Arnhem toont zich goede gastheer voor de buitenlandse arbeiders 39.75 Een voorbeeld voor andere steden ■MMM Tentoonstelling Rembrandt negen dagen verlengd VANDAAG 98 mmm echt nerts DE HAVENLOODS, 6 NOVEMBER 1969 Huisvesting buitenlandse werknemers. Een probleem dat in alle grote steden zeer aan de orde is. Sommige steden doen er wat aan, andere laten het „voorlopig" liggen. Om een rijtje te noemen, Rotterdam doet er vrijwel niets aan, Utrecht praat er over en in Arnhem is men druk bezig de praat in daad om 'te zetten. We zijn er ons van bewust dat dit rijtje geheel willekeurig is. Niettemin geeft het een aardig beeld van de verschillende stadia die doorgeworsteld moeten worden. Over Rotterdam is dus weinig te vertellen. In Utrecht heeft de plaatselijke afdeling van het NVV zich in ieder geval intensief met dat vraagstuk beziggehouden. Het re sultaat is dat men zich heeft uitgesproken vóór het treffen van maatregelen voor de huisvesting van buitenlandse arbeiders. Men kwam tot de conclusie dat het ver schijnsel gastarbeider in onsland niet meer als van voorbijgaande aard mag worden be schouwd. Daarom moeten er definitieve voorzieningen worden getroffen voor de huisvesting. En de Utrechtse afdeling denkt daarbij aan flats die op dezelfde ma nier worden opgezet als de studentenflats. In Arnhem was het al eerder tot praten gekomen. Op 28 oktober 1968 waren de Echtparen Kerken en het Humanistisch Verbond bij- r een op de Keyenberg in Renkum om te praten over de resoluties van de Wereld raad van Kerken in Uppsala. „Hoe kunnen we die resoluties in Arnhem tot leven brengen in reële uitvoering". In die verga dering werd een boekje opengedaan over de „ontwikkelingsproblemen" (gastarbei ders) in onmiddellijke omgeving. De vraag rees: „Welk antwoord hebben wij daarop als christenen en humanisten? Wat doen we? Het antwoord was snel gevonden: de uit buiters beconcurreren op eigen terrein, het ontbrekende alternatief in het leven roepen. Huizen kopen of huren redelijk inrichten en voor redelijke prijzen verhu ren. Het antwoord was snel gevonden, maar niet de uitvoering daarvan. Men klopte in eerste instantie aan bij de Stichting Bij stand Buitenlandse Werknemers. En hoe wel men daar alle medewerking toezegde, was men niet in staat direct te werken aan totstandkoming van het project, want de SBBW was zelf sterk in uitbreiding en had daarvoor alle krachten materiaal nodig. De actie bracht f. 15.000,— op. Net vol doende als aanvangskapitaal. Om de aller noodzakelijkste dingen te kunnen doen. We hebben nu twee panden. Een huis aan de Boulevard Heuvelink, waar inmiddels acht echtparen wonen en we zijn eigenaar geworden vari 't Hovi, oorspronkelijk een hotel, later een pension voor spijtoptan ten. Het huis aan de Boulevard is gekocht door een beleggingsmaatschappij en voor lage prijs aan ons doorverhuurd. 't Hovi was een N.V., maar omdat de boel daar ontzettend verwaarloosd was, konden we heel goedkoop het aandelenpakket krijgen en nu zijn wij eigenaar" Bouw-orders De Stichting Bouworde Nederland (een stichting die jongeren uit verschillende landen samen, laat werken aan bepaalde projecten) had inmiddels ook haar mede werking toegezegd. En daar kon nu ge bruik van worden gemaakt. Toen Hovi in handen was van Stihubu werd direct een beroep op de bouworde gedaan en dat had geweldig resultaat. Het Contactblad Inter nationale Bouworde schreef er het volgen de over: nu... beduidend goedkoper Een echte nerts-cravatte, een luxe die zoveel mogelijkheden biedt {te dragen bij Uw pakjes, mantels, enz.) is niet voor niets een wensdroom van velen Originele Nerts murmelcravat- te van een unieke kwaliteit en royale lengte (ong. 100cm). Nu is hij van U deze chique cravatte en niet voor honderd gulden of meer {wat iedereen zal denken), maar voor nog géén veertig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze echte Nerts murmel cravattes, van een fantastische kwaliteit, iq royale lengte ong. 100 cm lang en een'modieuze donkerbruin Elke vrijdagavond tot 9 Ook maandagmc Géén tel. of sc Zo kwam men tot een nieuwe stichting, de Stichting Huisvesting Buitenlanders, afge kort tot Stihubu. Deze stichting werd op gericht op 5 februari 1969 (Opvallend in dit verband is dat de NVV-afdeling U- trecht ook tot een stichtingsvorm wilde komen en dat deze eveneens Stichting Huisvesting Buitenlanders zou moeten he ten). Onmiddellijk object van Stihubu: huisvesting van echtparen, die momenteel