m B en W streven naar eenvoud in begrotingsbehandeling 'NIEUW!' RADIO LEO NIEUW! RADIO LEO Overzicht van echte en verkapte" subsidies Waar gaan we naar toe? Goed concert van Orpheus 8.90 7.50 13.90 14.90 8.90 Verzorging van buitenlandse arbeiders Informatieve bijeenkomst over Opendeurwerk 19.90 S'dam 6 DE HAVENLOODS DONDERDAG 2 OKTOBER 1969 In de nota van aanbieding gemeentebegroting 1970 zetten B. en W. uiteen, dat aandacht is besteed aan de reeds eerder uitgesproken wens om te komen tot wijziging in de behandeling van de begroting. Hierom trent is overleg gepleegd met de financiële commissie en het senioren convent, doch voor dit jaar is men nog niet tot een resultaat gekomen. Indien door een iets beperkter om vang van de memorie van antwoord zou kunnen worden bereikt, dat de in houd meer publiciteit verkrijgt en dus de burgerij bereikt, zou dit naar het oordeel van het college een belangrijk winstpunt betekenen. Ter inleiding op de begroting geven B. en W. eerst een beschouwing inza ke de opzet daarvan. Het streven is geleidelijk te komen tot een enigszins andere opzet van de begroting waar voor ditmaal ook vorderingen zijn ge maakt. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de gemeentebegroting een aanzienlijk beperkter omvang heeft verkregen. Het aantal pagina's is met eirca 100 afgenomen. De begroting van de dienst van ge meentewerken is thans van geheel an dere opzet en het college vertrouwt, dat in de komende jaren dit ook' voor andere diensten mogelijk zal zijn. Naast groter duidelijkheid wordt daarmede beoogd de ontwikkeling van de belangrijkste kostensoorten beter tot uitdrukking te brengen. Ook de onderlinge vergelijkbaarheid wordt hiermee bevorderd. Het college geeft te kennen, dat nu In ieder geval dit jaar nog volgens de tot dusver gevolgde procedure zal worden gehandeld, de schriftelijke voorbereiding, door stellen van vra gen door fracties, gevolgd door ver schijnen van de memorie van ant woord wellicht aan waarde zou win- nen, indien het aantal vragen zou worden beperkt. Vooral het inwinnen van informaties met een meer tech nisch karakter zou in sommige geval len zonder bezwaar via de raadscom- s kunnen plaats vinden. Onzekerheid B. en W. kunnen niet anders conclu deren dan dat de gemeenten wederom en zelfs nog in sterkere mate in onze kerheid verkeren omtrent hun finan ciële positie. Het feit, dat medio 1969 bericht wordt ontvangen omtrent de invoering per 1 januari 1968 van een verfijning, waarop reeds jaren wordt gewacht, maar dan nog zonder verdere concre te mededelingen inzake de hoogte van de extra-uitkering, is zo langzamer hand typerend voor het tempo, waar in de financiële problemen van de ge meenten naar een oplossing worden gebracht. Het bekend worden van de wijze waarop het gereserveerde bedrag van f 100 miljoen over de individuele ge meenten zal worden verdeeld, zal be vorderen, dat de onzekerheid af neemt. Maar met deze, op korte ter mijn te nemen beslissing, kan niet worden volstaan. De kern van het probleem zit voornamelijk in de on voldoende voeding van het gemeente fonds. Daarom zal het voor een oplos sing op langere termijn noodzakelijk zijn opnieuw te bezien welk deel van de opbrengst van de rijksbelastingen aan het fonds ten goede dient te ko men. De vele en verlerlei taken, waarvoor met name de gemeenten zich geplaatst zien en die in belangrij ke mate de leefbaarheid van onze sa- nu .TfÉëduidend goedkoper Voor Uw man en zoons koopt U nu deze voordelige ankiets van wol-terlenka of wol-mous se, nat wat ze 't liefst dragen. Heren ank lets in twee prachtige kwaliteiten: wol-mousse en wol-tedenka. Ankiets in vale beschaafde des sins en kleuren an in alle cou rante maten, door elkaar, per paar voor nog géén twee gul- Vanaf vrijdagmorgen 0 uur ver kopen wij op onza parterre deze harenank Iets van een prachtige wol-mousse én wol- terlenka, in aen enorm