Weevers' Duin ontdekken de verandering het eerst ze In INDUSTRIALISATIE HEEFT INVLOED OP FLORA EN FAUNA AJöo 9+ DE HAVENLOODS DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 9 liu.M beduidend goedkoper nu... beduidend goedkoper Dr. M. J. Adriana, verbonden aan het Biologisch Station „Wee vers' Duin" te Oostvoorne, is een felle opposant van Rotterdam als het gaat om nieuwe haven- en industrie-uitbreidingen op het eiland Voorne. In vele dag- en weekbladen werd zijn visie op de Rotterdamse havenplannen weer gegeven. Wat hij en het Biologisch Station daar in Oostvoorne uit voeren weten eigenlijk betrekke lijk weinig mensen omdat de journalisten er zelden naar vra gen. Hij vertelt graag over zijn werk: „Al in 1930 werd in de dui nen van. Voorne wetenschappelijk duinonderzoek verricht. Er was nog niet zoals nu een modern ge outilleerd gebouw waarin het in strumentarium kon worden onder gebracht. De biologen kampeerden in tenten, soms weken achter el kaar, als het onderzoek dit eiste. Dat was natuurlijk erg roman tisch, maar het werd een moeilijke situatie toen ook een bescheiden instrumentarium in de tenten een plaats moest vinden, In feite kon het uaiet meer. In 1946 werd de Stichting Weten schappelijk Duinonderzoek opgericht. Deze instelling bevorderde de bouw van het biologisch station Weevers' Duin, genoemd naar de eerste voorzit ter van de stichting wijlen Prof. dr. Th. Weevers. In 1952 werd het station, een houten gebouw, geopend en met zijn laboratoriumruimte en verblijfs- accommodatie bood het plaats aan onderzoekers die langere of kortere tijd in Voorne's natuurterrein kwa men werken. Van deze mogelijkheid nu... beduidend goedkoper Het grootste deel van het jaar moeten we 's avonds bij kunst licht levende t.l. buis en 100 watt lamp zijn vanzelfspre kend onmisbaar, maar zo'n klein sfeervol lichtpuntje is' minstens even belangrijkI Koop 't nu op onze afdeling lampen, een tafel- of nacht- kastlampje (ook zeer geschikt ais t.v. lampje) met zwaar me talen voetje en sierlijke glazen kelk, die zo gezellig brandt. Nu kompleet met snoer en stekker voor nog géén vijf gul- Stank „Op een mooie zaterdagmorgen heb ik kortgeleden omdat .ik gasten had, de haven-route van de ANWB gere den", vertelt dr. Adriani. „Gegeven ogenblik stonden we op de landtong van Rozenburg. De industriedampen waren zo dicht dat we de overzijde van de Nieuwe Watéhweg niét" konden zien. Toch zaten er aan de oever van het water mensen met kinderen die aan het kamperen waren. Je vraagt je af, wat zoeken de mensen daar. Als je zo moet recreëreft kan dat nooit ge zond zijn. Het moet mogelijk zijn ge bieden in te richten voor veel mensen waar recreëren ook gezond is. Maar voor het Waterweggebied heb ik daar een hard hoofd in. We kunnen hele maal wel inpakken als er op de Maas vlakte een hoogovencomplex komt. Zonder enige twijfel zal de waarde van Voorne's Duin achteruit gaan. Een hoogoven met een gesloten cir cuit? Daar geloof ik niet in. Zeker, ze kunnen er wel een bouwen en dan gaat het een half jaar goed. Dan komt er een lekje in een van de leidingen. Het kost tonnen om het bedrijf stil te leggen om een grote reparatie uit te voeren, het wordt dus maar een beet je opgelapt en een paar weken later lekt het weer en men laat het maar zitten, dam.begint de luchtverontreini ging. Ik herinner me nog goed dat de toenmalige burgemeester van Rotter dam, Van Walsum heeft uitgeroepen: „De raffinaderijen, die nu nog worden gebouwd zullen niet stinken, u zult er niets van merken". Het tegendeel wordt wel bewezen door een raffina derij als de Gulf, die ruik je uren in Experimenten in de kweekkas: Hondstong wordt in water met een voedingsmengsel gezet werd druk gebruik gemaakt. In 1957 werd het gebouw met de omliggende grond eigendom van de overheid. Het Instituut voor Oecologisch On derzoek te Arnhem en de