College voelt niets voor „regeringsbemoeiingen" FINANCIËLE SITUATIE IS MOELIJK MAAR HONDENBELASTING BLIJFT MOEILIJK Simon Adrianus Vernède kreeg een monument Nooitjneer de bokkepruikom DE HAVENLOODS DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 11 S'darn „Het college van B. en W. voelt er voorlopig nog niets voor om onder curatele te worden geplaatst en geheel aan de leiband te gaan lopen van de regering", zo zei ons burgemeester H. Roelfsema van Schiedam met betrekking tot het ontwerp gemeentelijke begroting 1970. Want, op genoemde situatie zou het neerkomen, indien Schiedam gebruik zou maken van de mogelijkheid tot het aanvragen van een aanvullende bedrage uit het gemeentefonds. Opvallend is, dat de regering wèl steeds spreekt over rhimere hulp aan de grote gemeenten, zoals Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Rotterdam, doch dat verhoudingsgewijs de toestand in kleinere gemeenten, zoals Schiedam, minstens zo moeilijk is, daaraan wordt voorbijgegaan. In dit verband klaagde burgemeester Roelfsema er over, dat aan zijn „cri de coeur" op het jongste congres, van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, zo weinig aandacht is geschonken. Op bedoeld congres heeft de burge meester de klacht geuit, dat de kle>- nere gemeenten slecht aan hun trek ken komen bij de uitkeringen uit het gemeentefonds. Meer ovérleg tussen provincie en gemeenten omtrent ver deling van het nationale inkomen en nationale besparingen is noodzakelijk, zodat de gemeentelijke bedrijven hun noodzakelijke taken kunnen blijven vervullen. De minister heeft onlangs de verdeelsleutel ter bepaling van de uitkeringen uit het gemeentefonds herzien en voor 1970 van 50 miljoen tot 100 miljoeri verhoogd. Dit is dart nodig, in verband met deverfijningen. waardoor hier en daaT een ruimere uitkering wordt ontvangen. Reeds enkele jaren «telt o.a. ook Schiedam zijn hoop op deze ruimere uitkering, bijzonder in verband met de hogere uitgaven ter uitvoering vön bepaalde werken, ais gevolg van de boderngeatélheid in onze omgeving. Evenwel en daar wees ook de wet houder van financien, de heer Schef- fers op de omstandigheid dat nog steeds niet bekend i9 waarop Schie dam mag rekenen, maakt de financië le toestand onzekerder. Het is niet twijfelachtig, dat Schie dam van deze verfijning zal profite ren, doch juist deze „sluitpost" maakt de begroting „zwevend". Het feit dat medio 1969 bericht werd ontvangen omtrent de invoering per januari 1968 ven de verfijning waarop reeds jaren wordt gewacht, maar dan zonder concrete mededelingen om trent de hoogte van de extra-uitke ring, is zo langzamerhand typerend voor het tempo, waarin de financiële problemen van de gemeenten worden opgelost", zo schreven B. enW.indi toelichting op de begroting. ,,Op die manier kun je toch wel moeilik den begroting samenstellëh,* aldus wethouder Seheffers. Afgezien van de stijging van de personeelsla-s ten, afgezien ook van eventuele uit breiding van het' ambtelijk apparaat, dat 6ok een autonoom karakter S draagt, blijven de mogelijkheden tot verlagiftg Van de uitgaven uit eindelijk beperkt tot enkele .sectoren en veelal zijn dat juist de sectoren, die belangrijke bijdragen tot het wel zijn van de bevolking leveren", aldus de wethouder De Schiedamseweg te Kethel. Tekort Zoals gezegd bestaat de mogelijk heid om van het rijk in noodgevallen een aanvullende uitkering te vorkrij- nu... beduidend goedkoper Dit modieuze rokje uit de nor male serie van rond de 19 gul den van Tergal.da Boussac uit Parijs vindt U tijdens deze aan bieding liefst 6 gulden lager ren van «en prima tergal kwaliteit. Met loopplooi achter en in 3 mooie kleuren, nu voor nog géén der tien gulden. v I prima *1' Tergal kwaliteit 18.95 Vanaf vri dagmorgen 