in mensonwaardige omstandigheden moe ten leven. Nederlandse vrouwen evenzeer. Secretaris van Stihubu is pater B. Ditters, aalmoezenier van de Spanjaarden in Arn hem. Pater Ditters: „Nou, het plan was er en de stichting was er, dus we konden aan de gang. Eerst geld verzamelen, hoe dan ook. En ik geloof dat het slimste wat we gedaan hebben, is dat we een paar zaken mensen in het bestuur hebben gehaald. Je kunt zo'n actie wel erg idealistisch voeren, maar je hebt gewoon keiharde zakelijke mensen nodig om het reëel te maken. Wat wen wij patertjes nou van zakelijke trans acties af"? De eerste vraag waar men mee zat: waar halen we geld vandaan? Een actie was het gevolg. Ben inzamelingsactie op Palm zondag, om aan het nodige aanloop-kapi taal te komen. Pater Ditters: „Zo'n actie is ook niet zo makkelijk te brengen. We kregen telefoon tjes in de geest van: Waarom dit nou weer? De AKU zorgt toch goed voor de gastarbeiders? Wat hebben wij als ge meente of parochie daar mee te maken? Laten Rijk en Gemeente er voor zorgen! Maar we hebben toen uiteengezet dat het niet daarom ging. In elke groep mensen zitten sterkere en zwakkere figuren. De sterkeren redden zich overal wel. Dat is geen probleem. Die komen hier ook wel terecht. Als die vinden dat ze teveel moe ten betalen voor een kamer, laten ze dat best merken. Nee, het gaat ons juist om de sociaal zwak keren. Die gaan eronderdoor. En helemaal de echtparen. Man, dat is ontzettend. Die vrouwtjes zitten daar in die ongelukkige kamertjes, ze vliegen tegen de zoldering op. A Is die er is tenminste, want dat komt ook voor. Dat de hele zoldering naar bene den komt zetten. En als ze dan vragen: meneer de huisbaas, doe er eens wat aan, dan zegt meneerde huisbaas: als het je niet bevalt dan ga je maar weg, dan zet ik vier bedden in dit kamertje en dan verdien ik er nog meer aan. Een falimie in het pand aan de Boulevard Heuvelink. Een Marokkaan trouwde een Indonesische Nederlandse en ze wonen nu met een kindje op de Boulevard. Zo kan het dus ook. Het werk van bouwgezellen uit Italië, Frankrijk, Malta, Ceylon, Spanje en Tsjecho-Slowakije bespaarde de Stichting Huisvesting Buitenlanders in Arnhem meer dan 150.000gulden. Misschien is het goed om het werk van de vrijwilligers van de Internationale Bouworde eens in zo'n keihard en vooral duidelijk getal uit te drukken. In Arnhem hebben zij door hun noeste ar beid in alle geval grote indruk gemaakt, alhoewel zij daar allerminst bewust iets aan hebben gedaan. Wel probeerden zij on der de Arnhemmers tyat vrienden te ma ken, die zij zo graag wat nader wilden leren kennen en die zij met plezier het een en ander wilden vertellen over de gebruiken en gewoonten in de streek, waar zij van daan kwamen. Het is duidelijk, dat zelfs fervente vakan tiegangers nog heel wat kunnen lerqn over het dagelijkse teven in Ttalië en Spanje, om nog maar te zwijgen van Malta. Tsjecho-Slowakije en Ceylon. Alleen al het feit, dat de gesprekken vaak met han den en voeten gevoerd moesten worden zal heel wat tot de verbroedering hebben bijgedragen. Maar nogmaals, wie zal in een getal kunnen uitdrukken, hoeveel good will en begrip de bouwgezellen daardoor hebben gekweekt voor hun vaderland in die stad aan de Rijn, die eerst voor hun gevoel zo vaag ver weg lag tegen het Noor den van de aardbol. Maar dat van die 150.000 gulden bespa ring is een vaststaand feit. De penning meester van de STIHUBU, heeft het alle maal precies uitgerekend. Trouwens, die besparing was voor het door de STIHUBU aangepakte project strikt noodzakelijk" Pure winst Pater Ditters: „Ik kan je vertellen dat die jongens en meisjes er een ontzettende klus aan gehad hebben. Vrachtwagens vol rot zooi zijn er weggehaald. Maar nu is het zo dat op de benedenverdieping twee aardige zalen beschikbaar zijn als contactmoge lijkheden en dat op de eerste verdieping al deze maand negen echtparen kunnen ko men wonen. De omstandigheden zijn mi nimaal, maar ze hebben in ieder geval: een huiskamer, een slaapkamer en per vier echtparen een keuken, maar met een eigen gastoestel en een eigen keukenkast. Ver der kunnen wij garanderen dat alles schoon is en dat er een redelijke prijs voor gevraagd wordt. F.n dat is allemaal pure winst in vergelijking met de andere be staande toestanden. En dan gaan we verder werken aan de an dere verdiepingen. Daar moet nog van alles aan gebeuren. Als alles hier klaar is dan hoop ik hier 24 echtparen te hebben on