„Als we tot een werkelijk goed inzicht willen komen in onze eigen geschiedenis moeten we het aandurven haar kritisch te bekijken" H* AUTO SHOW SKODA TOYOTA KRAT!?: ROEL VAN DUYN: 1 UITNI Alll UITNODIGING; GOOSEN'S DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 NOVEMBER 1 -.4 Telefoon 23.35.46. Korte Kade 48-52. Telefoon 13.16.42. Schrijf op uw enveloppe „MODERN" Geen postzegel opplakken. „Het monument wordt door de overheid trouwens al genoeg onteerd door er de niet ten onrechte gesneuvelde soldaten die aan de politionele acties in Indonesië hebben deelgenomen te herdenken". Dit zinnetje zette verleden week het goede vaderland voor de zoveelste keer op stelten. Waar haalde provo-raadslid Roel van Duyn de droeve moed vandaan de eer te bezoedelen van hen die stierven tijdens de uitoe fening van hun plicht? Amsterdams burgemeester Samkalden ging het volk voor in verontwaardiging. Hoewel de woorden van Van Duyn hem ontgingen op het moment dat ze werden uitgesproken, eiste hij nadat de provo was uitgesproken dat hij het als terloops gebezigde tussenzinnetje zou terugnemen. Van Duyn zei nee en haalde daarmee de ontstemming van Samkalden op zijn nek en de overholen vijandschap van de overige raadsleden. De PSP-fractie bleek het nog het meest met hem eens te zijn, maar getuigde daarvan niet hardop uit politiek opportunisme. De communisten onthielden zich elke voorpagina gestaan. Het is je ook van een duidelijke standpuntbepa ling, hoewel de fractieleider zich niet in de commissie liet benoemen, die Samkalden terstond vormde om zich over Van Duyn's kwalijke uitlating te beraden. Wel namen zitting in de commissie Van Thijn (PvdA), Rosse (KVP) en Jacobse (VVD). Na ampel beraad na men zij eeft besluit, dat in twintig jaar niet meer genomen was: de ge wraakte passage werd uit de notulen verwijderd. Anders gezegd: door dit besluit zijn Van Duyn's woorden nooit gesproken. In zijn woning aan de Jor daanse Karthuizersstraat zegt Van Duyn, nog steeds een beetje beduusd lijkt het: ,,Ik kreeg vanmorgen de no tulen en inderdaad het zinnetje staat er niet in. Het is wel gek. Het heeft op -. En dat voor het front uit ons tuincentrum Is 't geen reuze gemek om in hartje stad een enorme koliek- tie vaste plenten, heesters en koniferen bij een te vinden een sortering waarvoor U nor maal een eind naar buiten moet rijden. Rode Haegberberis (Berberis thunb. strop.) Zeer geschikt voor hagen. Heeft een donker rood Wad en geeft in het na jaar prachtige bessen. Per'2 stuks 0.98 Jasmijn (Philedelphus) de be kende welriekende witte jas mijn, die in juni-juli bloeit en steeds voller en groter wordt. Per stuk 0.98 Zuilvormige staalblauwe koni- teer (Chem. Ellvmodi). Een op- vellende plant dia in iedere tuin thuishoort. Houdt altijd de bijzondere pyramidale vorm. Eveneens geschikt om te verwerken in plantenbakken (ook binnenshuis). Per stuk 0.98 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum 2e etage deze drie fraaie vaste planten voor zo'n bijzonder lage prijs. Elke vrijdagavond tot 9 ui Natuurlijk is de handelwijze van de commissie in orde. Dat wil zeggen ju» ridisch. Er is een artikel in het regle ment van orde dat haat mogelijk maakt. Velen, onafhankelijk van de vraag of zij het nu wel of niet eens zijn met Van Duyn, heeft het verbijsterd. Er werd een vergelijking getrokken met het griezelige boek ,,1984", dat een wereld beschrijft waarin de geschie denis voortdurend wordt aangepast aan de politiek van het moment. Zon der nu direct te zeggen dat wat er in Amsterdam is gebeurd hiermee ver gelijkbaar is, is de „vervalsing" van objectieve notulen een