Mao's rode boekje lijkt op Nieuwe Testament DUITSLAND VANDAAG Ned. Kamerorkest met Mozarts pianoconcerten Winst voor NDP Bijbel voor vele Afrikanen statussymbool DE HAVENLOODS DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1969 17 nu... beduidend goedkoper Hoeveel macht heeft Adolf von Thadden Als op 28 september de Westduitsers naar de stembus gaan om hun nieuwe Bondsdag te kiezen zal de wereld niet in een ademloos zwijgen toezien. Ondanks alle propagandaleuzen moet de Duitse kiezer het doen met een aantal partijen die zich nauwelijks van elkaar onderscheiden, als we de neonazistische N.P.D., de onlangs opnieuw opgerichte Deutsche Kommunistische Partei en de links-radikale A.D.F. buiten beschouwing laten. De drie andere partijen (C.D.U./C.S.U., S.P.D. en F.D.P.) zetten zich in hun verkiezingspublikaties wel scherp tegen elkaar af, maar voor de doorsnee-kiezer lijken hun onderlinge overeenkomsten groter dan hun onderlinge verschillen. De verkiezingen van 1985 voor de vijfde Bondsdag leverden een over winning op voor de christelijke unie partijen; de C.D.U.-C.S.U. De Christ- lich Soziale Union van Franz Joseph Strauss is de zusterpartij van de C.D.U. in Beieren. Samen kregen deze 2 partijen 252 afgevaardigden. De Sozialistische Partei Deutschlands (S.P.D.) kwam niet verder dan 217 en de Freie Demokratische Partei (F.D.P.) was met 49 afgevaardigden vertegenwoordigd. Op het ogenblik merkt men nog niet veel van de verkiezingskoorts. Regel matig verschijnen in de bladen adver tenties van de drie grote partijen, waarbij vooral de S.P.D. en de F.D.P. aan een persoonlijke benadering de voorkeur geven. De socialisten laten bijvoorbeeld bekende Duitsers aan het woord, zoals de quizmaster Hans Joa chim Kulenkampf, die uiteenzetten waarom zij straks nu juist S.P.D. zul len stemmen. Vooral prof. Karl Schiller, de minis ter van economische zaken lijkt voor de sociaaldemocraten een grote trek pleister te worden. Hij heeft getoond de erfenis van de Wirtschaftswunder- minister Erhardt uitstekend te kun nen beheren. Ook de liberale F.D.P. schijnt met haar advertentiecampag ne rond voorzitter Walter Scheel veel succes te boeken. Wie meer inlichtin gen over de F.D.P. wil hebben moet een coupon invullen, geadresseerd aan „Walter Scheel, persönlich". De F.D.P. heeft de laatste maanden en kele duizenden nieuwe leden erbij ge kregen, wat niet zo zeer aan de adver tenties, maar eerder aan het ongenoe- Geen oppositie Deze „grosse Koalition" lijkt ten dode opgeschreven. Van enige opposi tie in het parlement kan onmogelijk sprake zijn, als men bedenkt dat de beide regeringspartijen maar liefst 469 van de 518 zetels bezitten. Over het succes van deze coalitie wordt nogal verschillend geoordeeld. De po litieke voordelen lijken voor de so ciaaldemocraten groter te zijn dan voor de christelijke uniepartijen. Door het beleid van prof. Schiller zijn drei gende economische inzinkingeh te bo ven gekomen en de sociaaldemocra ten hebben ook op andere terreinen getoond regeringsverantwoordelijk heid te kunnen dragen. Of deze coali tie na 28 september zal blijven voort bestaan is hoogst twijfelachtig. Het geharrewar eri de soms persoonlijke conflicten over en weer toen de vraag aan de orde kwam of de Duitse mark wel of niet moest „opgewaardeerd" betekenen in feite de ondergang van dit monsterverbond, temeer daar de F.D.P. zich duidelijk achter de S.P.D. heeft opgesteld toen minister Schiller en zijn partijgenoten vurig een reva- nubeduidend goedkoper Al heeft U nog maar een kwar tiertje de tijd voor de visite komt..... het is toch voldoende om Uw haar keurig in model te brengen, natuurlijk met warmtekrullersl Warmtek rul Iers, de nieuwe en unieke methode om krullen te zetten. Leg de krullers 10 minuten in kokend water, waarna U ze in Uw haar kunt aanbrengen. Reeds na 5 minuten zult U zich verbazen over het ver bluffende resultaat. 