assorti ment dessins en kleuren en in alle courante maten, per paar Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook meandegmorgen open GMn tel. of schrift best menleving bepalen, rechtvaardigen een hernieuwde bezinning op de om vang van de middelen, welke hiervoor minimaal noodzakelijk zijn. B. efl W. zijn van oordeel, dat voor de nog met ingang van 1968 door de minister ingevoerde uitkering uit het gemeentefonds verfijning vanwege de bijzondere kosten door de bodemge steldheid, ook Schiedam daarvan zal profiteren. Onzeker is de grootte van deze extra-uitkering. Het uitoefenen van dagelijks toe zicht op het woonwagenkamp Schie dam door de beheerder heeft gunstige resultaten opgeleverd. Er heerst meer orde en de betaling van de staangelden geschiedt regelmatiger; er is praktisch geen nieuwe achter stand. Het sloopterrein is inmiddels aan de daarvoor in aanmerking ko mende gegadigden uitgegeven. Er zijn volgens B. en W. nog enkele wensen t.a.v, het terrein; nagegaan wordt of en zo ja, in hoeverre, hier aan kan worden voldaan. In dit ver band is het van belang, hoe lang het Schiedamse kamp nog zal bestaan. Uit een onlangs gehouden bespreking! met gedeputeerde staten over de aan wijzing van een plaats voor de vesti ging van een regionaal kamp, kan wel worden geconcludeerd, dat dit niet in Schiedam zal komen. De omvang van de werkelijke be hoefte aan kinderopvangmogelijkhe- den (crèches) is moeilijk te bepalen. Er zal bij vele ouders op gezette tij den beslist wel behoefte bestaan om hun kind(eren) tijdelijk ergens onder te brengen om, zelf bevrijd van de zorg, andere activiteiten te kunnen ontplooien voor langere of kortere duur, zoals werken, studeren, winke len of bezoeken afleggen. Het behoefte-element is tevens be palend voor de wijze van exploitatie, d.w.z. moet een zodanige inrichting „self-supporting" zijn of moet een be paalde subsidie worden verleend. Zo dra mogelijk zullen B. en W. hierom trent inlichten en eventueel met voor stellen komen. Brigadier Both nam afscheid van politie Tijdens een bijeenkomst in de kanti ne van het hoofdbureau van politie is afscheid genomen van brigadier L. W. Both, die vanwege zijn 60-jarige leef tijd met pensioen ging. De commissaris van politie, de heer C. van der Haagen heeft er in een toe spraak op gewezen dat de heer Both gedurende 30 jaar in politiedienst, was, voornamelijk bij de verkeers dienst. Hij bood hem een foto en pols horloge namens het personeelsfonds. Inspecteur J. P. Broeders vo erde na mens de verkeersdienst het woord en hoofdagent J. Slavenburg namens de politiebond. De bijeenkomst werd mu zikaal opgeluisterd door de politie band „Les Miseilables". 55 B. en W. van Schiedam hebben bij de behandeling van de gemeentebe groting 1969 toegezegd een overzicht te zullen voorleggen met betrekking tot directe en indirecte subsidies wel ke verleend worden. Hierdoor zal het mogelijk zijn regelmatig na te gaan, of handhaving van de ramingen wen selijk is. Het college vestigt hierbij ook de aandacht op de omstandigheid, dat indirecte subsidies worden ver leend. De subsidiebeoordeling heeft dit jaar voor het eerst plaats gehad en de adviezen van de commissies zullen dezer daggn in de vergadering van B. en W. worden behandeld. Het stand punt van het college zal blijken in het aan de raad voor te leggen pread vies, waarbij tevens de verzoeken om een subsidie of hoger subsidie aan de orde zullen komen. Het valt niet te verwachten, dat het voorstel zodanige financiële conse quenties zal hebben voor de gewone dienst 1970, dat het tekort een wijzi ging van betekenis zal ondergaan. Een andere toezegging betrof het vervaardigen van tón overzicht van de indirecte of verkapte subsidies. Hieraan is voldaan door het aantal bijlagen bij deze aanbiedingsnota met één uit te breiden. Het vermoeden, dat het samenstel len van een dergelijk overzicht geen eenvoudige