teken aan de wand in een tijd die bol staat van de eisen tot uitbouw van de democratie. Naar de letter van de wet is de commissie niet te laken, naar de geest van de tijd gemeten is haar be sluit niet minder dan een aanslag op de vrije meningsuiting. Van Duyn is onmiddellijk bereid toe te geven dat hij de zaak ontactisch heeft aangepakt. Al te naïef heeft hij aangenomen dat na de affaire Huting het inzicht was gegroeid dat de Ne derlandse acties in Indonesië een epi sode in de geschiedenis vormen, dia onmogelijk gelijktijdig valt te herden ken met die episode, waarvoor het monument op de Dam in eerste in stantie is opgericht. Van der Poel Hij is het volledig eens met Frits van der Poel, die zaterdag in Het Vrije Volk schreef, wat hij wel had moeten zeggen. Mijnheer de voorzitter, de over heid heeft het nationale monument al genoeg misbruikt door er ook de slachtoffers te herdenken van haar el- gen politiek, een politiek die onjuist was. De overheid heeft twee oorlogen door elkaar gehaald bij dit monu ment. Zij heeft onze vrijheidsstrijd gelijkgeschakeld met onze strijd te gen de vrijheidsstrijd van een ander volk. Niet dat ik een blaam, wil wer pen op onze gevallenen in Indonesia. Zij wisten niet beter. Zij dachten een volk te bevrijden van collaborateurs, want hst was de overheid, met name enige rooms-rods kabinetten, die hen voorlichtten dat Soekamo een Mussert was. Zij wisten niet dat. de Indonesiërs niet ten on rechte schoten op Nederlanders, zoals wij nu weten dat Anpolezen niet ten onrechte schieten op Portugezen, of schoon dat ook nu de heer Luns schijnt te ontgaan. Mijnheer de voor zitter. ik vind niet dat de nagedachte nis van hen die vielen onteerd wordt door 't slapen van hen die straks on getwijfeld zullen vallen, maar ik wil met de meeste nadruk pleiten voor een afzonderlijk monument voor de slachtoffers van onze eigen politiek". Van Duyn heeft zich dus niet die po liticus getoond, die Van der Poel blijkbaar is. Hij zegt, dat hij niet in de raad zit om politiek te bedrijven. Provo neemt niet aan de volgende verkiezingen deel, zodat hij fris van de lever zijn mening kan geven in de raad. Het wil wiet zeggen, dat hij iu zonder meer uitkraamt wat er voor zijn mond komt. Wie een uur met Van Duyn praat, leert hèm kennen als een zachtmoedig man, die persé nie.t op kwetsen uit is, maar die de volwas senheid wenst op te brengen om „het kwaad in je zelf niet te versluieren". „Ik heb deze emotionele reactie niet verwacht. Ik ben nogal geschokt". O pen brief In een open brief maakte hij bekend niet de bedoeling te hebben gehad de nu... beduidend goedkoper .Jk heb geen tijd Op zondag 9 november zal er in de Bergkapel. Oude Raadhuislaan 86 te Hillegersberg, weer een experimente le dienst worden gehouden. Ds. mr. C. G. Mulder, hervormd predikant, zal dan de uitspraak „Ik heb geen tijd!?" aan de gemeenteleden voorleggen. Tijdens de dienst is er gelegenheid tot discussie. De aanvang van de dienst is om 10.30 uur. Voor ROESTVRIJSTALEN EN SLAGVASTE EMAILLE PANNEN naar Korte Hoogstraat 18 Rotterdam Telefoon (010) 135763 LIJNDIENST De Scandinavian Continental Lines A.B., te Stockholm, heeft besloten een lijndienst te openen van Rotterdam naar Baltimore en New Haven. Vraag map met belangrijk docu- mentatle-matarlaal over wasautomaten met vergelijkende prijslijst. Zo kunt u pas goed oordelen en uw keuze bepalen. U ontvangt deze documentatie map GEHEEL GRATIS ewwwwi Op DONDERDAG 6, VRIJDAG 7. ZATERDAG 8 en ZONDAG 9 NOVEMBER exposeren J wij in ons bedrijf K0RTEKADE 48-52 i (Kralingen) de complete lijn van jen jAUTOMOBIELEIM Gelegenheid tot