Naast trekapparaat en jukebox nu „sexkast" - 39= i Biosthéticien: specialist huid- en haarverzorging Plannen voor 5e mei '70 im SPr- - Bottelo in nieuw pand Oogstdiensten in Hervormde Kerken DE HAVENLOODS DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 S'dam 13 „Als ik in een café kom, dan zeg ik wel eens tegen de eigenaar: wat zou je er van zeggen als je twintig naakte vrouwen in je zaak zou hebben. Voor één gulden kun je ze krijgen, compleet met badkuip en alles er bij. Dat is vijf cent per naakte vrouw. Dat is toch niet te duur, hè? Dan kijken ze me wel ongelovig aan, maar in feite is het toch waar. Want dat kan met de sexkast. Dat is het nieuwste op dit gebied. Het ding staat al in een Rotterdams café. en er is al veel belangstelling voor. Ze worden nu in produktie genomen. Ik geloof, dat heel Rotterdam over een jaar vol staat met die dingen. Dan ko men Ze daarna ook wel in andere plaatsen". Naast de jukeboxen en de trekappa- raten heeft de sexkast zijn intrede ge daan in het horecabedrijf. Peet Hot- land, 36 jaaT en ex-fotograaf, weet er alles over te vertellen. Hij is degene, die de kast aan de man moet brengen en hij ziet er een grote toekomst in. ,.Het is een manier om het cafébedrijf weer wat nietrw leven in te blazen", zegt hij. „En er zit geen rottigheid bij. Het z'ijn allemaal keurige foto's van naakte vrouwen en daar kan toch niemand bezwaar tegen hebben. In zo'n kast zitten 200 dia's en je krijgt er twintig vergroot te zien voor een gulden. De politie is in het bezit van de dia's, zod'at de eigenaar van de zaak, waar zo'n kast staat, er niet mee kan knoeien". De ontwerper van de kast, de heer J. J. Viaene, die in Scheveningen de eigenaar is van Sportex Projectiecen trum, is er niet zo zeker van, dat er niet mee geknoeid zal worden. ,.De volgende kasten ga ik zo maken, dat niemand meer bij de dia's kan", zegt hij. „De sleutel houden we hier en als er iets met de kast is, gaat er een man van ons naar toe om hem te re pareren. Maar ik heb ai wel gemerkt, dat er een heleboel guldentjes in ko- Peet Hofland rekent het ons precies voor hoe voordelig zo'n kast eigenlijk wel is. „Dat ding kost 5000 gulden", zegt hij. „Elke keer moet er een gul den ingestopt worden. Reken nou eens, dat dit per dag zo'n 25 tot 30 keer gebeurt. Dan is dan zes dagen per week. In een half jaar heeft de ca féhouder de kosten er uit. De rest is purè winst". De heer Viaene vindt de ontwikke ling van de sexkast een prachtige mop. „Het is nooit mijn bedoeling ge weest zo'n ding te maken", zegt hij. „Oorspronkelijk hebben we een appa ratuur ontwikkeld, waarmee men elke gewenste dia bij daglicht kan presen teren. Er zit een programmeerappa raat op, waardoor geluid en dia's ge lijk op gaan. Dat ding woirdt door de Nato gebruikt,, bijvoorbeeld op alle nu... beduidend goedkoper Nu kunt ook U Uw dia's en films groot projekteren op een superkwaliteit glasparel scherm, waarop de kleuren nog briljanter uitkomen. Want nu koopt U een projek- tiescherm, het modernste scherm van eerste kwaliteit glasparel, met een op iedere hoogte instelbaar statief voor nog géén veertig gulden. Een volautomatisch scherm, dat zichzelf oprolt in een me talen buis die parallel met de poot gevouwen kan worden, waardoor een minimum aan plaatsruimte nodig is om het scherm op te bergen. {laspa rel opklapbaar 125x125 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wtj deze moderne pro- jektieschermen op statief, 125 x 125 cm, geschikt voor alle formaten dia's en films, Elke vrijdagavond tot 9 uur open nu*., beduidend goedkoper Dè oplossing voor alle ruimte problemen is toch wel zo'n prachtige ombouwkombinatie, de praktische kombinatie van bed, bank en veel opbergruim te in één. Ombouwkombinatie bestaande uit een fraaie teakhouten om bouw met handige opberg- kastjes, mahoniekleurige bed- bank en anti-hernia raster. De vier