Onze angst leidt tot onze agressie Rotzooi in en om ons 1'. Waarom staan we elkaar steeds naar het leven DE HAVENLOODS, 6 NOVEMBER 1969 GO De vredesweek behoort alweer enige tijd tot Het verleden. De pogingen tot vernieuwing van de politieke, de economische, de sociale, de culturele structuren in de wereld worden hier en daar mogelijk met iets meer overtui ging aangevat. Door de mens. Maar de mens zelf? Wordt de agressieve mens ook aangegrepen? Kan deze agressieve mens vredestichtende structuren vormen en zullen deze, indien al werkelijkheid geworden, de vrede duurzaam garanderen? Kan dit aardse leven een leven in pais-en-vrede zijn of behoren de polaire spanningen tot het levensgebeuren? Kan vrede gedacht worden als zelfstandige mogelijkheid of bestaat het begrip vrede alleen als tegenheid van het polaire begrip onvrede? Kan de mens misschien hoogstens komen tot vreedzaam weerbaar-samenzijn met uitsluiting van het gebruik van mechanisch en chemisch geweld? Maar mag deze toestand vrede heten? Kortom - kan de agressieve mens werkelijk duurzaam in vrede leven? Een aantal vragen, die het zoeken van de vrede zeker niet willen verzwak ken, maar verdiepen en bewaren voor onwerkelijk idealisme, dat toch een maal ontnuchterd wordt. Nu in de vredesweek de nadruk werd gelegd op verandering van de UITWENDIGE levensstructuren, heeft het zin het pro bleem van de vrede ook eens te benaderen vanuit de mens zelf met zijn innerlijke structuren. De mens is een agressief wezen. Daarvan getuigt de geschiedenis, die meest strijd-geschiedenis is, daarvan getuigt ook het leven van ieder mens. De mens is tegenover eigen soortgenoten agressiever dan het dier, uitgezonderd enke le soorten knaagdieren. Met meer recht dan de mens, die zich veroorlooft met afschuw van „beestachtig" te spreken, zou het dier met afschuw van „mensachtig" kunnen spreken! Biologen, psychologen en cultuurfiloso fen zijn weinig optimistisch over de toe komst van mens en mensheid. En wie de Bijbel openslaat, leest, dat'teerste gezin, de eerste menselijke gemeenschap, wreed werd verstoord door een daad van agres sie: broedermoord. FREUD's VISIE Maar wat is dan die agressiviteit in de mens? Tot voor enkele tientallen jaren hield de wetenschap zich weinig of niet bezig met de menselijke agressie. Na de eerste wereldoorlog voerden Freud en Einstein een uitvoerige briefwisseling, waarin zij zochten naar wegen, die zouden kunnen leiden tot het voorkomen van oorlogsge weld. In 1933 kwam deze briefwisseling uit in 't Duits, Engels en Frans onder de naam: „Waarom oorlog? Freud ziet de te volgen weg in twee stadia: eerst het uit- .bannen van de materiële nood van de mas sa door toenemende beheersing van de na tuurkrachten, daarna het bevredigen van de culturele behoeften van de enkeling. Optimistisch over het tempo, waarin dit bereikt kan worden, is hij niet. „Ongaarne denkt men aan molens, die zo langzaam malen, dat men kan verhongeren, voordat men het meel krijgt", schrijft hij en ook: „Met de moeilijkheden, die de onbeheerst heid van de menselijke natuur aan iedere vorm van sociale gemeenschap bereidt, zullen we zeker ook dan nog voor onaf zienbare tijd te WORSTELEN hebben". Dit laatste citaat ziet op de innerlijke structuur van de mens. Op verscheidene plaatsen spreekt Freud in dit verband van de BEWUSTWORDING en BEHEER SING van de menselijke driften. Aan deze bewustwording en bewustmaking heeft nu... beduidend goedkoper Trainingspakken voor het hele gezin, die heerlijk warme speel- en stoeipakken voor de kinde ren, sport-, hobby- en huis pakken voor U en Uw man, nu in een voordelige aanbieding. Gebreide trainingspakken van een zeer stevige kwaliteit met gestreepte tricot boorden. Heerlijk soepele trainingspak ken (ideaal als schaatspak). het jasje met deelbare rits, de pantalon met 2 ritsjes in de pijpen, nu in diverse kleuren en alle maten voor spotprijzen. 