/InW m Woorden o o o o o Veiling 0 o wDampo Q Q Q O O O Q O 0 O Q Q Q 0 Q O DE HAVENLOODS DE HAVENLOODS, 16 OKTOBER 1969 ROMP nu... beduidend goedkoper Pleidooi voor de koe Nu mij gebleken is dat dokter Mellema in het gras van de koeien wil gaan liggen is het mij een behoefte daar iets van te zeggen. Beroepshalve moet ik het voor de stomme dieren opnemen. Het lukt koeien zonder meer niet om de publieke opinie op hun hand te krijgen. Ik wil ze een beetje helpen door iets te vertellen over de zorg waarmee deze dieren hun veelzijdig produkt samen stellen. Melkeiwit is een hoogwaardig voedings eiwit doordat het een hoog gehalte heeft aan aminozuren welke noodzakelijk zijn voor het in stand houden van een goede gezondheid (essentiële aminozuren). Melkvet (boter) is in gunstig onderscheid tot andere vetten lichter verteerbaar. Melkvet bevat ook enkele bestanddelen welke het lichaam beslist nodig heeft. Bronchiletten Hoestdrank in tabletvorm. 1.— In een wat roekeloze bui hebben we onze zoon deze zomer toestemming gegeven om op een veldje dat ons door vrien denhand ter beschikking werd gesteld chrysanten te gaan kweken. Hij wil tuinder worden, dus hoort dit bij zijn opleiding, zeggen we maar. Hij was en thousiast. Al gauw bleek het veldje klei ner dan wij het op 't eerste oog geschat hadden. Mijn zoons, want ook de ande ren toonden zich ineens geïnteresseerd, nu er handel te ruiken was, vonden dat verdrietig want nu konden er minder stekjes gepoot worden. Het kwam mij wel goed uit, want dat goed moet alle maal betaald worden. En: krijg het maar eens waar je het hebben wilt. Aangezien ik het enige „vervoer" in de fa milie ben, behalve een paar brommers die ook hun beste tijd alweer gehad hebben, moest ik zo af en toe mij bege ven in voor mij totaal vreemde gebie den des lands, alwaar deze pootgoed- kwekers zich ophouden. Onze bestel ling die toch in de duizenden liep bleek al gauw daar van weinig waarde geacht te worden. Ze telen ze bij honderddui zenden. Wel netjes, dat moet ik zeggen, allemaal in vloetjes en zo. En daar ging ik dan weer met zo'n mooie doos met stekgoed achter in m'n auto naar het veldje. En die jongen maar poten. Z'n perken, ver geef me hier en daar de volslagen ondes kundige taal, zagen er meteen al goed uit. Mooi recht en keurig aangeharkt. Ja, daar was natuurlijk omploegen en „frézen" (ik hoop dat ik het goed schrijf) aan voorafgegaan, en vergeet het mesten niet. Enfin, het was zover. Na veel gezeur met leveranciers was ein delijk al dat kleine chrysantengefrutsel in de grond. De dagen gingen heen met het verwijderen van wat onkruid dat het waagde hier de kop op te steken. In de vacantie ging ik nog eens kijken. Een grote vlakte leek het nu, maar wel erg laag. Ik moet eerlijk zeggen, ik zag er niet veel in. De stekken lieten de kopjes hangen en hele plekken leken voorgoed verloren. Wat moest dit worden? De jongen stond er goedsmoeds bij, maar in mijn vaderhart ging wat om. Een strop. Niet voor de centen, want je weet dat je daar niet op moet rekenen, maar voor hem. Z'n eerste eigen teelt! Hij heeft veel zegen nodig, dacht ik bij mezelf, want zo ben ik nu eenmaal. Mismoedig begaf ik me die warme dag naar mijn volgende doel, een tentoonstelling waar een schilderij uit mijn pover bezit voor anderen hing bekeken te worden. Mismoedig