„Ze werken hier samen met onze geheime politie" PORTUGESE DESERTEURS KRIJGEN MOEILIJK ASIEL 18e jaargang no. 49 donderdag 9 oktober 1989 A.C. MILAN - FEYENOORD KUNSTGEBITTEN SERVICE BAKKER N.V. IRIS Gunstige subsidieregeling voor aankoop schilderijen Swiebertje in Rotterdam 4 IE HAVENIOODS „Vorige Meek maandagmiddag heeft de Rotterdamse vreem delingenpolitie me op de trein gezet naar Parijs. Ze zeiden, dat ik nooit meer mocht terug komen naar Nederland. Als ik dat wel zou doen, zouden ze mij meteen naar Portugal zenden. En. zo zeiden ze, dat zult u als deserteur Mei niet leuk vinden. Ze had den me vijftien gulden meegegeven en in Brussel hen ik \»eer uit de trein gestapt. Daar heb ik voor dat geld een kaartje ce- koclit en "s avonds Mas ik Meer in Rotterdam. Een paar dagen la ter kreeg ik liet telefoonnummer van hel Angola-comité. Vorige Meek vrijdagmiddag heb ik met die mensen een gesprek gehad en nu ben ik hier voorlopig ondergedoken." Tegenover mij in de wachtkamer van het Centraal Station in Am sterdam zit de 26-jarige José Anto nio da Silva Marques, Portugees van geboorte* maar sinds vier maanden voortvluchtig uit zijn va derland. Vier jaar lang heeft hij gediend in Angola. Toen had hij ei- genoeg van. „Acht-en-een-half jaar geleden heb ik als vrijwilliger dienst genomen bij de Portugese luchtmacht", vertelt Jose. ,,De luchtmacht bestaat voor het grootste gedeelte uit vrijwilligers, omdat je op die manier kunt voorko men, dat je wordt opgeroepen om dienst te nemen. Je moet dan wel vier jaar dienen, een jaar langer dan nor maal, maar daar staat tegenover, dat je werk veel minder gevaarlijk is, zeg maar de heltt minder. Maar ais je eenmaal getekend hebt, zit je er aan vast. Als je niet oppast, houden ze je gewoon nog vier jaar langer vast." Dat overkwam hem ook. Aangezien hij een tijd lang geen verlof had ge had, werd hij overgebracht naar Por tugal om ziin familie te bezoeken. Hij vroeg tevens verlof om naar het bui tenland te gaan. Dat mocht, maar dan voor drie maanden, omdat hij verzuimd had een papier te tekenen, waardoor hij definitief afscheid zou nemen van de militaire dienst. Met andere woorden: zonder dat hij het zelf wilde, zat hij er weer vier jaar aan vast. Met als toekomst: terug te worden gestuurd naar Angola. Eigen leven ,,Maar ik wilde niet meer vechten zegt hij. ,,Ik wilde eindelijk eens be ginnen aan de opbouw van mijn eigen leven. Maar dan niet in Portugal. Portugal is een fascistisch land, zon der vrijheid. Ik wilde in een vrij land leven. Met behulp van de militaire verlofpas en mijn paspoort ben ik de grens over gegaan." José Antonio da Silva Marques ging eerst naar Zwitserland en vroeg daar politiek asiel aan. Dat kon hem pas worden verleend, wanneer hij twee of drie maanden daar zou verblijven. Om die tijd te overbruggen, wilde hij gaan werken, maar ook dat mocht niet. omdat hem onder die omstandig heden geen werkvergunning verleend kon worden. Bovendien kon men hem geen zekerheid geven of het politiek asiel na verloop van de vastgestelde termijn inderdaad verleend zou wor den. Toen probeerde hij het in Duitsland, in Dusseldorf. Ook daar kreeg hij geen werkvergunning, omdat hij geen visum had van het Duitse consulaat in Portugal. Daarna trok hij naar Brus sel en vandaar naar Frankrijk en Spanje. Overal had hij hetzelfde re sultaat. Aangezien hij toen vrijwel zonder geld zat, trok hij de stoute met dé sportreisspecialisten! DAGVLUCHTEN v.a. f 200,- Vertrek v.a. Schiphol en Zestienhoven. 2-DAAGSE VLIEGREIS v.a. f 260,- 3-DAAGSE VLIEGREIS v.a. f 295!- (incl. logies en ontbijt in goed hotel). Met snelle jets, inclusief zitplaats in het stadion, alle vervoer en luchthaven belasting in Milaan. Nu boeken bij: Internationale Reisorganisatie D-TOURS (van het Dirk van den Broekconcern). Rotterdam G. J. Mulderstraat 6 TettS,20^22?M». 