„Wij net zijn hier opgeborgen, afgedankte machines" WeJMM! Ik ben je opa niet. PPR WIL PETITIE VOOR BEJAARDEN Keuvelen niet lotgenoten op een bankje in de zon Geef me liever wat om handen! 38t/m48 WÉJJ DE HAVENLOODS DONDERDAG 2 OKTOBER 1969 17 nu... beduidend goedkoper In Nederland schijnen vandaag aan de dag meer politici en des kundigen zich te buigen over de problémen rond de jeugd dan over de problematiek van de oudere mens. En het tragische hierbij is, dat onze bejaarden veel minder in staat zijn voor hun eigen belangen Op te komen. Zij roeren zich min der cjaiv' de jeugd, omdat ze over het' algemeen minder weerbaar zijn door allerlei omstandigheden als een verminderde gezondheid, hun gemiddeld veel slechtere - schoolopleiding, hun berustende aanpassing, aangeleerd in een zorgenvol leven. En, laten we eer- X lijk zijn, de meesten van ons lezen nu eenmaal liever een lekker stukkfe over de belevenissen, idea len en aktiviteiten van de jongeren dan eeh meestal niet zo vrolijk of droog artikel over oude mensen. De meeste bejaarden voelen dit ge brek aan be'angstelhng van de kant van de maatschappij als een schrij nende ontkenning van hun bestaan. .Wij zijn hier opgeborgen, net afge dankte machines", merkte,een dame in het Brautigajm huis op. ,,Het be- nu beduidend goedkoper Zorg voor een natuurlijke en gezonde atmosfeer in Uw cen traal verwarmde kamereen atmosfeer waar mens, plant en dier-wel bij vaart en hang verdampingsbakken aan de ra diatoren. Geen kwestie van tientallen guldens, neen, nu zoekt U Uw verdampingsbakjes uit in een flink model (33 x 31,5 cm) met vloeiblad voor een groter verdampingsoppervlak, nu per stuk voor nog géén twee gul- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze radiator ver dampingsbakjes om té droge lucht in Uw kamers te voor komen, met verdampingskar- jaardentehuis is een opslagruimte voor mensen, die niet meer meedoen in de maatschappij", zei een echtpaar in een ander tehuis. ToCh hadden deze bewoners van het Haegenburg in Rotterdam-Zuid, min der reden tot klagen over de onver schilligheid vdn de maatschappij dan in het Brautigamhuis. Ten gunste van de eerste konden de bushaltes name lijk <wol worden verlegd, maar een soortgelijk verzoek van het Brauti gamhuis aan de R.E.T. werd gewei gerd, omdat dichterbij brengen van de bushalte het ritme van de haltes zou verstoren.... Gevolg: vele slecht ter been zijnde mensen zijn doodop als ze eindelijk de bushalte bereiken. Ondank Uit deze en nog vele soortgelijke klachten blijkt, dat onze jachtige sa menleving nauwelijks op de oudere mens is afgestemd. Toch zijn zij het geweest, die we nu tot de bejaarden rekenen, die de basis van onze wel vaartmaatschappij hebben gelegd. Dank zij hun harde zwoegen voor lo nen, die ver berieden de hu.dige maat staven liggen, heeft Nederland zich een betreKKelijke welvaart veroverd. Velen profiteren hiervan mee, maar heeft rte generatie boven de (15 loon naar werken gekregen? Het spreek woord ondank is 's werelds loon" gaat eerder op! Toch krijgt men van vele A.O.W.-.ers te horen, dat zij het nog nooit zo goed hadden gehad. Het is echter een be kend verschijnsel, dat vele oudere mensen, die vroeger altijd iedere cent, die met hard ploeteren verdiend werd, moesten omkeren, niet meer beseffen, wat zij tekort gekomen zijn en nog tekort komen. Hun leven is een leven geweest- van hard werken en zuinig aandoen. Geld voor ontspan ning kon er niet af. En is eenmaal de oude dag aangebroken, dan is men zo gewend geraakt aan dit leven van be zuinigingen, dat men niet meer be seft, wat men altijd heeft i Uit vele gesprekken, kwam vaak hetzelfde beeld naar voren. Eerst ver klaarde de bejaarde tevreden te zijn. Hij kon immers rond komen. Bij door vragen bleek, dat rondkomen slecnts een karig natje en droogje betekende. De kachel ging laat aan. kleding werd maar af en toe vernieuwd, voor het eten werd niet al te veel geld uitgege ven, vakantie kon er meestal niet af, naar de stad ging men weinig, want de kosten van het vervoer telden ook flink aan. Ontspanning is er niet bij; ja hooguit de t.v. Er zijn bejaarden, die hele dagen