Museum moet een levendig creativiteitscentrum worden BURGEMEESTER ROELFSEMA Itho schrijft prijsvraag uit voor studenten KUNSTGEBITTEN Wilton-Fijenoord huldigde Aarnoudse en Van der Ende Rijnmondband naar Bergen in België Vrouwenkoor concerteert in Magnaliakerk DE HAVENLOODS 18e jaargang no. 52 donderdag 30 oktober 1969 Weekblad voor Schiedam en Kethel. Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25. Rotterdam; Postbus 1980, Telefoon 132170 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven" ,.IK SPREEK ER MIJN VREUGDE OVER UIT, dat ik zonder interruptie of rumoerig oponthoud mijn toespraak heb kunnen houden. Dat is in onze dagen, bij gebeurlijkheden als deze, bijna een uitzondering ge worden. Helaas!", aldus besloot burgemeester H. Roelfsema zijn rede bij de opening van de tentoonstelling, ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het Stedelijk Museum Schiedam. De burgemeester wijdde een interessante beschouwing aan het ontstaan en de ontwikkeling van dit museum, om daarna zijn toekomstvisie te geven. „Het museum zal in de toekomst een splitsing te zien geven, die hier reeds in 1927 is begonnen", aldus de burgemeester. Het antiek zal worden ondergebracht in afzonderlijke ruimten of beter ge zegd, in een afzonderlijk gebouw. Zij is bijzonder waardevol en zal blij ven leren, dat er vaak weinig nieuws onder de zon is of anders uitgedrukt: de cultuur herhaalt zichzelf met andere middelen en een andere geest. Het andere deel van het museum zal zich ontwikke len in de sfeer van de „homo lu- dens". Het museum werkt reeds in die richting; het is reeds lang geen tempel der stilte meer. In de toekomst zal het museum steeds meer gaan werken voor volwasse nen, die weten of voelen, dat de „education permanente" niet aan hen voorbij gaat. De burgemeester opperde de gedach te, dat tussen Lindenhof en museum een ontmoetingscentrum moet ont staan, waar toneel wordt gespeeld en alle soorten bewegingsspel wor den bedreven. De burgemeester herinnerde eraan, dat het museum werd opgericht in 1899. Cultureel waren het de jaren, die men zou kunnen bestempelen als de tijd, waarin de romantiek, de Romanti sche school en schilderkunstig ge zien de Haagse school hun nabloei beleefden. In 1900 werd aan de raad voorgesteld een subsidie van f 100 aan het museum toe te kennen. De oudheidkamer werd natuurlijk on dergebracht ln dè Slnt-Joris-Doelen. Er kwam een concierge, die niet meer dan zes bezoekers tegelijk mocht toelaten. De toelichting op deze maatregel ontbreekt, maar vermoedelijk werd zij genomen, om er voor te zorgen, dat de concierge een leder in de gaten kon houden en zodoende diefstal van voorwerpen zou kunnen voorkomen. Al direct na 1900 keek men uit naar een ander gebouw en spoedig werd het oog gericht op het Sint-Jacobs- Gasthuis aan de Hoogstraat, dat ge bouwd in 1789, toch eigenlijk voor de huisvesting van bejaarde armen niet meer geschikt werd geacht. Lange, Schiedamse jaren van over leg en studie, van heen- en weerpra- ten over de bestemming van het oude Gasthuis volgden. De vraag was: Moet het Stadhuis worden of Museum? In 1904 leek de vraag be slist. Er moet tenminste een besluit van de gemeenteraad liggen, dat het Gasthuis Raadhuis zal worden. Maar raadsbesluiten worden niet al tijd uitgevoerd. Men wisselt, als dat niet spoedig gebeurt, graag nog eens van mening. Het gebouw heeft nog een tijd leeggestaan, toen het oudeliedentehuis reeds was overge bracht naar de Burgemeester Knap- pertlaan. Het is in de crisisjaren na 1930 o.a. gebruikt voor de distribu tie van goedkope consumptiegoede ren. Toch is het de grote werkloosheid der jaren dertig geweest, die de be stemming tot museum heeft be paald. Er moesten werkobjecten voor jonge arbeiders worden ge zocht. In 1937 koos men ais werkob- ject de rechtervleugel van het Gast huis. De jeugd moest aan de demo raliserende werking van het niets