Overheidssteun Verolme echt geen uitzondering Onze cultuur vraagt steeds nieuwe bijbelvertalingen Gebed voor de BaÊÊBBm „Baron" Swiebertje in de Doelen Het komt in de beste families Voor rooms zowel als protestant Pui'Olbrengt DE HAVENLOODS DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 Binnen tien jaar gehoopt wordt over vijf jaar, maar de Stichting Gemeenschappelijke Bijbelvertaling gelooft daar zelf niet zo erg in zal er een gemeenschappelijke bijbel zijn voor zowel katholieke als pro testantse christenen. Het Nederlands Bijbelgenootschap en de Katho lieke Bijbelstichting hebben tot deze gezamenlijke vertaling besloten omdat de kerken hierom hebben gevraagd en ook, omdat bij een voor onderzoek is gebleken dat het mogelijk is. Het zou christelijk gesproken onverantwoord zijn dit werk niet samen te doen omdat er overeenstem ming is over de grondtekst, de aard van de vertaling, de aard van de noten en van de plaats van de deutero-kanonieke of apocriefe boeken. rekening te houden. Dit houdt o.m. in „dat de vertaling goed hardop voorge lezen moet kunnen wórden." Of dit in de toekomst de enige ver taling wordt van de S. G. B. hangt af van de kerken en christenen in Neder land. want deze bepalen uiteindelijk welke vertaling ze willen gebruiken. Want - en dat is een ander punt - in de nieuwe gemeenschappelijke verta ling zullen tussen het Oude en het Nieuw eTestament ook de deutero-ka nonieke boeken worden opgenomen, voorzien van een inleiding en voorts zal de Bijbel worden voorzien van kanttekeningen waar dat nodig wordt geacht. Rooms-katholieke bijbels wa ren daar uit pastorale motieven trou wens altijd al van voorzien. Overigens zullen deze noten niet dogmatisch zijn, omdat men van mening is, dat dogmatiek zuiver een zaak van de kerken is iri hun prediking en cateche- Men kan zich afvragen - en velen zullen dat ook doen - of een nieuwe vertaling nu wel zo hard nodig is. De meerderheid der rooms-katholieke en protestantse christenen in Nederland meent van wel. Zij zijn van mening dat men geen Bijbelvertaling meer kan maken die eeuwenlang ongewij zigd blijft. Gods Woord moet namelijk worden verkondigd in een cultuurpa troon van verandering, evolutie en vooruitgang. Een cultuurpatroon dus. dat een blijvend taalgebruik onmoge lijk maakt. Er is duidelijk geen plaats meer vöor klassiek Nederlands om dat, zo schrijft de Stichting Gemeen schappelijke Bijbelvertaling, „wij vandaag niet meer te maken hebben met bijbels voor een éénvormige bo- venlaag-die-kan-lèzen, zoals in de 17e eeuw, maar met een samenleving, op gebouwd uit verschillend denkende en sprekende groepen". De bijbelgenoot schappen halen uit deze overwegingen de overtuiging, dat onze cultuuront wikkeling een steeds opnieuw verta len van de bijbel vraagt en zal vra gen. Unicum Voor het gehele Nederlandse taalge bied althans in Europa, is deze ge meenschappelijke vertaling een uni cum. Ook de Vlaamse protestanten en katholieken zullen hieraan deelnemen en zijn dan ook vertegenwoordigd in het stichtingsbestuur. Wij schrijven een unicum voor het Nederlandse taalgebied, want elders in de wereld is men al tot een dergelijke samen werking gekomen en ook in Friesland zijn beide christelijke groeperingen al bezig met een gemeenschappelijke vertaling in net Fries. Wat deze Ne derlandse vertaling betreft, er zal worden gestreefd naar een modern Nederlands op een wijze dat de bijbel thuis en op de kansel maximaal aan spreekt. Een team van vertalers, bestaande uit Neerlandici, Hebraeïci en Graeci zal dit