Schiedam heeft zijn havenproblemen nooit kunnen oplossen Zóó IHC Holland heeft de schepen flinke orderportefeuille voorbij. Huisvesting van filialen Bibliotheek baart zorg Kinetische ob vindt geen doorgang 18e jaargang no. 45, donderdag 11 september 1969 voeren literfles... Kunstklas voor huisvrouwen KUNSTGEBITTEN DE HAVENLOODS Weekblad voor Schiedam en Kethel. Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25. Rotterdam; Postbus 1980, Telefoon 132170 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven" Zo oud als Schiedam zelf is, zo oud is ook het havenprobleem dat nimmer tot een oplossing kon wor den gebracht. Door de eeuwen heen zijn er ge vechten geleverd in diverse be- stuurscollege's over de vraag hoe Schiedam zich in de toekomst zou dien ente ontwikkelen, waarbij het havenvraagstuk een belangrijke rol speelde. Tot werkelijk grootse daden is het in het verleden echter niet gekomen en het ziet er niet naar uit, dat het in de toekomst wel zover zal komen. Dat Schiedam desondanks nog een gemeentelijke havendienst be zit die behoorlijk in het werk zit is meer te danken aan de scheeps werven en Tankercleaning, dan aan de ontwikkeling van een echt havenbedrijf, ook al is de binnen scheepvaart niet helemaal zonder betekenis en is de jachthaven waarover veel gemopperd wordt, tot de laatste plaats bezet, en krijgt de Merwehaven nog wel zijn deel van de zeeschepen die er lossen en laden. Om maar met het heden te begin nen, de Spuihaven is een van de klein ste havens van Schiedam, ingeklemd tussen het bedrijf van de Tankerclea ning en restaurant Europoort .Over deze kleinste haven wordt wel het meest geklaagd door degenen die er gebruik van maken. De voornaamste reden: er drijft vaak een dikke olie- laag op het water, tot schrik van de bezitters van de luxe bootjes die er gemeerd liggen. Er is verschil van mening over de vraag waar die olie vandaan komt, sommigen wijzen in de richting van Tankercleaning en an deren zijn van oordeel dat de olie uit Pernis komt drijven. Zo nu en dan grijpt de havendienst in en zuigt het grootste deel van de olie af. De vier watersportverenigingen die voor de luxe bootjes van de leden over een deel van de Spuihaven de beschikking heeft, zien dit alles met lede ogen aan en mopperen over de beperkte moge lijkheden voor de watersport in Schie dam. In het verre verleden, waren dat geen vraagstukken. Ten eerste was er geen Tankercleaning, en ten tweede geen luxe vaartuigen, hoogstens een aantal roeibootjes van de visliefheb- bers. Schiedam heeft nooit geweten wat er met schepen en havens moest gebeuren. Hoewel gelegen aan een groot vaarwater, op niet te grote af stand van de zee, is de stadsontwikke ling blijven schipperen tussen de scheepvaart en de drankindustrie. Een imposante vloot zeeschepen heeft Schiedam nimmer gehad. In de beste jaren waren dat er plm. dertig en dan nog meestkleine schepen. Na 1860 anm dat aantal nog voortdurend 1860 nam dat aantal nog voortdurend scheepjes, minder Man 50 ton groot, de havens binnen, dit wat de binnen vaart betreft. In 1890 bezat Schiedam zelf nog 14 zeeschepen. Die vloot be stond voornamelijk uit zeilschepen, vooral zgn. „barken" en brikken, een paar clippers en een enkele frega. Stoomschepen waren er vrijwel niet; het grootste schip, dat door de werf Nijverheid was gebouwd, telde dui zend ton. De Voorhaven behoort tot één van de oudtste havengedeelten van Schiedam. Moutwijtiindustrie De havenplannen uit het verleden stammen uit de omstandigheid, dat de economische basis van Schiedm nogal smal was en de moutwijnindus trie de spil was, waarom bijna alles draaide. In de middeleeuwen, toen ook reeds havenmogelijkheden voor Sckiedam aan de orde waren, zat men met de moeilijkheid, dat de binnen stad van Schiedam steeds verder van de Maas kwam te liggen als gevolg van de voortdurendde aanslibbing in Nieuw-Mathenesse, maar ook in het Frankeland. In het begin van de 17e eeuw werd de Nieuwe Haven gegra ven, die evenwel geen rechtstreekse verbinding had met de Maas, doch al leen de Westvest verbond met de Bui tenhaven. Omdat in die tijd ook het probleem van de waterverversing in de binnen stad zich liet