Lieve God, ik doe ook mee 2.- 1.— Moedig afscheidscadeau van Jan van den Brekel Manche Steigerse pater verlaat Rotterdam er afler alii laJU^ieuwste Agenda Schiedam eeuwigheid Hoogstraat al een stukje opgeknapt DE HAVENLOODS DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 S'dam 15 Toevallig kreeg ik het boekje in handen, „Kinderen schrijven aan Got" (Zwarte Beertje 1305). Op de omslag staat een Kindertekening: een groot wit paard en een heel klein jongetje er op. Er naast de volgende brief: Lieve God, Ik heb u al eens eerder geschreven, weet u nog Nou, ik heb gedaan wat ik beloofd heb. Maar u hebt me dat paard nog niet gestuurd. Hoe zit dat? Verder staat er op de omslag: „De brieven in dit boekje geven een uit zicht op (en inzicht in) de gevoelens en wensen van kinderen, als ze aan God denken: hun gejoof, vragen en twijfels. Er zijn ontwapenend wijze en ontwapenend naïeve briefjes bij, diep zinnige en simpele. Samen vormen ze een onweerstaanbare collectie. En misschien zal menig volwassene tussen de lachbuien door wat meer besef krijgen van zijn verantwoorde lijkheid jegens de kinderen die aan zijn begeleiding zijn toevertrouwd, en die zo'n groot vertrouwen blijken te stellen in wat hij hun over de gehei men van het leven vertelt. Bij de se lectie uit het beschikbare, zeer om vangrijke materiaal hebben de sa menstellers getracht de ongelooflijke veelzijdigheid van de kinderlijke ver beelding onverlet te laten". Men heeft voor deze Nederlandse uitgave geput uit twee Amerikaanse uitgaven: „Childrens letters to God" en „More Childrens letters to God", verzameld door Eric Marshall en Stuart Hample. Kinderen van de Prof. Kohnstamm-school in Utrecht hebben deze Amerikaanse briefjes bewerkt en geïllustreerd. We willen graag iets uit dit boekje doorgeven, omdat het zo duidelijk il lustreert wat we in het vorige artikel van mevr. Kuylman hoorden: Kinde ren gaan ons in het geloven voor. Het kindergeloof zit vol met dingen die straks verdwijnen. Maar als het we zenlijke van het geloof zorgvuldig aan hen is overgedragen, kan dat geen kwaad. Als er maar ruimte is gescha pen voor het kind om naar gelang van zijn leeftijd in het geloof persoonlijk te groeien. Er is geen wezenlijk ver schil tussen het kindergeloof en het geloof van ons, ouderen. En het ia goed voor ons, dat wij ons aan het ge loof van onze kleintjes proberen te spiegelen. Het kind heeft net zoals wij zijn moeilijkheden met het Godsbestuur. Louis van het briefje op de omslag vraagt hierboven terecht, hoe het nu met dat paard zit. Heeft God dat hem niet beloofd? Celoven Harry schrijft: Lieve God. Karei mijn kat is over reden. En als U dat laat gebeuren, Moet u toch eens zeggen waarom. Marian pent het volgende neer: Waarom kunt u er niet voor zorgen dat het zaterdags niet altijd regent? En Henriëtte Bestaat U echt? Sommige mensen geloven het niet. Als U bestaat, kunt V het beste iets doen en gauw". Het kind heeft net zoveel moeite het allemaal te geloven als wij. Het ge- Op onze uitgebreide speelgoed afdeling, die verplaatst is mar de tweede etage, wacht deze schattige pop op haar poppen- moeder Een allerliefste pop. 30 cm hoog, met slaapogen an kam- baar haar. Ze is gekleed in een leuk jurk je en heeft sokjes en schoentjes aan. Een prima kwaliteit pop, zodat Uw kleine meid er lang over kan moederen, nu voor nog géén drie gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze poppen mat kambaar haar, slaapogen en leuks kleertjes, voor