werk gaan verrichten met technische medewerking van de ver- taalafde'.ing van het Nederlands Bij bel Genootschap onder verantwoor- Van een fabrikant van de mooiste dameskousen kochten wij deze Panty Nylons, die zo prettig zitten. Broekje en kousen aan elkaar, dus zonder jarretelles of cor- setje toch keurig lange kousen dragen. De kousen zijn van Mousse Nylon, 't broekje van steviger breisel, naadloze pantykousen voor nog géén twee gulden. naadloze panty kousen Vanaf vrijdagmorgen 9 ui kopen wij deze Nylon Panty kousen, in de modekleuren viva en caresse, maten 814 t/m 11 per stuk esse, mm Elke vrijdagavond tot 9 ui ding vap de eerder genoemde Stich ting Gemeenschappelijke Bijbelverta ling Voorzitter van deze stichting is prof. dr. W.C. van Unnik van het N.B.G., vice voorzitter ds. J. du Meunier van het Belgisch Bijbelge nootschap, secretaris is de heer H. Di- vendal van de K. B. S. en penning meester mr. F. X. van Dijk eveneens van de K.B.S. Als leden heb ben zitting in deze Stichting prof. Dr. C. Brekelmans van de K. B. S., mr. D. W. O. A. Grosheide van het N. B. G., de heer G. J. Mar seille van het N. B. G. en de heer K. L. Wijnsberghe namens de Vlaam se (katholieke) Bijbelstichting. De kosten van het vertaalwerk zijn voorlopig begroot op 600.000. Daar toe zal een beroep worden gedaan op de kerken en zullen zowel vanwege het N. B. G. als vanwege het K. B. S. acties worden gevoerd. Het werk zal niet ten koste gaan van het vertaalwerk voor de overzeese gebie den. In de richtlijnen voor de gemeen schappelijke vertaling staat o.m.: „Het karakter van de vertaling wordt in de eerste plaats bepaald door het doel van de vertaling. Door K. B. S. en N. B. G. beide wordt gedacht zo wel aan individueel en gezinsgebruik als aan een liturgisch gebruik door de kerken. Hierrrtede dienen de vertalers Vrij wi 11 i gsters voor welfare-werk Sinds 1948 hebben zich overal in Ne derland vrijwilligsters en soms ook vrijwilligers, gemeld om in eigen stad of dorp langdurig- of chronisch zieke medemensen geregeld te bezoeken en hen een bepaalde vorm van bezigheid te leren. Veelal ligt deze bezigheid in het vlak van handenarbeid. Deze vrijwilligsters volgen eerst een cursus van één middag per week, gedurende 12 opéénvolgende weken. In Overschie heeft men vrijwillig sters voor dit werk hard nodig. De af deling Overschie van het Nederland- sche Roode Kruis, doet dan ook een beroep op diégenen,die tijd en liefde voor dit werk dus voor hun gehan dicapte wijkgenoten kunnen op brengen. Voor deze voorlichtingsbij eenkomst die tot niets verplicht of ineens voor de cursus, kunt u zich opgeven bij het Secretariaat: Rotter damse Rijweg 76, tel. 157312 b.g.g. 152003 of 373563. Er bestaat een uniek gebedenboek, uitgegeven door de Van der Leeuw- sticntuig lOude /Jjüs Acntcrburg- wai 10U, Amsterdam), waarin zijn opgenomen gebeden, uitgesproken door ds. VV. G. üverboseh in de dag kapel van de Thomaskerk. Daaruit het gebed voor de donderdag: Van de ene verbazing vallen wij in de andere, HERE-God. bij liet ontwaren van de mogelijkhe- die Gij voor ons hebt weggelegd: dat bet mensenbestaan o.p deze aarde voortgang kan vinden, verder en ver- dal h t band heeft e oog en hart bidden wij li. dal die lichame lijkheid, dat heel die geweldige kans om reeel te worden en zakelijk om lief te hebben tot het einde toe, ons niet zal overweldigen zodat wij er onder komen, zouat wij bczwijKen onder de druk van onze eigen vaardigheid en vin dingrijkheid. Tegen nel materialisme bidden wij. dat hoogtij viert in onze