9 uur ver kopen wij deze elegante dames rokjes van tergal, geheel ge voerd, met-loopplooi echter, in de kleuren grijs, marine en zwart en de maten 38 t/m 50 gen. Zonder nu direct te kunnen zeg gen dat Schiedam in een „noodtoe stand" verkeert moet toch worden vastgesteld, dat de financiële situatie moeilijk is. We hebben reeds medege deeld. dat vóór 1970 moet worden ge rekend op een tekort van rond f 1.250.000. welk tekort door het colle ge onaanvaardbaar wordt geacht. Daarom is röeds een aantal tarieven en dé opcenten op de personele belas ting verhoogd. Dank zij de daarmee verkregen ho gere inkomsten ad f 610.500.- kon het tekort bij de gelijktijdig aangeboden eerste wijziging der begroting worden teruggebracht tot f 627.716.- Het bud get werd sluitend gemaakt door aan te nemen, dat tot het bedrag van het tekort een uitkering uit het gemeente fonds zou worden ontvangen uit hoof de van de verfijping slechte 'bodemge steldheid. De jongste verhoging van de bij standsuitkeringen heeft volledig be slag gelegd op het bedrag van de post „onvoorziene uitgaven". Met een ver dere stijging van het tekort moet daarom rekening worden gehouden. De forse rentestijging van de laat ste maanden, niet alleen voor de lang lopende schuld, maar ook en vooral voor de kortlopende kasgeldleningen, zal niet nalaten invloi uit te oefenen op de uitkomst van de dienst 1969. Hoewel omtrent het uiteindelijke verloop van de dienst op dit moment niets valt te voorspellen, mag wel aangenomen worden, dat ook het resultaat van 1969 in belangrijke mate zal worden bepaald door de hoogte van de uitkering wegens slechte bo demgesteldheid. Curatele Er bestaat dus een mogelijkheid, een aanvullende uitkering te vragen uit het gemeentefonds, waarvoor B. en W. echter allerminst geporteerd zijn. De betrokken gemeenten moeten beginnen met bij de minister éen fi nancieel saneringsplan in te dienen, dat gericht dient te zijn op matiging van de uitgaven en door verhoging van inkomsten tot het maximum. De minister stelt het petl van de inkom sten vaat. Verder mogen aan de nog openstaande begrotingen geen nieuwe uitgaven worden toegevoegd, wélke het evenwicht verstoren. Besluiten, welke zulks doen worden niet geno men. Afgezien nóg van het feit, dat Schie dam voor een dergelijke extra uitke ring nog niet In aanmerking zou ko men zijn B. en W. van oordeel dat in de toekomst alles moet worden ge daan om te voorkomen dat oen situa tie ontstaat, waarbij de hogere instan ties beoordelen wat wel en wat niet meer In de begroting mag worden ge bracht. „Dit betekent", zo constateer de burgemeester Roelfsema, „dat in feite de gemeenteraad onmondig wordt Verlaard en niets meer kan doen, omdat aan vrijwel allo besluiten geld te pas komt. En dan moeten de voorstellen eerst aan de regering wor den voorgelegd, die al of niet toestem ming geeft, zodat de raad er nieté meer aan wijzigen kan." it verbreiding v i de Leer, L. Niéuwslfaat 79, ld Hóf man; Evang. Luth. Gemeente, Oranje straat, 10 uur ds. A. Stelnhart; Oud Katholie ke Parochie, Dam, 10 uur h. Mis, Pastoor ars. a. Smit; Harsteld Apostolische Gemeen te. Stadhouderslaan 9.30 en 16.00 uur, dtemt, Leger de» Heils, Lange Haven 27, samenkom sten 10 en 19.30 uur, leiding: majoor en mevr. zuidema; Baptiaten Gemeente, gebouw Ire ne, 19.30 uur dienst; Chr. Oertf. kerk, Wa rande, 9.30 uur dienst; Hen.'