Geen „juichstemming" bij opening gem. ziekenhuis Jt/L JffiB en S-bocht Grondpolitiek Nu al begin van ruimteprobleem «aller aller aller aller aller aller aller aller aller aller aller aller alter mjja aiier aller aller allerr GRATIS CONSUMENTEN VOORLICHTING OVER 42 WASAUTOMATEN Hervormde gemeente stimuleert kerkewerk Agenda Schiedam DE HAVENLOODS DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 S'dam 6 verkoop schoenmarkt 2" etage coolsingel 60a rotterdam Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze groentemolen kompleet met 3 uitneembare bodems voor grof, middel en nog... 9831 paap voordelige schoenen op de 2e etage nubeduidend goedkoper Vraag map met belangrijk docu- mentatie-materlaal over wasautomaten met vergelijkende prijslijst. Zo kunt u pas goed oordelen en uw keuze bepalen. U ontvangt deze documentatie- map GEHEEL GRATIS adres plaats Schrijf op uw enveloppe „MODERN" antwoordnummer: 1933 Rotterdam. Geen postzegel opplakken. U zult eens zien wat voor een gemak U heeft voor die paar luttele guldens, want zo weinig kost bij ons een groentemoien, die ook bijzonder handig is bij het bereiden van appelmoes, aardappelpuree, e.d. Groentemolen in vertinde uit voering, met 3 uitneembare bo dems, om grof, middel of fijn te malen. Uitgevoerd met 2 steunen. Een handige hulp voor in de keuken voor nog géén drie gul den. Zoals we reeds eerder hebben be richt, is de financiële situatie binnen de hervormde gemeente van Schie dam moeilijk en moet getracht wor den te komen tot verhogen van de in komsten. Er is een afnemende be langstelling voor het kerkelijk werk. Getracht zal worden hierin, verande ring te brengen door het winterwerk te stimuleren en uit te breiden. Het ministerie van predikanten en een plancommissie houden zich hiermee bezig en hebben ook plannen gereed gemaakt. Zo zijn er onderwerpen sa mengesteld, waarover zal worden ge sproken. Dit betreft o.a. ziekenbezoek thuis en in de ziekenhuizen, pastoraat en huisbezoek, communicatie en pu bliciteit, kerkdiensten, de catechese en godsdienstige opvoeding, groeps- eri vormingswerk, mogelijkheden en grenzen van de wijkgemeenten, sa cramenten, diaconie. Er wordt van de gemeenteleden aandacht gevraagd voor een en ander en middels een en quête wordt de medewerking getest. Gemeenteraadslid G. P. Verhuls- donk (VVD) heeft de volgende vragen gesteld: In een schrijven aan een Schidams bedrijf beantwoordt het col lege een vraag van dit bedrijf betref fende een grondtransactie met o.m. de volgende zin. „Op Uw verzoek om de grond te kunnen kopen kunnen wij niet ingaan; de gemeenteraad heeft n.l. besloten geen grond meer te ver vreemden. maar die alleen in erf pacht uit te geven. Kan het college mij mededelen welk raadsbesluit dit is en wanneer dit raadsbesluit is genomen? Naar aanleiding van deze vragen delen B. en W. het volgende mede: Ter zake van de uitgifte van ge meentegrond heeft tussen de jaren 1964 en 1967 intensief overleg plaats gevonden tussen de Commissie voor het Grondbedrijf en ons College. Deze Commissie heeft in juni 1967 unaniem haar goedkeuring gehecht aan een voorstel van ons College om hierbij de volgende gedragslijn aan te houden: 1. bouwgrond ten behoeve van han del en