Flauw nu al te protesteren tegen plannen die nog niet rond zijn Wethouder Polak bulderend geïrriteerd 'I* DE HAVENLOODS DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 tt-104 nu... beduidend goedkoper En dan maakt wethouder Polak het helemaal rond door te zeggen, dat hij met de burgers van omliggende ge meenten niets heeft te.ipaken. Alleen piet de gemeentebesturen. Natuurlijk zijn dat twee verschillende begrippen, maar het gemeentebestuur staat in dienst van de burgerij en wanneer de burgers protesteren zal het bestuur van een omliggende gemeente daar toch rekening mee moeten houden. Wethouder Polak op den duur ook, omdat die protesten in ieder geval al hebben gemaakt, dat vrijwel alle om liggende gemeentebesturen niets voe len voor een uitbreiding van de lucht- Bij dat alles spelen de grotere risi co's, die een tweede startbaan met zich mee zal brengen, omdat de ver keersleiders op Schiphol nu soms al niet weten waar ze aan toe zijn, ei genlijk nog een ondergeschikte rol'. Die veiligheidsargumenten worden nog maar weinig gehoord. Te weinig, mis schien, maar kennelijk vinden de ac tiecomités het argument van de ge luidshinder al sterk genoeg. JAN DIJKSTRA nu... beduidend goedkoper Ook al is het "flanellen lakens seizoen" weer aangebroken, deze behaaglijke lakens verko pen wij nu voor voorseizoen- prijzen. Heerlijk warme, anti reumati sche flanellen lakens van een uitstekende kwaliteit. Onmisbare koude nachten la kens voor U en de kinderen, afgewerkt met gebloemde rand voor meer fleur in de slaap kamers. flanellen lakens met gebloemde rand 1-persoons 150x230 2-persoons 180 x 240 cm l sloop 60 x 70 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze flanellen lakens met gebloemde rand, in diverse kleuren, voor prijzen, waar door U de linnenkast eens flink kunt bijvullen. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen opan Giin tal. of schrift bast De Rotterdamse wethouder Polak heeft het de laatste tijd nog al moeilijk, omdat de burgerij in beweging is gekomen naar aanleiding van de eventuele plannen om de luchthaven Rotter dam een startbaan te geven. De verontrusten protesteren in eer ste instantie tegen de geluidshinder, die dan naar hun mening zal ontstaan. Zij hanteren daarbij het kaartje van de heer J. de Senerpont Dom is. dal w ij in het voorjaar publiceerden en dat de aanzet werd voor de protestacties. Inmiddels is dit kaartje, waarvan bewezen is, dat het berust op goed gefundeerde, weten schappelijke gegevens, door vele bladen afgedrukt, tot groot ver driet van de mensen, die door dik en dun voorstander zijn van de aanleg van een grote startbaan. bij Rotterdam. Natuurlijk kunnen in zichten zich altijd wijzigen, maar een feit blijft, dat de luchthaven Rotter dam er wel is gekomen en sindsdien een steeds grotere startbaan heeft ge kregen. Nu spreekt men al over een tweede startbaan. En telkens wordt daarbij het argument gehanteerd, dat de luchthaven zo belangrijk is voor Rotterdam en dat het toch niet aan gaat het geïnvesteerde geld weg te gooien, hetgeen zal gebeuren als de luchthaven niet wordt uitgebreid. Het argument van rentebesparing is daar nu bijgekomen, geïntroduceerd in het rapport van de heer Brouwer. Wanneer die nieuwe startbaan er zou komen en de regering zou een jaar of tien daarna praten over een tweede nationale luchthaven, dan zul len de Rotterdamse bestuurderen on getwijfeld weer in het geweer komen. Zij zullen er dan op wijzen, dat Rot terdam toch zo goed is gelegen, dat er op de luchthaven Rotterdam toch zo'n goede accommodatie is en dal dit vliegveld de functie van tweede natio nale luchthaven kan vervullen, wan neer zij een beetje wordt uigebreid. Dan zal weer worden gewezen op de grote besparingen, die op die manier kunnen worden verkregen. Een grappig aspect bij dit alles is, dat