10 Prima warmtekrullers met klemmen óm in het haar te be vestigen, kompleet met duide lijke gebruiksaanwijzing, koopt U nu voor nog géén één gulden zeventig. 10 stuks 1 jaar garantie luatie bepleitten. Voor Schiller was het duidelijk dat een opwaardering noodzakelijk was. Alle gezaghebbende economen en experts deelden deze opvatting, omdat het voor iedereen duidelijk was dat de oververhitte Westduitse economie ten spoedigste moest worden afgekoeld en een drei gende inflatie moest worden voorko men. Kiesinger Vanaf vrijdagmorgen 9 uur houden wij deze aanbieding warmtekrullersvoor een. per- fekt kapsel, per 10 stuks. m Elke vrijdagavond tot 9 uur open Door Cor de Back Bondskanselier Kiesinger. Het Nederlands Kamerorkest dat een aantal abonnementsconcerten in de grote en in de kleine zaal van De Doelen geeft, gaat dit seizoen een be gin maken met de uitvoering van alle concerten die Mozart voor piano en orkest heeft geschreven. Deze concerten zijn voor de ontwik keling van het concert voor piano met orkest van even groot belang als bij voorbeeld de negen symphonieën van Beethoven voor de geschiedenis van de symphonie. Dit feit moge voor de muziekhistori cus interessant zijn, belangrijker is dat deze concerten voor de muziek liefhebber een onuitputtelijke bron van schoonheid kan betekenen, waarin men zichzelf in alle stemmingen kan herkennen. Vijf pianisten zullen dit seizoen een pianoconcert uitvoeren. Het zijn: Mis- ha Dichter - concert in Es K.V. 271. George van Renesse p concert in Bes K.V. 595. Malcolm Frager - concert in A K.V. 414. Rafael Orozco - concert in F K.V. 459, Rudolf Firkushny - con cert in d K.V. 466. In een speciaal aan Haydn en Mo zart gewijd concert treedt voorts de sopraan Jennifer Vyvan als soliste op in aria's van beide componisten. Van Mozart zingt zij scène en rondo K.V. 505, geschreven voor sopraan, piano en orkest, zodat ook in dit con cert het thema van het seizoen even wordt aangetipt. Haydn en Mozart zijn niet de enige componisten van wie werken zullen worden uitgevoerd: ook Schubert, Beethoven, Honegger, Strawinsky, Jurriaan Andriessen, om enkele na men te noemen staan op het program ma. De programma's worden uitgevoerd in de grote en in de kleine zaal van De Doelen; een keuze kan worden ge maakt uit verschillende series, waar van de programma's dezelfde zijn. Tot 17 september bestaat er nog gele genheid aan de kassa van De Doelen (tel. 132490) abonnementen te kopen. Prijs: f 26,- voor een serie van zes concerten; f 14,- voor een serie van drie concerten. Het eerste concert, met de pianist Misha Dichter, is op zondag 21 september. Het zijn vooral die kleine noodzakelijke aankopen waar U veel op kunt besparen, als U maar op 't juiste moment, tijdens zo'n voordelige aan bieding koopt. Plastic douchegordijnen in ex tra lang formaat, 120 x 225 cm, er zijn tientallen leuke kleuren en dessins (als U er vroeg bij bent heeft U natuur lijk de grootste keus) nu per gordijn voor nog géén twee gulden zeventig. douchegordijn Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze plastic douche gordijnen, in tientallen kleuren en dessins, 120 x 225 cm, per stuk Elke vrijdagavond tot 9 uur open afdeling Rotterdam, 1 laoa-isr™, met een bijeenkomst, die voor een ieder toegankelijk is, in zaal Vondelweg 22. Aanvang 10.30 u. Spreker de heer P. van Vuure. Onderwerp: De invloed die de gods diensten nog hebben op het openbaar onder wijs. In de pauze koffie. ziet het er voor de sociaaldemocraten van Willy Brandt niet ongunstig uit: de percentages variëren voor de S.P.D. tussen de 42 en 46 procent, voor de C.D.U.