gelden, verkreeg men op deze wijze althans enige verbetering. GEDISTILLEERD PER LITER In onze uitgave van 4 septem ber j.l. werden in de adver tentie van Legner abusieve lijk alle aanbiedingen per fles aangeboden. Dit had moeten Schiedam Havenhoofd. Ultfl. N. J. Boon, Amsterdam. Het in 1862 gegraven spuikanaal in de Westfrankelandsedijk waarin een spuisluisje was gelegd, loosde toen in de Wilhelminahaven. De plannen voor een Schiedams havengebied werden later verbonden met die voor een ver binding met de spoorlijn, hetgeen evenwel niet mogelijk bleek. In 1852 werden diverse plannen om te komen tot havenuitbreiding bij het gemeente- estuur aanhanging gemaakt. Zij zijn nooit uitgevoerd. Het was het raadslid A. F. Schade van Westrum, dat zich bijzonder beijverde voos de uitvoering van havenplannen o.a. voor het in ei gendom verkrijgen van het in de Maas ten westen van de Voorhaven gelegen gorzengebied. Tot zaken schijnt het in deze evenwel niet te zijn gekomen. In die jaren nam het scheepvaart verkeer op de Rijn toe. In Rotterdam werden regelmatig nieuwe havens ge graven en in Schiedam zag men daar wel iets in. Ook burgemeester Van Bol'Es werkte in die richting. In .1852 kwamen er plannen ter tafel tot verbreden van de Voorhaven en later tot het graven van een groot havenge bied ten oosten van de Voorhaven, dat de Merwehaven werd. Plan Dolleman Er volgden nog diverse andere plannen. Een bewoner van de Hoofd straat, een zekere F. Dolleman vond verbreden van de Voorhaven onjuist, omdat de golfslag dan gevaar zou op leveren voor de aangrezende panden. Hij was van mening, dat er wel ge noeg havenruimte was, doch dat het aan een behoorlijke toegang ontbrak. Om daarin verbetering te krijgen stel de hij voor, naast de bestaande Bui- tensluis een tweede schutsluis te bou wen, waarbij zowel de Voorhaven als Buitenhaven 3—5 el zouden worden verbreed. Deskundigen moesten uit voering van dit plan ontraden en zo ging de tijd door. Architect Fijnje kwam met een ander plan nl. om als eerste fase een buitenhaven aan te leggen, waar een aanlegplaats voor stoomboten zou worden gemaakt. La ter zou dan een andere schutsluis worden aangebracht voor verbinding met de binnenhaven. Die eerste fase zou f 160.000 gaan kosten. De gemeen teraad verenigde zich met dit plan. Doch later werden weer wijzigingen aangebracht en liepen de kosten op tot ruim f 200.000. Door allerlei omstandigheden ble ven de plannen weer een tijdje rusten en toen kwamen er qweer andere plannen aan de orde. In 1859 was men nog steeds niets gevorderd. Wel wa ren er nieuwe plannen tot graven van een haven bij het zgn. Balkengat. On der het bestuur van burgemeester Van Dijk werd opnieuw aandacht aan de havens besteed. Sinds 1869 werd er weer bij tussenpozen in de raads vergadering over graven van havens gesproken, allerlei ude en nieuwe plannen naar voren gebracht. Een ha ven aan de oostzijde van de stad of aan de westzijde bleef de grote vraag. Roemloos einde Ook de branders bemoeiden zich met het vraagstuk, waarbij de veron derstelling werd gemaakt, dat zij niet erg op de havenplannen gesteld wa ren en de belangen van de branderij en voorstonden. Bij dit alles voegde zich het vraagstuk van de waterver versing der grachten en aanleg water leiding. Tenslotte werd het plan aan de hand gedaan, in de Maas enkele meerboeien te leggen ten behoeve van de schepen, die door hun diepgang niet in de Schiedamse havens konden komen. In principe werd daartoe be sloten, doch men kon het nu weer niet eens worden over aantal en plaats van de boeien. En zo hebben de Schie damse havenplannen een roemloos einde gevonden. LEO 'T HART Het Ministry of Transport te New Delhi heeft I.H.C. Holland de op dracht gegund voor de bouw van een sleenzuiger met een laadruiminhoud van 3000 m3. De onderhandelingen, die uiteindelijk tot deze opdracht leid den, hebben een paar jaar geduurd. Felle concurrentie werd ondervonden van West-Duitse zijde, vooral met be trekking tot de financieringsmogelijk heden. De nu bestelde sleepzuiger, van het standaardtype „I.H.C. Stantrail", zal het eerste baggervaartuig in India zijn, dat niet voor het onderhoud van één bepaalde haven