Rotterdam zich deze situatie het protest zelf op de hals heeft ge haald door het rapport-Brouwer (over de uitbreiding van de luchthaven) vertrouwelijk aan de omliggende ge meentebesturen aan te bieden. Het rapport lekte uit en de poppen waren aan het dansen..Thans zégt wethouder Polak, dat er van geheimhouding nooit sprake is geweest. Hij heeft, zo zegt hij, het rapport nota bene zelf bij enkele gemeentebesturen langs ge bracht. Noemt u dat geheimhou ding?", gaat hij dan verder, volgens het artikel in het Algemeen Dagblad. „Volgens mij is er zelfs veel te vroeg over dit rapport gepraat. Het gevolg is nu, dat er allerlei voorbarige pro testen zijn uitgelokt". Het rapport was dus niet geheim, maar niemand mocht er over praten. Ergens sc^.nt er een subtiel verschil te liggen. VERSCHILLEND Een luchtofo met daarin geplakt de nieuwe startbaan. Op de plaats waar die gepland is. Rechts op de foto is nog net het begin van de bebouwing van Rodenrijs te zien. Links de bui tenwijken van Rotterdam. Foto Dick Lemcke. staat, kan men de luchthaven dus wel opdoeken. Hoe is het dan te verkla ren, dat Rotterdam er een kostbaar bouwwerk neer laat zetten, voordat de gemeente weet wat er verder gaat gebeuren? Dit is voer voor psycholo gen, maar ook de amateurs op dit ge bied kunnen er van smullen. MINDER GELUID De heer A. Prinzen. deels voorlich- tingsman van de luchthaven en deels voorlichtingsman van de Rotterdamse Verkeersdienst, vindt ook, dat er over die geluidshinder veel te veel gepraat wordt. Want, zo redeneert hij. die startbaan ligt er pas over zes tot acht .jaar. Dan zullen er veel grotere vlieg tuigen zijn dan nu, bijvoorbeeld de DC-10. die van Schiphol zal moeten uitwijken naar Rotterdam. Maar te gen die tijd zullen er wei motoren zijn, die minder geluid produceren dan thans. Het is natuurlijk een argument, dat hij overigens niet als enige hanteert. En inderdaad is het zo, dat de fabrie ken zoeken naar motoren, die minder geluid veroorzaken. Maar het argu ment blijft op dit moment wel heel erg zweven. Want de vliegtuigen zul len in de toekomst groter worden, dus, geredeneerd naar de huidige maatstaven, zullen zij meer geluids hinder veroorzaken. De Concorde is daar het vliegende bewijs van. Wat bedoelt men nu, wanneer men zegt, dat die grotere vliegtuigen van straks minder geluid producerèn? Is dat in verhouding tot hun afmetingen of is dat werkelijk minder dan nu? De voorstanders van de nieuwe fetartbaan vinden, dat men daar nu al rekening mee moet houden. Dat betekent dus, dat al die veront ruste mensen hun mond moeten hou den tot de startbaan er is en er nog geen vliegtuigen met minder la- waaiierige motoren zijn gekomen. Dan heeft men Ijet volste recht om te protesteren. Maar iemand, die ge looft, dat een protest dan nog veel zal uithalen, leeft in een droomwereld, die niet meer van deze tijd is. BESPARINGEN Hetzelfde geldt voor het argument dat men bij de aanleg van de nieuwe startbaan grote rentebesparingen zal verkrijgen, wanneer daardoor de aan leg van een tweede nationale luchtha ven geruime tijd kan worden uitge steld. Want, zo zegt men er haastig bij, Zestienhoven moet betrekkelijk klein blijven en die tweede nationale luchthaven moet er op den duur toch komen. En men kan dan haarfijn be cijferen hoe groot die rentebesparin gen wel zullen zijn. Er is een tijd geweest, dat de minis ter van Verkeer en Waterstaat heie maar niets voelde voor een luchthaven Dezer dagen publ'ceerde het Al gemeen Dagblad-een groot artikel, waarin voor- en tegenstanders van de uitbreiding van de luchthaven aan het woord waren. Opmerke lijk daarbij is, dat de voorstanders, zoals wethouder Polak. ir. Th. Brouwer, waarnemend directeur vgn de luchthaven, die het oor spronkelijke rapport over de uit breiding had opgesteld, en dr. Brantenaar van het Rotterdams Luchttaartsyndicaat. elkaar deels tegenspreken of argumenten aan voeren, die èf niet sterk zijn öf on bewezen. Wethouder Polak is bijzonder geïrriteerd over het feit, dat de men sen nu al protesteren tegen een even tuele geluidshinder, terwijl de plan nen nog niet eens helemaal rond zijn. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijke gevolgen van de nieuwe startbaan ten aanzien van de geluidshinder. Zelfs heeft hij al mee gedeeld, verschillende malen zelfs, dat htj persoonlijk geen behoefte heeft aan uitbreiding van de luchthaven, wanneer werkelijk zou blijken, dat de geluidshinder ondraaglijk wordt. Tot zo 4ang moet iedereen zijn mond hou den. - Nu wekt zo'n opmerking toch wel enige bevreemding. Het kaartje van de heer De Senerpont Domis is nu toch wel genoegzaam bekend. Uit dat kaartje blijkt, dat 58 procent van de licvolking van het betrokken gebied l^sf zal krijgen van gespreksstoornis- sèp door het lawaai van dalende of op^ijgendé viie^tnigen, 33 procent zal-', last krijgen van slaapstoornissen en 66, procent zal door het lawaai angstig worden. Buiten deze grenzen, die op het kaartje staan aangegeven, zal rflgri hinder ondervinden van het la waai. uiteraard in afnemende mate, naarmate men verder van de luchtha ven af woont. Deze gegevens zijn ge baseerd op wetenschappelijke studies, waarbij men de situatie op Schiphol Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze 100% acryl pullovers voor jongens en meis jes. Een prachtige trui met ge kleurde randen, keuze uit de kleuren wit, flessegroen en ma- Elke vrijdagavond tot 9 uur open naandsgmorgen op als leidraad heeft genomen. De juist heid van die gegevens is door deskun digen bevestigd. OECOLOGISCH Het is begrijpelijk, dat wethouder Polak een tekening van een „ama teur" de heer De Senerpont Domis is bouwkundige en moet. ondanks zijn grondige studie toch als zodanig wor den aangemerkt naast zich neer legt. Laten eerst de deskundigen maar eens studeren en dan een offi cieel rapport uitbrengen, zal hij wel geredeneerd hebben. Maar daarbij spreekt de heer Polak er niet over, dat er wel degelijk, deskundige rap porten bestaan, waarin wordt gewe zen op de geluidshinder. Een van die rapporten is gebaseerd op een oecolo- gisch onderzoek, dat in opdracht van Rijnmond eind" vorig jaar is gepubli ceerd door het Rijksinstituut voor Veldbiologisch Onderzoek ten behoeve van het Natuurbehoud (RIVON) te Zeist. In dit rapport, waarover in Rotter dam, zoals gewoonlijk wordt gezwe gen, zijn enige cijfers opgenomen over geluidshinder. Onder andere kan men daarin lezen: „Geluid tot 40 foon is te verdragen. In stille woonwijken is echter reeds 6070 foon gemeten. Bij 80 foon gaat de bloeddruk met sprongen omhoog. De tram levert 90 foon, een motorfiets, een vrachtauto, een sirene, een claxon 100 foon. De voornaamste verkeersstraten leveren 110 foon. Het geluid van vliegtuigen met straalmotoren ligt bij 180 foon. Bij vee heeft het nervositeit, voortijdi ge geboorten en achteruitgang van de nielkproduktic ten tevolge". Even ver derop kan men lezen dat ziekten, die hun oorzaak kunnen vinden in de in werking van lawaai op het gehoor en andere ontvangofganen van mensen onder meer zijn: beklemming, ner veuze gevoeligheid, evenwichtsstoor nissen, hart- en vaatziekten, neuro sen en maagzweren. Nog een citaat uit het rapport: ..Het snél toenemende aantal vliegtuigen met straalaandrijving op het vlieg veld Zestienhoven heeft eveneens vermeerdering van de geluidshinder in de wijken Overschie, Schiebroek en minder Hillpgersberg ten gevolge. Op de toekomst gerichte maatregelen en planologie zullen ook ter bestrijding van têze lawaaibron gewenst zijn. Dan volgt er nog een citaat uit de Tweede Nota voor Ruimtelijke Orde ning: „Het is noodzakelijk in woon- en recreatiegebieden geluidshinder zo veel