-C.S.U. 4044 procent. Dé grote vraag is natuurlijk hoe de Nationaldemokratische Partei Deutschlands van Adolf von Thadden het eraf zal brengen. Prognoses spre ken van zo'n vier procent, maar ook bij voorgaande verkiezingen bleken deze prognoses veel te laag te zijn. De partij van Scheel, de F.D.P. zal naar alle waarschijnlijkheid verlies lijden, maar de vijf procent zal zeker worden gehaald, zodat de F.D.P. in de nieuwe Bondsdag zal kunnen terugkeren. De linksradikalen die onderdak gevonden hebben in de A.D.F., de Aktion Demo- kratischer Fortschritt wordt op onge veer twee procent geschat. De com munistische partij zal enkele tienden van procenten halen, wordt algemeen verwacht. Concluderend kan men dus zeggen dat de verkiezingsstrijd in feite wordt beheerst door de vraag in hoeverre het rechts-extremisme voet aan de grond zal krijgen. Over dit extremis me en over de N.P.D.-leider is men ook in de Bondsrepubliek ernstig ver ontrust en men kan niet zeggen dat de Westduitse regering de gevaren van deze „nationaaldemokraten" onder schat. De wijze waarop men deze rechtsradikalen het beste kan bestrij den is een vraag waarover de menin gen erg uiteenlopen. Het is niet alleen een vraag van politieke taktiek en handigheid maar vooral een psycholo gisch probleem. Per slot van rekening heeft de opkomst van de N.P.D. merk waardige parallellen met de succes sen van Koekoeks Boerenpartij enke le jaren geleden. Of de N.P.D. ook zo snel aan invloed zal afnemen is he laas minder waarschijnlijk. Maar bondskanselier Kiesinger wil de niets van een revaluatie weten, daarin krachtig gesteund door Strauss, de minister van financiën. De C.D.U.-C.S.U. benadert deze kwes tie meer uit taktisch-politieke overwe gingen dan uit economische. Deze be langrijke kwestie gaat grotendeels over de hoofden van de doorsnee-kie zer heen. De S.P.D., die ongetwijfeld het ge lijk aan haar kant heeft, heeft ge faald, omdat ze niet in staat is geble ken de bevolking goed voor te lichten over deze uiterst ingewikkelde zaken. Vooral bij de ouderen leeft de angst nog heel sterk dat al dat gemanipu- leer met de mark een voorbode is van veel ellende, zoals dat ook in de twin tiger jaren en dertiger jaren het geval was. Dat de huidige toestand totaal onvergelijkbaar is met die van zo'n veertig jaren geleden ontgaat velen. Een voorspelling van de verkie zingsuitslag is moeilijk te geven, vooral omdat de instituten voor opi nie-onderzoek hebben besloten de laatste maanden vóór de verkiezingen hun prognoses niet meer openbaar te maken. Op deze wijze wil men voor komen dat deze voorspellingen de kie zers op enigerlei wijze beïnvloeden, maar het is de vraag of deze progno ses toch niet zullen uitlekken, zoals al hier en daar gebleken is. Voorlopig Zondag 14 september heeft de Old Fanclub, the Memphis Junction, het 13 man tellende soul-orkest uit Rotter dam-Centrum, gearrangeerd. Het op treden vindt plaats in Spes, Dordtse- straatweg 25. Aanvang 8 uur. Plaats bespreken zaterdag 13 september aan de zaal. SPECIALE AANBIEDING WANDPLATEN 244 x 122 p. plaat 275 x 122 p. plaat 25,- 32,50 0,79 De communistische Chinezen die in Afrika propaganda bedrijven hebben het rode boekje met de citaten van voorzitter Mao dezelf de vorm gegeven als de boekjes met het Nieuwe Testament die in Afrika door de Wereldbond van Bij belgenootschappen worden uit gegeven. Dat zegt niets van de po pulariteit van het rode boekje en