dergebracht. Ach, en dan denk ik Soms nog wel eens waarom ik au anes uue. n« blijft een druppel op de gloeiende plaat. Dit soort zaken zou op regeringsniveau moeten worden aangepakt. Niettemin blijf ik er bij dat het ontwikkelingshulp is, vlak bij eigen deur. En daar was alles uit eindelijk om begonnen". Wim de Lange De tentoonstelling Rembrandt 1669 - 1969 in het Rijksmuseum te Amsterdam wordt met negen dagen verlengd. De ex positie sluit nu dinsdag 9 december om 22 uur. Op één na alle bruikleengevers van de 23 schilderijen stemden toe in de verlen ging. Alleen het schilderij „Josef beschul digd door Potifars vrouw" moet op de vastgestelde tijd - eerste week in decem ber - terug zijn in Berlijn. Een kwart miljoen bezoekers heeft de ten toonstelling bezocht. Het drukst was het de week voor de herfsvakantie, toen voor al schoolgroepen naar Amsterdam kwa men. Die topdrukte bleef tijdens de herfst vakantie, toen velen de vrije dagen benut ten voor een bezoek. Maar ook na deze vakantie is de toeloop dusdanig gebleven, dat alles in het werk is gesteld om zoveel mogelijk mensen in de gelegenheid te stellen de tentoonstelling te bezoeken. Langer verlengen dan tot en met 9 december bleek onmogelijk, omdat de meeste bruikleengevers hun stukken wilden hebben voor de kerstvakantie. De avondopenstelling op dinsdag en vrij dagavond is een succes. Aanvankelijk be zochten 600 mensen per avond de ten toonstelling, thans is dat aantal meer dan verdubbeld. Op vrijdagavond 5 december zal het museum gesloten zijn. Daarvoor in de plaats krijgen bezoekers zowel op maandagavond 8 december als dinsdag avond 9 december nog een laatste kans de werken van Rembrandt te zien. Er is uitzonderlijk veel buitenlands bezoek naar de tentoonstelling gekomen. Tot de belangrijke gasten van de tentoonstelling behoorden o.m. de Engelse oppositielei der Edward Heath, de Engelse beeldhou wer Henri Moore, de schrijver Arthur Miller en de filosofen Von Weizsacker en Gabriel Marcel, winnaars van de Erasmus prijs. De catalogus bleek bijzonder in trek. De eerste oplaag van 40.000 exemplaren is uitverkocht. Van de tweede druk zijn reeds meer dan 10.000 exemplaren afge nomen. Op elke vijf bezoekers wordt één catalogus verkocht. Dit is een record voor een tentoonstelling in het Rijksmuseum. het is vandaag 6 november 1969 een donderdag de vijfde van de week en de zesde van defnaand de slachtmaand en verder de vijfde dag van het leven van Yvonne aan de overkant en de twaalde van ons nieuwe nichtje en de dag dat die jongen van hierboven, een aardige jongen, examen moet doen het is donderdag de week is middendoor wemaderen het einde alweer nader, mijn zaterdag, totu ik mag er wel aan denken het is de zevenhonderd twintigste van Lientje van Bob en Hermien een cadeautje kopen voor het te laat is de chef heeft die lange van Rijs vandaag bij zich laten roepen, wat zou er zijn? dat was tóch donderdag en vanavond hebben we een afspraak met de Plooien 'tis allemaal zo zeg maar 's dat 't niet waar is Kyrie eleison In 't Hovi troffen we deze mensonterende toestand nog aan. Mevrouw P. uit S .rina- me leeft hier met haar man en vif* Kinde ren in een kamertje van ruwweg geschat 2 bij 4 meter, 's Nachts liggen de kinderen zo te slapen. Enig vooruitzicht op verbete ring is er eigenlijk niet. Hooguit verslechte ring, want een zoon van 15 jaar is uit Suri name op komst naar Nederland om te stu deren. En die rekent erop bij vader en moeder te kunnen wonen. Maar hoe moet dat nu Toen we met pater Ditters de ver dieping bekeken kwam mevrouw P. ons achterna om de pater te vragen of die er iets op wist. „Ja hoor", zei de pater", ja hoor, dat komt best voor elkaar. Maak je maar geen zorgen". En tegen ons: „Ik zou werkelijk niet weten hoe ik het op moet lossen, maarzegeens: nee, het kan niet? nu... beduidend goedkoper Voor Uw dochters poppenhuis houding is er nu een geweldige nieuwe aanwinst, een echt por seleinen serviesje. Kompleet theeserviesje be staande uit theepot, melkkan netje, suikerschaaltje en vier kopjes en schoteltjes. Dit porceleinen kinderserviesje met leuke poezendekoratie, dé Sintverrassing voor Uw doch tertje, verkopen wij op de 2e etage voor nog géén drie gul den. verkoop 2e etage Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze porceleinen kinder theeservies jes met leuke kinderdekoratie, verpakt in geschenkdoos. Elke vrijdagavond tot 9 Ook maandagmc Gééntel. of sci

De Havenloods | 1969 | | pagina 17