ma o.l.v. mej. M. J. Balm van het werkcentrum voor Kreatief Spel te Amsterdam. Voor opgave en inlichtingen: Stich ting Gemeentetoerusting, Corn. Bloe- maertsingel 14, Rotterdam-14, tel. 010-202949 of Administratie Den Alér dinck, Laag-Zuthem (Ov.), tel. 05290- 284. Weekend oud-leden CJV Liefde Vrede VLAARDINGEN Op de „Inge- berg" te Oud-Leusden organiseert de kring van oud-leden van L V op 4 en 5 oktober een bijeenkomst. Hier aan wordt onder meer meegewerkt door de heer J. de Weger uit Zeist. Opgave bij de secretaris van de oud- ledenkring. de heer H. Assenberg, Dillenburgsiriigel 372. telefoon 346841. Op 15 november wordt in de grote zaal van gebouw Triangel de winter vergadering gehouden. Het is de be doeling dat onder regie van de heer van der Vlies een toneelstuk wordt op gevoerd. Hans Degreef, voorzitter van TSF, voorzitter van de SBLO en dagelijksbestuurder van de sport raad gaat Schiedam verlaten. De greef via Den Haag nu al weer ge ruime tijd geleden in Schiedam terechtgekomen, heeft zich in het Schiedamse sportleven ontpopt als een dynamische figuur en een groot organisator. Hoewel het al geruime tijd in de pen was dat de heer Degreef zeer waarschijnlijk door zijn werkgever, Philips, op een andere plaats gezet zou wor den, is de overplaatsing toch nog, zeker voor het Schiedamse sport leven, als een donderslag bij een heldere hemel gekomen. De reorganisatie bij een dochteron derneming van Philips heeft tot ge volg gehad, dat het Rotterdamse be drijf, waarvan de heer Degreef be drijfsleider was, wordt opgeheven. De heer Degreef gaat nu een zelfde func tie vervullen bij dat bedrijf in Am sterdam. Het is bekend dat de voorzit ter van de SBLO alles heeft gedaan hier een geschikt arbeidsterrein te vinden, maar dat is hem helaas niet gelukt. Daarom moet hij nu node af scheid nemen van al het verenigings werk wat hem zo na aan het hart lag. In de korte periode dat hij voor zitter van de SBLO was heeft hij in dat overkoepelende orgaan getracht een nieuwe lijn te brengen. Helaas kan hij al zijn nieuwe ideeën niet ten uitvoer brengen in Schiedam. Ook TSF en in het bijzonder de afde ling tafeltennis zal hem missen als voorzitter met veel initiatieven, een man ook die het werk kon delegeren, maar als dat werk dan niet naar zijn Opendeur dienst in Oud-Mathen esse Samenwerking tussen de r.k. kerk en de hervormde commmissie voor het Open Deurwerk maakt het moge lijk aanstaande zondag een gezamen lijke Open Deurdienst te houden in Oud-Mathenesse. Deze Open Deur- dienst wordt gehouden in de r.k. kerk van het Heilig Hart aan het Pinasplein te Rotterdam, (de dienst in de Vre- deskerk komt te vervallen! In deze dienst zullen voorgaan pas toor N. Landsman en ds. H. J. Groe- newegen. Medewerking verleent het koor van de Heilig Hart-kerk. De commissie voor het Open Deurwerk nodigt iedereen uit deze dienst mee te maken. Aanyang 11 uur v.m. Tijdens de dienst zal er een kinder oppas zijn in gebouw „De Put". Dit exclusief massief-eiken Eetkamer- ameublement (onverwoestbaar) best. uit: 4 stoelen, bekleding naar keuze, solide tafel, brengen wij v.a HOOGSTRAAT 85-87 R'DAM TEL 12. 