126" schoenen aan en ging de grens over om zijn moeder in Portugal te bezoe ken. Zij gaf hem 500 èscudo's mee en drie dagen later verdween José Anto nio -weer over de grens. „Ik had die militaire verlofpas nog en niemand had iets in de gaten", zegt hij la chend. Hij trok weer naar Genève, waar hij van het Centre Social Protestante 18 francs kreeg om zijn reis voort te zetten. Inmiddels had hij namelijk ge hoord, dat vele Amerikaanse deser teurs in Zweden asiei kregen en hij wilde proberen ook dit land te berei ken. Liftend en, wanneer hij een grens over moest steken, met de trein, kwam hij via Frankrijk. Luxemburg en België naar Neder- SLAAPBANKEN- CENTRALE Industriegebouw Goudsesingel 66, Rotterdam. Telefoon 010-13.80.18. Koppelbazen ln Rotterdam bleef hij steken. „Niet. omdat ik hier wilde blijven", zegt hij, „maar ik moest eerst geld zien te verdienen. Ik had gehoord, dat ze in Zhveden erg streng zijn. wanneer ie probeert zonder voldoende geld op zak het land binnen te komen en ik voelde er niets voor weer terugge stuurd te Morden. Daarom wilde ik in Rotterdam gaan werken. Ik knoopte daar contacten aan en drie of vier maal per week ging ik naar het Cen traal Station en daar liet ik me oppik ken door koppelbazen om tanks schoon te maken en ook wel om sche pen te laden of te lossen." José Antonio, die vloeiend Engels spreekt, hield dat ruim drie maanden vol en in die tijd begon het voor hem bijna op een normaal leven te lijken, hoewel hij heel goed besefte, dat hij eigenlijk illegaal in Nederland bleef. Een dag of veertien geleden deden er zich echter moeilijkheden voor tussen Item en de ouders van een meisje, dat hij had leren kennen. De vader van het meisje, die hij volledig vertrouw de, lichtte de politie in en José Anto nio werd op zondagmiddag, 28 sep tember, door de Rotterdamse vreem delingenpolitie in het pension, waar hij woonde, gearresteerd. „Ze hebben me ongeveer een half uur verhoord", zegt hij, „en ze schre ven alles op wat ik vertelde. Boven dien hebben ze foto's van mij ge maakt. Toen werd ik in een cel ge stopt. Vierentwintig uur later zetten ze toe op de trein naar Parijs. Toen ik ze vroeg, waarom ik niet naar Zwe den mocht gaan, zeiden ze, dat ik daar toch immers geen geld voor had. Bovendien kwamen ze met het dreige ment, dat ze me, als ik ooit naar Ne derland zou terugkomen, naar Portu gal zouden sturen." Gevaarlijk Wat dat dreigement inhoudt, weet elke Portugees, die ooit getracht heeft te deserteren. „Zodra hij in Portugal komt, gaat hij de gevangenis in. Na een tijdje moet hij weer naar Angola en daar wordt hij op de meest gevaar lijke plaatsen ingezet, zodat hij er bij- na zeker van kan zijn, dat hij heel snel gedood wordt", zegt hij. José Antonio keerde echter terug naar Rotterdam. Nog diezelfde maan dagavond kreeg hij aan het Centraal Station weer werk. In de koffiepauze las een collega hem het bericht uit een krant voor, waarin stond, dat aan twee Portugese jongelui politiek asiel was verleend. Hij ging informeren en kreeg van iemand het adres en het te lefoonnummer van het Angoia-comue Het contact kwam al spoedig tot stand en nu wacht José Antonio op een on derduikadres op de dingen die nu met herq gaan gebeuren. „Ik wil nu M'el graag in Nederland blijven, als dat kan", zegt hij. „Ik wil hier wel graag werken. Maar de poli tie begrijpt onze situatie niet. Ze kan kennelijk niet begrijpen hoe het is om in een land te leven waar je niet vrij bent." Wanneer ik hem vertel, dat er bij de politie nog vele mensen zijn, die dat vijf jaar lang wel hebben meegemaakt, knikt hij een beetje, alsof hij er niet veel van gelooft. Over M-at er nu verder met hem zal gaan gebeuren, vertelde de heer S. Bosgra van het Angola-comité. „De situatie ligt voor de politie erg moei lijk", zegt hij. „Via Interpol werkt zij samen met de Portugese Geheime Po litie, die overigens ook in Rotterdam erg actief is. We hebben het geval ge had van een Portugees, die bij de po litie in Hel om politiek asiel kwam vragen, omdat hij deserteur was. De politie beloofde hem, dat zij de zaak zou uitzoeken. De volgende dag werd de jongen op transport gesteld naar Portugal. Hij zou