. (Oeref.) Evange lisatie, gebouw Irene, 10 uur ds. J. Stelwagen Uit Delft 17.00 uur Grotékerk ds. G. H. van Elke vrijdagavond tot 9 uur open ft ref. et schrift best Dorpskerk, 10.00 uur: ds. Verwaal, 19.00 uur: ds. r. verbaas, Maassluis, St. Marlt- nuakerk, 9.30 uur: ds. A. a. Bos. viaardingen. GEREFORMEERDE KERK, Oosterkerk (Rottérdamsedijk 2U) 10.00 uur: P. C. de Vries, 9.00 uur: J. C. v. vaan. Kethel „De Ark" (Zwaluwlaan 103) 9.00 uur: C. van Zuy- ïen, io.3o uur: C. van Zuyleri, 4.30 uur J. Xammensma (Themadlenst), Megnalta del Kerk (Albardastraat 09) 10.00 uur: J. M.'Stem- ménsma, 5.00 uufC. van Zuylen, „De Góéde Haven" (WeetfrankalandSedijk l) 10.00 uur: a. c. Kersten, 3.00 uur: p. e. de Vries. Julia- Burgerzin Met bijzondere waardering maak ten burgemeester Roelfsema en wet houders Seheffers melding van het feit, dat de Spaarbank Anno 1820 in het kader van de zgn. „Burgerzinle ningen" aan de gemeente Schiedam een geldlening van een miljoen heeft aangeboden. „Verrassend snel heeft bet bestuur van deze bank gereageerd op een oproep gericht tot de plaatse lijke institutionele beleggers en de banken, waarbij aandacht werd ge vraagd voor de ernstige financierings moeilijkheden, waarmee onze ge meente nu reéds enige tijd heeft te kampen," aldus het college van B. en W. De wettelijke voorschriften openen nl. de mogelijkheid tot ontheffing van de eis, dat uitsluitend m»g worden ge leend bij de Bank van Ned. Gemeen ten ten behoeve van kapitaalsuitga ven. Hierop ig een uitzondering voor de Burgerzinlening, waarbij echter de bepaling is gemaakt, dat de rentevoet tenminste een kwart procent blijft on der het rendement van leningen, wel ke tegelijkertijd worden aangeboden door betreffende bank. De genoemde spaarbank nu rea geerde nauwelijks een week nadat de oproep was gedaan, door aanbod van een miljoengeldlening tegen voor waarden als door de minister gesteld. Uiteraard heeft het gemeentebe stuur ogenblikkelijk aan de minister om de nodige uitzondering gevraagd. Zodra die ontheffing is ontvangen, zullen aan de gemeenteraad voorstel len wórden gedaan omtrent de beste ding van genoemd bedrag. Het ge meentebestuur is begrijpelijkerwijs de Spaarbank 1820 bijzonder dank baar voor M bewijs van gemeentelijk meeleven! Het zal niet zo eenvoudig zijn, om deze bekende druppel op de gloeiende plaat een bestemming te geven, er zijn zoveel „brandpunten" in de gemeente! Wanneer straks de gemeenteraad zich ovet de gemeente begroting 1970 gaat buigen, zal er nog wél een en ander voor de dag komen! De enige zij het schrale treoet Is, dat Schiedam slechts één van de vele Nederlandse gemeenten Is, die het fi nancieel moeilijk hebben en die niet zoels de grote steden In ons land een grote mond kunnen opzetten. Middenstandsactie in Zuid met Sinterklaas en Kerstdagen Met de feestdagen in zicht, hééft de middenstandsvereniging Schiedam - Zuid een aantrekkelijk programma samengesteld, dat zich uitstrekt over St. Nicolaas en Kerstfeest. Een be drag van f 1.250,- aan prijzen komt beschikbaar, bijzonder ook voör de jeugd van dit stadsdeel. Ér kunnen slagzinnen worden ontworpen en voor 120 prijswinnaars volgt een feestelijke filmmiddag. Op zaterdag 29 november en woens dag 3 december krijgt da jeugd gele genheid in de «choenmakerij van de heer Jansen St. Niéolaa* te ontmoe ten, waarbij geschenken worden uit gedeeld. De schooljeugd kan deelne men aan een kleurwedstrijd met in to taal 120 prijzen. Er zijn verschillende platen voor diverse klassen. Verder wordt een slagzinnen-wedstrijd ge houden, waarbij uiteraard de beteke nis van Schiedam-Zuld voorop staat. Veertig winkeliers nemen deel aan deze wedstrijden en verstrekken bón nen, waarvan er tién recht géven op deelname aan de prijsvraag. Men vergeet intussen ook het éigen zwem bad niet, want er gaat een dubbeltje in het buéje voor dat doel. Voor de beste slagzin is f500.