134-146-158 98 S. M. en L (46 t/m 56) Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze soepele trainingspakken voor het hele gezin, in perfekt mo del met gestreepte tricot boor den, voor prijzen die uniek zijn. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Freud zijn leven gewijd. Hij leverde aan de kennis van het innerlijk en inzonderheid van het onbewuste innerlijk van de mens een geweldige bijdrage. Ten aanzien van de agressie-drift neemt hij ook een eigen standpunt in. Hij vat de ge hele menselijke driftstructuur samen in twee tegengestelde driftfactoren: de le vensdrift (eros) en de doodsdrift (thanatos). Duidelijk is, dat Freud een on verzoenlijke tegenstelling tussen levens drift en doodsdrift ziet. De agressie-drift wordt dan door hem gezien als een uiting, een manifestatie van de doodsdrift. We zullen op deze visie nader terugkomen. FRUSTRATIE Na Freud heeft men getracht de menselij ke agressiviteit af te leiden uit het gefrus treerd zijn. Het kind kan door uiterlijke omstandigheden sterk gehinderd worden in zijn ontplooiing, zijn ontwikkeling en gaat daardoor agressief reageren. Gefrus treerde sexuele drift en gefrustreerde ik- drift zouden de oorzaken zijn van de agres siviteit van de mens. De leus werd: het kind geen verhindering in de weg leggen en geen illusies wekken, die ontnuchterd worden! Proeven op grote schaal in Amerika heb ben evenwel bewezen, dat kinderen aan wie van jongs af zo weinig mogelijk in de weg was gelegd door verbieden, voorschrij ven, beperken en straffen, juist veel agres sievere mensen werden dan zij, die in een normaal geordend milieu opgroeiden! Frustraties hebben stellig iets te maken met agressie: de niet of verkeerd ver werkte verhindering van de driftuitingen wekt negatieve gevoelens, evenals de desil lusie, die vaak in agressiviteit worden afge- Het dicht opéén wonen in de steden geeft minder gelegenheid tot dit afreageren en stimuleert door de overlading met ont moetingen juist het agressief gedrag. De moderne stadscultuur vraagt dan ook drin gend naar mogelijkheden om de menselij ke agressie in toom te houden. Gelukkig is de agressie een drift, die ge makkelijk kan worden omgericht: licha melijke inspanning vermindert psychische spanningen. Vooral de sport werkt in dit opzicht heilzaam: spannende internatio nale wedstrijden bieden aan duizenden de kans tot emotionele bevrediging! Het sublimeren van driftmatige neigingen brengt de bevrediging ervan op een hoger, op een sociaal niveau: de sadist wordt sla ger of .chirurg. Toch lossen deze aflei dende mogelijkheden, hoe belangrijk ook op zichzelf, het probleem van de menselij ke agressie niet op. AFHANKELIJKHEID De menselijke agressiviteit heeft diepere wortels. De mens wordt te eenzijdig gezien als drift-wezen, als levend wezen gedreven door driften. De component van de causa liteit, dus de samenstellende factor van de oorzakelijkheid, krijgt evenwel 't gehele accent ten koste van de component van de gerichtheid van het leven, de factor van de finaliteit. Het is een bewijs te meer van de grootheid van Freud, dat hij de polariteit ontdekte van levensdrift en doodsdrift. Maar hij stelt deze beide driften dualistisch tegen over elkander, dus als onverzoenlijke te genstrijdige grootheden, waarvan de één de ander slechts kan OVERWINNEN. Hij gebruikt de woorden „onsterfelijke tegen stander" en spreekt van „WORSTELEN met de onbeheerstheid van de menselijke natuur". „Maar wie kan het resultaat en de afloop voorspellen? vraagt hij zich af. Bij deze visie blijft de STRIJD bestaan tot één der partijen ten onder is gegaan. Anders wordt dit als deze dualistische visie wordt gewijzigd in een DIALECTISCHE visie. Bij deze visie staat de polariteit van het leven