79 Gemeentewerken bestudeerde 200 bouwplannen In het afgelopen jaar zijn door de dienst gemeentewerken ongeveer 200 bouwplannen en 60 schetsontwerpen op de stedebouwkundige merites on derzocht en waar nodig suggesties en tegenvoorstellen gedaan. Een plan voor ligplaatsen van zeil en motorboten in de Korte en Nieuwe Haven is in studie genomen. Ten behoeve van de toekomstige grenswijziging tussen Rotterdam en Schiedam werden enkele studies op gezet. Wat betreft de toekomstige ontwik keling van Schiedam vonden regelma tig besprekingen plaas met het bu reau Fledderus. De tweede serie scholenbouw in de gemeente Schiedam, is in het afgelo pen jaar gereed gekomen. Deze serie omvat drie lagere scholen, drie kleu terscholen, een Mavo-school, en drie gymnastlekscholen. Al deze projecten werden in systeembouw uitgevoerd. Voor verlenging van de 2e serie scho len, omvattende drie lagere scholen, drie kleuterscholen en een gymnas- tiekgebouw, werden de bestekken en begrotingen vervaardigd en de teke ningen aangepast aan de nieuwe si tuatie. Het totale plan werd toegezonden aan het College van Burgemeester en Wethouders voor het verkrijgen van de benodigde financiën, bouwvergun ning en rijksgoedkeuringen. Deze se rie, welke gepland is aan het Bach- plein, zal over eenkomstig de reeds gebouwde scholen in Greenoord, be houdens enkele wijzigingen, worden gebouwd. Als gevolg van .de minder gunstige financiële positie van de gemeente bleef de bouw vgn de LOM-school aan de Beatrixlaan geheel achterwe ge. De tekeningen voor deze bouw zijn met bestek en begroting inmid dels door de rijksinspecteur goedge keurd. Voor de scholen Zwartewaal- straat en Frans Halspleiri werden te keningen vervaardigd voor de ver bouwing van enkele lokalen t.b.v. het kleuteronderwijs. Voor Groenoórd werd een ontwerp voor een gymnastiekgebouw met een instructiebad vervaardigd en voor het Oosten van Schiedam werd een gym nastiekgebouw in.coimbinatie met een bibliotheek Qntworpen. Met de architect van de gerefor meerde mavo-ischool aan de Tuinlaan werden de verbouwingsplannen be sproken, terwijl voor de Vervanging van het gymnastiekgebouw bij deze school nieuwe plannen in voorberei ding werden genomen om deze achter het v.m. gymnasium aan de Lange Nieuwstraat te bouwen. Dameskrans opgeheven; torenklok gerepareerd De hervormde dameskrans Schie- damseweg is wegens gebrek aan vol doende belangstelling opgeheven. Een resterend bedrag van f 460,94 is over gedragen aan de kerkerad ten be hoeve van de restauratiekosten van het torenuurwerk. Deze restauratié heeft inmiddels plaatsgevonden. De kosten zijn evenwel nog niét geheel gedekt. Verkeersongevallen in juni Gedurende de maand' juni grepen in Schiedam 170 (168) verkeersongeval len plaats, waarvan 24 (31) met zware schade en 134 (127) met lichte schade. Hierbij werd een persoon beneden de leeftijd vdn 15 jaar gedood (-). Tussen haakjes de cijfers van juni vorig jaar. De belangrijkste oorzaken waren geen voorrang verlenen 46 (48) te dicht volgen 8 (14) onoplettendheid 31 (22), onvoorzichtig achteruit rijden 11 (9) slippen 8 (4). Ondanks besprekingen om te komen tot betere coördinatie bij het uitvoe ren van bestratingswerken, is de ach terstand in het onderhoudswerk niet ingehaald, doch integendeel vergroot, zo vermeldt het jaarverslag