is bestemd. In de situatie, waarbij de havenbesturen slechts voor eigen haven geschikt baggermateriaal aanschaften, komt verandering door de vorming van een z.g. „dredgepool". Het materieel van deze „pool" zal zodanig van opzet en uitvoering zijn, dat het overal kan worden gebruikt. De bijna 100 meter lange en 15,5 meter brede sleepzuiger krijgt derhal ve een uitgebreide baggerapparatuur. Behalve de twee zuigbuizen, waarmee tot op een diepte van 22 meter gebag gerd kan worden, en waarvan de sleepkoppen worden voorzien van spuitinrichtingen voor het loswerken van de grond, krijgt de sleepzuiger een flexibele steekzuigbuis voor sta tionair zuigen, een bakkenlaadinrich- ting, een zelfleegzuig- en walpersin- stallatie en boegstraalbesturing. Op de met vele „extra's" uitgeruste stan- daardsleepzuiger wordt een totaalver mogen geïnstalleerd van ruim 8000 pk. Het schip, dat airconditioned ac commodatie zal bieden aan een be manning van 40 koppen, moet medio 1971 aan India worden geleverd. Deze opdracht betekent een verdere aanvulling van de goed gevulde order portefeuille van I.H.C. Holland, die o.m. omvat: de bouw van tien sleep- zuigers, twee grote emmermolens ge schikt voor het baggeren in zware rotsgrond, een grote cutterzuiger, een Kanaalveerboot, vier onderlossers van het type „I.H.C. Omnibarge", een aantal standaard demonteerbare cut- terzuigers, en de verlenging en mo dernisering van twee sleepzuigers. (foto uit .Schiedam in oude ansichten" De Buitensluis omstreeks 1900. Rechts op de foto de in 1862 gebouwde houtzaagmolen ,,Oud Burgemeester Knappert". (foto uit .Schiedam in oude ansichten Verschenen is het jaarverslag 1968 van de R.K. openbare leeszaal en bi bliotheek te Schiedam waarin wordt medegedeeld, dat het totaal aantal le den van de centrale bibliotheek is, toe genomen v'an 1190 in 1967 tot 1253 in '68. Apin de filialen daalde het aantal volwassen leden van 2894 tot 2626, jeugdbibliotheek van 3488 tot 2595. Met uitzondering v*n het filiaal te Ke thel (totaal 1501 leden) is er een te ruggang in ledental. Gezamenlijk met de Gemeentelijke Openbare Biblio theek worden vijf filialen met even zo veel jeugdafdelingen geëxploiteerd. Over het algemeen gesproken baart de huisvesting van de filialen grote zorg. Alleen het filiaal Zuid, 'dat enige tijd geleden een uitbreiding onder ging, kan de in verhouding kleine wijk nog voldoende service bieden. MORRIS 1100 v.a. fl. 6697 - MORRIS 1300 v.a. fl. 7537.- SHOWROOM Nw. Binnenweg 20 - Tel. 256422 Rotterdam Magazijn en werkplaatsen centraal gelegen op beide maasoevers Het filiaal in Kethel, dat nu gedu rende twee jaar een nieuwe semiper- manente behuizing heeft, ondervond de te verwachten toeloop van nieuwe leden. Hoewel deze waardering van de wijkbewoners tot vreugde stemt, ziet men toch duidelijk het semi-per- manente van deze oplossing, daar nu al blijkt, dat dit aantrekkelijke ge bouwtje te klein begint te worden. Het hierna drukste filiaal in West onder ging enige uitbreiding, desondanks zijn de talrijke jeugdige lezers uit deze wijk niet meer onder te brengen in de zeer kleine jeugdafdeling. Bin nen het gebouw van „Wijkcentrum Nieuwland" lijkt ruimtelijke uitbrei ding niet mogelijk. Het is een vervelende zaak, dat het reeds lang geplande nieuwe filiaal in Nieuwland-Oost, dat het filiaal Park weg zal moeten vervangen, om finan ciële redenen nog niet verwezenlijkt kon worden. Zowel het boekenbezit als het aantal lezers zijn in het filiaal Parkweg niet meer onder brengen. Ook in de oostelijke wijk is nieuw bouw dringend noodzakelijk, vooral voor de volwassenen. Hoewel de jeugd hier in een lokaal van de Rosa- school redelijk goed gehuisvest is, zou een nieuw filiaal, waarin zowel oude ren als jongeren gezamenlijk ontvan gen kunnen worden, alle aandacht verdienen. De uitleencijfers zijn gestegen met 4698 en bedroegen toaal 44.359 uitle ningen, waarvan 15.389 romans, 12.190 studieboeken en 10.341 jeugdverhalen. Het boekenbezit bedraagt 13.163. On danks een daling van het aantal le den, toch een toename van uitlenin gen, voornamelijk als gevolg van het uitlenen van twee romans per keer. De bibliotheek is sinds geruimte tijd in