industrie alsmede voor woning bouw en bebouwing voor bijzondere doeleinden zal als regel in erfpacht worden uitgegeven; 2. verkoop van bouwgrond zal kun nen plaats vinden bij wijze van hoge uitzondering, gebaseerd op het bijzon dere karakter van het te dienen bèr lang. Daar ten aanzien van de te voeren grondpolitiek de materie nog volop in beweging is, hebben wij op suggestie van de Commissie besloten deze ge dragslijn als interne richtlijn voor de uitgifte van gemeentegrond aan te houden. Dit hebben wij niet gedaan dan nadat ons uit de adviezen van de Commissie was gebleken, dat de over grote meerderheid van de Gemeente raad zich met de inhoud van deze ge dragslijn zou kunnen verenigen. Strikt genomen had in het door de vraagsteller gesignaleerde geval moe ten zijn gezegd, dat ons College op ad vies van de raadscommissie voor het Grondbedrijf geen voorstel tot ver koop aan de Gemeenteraad zal doen Raadslid P. J. Beekman (KVP) heeft er de aandacht op gevestigd, dat in de Schiedamseweg nabij pand 19 bij Kethel een onoverzichtelijke S- bocht ligt, en informeert of hier een eenrichtingverkeer kan worden inge steld. Naar aanleiding van deze vragen delen B. en W. het volgende mede: Wij hadden reeds onderkend, dat het verkeer in de dorpskern van Ke thel dermate intensief is geworden, dat bepaalde verkeersmaatregelen noodzakelijk zijn. Zo waren reeds de navolgende maatregelen in verre staat van voorbereiding: een stopverbod voor de westzijde van de Schiedamseweg vanaf pand 4 tot aan de Lindeijerstraat; een par keerverbod voor de oostzijde van de Schiedamseweg vanaf pand 29 tot en met pand 19; een geslotenverklaring van het gedeelte van de Kerklaan tus sen de Schiedamseweg en de Meeu wensingel in oostelijke richting voor motorvoertuigen op meer dan twee wielen; een geslotenverklaring van het gedeelte van de Kerklaan tussen de Meeuwensingel en de Schiedamse weg in westelijke richting voor voer tuigen langer dan 6.00 m en breder dan 2.10 m; een parkeerverbod, aan gegeven door een gele streep langs de noordzijde van de plantsoenstrook te genover de panden 13 en 15; een stop verbod voor de noordzijde van de Kerklaan vanaf pand 17 tot aan de Schiedamseweg; een stopverbod voor de westzijde van de Meeuwensingel tussen de Kerklaan en de Dr. Sauer- straat. Het instellen van bedoeld éénrich- tlngverkeer zou n.l. tot gevolg heb ben, dat het vooral in de zomermaan den vrij drukke verkeer uit de rich ting Delft moet worden geleid door de vrij smalle bochtige woonstraten Laan van Spaland en Lindemeijer- straat, en via de haakse kruising Lin- deijerStraat-Schiedamseweg naar de Schiedamseweg. Dit éénrichtingverkeer zou afbreuk doen aan de veiligheid op deze straten (op de Lindeijerstraat nabij de krui sing met de Schiedamseweg bevindt zich een bushalte) in het bijzonder op de kruispunten Harreweg-Laan van Spaland en Lindeijerstraat-Schiedam- seweg, nog afgezien van de alsdan te treffen verkeersmaatregelen (par keerverboden, voorrangskruisingen) Bovendien zal het verkeer hiet be stemming Lindeijerstraat en Laan v. Spaland alsdan ook van het Noordein de gebruik moeten maken, waardoor deze extra wordt belast, hetgeen eveneens ernstige bezwaren met zich zal brengen. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open GUn tal. 'of schrift, best. Een van de meest verkochte vloerbedekkingen van onze ta pijt-afdeling is het mooie en sterke nylon tapijt. Morgen begint de verkoop van een prachtige partij kamer breed nylon tapijt met rubber wafelrug (dus geen ondertapijt nodigt. Liefst 400- cm breed, nu van wege kleine schoonheidsfoutjes extra voordelig, per meter voor nog géén zeven tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij c^eze voordelige par tij kamerbreed nylon tapijt met 'rubber wafelrug, in de kleuren goud, fraise, cognac, groen, whisky, beige, blauw en rood, 400 cm breed, 'per meter voor Elke vrijdagavond tot 9 uur open Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze stretch dames slips met badstof kruisje, in normaal model in diverse mooie kleurtjes, of in bikini model in streepdessin, maten 38 t/m 48, door elkaar, per stuk Voor de week van 9 t.m. 14 oktober 1969. 9 Oktober: Irene, 20.00 uur: Het Schied. Chr. Mannenkoor; Irene, 20.00 uur: Oei B.B.; Chr. Soc. Bel. 20X0 uur: Oei. B.B. (Reddings- Chr. Soc. Bel. 20.00 r Retorica: Spre- •*-1. Prot. Bond, _/ite-avond Ds. n Engeland. Rep. Schied. Vrouwenkoor; Irene 2 Rep. Vriendenkring; Irene 20.00 uur: euaver- jasclub Vijl Sluizen; Arcade 20.00 uur: N.K.V. spreker: De heer Mertens; Magn. Deïkerk 20.00 uur; Siso bazar; chr. Soc. Bel. 20.00 uur: Klaver 4. 11 Oktober; Irene 20.00 uur: Feestavond van Tennisclub Spierlngshoek; Arcade 20.00 uur: Martin Green. 12 Oktober: Arcade 20.00 uur: Instuif. 13 Oktober: Irene 20.00 uur: Herv. School- ver. verg.; Irene 20.00 uur: Verf. v.d. Soc. Dienst; Irene 20.00 uur; Aqua launa; Irene 20.00 uur: Ec. opi. Meyers en de pater; Arca de 20.00 uur: Zangver. Excelsior; Chr. Soc. Bel. 20.00 uur: N.C.G.B.; Chr. Soc. Bel. 20.00 uur: Fotoclub; Chr. Soc. Bel. 19.00 uur: Ca- theehisatie; Chr Soc. Bel. 19.00 uur: I.S.W.; Chr. Soc. Bel. 20.00 uur: O.S.V. Oktober: Irene 20.00 uur: Jaarverg. der N.H. Gemeente; Irene 20.00 uur: Cursus Bloemschikken K.N.M.T.P.; Arcade 19 an uur: St. Eloy; Arcade 19.30 uur: 3.; Arcade 20.00 uur: Bond van Vogel- .bers; Arcade 20;00 uur: K.S.M. Or pheus rep.; Chr. Soc. Bel. 18.30 uur: JeugcJ- toonkunstkoor; Chr. Soc. Bel. 20.00 uur; Toonkunstkoor; Chr. Soc. Bel. 14.00 uur: Bridgeclub; Chr. Soc. Bel. 10.00-12.00 ur: Huisvrouwengymnastlek. Tentoonstellingen: Galerie Punt vier: tot 20 oktober Ben Hoezen, schilderijen; Galerie De Graaff: tot 19 oktobe-- Joop Berkelmans, schilderijen; Stedelijk Museum: tot 9 oktober Kindertekeningen Schiedamse scholen. Weekfilm: Passage Theater: „Viva DJango" 18 jaar; Kindermatinee: „Buster Keaton maakt brokken". U profiteert toch zeker ook van- deze aanbieding? Een paar extra slipjes kunt U al tijd gebruiken en nu zijn ze veel voordeligerl Stretch damessiips met badstof kruisje, prettig in het dragen en goed te wassen. Er is keus uit een normaal model in diver se leuke kleuren en een bikini slipje in streepdessin. Deze slips nu door elkaar per stuk voor nog géén één gulden twintig. Dat onze goedkope schoenen- markt wel degelijk de moeite van een ritje naar de stad waard is, blijkt, weer uit deze aanbieding damesschoenen. Moderne damesschoenen met blokhakje, sierrandje