centraal: het leven speelt zich af in het samengaan der tegendelen, der te- genheden: man en vrouw, dag en nacht, zomer en winter, lief en leed, kruis en kroon, leven en dood. De dialectische visie ziet evenwel ook de eenheid der tegenheden: de verbonden heid, de wederkerige afhankelijkheid. De man kan niet duurzam leven zonder de vrouw en de vrouw niet zonder de man, de zomer kan niet zonder de winter en de winter niet zonder de zomer. De fout van het menselijk denken ligt in het zich éénzijdig vastleggen op één pool, dus in het eenpolig, het monolitisch den ken. En de keuze van deze ene pool wordt bepaald vanuit het lustprincipe: die pool, die de Inst het meest bevredigt wordt tot uitgangspunt genomen! Een gevoelsmati ge, subjectivistische norm! Wie de onderlinge afhankelijkheid van bei de polen ziet, beseft ook de zin van het bestaan van beide polen: altijd zomer zou het leven vernietigen, evenals altijd dag. Toch noemen we het etmaal, dus de dag en de nacht samen: DAG we stellen ons op vanuit datgene, dat het meest aanspreekt en stellen de tegenpool er ondergeschikt aan. Maar dat is niet zindelijk denken! De onlust, sterker nog de angst voor datgene, dat het gevoel niet direct positief aan spreekt, doet de tegenpool zien als tegen stelling, als tegenstander, terwijl het in werkelijkheid de tegenspeler, de onmisba re tegenheid is. DIEPSTE GROND Nu raken we aan de wortel van de mense lijke agressie: de angst. Uit levensangst ver absoluteert de mens eigen pool en uit angst stelt hij zich strijdvaardig op tegen over, wil hij worstelen met de andere pool. Uit angst projecteert hij, ziet hij in spiegel beeld in de ander al de negativiteiten, die hij in zijn angst in zichzelf en uit zichzelf opbrengt: aanvals- en achtervolgingsvoor- De eerste gemeenschap uiteengeslagen dooragressie;broedermoord. De levensangst is de moeder van wantrou wen en achterdocht, de levensangst schept onoverbrugbare kloven. De zelfangst is de diepste grond voor het dualistisch denken, dat alleen maar tegenstellingen kent en be heersen, ten onder brengen wil. De zelf angst is de diepste grond van de menselijke agressiviteit. De dialectische visie ziet, dat het leven al leen maar tegenspel is, dat de ander de tegenspeler nodig heeft. Deze visie overstijgt de verabsoluterende zelfgebondenheid en VERZOENT de schijnbare tegenstellingen tot tegen- heden. Deze visie ziet de creativiteit van de ont moeting met de ander, die anders is en ook gelijk is in zijn afhankelijkheid. Deze visie geeft de wereld een ander ge zicht: Oosten West hebben elkander no dig als tegenspelers, Noorden Zuid kun nen voor het levensspel elkander niet missen! In deze visie gaat de behoefte aan vernie tiging van de „tegenstander" of aan het toebrengen van een „nederlaag" (ishet onderliggen! over in de behoefte aan reëel tegenspel, dat het leven tot leven maakt. hij wil overwinnen en wat hij niet kan overwinnen, waarvan hij zich niet kan vrij maken. Dan verdwijnt ook de minachting voor de ander en groeit de achting voor de gelijke andere, die alleen maar anders mens is. Polemologische, vredestichtende, veilig heid bevorderende structuren kunnen de agressie-drift verzwakken, zodat hij ge makkelijker te blokkeren is, maar kunnen deze drift niet omvormen van negatieve tot positieve drift. Het woord agressie wil zeggen aanvallen, aangrijpen, aanpakken, aanvatten, dus het min of meer intensief zich in contact brengen met de ander of het andere. Leven betekent ook: het zoe ken van levensvrijheid door zich te bevrij den van weerstanden. De AANVAL op levensbeklemmende weerstanden, het AANPAKKEN van een moeilijk karwei, het krachtig AANVATTEN van een pro bleem, het AANGRIJPEN van een gunsti ge mogelijkheid, zijn de wegen, waarlangs het leven tot ontwikkeling, tot vervulling komt. Trouwens hoe zal het