Onrust in bouwwereld over kostenstijging Huize Frankeland" een oude bekende in nieuwe gedaante CPMID tiÜÜÜ, KOPPELBAZEN PROBLEEM VOOR AANNEMERS KUNSTGEBITTEN SST"" s Jprr? NAAR PARIJS PFAFF I. - Wk J DE HAVENLOODS 18e jaargang no. 48 donderdag 2 oktober 1969 Weekblad voor Schiedam en Kcthel. Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25. Rotterdam: Postbus 1980, Telefoon 132170 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jcugdhaven" REPARATIES 1e klas werk vanaf f 5,— per reparatie 2O-karaats GOUDEN KROON f 17,50. INSTITUUT DENTÏlIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM. TELEFOON 010-12.60.10. Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a. Scholenbouw Bacli- in wordt voortgezet ple De meeste bouwondernemingen in de Randstad kampen dit jaar met grote moeilijkheden. Hoewel er dit jaar meer bouwwerken onder handen zijn, dan gedurende de afgelopen jaren, dit als gevolg van de hoogcon junctuur, zullen vele werken later gereed komen dan men had berekend. Ook hebben vele bouwondernemingen ondanks het vele werk dit jaar gevoelige verliezen geleden. Daar zijn verschillende oorzaken voor aan te wijzen. De belangrijkste zijn een verkeerde prognose van de stijging der loonkosten en een nijpend personeelstekort.. Volgend jaar zullen de bouwkosten naar schatting dan ook stijgen met 6 tot 7 procent. Deze prognose is alleen gebaseerd op de stijging van de loonkosten. Daarbij is nog geen rekening gehouden met een vernoogde B.T.W. en met een stijging van materiaalkosten. De gevoelige klappen, die vele bouw ondernemingen dit jaar hebben ge kregen zijn voornamelijk het gevolg van een verkeerde prognose ten aan zien van de stijging van de lonen. Elk jaar geeft het Bouw'onds ten behoeve van de aannemers een dergelijke prognose voor het komende jaar. De aannemers kunnen dat percentage dan doorberekenen in de bouwsom, omdat, wanneer een werk eenmaal is aangenomen, men een stijging van loon- of materiaalkosten niet meer mag doorberekenen Deze prognose was voor dit jaar vier procent. Als gevolg van de B.T.W. zijn de werkelijke loonkosten met zeven tot acht procent gestegen, waardoor de meeste aannemers ver keerd te laag, dushebben gecal culeerd. Bij de meeste bouwbedrijven vormen de loonkosten eenderde van de totale aannemingssom. Het is dui delijk, dat een verschil van vier pro cent op dit gedeelte het verschil uit maakt tussen winst maken en verlies lijden. Koppelbazen Elektronenflitsers Lage prijzen voor l Elektrische plintve Verplaatsbare douches Boeken voor de halve pi Mooie aluminium panni Grote' salonradio's vanaf Bandrecorders vanaf Moderne cassette spelers vanaf Arist< radio'; I l.'.il llttmgl naf f 59,50 f 119,- f 32,50 et en zonder ombouw /anaff 79,- en filmgebied vele voordeeltjes .Super-8 filmcamera's Projectieschermen var en mogen betalen, in het voor uitzicht stellen. liet is dan een even normaal verschijnsel, dat een aantal bouwvakarbeiders van de ene op de andere dag bij hun baas opzegt en voor de koppelbaas gaat werken. Zijn vroegere werkgever is dan weer ge dwongen een koppelbaas in de arm te nemen, omdat het werk toch klaar moet, waardoor de vicieuze cirkel is voltooid. Toesfagen i kampen de bpuWonder nemingen met het probleem van de koppelbazen, waardoor de lonen ook weer worden opgedreven en waardoor men vaak gedwongen is zwarte lonen te betalen. Een koppelbaas betaalt twintig tot dertig gulden per week meer dan een „normale" aannemer. Dit heeft tot gevolg, dat er op vele bouwbedrijven onrust ontstaat. Wan neer men personeel van een koppel baas laat samenwerken met. het „ei gen" personeel, zullen deze laatsten, wanneer zij niet bereid zijn om over te lopen