- beschikbaar, voorts vier prijzen van f 100,- vijf van f 50,- en tiert van f 10,-, welke bedra gen in waardebonnen worden uitge keerd. lil de slag2injury hebben zit ting de heren Baks, Kamp en Hos- man. Rotterdams eerste haarboutique gaat open. X Morgen.Met een uitnemende kollektie haai- X stukjes en pruiken. Van gegarandeerd 100 X procent echt mensenhaar. Wat u normaal X ,kunt behandelen en watergolven. Niet X slechts enkele modellen, maar een volmaak- X te keuze voor iedere vrouw. Voor prijzen X die in deze sublieme kwaliteiten niet voor X mogelijk worden gehouden. Alleen daarom X 1 zet u de bokkepruik al af.v Haarstukjes schouderlengte f 85.00 X Tot over de schouders f 150.00 V Pruikje model f 150.00 Pruiken f80.00- f350.00 v Deskundige bemiddeling en advies omtrent eventuele terug- X betaling door uw ziekenfonds. X Bel gerust eens op voor een af spraak bij 11 thuis. X vmqw* mqw mmwm l 2e Middeïïandstraat 18 nabij Heemraadssingel. Telefoon 25.63.89. X 's Maandags gesloten Vrijdagsavonds demonstratieavond. X Vergadering Expogé Dé afdeling Schiedam van de Ned. Ver. van Ex-politieke Gevangenen zal de eerste vergadering van dit winter- eeizoen houden op donderdagavond 16 Oktober in de zaal Westhuis aan de Warande. De heer Jac. Donkers zal «an de hand van dia's vertellen over LEO 't HART een reis door Canada. De heer M. Molenaar, raadslid v'&n de prot. chr. fractie in Nieuwerkerk, heeft vorige week het college yan b en w gevraagd waarom niet één tarief voor de hondenbelasting wordt géhan- teerd. Hij stelde de vraag naar aan leiding van enkele verzoeken van in woners die meenden dat de hun opge legde belasting niet juist was. Opvallend is dat de discussie over deze belastingvorm (en vooral de verschillende tarieven) steeds weer oplaait. Het is wel duidelijk dat her ziening echt gewenst is. Een mening die de regering ook deelt, want bij de Tweede Kamer der Staten Generaal is een wetsontwerp ingediend dat beoogd wijzigingen te brengen ift de bepalingen die gelden voor gemeente lijke- en provinciale belastingen. In dit wetsontwerp gaat men er van uit dat één tarief voor hóndenbelasting gewenst Is. wellicht wordt de wet in 1970 van kracht. Molenaar stelde dus niet Zo'n gekke vraag. Maar ook burgemeester Van de Linde had gelijk toen hij opmerkte dat de gemeente niet zonder meer ver anderingen in deze bepaling kan aan brengen. Nieuwerkerks burgemeester doelde hierbij op artikel 286 van de gemeentewet, waarin wórdt omschre ven wat nu eerste of tweede kias hon den zijn. Dat er echter veel onduide lijkheid op dit punt heerst, bewijst het omvangrijke dossier van rechterlijke Uitspraken over dit artikel. Nauwelijks was de groeve geslo ten, waarin het stoffelijk overblijf sel van Simon Adrianus Vernède rust, of eenigë vrienden en vereer ders kwamen bijeen om een vorm te vinden voor een eenvoudige blij vende blijk van eerbiedige ver eering. ,,Nog onder den geweldigen in druk van zijn onverwacht overlij den, was aller meening: Op zijn graf moest een gedenkteeken wor den opgericht, dat de tand des lijds kon trotseren; en zij, die zich niet de taak belastten dit denkbeeld te verwezenlijken, hebben een dank baren arbeid verricht". Aan mevrouw Vernède werd éen .fraai album, gebonden in zwart marokkoleer en prijkende met het wapen van Schiedam in zilver" aangeboden, geheel zilver op sne de. bevattende de namen van de deelnemers aan de intekening. Een wat eenvoudiger uitgevoerde copie van de deelnemerslijst Is in het ge meentearchief bewaard gebleven. Hebben het verslag van de courant en de woorden, in de raad gespro ken. ons reeds teruggebracht in de sfeer van rónd 1900, de toespraak die de heer Sander aan het graf hield, zal die indruk kunnen ver sterken. Hoewel het een vrij lang verhaal is, loont het m.i. toch de moeite zijn toespraak geheel op te nemen, mede omdat de naam van meester Sander voor oude Schie dammers nog steede een begrip is. „De hartelijke van waardeering getuigende woorden", van meester Sander waren deze: ..Now cracks a