harten en zich doorzet in de wereld, - want het maakt ons inhalig en achter dochtig, weerloos en zelfvoldaan. Laat er geen rijke dwazen uit ons worden, die zich volledig hebben ingebouwd in de veelheid der dingen, die ons ter beschikking zijn gesteld en die ons toegedaent waren van Uwentwege voordat onze begeerte er naar uit ging: Gij weet immers wat wij behoeven! irmogen dan iet verzadigen kan, het zorgen bezit van ons heeft genomèn of wij zjjn ingehaald en klemgereden door onze eigen gretigheid, - laat toch Uw wonder aan ons gebeu- met de men- niet verder gaat buiten ons om en wij van deze aarde worden wegge daan, die Gij ten erve bewaart voor de zachtmoedigen. MEDEMENS Ja, jongens en meisjes, eindelijk komt onze televisieheid Swieber tje weer eens naar Rotterdam. Het is dan ook meteen de belangrijk ste voorstelling: de première. Het wordt weer eert geweldig avon tuur waarover we jullie niet al te veel willen vertellen omdat dan de verrassing eraf is. Maar reken maar dat het lachen is geblazen in deze eerste volledige middagvoor stelling van 2 x 45 minuten. Er zijn twee voorstellingen op 23 en 24 oktober. Beide beginnen om 2 uur en er zal ook een pauze zijn. Je bent dus een hele middag bij Swiebertje en beleeft met hem zijn dolle avonturen op het kasteel van de barones en de freule, waarbij ook de malle huisknecht ,,'Kokadorus" een belangrijke rol speelt. „Baron" Swie bertje komt in prachtige decors en kostuums op de planken. De rol verdeling is als volgt: Joop Doderer als Swiebertje, Lou Gee's als Brom snor, de vriend van alle kinderen; Maya Bouma, de veelzijdige actrice cabaretière, bekend van de vele tele visie-uitzendingen, als Baronesse van Troetelaar tot Hupschoten; Tony Biesveld, nu reeds een bekend gezicht op de beeldbuis, in „Baron" Swieber tje als Kokky; Willy Zuidema, de charmante tv-actrice als Freule Niko- lien en Piet Hendriks, bekend als de ingenieur uit „Ja zuster, nee zuster", nu als „Kokadorus" de huisknecht. Dus: Swiebertje in de grote zaal van De Doelen op 23- en 24 oktober aanstaande. De voorstellingen begin nen om twee uur. Neem de reductie bon mee die geldig is voor vier perso nen (alle toegangsprijzen zijn inclu sief plaatsbespreken en garderobe). Kaartverkoop uitsluitend aan de kas sa van De Doelen vanaf 16 oktober a.s. van 10-4 uur en telefonisch van 12-4 uur onder nummer 132490. Mocht de toeloop erg groot zijn dan wordt overwogen ook om vier uur een voor stelling te geven waardoor de pauzes komen te vervallen. Ibeduidend goedkoper Uw zoontje zal alle pluspunten van een elektrische autobaan al wel opgesomd hebben't is ook iets geweldigs..... alleen ligt de prijs zo bezwaarlijk hoog. Daar gaan wij nu eens verande ring in brengenUit de serie van de bekendste merken ver kopen wij een komplete auto baan met transformator, 2 re gelaars en 2 supersnelle race wagens. De baan is volkomen beveiligd en verpakt in een mooie doos, alleen nu voor nog géén twee tientjes. REDUCTIEBON Deze bon geeft recht op re ductie (ten hoogste vier plaat sen) van de voorstellingen van Baron" Swiebertje in De Doe len op donderdag 23 en vrijdag 24 oktober aanstaande. Normale prijzen zijn: f4,50, f3,50 en f 2,75. Met deze bon worden de prijzen voor onze lezers respec tievelijk: f3,50, f 2,50 en f2. Kaartverkoop uitsluitend aan de kassa van De Doelen. In de oude werkkamer van de directie van „Wilton-Fijenoord" in de villa bij het Schiedamse „Sterrebos" hangt een bronzen plaat, waarop met fraaie letters herinnerd wordt aan het feit, dat dr. H. Colijn, destijds