Koninklijke Nederlandse Academie van Weten schappen te Amsterdam bestemden het als botanische afdeling van beide instellingen. Nu kon een vaste staf worden benoemd terwijl ook het in strumentarium werd uitgebreid. Al heel gauw was het houten gebouw weer veel te klein. Delen van de slaapaccommodatie werden ingericht voor administratie en het opstellen van instrumenten. De onderzoekers moesten elders onder dak worden ge bracht. Om in deze toestand verande ring te brengen werd het nieuwe Bio logische Station „Weevers' Duin" ge bouwd, dicht bij het oude. In april 1968 werd het in gebruik genomen. Het nieuwe gebouw beantwoordt aan alle eisen, die men bij het weten schappelijk duinonderzoek kan stel len, terwijl ook rekening is gehouden met toekomstige uitbreidingen van dit onderzoek. Het oude gebouw kreeg zijn oude bestemming terug, namelijk als lo- geergebouw. Dit gebouw is nu inge richt als een soort jeugdherberg. Er zijn slaapzalen, er is een recreatie zaal en in de keuken moeten de loge rende onderzoekers zelf hun maaltij den klaar maken. Het Biologisch Sta tion i$ ook ingeschakeld bij het onder wijs. Er verblijven hier regelmatig studenten in biologie om hun stage te lopen. Er komen studenten uit Utrecht, Amsterdam en Nijmegen. Het is dus een komen en gaan van we tenschappelijke onderzoekers, die hier voor een paar weken of langer blij ven. De vaste staf bestaat uit 15 men sen, waaronder zes academici". Unieke duinen Ook op Terschelling is een Biolo gisch Station voor wetenschappelijk duinonderzoek. Deze twee punten zijn bewust gekozen. Weevers' Duin is ge situeerd in zeer kalkrijke duinen, op Terschelling zijn de duinen kalkarm. De grens tussen kalkrijke en kalkar- me duinen ligt bij Bergen en Bergen aan Zee. Al vaak is gesteld dat de dui- Deze twee voormalige ponten zul len, wanneer de Rotterdamse raad het goedkeurt en wanneer G.S. ook geen bezwaar hebben worden inge richt als blusboten, speciaal bestemd voor het blussen van branden op grote tankers. Daartoe zullen zij moeten worden verbouwd. Onder andere komt er een blusplatform op 17 meter hoogte op. Met het ombouwen is een bedrag gemoeid van ruim negen ton, waarvan een gedeelte door het be drijfsleven zal worden betaald. Men is al begonnen met het voorbereidende werk. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze gezelliga sche merlampjes, met zwaar meta len voet en glazen kelkje, to tale hoogte 25 cm, kompleet met snoer en a a voor JM Elke vrijdagavond tot 9 uur open het antwoord. „De jonge bomen uit Brabant zijn gekweekt in een ander microklimaat. Ze zijn niet voldoende gehard tegen de temperatuurswisse lingen in de duinen van Voorne, niet andere woorden de jonge eiken zijn in het hartje van de zomer niet winter hard." Grondwater Voor een prijs die ver beneden de honderd gulden ligt bent U de eigenaar van deze prachtige anti-hernia bedbankkombina» tie. Een weldaad voor hen, die vlak en hard moeten slapen en U lost in één klap alle slaap-zit- problemen op! Een komplete slaapset bestaan de uit mahonie bedbank met stalen raster en uitschroefbare poten en met een dikke 10 cm polyaether matras. Een ideale kombinatie om rug klachten të voorkomen en om uitgerust wakker te worden voor nog géén negen tientjes. de wind. Burgemeester Thomassen is wat voorzichtiger geworden. Hij zegt :,,Een raffinaderij hoef je niet te rui ken". Hij kan gelijk hebben maar in tussen stinkt het". nen van Voorne in de wereld hun weerga niet vinden. De veranderin gen, die de natuur in de loop der tij den heeft aangebracht en ook het in grijpen van de mens in het verleden hebben dit gebied zich doen ontwikke len tot wat het nu is. De bewering dat de duinen van Voorne zeker in Euro pa uniek zijn, berust niet op zomaar een verklaring. „Wij hebben onderzoekingen ge daan in allerlei duingebieden elders in Europa", aldus de heer Adriani. ,,Het