4.- Kunstfluitstertje Marja zaterdag op de televisie Coerver ziet tegen Milan toch wel een lichtpuntje Stichting Opbouw Schiedam brengt de Fabeltjeskrant Creativiteitscentrum voor jeugdigen in oud pand MALAGA 4.75 „De Beurs van Schiedam" 6 S'dam DE HAVENLOODS DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 nu..; beduidend goedkoper VLAARDINGEN Zaterdag middag is in het televisieprogram ma „Stuif eens in" het Vlaardingse kunstfluitstertje Marja van Rijs wijk te zien en te beluisteren. Eigenlijk heeft deze artieste in spé liever niet dat wij haar achternaam noemen. „Marja" vindt zij vol doende, omdat dit fijner in het gehoor ligt dan haar voor- cn ach ternaam samen. Gewoon Marja dus. En onder deze „artiesten naam" heeft liet veertienjarige meiskc de vaderlandse ether ver overd. Vorige week vrijdag debu teerde zrj in net radioprogramma „Van twaalf tot twee". Ted de Braak stelde het Vlaardingse won derkind toen voor aan radiomin- nend Nederland. Binnenkort ver schijnt ook haar eerste plaatje. De opnamen hiervoor zijn enkele we ken geleden gemaakt. Louter succes dus voor Marja, een lief meisje met kortgeknipt haar. Een beetje verlegen vertelt zij over haar pijlsnelle carrière. De basis voor het succes werd, enkele maanden geleden gelegd in Renesse, waar de ■familie Van Rijswijk de afgelopen zomer de tenten had opgeslagen. Tijdens de we kelijkse „Bonte avond" floot Marja een klein programma bij elkaar. Het publiek was verrukt. Onder de kam peerders bevond zich ook Herre Ja ger, die diep onder de indruk kwam van de „Vlaardingse nachtegaal". Zo viel Marja met haar wipneus in de spreekwoordelijke boter. Herre Jager namelijk is een talentenjager. Hij ont dekte bijvoorbeeld Ronnie Tober, die hij naar de top van de Nederlandse zangwereld voerde. Grammofoonplaat Het contact met de heer Jager re sulteerde in een grammofoonplaten contract. Op een zonnige september dag werd het vrolijk gefluit van Mar ja aan de zwarte schijf toevertrouwd. Dat gebeurde in de studio's van Mar ten Toonder te Nederhortenberg. Op het singeltje - dat binnenkort zal worden uitgebracht door Basart Re cords International - staan twee num mers: „Droomland" en „Habe Mit- leid". Marja wordt op de plaat bege leid door een trio onder leiding van de accordeonist-organist Jan Gorissen. Ook deze musicus kwam onder de in druk van het muzikale talent van de veertienjarige Vlaardingse. Na haar debuut voor de radio is x Marja dus overmorgen te zien op de televisie. Het programma wordt uit gezonden vanuit de Schouwburg in Tilburg. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat Marja zou optreden in „De Vuist" van Willem Duys. De ar beidsinspectie stak daar echter een (dirlgeer)stokje voor. Het zelfde stok je waarvoor bijvoorbeeld „Heintje" naar Duitsland vluchtte. Dat stokje bestaat uit de bepaling dat kinderen onder de zestien jaar niet mogen op treden; want - zo zegt de arbeidsln- Voor nog géén vijf gulden ver kopen wij op onze lingerie afdeling mooie brushed nacht hemdenen dan vinden wij dat dit zonder te overdrijven een spotkoopje genoemd mag worden. Prachtige damesnachthemden van een goede kwaliteit brus hed nylon in meerkléurig bloemdessin, normale prijs f.8.95, nu met zo'n aanzienlijk prijsvoordeel. Door een beslissing van Burge meester en Wethouders is het voormalige bedrijfspand van „Kreymborg" aan de Oude Bin nenweg ter beschikking gekomen aan jongeren tot 16 jaar. Overi gens zullen jongeren boven die leeftijd hier ook een onderkomen kunnen vinden. Toch wil men het accent op de zeer jeugdigen laten vallen omdat deze toch al versto ken zijn van elke vorm van aan dacht In de binnenstad. Het ligt in de bedoeling op de bega ne grond van het pand een theatertje te vestigen waar aan kindertoneel ge daan kan worden op de woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag. In de avonduren zal