m Doeltreffende steun voor lepra mogelijk 9.9-8 46.5-° JÊ Ik wil optimale mogelijkheden uit de jongens zien te halen" Onderwijs-vernieuwer J. Horstink: rr vmwmm i London Blues in Nederland overtuig u Beter... mooier goedkoper DE HAVENLOODS, 16 OKTOBER 1969 Veel leed en onvolkomenheden in de wereld waarvan wij deel uit maken, kunnen wij om allerlei redenen nog niet aan. Dat is niet het geval met lepra. Hier is doeltreffende steun mogelijk, die resulteert in volledige terugbren ging van de ziekte beneden het door de Wereld Gezondheids Organisatie gestelde niveau. werkelijke medewerking moet worden verkregen. Klinieken en behandelingscentra zijn al bij Vervolgens wordt contact opgenomen uiterst eenvoudige opzet zeer doelmatig, met missie of zending of andere instanties, Natuurlijk dient de aanpak systematisch die vaak al aandacht voor leprapatiënten en projektsgewijs plaats te vinden om haar hebben, maar praktisch altijd in de cura- hoogste rendement te verkrijgen en om te tieve sfeer. Het gaat er eerst om de ziekte garanderen dat de doelstellingen binnen tot stilstand te brengen in een gebied, een redelijke termijn bereikt worden met Door veelvuldige contacten wordt de over- duurzaam resultaat. heid in een gebied voorgelicht opdat me- E>e keuze van de projekten vereist een dewerking verzekerd is en bestaande ac- grondige studie. Voortreffelijk werk commodatie van polokliniekjes, hospi- wordt daartoe verricht door de Elep, de taaltjes e.d. ontvankelijk worden voor le- Europese Federatie van Leprabestrijdings- prawerk. De arts leidt mensen van het organisaties, in nauwe samenwerking met eigen land op om hem te assisteren, en zet de WHO en andere internationale instan- een netwerk van controleposten uit die ties, zoals de Unicef. wekelijks worden bezocht. Zo gaat de be handeling en het opsporen van de patiën- De kosten voor de projekten zijn zeer ver- ten hand in hand. Op de diagnose volgt de .schillend. Dat kpmt omdat ieder projekt therapie met DDS, in gevallen van compli- „Het komt in feite doordat ik zelf erg inventief ben, maar geen grote hand vaardigheid heb. Daaróm moest ik alles wat ik gedaan wilde hebben over brengen op anderen door te praten en dan zo te praten dat de anderen het van a tot z begrepen. Dat heeft tot verschillende ontdekkingen geleid en daardoor ben ik nu hier bezig". Zo begint J. Horstink zijn uitleg waarom hij een „school" leidt in een grote boerderij in Bergambacht, Bovenberg 82. Horstink: „Ik kwam er enkele jaren gele den achter dat het erg moeilijk was leerlin gen in het bedrijf op te leiden. Mijn bedrijf is een matrijsmakerij in Rotterdam voor plastic-artikelen en dat vereist een enorm fijn vakmanschap. Nu is het zo dat de leer lingen die van een technische school afko men in het specifieke bedrijf waar ze wil len werken nog „alles" te leren hebben. En dat leverde bij mij moeilijkheden op. Ik kan zelf niet of nauwelijks tekenen dus moet ik alles woordelijk overdragen. Ik ben me er in gaan verdiepen en kwam er al gauw achter dat er veel meer aan de hand was. Men zou veronderstellen dat het Lager Beroepsonderwijs jongens en meis jes aantrekt die werkelijk een technisch beroep willen gaan uitoefenen. Er komt echter ook een groep jongeren op terecht waarvan men meent dat ze niet geschikt zijn voor middelbare school of mulo. „Dan maar naar de LTS" is dan de gedach te. Met het gevolg dat bij een flink aantal leerlingen op de technische scholen een ge brek aan handvaardigheid is geconsta teerd. De aard van het onderwijs is zo dat dit gebrek niet of onvoldoende wordt ge merkt en bovendien ontbreekt de moge lijkheid deze leerlingen iets anders te bie den". Een ander facet is volgens de heer Hor stink de „geformaliseerde kennis". De leerlingen krijgen een hoeveelheid kennis voorgeschoteld, vastgelegd in formules, definities