is zo als je alle duingebieden in Euro pa bij elkaar optelt dan krijg je Voor^ ne. De rijkdom aan alles wat leeft eri groeit is hier zo ontstellend groot. Het is een gebied waar je in een paar uur doorheen wandelt, maar er is meer dan een mensenleven voor nodig om alles wat erin leeft te leren kennen". Het wetenschappelijk werk van Weevers' Duin rust op vier pijlers. De eerste hiervan is de vegetatiekunde. Dit. is eenvoudig gezegd het onderzoek naar alles wat groeit en bloeit. Al ja renlang zijn biologen bezig met het in ventariseren. In 1968 is een vegetatie- kaart verschenen van het kustgebied van Voorne. Hierop is nauwkeurig en in vele kleuren aangegeven wat in dit gebied aanwezig is. De kleuren waar mee de kaart is ingetekend, worden Internationaal gebruikt, zodat elke willekeurige buitenlandse bioloog de kaart kan lezen. Aan het totstandko men van deze kaart gingen vooraf on geveer tien jaar werken aan flora- kartering en nog eens tien jaar wer ken aan vegetatie-kartering. Een on misbare hulp bij de karteringswerk- zaamheden is de luchtfotografie. Men maakt gebruik van de luchtfoto's die allerlei instanties voor verschillende doeleinden maken. Weevers' Duin krijgt welwillend inzage in deze foto's. De biologen kunnen aan de hand van de verschillende kleuren grijs die op de foto's voorkomen, de omtrekken van de aanwezige vegetatie-eenheden aflezen en op de kaart intekenen. Het veldonderzoek completeert de gege vens. Na het uitkomen van de vege- tatiekaart zijn een paar studenten op nieuw begonnen met het inventarise ren en in kaart brengen van de rijk dom van Voorne's Duin. Het is een werk .dat nooit af is, omdat in de na tuur alles steeds verandert. Micro-kliinaat Een tweede belangrijk facet van het wetenschappelijk onderzoek is de mi- cro-meteorologieGespecialiseerde wetenschapsmensen stellen een on derzoek in naar de klimatologische omstandigheden in een klein gebied, in-dit geval de duinen van Voorne. In steeds weer verschillende duingebie den Wordt het verloof van de tempe- rwxiursschommelingën nauwkeurig onderzöcht. Men meet de vochtig heidsgraad en de windsnelheid. Intus sen tracht men vast te stellen hoe de planten en dieren reageren ip fiet voor hen steeds wisselende levenskli maat. Jarenlange onderzoekingen hebben vastgesteld dat er in betrekke lijk kleine gebieden, bij voorbeeld in een duinpan een voortdurende emi gratie aan de gang is onder de insek- ten. De beestjes zijn steeds op zoek naar de voor hen zo gunstigst moge lijke levensomstandigheden. In de winter zoeken ze de warme plekken, in de zomer de koele. Zelfs per dag is praktisch alles wat zich kan bewegen op zoek naar het meest plezierige plekje. Ook planten reageren op het microklimaat. Bij recente onderzoe kingen bleek het in de zomer 's morgens om vijf uur in de duinen knap te vriezen. Bewijs hiervoor was een met gesterileseerd water gevulde veldfles, die 's nachts werd achterge laten in een duinpan en waarvan de inhoud in de vroege ochtend bevroren bleek. De vorst trad op door sterke uitstraling van de grond na een war me dag. Met zo'n onderzoek kan een ant woord gegeven worden op een vraag als: „Hoe komt het toch dat jonge ei ken van een kwekerjj in Brabant die uitgeplant in het duingebied in enkele gevallen afsterven aan bevriezings verschijnselen?" Weevers' Duin geeft Het onderzoek naar de bodemge steldheid neemt eveneens een belang rijke plaats in. Men onderzoekt de sa menstelling van het barre zand direct achter de zee. Het bevat geen humus en is bijzonder 'kalkrijk.' Het zand in de oude duinenrij is weer anders van samenstelling. Met het wisselen van de bodemgesteldheid wisselt ook alles wat er in en er van leeft. Belangrijk ook voor Voorne's Duin is de stand van het grondwaterpeil- Het is in dit gebied vrij hoog, vooral in de winter. Door waterleidingbedrijven wordt geen water