Elke vrijdagavond tot 9 uur open looft wel graag, maar het is toch niet lichtgelovig. We lezen: Lieve God, Mijn vriend Arthur zegt, dat u alle bloemen maakt. Dat geloof ik niet. Hartelijke groetenBennie. Het kind draagt net als wij vaak het beeld van zijn aardse vader op de Va der in de hemelen over. Wij doen dat meestal onbewust. gevoelsmatig, soms dwahgmatig. Het kind komt er eerlijk voor uit. Miriam schrijft: Lieve God, Mijn Papa zegt, dat hij Uw baantje niet zou willen hebben, voor al het geld in de wereld niet. Hij is ingenieur. Maar zou U niet kunnen zorgen, dat hij niet altijd maar werkt. U zou trouwens ook niet zo hard moe ten werken. Het kind heeft het er net zoals wij wel eens moeilijk mee, of we het let terlijk mogen nemen, dat God onze Vader is? Is hij ook niet onze moe der? Is hij een jongen en geen meis je? Sylvia doet het beste wat er te doen is. Ze gaat met deze knopen naar God zelf, om ze door Hem te la ten ontwarren. Ze schrijft: Lieve God. Zijn jongens beter dan meisjes? Ik weet dat U er een bent. Maar probeer eerlijk te zijn. Het kind protesteert net zoal* wij als bijbelwoorden worden gebruikt om ons voor het een of ander karretje te spannen. Het wil zich niet in de naam van God laten exploiteren. Noch door vader of moeder. Noch door God zelf. Martha schrijft: Lieve God. Hebt u uw Engelen om al het werk te doen? Mamma zegt dat wij haar engelen zijn en wij moeten alles doen. Veel liefs, Martha. Moeilijkheden Het kind heeft net zoals wij zijn moeilijkheden, als het de verhalen uit de Bijbel in zijn eigen situatie gaat overbrengen. Donna maakt deze brief: Lieve God, Verleden week regende het drie dagen. We dachten het wordt net als met de Ark van Noach, maar dat gebeurde niet. Ik ben blij, want je kon van alles maar twee meenemen, weet U nog, en wij hebben drie kat ten. Dag, Donna. Maar het vindt er ook een grote be moediging in. Een joods meisje, Pau la schrijft: Liefe God. De meester las het stuk voor waar alle joden droog gingen door water allemaal water was en bntsnapten. Gaat u zo door. Ik ben ook Joods. Veel liefs van Paula. Daarom weet het dat het bij God te recht kan voor het meest donkere ge- helm, de dood. Lieve God, Hoe is het als je dood gaat. Niemand wil het me zeggen, ik wil het alleen maar weten, ik wil het niet doen. Uw vriend Michel. Het kind is net zo geneigd als wij van het gebed een verlanglijstje te maken. Maar dan veel etterlijker en: Lieve God, ik zou graag deze din gen willen hebben een nieuwe fiets, een scheikundedoos, nummer drie, een hond, een filmcamera, een paat voetbalschoenen. Als ik niet alles kan krijgen zou ik graag zoveel mo gelijk krijgen, hoogachtend, Erik. P.S. Ik weet dat sinterklaas niet be staat. Geen wonder dat zo'n briefje begint met IK met twee hoofdletters. Geraf fineerd, om bij God een wit voetje te Wandelen door Rotterdam-Zuid De wandelsportvereniging De Vrije Wandelaars organiseert zaterdag 1 en zondag 2 november een Herfsttoeht. De tocht wordt door Botterdam-Zuid gelopen. Het startbureau is gevestigd in de speeltuin St. Odillia, Donker slootstraat hoek Breeweg. Zaterdag worden de afstanden 6, 12 en 18 km gelopen. Zondag de afstanden 8, 12, 18 en 25 km. Zaterdag is de starttijd 12.30,uur. Zondag start om 10 uur de 25 km en om 13 uur de overige afstan den. lnschrijfadressen zijn: het secre tariaat J. W. Pijnpels. Lavendelstraat 27b, Rotterdam-25: A. C. v. Arkel, Dirk Smitstraat 57, R'dam-I; Ram- bas, V. Lennepsti-aat 