Gehuwde vrouwen willen scholing rendabel maken MAAR WIE PAST ER OP DE KINDEREN? RADIO LEO L VERKWISTING VAN OPLEIDING, TALENT EN ENERGIE Vanaf vandaag kaarten voor „Baron" Swiebertje Reductiebon 7.90 8.90 Evolutie en bijbeluitleg DE HAVENLOODS, 16 OKTOBER 1969 Een Schiedamse aannemer heeft een typiste nodig voor halve dagen. Hij plaatst een advertentie waarin hij tevens zet: ook gehuwde krachten komen in aanmerking. Deze aannemer denkt in totaal een uur nodig te hebben voor ontvangst en gesprek met eventuele sollicitanten en schat het aantal gegadigden dat op zijn advertentie zal reageren op vijf. De dag na het uitkomen van de krant staat de eerste sollicitante reeds om acht uur op de stoep. Ze is gehuwd, heeft twee schoolgaande kinderen van zeven en acht jaar, is in het bezit van een MULO- en type-diploma. Ze voldoet aan de gestelde eisen, ook wat het totaal aantal werkuren betreft, maar ze wordt niet aangenomen. Reden: haar werktijden zijn te „gebroken". Ze kan name lijk slechts beschikbaar zijn in de schooltijden van de kinderen. „Als u nu achter elkaar kon doorwerken tot één uur 's middags zou ik u direct aannemen", zegt de aannemer. Aan deze eis kan de vrouw echter niet voldoen. „Ik kan mijn kinderen tussen de middag toch niet met een pakje brood op straat, laten zwerven", zegt ze. Ze gaat naar huis, de zoveelste teleurstelling verwerkend Inmiddels loopt het geplande sollicitanten-uurtje van de aannemer uit tot een hele werkdag. In totaal 52 vrouwen, de meesten gehuwd en met school gaande kinderen, komen op zijn advertentie af. Hetzelfde overkomt een gerenommeerde boekhandel in Schiedam. Ook hier een ad vertentie waarin een typiste wordt ge vraagd voor halve dagen. Ook hier de bekende zinssnede: „gehuwde krachten komen in aanmerking". Resultaat: 38 sol licitanten waarvan een groot aantal ge huwd en in het bezit van schoolgaande kinderen. Hetzelfde bij een accountants bureau. Tientallen sollicitanten, het juiste aantal wil deze accountant niet zeggen. Een groot warenhuis met postorderbedrijf heeft in de Spaanse Polder te Schiedam een nieuw gebouw laten zetten waarin haar kantoren, magazijnen, expeditie en postorderbedrijf zijn gevestigd. Het nieuwe gebouw moet bemand worden met personeel. Deze firma laat een wervings krant drukken in een oplage van 100.000 exemplaren die verspreid wordt over Schiedam, Overschie, Kethel, Spangen en Oud-Mathenesse. In deze krant staat voor de bezetting van de administratieafdeling ook de volgende advertentie „Gehuwd?bepaal dan zelf uw werktijden. Werkt u het liefst van 9 tot b.v. 12 of 1 uur? Begint u liever een uur later of werkt u graag 's middags? Of 3 tot 4 dagen per week? Dat kan allemaal als u komt werken bij Alleen al op deze advertentie zjjn honder den vrouwen afgekomen. En nog dagelijks krijgt de afdeling personeelszaken van dit bedrijf sollicitanten op bezoek. De meeste werkgevers zijn stomverbaasd over het aantal sollicitanten dat ze op der gelijke advertenties krijgen. Eén werkge ver vertelde ons: „Er zaten zeer hoog ge schoolde werkkrachten onder, met HBS, steno Duits, Engels, Frans en Nederlands. Veel te goed voor het baantje waarvoor ik ze nodig had." Advertentie Er bestaat een soort ere-code dat sollici tatie-brieven of adressen van sollicitanten niet uit handen gegeven worden. Wij krij gen op ons verzoek dan ook geen enkel adres toegespeeld. Toch willen wij met een aantal gehuwde werkwillige gaan praten. Om dat doel te bereiken laten we een kleine, bijna onopvallende adver tentie zetten: „Gevraagd: goede typiste voor halve dagen a f 5,~ per uur. Ook gehuwden komen in aanmerking. Werkuren kun nen event, geregeld worden in verband niet schoolgaande kinderen. Brieven onder noenz." Op deze advertentie ontvingen wij 34 brieven. Vierendertig reakties op een ad vertentie onder nummer, dus