noble heart. Nu breekt éen edel hart! Ontelbare malen is deze klaagtoon geuit, se dert de groote dichter dien voor drie eeuwen voOr het eerst deed hooren, maar nimmer werd hl) wellicht met dieper weemoed ge staakt, dan toen op den eersten fe bruari van dit jaar op het onver wachts de treurmare door deze ge meente klonk: Vernède is heenge gaan. Men gevoelde het: van den boom des levens was een vrucht niet afgevallen, maar afge waaid. Er htetschtt verslagenheid in Schiedam: verslagenheid onder de zijnen, die hl] zoo innig liefhad en voor wier belangen hij met de grootste zelfopoffering arbeidde; verslagenheid onder de hoogge plaatsten, met wie hij dagelijks het welzijn der gemeente behartigde; verslagenheid óók ónder de ambte naren die het voorrecht hadden met hem in aanraking te komen; verslagenheid onder de talrijke vrienden, die zijn be minnelijken omgang op zoo hoogen prijs stel den; verslagenheid niet het minst onder hen, die hl) had welgedaan. En tóen we hier op den vijfden februari aan zijn geopende groeve stonden, getuigden de hartelijke woorden van deelneming en waar dering, hoe diep teder gevoelde, welk een slag de zijnen en de ge meente door zijn heengaan hadden getroffen; maar menig vochtig oog was misschien een nog meer wel sprekend bewijs van innig medege voel bij dit diep treurig sterfgeval. Nu breekt een edél hart! Maar als die klacht dóór zoovelen wórdt aangeheven, dan plegen de harten sneller te kloppen; van dien edele doode voorgoed te schelden, hem te vergeten: die gedachte is on draaglijk. En als ale afgestorvene bovendien tot een groote gemeen schap behoorde, dan gevoelen ve len behoefte diens nagedachtenis te eerén en deze voor de vergetelheid te bewaren". Opvallend is, dat er geen predi kant ingetekend heeft, noch bij de begrafenis een rol hesft gespeeld. Zijn vriendschap met ds. Francois Haverschmidt is hieraan wellicht debet geweest. Het mag uniek worden genoemd dat er ooit een gemeentesecretaris is geweest die vereerdershad, die te zijner nagedachtenis een mo nument plaatsten. Wie van de stadsbestuurders dêelt deze on derscheidingWie van de andere stadssecretarissen? Simon Adria nus Vernede, een „edel slachtoffer vctn Strenge plichtsbetrachting" moet inderdaad een bijzonder man zijn geweestl", zo constateert de gemeentearchivaris van Schiedam, de héér G. v. d. Feijst in het „huis orgaan" „Het Stadhuis meldt". Hl) schrijft 0,m..- „Op de gemeentelijke begraaf plaats staat een monumentje met het volgende opschrift: „Aan Si mon Adrianus Vernède. Zijne vrienden en vereerders". Wie was Vernède en wié waren zijn vrien den en vereerdersZoals bij de bloemvaas op het Emmaplein het geval is, stuiten we op een stukje Schiedamse samenleving rondom de eeuwwisseling, dat hoezeer ook petite histoire m.i. waard is om aan de vergetelheid te ontruk ken. Bovendien en het is niet de minste reden zijn er veel woor den gesprokén en geschreven, die in onze oren gezwollen aandoen en gewoonweg de moeite lonen eens opnieuw te publiceren. Wie was Simori Adrianus Vernède7 Simon wa$ van 1891 tot 1900 secretaris van de gemeente Schiedam. Geboren op 15 oktober 1847 te Schiedam als zoon van mr. Antoine Vernède (gemeentesecre taris van Schiedam van 1930 tot 1867) en als kleinzoon van mr. Sci- piön Henrl Vernède (gemeentese cretaris van Schiedam van 1811 tot 1839), begon hij zijn ambtelijke loopbaan in dienst van de stad Schiedam per 1 juli 1861, dus op 13-jarige leeftijd, als „buitenge woon en onbezoldigde klerk ter se cretarie", Langzaam doch zeker beklom hij de ambtelijke ladder. In 1879 maakte hl) een geweldige sprong voorwaarts, toen hij van 4e klerk bevorderd werd tot le klerk ter gemeente-secretarie", een functie die vacant was geworden door het overlijden van de heer