alles van die van de Bijbel. Wie een Afrikaans dorp bezoekt zal het's zondags opvallen, dat vele ge meenteleden vol trots met een bijbel onder de arm ter kerke gaan. Die bij bel is namelijk voor hen een status symbool; het betekent, dat zij kunnen lezen. Trouwens, veel Afrikaanse lei ders hebben hun basisopleiding gehad op missie- en zendingsscholen. In hun ,,A short history of Africa" schrijven R. Olivier en J. D. F age: „Geen en kel koloniaal bestuur beschikte in die tijd (het begin van het koloniale tijd perk in Afrika, eind vorige eeuw-red.) over de middelen om zelf het onder wijs ter hand te nemen. Terdege dat scholen in geheel heidens Afrika het aangewezen middel vorm den om het evangelie ingang te doen vinden. Toen de koloniale bezetting een aanvang nam, bestonden er reeds kleine groepen inheemse bekeerlin gen, die de kunst van lezen en schrij ven beheersten en Zich in de omge ving van missie- en zendingsposten gevestigd hadden. Deze bekeerlingen van het eerste uur, werden nu uitge zonden om scholen en kerken in de omliggende dorpen op te richten. Hoe primitief en rudimentair het door hen verzorgde onderwijs ook ge weest moge zijn, het bracht de leer lingen enig begrip bij van het christe lijk geloof en enige kennis van de Bij bel, doch daarnaast maakte het hen enigermate opgewassen tegen de ge wijzigde levensomstandigheden onder het koloniale stelsel. Zij leerden in zien, dat de nieuwe orde voor hen die bereid waren te leren, geen slavernij behoefde te betekenen, doch als het ware een wedergeboorte kon inhou den". Er is in de afgelopen 70 jaar in Afri ka veel veranderd. Dit continent is volop in ontwikkeling (binnenkort ho pen wij hierop terug te komen) en nog altijd neemt het evangelie een belang rijke plaats in in deze ontwikkeling. Er is namelijk een grote vraag naar Bijbels, zowel bij protestanten als bij katholieken. Op zondag 14 september wordt om 10 uur in de Oude Kerk aan de Ael- brechtskolk een gezinsdienst gehou den. Voorganger is ds. S. Kooistra. De kinderen van de zondagsscholen ver lenen zingende medewerking. Kosten Het grote probleem waarmee het N.B.G. te kampen heeft, is het trans port van de Bijbels, of beter gezegd de transportkosten. Het komt voor, dat het vervoer van Nederland naar een van de Afrikaanse havens aan de Westkust even duur is, als het ver voer van de kust naar het binnenland. Dit is toe te schrijven aan de zeer slechte verbindingen. De Bijbels moe ten soms van de kust meer dan 1000 kilometer ver het binnenland in, ter- CAFé-RESTAURANT ALHENA verhuur van ZALEN voor bruiloften, recepties en par tijen van 25 tot 225 personen. Mathenesserweg 211. Tel. 37.34.54 wijl de weg slechts over een afstand van 100 of minder kilometer berijd baar is. De Bijbels worden verkocht voor f 2,25 per stuk. Dat is voor een man die 400 gulden per jaar verdient en dat is in het binnenland het gemiddel de salaris een fors bedrag. Daar staat tegenover, dat de Afrikaan het boek juist dan graag wil kopen. De Bijbels cadeau geven sorteert geen ef fect, omdat de Afrikaan van de blan ke heeft geleerd, dat geld belangrijk is. Datgene wat men dus voor niets krijgt, kan nooit veel zaaks zijn. Ove rigens moet bijvoorbeeld het Neder lands Bijbel Genootschap, ondanks die f 2,25 nog altijd vijf gulden op elke Bijbel toeleggen. Vandaar dat men financiële steun hard nodig heeft. Het N.B.G. begint in oktober een grote actie, die tot doel heeft geld bijeen te brengen teneinde o.a. de transportkosten te bestrijden en het vertaalwerk de Bijbel moet alleen al in Afrika in 400 verschillende talen vertaald worden - te financieren.

De Havenloods | 1969 | | pagina 13