78, Rott^rdam- 7; C. Jongenengel. Talmastraat 84, R'dam-4. Cursus vaar leider van gesprekken De stichting Oriëntatie organiseert een cursus voor het leiden van ge sprekken. Cursusleider is dr. K. v. Wely. De cursus wordt gehouden op vijf opeenvolgende woensdagavonden van 20 tot 22.30 uur te beginnen op 5 november in 't Sandehuys, Boezem singel 21. Kosten: 25. Er zijn nog enkele plaatsen open; de groep wordt klein gehouden opdat de deelnemers er zoveel mogelijk pro fijt van zullen hebben. De cursus is in de eerste plaats bedoeld voor hen die in vergaderingen of groepen leiding moeten geven, maar ook geschikt om te leren beter aan een gesprek deel te nemen. Opgave zo spoedig mogelijk' bij N. Bergstra-Bisschop, Willem Schürmannstraat 21, Rotterdam 1. tel. 137762. halen door te betuigen, dat je wel op Hem bent aangewezen, omdat je zijn concurrent de bons hebt gegeven! Zulke Farizeërs zijn wij ook soms? Zorg Maar het kind kent in het gebed ook eerlijke zorg voor de andere. B.v.: Lieve God, Maak mijn zus alstu blieft knapper zodat ze kan gaan trou wen. Dank u, Philip. Philip weet, wat wij vaak vergeten: Als je van God iets vraagt, mag je vast beginnen, hem te bedanken! Ook kinderen kennen het machtig ste, wat er in een sensenleven is: God aanbidden, zeggen hoe fijn je Hem vindt. B.v.: Lieve God, u bent aardig, Uw vriend Ap. of zoals Tommy het uitdrukte: Lieve God, Ik wil net zo zijn als U als ik even oud ben, oké En dan Daan: Lieve God, Bent U even groot als de hemel en even sterk als de hele wereld? Dat is geweldig. Veel groe ten, Daan. En ze maken God blij met hun dank. Wat zou God vinden van het volgende briefje: Lieve Heer, Dank V dat U me va der en moeder gegeven hebt. En hun kinderen en de hond en de vissen. Dank U dat U ons die mooie wereld gegeven hebt om in te wonen. En ogen om het te zien. En voor het eten en de her- sens om te denken. Dank U voor alles, Veel liefs, Mona. Lieve God. Toen U met de schep ping begon en de mensen op aarde zetté en al de dieren en gras en sterren werd U toen erg moe? Ik heb nog een heleboel andere vragen ook. Met de meeste hoogachting, Sjef. Of Albert uit Amsterdam Als U al die dingen doet dan hebt U het aardig, druk. Daarom wou ik eens vragen op welke tijd kan ik het beste tegen u praten. Ik weet dat U altijd luistert, maar wanneer luister u het beste in Amsterdam-Noord. Uw toegenegen Albert. Als je het zo allemaal leest, moet Je wel -erkennen: Kinderen gaan ons voor. En misschien zetten we dan wel in de geest onze naam toch maar on der het eerste briefje van Bert. Lieve God, Ik doe ook mee, uw vriend Bert. K. J. KRAAN. VLAARDINGEN In galerie C.C.C. van Hans en Ellen van Dijk aan de Hoogstraat 53 exposeert Ron Ekkelenkamp. Deze tentoonstelling duurt jot en met 26 oktober en is op werkdagen geopend van 10 tot 6 uur; op zondag van 1 tot 5 uur. 's Maan dags is de galerie gesloten. Ook is het mogelijk om de tentoonstelling 's a- vonds te bezoeken. Hiervoor dient echter eerst een afspraak te worden gemaakt, (telefoon 349144). Een van de hete hangijzers in onze dagen is het geteisterde bestaan van de r.k.