leven voort bestaan zonder het elkander teder „aan vatten" van jongen en meisje, van man en vrouw? Wanneer de tegenstelling ver zoend is tot tegenheid, kan de positieve gerichtheid op de ander geboren worden en krijgt in het bewustzijn van medemen selijkheid de naastenliefde zijn reële kans. Dan komt de factor van de levensgericht heid, van de finaliteit tot zijn recht. Dan opent zich de toekomst als realiseerbare mogelijkheid. Dan gaat het leven niet mank, maar is het in balans door het even wicht van de polen van causaliteit en fina liteit. ZINLOOS Is de zelf-gebonden, consumptieve, econo mische mens nog in staat zich te richten op de ander? Of is hij angstig eigen welvaart te zullen verliezen? Dan zal hij door zijn anpt agressief blijven ondanks non-agressie-pacten en non agressie-akkoorden Maar laat hij dan niet de schuld van eigen agressiviteit op anderen projecteren. Dat is een zinloze, een onzindelijke levenshou ding! V. Jonge Haantjes worden thans gemest met medewerking van groei-preparaten op hor moonbasis. Een paar gram op een ton voer is genoeg. Het kuiken wordt dan in. zes weken even zwaar als anders in zeven we ken. Dat is een week winst, net genoeg om in een moordende konkurrentie het hoofd boven water te houden. Kalveren worden ook gemest met soortge lijke preparaten. Men zegt dat het pas ge vaarlijk voor de menselijke konsumptie wordt, als ze ermee worden ingespoten. Feit is, dat er onlangs een grote rel ont stond rondom met hormonen ingespoten kalveren. Feit is ook, dat kanker in wezen een ongekontroleerd groeiproces is. De mogelijkheid van enig verband is niet uit gesloten. Het is nog niet bewezen. Men heeft ontdekt dat varkenszwoerd een pracht bindmiddel is om bijvoorbeeld uit onze vergrote foto-afdeling Voor iedereen die met die fas cinerende filmhobby is begon nen (maar nog steeds een pro- jektor moet lenen) is dit een buitenkansje! Super 8 smalfilmprojektor van westeuropees fabrikaat in han dig (meeneem) koffermodel automatische filminleg laagspannings 8V 50 Watt spiegellamp met hoge licht opbrengst spoelen t/m 120 meter haarscherp en lichtsterk 1,5/ 20 mm objektief soepel lopende synchroon kompleet met kofferdeksel en lamp Een pracht super 8 projektor voor een briljante projektie van Uw vakantie-films (zolang de voorraad strekt) voor nog géén honderdvijftig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze vergrote foto-afdeling, souterrain deze super 8 smalfilmprojektor in solide uitvoering, met 1 jaar garantie. Elke vrijdagavond Ook maandag, Géén worst te maken. Zwoerd is varkenshuid, zoals aan spek zit. Door middel van zwoerd dat in mengmolens ragfijn wordt gemaakt, kan men liters en liters meer wa ter vasthouden. Goedkope worst betaalt zichzelf op die manier. Dit zijn maar enkele en niet eens specifie ke voorbeelden. Praktisch niets dat wij te genwoordig eten, is natuurzuiver. Er is ge spoten, bespoten, ingespoten. Insektengif, sproeigif, rattengif... Af en toe merkt men de resultaten, als men honderden dode vo gels vindt, tengevolge waarvan alle roofvo gels er weer aan gaan. Op deze manier wordt het natuurlijke evenwicht volko men verstoord. Het is bekend dat de Rijn Europa's groot ste open riool is, waarin honderden mil joenen mensen hun afval spuien. Alleen bij de gratie van de regen leeft ons land nog voort. En bij de gratie van de zee, welke een geweldig filter betekent. Maar zelfs onze regen is niet zuiver meer. Miljoenen auto's spuwen hun gif de lucht in. Waar blijft dit gif? Vast staat dat de atmosfeer erdoor vervuilt. Wellicht is dit de reden dat de wereld-temperatuur om hoog gaat, waardoor meer ijs afsmelt aan de polen. Gevolg hiervan is het opkruipen van onze waterlijn, van de stormvloedlijn. Wij moeten onze dijken verhogen. Vuile atmosfeer: vuile regen. Wij weten nog niet precies wat