van de dienst Gemeentewerken Schiedam. Het ogenschijnlijk in begaanbare staat houden van een straat door veel repareren kan niet als een normaal onderhoud worden beschouwd. Verschillende terreinn werden bouwrijp gemaakt en voorbereiding tot uitvoering van diverse werken werd voortgezet of ter hand genomen. Hiervan worden met name de volgen de werken genoemd: De verdere zandopspurtingen Voor de uitbreidingen om Kethel, alsmede het registreren van de opgetreden zettin gen van de ondergrond met de daar uit te trekken conclusies; het bouw rijp maken van terreinen in de diver se uitbreidingen; de riool- en straat- aanleg in de uitbreidingen Groenoord, Nièuwland en het industrieterrein be westen de Schie; de reconstructie van het gedeelte Vlaardingerdijk, gelegen tussen het gemaal „Vijfsluizen" en de Burgemeester Knappertlaan met het aansluitende deel van de Burgemees ter van Haarenlaan; Het herzien van de rioleringen, als mede het treffen van voorzieningen t.g.v. de toename van het verkeer in de tuindorpen Kethel oost en Kethel en het gedeelte Nièuwland, ten noor den van de Burgemeester van Haar enlaan, gelegen tussen de Hugo de Grootstraat en de Willem Pastoor straat; de riool- en straataanleg in en om het Gemeente Ziekenhuis; profiel wijzigingen 'van een aantal straten welke in hét kader van het onderhoud herbestraat dienden te worden. Voorts werd een aantal objecten verder in studie genomen, waarvan zijn te noemen: de bemaling en de af voer van de uitbreidingsgebieden om Kethel, gezien in het licht van de cen trale zuivering van afvalwater, als mede voor de gehele stad; verder werd en wordt in dit kader mede be zien de afvoer van het hemelwater, mede gelet op de opheffing van de Poldervaart als boezemwater, de aan leg van vijvers en vijververbindingen voor het uitbreidingsbebied Kethel met aansluiting van Nièuwland; de gevolgen en de te nemen maatregelen in verband met de opheffing van de Poldervaart als boezemwater. Tevens werd, evenals in voorgaan de jaren, aandacht besteed aan het coördineren van de leidingen en ka bels van de Nutsbedrijven. Voor enige objecten werd de tracé-bepaling ter hand genomen of voortgezet, t.w.: de drinkwaterleiding naar Vlaardingen, aansluitend op de verbinding Beren plaatRotterdam; de 150 en 25 KV kabels RotterdamEuropoort; de omvangrijke kabelwerken van de Te lefoondienst in verband met omscha keling op het z.g. 140 pet systeem. Eveneens werden in dit jaar, zoals ook voorgaande jaren, diverse advie zen van zeer uiteenlopende aard ver strekt, waarvan te noemen zijn: de planning op korte termijn tot 1974 met de daarvoor benodigde zeer globaal geraamde bedragen; het jaarlijks grondgebruik in de gemeente; opgave van peilhoogten voor alle bouwwer ken; verkeersmaatregelen en voorzie ningen in verband met parkeren, doorstroming en 'bereikbaarheid. A. J. Bots 40 jaar bij onderwijs Op de St. Aloysiusschool wordt mor genavond het feit herdacht, dat het 40 jaar geleden is, dat de heer A. J. Bots als onderwijzer op deze school kwam. Ter gelegenheid hiervan wordt van half acht tot negen uur een receptie gegeven in het schoolgebouw aan de Laurens Costerstraat 50 te Schiedam. SCHIEDAM Ned. Prot. Bond Westvest 92, 10.30 uur ds. A. D. Klaassen. Kerkgemeen schap tot verbreiding van de Gerei. Leer L. Nieuwstraat 79. 