enz. zonder dat het strikt nood zakelijk is te weten hoe men tot deze for mules en definities is gekomen. Het is slechts eis dat er mee gewerkt kan worden. Er wordt te weinig aandacht besteed aan het „begrijpen" van de leerstof. Horstink: „En juist dat „begrijpen" is zo ongelooflijk belangrijk. Toen ik eenmaal achter deze oorzaken was ben ik een be- drijfsschool begonnen. Ik had op dat ogen blik een bedrijf waar acht man in werkten en een school met negen jongens. Het re sultaat van de opleiding was merkwaardig. Van de negen heb ik er slechts drie over gehouden voor mijn eigen bedrijf. Maar dat zijn wel hele goeie geworden. Drie anderen zijn gewoon afgevallen door mentale ongeschiktheid. En dan waren er nog drie die zijn verdergegaan. Een ervan zit nu op het avondgymnasium, een ander volgt de avond-HBS en de derde ja, dat was een heel apart geval. Die jongen wilde ver schrikkelijk graag matrijsmaker worden, maar hij was technisch echt ongeschikt. Ik heb het hem op een gegeven ogenblik moe ten vertellen. Het was een harde klap voor hem. Maar wat toen? Wegsturen en niet meer opvangen? Dat kon ik niet en dat zal ik nooit kunnen. We hebben er over ge praat en het resultaat was dat hij er wel wat in zag om kapper te worden. Hij heeft de kappersacademie gevolgd en slaagde als nummer vier van de 41Bovendien vonden ze hem zo goed dat ze vroegen of hij leraar wilde worden aan de academie. Dat is hij nu". De heer Horstink is zich steeds meer gaan verdiepen in het onderwijsprobleem. Hij stuitte op vele nieuwe gegevens. Zo is er bekend geworden dat er een duidelijk ver band bestaat tussen verbaal vermogen en studiegeschiktheid. Het zal ieder duidelijk zijn dat het verbaal vermogen( de „taal- -schat" van leerlingen uit intellectuele kringen hoger ligt dan van leerlingen uit de „arbeidende klasse". Dit heeft niets met intelligentie te maken, slechts met de hoe veelheid taalkennis en daarmee samenh angend met het vermogen tot „begrijpen". Ik ben er van overtuigd dat in de huidige maatschappijvorm waarbij men „arbeiders huurt" verandering komt. Net zo goed als de slavernij is afgeschaft zal dit ook wor den afgeschaft. Over een bepaalde tijd zal men over de „arbeiderij" spreken zoals wij nu over de „slavernij". Maar goed, om te rug te komen op de school, ik heb nu acht jongens op de opleiding. Allemaal hieruit de buurt. Ze hebben allemaal de LTS ge had en krijgen nu bij mij de gelegenheid nog twee jaar verder te gaan. Mogelijkheden Mij n opleiding is - vooral in het eerste jaar - gericht op de selectie van de optimale mo gelijkheden van de jongens. Daaruit blijkt dat ik me al min of meer heb losgemaakt van het bedrijf, want het kan me echt niet zoveel schelen of er een paar matrijs makers uit komen. Als dat wel zo is, is dat meegenomen. Maar het staat echt niet voorop bij me. Ik hoop alleen de jongens wat verder te brengen en er uit te halen wat er in zit". De boerderij iswat men noemt een „kapi tale", waar bovendien heel wat in ver bouwd moet worden. Er is een leslokaal gemaakt, er wordt gewerkt aan een werk plaats waar de praktijklessen gegeven kun nen worden (vooral in het tweede jaar van de opleiding), en er komt een „aula". Een en ander brengt nogal wat kosten met zich mee. Horstink: „Ach, ik heb het er graag voor over. Ik ben nu eenmaal helemaal in beslag genomen door deze idieeën en ik steek er graag geld in. Ik ben al lang blij dat er wat te komen voor waar ik mee bezig ben. Ik heb prettige contacten met vooraanstaan de onderwijsmensen en ook de televisie is hier geweest om opnamen te maken. Als ik wat meer erkenning kan krijgen, dan zal het ook wel zover komen dat er financiële steun verleend wordt". Niettemin is het een dure gfap. Wat moe ten nu de jongens betalen die de tweejarige opleiding hier volgen? Horstink: „Niets". Wim de