onder andere Theater Allerlei twee drie avonden verzor gen. Men denkt aan cabaret, folksong, film en experimenteel theater. De begane grond zal tevens plaats bieden aan een beurs waar bijzondere jeugdartikelen gekocht en geruild kunnen worden. Zo hoopt men er een afdeling met jeugdboeken en jeugd- grammofoonplaten onder te brengen en gelegenheid te geven tot het ruilen van postzegels en andere „plaatjes" of voorwerpen. Hongerlgen zullen er een eetbar aantreffen. Ook wil men pogingen ondernemen om aan de straatzijde een kunstgalerie onder te brengen. Expressie Op de eerste verdieping denkt men een creativiteitscentrum té vestigen. Deze verdieping moet hiervoor zoda nig ingericht worden dat men er thea terdecors kan vervaardigen en aan filmwerk doen. Verder zal men er, on der deskundige leiding, kunnen pot tenbakken, sieraden maken en mu ziek beoefenen. Iedere jongere zal van de geboden gelegenheden gebruik kunnen maken. Voorts zal bekeken worden in hoever re schoolklassen en leerlingen van vormingschdlen naast hun ereativi- teitsuren op school ook een hele of halve dag per week in het creativi teitscentrum kunnen doorbrengen. Vanzelfsprekend zal het centrum ge durende de vakantieperiodes geopend zijn. Het experimentele karakter van de hele opzet wordt nog benadrukt door het feit dat men lering wil trek ken uit de verkregen gegevens wan neer men in de stadswijken ook zal komen tot opzetten van zulke centra. Op de tweede verdieping hoopt de Raad voor Jeugd en Jongeren een nieuwe huisvesting te vinden. De Raad denkt er tevens aan een infor matiebalie in samenwerking met an deren op de begane grond in te rich ten. Naast de bureauhuisvesting op de tweede verdieping, zal tevens een praatplek worden ondergebracht, waar leden van de RRJJ en anderen officieus contact met elkaar kunnen hebben. Ook zal deze praatplek die nen als expositieruimte voor kunste naars. die voor de eerste maal een tentoonstelling hebben. Verder zullen naar aanleiding van van te voren aan gekondigde onderwerpen discussies uitgelokt worden. Door deze verplaat sing krijgt de RRJJ eén betere outil lage zodat men een aantal plannen optimaal zal kunnen verwezenlijken. Stichting De uitvoering van de plannen zal In handen komen van een afzonderlijke stichting die het beheer krijgt over het oude pand. Deze stichting huurt het pand van de gemeentelijke afde ling van Onderwijs, Jeugdzaken en Vormingswerk, die het weer heeft ge huurd van Rentegevende Eigendom men. De genoemde stichting gaat weer onderverhuren aan de RRJJ en andere participanten. Het bestuur van de Stichting zal bestaan uit drie leden. Eén lid aangewezen door de gemeen telijke overheid, één lid door de RRJJ en het derde lid zal aangewezen wor den door de grootste participant naast de RRJJ of door de eerste leden zelf. Zo spoedig mogelijk hoopt men de stichtingsakte te passeren, waarna men aan de realisatie van de plannen toe is. Zes dubbeltjes voor een paar nylons is beslist een koopje maar 't wordt pas een spot- koopje als wij kwaliteitsnylons uit de duurdere series voor die prijs, aanbieden. Kies nu uit: naadloze plain nylons van een geweldige kwa- .liteit met versterkte teen en hiel en ladderstop in teen en' boord. Of stretch kousen met en zonder teen en hiel verster king en met een crinkle boord. Nylons uit deprijsklasse van 1.95 - 2.95 nu door elkaar per paar voor precies zestig cent. plain teen en hiel versterkt stretch kousen eerste keus Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze Ie keus naadlo ze nylons en stretch kousen, keuze uit diverse kleuren en de maten 81/it/m.1l, door elkaar i per paar Elke vrijdagavond tot 9 Gtên m of schrift, best spectie dat is „kinderarbeid". Deze bepaling is echter niet van kracht wanneer het een optreden in een kin derprogramma betreft. En daarom is Marja zaterdagmiddag te zien in „Stuif eejjis