naar een koppelbaas, toch klagen over het eigen loon. In de meeste gevallen zal zijn werkgever dan ook gedwongen worden hem meer te betalen. Dit is dit jaar nog moeilijker gewor den, omdat er meer utiliteitswerken onder handen zijn dan voorgaande ja ren, onder andere in de Botlek. Wan neer daar een raffinaderij of een an dere fabriek wordt gebouwd, houdt men strenger de hand aan de opleve ringsdatum dan bij de woningbouw. Het te laat gereed komen van een fa briek kan de opdrachtgeefster veel geld kosten, waardoor een zware boe tebepaling in het contract is opgeno men. Om de zaak op tijd gereed te krijgen, wordt ook daar veel met kop pelbazen gewerkt, waardoor het per soneel van de andere bouwwerken wordt weggezogen. De koppelbazen werken daarbij niet bouwwerk gaan. daar een praatje aanknopen mei de mensen, die daar werken, informeren naar het loon en dan het hogere loon, dat zi.j kunnen Over het algemeen misgunnen de werkgevers in de bouwnijverheid hun personeel niet dat hogere loon. Zij mogen het echter niet betalen. Wel is het zo, dat op de C.A.O. een toeslag van 15 tot 35 procent mogelijk' is. De toeslag van 15 procent wordt over 'net algemeen gegeven, maar voor een ho gere toeslag moet men bewijzen, dat de betrokken werknemer daarvoor in aanmerking komt. Over het algemeen is het zo, dat de bouwvakkers, die uil sluitend in de nieuwbouw werken en dan voornamelijk in de repeterende bouw, een toeslag krijgen van ao'n 30 procent. Door de onrust, die ontstaat, wanneer twee mensen hetzelfde werk doen, terwijl de eenmeer verdient dan de ander, zijn de werkgevr vaak gedwongen zwart te betalen, hetgeen weer niet in de aannemings som is ingecalculeerd, waardoor ook weer extra kosten optreden. Een aantal bouwondernemingen heeft thans besloten een brief te zelf den aan de Aannemers- en Patroons bond met het verzoek een einde te maken aan het optreden van de kop pelbazen. Het probleem daarbij is, dat men zelf eigenlijk nog niet ziet hoe dat zou moeten gebeuren. Het op trekken van het C.A.O.-loon heeft geen zin, omdat de koppelbaas het door hem te betalen loon ook hoger zal stellen. Wel ziet men de mogelijk heid om de koppelbazen geruime tijd te boycotten, zodat hij aan zijn men sen geen werk meer kan geven en dus ook geen loon meer kan betalen. Deze mensen zijn dan weer gedwongen te rug te keren naar de „normale" werkgevers. Daardoor zou in het bouwoedrijf een rust ontstaan, waar men op dit moment dringend behoefte aan heeft. Cm dit te bereiken zou een samenwerking op dit gebied van alle bouwondernemingen nodig zijn. Of die samenwerking een haalbare kaari is, valt nog te betwijfelen, om dat dit althans in de aanloopperiode een stagnatie op vele bouwwerken ten gevolge zou hebben. Een extra stagnatie, overigens, want hoewel de totaliteit van aangenomen werken dit jaar aanzienlijk hoger ligt dan vorig jaar, houdt men er toch reke- nmp mee, dat de werken zo gemid- dela zes weken later gereed zullen komen. Het is duidelijk, dat vele bouwondernemingen op dat punt lie ver geen verder risico willen lopen. AAatenaa! f 9,75 f 49,- Filmprojectors vanaf f129,-- Ook speciale aanbiedingen in boortollen, hulp stukken, gereedschapkisten enz. Profiteer van deze eenmalige verkoop van deze restanten. Verkoop, uitsluitend tegen kontan te betaling, alleen op vrijdag 3 oktober 's avonds van half zeven tot 9 uur en op zater dag 4 oktober van 10 tot 4 uur. Bij KeurKoop, Paul Krügerstraat, hoek Hille- dijk Rotterdam-Zuid. 5 Minuten lopen van Metro station Rijnhaven. Nadat de kleuterschooltjes op het. Bachplein gereed zijn gekomen en in gebruik genomen, is nu een aanvang gemaakt met de bouw van de lagere scholen en de