-priesters. Vanuit de activiteiten van de Septuagintgroep en de cijfers over de ambtsverlatingen komt ons deze problematische levens wijze steeds weer voor ogen. Naast groepsverklaringcn en wetenschap pelijke onderzoekingen is er ook grote behoefte aan persoonlijke getuige nissen. Pater Jan van den Berkel o.p., een van de meest op de voorgrond tredende priesters in Rotterdam, gaf zo'n persoonlijke getuigenis uit in zijn vorige week verschenen bock "Tussentijdse Balans" (uitgave „De Heraut", Nijmegen). Het werd een balans naar aanleiding van zijn 12Vz- jarig priesterschap. Nu hij deze maand uit Rotterdam vertrekt, om een andere priesterlijke functie in Nijmegen aan te nemen, is dit boek bovendien een afscheidscadeau geworden aan de velen, met wie hij hier in Rotterdam 9 jaar in en buiten de kerken mocht samenwerken. In zijn inleiding schrijft hij: „Een poging de eigenlijke, onuitgesproken ongrijpbare vragen te beantwoorden, die dikwijls blijven hangen, wanneer bedienaren van een kerk contact leg gen met medemensen door eucharis tieviering, prediking, ontmoetingen op gespreksavonden of in zeer per soonlijk treffen. De vragen: wat wil deze man eigenlijk, wat gaat er in hem om, wat zit er achter alles De balans, die in dit boek wordt opgemaakt, start reeds in de jaren van het eerste bespeuren van een priesterroeping (zo heette dat toen) in zijn geboortestad Tilburg. Zo geeft dit boek een persoonlijk histo risch overzicht, waaruit de huidige crisis zeer concreet en levgnd in beeld komt. Men kan zo van dichtbij ervaren, wat priester-worden in het roomse leven heeft betekend, hoe het leven was in een klein-semlnarie, hoe men leefde in het kloosterlijk milieu, hoe men werd opgevoed in de filosofische en theologische studie huizen van de r.k. kerk. Zeer duidelijk worden de veelsoor tige zwakke plekken uit deze tijden aangegeven: de geslotenheid, liet weinig oog hebben voorhumane waarde, de autoritaire gezagsstruc turen, de dogmatische en wettische instelling en de sfeer van een man nenmaatschappij. Als men deze be schrijvingen gelezen heeft, kan men zeer goed begrijpen dat er Juist in de r.k. kerk, en in het bijzonder bij de priesters, een zeer agressieve hou ding tegenover het verleden is ge groeid. In het boek van J. van den Brekel is deze agressie niet sterk aanwezig. Men moet hem daarin bewonderen. Bij al zijn beschrijvingen ziet men, dat het hem steeds gelukte achter de har de systemen te kijken. Daar ontdekte hij vaak uiteindelijk goede en eerlijke personen. Bij hem dus, in tegenstel ling met vele andere geschriften, wei nig diepe verbittering. Meer een wijze levenskunst, zodat hij alles bij elkaar genomen toch blijmoedig naar het roomse verleden kan terug denken, zonder de harde feiten te verduiste- matie, een nieuwe priesterfiguur, een nieuw kloosterleven, de herwaarde ring voor het humane (vriendschap, huwelijk, de vrouw), kerk en wereld (oorlog-vrede, ontwikkelingshulp, menselijke eenzaamheid). Ofschoon duidelijk wordt aangege ven dat het een harde strijd is, om dat zoveel van het verleden nog steeds voortduurt in de kerken, preekt Van den Brekel geen verbit tering. Integendeel, hij geeft de beste kerk- en maatschappijkritiek, die men in onze dagen vanuit het evan gelie kan geven: het getuigenis van de hoop. De nieuwste stroming in de theologie is tenslotte: de theologie van de hoop. Allen, die mee willen bouwen aan een nieuw priesterschap en een nieu we verhouding kerk-wereld, zullen in dit boek veel bemoediging vinden. Het is echter geen goedkope bemoe diging. Vanuit de grote profetische figuren uit onze tijd wordt duidelijk aangegeven, dat alleen degenen, die alles willen offeren, en alleen dege nen, die het beste wat in hen is wil len inzetten, staande zullen blijven. Alleen voor hen, die het echte evan gelie van de profeet Jezus