in", een programma voor de jeugd. Geen beat Het kunstfluiten van het Vlaar- dingse wonderkind zal de tieners on getwijfeld aanspreken. Marja richt zich echter op de ouderen. Zij fluit geen beat of blues, maar oude, beken de melodieën. „Het liefste fluit ik marsen", zegt zij. „Daarnaast zou ik ook graag eens een klassiek werk flui ten; het eerste pianoconcert van Tsjaikowski bijvoorbeeld". Marja heeft niet té veel noten op haar zang. Het succes is haar niet in de krullèbol geslagen. Integendeel. Ze vindt het allemaal wel erg fijn, maar is toch niet zd heel erg onder de in druk. Haar moeder is waarschijnlijk zenuwachtiger dan de kleine kunst fluitster zelf. Plannen voor dé toe komst heeft zij nog niet. Eerst wil ze de LAVO-school in de Groen van Prin- stererstraat afmaken. ouderlijk huis aan het. Liesveld ver laten klinkt wonderschoon gefluit door de mistige avondlucht. Ook wij probe ren te fluiten. De geluiden die over onze lippen komen lijken echter in het geheel niet op de zang van een nach tegaal, maar meer op de roep van een aamborstige zeemeeuw... A. STRIJS Bouw 92 flatwoningen aan "s Gravelandseweg Op het terrein van de voormalige Klinknagelfabriek aan de 's-Grave- landseweg nabij het bestaande win kelcentrum, zal door Muys en de Win ter een flatgebouw van 92 woningen met negen winkels worden gesticht. Het gebouw wordt negen verdiepingen hoog en wordt in twee blokken ge bouwd. Ingebroken is in het kleedlokaal op de werf van Wilton-Fijenoord, waar bij van de 32-jarige bankwerker J.V. diens polshorloge en loonzakje met f 250 werd gestolen. De zwijgzaamste man in het Feijen- oordstadion was zondag na afloop van de derby trainer Wiel Coerver. De an ders zo praatgrage Limburger, die liever geen gelegenheid voorbij laat gaan om de zaak van het Nederlandse voetbal grondig te bespreken, hulde zich in stilzwijgen en vertrok na af loop van de voor Sparta zo succesvol verlopen ontmoeting met stille trom. „Toch", zegt hij enkele dagen later, „blijkt dat kranten mij letterlijk cite ren en dat, terwijl ik tegen vrijwel niemand mijn mening over de ont moeting heb gegeven". In tegenstelling tot wat men zou verwachten is de Sparta-oefenmeester niet in een jubelstemming geraakt door het verdienstelijke gelijke spel, dat Zijn formatie op heldhaftige wijze tegen Feijenoord wist te veroveren. Hij zegt: „Och, eigenlijk zijn we in zoveel wedstrijden al zo dicht bij dit resultaat geweest. Het gelijke spel verbaast me dan ook helemaal niet, al doet het ons zelfvertrouwen natuur lijk wel goed. De kwestie is dat de spelers tot zondag toe te weinig de op drachten uitvoerden die ze kregen op gelegd. Dan onstaan er de meest ver warrende situaties, met doelpunten op de meest onverwachte momenten. Voor de ontmoeting tegen Feijen oord hebben we Opnieuw een nuttige tactiek besproken en ditmaal heeft ie dereen zich voortreffelijk aan zijn op dracht gehouden, ofschoononze Voorhoede zich normaal toch meer kansen moet kunnen scheppen. In de Ontmoeting van zondag hebben we fei telijk alleen Bosveld tweemaal voor het doel gezien en dan vraag ik me af: Waar blijft een Klljnjan en waar een blijft een Venneker? Wanneer ook dit tweetal erin had kunnen gaan als Bosveld, zou de situatie voor Feijen oord weinig hoopgevend zijn geweest. Toch ben ik wel tevreden met het re sultaat, al was het doelpunt van Feij enoord een sof-goaltje". Leeg Na een lange tijd van stilzwijgen, heeft de Stichting „Opbouw Schie dam" S.O.S.) thans weer van zich doen horen via de plannen voor de komende feestdagen aan het eind van het jaar, n.l. St. Nicolaas en Kerstfeest. „Het gaat wel goed met de stichting, doch het kon beter", zo onge veer stelde de heer Sterrenberg de gang van zaken. Het is beslist niet eenvoudig om in Schiedam iets van de grond ie krijgen en men beseft nog altijd niet dat het hier gaai Om werk ten bate van de eigen stad, zonder enig winstbejag. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze mooie brushed nylon damesnachthemden, be drukt In meerkleurig bloem dessin, maten S, M en L (38 t/m 48) g Elke vrijdagavond tot 9 uur open Bij het begin van dê actie van S.O.S. nu ruim een jaar geleden werd berekend, dat één ton, mogelijk zélfs twee ton per jaar aan het kapitaal kon worden toegevoegd. Nu, na het eerste jaar zijn de f 30.000 aanloop kosten betaald en is er een kapitaaltje Van f 33.000 aanwezig. Hoewel dit dus ver beneden de verwachtingen is ge bleven, is het stichtingsbestuur toch niet geheel ontevreden en het hoopt Uiteindelijk toch het doel te bereiken, ó.m. het zo broodnodige zalencomplex voor Schiedam. In de komende maanden wordt dan ook een nieuwe actie ontplooid, die zal staan in het teken van de Fabeltjes krant. De televisie-idolen van jong en oud, de dieren uit het Dierenbos, zul len een opvoering geven. Frans van Dusschoten, Paul Heijneman en ande ren die aan de toneelproduktie van „De Fabeltjeskrant" medewerken, zullen persoonlijk naar Schiedam ko men en ongetwijfeld voor heel wat verband met de zegelactie. ieder met zegels volgeplakt boekje geeft nl. recht op drie plaatsen. Het thema van de voorstelling zal Zijn: „Hallo, meneer dé uil" en de op voeringen vinden plaats op 29 decem ber. Waar de vorige maal nogal wat klachten waren, dat de jeugd het po dium niet goed kon zien, zal nu ge tracht worden daarin verbetering te brengen door bepaalde maatregelen. Een dergelijke voorstelling vergt heel Wat; alleen aan eigen installaties wordt door het gezelschap voor een waarde van ongeveer f 100.000 meege bracht, zoals de poppen, geluidsinstal latie, nicrofoons enz. St. ISicolaas Dan is er de St. Nicolaasactie, dié voor een groot deel door de Schiedam- se Gemeenschap wordt verzorgd. Op zaterdag 22 november zal de goedhei- ligman reeds in Schiedam arriveren en er zijn intocht houden. Na aan komst per schip aan het Hoofd, stapt de Sint over op een ander vaartuig voorbij de sluizen, teneinde het opont houd bij de sluizen te bekorten. Dén wordt de vaartocht vervolgd door de Nieuwe Haven. Nabij itho volgt het debarkeren en per paard wordt de tocht naar het stadhuis Voortgezet, waar de officiële begroe ting door de burgemeester plaats Vindt. Acht muziekkorpsen en bands verlenen medewerking ook aan de verdere tocht door de stad, die o.a. door het Nieuwland zal voeren. Gezien dé grote afstanden, ziet Sint geen kans om naar GroénOord of Schiedam-Oost te trekken, al wil hij dat ook nog zo graag. Het muziek korps van Gusto zal tevoren êen mars door Schledam-Zuid maken. Oók ge durende de weken voorafgaande aan 5 december zal S.O.S. actie voeren. Moeilijke taak Het bestuur van de Stichting Op bouw Schiedam heeft een moeilijke taak op zich genomen. De belang stelling van de zijde van de winke liers was en is weliswaar niet onbe vredigend. Doch men zag gaarne ruimer steun voor de plannen, om de eigen stad leefbaarder te maken. „Het komt in feite op een paar mensen neer", zo constateerde de heer Sterrenberg, „en toch is het van zo'n algemeen belang dat er wat gebeurt, waftt de gemeente kan ook niet alles". Er zijn banken die hebben toegezegd om, wanneer de eerste paar ton bijeen is gebracht, daar wat aan toe te voegen, doch het blijft nog steeds hard werken voor het eigen Schiedam Zegel. Er is regelma tig vraag bij de bijna honderd aange sloten winkeliers, doch hun aantal dient groter te worden om het gewen ste doel te bereiken. Mogelijk dat de aanstaande actie, daartoe mede werkt De wedstrijd van zondag heeft uit gewezen dat het Sparta niet aan con ditie ontbreekt. Coerver: „Voor het eerst dit seizoen waren de jongens na afloop helemaal leeg gespeeld. Zo hoort het ook. Iedereen heeft zich dit maal volledig ingezet en wanneer dan bovendien de opdrachten goed worden