zaak zou zijn, is volledig bewaarheid. Het blijkt in de praktijk neel moeilijk te zijn uit te maken in welke gevallen nog wel en wanneer niet meer kan worden gesproken van «en verkapt subsidie. Daarom kan, zeker voor, de eerste maal, niet de ga rantie worden gegeven, dat u een vol ledig overzicht aantreft. Het is zeer wel denkbaar, dat de lijst nog aanvul ling behoeft. Evenzeer is het moge lijk, dat bepaalde posten zijn opgeno men, waarbij terecht de vraag kan woraen gesteld of hieraan het karak ter van een Indirect subsidie» kap wor den toegekend. Zo spelen b.v. de omstandigheden, welke golden ten tijde van het aan gaan van een overeenkomst, een gro te rol. Indien geruime tijd geleden een gemeentelijk eigendom is ver huurd voor een. naar het nu lijkt, laag bedrag, maar de overeenkomst laat (voorlopig) geen verhoging toe, dan kan het daaruit voortspruitende pro fijt moeilijk als subsidie worden aan gemerkt. Maar indien onder overi gens identieke omstandigheden is overeengekomen, dat de huursom Jaarlijks kan worden opgetrokken, 20nder dat van die bevoegdheid regel matig gebruik is gemaakt, moet in feite wel van indirecte gemeentelijke financiële steun gesproken worden. B. en W. hopen hiermede het arbi trale karakter van een aantal posten te hebben aangetoond. Maar dit is niet de enige moeilijkheid. Ook het schatten van de hoogte van het indi recte subsidie kan tot geheel verschil lende uitkomsten lelden. In gevallen, waarin naar onae mening zelfs een globale schatting niet mogelijk was is volstaan met het vermelden van p(ro) m(emorie). 1? wel een bepaald be drag vermeld, dan mag daaraan geen absolute, maar hoogstens een indica tieve waarde worden toegekend. Van de sportparken en de volkstui nen-complexen wordt niet alleen ge bruik gemaakt voor de actieve re creatie. Zij vervullen evenzeer een functie voor de passieve recreatie. Een maatstaf om de kosten toe te re kenen aan beide wormen van ontspan ning ontbreekt. B. en W. hebben daar om het verschil tussen de kosten en de huuropbrengst aangemerkt als een indirect subsidie, zonder daarmede te willen stellen, dat dit verschil geheel ten goede komt aan de beoefenaars van de actieve recreatie. Ondanks al deze bezwaren geeft het overzicht wel enige informatie om trent de aard en omvang van de indi recte subsidies. Niet alleen dat de belangstelling voor het concert dat het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus gaf was meer dan bevredigend ook de prestaties van het koor waren lof waardig. Hieraan kon worden toege voegd het succes dat de gasten, de Mfinner Gesang Verein 1839 Menden had. De Magnalia Del kerk was vrij wel geheel gevuld met luisteraars. Burgemeester Roelfsema als ere-voor- zitter van Orpheus, sprak een wel komstwoord tot de Duitse gasten, dat later door de burgemeester van Men den werd beantwoord. Afwisselend traden de koren op voor het uitvoeren van een ruime variatie werken, die zowel Kozakkenliederen bevatten als Tsjechische dansliederen. Solisten wa ren de bariton Rob Hol en de pianiste Henny Moser. Bijzonder aantrekkelijk was de mis die het Duitse koor in de Johannes de Doperkerk aan de Mgr. Nolenslaan zong. uit „De eeuwige jonge Dezeeëiectróia Stereo LP bevat de anneuese ROTHENBERGER MARGIT SCHRAMM Speciale aanbieding slechts Kinderkoor „Jacob Hamel" potpourri van 48 bekende kinder- Steieo LP Speciale aanbieding slechts I JOHN WOODHOUSE HARTEWENSEN (Nina Bobo - Schneewalzer - Funiculi Funicula - Edelweiss e.v.a.) Grandioze nieuwe LP van John Woodhouse Stereo LP I WILMA „Meine kleine Herzensmelodie", de sir-S. für tnich Zauberfee - Grosspapa Stereo LP I .,KAPT*N BAY-BAY bittet zum Tanz" 28 bekende zeemansliedjes, in Go*Go stijl gespeeld door FRANK VALDOR en Zijn orkest. Stereo LP „KLINKENDE" platen va VIERAMBACHTSSTRAAT 29-37. TELEFOON 25.67.00. ROTTERDAM. nu» beduidend goedkoper Dit is een aanbieding speciaal voor die