doen worden onttrokken. In 1939 was de restauratie voltooid. De overgang van de oudheidkamer in de Sint-Joris-Doelen naar het mu seum in de Hoogstraat geschiedde heel sober. De taal, waarin zij wordt beschreven, staat onder de druk van de intussen begonnen tweede wereldoorlog. Maar hoe dan ook, in 1940 begon het museum een nieuw leven, dat zich kenmerkt door de worsteling zich te verheffen boven het peil van louter oudheidka- De kunstzinnige historie van het mu seum kan vrijduidelijk in enkele perioden worden ingedeeld. Van 1900 tot 1927 draagt het het stempel van antiekverzameling. Vooraan- HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS staande, welgestelde burgers schon ken oude gebruiksvoorwerpen en oude schilderijen, toen onder in vloed van de industriële revolutie smaak en mode het inwendige hun ner huizen omtoverden. De Sint-Jo ris-Doelen borg gedwee de kannen en kruiken, het glaswerk en de meubelen uit de negentiende eeuw. Weemoedig staarden de objecten de bezoekers aan, tot zij door de jonge re generaties weer hevig begeerd werden en de weg naar het museum niet meer de enige was. Niet voor niets rijzen antiekwinkeltjes uit de grond, die de romantiek van weleer introduceren in moderne woonmi- lieu's. En het lukt wonderwel. Custos In 1927 is de concierge van de oud heidkamer overleden. Hij maakt plaats voor de custos Schwagerman Sr., die voor het eerst een planning in de verzameling bewerkstelligt, al kende hij dit moderne woord zeker nog niet. Er wordt een scheiding aangebracht in twee groepen: de eerste groep omvat alle zaken en voorwerpen uit de plaatselijke his torie en de tweede wordt aangeduid als het algemeen-culturele gedeelte. Deze eerste planning is beslissend geworden voor de toekomst van bet rrtuaeum. Ik weet helemaal niet, »of de custors dier dagen dit wel zo'be- seft heeft. Maar hij onderging onge twijfeld daarbij een algemene ten dens der 20-er jaren. Het alge meen-cultureel gedeelte van het museum omvatte schilderijen uit de beroemde Haagse school van Bos boom, Jozef Israëls, Gabriël, Weis- senbruch, H. W. Mesdag en Willem Roelofs. Het eigen Museumbezit ge tuigt van de belangrijkheid dier Haagse schilderschool. Waarschijn lijk zult U ze in volle glorie weer te zien krijgen. Dr. Jos de Gruyter, die juist een prachtig boekwerk over de Haagse school het licht deed zien, zal zich erover verheu gen. Uit die eerste planningstijd stammen ook de vele stillevens. Zij waren zeer geliefd bij hen, die de aankoop van schilderijen konden betalen. De naam „stilleven" is mede uitdrukking van de geest des tijds. Het algemeen-cultureel gedeelte van het museum groeide door stijgend schilderijenbezit. Vooral toen in 1940 het Sint-Jacobs-Gasthuis als expositieruimte beschikbaar kwam, kon plaats worden geboden aan de werken van Maris. Sluyters, Ver- wey en anderen. In 1952 maakte Schwagerman Sr. plaats voor Schwagerman Jr. En daarmede be gon tevens de derde periode in de ontwikkeling van het museum. De periode van Cobra en Salon de Maassteden. Schwagerman Jr. bleef niet zo lang aan het Museum in de Hoogstraat verbonden. In 1956 verhuisde hij naar Den Haag, later naar Haarlem. De naam custos was feeds in 1938 verdwenen en vervan gen door conservator. Pierre Jansen De opvolger van Schwagerman Jr., de heer Pierre Jansen, kreeg even eens de titel conservator, een naam die wel de ontwikkelingsgang van oudheidkamer tot modern museum tekent, maar eigenlijk reeds bij het toekennen een achterhaalde zaak was. Wie kan zich Pierre Jansen nu voorstellen als conservator in de letterlijke zin van het woord. Daar om ook werd aan zijn opvolger in 1962 de titel directeur gegeven, waarin de opdracht ligt besloten van „leiding geven aan de inwijding van velen in de betekenis der he dendaagse kunst". Kunst geeft een maatschappelijke be weging weer. Dat heeft zij altijd ge daan, maar we zijn er ons nu beter en heviger