van Naza reth willen beleven, is er goede toe komst. Voor Rotterdammers is het interes sant in dit boek nog een goede be schrijving te lezen van de vroeg overleden pastoor \V. Lampe, de eerste pastoor van het nieuwe Stei ger. Uit deze bladzijden begrijpt men dat deze priester Lampe terecht nog als een soort mythe voortleeft. De weinige uren, die v. d. Brekel bij zijn Open Spreekkamerwerk als vrije tijd gegund werden, heeft hij doorgebracht tussen de boeken. Vele rake citaten uit oude en moderne literatuur in deze uren verzameld, werden in dit boek afgedrukt. Jan van den Brekel oecumene was geworden. In ruimere kring zal men hem missen als brug genbouwer naar die groeperingen, waar men vanuit de kerken te lang afwezig is geweest bv. NVSH, homo fielen, marxistische groeperingen, het grootbedrijf. Eind oktober vertrekt hij naar Nij megen om daar medepastor te wor den in het pastoraalteam van het Galêenveld, de bekende universiteits. wijk. Een niet aangepast city-aposto- laat in Rotterdam heeft dit maar la ten gebeuren. In het weekend van 25/26 oktober zal hü afscheid nemen. Hij gaat dan voor in alle woorddiensten. In de diensten van zaterdagavond 18.30 uur en zondag 12.15 uur gaat h(j ook voor in de avondmaalviering. Deze diensten hebben plaats in Het Steiger. Na deze diensten is men in de gele genheid dit boek te kopen. De op brengst is bestemd voor ontwikke lingshulp. Dat is niet verwonderlijk, als men dit boek heeft gelezen. B. VREDEBREGT. Moedige daad Priesterjaren Daarna beschrijft hij zijn 12'/i priester jaren. Daarin ziet men de vragen naar voren kbtnen, waarmee de huidige priester, als hij niet we reldvreemd wil zijn, heeft te vech ten. Dat is vooral de strijd om een bevrijde kerk, om zo de wereld te bevrijden, (formulering van de Sep tuagintgroep). In deze problematiek ligt al het andere besloten: een nieu we geloofseenheid, de nieuwe refor- Velen zullen het wat overmoedig en vreemd vinden om nog zo jong een soort autobiografie uit te geven. Ik dacht dat J. v. d. Brekel er ver standig aan gedaan heeft om in deze tijd van de priestercrisis dit boek uit te geven. Het is eerder een moedige dan een overmoedige daad. Wanner men dit boek heeft gelezen zullen velen het nog meer betreuren, dat pater v. d. Brekel deze maand uit Rotterdam Vertrekt. Ze zullen hem missen op de Open Spreekka mer en het verdere werk rond Het Steiger. De andere kerken hebben reeds laten weten dat ze hem niet graag heen zien gaan, omdat hij één van de duidelijke stuwers van de coolsiugel 60a rotterdam Dokaclub 'b8 organiseert cursus amateurfotografie „Dokaclub '68" begint op 27 oktober met een uit acht lessen bestaande cursus voor amateurfotografen, waar in de fotografische onderwerpen en de wijze van fotograferen zullen worden besproken. De kosten van deze cursus bedragen f 22,50 waarbij inbegrepen de materiaalkosten. Men kan zich voor deze cursus aanmelden bij „Do kaclub '68", per adres W. G. Ver- hoeff, Vierambachtsatraat 30a, Rot terdam, tel. 230192. Op de Kerkweg werd de 67-jarige autobestuurder A. van V, verblind door de zon en botste tegen een licht mast, vervolgens tegen een boom en kwam daarna in de sloot terecht. Hij werd niet gewopd. 0 Op de Zoomweg bij de afrit naar Kethel, verloor de 23-jarige technicus J.V. uit Vlaardingen de macht over het stuur van zijn auto, waardoor de wagen kantelde na eerst tegen de vangrail te zijn gebotst. De bestuurder kwam er goed af, doch. de auto werd zwaar beschadigd. 