aan de duinen onttrokken. Ook in het verleden hebben waterlei dingbedrijven in Brielle en Hellevoet- sluis weinig water uit het duingebied gehaald. Kritiek werd de situatie wel toen Rijkswaterstaat zand' uit het Brielse gat ging onttrekkeï» om de dam rond de Maasvlakte mee op te spuiten. Want met het zand dat tot op veertig meter diepte werd weggezo gen dreigde ook de waterstand in het Brielse gat sterk te zakken. Na een alarm door Weevers' Duin wordt door het inlaten van water ip het Brielse gat de waterstand op peil gehouden, zodat ook de grondwaterstand in de duinen niet aan sterke, schommelin gen onderhevig is. „Gelukkig krij gen we wat dat betreft de volle mede werking van Rijkswaterstaat", zegt dr. Adriani. „Was dat niet zy dan kon den we wel inpakken, want Voorne's duin staat of valt met de, grondwater stand". Experimenten Bij het betrekken van het nieuwe gebouw van Weevers' Duin kon ook een kweekkas in gebruik worden ge nomen. Hierin wordt experimentele oecologie het onderzoek naar de sa menhang van alles wat leeft en groeit bedreven. Men kweekt er planten uit jonge duingebieden. Er is nu een proef aan de gang met rood zwenk- gras en duizendguldenkruid. En men tracht vast te stellen waarom de plant op de ene plaats het beter doet dan op de andere. Men zet de planten ook wel op dieet en meet hoogte en gewicht- men gaat na welke hoeveelheden na trium, kalium en chloor door de plan- ne zijn opgenomen. Door vergelijkin gen tracht men inzicht te krijgen in de zout-tolerantie van bepaalde plan- ten-soorten. Met ervaringen bij deze onderzoe kingen opgedaan kan men instanties als Rijkswaterstaat weer adviezen ge ven over' de aanplant van met name de Maasvlakte. Rijkswaterstaat heeft tot taak om in de Deltagebieden en op de Maasvlakte het jonge zaad vast te leggen om verstuiven te voorko men. Veel wordt gewerkt met stuif- schermen van in het zand gestoken bosjes riet. Maar omdat het zoute zand na een maand of twee geheel is uitgeloogd kan er ook wel het een en ander worden aangeplant. Onderzoe-' kingen hebben uitgewezen dat helm en zandhaver zeer gebaat zijn met een bemesting met kunstmest. „Die pep met stikstof doet wonderen", al dus dr. Adriani. „Alleen heeft er al eens in de krant gestaan dat wij gead viseerd hebben om het hele duinge bied maar met stikstof te bemesten. Ik moet er niet aan denken, wat een Door de minitieuze onderzoekingen, jaar in jaar uit verricht door weten schapsmensen van het biologisch sta tion Weevers' Duin, lijdt het geen twijfel of deze mensen moeten als eer sten de veranderingen opmerken in de levensgemeenschappen in de dui nen. Het is immers gebleken dat alles met alles samenhangt. Het verdwij nen van een heel kleine schakel kan een levensgemeenschap geheel- uit roeien omdat de steeds weer terug kerende kringloop wordt verstoord. Weevers' Duin heeft het bewijs gele verd dat de voortschrijdende indu strialisatie in het Waterweggebied een ongunstige invloed heeft op de planten- en dieren-vjereld en via deze wereld, mogelijk nog n\et merkbaar, op de rrtens. komplete anti-hernia set met raster en polyaether Elke vrijdagavond tot 9 uur open m Ook maandagmorgen open Gétn tal, of schrift, best. Geen zorgen meer als Uw baby slaaptook al is hij nog zo'n woelwater, met dit trappelde kentje kan hij zich. niet meer bloot woelen. Een leuk keperflanellen trap- peldekentje waarmee Uw baby altijd "warm onder de wol ligt". U trekt het bovenste deel ge woon als jasje aan en legt met de stevige banden het dekentje onder de matras vast. Dit absoluut veilige trappelde kentje in een royale kinderledi- kantmaat, koopt U nu voor nog géén vier gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze anti-hernia slaapsets, een mahonie-bed- bank, stalen raster, matrasdek en 10 cm dikke polyaether ma tras (stofvrij en licht in. s

De Havenloods | 1969 | | pagina 9