gymnastiekzaal. Als ge volg van hetgeen gebeurd is bij het heiwerk voor de eerstgenoemde scho len. wordt nu een andere methode ge volgd bij het inheien van de palen. Er wordt gebruik gemaakt van een andere installatie, waarbij het hei werk zoveel mogelijk wordt beperkt en de palen waar enigszins mogelijk in de grond gedrukt. rrrnsrsK De bomi'nijverheid is grote edig gent Voor de unieke Parijs- reis, die wij voor onze lezers organiseren van 9 12 oktober a.s. zijn nog enkele plaatsen be schikbaar. Prijs f.189,50 per persoon, volledig verzorgd, incl. diners, excursies enz. Boekin gen en inlichtingen aan ons kantoor'Westblaak 25, Kotterdam of aan de bijkantoren. NIEUWSTE op de FEMINA Stand 359 tot 364 SPECIALE FEMINA ATTRACTIE: bij aankoop van een naaimachine vanaf f 413, ZIT-BOX cadeau Stadhuisplein 34-t'entrum Hillevliet 61-Zuid Rotterdam iMlllllllllllll' expositiekelder van de kattenbeker HIPPISCHE KUNST 1 tentoonstelling rond he) paard september t/m 11 oktober de kattenbeker Liesveld 151 Vlaardingen ALGEM" NE HULPCENTRALE oi persoonlijk kontakt hulpverlening -hlel2d»<105n-STeleioon JSJ676. SLAAPBANKEN CENTRALE Industriegebouw Goudsesingel 66, Rotterdam. Telefoon 010-13.80.18. HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Hoewel reeds enige tijd geleden in gebruik genomen, wordt zater dag 4 oktober de nieuwe uitbreiding van de Sint Liduina Stichting (Huize Frankeland) door burgemeester Roelfsema officieel geopend. Het is een fraai en modern geheel geworden, dta op de hoek van de Sint Liduinastraat—Nieuwe Haven is verrezen; een belangrijk verschil met het verouderde pand van eertijds. Te tSt. Liduina Gesticht, ten doel hebbende de verpleging van bejaarden, begon zijn werk op 1 no vember 1850 in een pand, gelegen aan de Korte Kerkstraat. In augustus 1862 werd het gesticht verplaatst naar een, toen nieuw gebouwd huis aan de Nieuwe Haven, dat vorig jaar werd gesloopt, na dat de nieuwbouw gereed was. Een andere oorzaak waardoor vele bouwwerken stagneren, ligt in het ge brek aan materiaal, dat ook al weer terug te leiden is tot personeelsgebrek bij de fabrieken. Daar kampt men over het algemeen met het probleem, dat de lonen lager liggen dan in de bouwwereld, waardoor ook daar per soneel wegloopt. Zo is momenteel bij voorbeeld de levertijd van gevelsteen en „poriso-steen" (voor de bouw van binnenmuren)^zo'n 12 tot 13 maanden. Bedrijven, die deze materialen heb ben besteld, ondervinden daar hinder van, omdat men niet vooruit kan. Bo vendien komen de bestelde hoeveelhe den in kleine porties, omdat de fabrie ken tot een soort distributie zijn over gegaan. Dat maakt weer, dat men te gen het einde van de bouwperiode weer meer mensen moet inzetten dan oorspronkelijk was geraamd, omdat men toch wil proberen het werk op tijd, of althans zo min mogelijk te laat, gereed te krijgen. Dit brengt ook weer extra kosten met zich mee cn het onvermijdelijk inschakelen van koppelbazen, waardoor de cirkel voor de zoveelste maal weer gesloten is. Wat dit allemaal voor het komende jaar te betekenen heeft, is nog niet helemaal bekend. Zeker is, dat de bouwkosten zullen stijgen, zoals reeds gesteld met 6 tot 7 procent, afgezien nog van de B.T.W. en de stijging van de materiaalkosten. In de bouwwereld is men er echter van overtuigd, dat er verder nog maatregelen genomen zul len moeten worden. Het antwoord op de vraag wat er dan precies zal moe ten gebeuren, is echter nog niet duide lijk. JAN DIJKSTRA .Aanvankelijk werden in het Ge sticht alleen vrouwelijke bejaarden verpleegd, maar na het in gebruik ne men van de eerste uitbreiding (op 10 februari 1908) konden ook mannelijke bejaarden ter verpleging worden op genomen, terwijl