ging ik naar m'n vakantie verblijf, ons dorp. Onderweg zochten mijn ogen naar velden met planten, aankomende bloemen, 't Was duidelijk, die deden het beter. Ja, en nu stond ik vorige week toch in alle vroegte op de veiling. Na de vakantie ging ik weer kijken. Ik wist niet wat ik zag. Eén zee van opgeschoten planten en een massa knoppen die op barsten stonden, 't Ging goed. Een goede oogst was te verwachten. Even daarna kwamen de eerste bossen binnen. Voor de vriend van het veldje en voor moeder de vrouw en voor ik weet niet wie allemaal. Maar daar bleef het niet bij. Er kwam een ander pro bleem opdagen, waaraan wij niet ge dacht hadden. Hij moest ze nu kwijt. Een oude eend werd aangeschaft, maar aangezien de zoon in die tussentijd nog geen kans gezien had zijn rijbewijs te halen moest er nu door ons, vrienden, vader .broers en wie ook maar gereden worden. Om vier uur op, naar het veldje rijden en dan met de vracht naar de veiling. Te kleine bossen, lage prijs. Grotere bos sen, hogere prijs. Topprijs, nog niets doorgedraaid. Het ging goed. Het .be drijf" liep. We kregen er schik in. 's Morgens betrapte ik m'n vrouw er op aan de telefoon te hangen. Ze wilde de dagprijzen weten. Vrienden bleven sla pen om bij ons vandaan in de nacht de tocht naar de veiling te ondernemen. Wonderlijke zaken daar met die karren met bloemen en die borden en de prijs- briefjes en de spanning: hoe gaat het? En dan vroeg in de morgen al een kar wei achter de rug hebben. Die eerste dag ben ik warempel 's middags naar bed gegaan, ik hield het niet meer. La ter moesten ze me op een vergadering ongeveer wakker schudden. Ik scheen iets van „zoveel per bos" gemompeld te hebben. En toch kijk je dan anders tegen zo'n „dankdag voor het gewas" aan, als die straks weer aanbreekt. We zijn er niet uit. Dat niet. Want met een klein veldje kom je er nooit uit. Maar hij heeft z'n les gehad deze zomer. En wij ook een beetje. medemens Maar erg lijkt het dat boter 0,2 - 0,3 pro cent cholesterine bevat. Dit is juist de stof welke rechtstreeks in verband staat met de hart- en vaatziekten in onze welvaarts maatschappij. Het menselijk lichaam bouwt echter zelf dagelijks 10-15 gram cholesterine op. Men zou dus 5 kg. boter Dit komt overeen met het drinken van 150 liter melk (per dag). Hieruit volgt dat de rechtstreekse bijdrage aan de gevreesde cholesterine door het drinken van melk wel te verwaarlozen is. Melk is dan ook in veel opzichten een on overtroffen hoogwaardig voedingsmiddel. De koe levert daarmee een wezelijke bij drage in de voeding en de gezondheid van de mens. daarmee een wezenlijke bijdrage in de voeding en de gezondheid van de mens. We moeten trachten door goede leef- en eetgewoonten (lichaamsbeweging, matig en eiwitrijk eten) en vooral met verstandig gebruik van melk en melkprodukten de al gemene gezondheidstoestand van de mens vooral door verstandig gebruik van melk en melkprodukten de algemene gezond heidstoestand van de mens waterveront reiniging van de industrie. Slechts dan b'ijft de industriële produktie in lengte van jaren mogelijk. Dr. G. Grootenhuis, dierenarts. Mijnsheerenland. Argument Het liberale lid van de Tweede Kamer, de heer H. J. L. Vonhoff heeft ook wat ge zegd over de nieuwe startbaan van de Luchthaven Rotterdam. Dat deed hij vo rige week op een