uit het raam zitten te Eigenlijk is het triest, dat juist voor de mensen met weinig opleiding wat hebben zij voor schuld hieraan? de pensionering betekent, niets om handen hebben, thuis zitten, je verve-* len. Het is daarom, dat sommige des kundigen pleiten voor meer open werkplaatsen voor bejaarden, waar van er slechts tien in ons land zijn. Behalve de open werkplaats van Phi lips is er niet één, die rendeert, ook al ligt het uurloon, uitermate laag (on der de f 2,-). Weinig bejaarden wer ken er dan ook niet voor het geld; ze komen meer om kontakt te hebben met anderen, of, omdat de vrouw het vervelend vindt, dat de baas nu de hele dag op haar lip zit. Ja, want ook voor de vrouw is de pensionering van haar man soms een problematische verandering. Daar voor kon zij haar huishouden in haar eigen tempo en op haar eigen manier regelen, maar opeens heeft ze er een pottekijker bij gekregen en niet altijd is die welkom. Uit isolement Een leidster van een, dienstencen trum voor bejaarden suggereerde de instelling van kunstgrootouders, die op de kinderen van een afwezige huis vrouw zouden kunnen letten. Wel was ze bang, dat er voor dit babysitten" 's avonds maar weinig bejaarden ie vinden zouden zijn. Het is natuurlijk überhaupt de vraag, of bejaarden er voor voelen baby een schone luier om te doen of een paar uur met peuters te spelen. Toch worden er in Duitsland gunsti ge resultaten bereikt met bejaarden oorden, die naast kindertehuizen zijn gebouwd. De bejaarden trokken zich het lot van de kinderen aan en raak ten daardoor uit hun eigen isolement van bejaarden onder bejaarden. Rotterdam kent twee vergrijsde wijken, Vreewijk en Crooswijk, en het is een uitdrukkelijke wens van vele Crooswijkers, dat er in hun buurt, waarmee ze vergroeid zijn, een be jaardentehuis komt. Vooruitlopende op de sanering, die joost-mag-weten wanneer in Crooswijk plaats zal vin den, zou de gemeente er goed aan doen in deze geschonden wijk eens aan de wensen van de bewoners tege moet te komen en inderdaad tot de bouw van een bejaardenoord over te gaan. Trappelen Zeven procent van de bejaarden heeft ^en aangepaste woning nodig (geen drempels, centrale verwar ming), liefst voorzien van een doel treffend alarmsysteem. De bejaarde zou dan langer zelfstandig kunnen blijven en pas wanneer hij niet meer in staat is voor zichzelf te zorgen, zou hij naar een verzorgingstehuis moe ten. Nu staan veel bejaarden te trap pelen om in een tehuis te worden op genomen. Waarom? ,,Als we ziek zijn. komen we er niet meer in", vertelt ons een zeer vitaal echtpaar van in de zeventig. De Bejaardenbonden. Er zijn er verschillende en onderling liggen zij wel eens met elkaar overhoop. Toén doen ze veel en hebben een open oog voor de nood onder de bejaarden, de vervreemding van de maatschappij, het gebrek aan ontspanning en geld gebrek. Twee maal hebben zij in Rot terdam voor elkaar gekregen, dat de bijstandsnormen verbeterd werden. De heer M. Wery, bestuurslid van de Algemene bond, is van mening, dat vooral meer aandacht door de over heid moet worden geschonken aan de tijdsbesteding, meer werk voor be jaarden (men praat er wel over), meer ontspanning, meer op cultureel Als U er voor de winter nog een paar jumpertjes bij wilt hebbenen vooral van afwis seling in Uw garderobe houdt, dan verwachten wij U nu. U kiest nu een flatteuze pull over uit. Een 100% acrylique damespullover, fully fashioned, in modieus model met turtle- neck en in diverse modekleu- Een pracht van een pullover voor nog géén tientje. Uejaarden Met hun cén en een kwart miljoen maken ze 10% van de Nederlandse bevolking uit. In de toekomst zal dit percentage nog stijgen. Hoe beleven zij hun oude dag? at zijn hun maatschappelijke omstandigheden? ordt er rekening met lien gehouden? W ordt er genoeg voor hen gedaan? Over de twee laatste punten kunnen we kort zijn. In de afgelopen maan den heel t de Politieke Partij Radikalen een onderzoek gehouden onder de bejaarden in Rotterdam (ruim 70.000), en de con clusie luidt: Er wordt veel voor de bejaarden gedaan .maar bij lange na niet genoeg. bejaarden, die 's middags om 5 uur al