bij het in gebruik stellen (op 17 oktober 1929) van een 20-tal nieuw gebouwde zit-slaapka- mers, de mogelijkheid werd geopend ook bejaarde echtparen ter verple ging op te nemen. Tenslotte werd op 19 juli 1932 het gebouwen-complex, bekend als Huize „St. Liduina" (w.o. kapel, het zuster huis en dienstruimten-keuken) in ge bruik genomen. Sindsdien schommel de het aantal bejaarden, dat in het complex verpleegd werd Dm de 210. Nieuwbouw De aan architecten verstrekte op dracht tot het maken van een sane ringsplan dateert reeds van 1956. Uit gegaan werd van de vernieuwing van liet oudste gedeelte (het Sint-Liduina- gesticht aan de Nieuwe Haven) en het huisvestingsgedeelte, hieraan gren zend, dat in 1929 en 1932 was ge bouwd. De van 1932 daterende gebou wen zoals Huize St. Liduina. het klooster, de kapel en enkele dienstaf delingen, waren van dien aard, nat deze met enkele wijzigingen behouden konden blijven en in het totaalplan dienden te worden opgenomen. In 1957 kwam het schetsplan van het totale project gereed, dat een aan- GRAMMOFOONPLATEN FA. .BERC0PH0NE' tal nieuwe bouwdelen omvatte, die in een fase-indeling gerealiseerd dienden te worden. De realisatie moest n.l. voor het grootste gedeelte op eigen bebouwd terrein tot stand worden ge bracht, zodat maar bij gedeelten van oud naar nieuw kon worden ver plaatst. Voorts waren twee rooilijn-besluiten vastgesteld voor de afbakening van het nieuwe terrein, waarbij het St. Li- duinahofje, dat eigendom van de ge meente Schiedam was, is komen te vervallen en tevens het blok panden aan de Nieuwe Haven en de St. Lidui nastraat diende te worden onteigend. Met de tijdsduur van deze onteigening en sloop diende eveneens rekening te worden gehouden. Wel beschikte de Stichting over een aangrenzend stuk grond tot de Westfrankelandsestraat en het is duidelijk, dat hier het eerst kon worden begcnne.i. De realisatie van de fasen was als volgt: Bouw huisvesting zelfstandige be jaarden van november 1960 tot no vember 1961. Bouw verzorgstershuis en ketel huis december 1961 tot december 1962. Middenbouw voor huisvesting be jaarden, waarin tevens de hoofdtoe gang is opgenomen en de nieuwe ver binding met bestaande bouw en het mortuarium van januari 1963 tot juni 1965. Het totale complex omvat een be- jaardeïiihuisvesting van,390 personen. Knutselkamers Voorts zijn in het complex opgeno men: Een grote recreatiezaal die te vens voor toneeluitvoeringen kan wor den gebruikt. Kleinere recreatieruim ten, knutselkamers, bibliotheek, bil jartkamers, alsmede- enkele logeerka mers. De ziekenafdelingen zijn volle- ^irVzrTT H dig geoutilleerd met kamers van 4 bedden en aparte zitruimten, was- en spoelruimten, isoleerkamers en on derzoek. Het gebouw voor huisvesting heelt eveneens vier woonlagen waarop 45 verzorgsters gehuisvest kunnen wor den. Op de begane grond is hier een ruime recreatiezaal en een eetzaal. Het geheel is opgezet in gewapend be ton skeletbouw met metselwerkwan- den voor een goede isolatie, terwijl de gevel bestaat uit houten prefabele menten met stalen taatsramen. De keuken is gehandhaafd in het be staande Huize Liduina, doch geheel gemoderniseerd en geschikt gemaakt voor kamerbediening volgens het con tact roestvrljstaal-systeem waarbij iedere persoon het gehele menu op een blad geserveerd krijgt. In de nieuwe eetzaal is voor het personeel het cafetariasysteem ingevoerd. De totale bouwkosten vanaf de le fase Huize Frankeland vanaf decem ber 1961 tot september 1969 bedroegen incl. inrichting en leningkosten f 8.650.000. MORRIS-MINI MK II v II. 4995 SHOWROOM Nw. Binnenweg 20 - Tel. 256422 Rotterdam Magaziin en werkplaatsen centraal

De Havenloods | 1969 | | pagina 1