van bewust. In elk geval is de reeks van museumverzorgers can concierge, custos, conservator naar directeur een spiegel, van de ontwikkeling binnen het instituut. Ik gebruik dat laatste woorden nu met opzet, want ik nader het ogenblik, waarop ik gaarne een blik in de toe komst zou willen werpen. De ont wikkeling staat immers niet stil. Daarbij weet ik dan eigenlijk geen raad met het woord „museum", dat in zijn oorspronkelijke betekenis wel van alle tijden zou kunnen zijn, maar dat in de vorige eeuw toch te veel het stempel van oud en muf en deftig en plechtig en van zwijgend beweeg van bezoekers heeft gekre- Nieuwe opvattingen Deze nieuwe opvattingen zullen grote invloed hebben op instituten als mu sea, ook op het Stedelijk Museum te Schiedam. Alom wordt gewerkt aan concretisering van daarmee samen hangende begrippen als creativi teitscentrum en éducation perma nente. Deze begrippen zijn nog wat, vaag en warrig. Musische vorming en volksontwikkeling zullen er geïntegreerd in samenvloeien. Ruimtelijk gedacht geef ik gaarne de volgende visie prijs, er op wijzende, dat zij geheel op persoonlijke in zichten berust. Ik zie de Lindenhof en wel het door de werking van de monumentenwet beschermde ge deelte aan de Achterweg als het ge bouw. waar de traditie, waar de ge schiedenis spreekt. Het Museum zelf wordt een levendig creativi teitscentrum, waar jong en oud werken, scheppend bezig zijn met en aan zichzelf. Is dit alles fanta sie? Ik hoor het u vragen en ik hoor u zeggen: Als de spreker nu maar aangeeft, wie zo iets moet betalen. Natuurlijk, dat is een moeilijke zaak, omdat onze maatschappij langzamerhand opsplijt in kleinere of grotere pressuregroepen, die el kaar niet veel gunnen. De financiële problemen van de édu cation permanente, waarin ook de ontwikkeling der creatieve krachten in de mens mogen worden begre pen, zijn groot, doch kunnen alleen worden opgelost, als ons volk rijp is geworden voor de gedachte, dat een aantal zaken niet van wezenlijk be lang is in het normaal geachte con sumptiepatroon. Ik noem daarvan thans geen voorbeelden, maar u weet evengóed als ik, dat zij voor het oprapen liggen. Of onze huidige politieke strudtuur er een oplossing voor weet te vinden, is de vraag, die u bijna elke dag tegemoettreedt uit krant, tijdschrift en boek. Vroe ger of later zal het denken rijp zijn voor de zorg in de richting van de éducation permanente". Burgemeester Roelfsema besloot: „Ik geloof in mijn futurologie, al weet ik, dat zij pas geleidelijk tot werke lijkheid kan worden. In onze tijd schuiven cultuurpatronen over el kaar heen, schuren langs elkaar en dat veroorzaakt pijn. Wanneer allen de verdraagzaamheid in acht ne men, die het Erasmusjaar ons op nieuw voorhoudt als een waardevol geestelijk goed, is alveel gewon nen. Om mijn geloof in een nieuwe, culturele toekomst te onderstrepen overhandig ik de voorzitter van de commissie voor het Stedelijk Mu seum een chèque, waarvan ik het geldsbedrag gaarne besteed zou wil len zien voor een doel, dat het Mu seum heen helpt naar zijn bestem- stituut voor de éducation permanen- ming als creativiteitscentrum en taf- te". ■wnasnuxaiuaamaB jay ui Cuai ■jnyas ap luazvC xaóaoKi jm uapjaaff REPARATIES 1e klas werk vanaf f 5,— per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17,50. U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM. TELEFOON 010-12.60.10. Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32. 