mogelijk tegen te gaan. Dit as pect dient onder meer bij de plannen voor verkeerswegen terdege aan dacht te krijgen, zowel ten aanzien van de ligging van de weg als van zijn profilering en entourage. Omgekeerd dient de bebouwing niet te dicht bij verkeerswegen te worden geprojec teerd". In dictaat wordt alleen nog maar gesproken over verkeerswegen. Vliegtuigen maken meer lawaai dan REKENSOMMETJE dan mag hij niet stellen, dat de r Bovendien mag de wethouder niet verwachten, dat iedereen maar lijd zaam gaat zitten wachten tot de resul taten van het rapport bekend zullen worden gemaakt. In de eerste plaats heeft de ervaring geleerd, dat lang niet alle rapporten (tijdig) openbaar worden gemaakt om het maar zacht te formuleren en bovendien zou het wel eens te laat kunnen zijn. wanneer men wacht tot alle officiële plannen rond zijn. Het is in Rotter dam vaker gebeurd, dat de boot werd afgehouden tot er niets meer tegen een bepaald plan te doen was. De hui dige actiecomités willen dat in dit geval voorkomen. Dit is trouwens een ander aspect van de hele zaak. Op de vergaderingen van de actiecomités kan men regelmatig de waarschuwing horen, dat men moet oppassen voor de politiek van Rotterdam, een politiek, die al vaker is gehanteerd om iets gedaan te krij gen. .vis wethouder Polak zegt. dat hij h~» ';i \s bij gebleken ext"lawaai óf Zestienhoven te laten zoals het nu is of de luchthaven helemaal te liquide ren, dan klinkt dat alsof de wolf zich in een schaapsvacht heeft gehuld. Want tegenover die mededeling staat het feit, dat. er op de luchthaven een nieuw stationsgebouw van ettelijke miljoenen is verrezen, dat kennelijk niet tot doel had de luchthaven maar te laten zoals die is of zelfs te liquide- Bóvendien zegt dr. Brantenaar vol gens het artikel in het Algemeen Dag blad: „Een tweede startbaan op Zes tienhoven is een economische nood zaak. Zoals de situatie nu is, kan Zes tienhoven niet blijven bestaan". Als die avede startbaan er dus niet komt, onder andere wapneer wethouder Po lak vindt, dat er te veel lawaai öpt- Het nieuwe gigantische stationsge bouw van de Luchthaven. Zou dit alle maal voor de grap gebouwd worden? CAFÉ-RESTAURANT ALHENA ZALEN Voor bruiloften, recepties en partijen van 25 tot 225 personen. Mathernesserweg 211. Tel. 37.34.54. U kunt er gerust op zijn dat ze 't van de winter niet koud zullen hebben in deze warme wintertrui voor jongens en meisjes. Wintertrui van 100% acryl, heerlijk warm, gemakkelijk te wassen en snel droog, uit de normale prijsserie van 13.75 - 15.75. Deze trui met mooie gekleurde sierrand, in prettig model met raglan mouw, zal vast in de smaak vallen bij Uw kinderen en de aantrekkelijke prijzen zullen U wel aanstaan. Wanneer wordt gesteld, dat geluid van 40 foon te verdragen is, maar dat in „stille" straten reeds 6070 foon wordt gemeten en dat straalvliegtui gen 180 foon produceren, dan komt men tot een rekensommetje. Want het is niet het geluid van auto's of dat van vliegtuigen alleen, dat hinder veroor zaakt, hoewel het laatste al erg ge noeg is. Het is ook de opeenstapeling van geluidshinder, waardoor een ge bied onbewoonbaar wordt. Zo kan het starten van een motorfiets alleen maar hinderlijk zijn; wanneer dat bij voorbeeld net gebeurt, terwijl ook een vliegtuig opstijgt, kan het gezamenlij ke geluid tot onverdraaglijke propor ties stijgen. Het toekomstbeeld van een generatie, die aan alle mogelijke lichamelijke en geestelijke kwalen lijdt, alleen, omdat wij nu zo nodig vliegvelden bij bevolkingscentra moe ten maken, lijkt afschrikwekkend dichtbij. .Natuurlijk mag wethouder Polak stellen, dat hij toch wil wachten op een rapport, daarin de gevolgen van de uitbreiding van de luchthaven, met hantering van al die gegevens, tot in de details worden uitgesponnen. Maar

De Havenloods | 1969 | | pagina 17