aan een ano nieme werkgever, dat is bijzonder veel. Wij hebben al deze vrouwen bezocht (helaas waren er zeven niet thuis) en ze eerlijk ver teld dat bovenstaande advertentie een „fuik" was en het doel van ons bezoek uitgelegd. Niemand wed nijdig of schoot woedend uit haar slof. Integendeel, al deze vrouwen wilden graag praten. Isolement De 26-jarige mevr. A. de B. woont in één van de oudere buurten van Schiedam. Ze is weduwe en heeft twee schoolgaande kin deren. Vrij kort na het overlijden van haar man gaat ze weer voor hele dagen werken als typiste op een kantoor. De baan bevalt haar goed. Over de kinderen hoeft ze zich geen zorgen te maken, want die worden tussen de middag opgevangen door een fa milielid. Als ze 's avonds na kantoortijd thuiskomt moet ze eerst het eten koken, daarna de kinderen in bad en bed stoppen en dan nog het hele huis doorwerken. ;Het werd me te zwaar", zegt ze nu. „Ik heb mijn baan opgezegd en jaag nu al maanden op een kantoorbaantje voor hal ve dagen. Het is me tot nu toe niet gelukt. Ze zijn direct weg." Op onze vraag waarom ze wil werken, zegt, ze: „Allereerst heb ik het financieel nodig.' Ten tweede leef ik nu zeer geïsoleerd. Ik heb geen man meer die mij alles kan vertel len over wat hij zo dagelijks beleefd of meegemaakt heeft; die mij in contact brengt met zijn collega's of vrienden. Wer kelijk, ik moet en wil zo snel mogelijk weer aan het werk om uit deze geïsoleerde toestand te komen". Ze is er tot nog toe niet in geslaagd. Eén van de grote oorzaken is, dat ze nu geen opvang meer heeft voor haar kinderen en dus gedwongen is tussen de middag thuis te zijn. Deze onderbreking wordt door de werkgevers niet geaccepteerd. Financiën Tijdens onze bezoeken en gesprekken valt op dat in de oudere buurten relatief veel weduwen en gescheiden vrouwen op de advertentie hebben gereageerd. Hun mo tivering om te werken is zuiver financieel met als grote* tweede argument het door breken van het isolement waarin ze leven. Ook zij kunnen en willen slechts tijdens de schooluren van de kinderen werken. Dat is vijf uren per dag. Ze zouden echter graag willen voldoen aan de eisen, die het be drijfsleven stelt: namelijk aaneengesloten werkuren van 's morgens half negen tot 's middags één of twee uur. Als ze daaraan konden voldoen zouden ze direct aan de slag kunnen, verzekerden ze ons. „Maar waar laat ik mijn kinderen tussen de mid dag? Ik kan ze toch niet op straat laten ronddolen? is de steeds weerkerende vraag. Een gescheiden vrouw vertelt: „Ik kan het hoogst noodzakelijke kopen: eten - kle ding voor de kinderen en voor mijzelf, en natuurlijk de huur. Geld voor ontspan ning, bijvoorbeeld clubs voor de kinderen of een dagje uit, is er niet. En dat laatste wil ik nu met werken gaan verdienen. Maar het lukt me niet ergens aan de slag te ko men. Ze nemen me niet omdat mijn werk tijden te gebroken zijn", jln de nieuw bouw, binnen die efficiënt uitgekiende flats, is het de verveling die vele vrouwen op zoek doet gaan naar werk.Mevr. van E. - D. bewoont zo'n flat. We schatten haar op ruim 30 jaar. Ze heeft twee schoolgaande jongens. „Om tien uur 's morgens ben ik al klaar met het huishouden", zegt'ze. „Dan heb ik niets meer te doen, loop ik gewoon werk te zoeken. Ik besloot een baan te nemen voor halve dagen om mijn vrije tijd renda bel te maken. Dat leek me niet zo moeilijk want ik heb nogal wat diploma's en vóór mijn h iwelijk heb ik flink wat ervaring op gedaan in een paar verantwoordelijke functies. Nou, het is me tot nu toe niet gelukt. De bedrijven waar ik gesolliciteerd heb, wilden me graag hebben maar dan moest ik werken in aaneengesloten uren, bijvoorbeeld van negen uur 's morgens tot half twee 's middags. Dat kan ik niet doen want dan moet ik mijn jongens tussen de middag aan hun lot overlaten". Verveling De jonge