F. A. J. Pi- chot. In 1882 werd deze rang gelijk gesteld met hoofdcommies. In rang volgde hij toen direct op de ge meentesecretaris. Toen per 1 'ja nuari 1891 de heer A. W. Mulder, de gemeentesecretaris, met pen sioen ging, werd Vernède bij raadsbesluit van 30 januari d.a.v. in zijn plaats benoemd. Tot dan was hij nog hoofdcommies en chef van de secretarie. De benoeming door de raad was met algemene stemmen (één onthouding) en werd met gejuich in de raad ont vangen. Burgemeester P. J. Dijk van Ma- thenesse wenste de benoemde har telijk geluk met „de voor u en ook voor onze gemeente zoo belangrijk ke gebeurtenis". De heer Vernède antwoordde met dank te zeggen voor „de onderscheiding". In de vergadering van de raad op 26 fe bruari d.a.v. werd dé benoemde plechtig beëdigd. Op 1 februari 1900 overleed hij. De SchiedamSöhe Courant van Zaterdag 3 februari bevat een uitvoerig in memórittm. Voor bezitters van hónden is het 1 goed te weten dat zij; volgens de rechtskundig geïnterpreteerde uit spraken, altijd zelf de bewijsvoering móest leveren als men meent dat de hond in de laagst betaalde klasse thuis hoört. Doet men dit niet, dan is geen verhaal mogelijk. Ook moeten hondenbezitters, als gevraagd wordt tot welke categorie het dier behoort, dit met motieven omschrijven, waar na op het raadhuis het tarief wordt bepaald. Twijfelt mén daar aan een opgave, dan wordt zö'n geval onder zocht, terwijl ten gemeentehuize re gelmatig alle aangiften aan een goede controle worden onderworpen. De praktijk heeft echter geleerd dat niet zoveel mensen in het bezit zijn van een hond die voldoet aan de eisen die de wet stelt om in de laagsté aanslag klas te komen. Overigens heeft, burgemeester Van de Linde er zijn verwondering over uitgesproken dat bezwaarschriften, zoals die vorige week nog aan de orde kwamen, door de raad worden behan deld. Hij meénde dat men deze taak beter aan het college kon overlaten en begrepen we hem goed dan zal een dergelijk voorstel eerdaags wel op de agenda staan. Ook mevrouw Bier-Reitsma (wd) zag blijkbaar niet veel nut in de huidi ge gang van zaken. Vooral niet om dat, zo stelde Zij, er veel werk en dus veel kosten *an verbonden zijn. Dit laatste argument lijkt ons vrij zwak. Uiteindelijk biedt de wetgever elke Nederlander de kans om zelfs bij klei ne zaken als deze recht te zoeken. Het werk en de kosten kunnen dus nooit een argument zijn. De burgemeester zat dichter bij de waarheid. Want wat is het geval. Als een hondenbezitter meent voor een lagere belastingklas in aanmerking te komen, krijgt hij al tijd een gemotiveerd antwoord van het college terug. Dat eist de wet en daarmee is de openbaarheid overdui delijk gewaarborgd, wanJ wie zo'n brief van het college In z'n bezit heeft kan er alleè mee doen. De buren in lichten, de kranten en óók de raadsle den. Om dié redenen verdient de ge dachte van de heer Van de Linde wel steun, alhoewel een betere wetgeving effectiever zal Werken. nubeduidend goedkoper Ook in dè meest belopen ruim te in huis, in de woonkamer, moet Uw tapijt langer mooi blijven dan alleen maar de eer ste dag. Koop daarom dit spe ciaal op intensief gebruik bere kende tapijt. Kamerbreed nylon tapijt met extra grote pietweerstand door de vaste en dichte poolnoppen. Een tapijt dat langer, mooi blijft, 400 cm breed, in 10 sprankelende kleuren, nu door kleine schoonheidsfoutjes (die een de kwaliteit niets afdoen) per meter voor nog géén acht tientjes. kamerbreed nylon tapijt 400 cm breed Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij dit slijtvaste kamer breed nylon tapijt met grote pietweerstand, 400 cm breed, in 10 prachtige kleuren, per Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Ciin ut. of schrift

De Havenloods | 1969 | | pagina 11