poten zijn uitschroefbaar. Een ideale kombinatie, 80 x 190 cm, nu door kleine be schadigingen extra voordelig, voor nog géén honderd zestig gulden. met anti-hernia raster mat mr- Vanaf vrijdagmorgen 9 kopen wij deze ombouwkom binaties voor de zit-slaapka- mer, kompleet met anti-her nia raster 80x190 m 8— 5'.K l Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgtn open Pi et Hofland bij de vliegtuigen voor instructie San pilo- ten, door de politie en bijvoorbeeld oo universiteiten voor het geven van col lege. Zo heeft meh hele operaties pp een serie dia's gezet en aan de hand daarvan kan men chirurgen de nieuw ste' ontwikkelingen laten zien. Het ding wordt ook door grote bedrijven gebruikt op internationale tentoonstel- liragen en het is ook heel geschikt voor alle mogelijke onderwijsinstellingen. Eigenlijk zijn de mogelijkheden onbe perkt". NIEUWE MARKT Een technische vinding dus.' van Nederlandse bodem, waarvoor veel belangstelling bestaat, getuige ook de veie publikaties in officiële uitgaven. Waarom dan de nieuwe markt, die de sexkast moet gaan veroveren? „Nou", zegt de neer Viaene, „dat kwam op de Fotokina in Keulen. Daar stonden we ook en daar kwam ik in contact met een man uit Berlijn. Hij kon de dia's leveren van naakte vrou wen, allemaal bekende Duiitse en Zweedse modellen en hij dacht, dat er in Duitsland beslist een markt zou lig gen voor een sexkast Ik heb toen een prototype gemaakt en hem een brief geschreven. Hij wilde, dat ik de kast direct zou opsturen naar Berlijn. Maar ik ben ook niet op mijn ach terhoofd gevallen en ik vroeg hem 20.000 mark te storten als een soort cautie. Daar ging hij niet op in. Voor lopig wilde hij de ontwikkelingen even afwachten, maar ik mocht er in Ne- derland mee doen wat ik wilde. Toen heb ik die kast hier een negen maan den laten staan. Tenslotte kwam ik met iemand in contact, die er wel iets in zag voor Nederland en nu is de eer ste kast in Rotterdam geplaatst. Ach, die sexkast was eigenlijk een lolletje, maar sommige lolletjes kunnen wei eens geld opleveren". De heer Viaene is niet bang, dat hij last zal krijgen met de politie. „In het begin ben ik wel geschrokken", zegt hij lachend. „De Rotterdamse politie werkt ook met mijn dia-apparatuur. Op een dag kwamen hier twintig Rot terdamse politiemannen binnenstap pen voOr een demonstratie met die apparatuur. Toen bleek, dat ze al van mijn sexkast hadden gehoord. Aange ven ik graag aan de politie lever, wil de ik natuurlijk geen moeilijkheden. Ik heb toen ook maar de sexkast ge demonstreerd. Toen bleek, dat ze het ook wel aardig vonden, en ze hadden er geen bezwaar tegen, dat de kast in Rotterdam werd geplaatst. Nu zijn ze ook in het bezit van de dia's, die in de kast zitten, dus ze kunnen de zaak zo controleren. Ik wil geen rotzooi heb ben. Ik krijg hier wel dia's aangebo den uit België, maar ik wil die niet •s bruiken. Het mag geen pornografie worden. Tegen een naakte vrouw kan niemand bezwaar hebben. Peet Hofland is de man die de kast aan de man gaat brengen. Het is ech ter een van zijn vele activiteiten op het gebied van de handel. Ais een goed verkoper begint hij geestdriftig te praten over alle artikelen die hij vertegenwoordigt, zoals bijvoorbeeld een verkleind type van een infrarood alarmapparaat, dat zonder bedrading werkt en dat veel goedkoper is dan de bestaande apparaten. „Vijftig procent van de Nederlandse juweliers zijn he lemaal niet beveiligd", zegt hij. „En ie kunt rustig zeggen, dat de helft van de bestaande apparatuur niet afdoen de werkt". Deze alarmépparatuur is ontwik keld op zijn aanwijzingen. „We zijn met nog andere dingen ook bezig", zegt hij. „Een heel nieuw systeem voor de garderobe van een bioscoop of een theater. Als je nu je jas afgeeft in de garderobe, moet je er voor alle zekerheid alle waardevolle voorwer pen uithalen. Met dat nieuwe systeem heb je een