34, 38, 45, 49, 49a. Dé Schiedamse Rijnmondband is uitgenodigd om op 20 december bij Bergen in België op te treden. De band zal voorts op 22 november, bij de intocht van St. Nicolaas, weer op de boot aanwezig zijn. Omtrent het optreden van de band in het Feijenoordstadion wordt in het clubblad „De kolbak" opgemerkt: „Het publiek, althans een deel daar van, probeerde ons met toeters te overblazen. Je hebt soms het gevoel dat je daar voor Piet Snot loopt. Maar toch valt dat, blijkens reacties van de tribunes, wel mee." INWONERTAL DAALDE IN SEPTEMBER Volgens het statistisch overzicht van de gemeente Schiedam, bestond de bevolking op 1 oktober van dit jaar uit 41.129 mannen en 41.918 vrouwen, in totaal 83.047 inwoners, een vermin dering met 33 personen gedurende september. Geboren 102 personen, overleden 53. Er vestigden zich 334 personen, er vertrokken er 416, een vermindering met 82 personen. Er werden in september 65 huwelij ken voltrokken en er werden 10 echt scheidingen uitgesproken. Van het aantal gehuwden, betrokken 27 een ei gen woning, 9 gingen bij ouders inwo nen, 2 onderhuur, 6 elk afzonderlijk en 20 buiten de gemeente. Binnen de gemeente verhuisden in die maand 96 gezinnen. In de kantine van Wilton-Fijenoord te Schiedam is aan de heren J. Aar noudse en W. van der Ende een recep tie aangeboden in verband met het feit, dat zij respectievelijk 50 en 40 jaar aan het bedrijf zijn verbonden. De jubilarissen werden namen® de di rectie toegesproken, waarbij hun de gebruikelijke geschenken werden aan geboden. De heer .1. Aarnoudse is thans titulair bedrijfsleider en kwam in 1919 in dienst bij het bedrijf als loopjongen. In de avonduren behaalde hij het diploma M.T.S. waardoor de mogelijkheden in het bedrijf voor hem groter werden, zodat hij spoedig daarop werd benoemd tot tekenaar constructeur. In 1930 volgde zijn overplaatsing naar de afdeling reparatie. Vooral hier bleken zijn bijzondere kwaliteiten en tal van belangrijke reparaties en verbouwingen werden mede onder zijn leiding uitgevoerd. Daarna volg de zijn benoeming tot assistent-be drijfsleider. Hij had een groot aandeel in de ver nieuwing van het in de oorlog ver woeste dok 4; dat in 1950 weer in dienst werd genomen. Hij assisteerde bij verbouwingen als van de Willem Ruys, de Fairstar en de Victoria. In de personeelsvereniging kreeg hij be kendheid door het organiseren van de vermaarde „bridgedrives" en foto grafie. Het volgend jaar is de heer Aarnoudse aan zijn pensioen toe. De heer W. van der Ende, algemeen bedrijfsleider, kwam in 1929 in dienst als ijzerwerker. Hij was toen 15 jaar. Al spoedig kwam hij op de tekenka mer en ontwikkelde zich als teke naar-constructeur. Ook hij wist in de avonduren het M.T.S.-diploma te be halen. Gedurende de oorlog was hij werkzaam als assistent-bedrijfsleider Het oude gemeenteziekenhuis is nog slechts een trieste ruïne en zelfs dat is het de langête tijd geweest. aan de scheepsreparatie in Rotter dam. De heer Van der Ende bekwaamde zich* in het begrotings- en verbou wingswerk en had ook de leiding bi} een aantal grote werken op de wer ven. Op de voormalige werf Rotter dam werd hij uiteindelijk algemeen bedrijfsleider en heeft daar vele pro blemen tot een oplossing moeten brengen. Donderdag 30 oktober zal in de Magnalia Dei kerk een concert wor den gegeven door het Schiedams -Vrouwenkoor. De direcite is in han den van Ria Borgmeijer, die haar ko-or in de. loop der jaren op een peil heeft weten te brengen, dat tot ver buiten Schiedam grote waardering oogst. Het programma zal bestaan uit wer ken van velerlei karakter, o.a. compo sities van Brahms, Badings, Moyzes, Poulene, Chabrier. Solistische medewerking verlenen Charlotte van Os-Eybergen, sopraan, de hoornisten A. en H. Koster, de pia nist Henny van Es en de harpist Edw. Witsenburg. Met üit concert begint voor het ac tieve koor een zeer druk seizoen, dat zijn bekorining zal vinden in de deel name aan het internationale Zangcon cours in Wales, het Llangollen Eis teddfod. In juli 1970 zal het koor daar temidden van vele honderden zangers uit gëheel Europa en Amerika de Schiedamse muzikale eer hoog hou den. SLAAPBANKEN CENTRALE fabriekstoonzalen voor alle meubelen. Industriegebouw Goudse- singcl 66, Rotterdam. Telefoon 010-13.80.18. De 21-jarige leraar J. E. M. H. die zijn auto op de Mgr. Nolenslaan