21 Sommigen vonden Julia's bips te gevuld voor mannenbroek ■bbS Facelift' voor verscheiden Engelse automodellen Rijkspolitie uit kritiek Straks een auto van de SfLOtt +totcr vergeet dan niet nü uw formulier in te vullen! De eerste travesti-rol j Rij-examen j per automaat j I i Minder oponthoud bij Ypenburg DE HAVENLOODS. 6 NOVEMBER 1969 GO uit onze vergrote afdeling auto-accessoires IJulia van Lier-Cuipers 1871-1 952)als het l„Arendsjong"in het gelijknamige stuk van ÏEdmond Rostand, Grand Théatre van A. Ivan Lier, 1909. (Foto van het Toneel- lmuseum, Amsterdam). Franse avond in 't Kannetje. Zaterdagavond 8 november a.s. zal in de jeugd- sociëteit 't Kannetje te Nieuwerkerk een franse De 19-jarige Miryam Boas uit Amsterdam zal dan haar franse chansons zingen en spelen. Miryam schrijft de meeste van haar liedjes zelf en oogst daarmee de laatste tijd veel succes. Buiten deze zang, zal de franse sfeer ook op andere punten merkbaar zijn. Dit dankzij me dewerking die ook de Franse ambassade voor deze avond in Nieuwerkerk verleende. Om acht uur zijn jongeren boven de zestien jaar dus welkom in de zalen onder de oude geref. kerk langs de Kerklaan. In de oude Amstelstraat, die uitmondt op het beroemde Rembrandtplein, was vroeger een theater dat nu niet meer bestaat. Het was een soort renais- sance-schouwburg, met fluwelen loges, waar je onzichtbaar voor het overige publiek de voorstelling kon zien. Het droeg de veelbelovende naam van „Salon des Variétés". In mijn tijd ging daar de beroemde klucht „De Big van het honderdachtenzestigste". We waren allemaal Franse recruten. Na de voorstelling renden we als de blik sem naar café-restaurant Schiller, als we tenminste nog een kwartje rijk waren: tien cent voor een biertje, tien cent voor een balletje gehakt en v(jf cent fooi voor de kelner (laat maar zitten, Joop). De Schouwburg was in die tijd het eigendom van de gebroeders Van Lier. Ze kochten het oude geval en herdoopten het. Het heette voortaan: „Grand Theater", alhoe wel het maar een kleine kast was. „En boven bij van Lier, Daar drinken ze beyers bier, omdat 't zo lekker is". (3 x bis) Dat zongen de Amsterdammers, maar dat. was alleen in de kermistijd, want toen ging er een revue, met de jonge, veelbelovende Jan Musch in de hoofdrol. In het seizoen werden er serieuze toneelwerken gespeeld. Eén van de gebroeders Van Lier was ge huwd met Julia Cuipers, een groot actrice van Vlaamse origine. Sarah Bernard, de grote Franse diva, ver wierf zich in die tijd juist een nieuw groot succes met een, voor de eerste maal op de planken gebracht stuk van de Franse schrijver Edmond Rostan, in de Comédie Fran?aise te Parijs. Het stuk heette „Laiglon"; de hoofdfiguur was de onge lukkige zoon van Napoleon. Deze prins leefde als kind aan het Oostenrijkse hof om zijn opleiding te voltooien. Grande diva Naarmate de successen van zijn vader gro ter werden, leefde deze prins echt als een prins. Hij werd het symbool van de triomf van zijn vader, overal welkom geheten en met lauweren getooid. De machtigen wa ren trots op de macht van hun held. Maar daarna ach, zo gaat het immers altijd in de wereld, men verheft de succesvol le koestert zich aan hem, geurt met hem. Maar o wee als de succesvolle naar beneden tuimelt! Dan is het gedaan met de koestering en de welwillendheid. Dan wordt hartenkoning schoppenzeventje. Dit was zo ongeveer in grote trekken de inhoud van „Laiglon". De jonge prins was zeventien-achttien jaar. Deze jonge prins werd gespeeld door de grande diva Sarah Bernard. Volle zalen! Grote triomfen! Is het een wonder dat Julia van Lier-Cuipers deze rol ambiëerde? Begin oktober had de pre mière plaats. Nu niemand minder dan Sarah Bernard de moed had om als jongen te spelen, travesti, was er voor de andere eerste actrices van Europa geen reden meer dit niet na te volgen. Wat enkele ja ren geleden onbehoorlijk was geweest, een vrouw in een mannenpantalon. was nu trés chique. Op het toneel dan altijd, maar op de openbare weg! Foei! Dat deed geen fatsoenlijke vrouw. Julia van Lier-Cuipers was een talentvolle actrice, dus was het succes groot. Er waren enkele toneelcritici die meenden dat de bips van Julia te gevuld was om in een mannenbroek op het