een leugenaar zijn. want. zo had de Portugese politie meegedeeld, hij was helemaal geen deserteur. Later heeft hij uit een ge vangenis in Portugal een brief ge schreven, die in Vrij Nederland werd gepubliceerd." Publiciteit Zo vergaat het echter niet alle Por tugezen. Wanneer zij meestal ko men ze in groepjes van twee naar de politie gaan. zijn ze bijna zeker van deportatie. Wanneer ze het Ango la-comité inschakelen, gaan de kaar ten anders liggen. Deze mensen stap pen, het liefst vergezeld van een Ka merlid, samen met de Portugezen naar de politie. De man wordt niet in hechtenis genomen en meestal krijgt hij heel snel in één geval zelfs bin nen een half uur, maar toen werd er ook gedreigd met een televisieuitzen ding! een verblijfsvergunning. „Publiciteit is voor ons een heel be langrijke zaak", zegt de heer Bosgra. „Deze week gaan we met José Anto nio ook naar de vreemdelingenpolitie, maar dan in Amsterdam. Ik geloof, dat men daar soepeler is dan in Rot terdam. Op die manier hebben we dit jaar al twintig Portugezen van terug zending kunnen redden." Hoe denkt José .Antonio zelf over de politiek van zijn land ten opzichte van Angola? Hij heefi nog een beetje moeite met de situatie, omdat hij de Angolezen hardnekkig Portugezen blijft noemen. „Angola moet zelfstan- Wlj hebben Nederlands grootste sortering Weekblad voor Schiedam Directie: W. van der Giesscn Kantoor: Westblaak 25. Rotterdam: Postbus 1980. Telefoon 1C2170 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jcugdhaven" REPARATIES INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM. TELEFOON 010-12.60.10. Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 er buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a. P.C.G. acht gezamenlijke Iij«l noo; niet wenselijk dig worden", zegt hij. „en de oorlog daar moet .zo snel mogelijk ophouden. Maar de officieren, die daar zittén, willen niet anders. Zij verdienen daar tijdens de oorlog twéé keer zo veel als Wanneer ze in Portugal zouden zitten. En van de gewone soldaten hebben we helemaal niets te verwachten. Die weten niet eens,waar het om gaat. En voor zover de officieren aan Angola wel zelfstandigheid willen geven, wil len zij toch een blanke overmacht, zoals in Rhodesië. Dat zijn dan vooral de mensen, die afstammen van de oude kolonisten en die de kleurling nog steeds zien als een soort levende machine, waarmee je veel geld kunt verdienen." Ongetwijfeld is José Antonio niet de enige Portugees, die om politieke re denen naar Nederland is gekomen. Gedurende de laatste vier jaar zijn er bijvoorbeeld al 300.000 uitgeweken naar Frankrijk. Wie deze mensen wil helpen, moet contact opnemen met het Angola-comité, Klarenburg 253, Amsterdam, tel. 196511. JAN DIJKSTRA HOOFDDEALER MORRIS 1100 v.a. fl. 6697 - MORRIS 1300 v.a. fl. 7537 - SHOWROOM Nw. Binnenweg 20 - Tel. 256422 Rotterdam Magazijn en werkplaatsen centraal gelegen op beide maasoevers Morris Mini thans beperkt uit voorraad leverbaar 365 dagen van het jaar bloemenkiosk STATIONSPLEIN .(ingang STATION) GEOPEND Elke dag van 's n 's avonds 9.00 a srgens 8.00 tot (OOK ZONDAGS). Grote antiekmarkt GOUDA SOCIëTEIT DE KUNSTMIN BOELEKADE II en 12 oktober, 11 tot 19 uur. In het jaarverslag van het Stede lijk Museum Schiedam staal dat er veel gebruik wordt gemaakt van de rijkssubsidieregeling met betrek king tot de aankoop van schilderijen door particulieren tijdens gehouden exposities. Er Merd in het verslagjaar voor éen bedrag van f ?