had geparkeerd kwam tot de ontdekking iiat diverse voorwerpen daaruit wa ren gestolen. Ter gelegenheid van het gouden ju bileum van ITHO N.V. te Schiedam heeft de directie van deze onderne ming een prijsvraag uitgeschreven voor studenten aan universiteiten en hogescholen in Nederland. Gevraagd wordt een verhandeling te schrijven over het onderwerp: „De invloed van de fysische en/of chemische toestand van de lucht in werkruimten op de ar beidsprestatie en werkbeleving van de mens". De directie van ITHO N.V. een onderneming die zich beweegt op het terrein van koel-, verwarmings- en re geltechniek, ventilatie, electrotech- niek, hydraulica en airconditioning acht een diepgaander bestudering van dit onderwerp van grote betekenis. Met het organiseren van deze prijs vraag, die speciaal van belang kan zijn voor aankomende medici, psycho logen, sociologen, economen en techni ci, hoopt de directe van ITHO een belangrijke groep jonge wetenschaps mensen daadwerkelijk te stimuleren hun visie te geven -op het bovenge noemde onderwerp. De verhandelingen, die vóór 1 sep tember 1970 dienen te worden inge zonden, zullen worden beoordeeld door een bij uitstek deskundige jury, bestaande uit: ir. E. van Gunst, werktuigbouw kundig ingenieur, hoofd afdeling Bin nenklimaat van het Instituut voor Ge zondheidstechniek TNO prof. dr. H. Philipsen, hoogleraar in de methoden en technieken van het sociaal-wetenschappelijk onderzoek aan de Rijksuniversiteit te Leiden; de heer P. H. van den Reydt, ad junct-directeur ITHO N.V.; prof. dr. W. J. van de Woestijne, hoogleraar economie aan de Techni sche Hogeschool te Delft; prof. dr. R. L. Zielhuis, hoogle raar-directeur van het Coronel Labo ratorium voor Arbeidshygiëne van de medische faculteit van de Universiteit van Amsterdam (voorzitter). De hoofdprijs bestaat uit een studie reis van drie weken naar de V.S. voor 1 persoon. Daarnaast zal aan maxi maal 11 inzenders, die volgens de jury eveneens in aanmerking komen voor een prijs, een gezamenlijke studiereis van een week naar Denemarken wor den aangeboden. Behalve individuele komen voor deze gezamenlijke reis ook groepsgewijze inzendingen in aan merking. Over de toekenning van de prijzen zal de jury ultimo december 1970 beslissen, waarna de uitreiking in de loop van januari 1971 zal plaats vinden. Voornaarden Voor deelname aan deze prijsvraag gelden de volgende voorwaarden 0 Uitsluitend studerenden aan een Nederlandse universiteit of hoge school kunnen aan deze prijsvraag deelnemen. 0 De verhandeling dient betrekking te hebben op medische, psychologi sche, sociologische, economische of technische aspecten, dan wel een combinatie daarvan, inzake het hier voor genoemde onderwerp: „De in vloed van de fysische en/of chemische toestand van de lucht in werkruimten op de arbeidsprestatie en werkbele ving van de mens". 0 Gedacht wordt aan een verhande ling met een omvang van ongeveer 4.000-10.000 woorden (ca. 10-25 getypte vellen formaat A4 ofwel 21 x 29,7 cm). 0 De verhandeling dient vóór 1 sep tember 1970 in vijfvoud in het bezit te zijn van de voorzitter van de jury, prof. dr. R. L. Zielhuis, Coronel Labo ratorium voor Arbeidshygiëne, le Constantijn Huygensstraat 20, Am sterdam. 0 De schrijver van de verhandeling behoudt het auteursrecht, maar machtigt ITHO N.V. de bekroonde in zendingen te bundelen en uit te geven. 0 Inzendingen geschieden onder mot to. De toekenning van de prijzen zal worden geregistreerd door notaris J. E. Bolt te Den Haag. Brochure De verhandelingen die hiervoor in aanmerking komen, zullen worden ge bundeld en in brochurevorm in een beperkte oplage worden uitgegeven. Alle inzenders en eventuele andere belangstellenden zullen hiervan een exemplaar ontvangen. Nadere inlichtingen: Associated Pu blic Relations P. J. van'Os, Surtaa- mestraat 15, Den Haag. Telefoon: (070) 117524 of 182040.

De Havenloods | 1969 | | pagina 1