0 In het 8portfondsenbad had de 35- jarige loodgieter J.C.B. zijn porte feuille in zijn kleding achtergelaten en de 21-jarige stucadoor A.W.P. zijn portemonnee met 2,50. Beide zijn ge stolen. In het nachtelijk uur wandelde een pony die was losgebroken uit een wei land, de hal van flatgebouw 1 aan het Baehpiein binnen. Alvorens de pony zich tegoed kon doen aan de bloemen en planten in de hal, was de huis meester gewaarschuwd, die op zijn beurt de politie erbij haalde. De eigenaar van de pony, H.V. kwam zijn diër later ophalen. 1« oktober: Irene 20 uur: Film- en dia avond van NXVON verzorgd door Stmon de Waard over Zwitserland. Irene 20 uur: oef. B.B.; Arcade 20 uur: Verg. van de Kabo; Ar cade 19.30 uur: KlaverJStsver. Ons Genoegen west. Chr. Soc. Bel. 20 uur: Wilton Fljenoord koor. Chr. Soc. Bel. 20 uur; Retorica: spre ken in 't openbaar. 17 oktober: Irene 20 uur: Schiedam* vrou wenkoor. Irene 20 uur Vriendenkring. Irene 20 uur: Klaverjasclub van Enterprise. Irene 20 uur: Klaverjasclub van de Vijfsluizen. Chr. Soc. Bel. 20 uur: Openbare avond van Retorica. Chr. Soc. Bel. 20 uur: Klaver 4. 18 oktober: Irene 20 uur: 20-Jarlg Jubileum V. d. Schied. Scheidsrechtersvereniging. Ar cade 20 uur: Instuif: bier- en wijnfeest. Ma rijke 20 uur: 38e Jaarfeest Odeon Rotterdam. Magn. Deïkerk: 20 uur: Chr. Fllmaktle voor stelling. De Rank: 20 uur: Dansavond Pre- Adviesbureau. Arcade 19.30 uur: Adviesbu reau St. willibrordus. Arcade 20 uur: Bridge Schiedam '59. Ger. Jeugdhuis 20 uur: Vrou- wenbond NCVB Chr. Soc. Bel. 19 uur: Ca- thechisatle. Chr. Soc. Bel. 10 uur: I.8.W. Chr. Soc. Bel. 20 uur: O.S.V. 21 oktober: Irene 20 uur: Kerkkoor der NH Gemeente. Arcade 19.30 uur: EHBO. Arcade 19.30 uur: St. Eloy. Arcade 20 uur: KSM Or pheus Arcade 20 uur:' Excelsior Zangver. Chr. Soc. Bel. 18.30 uur: Jeugdtoonkunstkoor. Chr. Soc. Bel. 20 uur: Toonkunstkoor, Chr. Soc. Bel. uur: Bridgeclub. Chr. Soc. Bel. 10-12 uur: Huisvrouwengymnastiek. Muziek: 16 okt. Martinuskerk 20 uur Con cert gitaarduo - en kwartet, trio begeleid door orgel. Tentoonstellingen: Galerie Punt Vier t.m. 19 okt. Ben Hoezen, schilderijen. Weekfllm: Passage Theater: „Groene ogen in de nacht". 18 Jaar. m batterijen m De Schiedamse Hoogstraat heeft een opknapbeurtje gekregen; in het stuk vanaf de Broersvest tot aan het Broersveld is een andere bestrating aangebracht met nieuwe tegels. Het is een bescheiden begin, althans, dat hóópt men. Want van de grootse plan nen tot een algehele reconstructie van dit Schiedamse winkelcentrum zal voorlopig nog niets komen. Het is be grijpelijk, dat het kleine stukje dat nu de reconstructie onderging, waarde ring ondervond zowel van de zijde van de winkeliers als van het publiek. De gemeente wil eerst nog even da reacties afwachten, alvorens tot ver dere uitbreiding van de nieuwe be strating over te gaan. Heeft U er al bij stil gestaan dat 't bver 7 weken Sinterklaas iskoop nu de eerste Sint verrassing voor Uw dochter, vriendin of moeder. Wattenmand van onbreekbaar plastic mat gekleurde bolletjes watten. Het -deksel van 't mandje is gedekoreerd met een mooie roos. Een fijn geschenk dat iedere vrouw kan gebruiken, nu voor slechts vijf kwartjes. wattenmand met bolletjes gekleurde watten Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze Parfumerie afdeling deze leuke watten manden met bolletjes gekleur de wattan, tezamen Elke vrijdagavond tot 9 uur open - Gêin til. of schrift best

De Havenloods | 1969 | | pagina 15