10 en 17\00 uur ds. H. Hol man. Evang. Lutti. Gemeente, Oranjestraat 10 uur Ds. A. Steinhart; Oud Katholieke Paro chie, Dam, 10 uur-H. Mts, pastoor drs. A. Smit; Hersteld Apostolische Gemejente, Stad houderslaan 9.30 en 16.00 uur dienst; Leger des Heils, Lange Haven 27, samenkomsten 10 en 19.30 uur. Leiding; majoor en mevr. Zul- dema; Baptisten Gemeente, gebouw Irene 19.30 uur dienst; Chr. Gerei, kerk, Warande 9.30 uur; Herv. (Gerei.) Evangelisatie, ge bouw Irene 10 uur, de heer D. M. A. van Teylingen uit Vrijhoeve-Capelle, 17.00 uur Grotekerk ds. J. Hovius uit Dordrecht. Hervormde gemeente Schiedam: Grote Kerk 10.00 uur: ds. A. J. Hoorn, Vlaardingen Doop, 17.00 uur: ds. J. Hovius, Dordrecht; 19.00 uur ds. J. E. van Veen, Vlaardingen; f. Heer J. Hoogen- Bethelkerk 10.00 dam, Vlaardingen; Opstandingskerk 1 ds. J. G. Jansen; 19.00 uur Geen dienst; H.J. Groenewegen. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze suède lederen damesmolière met oerdegelijke zool, in de maten 36 t/m 42 en de kleuren bruin en beige, per paar. Elke vrijdagavond tot 9 uur open geest werd gedaan, het zelf ter hand nam. Het is zeer onwaarschijnlijk dat de afdeling Rotterdam van de NTTB, waarvan hij competitieleider was ooit nog eens een man in die functie zal krijgen die zijn werk zo in de perfec tie verricht zoals Hans Degreef dat deed. Kortom, het vertrek van Hans Degreef naar Amsterdam zal, al duurt het nog wel even, een gevoelig verlies betekenen voor de sport in Schiedam en zijn opvolger in de ver schillende functies zal het zeker niet gemakkelijk krijgen in de voetsporen te treden van zijn eminente voorgan ger. P. BUL Uw man en zoons gaan spor tief gekleed het najaar in, als U nu naar onze parterre komt om daar een paar mooie ruit- shirts uit te zoeken. Behaaglijke flannel ruitshirts in- meerkléurige doorgeweven dessins met. iets geruwde bin nenzijde. Ruitshirts die heer lijk dragen en praktisch zijn in het onderhoud (mini-iron kwa liteit), nu voor nog géén zes gulden per stuk. Dirk Jcinsz. Zwart concerteert in hnmanuelkerk MAASSLUIS Voor zaterdag 6 september heeft de organisatie Con certen Immanuelkerk te Maassluis een concert op het programma staan. Men heeft hiervoor Dirk Jansz. Zwart geïnviteeerd, die het orgel in de Im manuelkerk zal bespelen. Op het pro gramma staan o.a.: „Merck toch hoe sterek" van Bijster, muziek van Homi- lius, Reger (fantasie „Wachet auf"), Vierne (delen uit de eerste sympho nic) en van Jan Zwart Psalm 24. Het concert begint om 8.15 uur. nu... beduidend goedkoper Op onze parterre staan ze klaar, Uw nieuwe najaarsschoe nen van echt suède leder (en wat beschermt beter tegen da kou dan dit natuurprodukt Suède lederen damesmolière, een ideale gemaksschoen die wij nu aanbieden voor een voorseizoenprijs. Deze keurig afgewerkte moliè re met ijzersterke zool en pri ma pasvorm koopt U r Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze mini-iron ruit shirts in perfekte pasvorm en fraaie doorgeweven ruitdessins, alle courante maten, per stuk inte MMk Elke vrijdagavond tot 9 uur open Het programma van Instuif Jong Schiedam bevat voor 7 september op