DEMONSTRATIE TAXATIE INRUIL FINANCIERING Openingsuren: donderdag en vrijdag van 10 tot 22 uur. Zaterdag van 10 tot 18 uur. Zondag van I 10 tot 17 uur. AUTOBEDRIJF 5 Nieuwe Binnenweg 311. Telefoon 25.09.45. Volmerijnstraat 130-146. Ik ontvang gaarne gratie map documentatie wasautomaten. die hun leven gaven voor de bevrij ding van een fascistisch onderdruk kingssysteem en hen die sneuvelden bij het handhaven van een koloniaal bewind zoals, in Indonesië. „Belde groepen slachtoffers kan ik onmogelijk met dezelfde gevoelens herdenken. Voor mij is herdenking van beide groepen op hetzelfde monu ment een ontering van het Nationaal Monument. Dat is een politiek, sub jectief oordeel. Zuiver menselijk ge zien is de dood vart elke soldaat een afschuwelijke en tragische zaak". Later in zijn brief stelt hij dat zowel de Duitse soldaten ln Nederland als de Nederlandse soldaten ln Indonesië „kwamen als bezetter in opdracht van een machtige, kwaadaardige re gering". In aansluiting hierop 2egt Van Duyn: „De soldaten die in Indonesië meededen zijn toch persoonlijk ver antwoordelijk, omdat er in die tijd een duidelijke keuze-mogelijkheid was. Er Was een goede organisatie die dienstweigeraars opving". Interessant aan deze affaire is ook dat Van Duyn een stelling van J. B. Charles („Van het kleine, koude front") politiek toepaste. Die stelling houdt in dat geen enkele soldaat, die met agressieve bedoelingen de gren zen van zijn eigen land overschrijdt het recht kan opeisen levend binnen die grenzen terug te keren. Een stelling die voor velen aan vaardbaar is als het over Oostblok- troepen gaat, die Tsjechoslowakije binnenvallen, maar die kennelijk haar geldigheid verliest als zij van toepas sing wordt gebracht op de eigen ge schiedenis, in casu het Indonesië- Een gedeelte van het nationaal monument op de Dam avontuur. Die geschiedenis wordt ver drongen. Hoeveel mensen zouden ge weten hebben dat de Atjeh-oorlog 69 jaar heeft geduurd en meer dan 100.000 levens eiste, voordat het boek van Paul van 't Veer verscheen? Kritisch bekijken Van Duyn: „Mijn optreden maakt misschien een arrogante indruk, om dat ik die tijd niet bewust heb meege maakt. Ik heb makkelijk praten. Maar als we werkelijk tot een goed inzicht willen komen in onze eigen ge schiedenis dan moeten we het aandur ven haar kritisch te bekijken". De kwestie die nu door het terloopse zinnetje van Van Duyn is opgerakeld, is in feite een oude kwestie. Toen be kend werd dat in het Nationaal Monu ment ook de doden zouden worden herdacht die zijn gevallen ln Indone sië en Korea(!) heeft dat velen uit het verzet tegen de Duitsers niet lekker gezeten. Het Is hun nog onmogelijk op de Dam de doden te herdenken, die zij eens levend hebben gekend als mensen die zich verzetten tegen wel ke vorm van onderdrukking dan ook. Roel van Duyn mag zich dan min der tactisch hebben uitgelaten, het is te treurig om waar te zijn dat nu de discussie over zijn uitlating moet gaan in plaats van over de wenselijk heid de bedoeling van het monument te herzien. JAN HEIN DE GROOT nabestaanden van de gesneuvelde sol daten te hebben willen kwetsen. Hij maakte een onderscheid tuzsen hen Omdat elke hulsvrouw elke dag minstens even lang op pantof fels alt op haar schoenen loopt en elke vrouw toch ven af- wisseling houdt, nu een specia le aanbieding winterpentoffels. Warme wlnterpantoffels In ge zellig gemêleerd streepdessin, gemaakt van zacht velours. Komfortabele pantoffels met warme voering, leuke dons- rand, perfekte pasvorm en slijt vaste zool, nu per paar voor nog giên twee rijksdaalders. velours

De Havenloods | 1969 | | pagina 6