Lange. RUm. beduidend 7 goedkoper Dat U als het om lage prijzen gaat altijd bij ons terecht kunt, bewijzen wij weer met deze aanbieding reistassen. Originele skai dur reistassen, supergrote tassen voor vakan tie, weekendjes uit of logeren, camping of boodschappen doennoemt U maar op. Met extra brede bodem met 5 beschermdoppen, verstevigde hengsels en riem, grote trek- sluiting met slot, kortom een geweldige reistas, nu voor nog géén tientje. bodemlengte 45 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze grote skai dur reistassen, duurzame tassen uit de dure series, i Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Een talenpracticum is ook aanwezig, zodat de jongens op eigen gelegenheid „verhaalkunnen bijspijkeren". aangepast wordt'aan de locale omstandig heden. Zoveel mogelijk wordt gebruik ge maakt van reeds aanwezige accommodatie en mankracht. De opzet van alle projekten is steeds om door bevolkingsonderzoek, caties ook tijdelijke opname in of bij het centrale ziekenhuis. Vijf controleposten staan onder wekelijkse zorg van één lepra scout, die met een fiets van plaats tot plaats gaat, daar de onderlinge afstand niet voorlichting en behandeling dicht bij huis groter is dan 10 km. wegen. Dat wordt bevorderd doordat pa nagaan en voortbouwen op de gegevens tiënten in eigen omgeving dankzij de be handeling met DDS genezen, en doordat dankzij voorlichting de medewerking van dorpshoofden, schoolpersoneel en over heid wordt verkregen. Een projektgebied wordt zorgvuldig uitgezocht. Er moet al lereerst een deskundige lepra-arts beschik baar zijn. Er wordt overleg gepleegd met de regering en de gezondheidsdienst van het land, waarvan tenminste enige daad die de leprascouts hebben verzameld. Het streven is om met niet dure gebouwen en weinig kostbare middelen te werken. Waarom? Omdat de Nederlandse Stich ting tot Leprabestrijding zo'n projekt na enige jaren wil overdragen, aan de eigen gezondheidszorg van het land. Aangepast Vermeden moet worden dat men terug schrikt voor lepra-bestrijding omdat het te duur zou zijn. Vandaar ook weinig buiten lands personeel. Veel Nederlanders zijn ernstig bezorgd over de enorme proble men tussen het westen en de ontwikke lingslanden. Soms komt de ellende, waar onder zoveel medemensen gebukt gaan op ons af. Feiten en cijfers zijn bekend en worden door deskundige instanties regel matig, gepubliceerd. Maar evenzeer wor den we ontmoedigd door publikaties over gering effect van sommig ontwikkelings werk of over het verloren gaan van toe gezonden hulpmiddelen en voeding. We denken dan dat we als individu toch geen concrete, meetbare en practische bijdrage kunnen leveren, die effect sorteert. Bijdrage Het is de diepe overtuiging van de NSL dat het kiezen en bewerken van projekten in internationale samenwerking een aanpak garandeert van meetbare en duurzame hulp en van probleem-oplossing. Boven dien is doelmatige leprabestrijding een economisch rendabele bijdrage aan zo'n land. Nadere inlichtingen over het werk van de Nederlandse Stichting voor Lepra bestrijding worden verstrekt door de heer H. E. M. de Bok, Koninklijk Instituut voor de Tropen, Mauritskade 63, Amster dam. tel. 020- 924941. Giften kunnen worden gestort op gironummer 50500, Amsterdam, ten name van de Stichting. nu... beduidend goedkoper Een belevenis, zo'n eerste ledi- kantje voor Uw kleine en U wilt natuurlijk het beste ko pen, wat er op dit gebied te krijgen is. In onze Baby-afdeling staan ze klaar, dubbelwandige ledikant- jes met gaatjesboard bodem, de randen rondom met plastic strip afgewerkt en met een echt leuk kinderdekor. Een zeer solide ledikantje met geschroefde panelen, dubbel- gelakte witte kinderledikantjes, nu met f.33.-- voordeel voor nog géén vijf tientjes. 