treden van de band „Under Licence", die vroeger de naam „The Flying Dutchman" voerde. Op 14 september „Arti Impression" een vijf man sterke blues-formatie uit Zeist. Op 21 september „Crash", een topgroep uit Arnhem. In het bestuur voor dit seizoen hebben ztiing Chris Coppens, voorzitter, Henk Leenders, penningmeester, Marian Ilmer, secre taresse, Hans Tettelaar, programma leider, Jan Eikenbroek, Ton Heuge- mer, Cilia Korpershoek, Anneke Troost en Lies Jansens. Te bevragen aan het hooldbureau van poli tie te -Schiedam, dagelijks van 09.00-17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: herenhorlo ge; dameshorloge; herenhorloge; bromliets- plaatje; slerstrip; bromlietsplaatje; skai zit- fietssleuteltje bank; perloratietang; yale si sleutels; ring met 8 sleutel.. ring met 2 autosleutels; heren z sleutels; dameshandschoen; kinderjack; dervest; knlpportemonnee; damesportemon nee» tas met inh.; kinderportemonnee met inh.; knlpportemonnee met inh.; herenporte monnee met Inh.; aktetas met inh.; diploma- tentas met Inh., Post Buitenhavenweg. Te bevragen bij de vinders: knlpportemon nee met Inh., May, Beukelsdijk 12b te Rot terdam (tel. 259064); portemonneetje met inh,, Bruggeling, B. van Haarenlaan 1205; bood schappentas met inh., V.d. Burg, Henr. Bos manplein 141; portemonnee met inh., J. Schreij, Iepenlaan 68; kindertasje, De Rouw, L. Nieuwstraat 163; portemonnee met inh., Van Tiel, Joh. de Wittslngel 263; gympak Thor, Markesteljn, Rubensplein 3a; kinder slipje (nieuw), Landsbergen, Julianalaan 9b (tel. 263723); damesvest, Van Raaij, Havendijk 196b; pakje met kleding etc., Van Zuldam, Dr. Kuljperlaan 225; 1 paar sandalen, A. v.d. Ende, V. Oldenbarneveltstraat 125; zak inh. jurken enz., Krabbendam, Rubensplein 17; jack, mevr. Buurman, Snelliussingel 40; bad laken en kinderzwemgoed, R. K. Pastorie, Jan Damehstraat 1; autostep, mevr. Klop pers, c. v. Zantenplein 111 (tel. 159055); auto- step, De Jager, Bachplein 79; driew. kinder- iietsje. mevr. Bonelaas, Groenelaan 89; step, Landsbergen, Julianalaan 98; meetlint, De Jager. Bachplein 79; ring met 2 sleutels, V. Katwijk, Vlaardingerdijk 102, Wilhelminallat; sleuteltje, B. Schippers, V.d. Duijn v. Maas- damstraat 77; ring met 5 sleutels, Katskolski, Dr. Zamenholstraat 21; ring met 3 sleutels, mevr. V. Veen, v.d. Duijn v. Maasdamstraat 55; grote sleutel, Noordermeer, Schimmel- pennlckstraat 43; ring met 3 sleutels, Post kantoor, Mgr. Nolenslaan; 3 ballpoints en passer, Voogd, Numansdorpstraat 7a; brom fietsplaatje, De Regt, Nieuwe Maasstraat 126a; bromlietsplaatje, M. Wieso, Nieuwsticht ZZ 9; kinderbedelarmbandje, Garnaat, v. Dijckstraat 12b; bankbiljet, P. Windhorst, Lekstraat 56; bankbiljet, Venegas, Gorden- straat 42b; monogramring, v. Mourik, Edison- straat 58b; armband met naamplaatje, Strookman, Rotterdamsedljk 228a; dameshor loge, mevr. Sanders, B. K. laan 228a; munt biljet, C. den Ouden, L. van Spaland 27. Dierentehuis, Sint Anna Zusterstraat: zwarte poes met witte bel; wouddull, Schou ten, Parkweg 233; parkiet, Van Asch, V. Kar- nebeekstraat 8; parkiet, mevr. Kouwenhoven, Bosboomlaan 6b (tel. 266464); kateT wit-grijs, -*"--n 61 (tel. 268644). Buitendijk,

De Havenloods | 1969 | | pagina 9