aan da zool, gespje en sierstiksels. De anti-sliphieltjes dragen bij tot meer loopkomfortnu voor nog géén twaalf gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze modieuze da messchoenen, met blokhak, in antiek bruin en antiek beige, maten 37 t/m ff per paar m Elke vrijdagavond tot 9 uur of Waarschijnlijk is voor de patiënten in het gemeenteziekenhuis van Schiedam de beste herinnering aan de officiële ingebruikneming, dat er een gebakje werd aangeboden. De commissaris van de koningin, mr. J. Klaasesz heeft dat gebeuren onderlijnd, door zelf een taart te glaceren, met slagroom te bespuiten en zijn echtgenote aan te bieden. Dat was het huiselijke en het meest interessante deel van de opening van het zieken huis, dat rond 34 miljoen gulden heeft gekost en 330 bedden telt. wat gedaan, in 1954, 1956 en 1958 wer den plannen ingediend doch het werd 1^63 alvorens de eerste paal kon wor den geslagen. Nu kon dan in april van dit jaar de verhuizing plaats vinden. „Men voelde zich eerst wat onwen nig, de kritiek barste los, doch ebde geleidelijk ook weer weg. We hebben nu geeri onfeilbaar ziekenhuis, want tijdens de jaren van de bouw heeft de ontwikkeling ih de medische wereld niet stilgestaan. Zoals het ziekenhuis nu is, zouden we het vandaag de dag niet meer bouwen", zo moest dr. v.d. Berg constateren die zijn toespraak besloot met de wens, dat het hier goed werken zal zijn en men gespaard zal blijven voor spoedige tekortkomin gen. Wat dit laatste betreft, moest de in ternist dr. B. van Esch, in diens te- spraak al meteen reageren, met te verklaren, dat nu reeds onvolkomen heden blijken te bestaan, bijzonder wat betreft de beschikbare ruimte voor apotheek. Er is geen harmoni sche glorie moeilijk geweest en er blijkt nu reeds behoefte te bestaan aan meer medische hulpmiddelen. Burgemeester Roelfsema sprak een dankwoord en herinnerde daarbij aan het jongste besluit van de gemeente raad, om meer samenwerking te zoe ken met de ziekenhuizen in Vlaardin- gen en Delft, speciaal ter oplossing van het probleem door dr. Van Esch besproken. Er waren dankbare woorden bij deze gelegenheid, maar ook de kri tiek ontbrak niet. Waartoe eigen lijk burgemeester Roélfsema com missaris Klaasesz uitnodigde met de woorden; „Uw toespraken heb ben een zekere vermaardheid ver kregen door uw uitspraken". Dat heeft de commissaris niet op zich laten zitten. Hij heeft aan het eind van zijn toe spraak de gesel van de kritiek doen neerdalen op degenen, die het belang van de gemeentetuin hoger stelden dan de bouw van dit nieuwe zieken huis, die lang moest worden uitge steld, omdat men de gemeentetuin er zo lang handhaafde. Maar tevoren had de commissaris badinerend gesproken over het zieken- huiswerk, zowel voor de medici als verplegend personeel. De commissa ris herinnerde hierbij aan wijlen Churchills woorden: „Give us the tools and we will do the job", doch constateerde, dat al zijn er in het zie kenhuis de instrumenten, het hier in de eerste plaats toch gaat om de men- „De burgerij zal zeggen: „Ziezo, het ziekenhuis is geopend", maar in het algemeen verdiepen we ons te weimig in hetgeen een ziekenhuis bete kent. Het is het werk van doktoren, verpleegsters, huishoudelijke