mannen die hoge eisen stellen aan hun overhemd maar hun vrouw uren strijken willen b Zelfstrijkende popeline over hemden, met perfekte pas vorm, versterkt boord en manchetten en in diverse fraaie pasteltinten. Gemakkelijk in 't gebruik, nat ophangen, niet strijken, de vol gende dag weer een onberispe lijk zittend overhemd, nu voor nog géén negen gulden. zelfstrijkend Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze zelfstrijkende popeline overhemden, in diver se pasteltinten, w.o. bleu, beige en Elke vrijdagavond tot 9 uur open Oek.rmandagmorgen open ^>j GHn teL of schrift best De plaatselijke commissie in Schie- dam voor het opvangen en begeleiden van buitenlandse werknemers houdt, in overleg met de zich op dit terrein bewegende Rotterdamse stichting, de zaken met betrekking tot de vreemde lingen van verschillende nationaliteit, nauwlettend in het oog. Door een wijziging van de Algeme ne Politieverordening bestaat er een meldingsplicht voor de pensions. Na gegaan wordt nu, in hoeverre er na dere voorwaarden moeten worden ge steld voor het verblijf in deze pen sions. Een ambtelijke commissie is namelijk bezig de normen op te stel len, die zouden moeten worden aange houden bij het verlenen van vergun ningen aan pensionhouders. De Gusto Muziekvereniging staat aan de vooravond van haat zestigja rig bestaan. In de zomer van 1909 be spraken enkele werknemers de moge lijkheid van een eigen muziekvereni ging en op 1 oktober 1909 zag Gusto's Muziekvereniging onder het licht van walmende tuitlampen van het schaft- De heer P. Sonneveld nam de lei ding op zich en de latere dirigent, de heer J. K .C. Karsseboom vulde de voorlopige plannen met enkele be langrijke punten aan. De directie van de Werf Gusto'besloot het initiatief fi nancieel te steunerv Het bestuur,, be- B. Linkels, penningmeester. Werkte hard om het ledental snel op te voe ren, want men wilde een volledige fanfarebezetting, bestaande uit 32 in strumenten, die bij de Rotterdamse firma Hanken besteld zouden worden. De totale koopsom was toendertijd 1750 gulden. In de loop der jaren werd de mu ziekvereniging Gusto een bekende verschijning op de wedstrijden en zij lokaal van de werf het levenslicht. hebben vele prijzen behaald. Bij te waterlatingen van schepen op de werf Gusto is het muziekkorps steeds aan wezig om de plechtigheid muzikaal te omlijsten. Bijzonder verheugend was het feit voor de Gusto Muziekvereni ging toen zij in 1967 naar de Superieu re afdeling promoveerde, de hoogste afdeling van de harmonie-orkesten. Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan zal op zaterdag 4 oktober een groots jubileumfeest in „De Doelen" worden gegeven met medewerking van het Koninklijk Schiedams Man nenkoor .Orpheus" en de Balletgroep van de Rotterdamse Dansacademie. Op deze avond zal „Lof der Zot heid" van Chris Verhoog worden op gevoerd. „Lof der Zotheid" is een cantate voor mannenkoor, sopraan en bas-bariton en harmonie-orkest op teksten uit het gelijknamige werk yap Desiderius Erasmus. Deze opvoe ring vindt plaats in het kader van de Érasmusherdenking. In de augustus-uitgave van de „Schiedamse Gemeenschap" trof ik een gesprek aan tussen de Groenoord- se deskundige drs. Th. J. Hübens en de heer Harry Willemsen. Het artikel droeg als titel: „Op zoek naar sociale planning als bijdrage tot lokaal wel zijn". Heel voorzichtig worden hier ideeën gespuid over: noodzakelijke voorzieningen overleg in een vroeg stadium van gemeenteraad, bestuur en bevolking een representatief wijkbestuur een functionele ruimte ter beschikking van de wijk. Resoluut is drs. Hübens als hij het heeft over de noodzaak van; „voorzieningen voor de jeugd. Maar die raken wel in het gedrang. Men geeft als Gemeentebestuur de hoogste prioriteit aan woningen, scho len en kerken. Begrijpelijk! Maar is dit juist? Is in het kader van een ge zond welzijnsbeleid niet juist in onze