onderhandeling met het gemeente bestuur om de bestaande samenwer king in de filialen uit te breiden tot de beide centrales, teneinde aldus te ko men tot een gemeenschappelijke lec tuurvoorziening in Schiedam. grootste OWARSGEBAKKEN NATUURW1T* 60ERENBRUIN KRENTEN-ROZIJNENBROOD KRENTENBOLLEN BOERENROG* PUNTJES EN BOLLEN In het Schiedams Museum zijn de kunstklassen weer begonnen. Dit keer wordt er gestart met een kunstklas voor huisvrouwen, die op woensdag morgen zal worden gehouden van 9 - 10.30 uur onder leiding van Joop van Meel, waarin men als de kinderen naar school zijn zich kan uitleven met verf, klei en andere materialen. Naast deze nieuwe kunstklas voor huisvrouwen zijn er de bekende klas sen voor kinderen en volwassenen, n.l. voor kinderen van 6-10 jaar op woensdag- en zaterdagmiddag van 13.30 tot 14.45 uur, voor kinderen van 10-14 jaar op woensdag- en zaterdag middag van 15-16.15 uur en op za terdagmorgen van 11.00 - 12.15 uur. Voor jeugdigen van 14 - 18 jaar op vrijdagavond van 19.00-20.30 uur en voor volwassenen van 20.30 - 22.00 uur. De leiding van de kunstklassen is enigszins gewijzigd. De leiding van de kunstklassen zal op woensdagmorgen en -middag be rusten bij Joop van Meel evenals op vrijdagavond. Trees Suringh zal op zaterdagmorgen en -middag de lei ding van de kunstklassen hebben. Veel cursisten hebben zich reeds op nieuw laten inschrijven doch voor en kele nieuwe cursisten is nog plaats. Aanmeldingen bij de balie van het Stedelijk Museum te Schiedam. Ptoginig tot diefstal leidlt tot botsing Op de Parkweg werd de 17-jarige echolier F. van D. uit Rotterdam in het nachtelijk uur betrapt bij het ste len van een daar geparkeerde auto. Ondanks het tijdstip ontstond meteen een oploop en dit trok de aandacht van de 21-jarige heftruckchauffeur J. C. V. uit Schiedam, die met zijn auto over de Parkweg reed. Toen hij stopte om te gaan kijken, botste de bromfiet ser de 27-jarige bromfietser J. C. M. uit Capelle aan den IJssel tegen de auto van V. M. liep verwondingen op en raakte drie tanden kwijt. REPARATIES 1e klas werk vanaf f 5,— per reparatie GOUDEN KROC kunt er op wacht INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM. TELEFOON 010-12.60.10. Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32,34, 38, 45, 49,49a. Kinderfeest Singelkwartier Zaterdag 20 september is er voor kinderen in de leeftijd van 7-14 jaar in gebouw Musis Sacrum een feestmid dag, georganiseerd door de wijkver- eniging Het Singelkwartier. Een aan- al artiesten treedt op en er wordt ge zongen. SLAAPBANKEN CENTRALE Industriegebouw Goudsesingel 66, Rotterdam. Telefoon 010-13.80.18. Vraag folders. Het Stedelijk Museum Schiedam schrijft: „De tentoonstelling Kineti sche objektenshow", die gedurende de zomermaanden in Haarlem te zien was en van 6 september tot 6 oktober geëxposeerd zou worden in het Stede lijk Museum van Schiedam, zal geen •doorgang vinden. Bij overleg tussen de kunstenaars, het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en de mu seumstaven van het Frans Halsmu seum te Haarlem, het Stedelijk Mu seum te Schiedam, het Groninger Mu seum voor Stad en Lande te Gronin gen en het Rijksmuseum Twenthe te Enschede bleek dat voor een bestrij ding van de kosten van onderhoud, re paratie, reis- en verblijfkosten van de 27 deelnemende kunstenaars een be drag van maximaal f 10.000,- beschik baar was. Dit bedrag zou moeten die nen voor de voortzetting van de ten toonstelling in de musea van Schie dam, Groningen en Enschede. De deelnemende kunstenaars meen den dat de totale kosten met dit be drag niet gedekt zouden kunnen wor den. Omdat derhalve de continuering voor de tentoonstelling in alle drie musea niet kon worden gegarandeerd hebben de participerende musea moe ten besluiten om de tentoonstelling geen doorgang te laten vinden." Van zaterdag 20 september tot en met woensdag 8 oktober 1969 expo seert het Stedelijk Museum Schiedam kindertekeningen van kleuterscholen en uit het Lager Onderwijs. Deze ten toonstelling is georganiseerd door de Vereniging Openbaar Onderwijs. De tentoonstelling is tevens op vrijdag avond van 20-22 uur te bezichtigen.

De Havenloods | 1969 | | pagina 1