de „nacht" ingaan tot 8 uur de vol gende morgen. Hun ontbijt krijgen zij dan op bed. niet als service, maar omdat door het tekort aan bejaarden helpsters zij zo gespreid mogelijk worden geholpen. De verpleeghulpen op bun beurt worden eveneens vaak te zwaar be las. omdat ze tevens als werkster moeten fungeren. Fruit wordt in som mige tehuizen schaars uitgereikt, ook ho?1"' ,f het het Personeel aan tijd ontbreekt het fruit te schillen of DrohleJmrSen' Ee" 0ploss'n8 van dit probleem zou moeten zijn een betere salariëring van de bejaardenhelpsters (nu maximum f 818,- per maand) óf alternatieve dienstplicht. Zij die gewetensbezwaren tegen de krijgs dienst hebben, zouden nuttig werk kunnen verrichten. Ook meisjes zou den burgerdienstplicht kunnen ver richten in de dienstverlenende sektor ■iSïï£-mfninsJ°°k de Raad v00r dé Jeugd is toegedaan. Verschillende bewoners van heiaar denoorden bleken over mede«egm£ wordt H- h(>''bon nasedacht. „Alles ta„ ?r r direktie bekok- stoofd klaagde een pientere wedu we. ooi a in de verzorgingsvereni- ging, die uitjes en kaartmiddagen or- wafSCdo l"1?3/ °Pue sa"s van zaken wat de leefsfeer betreft, hebben we geen enkele invloed. In geen van de bezon,tc lebuizen bestond een bewo- neiscommissie, die medebesliste over het huisregelement en soortgelijke za- Geen deel gebied. Er zijn wel bgjaardensociëtei- ten, maar er zouden meer zalen moe ten komen, waar bejaarden cursussen kunnen volgen in b.v. schilderen, boetseren enz. Nooit genoeg Als hiertoe meer de gelegenheid zou worden geboden, zou dit niet alleen' een prettige tijdspassering betekenen, maar ook meer kontakt met anderen. Immers, sommige alleenstaande be jaarden vereenzamen, tot zij soms, dagen öf weken na hun dood, toevallig worden ontdekt. De meeste bejaarden krijgen regel matig bézoek van hun kinderen. „Maar", zei de leidster van een dien stencentrum' „ze vinden het nooit ge noeg". In onze democratie is de burger machteloos, 65 is een soort toverge- tal, het heilige jarental voor de pen sioengerechtigde leeftijd. De jaren voorafgaand aan het 65e zijn een reikhalzend uitzien naar het pensioen. Zo uitgeblust bereiken som migen dit heilige 65e jaar. dat er door deskundigen wordt gepleit voor een gedeeltelijke taak na het 60e jaar of funktioneel leeftijdsontslag (=vervroegde pensionering). Maar na de pensionering komt te eniger tijd de fase van zuinig aandoen, krap bij kas zitten. Nog altijd ontvangen A.O.W.ers geen vakantieuitkering, hoewel in 1965 door de toenmalige mi nister Veldkamp reeds aan de SER verzocht werd hierover advies uit te brengen. Het advies ligt kennelijk be vroren in de ijskast. Ja, van de A.O.W kan men in leven blijven, maar vraag niet hoe. Niet voor niets is -60 procent van de bij standsgerechtigden de 65 gepasseerd. En toch geldt voor de Bijstandswet in sterke mate hetzelfde als voor de Dienstencentra geldt: De bejaarden wil er vaak geen beroep op doen uit angst ten onrechte overigens zijn onafhankelijkheid te verliezen. Ontbijt op bed Een apart probleem in het geheel van de bejaardenverzorging is het personeelstekort. Dit personeelstekort leidt soms tot misstanden. In enkele tehuizen is onvoldoende personeel aanwezig voor avond- en nachtdienst. Het gevolg daarvan is een verlenging van de „nachtrust" van verpleegde w^HoWf°rden welvaar' en welzijn worden tegenwoordig bij allerlei gele genheden zo breed uitgemeten, maar bijna 10 procent van onze bevolking heeft geen deel aan de welvaart, laat H P het welz'J'n. Landelijk zou de A.O.W. moeten worden opgetrok ken tot een redelijk inkomen, maar de schrale verhoging, die er na de prij- zensprint van dit jaar af kan, bete kent nauwelijks verlichting. Plaatselijk valt echter ook wel wat te doen. Zo kent iedere gemeente zijn eigen bijstandsnormen en hebben in Amsterdam b.v. de bejaarden goed koop openbaar vervoer. Stedelijk zou den er bij voorbeeld voor onze bejaar den kunnen komen een rijdend post kantoor, en een rijdende bibliotheek, zoals die er ook voor de jeugd is. De Bredase arts Tonino heeft in zijn proefschrift aangetoond, dat bejaar den vaak minder rezond zijn dan zij denken en er