voorzitter van de raad van ministers daar een contract tekende voor de bouw van de kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën". Dat was in 1938 en de scheepsbouwindustrie verkeerde in moeilijke omstandig heden. Mede als gevolg van de crisis uit de dertiger jaren waren nieuwbouwopdrachten schaars geweest. Het kabinet van Colijn had zich al eerder diepgaand met de scheeps bouwindustrie bemoeid en o.a. door kredietgaranties de Holland-Amerika Lijn in staat gesteld de Rotterdamse Droogdok Maatschappij opdracht te geven voor de bouw van het vlagge- schip van de Nederlandse handels vloot het m.s. „Nieuw Amsterdam". Duizenden werfarbeiders werden met ontslag bedreigd en toen bekend werd, dat de regering haar steun ver leende aan de bouw van het schip, ging van het Rotterdamse stadhuis en van vele particuliere woningen de vlag uit. De bouw van de kruisers en van de Nieuw-Amsterdam betekende n.l. niet alleen werk voor de arbeiders van die werven, maar ook voor die van de met de beide werven nauw verbonden en al eerder in moeilijkheden geraak te machinefabriek Piet Smit Jr. Daar hadden na het vertrek van de machi nefabriek Fijenoord, die een fusie aangegaan was met Wilton, tal van Fijenoordse arbeiders werk gevon den. Die machinefabriek Fijenoord is trouwens ontstaan op initiatief van de overheid. Hel is n.l. koning Willem I geweest, destijds nog regerend onder de grondwet van Van Hoogendorp en met grote persoonlijke macht be kleed, die de ingenieur Roentgen fi nancieel in staat stelde aan de Fijen- oordkade in het oude Poesthuis van de admiraliteit met zijn machinefabriek te beginnen. Wij memoreren deze feiten, omdat nu na Verolme ook de Alphense werf Boot overheidssteun heeft aange vraagd en zich beroept op het feit, dat door de garantie-verlening aan Verol me een precedent is geschapen. Er waren ook voor de heer Verolme, die toch werkgelegenheid voor duizenden arbeiders heeft geschapen, redenen te over geweest om zich op de geschie denis van de Nederlandse scheeps bouwindustrie te beroepen. Het is mis schien ook bij de meeste Kamerleden niet bekend geweest, dat voor de oor log de Maatschappij De Schelde even eens een kredietgarantie van 25 mil joen heeft gevraagd en gekregen om de werkgelegenheid van haar arbei ders in Vlissingen te verzekeren. STATENDAM Het is in dit verband frappant, dat juist de grote concurrenten van Verol me, de Rijn-Scheldegroep (die naar zijn zeggen „zijn bloed wel kunnen drinken") hun bestaan mede te dan ken hebben aan de steun, die de over heid in moeilijke tijden heeft geboden. Ook bij de bouw van de nieuwe, „Sta tendam", die gefinancierd moest wor- aen uit vergoedingen, die de overheid zou verstrekken voor het verloren gaan van o.a. de oude „Statendam" heeft de houding van het toenmalige kabinet een grote rol gespeeld. Daar door was het voor de Holland-Ameri ka Lijn mogelijk de order voor de bouw van dit schip aan de Rotterdam se Droogdok Maatschappij te geven. Trouwens, zjjn de KLM onder be wind van minister De Block en de Hoogovens ook niet enkele malen met kredietgaranties gered en is de bouw van de Hilton-hotels in Rotterdam eveneens niet geschied onder een kre dietgarantie van de overheid van niet minder dan 50 miljoen. Minder opvallend maar niet minder doeltreffend voor het particuliere be drijfsleven is de steun, die de over- heid verleent door het verstrekken van opdrachten. Bedrijven als b.v. Nederhorst (waarvan drs. G. J. Ne- derhorst een der aandeelhouders is)4 zouden nooit hebben kunnen uit groeien tot zulke