vergadering van zijn par tij in Vlaardingen. Over die startbaan zei h(j, dat men op dit punt toch ernstig reke ning moet houden met een stuk onont- nu... beduidend goedkoper Zelf heeft U vroeger vast wel gesjoeldlaat ook Uw kinde ren van dit leukq#ezelschaps spel genieten. Sjoelbak, geheel van blank ge lakt beukenhout, 120 x 31 crrr, kompleet met 30 geschuurde schijven. Op onze speelgoed-afdeling, die verplaatst is naar de 2e etage verkopen wij deze sjoel bakken voor nóg géén zeven gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze prima houten sjoelbakken, kompleet met 30 schijven, geheel perfekt afge werkt, in d 120x31 c idagavond koombaarheid. Een goed geoutilleerd vliegveld is voor een havenstad als Rotter dam absoluut noodzakelijk. Hij wees op de ontwikkeling in de scheep vaart waarbij het hoe langer hoe meer de gewoonte wordt wisselbemanningen per vliegtuig aan te voeren. Wel vond hij, dat de liberale politici attent moeten zijn op andere mogelijkheden, zoals een gewijzigd patroon van startbanen. Toen kwam de heer Vonhoff met een opzienbarende me dedeling: binnen vijf tot tien jaar zal de hele randstad onbruikbaar zijn voor het opstijgen en landen van vliegtuigen. Dat vonden wij een goed politiek betoog. Het argument, dat het vliegveld belangrijk is voor het laten overvliegen van wisselbe manningen is enorm sterk. En als de rand stad binnen vyf tot tien jaar onbruikbaar is voor het landen cn opstijgen van vliegtui gen, dan is het nu hoog tijd om die nieuwe startbaan aan te leggen, want anders zou den we daar wel eens te laat mee komen. De Republiek van Zuid-Afrika heeft een actieve nieuwsdienst, die ons regelmatig de African Express toestuurt, een bron van informatie, waardoor wij er niet meer zelf geweest hoeven te zijn. Zo weten we nu ook. dat de gevangenissen in Zuid-Afri ka niet slechter zijn dan in andere landen. Dat heeft die nieuwsdienst opgetekend uit de mond van de heer P. C. Pelser, de Zuid- afrikaanse minister van Justitie en Gevan genissen. Die meneer Pelser had onder an dere een bezoek gebracht aan Portugal. „Het Portugese gevangeniswezen is zeer ver gevorderd", zei hij bij zijn terugkeer. ..Het Zuidafrikaanse stelsel is zeer gunstig in vergelijking met dat van Portugal". We bedoelen maar. Om een moderne schoen te kopen hoeft U beslist geen 30 of 40 gulden neer te tellen. Deze herenloafer in moderne leest met brede neus en sier randje aan de zool koopt U voor nog géén dertien gulden. Bovendien geven wij op deze vlotte en degelijke herenschoen met sterke anti-slip zool drie maanden garantie. 3 maanden garantie Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze moderne he renloafer met sterke anti-slip zool, in de kleuren zwart en bruin en de maten 39 t/m46 Elke vrijdagavond tot 9 uur Zwaarder £et zal niet best zijn, wanneer de blanken Yambia gaan verlaten. Dat lezen we ook in de bovengenoemde persberichten van de Zuidafrikaanse nieuwsdienst. Die heeft het weer van dr. E. Leustner, directeur van de economische afdeling van het Afri- ka-instituut. De geweldplegingen op blan ken en de andere ongeregeldheden in Zam bia hebben een gevoel van onzekerheid bij de 75.000 blanken tegenover de vier mil joen niet-blanken gegeven, zo heeft hij ge zegd. Zij - de blanken - hebben nu het sta dium bereikt, waarin zij hun