gat in de muur, waaruit, na de inworp van het geld, een haak en een metalen plaatje komt. Op het plaatje is onzichtbaar een nummer aangebracht, dat correspondeert met de haak. Je hangt je jas op de haak en dat hele geval verdwijnt in een donkere ruimte, waar niemand bij kan. Als je later je jas .wilt hebben, gooi je het metalen plaatje in een gleuf en je jas komt weer tevoor schijn. Het is natuurlijk wel een kost baar systeem, maar daarbij moet je niet vergeten, dat je het personeel voor de garderobe uitspaart''. Daarnaast handelt hij in wijnen en in téxtiel. „En binnenkort breng ik een koffiekauwgom in de handel, die dezelfde eigenschappen heeft als de bonbon, die de geur van alcohol weg neemt", zegt hij trots. Maar het meest ziet hij momenteel nog in de sexkast. „Ik ben er-van overtuigd, dat Viaene nog niet eens beseft waar hij aan begonnen is. Straks zal hij een hele stoot personeel moeten aanne men om alle bestellingen aan te kun- JAN DIJKSTRA De N.V. Bottelo heeft aan de 's-Gra- veniandseweg een nieuw bedrijfspand in gebruik genomen. Dit gebouw heeft een frontbreedte van ruim 87 meter, is 141 m. diep en beslaat ruim 100.000 kubieke meter. Het gebouw heeft een voorgevel van geglazuurde steen, waar zich de administratieve afdelin gen bevinden. Er is een uitbreidingsmogelijkheid met 15.000 vierkante meter. Bottelo heeft 260 man personeel en een wa genpark van 120 voertuigen. In het kader van de bevrijdingsfees ten zullen ook in Schiedam enkele evenementen plaats vinden in de week van 5-9 mei in het volgend jaar. Er zullen diverse sportwedstrijden worden gehouden, waarvoor o.a. ge dacht wordt aan een stedenwedstrijd tussen Schiedam en Vlaardingen en vertegenwoordigers uit het Engelse plaatsje Wandsworth. Een deel van deze wedstrijd zal plaats vinden op het Emmaplein aan de Broersvest. De gebruikelijke kin derspelen vinden plaats in de diverse stadswijken, waarvoor de wijkvereni- gingen plannen hebben. Het plan is er voor een openluchtbioscoop en een show en dansen. Rien van Nunen en Bert van Don gen, die voor de televisie de bejaar denzang leiden, zullen dat ook in Schiedam komen doen. De oogstdiensten in de Schiedamse hervormde kerken worden zondag 19 oktober gehouden. KINDEROOGSTDIENST In de Gro te Kerk wordt een kinderoogstdienst gehouden om 9 uur. Kinderen vanaf -even jaar zijn hier welkom. Ds A. Ie Co" za' de ibenst 'e .ten. De oogst diensten in de Bethelkerk, de Opstan- dingskerk en de Vredaskerk beginnen om 10 uur. De dienst in de Grote Kerk om 10.15 uur. „n de oogstdiensten zullen voorgaan ds. J. G. Jansen in de Grote Kerk, drs. J. E. v. Veen uit Vlaardingen in de Bethelkerk. ds. J. W. Zimmerman in de Opstandingskerk en ds. H. J. Groenewegen-in de Vredeskerk. «an de dienst in de Grote Kerk ver leent het Kerkkoor van de hervormde gemeente o.l.v. de heer J. P. Bekkers medewerking, terwijl aan de dienst in de Bethelkerk de chrl muziekvereni ging Harpe Davids o.l.v. de heer A. L. Glotzbach medewerking zal verlenen. Het door de gemeente bijeenge brachte fruit op vrijdag 17 oktober vvan 4-6 uur in alle kerken) wordt na de diensten in de vorm van fruitbak- jes met een begeleidende brief als groet van de kerk door de aanwezige Kerkgangers naar bejaarden, zieken en eenzamen gebracht. Het fruit dat door de gemeente vrij dagmiddag in de kerken wordt ge bracht is slechts een deel van het to taal benodigde en daarom wordt door de commissie van voorbereiding cen traal een grote hoeveelheid ingekocht. Mede om deze kosten te dekken is zondag 19 oktober de tweede collecte bestemd voor het werk van de oogst- dienstcommissie en kunnen allen die dit werk willen steunen hun bijdrage storten op giro 47800 t.n.v. penning meester oogstdienstcommissie Schie dam. Vorige week is de Rotterdamse dameskapper Paul Penders, samen met zijn vriend en collega K. Laakes naar Parijs geweest voor het bijwonen