58 x 120 cm Horstink: „Dat is zo belangrijk. Dat de jongens echt goed begrijpen waar het om gaat. Daarom begin ik met ze verbaal een beetje „bij te spijkeren". Mijn hele manier van lesgeven is gericht op begrip, niet op het „uit het hoofd leren". Wij volgen een stukje les van de heer Hor stink. De wet van Archimedes„Een voor werp ondergaat in een vloeistof een op waartse druk die gelijk is aan het gewicht van de verplaatste hoeveelheid vloeistof'. Dan volgt het bekende verhaal van Archi medes in de badkuip en zijn plotselinge ontdekking. En dan wordt aan de jongens gevraagd op papier te zetten hoe Archi medes uit zijn waarnemingen doorredene ren tot zijn wet kwam. „En denk er om jongens, Archimedes kende de wet van Archimedes toen nog niet". Zelf ontdekken Dus niet het simpelweg mededelen van de wet van Archimedes en „even" vertellen hoe die er toe kwam, maar zelf ontdekken en beredeneren hoe uit de waarneming de wet geformuleerd kon worden. Behalve dat deze manier van werken het logisch denken bevordert, is het een simpele ma nier om er zeker van te zijn dat de wet van Archimedes nimmer meer vergeten zal worden. Horstink: „Het liefst zou ik me losmaken van het bedrijf en me helemaal verdiepen in onderwijsmethoden. Daar is ontzettend veel in te doen. Op het opgenblik ben ik bezig met een nieuwe, andere benadering van onze eigen taal. Want ook daarin zit ten veel vreemde dingen, oh, ik zóu er da gen over kunnen praten, maar daarvoor bent u niet gekomen. Begin van dit jaar kon ik deze boerderij kopen. Ik ben er erg blij mee. Ik kom ook niet veel meer in mijn eigen bedrijf. Het rolt daar toch wel. De mensen die er wer ken weten precies wat ze doen moeten. Goed, er is een voorman die telefoontjes aanneemt en klanten te woord staat. En bepaalde beleidsbeslissingen neem ik zelf. Maar voor de gewone gang van zaken kan ik volkomen op ze vertrouwen. Ik ben trouwens bezig een rechtsvorm te vinden waarbij het bedrijf straks overgaat in han den van de werknemers. Het gaat gemoedelijk in de les. De leerlingen in een halve cirkel om dei \heer Horstink heen. Er mag gerust jhaggie gepierd worden Nog maaf nauwelijks heeft ..Island" bluesfesti val ons land verlaten, of een volgend evenement voor bluesliefhebbers is óp komst. Alsvöör-pre- mière komt de „London Blues" show naar ons land, met concerten op zaterdag 25 oktober in het Circustheater te Scheveningen (20.15 uur) en de Doelen te Rotterdam (24.15 uur) en op Zondag 26 oktober in het Concertgebouw te Amsterdam (20.15 uuj.). De groepen die hieraan meewerken zijn Ten Years After, Chicken Shack en The Village. „Ten Years After" behoort tot de weinige groe pen die een internationale reputfttie hebben door „life" optredens en hit-albums. Deze for matie behoort tot de hoogst betaalde groepen met een vijf cijfer bedrag voor elk optreden in Amerika. De bezetting is Alvin Lee (gitaar), Leo Lyons (bas), Chick Churchill (orgel) en Ric Lee (drums). Een andere opzienbarende groep die tijdens de „London Blues" concerten optreedt is die van Engelands top bluesgitarist Stan Webb, „Chicken Shack" met Dave Bidwell(drums), Andy Silvester (bas), Paul Raymond (orgel). De LP's van Chicken Shack behoren tot de meest verkochte. Het progamma wordt gekompleteerd met het optreden van een groep waarover men volgens insiders in de naaste toekomst zal horen spre ken The Village, met Bruce Thomas (basgitaar), Peter Bardens (orgel) en George Butler (drums). Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze dubbelgelakte kinderledikantjes, solide en keurig afgewerkte ledikantjes, 58 x 120 ci n wit. Polyaether matrasje 16.90 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen Of Louis XV-fauteuil. Handgesneden romp; Bekleed met prachtige gobelin. 249,— ROTTERDAM "Oude"Binnenweg 26 tel010 -14.18.00* ROTTERDAM - AMSTERDAM - HILVERSUM TILBURG - VENLO - ZUTPHEN

De Havenloods | 1969 | | pagina 23