dienst, technici, allemaal mensen met ver antwoordelijkheid. Maar in de eerste plaats is er de patient, over wie de huisarts vriendelijk zei: „We zullen u maar eens dn het ziekenhuis bekij ken", en daarna door de specialist wordt verwelkomd met een „Zo, komt u hier logeren?", waarbij de pa tient het ziekenhuis in draait. Dan komt de patient in een heel an dere wereld en rijzen vele vragen voor hem op. Hij of zij is uit het ge zin, uit zijn werk, moet maar afwach ten hoe het allemaal zal gaan. Het gaat allemaal over mensen, niet in de eerste plaats over de „tools". De commissaris releveerde, dat reeds dn 1946 begonnen werd met de voorbereiding voor deze nieuwbouw. Doch er stond toevallig een kwekerij op deze plaats en het heeft heel wat voeten in de aarde gehad om die te verplaatsen. Het werkt vaak allemaal zo langzaam", zo ergerde de commis- Met het uitspreken van de wens, dat het nieuwe ziekenhuis zal bijdragen tot heil van patiënten en personeel, besloot de commissaris zijn toe spraak. MOEIZAME WEG De geneesheer-directeur, dr. J. H. v.d. Berg heeft vervolgens in het kort een overzicht gegeven omtrent de ont wikkeling van het ziekenhuiswezen In Schiedam, waarover we in ons blad al eens eerder vertelden. Gebouwen als Blauwhuis, diverse gebouwtjes hebben in de loop van de jaren dienst gedaan voor de zieken verpleging. Maar 17 oktober a.s. is het juist vijftig jaar geleden, dat het oude ziekenhuis werd geopend, dat evenwel een jaar later reeds te klein bleek te zijq. Aan deze nieuwbouwplannen is heel Aan de 's-Gravenlandseweg zijn de twee moderne kantoorgebou wen vrijwel gereed. Zij zullen nog dit jaar in gebruik worden geno- Ned. Prot. Bond Westvest 92, 10.30 u ds. A. D. Klaasen. Kerkgemeenschap t ding van de Geref. Leer, L. r- - meente, Oranjestraat. 10 u Oud Katholieke Parochie, Dam 19 u H. Mis, pastoor drs. A. Smit. Hersteld Apostolische menkomsten 10 en 19.30 uur. Leiding: majoor en mevr. Zuldema. Baptisten Gemeente, ge bouw Irene 19.30 uur dienst. Chr. Geref. kerk, Warande 9.30 u dienst. Herv. (Geref.) Evangelisatie, gebouw Irene 10 u ds. C. J. v. d. Bergh uit Katwijk, 18 u gebouw Irene, ds, A. van Eek uit Bergsenhoek. Hervormde Gemeente te Schiedam. Grote kerk: 10 u ds. C. A. Eveleln, Rozenburg, 17 u ds. A. Ie Coq. Bethelkerk 10 u. ds. J. W. Zim merman. Opstandlgskerk 10 u ds. D. J. Spa- ling, 19 u ds. A. D. Klaassen. Vredeskerk 10 u ds. J. Blomet, Overschie. Hervormde gemeente te Kethel. Dorpskerk 10 u eerw. heer J. Westmaas, Vlaardingen, I9u ds. J. E. van Veen, Vlaardingen, jeugd dienst. St. Martinuskerk 9.30 u as. E. Ver- GEREFOBMEERDE KERK Oosterkerk (Rotterdamsedijk 289)f," 10.00 uur: C. van Zuylen, 5.00 uur: J. N. Nammensma. Kethel „De Ark", (Zwaluwlaan 103), 9.00 uur: Kand. C. J. v.d. Drift, 10.30 uur: Kand. ,J. Drift. ullanakerk (Burg. Knappertlaan 2 J. N. Nammensma, 5.00 uur: K.B MAASDIJK Op dinsdag 14 okto ber wordt in gebouw De Vluchtheuvel een show van breiwerken gegeven door de bekende Scheepjeswolfabrie- ken te Veenendaal, waarbij de heer J. J. Nipius de organisatie in handen heeft. Salon Anchér verzorgt de kap sels van de mannequin s die de vele modellen zullen tonen. Aanvang 20.00 uur.

De Havenloods | 1969 | | pagina 6