lijfsbehoud zwaarder laten wegen dan hun hoge inko mens. Nog enkele kritieke ogenblikken en de uit tocht van de blanken zal worden versneld. De uittocht van de blanken zal overigens niet alleen voor Zambia een verlgfes zijn - denk aan die hoge inkomens! - maar ook voor Zuidelijk Afrika. „Want", zo meent dr.,Leustner, „als die blanken weggaan, zullen hun plaatsen worden ingenomen door Rood-Chinezen". Gore stier Ook een bezorger van kranten staat bloot aan allerlei gevaren. Verwach te en onverwachte. De bezorger van Holland Silhouet in Gouda vorige week is ternauwernood aan ernstig letsel ontkomen toen hij van Holland Silhouet in Gouda vorige week is ternauwernood aan ernstig letsel ontkomen toe hij werd aangevallen dooreen woedende vrouw. De vrouw viel hem aan met de krant in de hand die zij hem links en rechts om de oren wapperde onder het uitstoten van de verontwaardigde kreten:„Vuile viezerik ken, met die gore stier in de krant! Hou je rotzooi maar liever bjj je." Vervolgens werden de kranten in een plas water gegooid. De vrouw doelde kennelijk op het artikel over de K. I. Waaruit we maar weer kunnen leren hóe nodig het is dat wij ons voorlichtende werk voort zetten. Voor Baby POEDER-CREME- OLIE - ZEEP stof prikken langs het knippatroon, en er ontstaan aan onderzowel als bovenkant keurige lussen, waarvan men de grootte zelf kan bepalen door het apparaat al dan niet hoger op te tillen. Het verdere verloop is dan precies zoals bij het ouderwetse doorslaan: voorzichtig de twee lagen stof van elkaar trekken en de rijgdraden ertus sen doorknippen. Om gemakkelijker te werken moet men als ondergrond een laag schuimplastic gebruiken. Ook goed te ge bruiken is een driedubbel gevouwen de ken, die echter het nadeel heeft dat hij kan gaan schuiven. De tailer-marker is een Japanse vinding. In de bovenkant van het apparaat zit een spoel met het rijggaren. De spoel kan op elke naaimachine worden opgewonden. De draad loopt door een holle buis naar de holle naald. Door slechts te prikken in de stof ontstaan de lussen maar hóe dat pre cies gebeurtDat is het geheim van de Japanse smid. De tailor-marker wordt in Nederland, Bel gië en Luxemburg geïmporteerd door Handelsonderneming H. Raven te Zeist. Men kan in het bezit komen van het ver nuftige apparaat door vijf gulden te stor- tep op giro 66 7331. De tailor-marker Doorslaan geen probleem meer Een wonderlijk apparaatje is bezig de Ne derlandse markt te veroveren: de tailor- -marker. Een Engels woord voor iets dat in goed Nederlands doorslagapparaat zou moeten heten. Een doorslagapparaat, iets dat vooral vrouwen die zelf kleren maken met een zucht van verlichting zullen ac cepteren. Iedereen die zelf kleren maakt, kent het tijdrovende en omslachtige werk je van doorslaan het knippatroon door middel van rijgdraden op de stof overbren gen. Met de tailor-marker gaat het razend snel: gewoon met de naald in de dubbele i i 1 S 6 S 9 10 II tl li 11 IS 16 17 n H li 21 11 li 11 IS 26 De oplossing van de puzzel van de vorige week luidt: adjunct-direc teur. De vyf gulden gaan deze keer naar M. Roelse. Admirali teitskade 5d, Rotterdam. De op lossingen van de nieuwe puzzel moeten weer uiterlijk dinsdag middag in ons bezit zyn. In de linkerbovenhoek vermelden: MAW 82. Het adres,is: puzzelre dactie De Havenloods, Westblaak 25, Rotterdam. Op elke regel komen drie woorden van respectie velijk 4, 5 en 9 letters. Elk woord van 9 letters is samengesteld uit de beide voorafgaande woor den van 4 en 5 letters. Voorbeeld: zou de om schrijving luiden „manspersoon - stuk - beroep", WASAUTOMAAT •ntwoord door het Consumentti lichtingsburMU. Vraag de volledige brochure v ingsbureau gratia ter inzage, iriefkaart of in gealotan enva dan moest worden ingevuld „heer kapot - apotheker". Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, een soort .bond. 1smerig - schreien - Europees land; 2. roofvogel - oprecht - schoonmaak; 3. toespraak twee dracht - de boventoon voeren;4. vrag. v.n.woord - geslacht felicitatie; 5. dekkleed koren - weifeling; 6. sappig - telwoord Europeaan; 7. kelner - getij - model; 8. Peruaanse titel - taille - caféhouder; 9. verdriet - minnekozen - voorko men: 10. oosterse titel - soort speer toestem- ming; 11. balk - kleur gebrek, kommer; 12. middag lichaamsdeel - spiedend rondlopen; 13. zandheuvel - graansoort - onrustig; 14. plezier - tot poeder maigpn - volksvertegenwoordiging; 15. ongaarne - vage gestalte duivels, satanisch; I b. diepe wrok «stelen met geweld - verblijven; 17. zoom - lichaamsdeel - Europees land; 18. wier - leefregel - afvaardiging; 19. rekening - roof vogel - degenereren; 20. modewoede - Franse rivier - bezitster; 21kleur - satan - sieraad; 22. etui - armoedig - heil; 23. trots-serieus bedoelen - blijvend; 24. beroep - anti bier; 25. geluid van. schot - wending - hoge geestelijke; 26. metalen band-tor-omgang. B^BIJ VERKOUDHEDEN VOOR VADER. MOEDER EN KIND wordt dan franco thuisbezorgd. Men kan ook tegelijkertijd een stevig stuk schuinte piastic van 60 x 40 x 8 cm. bestellen. Dat kost dan zes gulden extra. Wel op de giro strookjes vermelden wat men wil. De tai lor-marker gaat vergezeld van een uitvoe rige gebruiksaanwijzing. DOOR AL DIE MALLIGHEID Z'JN WE we Haderen -ae vallei Tommy beleeft grootvader v Dit is h de ..Vallei van de Slapen de Draak SLAPENDE DRAAK?? /daar grootvader..!^ i va aangesloten bij de N.H.H.P., wordt elke donderdag huis aan huis bezorgd in: 10 STADSEDITIES ROTTERDAM, Rotterdam rechter Maasoever - Capelle a.d. IJssel - Bergschenhoek - Bleiswijk - Berkel en Rodenrijs - Nieuwerkerk a.d. IJssel. Oplage 167.500 ex. EDITIE SCHIEDAM Schiedam Kethel. Oplage 28.500 ex. EDITIE VLAARDINGEN Vlaardingen - Maassluis - Maasland Maasdijk-Hoek v.Holland. Oplage 34.000 ex. EDITIE KRIMPENFRWAARD Krimpen a/d IJssel - Ouderkerk a/d IJssel - Krimpen a/d Lek Lekkerkerk - Schoonhoven - Stolwijk Bergambacht - Ammerstol - Berkenwoude. Oplage 14.500 ex. Vlaardingen: vert. M. Poot, Parkweg 132. Telefoon 351620. Schiedamvert. N. v. Zetten, Dieselstraat 10. Telefoon 370244. Krimpenerwaard: vert. A. Maat, Gr. Hendr. v. Nassaustraat 36, Ouderkerk a/d IJssel. Telefoon 01808-469. REDAKTIE: Hoofdkantoor Westblaak 25, Rotter dam. Telefoon 010-13 21 70. Schiedam: L. 't Hart, Bachplein 97. Telefoon 35 38 47. Vlaardingen: A. Struys, Fazantlaan 259, Vlaardingen-Holy. Telefoon 34 10 31. LEZERS SERVICEDIENST Mocht men De Havenloods niet ontvan gen hebben, dan gelieve men vóór vrij dagmiddag 12.00 uur te bellen 13 21 70 (voor de Vlaardingse editie 34 43 49), waarna de krant alsnog wordt bezorgd. WwVMVVVVVVVMVVIfMMMMVM

De Havenloods | 1969 | | pagina 2