tijd nodig, dat er goede voorzieningen komen voor de jeugd en jongeren? Overal ervaart men de mankementen van gebrek aan goede ruimte en des kundige (bege)leiding. Is een goede vrijetijdsvoorziening niet even be langrijk als de school? Is gezonde ont spanning en ontmoeting, mogelijkheid tot creativiteit, sport en spel niet een steeds groter behoeftepakket in onze steeds onleefbaarder wordende Rand stad? Maken we ons vooral niet wijs dat Schiedam heerlijk Schiedam kan blij ven tusseh Rotterdam en Vlaardin- gen. Straks zouden we daar de wran ge vruchten van plukken. Ook op an dere terreinen is grote nood. Het maatschappelijk werk is in Schiedam nauwelijks van de grond. Het bejaar denprobleem is levensgroot, vooral in de oude wijken. Er zijn instellingen die deze noden zien en er iets aan wil len doen. Maar alle pogingen lopen dood. Op de eerste plaats door gebrek aan een goede samenwerking. Op de tweede plaats door gebrek aan visie. En last but not least door gebrek aan geld. Daarom wordt het tijd dat we onze schouders eronder zetten! Schie dam moet bij de tijd gedraaid! Daarvoor zou het goed zijn dat er een goed samenwerkings- platform komt; met een bekwame vent aan de lei ding, die kijk heeft op een stuk wel zijnsbeleid; dat men komt tot een goede verde ling van taken zonder bang te zijn au tonomie te verliezen; dat er nauw overleg is tussen plat form en gemeentebestuur. In dit platform dienen o.a. te zitten: het maatschappelijk werk; het so ciaal cultureel werk (federatie van stichtingen); de kruisverenigingen; de geestelijke volksgezondheid; de raad voor bejaarden. Is zoiets mo gelijk. Het stelt natuurlijk zijn eisen aa,n alle partners. Maar de bereidheid ertoe groeit, dacht ik. En dat is een fundamentele voorwaar de om de mogelijkheid te zien. Mogen we inzien, dat het noodzakelijk is, dan zal de bereidheid vanzelf aanwezig zijn. Opbouwconsulent Naam en adres bij de redactie bekend. Dinsdag 7 okt ber organiseert de commissie voor het Opendeurwerk van de hervormde gemeente een in formatieve bijeenkomst over het Opendeurwerk. Deze bespreking wordt gehouden in zaal 1 van gebouw Irene, Nieuwe Haven 155 te Schie dam, aanvgng 20 uur. Onder leiding Van de heer Cornell Wismeijer, pro motor van het landelijk Opendeur werk, zal uitvoerig worden gesproken door commissieleden en medewerkers en medewerksters over de opzet en uitvoering van het evangelisatiewerk w.o. het blad De Open Deur-Onder weg en de Open Deurdienst«n. Uitvoering Muzieschool was zeer geslaagd Er was zoals gebruikelijk weer veel belangstelling voor de einduitvoering door leerlingen van de Schiedamse muziekschool, ditmaal in de sporthal Margriet gegeven. Er waren veel kin deren, doch ook tal van ouders. Het programma bevatte vooral veel optre den van ensembles. Er waren blok- fluitgroepen, een harmonieorkest, een harpkwintet en andere instrumenten. Ook de balletklassen lieten zien wat ze geleerd hadden. Na de pauze wer den de diploma's uitgereikt. Het een geslaagde avond, oi van directeur Kees Bak. KIND ZWAAR GEWOND BIJ AANRIJDING In de Lekstraat reed de 7-jarige Ronnie van Gerven met zijn. fiets je plotseling het trottoir af, toen juist een auto passeerde, bestuurd door de 54-jarige directeur A. van W. uit Vl)aardingen. Hoewel deze sterk rem de en het kind probeerde te ontwij ken, lukte dat niet. Ronnie liep o.a. een schedelbasisfractuur op en is in zorgwekkende toestand naar de Dr. Nolelstichting vervoerd. Grandioze nieuwe L.P. van The Beatles (Golden Slumbers - Max- julver hammer - Octor 0 THE CATS IN GOLD Een gouden plaat van de Volendam- (Why - There she goes - Scarlet rib bon - Shaving cream r - Stereo LP - verzamel LP met The Kinks - Donovan - Sandie Shaw - Otis Redding - Long John Baidry - „1 Dili iiucajl .-.,,1,1,111 .u„, Stereo LP NU slechts B I Speciale Q £T1 aanbieding «OU „KLINKENDE" PLATEN VAN

De Havenloods | 1969 | | pagina 6