van het 19de inter nationale congres „de la société Francaise de Biosthetique". Onge veer tweeduizend biosthéticiens uit de Benelux, Italië, Spanje, Duitsland, Zwitserland en uiter aard Frankrijk woonden het con gres bij. Penders en Laakes zijn twee van de weinige Nederlandse kappers die zich biosthéticien kun nen noemen. Het zijn mensen die zich een bepaalde vakkennis heb ben eigen gemaakt op het gebied van haar- en huidverzorging. Deze ontwikkeling in de kapperswe- reld vond zijn oorsprong in 1939 toen •de chemicus Marcel Contier uit Lyön zich intensief ging bezighouden met de geheimen van de uiterlijke mense lijke schoonheid. N$ jarenlange on derzoekingen en experimenten richtte hij in 1952 „La société Frangaise de 1 iosthétique" op, met het doel een kleine kring van vakmensen op het gebied van haar- en huidverzorging bijeen te brengen en hun de ontbre kende noodzakelijke vakkennis bij te brengen. De biosthéticien heeft naast zijn normale kappersopleiding, door spe- Een nieuwe kapsel i Toepassing van de nieuwe lijnen bij iemand met kort haar. Foto: Kees Neijenhuizen. ciale cursussen in Brussel en Parijs een gedegen kennis opgedaan van haar en huid. Hierdoor is hij in staat bijna alle afwijkingen op haar- en huidgebied te beoordelen. Met de bio logische (geen chemische) preparaten zal hij proberen verbetering in de toe stand te brengen. Zijn de problemen te groot, dan treedt de biosthéticien in contact, met het laboratorium van Marcel Contier in Parijs, Hij stuurt dan een of meer haren op en daar wordt de behandeling vastgesteld. Na tuurlijk zal men ook de cliënt onmid dellijk doorsturen naar de huidspecia list als de aandoeningen van ernstige aard Zijn. Regelmatig worden in Parijs con gressen gehouden waar de biosthéti ciens uit allerlei landen elkaar ont moeten, gegevens uitgewisseld wor den, nieuwe vindingen, bekendge maakt en verder referaten worden ge houden door huidartsen over de ver zorging van de huid. Daarbij is ook altijd aanwezig de Amsterdamse arts dr. Michel, die een simultaan vertaling voor de Nederlan ders geeft, vertalingen verzorgt van Franse publikaties en de technische dagen van de Nederlandse en Belgi sche „société" leidt. Wisselwerking „Het zou geweldig zijn", zegt Paul Penders" als er in Rotterdam ook een huidarts te vinden zou zijn, die met een kapper wil samenwerken. Hij kan dan de patiënt behandelen en de kap per kan ervoor zorgen dat ze er toch nog leuk uitziet. Deze wisselwerking, die in het buitenland veel voorkomt is een groot streven van mij. Uiteinde lijk is in veel gevallen van haaruitval en 'roos de arts de juiste man om deze patiënt van „binnenuit" te genezen". Mevrouw Penders (geen kapster van beroep) heeft zich ook intensief bezig gehouden met de biosthétique. „Om bepaalde oorzaken op te sporen moet je ook vertrouwelijk praten met de mensen", zegt ze. „Veel mensen die vet haar hebben zijn, erg nerveus. De hoofdhuid transpireert meer en bet haar wordt vet. Deze mensen kun nen ook niet lang rustig onder een droogkap zitten. Daarvoor hebben we een bepaald preparaat, een planten extract, dat de mensen rustig maakt. Dan kan de behandeling goed inwer ken." Penders heeft al veel succes ge boekt met de biosthétique. Bij de moeilijke gevallen gaat een haar on der de microscoop, een fantastisch hulpmiddel om het haar te bekijken en daarna te genezen. Niet alleen heeft Paul Penders in Parijs geluisterd naar hetgeen op het congres werd verteld, hij heeft ook zijn ogen goed de kost gegeven om te zien of de nieuwe haarlijn van Carita al opgang maakt. Hij zegt er zelf van. „Die Carita-lijn. Zo mooi en eenvou dig. Een coupe waaraan je de kwali teit van de kapper kunt herkennen, want hij verlangt een „meestersnit". De prachtige schuin naar boven lo pende lijn vanuit de hals tot op het voorhoofd, helemaal rond in totaal. Van boven en opzij zal zo zuiver