öVsy,öa aan werken binnen de subsidieregeling verkocht en voor f 8600 huiten de re geling. De vereniging „Vrienden van het Museum" telt 350 leden. Het be zoek aan het museum is bevredi gend geMeest. nl. 24.701 tegen 27.752 in het voorgaande jaar. In het opspuitingsgebied Kethel werden de restanten van oude woon plaatsen ontdekt. Een groot aantal scherven kon worden geborgen. Een terpje nabij de Kerkweg werd in sa menwerking met de heer C. Hoek te Rotterdam onderzocht. Behalve scherven werd in de woonlaag een be nen weefkam, een versierd heft, een slijpsteen en een lodenring gevonden. In samenwerking met de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, de Geologische diénst te Haarlem en de Stichting Bodem- kartering te Wageningen, wérd in bo vengenoemd gebied een gróót aan tal grondboringen verricht. Een aan tal bodemvondsten werd onderzocht en gerestaureerd, pré-historisch hout werd geconserveerd met polyclycol en ook het gereedschap voor de kui perij werd ontroest en geconser veerd. Mejuffrouw M. A. de Jong van het Costuum Museum te Den Haag de termineerde kledingstukken uit de verzameling. Om meer bergruimte te verkrijgen werden op de bestaande depots stalen rekken aangebracht. Hierdoor kon een aanvang gemaakt worden met het inrichten van een don kere kamer. Ook op de zolder van de linkervleugel werden rekken ge plaatst ter uitbreiding van het schil derijen-depót. Het gebouw bleef aandacht vragen van zowel het personeel als van de Dienst Gemeentewerken. Deze dienst behandelde de muren in de tweede „ontvang"-kamer van het museum. Het in de aula aanwezige orgel uit 1773, gebouwd door H. H. Hess te Gouda werd op 8 november 1968 weer in gebruik gesteld. Met deze orgel restauratie is voorlopig een einde ge komen aan de diverse restauraties aan het gebou t. en meubilair. Sociëteit „De Vonk" in gebouw „De Jeugdhaven" aan de Lange Ha ven is weer geopend. De sociëteit is gedurende de maand oktober geopend op zaterdag- en zondagavond van 8-11 uur. De contributie bedraagt f 3,- per maand. De dienst begint vrijdagavond om 6 uur. Dienst apotheek Evers, Lange Hagen 81, telef. 268242 en Kethel, Schiedamseweg 41, telef. 269927. DWARSGEBAKKEN NATUURWIT'BOERENBRUIN KRENTEN-ROZIJNENBROOD KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN De Prot. Chr. raadsfractie van Schiedam heeft in een schrijven o.a. gericht tot de A.R. kiesvereniging te kennen gegeven, dat men de tijd nog niet gekomen acht om met een geza menlijke lijst KVP, AR en CHU uit te komen bij de komende gemeente raadsverkiezingen. Men verklaart echter wel prijs te stellen op samen werking tussen beide laatstgenoemde groeperingen. Het wordt niet onwaar schijnlijk geacht, dat in de toekomst samenwerking op breder basis ..ge wenst zal zijn, mogelijk via een geza menlijk:? lijst, doch dit wordt thans nog niet wenselijk geucht. De verga dering van tfe A.F. kiesvereniging kon zich met dit standpunt verenigen Men verzette zich evenwel tegen de aanduiding „conservaief" te zijn; de ARP is even zo goed progressief als andere partijen, zo werd geconsta- 4 In de herfstvakantie en wel op 23 en 24 oktober aanstaande heb ben ivij voor onze jeugdige lezers beslag kunnen leggen op tW'.e voorstellingen van Baron" Swie bertje. Een nieuw kolder avontuur op het kasteel rnet Swiebertje (Joop Dodereren bromsnor (Bon Geels). De rol van Baronesse van Troetelaar tot Hupsehoten is in handen van Maya Bouma, terwijl Kokadorus, dé huisknecht, door Piet Hendriks waar gemaakt wordt, ln samenwerking met ons weekblad, het Then,erbureau Car lo Flink en het heaterbureua Jöop v. d. Ende Xe Amsterdam, hebben wij een reductie voor on e lezers op deze voorsteltihgen ver kregen. De voorstellingen zijn in de Rotterdamse Doelen, ln dit blad treft u een reductiebon aan die recht geeft op ten hoogste vier plaatsen. KAARTVERKOOP UITSLUI TEND aan de kassa t an De Doelen vanaf 16 oktober, dagelijks-van 104 uur, telefonisch van 124 uur onder nummer 132490. VUEÏÏÏTJGEN HEBBEN ALTIJD VQGRBANG Dit bord geeft zo alleraardigst de stemming van verschillende bestuur ders van onze zo goede stad weer. Omtrent de aanleg van een nieuwe startbaan bij de Luchthaven Rotter dam is veel in beweging gekomen. Meer hierover elders in ons blad. 0 De. Schiedamse vereniging van aquariumhouders „Natuurgenot in huis" zal op een nader te bepalen da tum een bezoek gaan brengen aan het grote aquarium dat is aangebracht in de Vara-studio. Verder zal een cursus worden georganiseerd in aquariumfo tografie.

De Havenloods | 1969 | | pagina 1