machtige concerns als zij niet verzekerd waren van grote overheidsopdrachten bij weg- en wa terbouw. En de continuïteit van het wegenbouwbeleid van minister Bak ker b.v. heeft het tal van wegenbou wers mogelijk gemaakt hun bedrijven grondig te moderniseren. De laatste weken doen steeds ster ker geruchten de ronde, dat staatsse cretaris Van Es van plan is de bouw van twee fregatten (bouwkosten f 140 miljoen) aan de Rijn-Scheldegroep op te dragen, enerzijds omdat de werf van Wilton gespecialiseerd is in werk voor de Koninklijke Marine, maar an derzijds ook, omdat de continuïteit van de bedrijven van de Rijn-Schelde groep mede verzekerd wordt door op drachten van de vaste klant, die de Koninklijke Marine nu eenmaal is. Bij navraag bleek, dat er van onderhan delingen nog geen sprake is geweest, maar bij „De Schelde" in Vlissingen wordt niet ontkend, dat men beslist op de order van Defensie rekent. GARANTIES Het is natuurlijk juist, dat er door minister De Block ook in het belang van de werkgelegenheid garanties van Verolme worden gevraagd, maar bij alles wat er rond het Verolme-con- cern aan geruchten is ontstaan, mag niet vergeten worden, dat alle grote werven van ons land in hun moeilijke dagen bij de overheid om steun heb ben aangeklopt. Het Verolme-concern en de werknemers van dat concern zijn niet gediend met een voortduren van de geruchten, die eveneens scha delijk zijn voor de werkgelegenheid van het personeel. De houding van de heer Verolme is irritant geweest, maar het is nu een maal een feit, dat de heren van de Rijn-Schelde-groep hem nooit als scheepsbouwer hebben willen erken nen. Tijdens de debatten over krediet garantie aan Verolme werd van de zijde van de Rijn-Scheldegroep geen commentaar geleverd. Men dacht toen, dat dit niet werd gedaan om de naam van de Nederlandse scheeps bouwindustrie niet nog meer in op spraak te brengen. Maar de heren zul len ongetwijfeld 's avonds nog eens in de geschiedenisboeken van hun maat schappijen hebben nagelezen hoeveel maal in de historie Den Haag door de scheepsbouwindustrie gevraagd is fi nancieel bij te springen. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze fantastische elektrische autobaan met na tuurgetrouwe modellen van 2 racewagens, 2 regelaars en een transformator, afmeting totale baan 70 x 50 Elke vrijdagavond tot a uur open - Ook maandagmorgen open ,"•5* Géén te/, of schrift, best VIERING DAG VAN DE POSTZEGEL In vereniging met de rond vijftig duizend postzegelverzamelaars, geor ganiseerd in de Nederlandse Bond van Filatelisten-Verenigingen, vie ren de gezamenlijke Rotterdamse fi latelistenverenigingen op zaterdag 11 oktober de „Dag van de Postzegel" in het postkantoor Coolsingel 42. In de grote hal wordt een gevarieer de postzegeltentoonstelling ingericht. Er zal gelegenheid zijn om de specia le envelop „Dag van de Postzegel 1969" te kopen, van een postzegel te voorzien en te deponeren in een brie venbus ter verkrijging van het specia le stempel „Dag van de Postzegel 1969". De organisatoren hebben onder meer een non-stop dialezing over ver schillende onderwerpen op het pro gramma staan, alsook een voorlich tingsstand, een vraagbaak en een prijsvraag. De bezoekers treffen een prijsvraagformulier in hun program ma aan. ■in de huid gezondheid en zuiverheid Het Bulgaars Folkloristisch Staatsensemble zal in de periode van 6 t.m. 14 oktober een korte toernee door Nederland maken. Zij komen ook in Rotterdam, op dinsdag 14 oktober in de grote zaal van de Doelen.

De Havenloods | 1969 | | pagina 21