moe ten worden geknipt, dat het haar als vanzelf bol valt". Penders heeft deze lijn, zoals de foto laat zien inmiddels al in zijn sa lon toegepast. „In Nederland zal het nog wel even duren, voor meer men sen het gaan dragen, in Parijs zie je het nu overal". een gondelvaart te hóuden terwijl aan de bedrijven is gevraagd voor verlich tingen te zorgen. Verder staat op het programma van de v.m. Oranjever eniging een puzzelrit en een bal in de sporthal. Beademingstoestel voor brandweer Sinds kort beschikt de brandweer pver een hulpapparaat om slachtof fers van verstikkende en-of giftigê gassen eerste hulD te bieden. Het be treft een zuurstofbeademingstoestel (inhalatie-apparaat) dat. behalve de normale beademing, ook schijndode slachtoffers kan beademen. Het be langrijkste onderdeel van het toestel is n.l. een automaat, die zonder krachtsinspanning van de helpers, zuurstof in de longen „perst" en weer afzuigt. Deze automaat heet de pulmotor, zodat meestal het hele toestel zo ge noemd wordt. De pulmotor is aange schaft om in afwachting van de G.G. en G.D, hulp te kunnen bieden. Het belangrijkste motief voor de brandwe ren om een pulmotor ter beschikking te hebben is echter dat in de praktijk slachtoffers zeer moeilijk uit gevaar lijke ruimten zijn te „slepen". Met de pulmotor is het mogelijk om ca. 50-60 minuten zuurstof toe te dienen. Plaatsing nieuwe verkeersbord e n Als gevolg van nieuwe verkeersbe- sluiten zijn door de Schiedamse dienst van gemeentewerken in totaal 445 nieuwe borden geplaatst. Voorts wer den 80 borden opnieuw geschilderd terwijl 120 borden van nieuwe op schriften werden voorzien. Voorts werd voor aanduiding van het par keerverbod in totaal 750 meter gele strepen op 20 verschillende plaatsen in Schiedam aangebracht. In overleg met de Commissaris van politie is een plan opgezet om de be staande hekken langs de havens te verbeteren en uit te breiden, op de daarvoor vereiste plaatsen. Omdat dit financiële consequenties heeft is dit werk over enkele jaren verdeeld. In het afgelopen jaar werden op 37 plaat sen hekken hersteld, gedeeltelijk ver nieuwd of verlengd.Verder werden ongeveer 180 nieuwe straatnaambor den geplaatst, waarvan 110 stuks in de nieuwe stadsgedeelten en 70 ter vervanging van oude borden. Verbond Veilig Verkeer geefl weer verkeerscursus De afdeling Schiedam van het Ver bond voor Veilig Verkeer zal in sa menwerking met de Politie - bij vol doende deelname - wederom een „verkeerscursus" organiseren. De cursus zal in de maanden no vember en december 1969 worden ge houden op dinsdagen van 20.00 uur tot 22.00 uur en bestaat uit vier lessen. Aan het eind van de cursus wordt een schriftelijk examen afgelegd. Aan de geslaagden zal een diploma worden uitgereikt. De kosten van deze cursus bedragen in totaal f 5.-, in welk bedrag het lesmateriaal is be grepen. Aanmeldingsformulieren zijn ver krijgbaar aan het hoofdbureau van politie, Lange Nleuwstraat 55. De aanmelding sluit op 1 november 1969. nu... beduidend goedkoper De sterkste en voordeligste ra vot- en speelbroeken voor bin- en buiten, najaar en winter, voor jongens en meisjes, koopt U nu in ons souterrain met minstens 3 gulden voordeel. Jongens en meisjes pantalons van gebreide Helanca (gekort- troleerde kwaliteit), ijzersterke en warme broeken, die Uw kin deren graag zullen dragen. Broeken in sportief perfekt passend model met voetband jes, gemakkelijk te wassen en snel droog, nu voor prijzen om er meerdere tegelijk te kopen (er zijn diverse leuke kleuren). Helanca maat 86 t/m mui 12> met 60 et «tijging per maat Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze gebreide Helan ca pantalons voor jongens en meisjes, warme najaars- en win- terpantalons in een fraai des sin, diverse kleuren en de ma ten 86 t/m 128. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open

De Havenloods | 1969 | | pagina 13