moeilijk toekomen naar de huisarts te gaan. Er zou daarom naast de al genoemde diensten zeer zeker ook een rijdende spreekkamer moeten komen, waar een arts bejaar den aan een geregeld fithéidsonder- zoek kan onderwerpen. Bejaardenpasje Behalve deze rijdende diensten zou er ook een bejaardenpasje ingesteld moeten worden, zoals we ook de cul turele jeugdpaspoorten en dergelijke kennen. Op vertoon van dit pasje zou de Rotterdamse bejaarde de volgende voorrechten moeten genieten: Gratis openbaar vervoer, gratis toegang tot de Rotterdamse musea (die toch niet al te druk bezocht worden), gratis toegang tot de diergaarde op doorde weekse dagen, en verlaagde toegangs prijs tot de Rotterdamse Schouwburg. Het gratis openbaar vervoer, leeft erg bij de Rotterdamse bejaarden. Ouders, die in Crooswijk wonen en hun kinderen in Lombardijen willen opzoeken, moeten tweemaal overstap pen, hetgeen een „kapitaal" aan reis kosten voor hen betekent. Bewoners van de afgelegen bejaar denoorden betalen voor aan de deur bezorgde boodschappen over het alge meen meer dan in de winkel, waar ze ook meer keus hebben. Een bezwaar voor het halen van de boodschappen zijn echter de afstanden. Lopen en sjouwen is te vermoeiend, maar een busrit betekent weer kosten. In 1965 hebben de gezamenlijke Rot terdamse bejaardenbonden réeds een adres tot de gemeenteraad gericht met het verzoek een vervoerpasje voor bejaarden in te stellen. De be jaardenbonden zelf ontvingen geen bericht, dat het verzoek was afgewe zen, maar moesten dit via de pers vernemen. Wethouder Jettinghof gaf als reden aan de pers op, dat zo'n pasje discri minatie van de bejaarden betekende. Men kan zich dan wel afvragen, of scholieren en studenten, die over al lerlei pasjes voor goedkope toegang beschikken, dan niet verschrikkelijk gediscrimineerd worden. Of is het hier weer de in het begin van dit arti- Buurthuis De Vink, Vinkenstraat 70, Rotterdam. In het buurthuis worden allerlei aktiviteiten georganiseerd. Voor volwassenen zijn er o.a. dames- groepen. Dinsdagmiddag van 2-3.30 uur dameshobbyclub, er is gelegen heid tot bloemschikken, iets meer te weten te komen over make-up en er worden diverse culturele avonden georganiseerd. Donderdagmiddag van 2-3 uur damesgymnastiekclub. Vrij dagavond is er een sociëteit voor mannen, waar men kan kaarten, bil jarten, dammen, enz. Inlichtingen over de aktiviteiten in het buurthuis iedere werkdag van 9-12 en van 2-5 uur, tel. 241405. Vivace: zaterdag sociëteit voor al leenstaanden in de leeftijd van 25-35 jaar. De sociëteit is voor iedereen toe gankelijk van 7.30-11 uur. Zondag 5 oktober is er weer de dienst voor iedereen. Aanvang 11.30 uur in gebouw „Una Sancta", Karei Doormanstraat 143. Vooraf het ge bruikelijke kopje koffie. De heer P. de Jong zal de toespraak houden 'over: „Uw hart een woning". Hierna is er gelegenheid tot schriftelijk vragen stellen. En na de dienst gelegenheid voor eeh persoonlijk gesprek Iedereen welkom. Maandagavond van 19.30 tot 21 30 uur kan men zich aanmelden voor een cursus in Esperanto in de school aan de Pompenburg 4, Rotterdam. Aan vang cursus 6 oktober. Verdere inlich tingen Rotterdams Esperanto-comité, tel. 206241 en 250748. Veel bejaarden willen werken. Künnen werken. Vraag ze per annonce. En gebruik mmieÊa dit vignet: Puhlikatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame SiStE kei reeds gesignaleerde grotere be langstelling voor de jeugd, die hier een rol speelt? De Politieke Partij Radikalen wil aan Burgemeester en Wethouders een petitie aanbieden voor het zogenaam de bejaardenpasje. Daarvoor neeft zij de handtekeningen nodig van zoveel mogelijk bejaarden en vrienden van bejaarden. Staat men achter deze pe titie dan kan men bij de PPR, postbus 5101, Rotterdam-Zuid, handtekenin genlijsten aanvragen, waarop men met meerdere personen kan tekenen. fully fashioned zo gewassen, zo droog Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze acrylique da- mespullovers in de kleuren wit, rood, zwart, grijs, cognac, licht- en donker- groen, maten Lj;*- voor Elke vrijdagavond tot 9 uur open

De Havenloods | 1969 | | pagina 17