mevr. v.d. W. - v.D. is ook be- nu... beduidend goedkoper Normaal betaalt U f.12.50 voor deze herenpyjama, wat echt niet teveel ismaar nu tijdens deze speciale aanbie ding kunt U Uw slag slaan. Herenpyjama's van een prima kwaliteit keperflanel, keuze uit diverse meerkleurige streepdes- sins, in royaal vallend model, nu voor nog géén acht en een halve gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze keperflanellen herenpyjama's, er zijn diverse meerkleurige streepdessins. Elke vrijdagavond tot 9 woonster van een flat. Zij reageert fel, bijna agressief, op de gestelde vragen.' „Waarom ik werken wil? Mens, ik verveel me dood hier. Om tien uur ben ik alklaar met het huishouden. Zit ik te wachten op de thuiskomst van mijn dochtertje. Mijn man moet vaak overwerken, komt laat thuis. Dan zit ik me de hele dag en een groot deel van de avond rot te vervelen. Dat is toch geen leven! Ik ben nu al ander half jaar bezig met solliciteren, ik heb twintig zaken gebeld, maar de aangeboden baan is weg of ze maken bezwaren tegen mijn gebroken werktijden. Als dit zo door moet blijven gaan tot mijn vijfenzestigste, nou dan weet ik het niet meer hoor! Deze vrouw is in het bezit van een mulo-diploma, type-diploma en een boek- houddiploma. Dit kleine onderzoek over de verborgen werkeloosheid onder gehuwde vrouwen heeft plaatsgevonden in Schiedam. Een stad die zelf een vrij uitgebreide industrie heeft, binnen het grote industriegebied. Rijnmond ligt en is ingeklemd tussen Rotterdam en Vlaardingen waar eveneens tientallen bedrijven schreeuwen om perso neel. Het navrante van de hele situatie is, dat deze werkeloosheid van de gehuwde vrouw niet nodig is. Ze zou direct aan het werk kunnen gaan; ze zou met open armen ontvangen worden door het be drijfsleven als ze maar in staat was een aantal uren per dag (4 a 5 uur) zonder onderbreking voor het bedrijf te werken. En dat is het punt waar alles om draait. De gehuwde vrouw met schoolgaande kinderen kan aan die eis niet voldoen, ook al zou ze dolgraag willen. Ze moet tussen de middag thuis zijn om haar kin deren op te vangen. De meeste scholen doen dat niet, die hebben en geven geen geen gelegenheid tot het overblijven van dié kinderen waarvan de moeder werkt. Ook buiten de scholen is geen enkele overblijfgelegenheid waar de kinderen te recht kunnen. Én dan rijst de levensgro te vraag: is dat in deze tijd van overspan nen arbeidsmarkt, van de grote perso neelstekorten in ziekenhuizen en andere Is het geen dure verkwisting van opleiding, talent en energie dat goed geschoolde vrouwen niet in staat zijn deze scholing rendabel te maken voor de maatschappij en voor zichzelf om de eenvoudige reden, dat er geen overblijfmogelijkheden zijn voor haar kinderen? En daarbij denken we niet alleen aan de administratief opge leide vrouwen, maar ook aan de gehuwde verpleegster, gezinsverzorgster en bejaar denverzorgster, voor wie hetzelfde pro bleem geldt. Het is een van die zich steeds verder toe spitsende aangelegenheden, waarvan men zich afvraagt hoe lang ze nog moeten voortduren voordat politici ze in hun ar beid gaan betrekken en er iets aan gaan doen. Marian Andiek. Swiebert is weer in Rotterdam en gaat hier van start met zijn nieuwe voorstelling. Vorige week berichtten we dit al, maar we willen de ouders toch nog even attenderen op dit geweldige gebeuren voor de jeugd. Veel willen we niet verklappen, maar op een groot lachsucces mag natuurlijk gere kend worden. Er zijn twee voorstellingen op 23 en 24 oktober. Beide beginnen om 2 uur en er zal ook een pauze zijn. Je bent dus een hele middag bij Swiebertje en beleeft met hem zijn dolle avonturen op het kasteel van de barones en de freule, waarbij ook de malle huisknecht „Koka- Deze bon geeft recht op reductie ten hoogste vier plaatsen) van de voorstellingen van „Baron" Swiebertje in De Doelen opdonder-, dag 23 en vrijdag 24 oktober aan staande. Normale prijzen zijn: f4,50. f3,50 en f2,75. Met deze bon worden de prijzen voor onze lezers respectievelijk: f 3,50, f 2,50 en f2,-. Kaartverkoop uitsluitend aan de kasSa van De Doelen. 