uitgevoerd moet het succes komen. Aan de discipline ontbreekt het in het algemeen. Wie wil weten hoe het op dit punt dient te zijn, moet te rade gaan bij clubs als AC Milan. Zowel voor de wedstrijd als er na, wordt er langdurig over de tactiek en de tacti sche tekortkomingen gesproken. Die jongens mogen ook niet direct na een wedstrijc) naar huis. Pas maandag ochtend kunnen ze vertrekken, als alle gemaakte fouten grondig zijn be studeerd". Over Milan sprekend brengt Wiel Coerver plotseling een verrasende conclusie in het midden ten aanzien van de wedstrijd tegen Feijenoord. Hij zegt: „De dérby is voor Feijen oord een heel goede les geweest. Ze hebben waarschijnlijk geleerd wat het gevolg kan zijn van een straffe man dekking op b.v. Kindvall en Moulijn, zoals wij die hebben toegepast. Er resten nog enkele weken voordat Feij enoord moet aantreden tegen Milan en mogelijk kan er iets op worden ge vonden om toch de ruimte te krijgen wanneer er fel op de man wordt ge- irmoede, eetlus erkend, staalho WIJNHANDEI Schleweg 116 - Rotterdam. Telefoon 24.29.71-24.25.52. Bezoek onze unieke wijnkelder. In de Uitwedstrijden heb ik natuur lijk niet zo gek veel vertrouwen, maar hier in Rotterdam zie ik de Italianen nog niet winnen. Ik zit nu vier jaar in Rotterdam en ik heb vrijwel alle lichtwedstrijden van Feijenoord ge zien. De sterkste buitenlandse clubs zijn in het stadion kapot gegaan of kwamen niet verder dan een gelijk spel. Feijenoord heeft een atletische ploeg met mensen als Moulijn en Kindvall, die tot de Europese top ge rekend kunnen worden. Ik zie niet in waarom Feijenoord nu Juist tegen een club als Milan het loodje zou moeten leggen". Miniaturen De meest nerveuze figuurtjes zon dag in het Feijenoord stadion waren niet de aanhangers van de Rotter damse topformaties of de spelers van de eerste elftallen, maar de kleine voetballertjes die (wat een leuke ge woonte!) de vroegkomers in het sta dion altijd weer tracteren op een hart verwarmende partij voetbal. Ditmaal viel de eer van een voor wedstrijd te beurt aan een Jeugdselec- tie van het Schiedamse SVV, dat rond ééen uur elf hypernerveuze jongetjes tussen 12 en 14 jaar de Kuip in zond om daar onder de ogen van inmiddels al flink aangezwollen legioen een bal letje te trappen. De formatie van het Schiedamse keepertje Eddy v.d. Most ging roemloos met 5—0 onder. Een kwestie die een minuut na de Wedstrijd door alle toeschouwers al weer was vergeten, maar die op de kleine Schiedammertjes een zeer die pe indruk heeft gemaakt. Jeugdleider T. Baanvinger van SVV: „Er zijn jon gens bij die werkelijk enige dagen van tevoren niet meer hebben gesla pen van zenuwachtigheid. De wed strijd zou alleen doorgaan bij goed weer en al dagen vooraf hebben vèel knapen zelf het KNMI gebeld om te horen of het asjeblieft niet zou gaan regenen. Nou, de eerste helft hebben die knapen van ons echt leuk gespeeld en we gingen met 0—0 rusten. Na de pauze vielen er al gauw twee tegen doelpunten en die jongens schrokken zich gek van het applaus dat plotse ling voor Feijenoord opklonk. Zoiets maakt Je natuurlijk verschrikkelijk zenuwachtig en het was niet zo gek dat we er nog eens drie bijkregen". Ook al is de uitslag van deze wed strijd vanzelfsprekend niet van het minste belang, 22 aankomende voet ballertjes hebben de dag van hun le ven meegemaakt. In evenzovela slaapkamertjes zullen binnenkort de foto's hangen die voor hun wedstrijdje van de elftallen ln de Kuip zijn ge maakt. Een herinnering aan een on vergetelijk moment, waaraan 60.00G geharde stadionbezoekers achteloos voorbij zijn gegaan. Op de hoek van de Burg. van Haarenlaan en de J. Steenstraat nam de 21-jarige chauffeur P.A. uit Oud Gastel de bocht te scherp, waardoor 40 kratten met lege flessen van de vrachtauto vielen en een schervenzee op straat veroorzaakten.

De Havenloods | 1969 | | pagina 6