er gaande is. Zelfseen compu ter kan er geen antwoord op geven. Het erge is, dat wij niet precies weten wat we doen. Dagelijks lezen wij van allerlei andere vor men van milieu-verontreiniging en vervui ling. Miljoenen vissen drijven dood de Rijn af. Er gaan dieren dood door radio-aktivi- teit. Giften worden per schip vanuit het Roergebied naar zee getransporteerd, waar ze - hopelijk - ver buiten de territori ale wateren worden geloosd. Dat wil zeg gen: de giften worden losgelaten op de vis rijke Noordzee. De Noordzee vervuilt. De resultaten zijn al merkbaar. De haring is praktisch verdwenen. Natuurlijk zijn er meer oorzaken. Dit is er één. Twintig jaar van nu is de Noordzee totaal vervuild, en zelfs de Atlantische Oceaan is dan zichzelf niet meer. Wij moeten er niet aan denken, dat een supertanker van 200.000 ton breekt. Een ramp voor de Noordzee en de stranden. De dood van duizenden vogels, krabben, plan ten en zee-dieren. Zo langzamerhand is er geen kikker meer te vinden rondom de grote steden. De tijd van de salamanders in onze sloten is voor bij. De reiger is zeldzaam. De ooievaar is verdwenen. Roofvogels zijn praktisch uit geroeid. In de trektijd fourageren duizen den zwanen en ganzen op het IJsselmeer. Miljoenen trekvogels stropen de duinen af naar niet meer te vinden voedsel. De dui nenrij is ontbost, ontgonnen. De lokale toestanden in ons land zijn dus kennelijk van ingrijpend belang voor de vogelstand in de toendra's en de noorse bossen. Milieu-veranderingen. Wij zijn bezig de we reld te herscheppen en wij denken daartoe het alleenrecht te hebben. Wij rotzooien maar aan. We roeien uit. We vinden ten eigen behoeve de pil uit. Maar we hebben geen ervaring met de pil. We hebben geen tijd, geen eeuwen achter ons die filteren en zuiveren. We doen maar wat, want we zijn immers op weg naar genot. We voeden elkaar op in die richting. We worden opgevoed. We worden voorge licht. Het oude wordt belachelijk ge maakt. Drugs en drank worden vergele ken. We diskussiëren over habit-forming of niet, over menselijke vrijheid, over het recht over zichzelf te beschikken. Pillen voor de pep. Zelf vernietigingsdrang. We horen via de TV wat twee papa's met el kander kunnen doen, door middel van een bekroonde schrijver. We houden een ver kiezing voor Mister Nice. We zeggen gewoon: moeten ze zelf weten. Gelukkig zijn de scherpe kantjes er af. We staan tegenover al deze zaken als tegen over de milieu-vervuiling. We doen er niets tegen. We werken ze zelf in de hand. Het wordt hoog tijd dat we weer leren door allerlei vormen van Verborgen Ver leiders heen te zien. Van vormen die spe- kuleren op onze driften, primaire behoef ten en gevoelens. Er wordt door middel van pornografie, drugs, drank, sex-films en zo voorts gejaagd op onze portemonnaie. Men wil ons geen plezier doen. Men wil ons niet helpen. Men wil alleen onze laten te gevoelens uitbuiten, om er zelf veel aan te verdienen. En de mannen achter de schermen lachen. Ze lachen om onze domheid. De mensen willen meer vrijheid. Ze beseffen niet dat die leiden kan tot meer verslaving dan vroeger. Het is hoog tijd dat we ook op dit gebiedaan milieu-hygiënegaan doen. JanNoordegraaf uit onze vergrote schoonmaak- afdeling U kunt 't Uzelf net zo moeilijk of makkelijk maken als U wilt al die praktische huishou delijke apparaten die U een hoop werk uit handen némen zijn tegenwoordig te koop en te betalen! Met deze shampoo-master is het schoonmaken van Uw ta pijten een kleinigheidjeniet meer bukkende schuim- rollen en de borsteltjes doen hun werk. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze vergrote schoonmaak afdeling, souter rain deze shampoo-master, hét apparaat om Uw tapijten goed houden. Shampoo per flacon (voldoende voor ong. 60 m2) Elke vrijdagavond

De Havenloods | 1969 | | pagina 19