2 GRANDIOZE INTRODUCTIEPLATEN! 'Beethoven's Meesterwerken ;A \h:iLrwiiwi t/. SynifonicmSm Pianocomernv:5 sities op één Fontana s PIANOCONCERT No. SVMPHONIE No. 5 in C. Nikita Magaloft piano. Weens Symph. Orkest en Lamou- reux Orkest. Dirigenten Wiüem van Otterloo lgor Markevitch gebouw Orkest) Tijdelijk slei 'Daniël Barenboim ALS PIANIST EN ALS DIRIGENT! Mozart's beroemde pianoconcert- no. 23 in A.KV 488 en Sympbonie no. 38 KV 504 Daniel Barenbpim met het Engels Kamerorkest. Stereo L.P. Tijdelijk slechts Weer „KLINKENDE" platen TELEFOON 25.67.00. dorus" een belangrijke rol speelt. „Baron" Swiebertje komt in prachtige decors en kostuums op de planken. De rolverdeling is als volgt: Joop Doderer als Swiebertje: Lou Geels als Bromsnor, de vriend van alle kinderen; Maya Bouma, de veelzijdige actrice-cabaretière, bekend van de vele televisie-uitzendingen, als Baronesse van Troetelaar tot Hupschoten; Tony Biesveld, nu reeds een bekend gezicht op de beeldbuis, in „Baron" Swiebertje als Kokky; Willy Zuidema, de charmante tv- actrice als Freule Nikolien en Piet Hendriks, bekend als de ingenieur uit „Ja zuster, nee zuster", nu als „Kokadorus" de huisknecht. Dus: Swiebertje in de grote zaal van De Doelen op 23 en 24 oktober aanstaande. De voorstellingen beginnen om twee uur. Neem de reductiebon mee die geldig is voor vier personen (alle toegangsprijzen zijn inclusief plaatsbespreken en garde robe). Kaartverkoop uitsluitend aan de kassa van De Doelen vanaf 16 oktober a.s. van 10-4 uur en telefonisch van 12-4 uur onder nummer 132490. Mocht de toeloop erg groot zijn, dan wordt overwogen ook om vier uur een voorstelling te geven waardoor de pau zes komen te vervallen. De leiding berust bij de heer Eimert Pluim. Deze weekend-bijeenkomst is de eerste van een nieuwe serie Boek-en-Vorming-kursussen. De deelnemers verplichten zich daarbij een bepaald boek vooraf thuis te lezen. Het weekend dient dan voor een verdere verwerking van het bestu deerde boek. Voor opgave en inlichtingen Den Aierdinck, Laag-Zuthem (Ov.). Telefoon 05290-284. Twee geruchtmakende boeken van de laatste tijd zijn het uitgangspunt voor een vveekendkonfe- rentie op 22 en 23 november 1969 op het vor mingscentrum Den Aierdinck te Laag-Zuthem (bij Zwolle). Het betreft hier de boeken „Waar blijven we? (over evolutie en bijbel) van prof. dr. J. Levér, hoogleraar in de dierkunde en „Ver staat gij wat gilleest? (over nieuwere uitleg van de bijbel) van prof. dr. H. M. Kuitert, hoogleraar in de theologie, beiden aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. De bioloog drs. J. Bult uit Stadskanaal zal op zaterdag spreken over „de wording van de aardse werkelijkheid". Op zondag zullen de theologen drs. Tj. Baarda, lektor.aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en dr. J. M. van Minnen, studen tenpredikant in Utrecht, reageren op een aantal kritische vragen van de deelnemers over de „nieuwe kijk op het oude boek". nu... beduidend goedkoper Heel wat halsbrekende (vaak toch zo gevaarlijke) toeren om alle ramen te kunnen zemen zijn niet nodig. Blijf liever met beide benen op de grond en gebruik een raamwisser met uitschuifbare steel (totale lengte maar liefst 2 meter) In degelijke uitvoering met wis ser en spons, een raamwisser uit de serie van rond de f.11.--. nu voor nog géén acht gulden. met uitschuifbare Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze raamwisser met spons en wisser, U kunt de steel uitschuiven tot een lengte .serve spons Ike vrijdagavond tot 9 ndagmorgen

De Havenloods | 1969 | | pagina 19