toneel te komen, maar die hadden geen schoonheidsgevoel; die keken niet naar de creatie, maar naar de omvang der edele delen. Weer anderen meenden dat ze het er wat te dik oplegde. Wat ze daarmee precies be doelden, het spel of de aankleding, daar ben ik nooit achter kunnen komen. In ieder geval is de creatie van een zeer goede actrice de moeite waard om van alle kan ten bekeken te worden. Ze speelde deze bloedarme jongen met liefde, begrip en toewijding. Ze gaf het stuk de echte Fran se sfeer; daarin overtroefde ze alles wat er in ons land op dit gebied te zien was ge weest. Ze was trots en fier en dan weer dom en onnozel en - dat speelde ze om haar angst voor de hovelingen te verbergen, want dezen probeerden haar voortdurend te vernederen. Ze noemden haar de onechte zoon van die Corsicaanse proleet, van die lafaard die terecht naar het Duivelseiland was verbannen. Alleen aan Ragneau, de oude grenadier die haar was toegewezen, had ze enige steun. Het spreekt vanzelf dat alle kunstlievende Nederlanders gelukkig waren, dat er zo'n groot talent in ons mid den leefde. Sterrensysteem Maandenlang was de schouwburg uitver kocht. Ja, het sterrensysteem dat in die tijd nog in zwang was, had toch ook wel zijn voordelen, al is het goed dat het ver dwenen is. Ze speelde ook Maria Stuart en Henriëtte in „de Twee Wezen". Nou ja, dat stuk is onsterfelijk en waarom? Dat weet nie mand. En toch was Julia van Lier-Cuipers niet alleen een romantische actrice. Zij was de eerste vrouw die in het stuk „Schakels van Herman Heijermans de rol van Marianne speelde. Ik zag de première in het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam. Wat een bezetting: Pancras Duif, Louis Bouwmeester, zijn broer Frits de zeeman. En ook de kleinere rollen waren in goede handen: Ko Arnoldi, Marie van Warmelo, Henri de Vries enz. enz. En zij? Julia? Zij was een actrice van grote klasse. Recht tegenover Theater Van Lier was het specialiteiten-theater Flora. Dat was het theater waar Louis Davids met zijn zusters Heintje en Rika optrad in de revue van Rido: „Loop naar de duivel". Bij Van Lier ging toen een Franse klucht, genaamd: „Mijn zuster". Op een avond kwam er een provinciaal voor de Flora die om een plaats vroeg. „Uitverkocht", zei de portier die in de hal stond, „geen plek meer over". „Nou, da's ook wat", zei het mannetje teleursgesteld, „daar ben ik verdorie helemaal uit Gore- dijk voor gekomen. Wat mot dat nou? „Ja, 't is vervelend voor je", zei de portier. „Weet je wat, ga naar me zuster". „Kan dat?zei de man. „Is ze duur, je zuster? Jan Lemaixe De British Leyland Motor Corporation, afgekort B.L.M.C., heeft het nieuwe autoseizoen ingezet met een aantal modellen die een „facelift" hebben ondergaan en een aantal andere die een uitbreiding vormen op het bestaande programma. Hoewel het de Engelsen op hun thuismarkt niet zo erg voor de wind gaat - door overheidsmaatregelen is het moeilijker voor het publiek gemaakt om auto's op afbetaling aan te schaffen - in de exportmarkten is er nog geen directe reden om de stormbal te hijsen. Maar de buitenlandse koper wordt op het ogenblik meer dan ooit verwend met mooie aanbiedingen uit andere landen. De ontwerpen die bijvoorbeeld uit Italië en Frankrijk komen zijn veel moderner van opzet dan de gemiddelde Britse auto. Daarom links en rechts enig poetswerk en soms wat meer paardekrachten onder de motor kap, zodat het Britse produkt niet teveel achterblijft op het keiharde front van de automobielhandel. Aan de zo populaire reeks van Mini's heeft B.L.M.C. nu uitbreiding gegeven door de introductie van het „Clubman"-type. Een combinatiewagen in deze reeks wordt ge bracht onder de naam Mini Clubman Estate. Uiterlijk kan men deze serie her kennen door een nieuwe grille en een nieuwe motorkap waardoor de wagen 15 cm langer is geworden. Bovendien hebben de schuiframen nu plaats moeten maken voor draairamen. Ook het interieur heeft wijzigingen onder gaan en wel op het gebied van betere stoe len die een grotere verstelbaarheid hebben dan voorheen en een verbeterd ventilatie systeem. Verder nog een groot aantal klei ne wijzigingen die even zovele verbeterin gen beloven. De versnellingsbak is nu volledig gesynchroniseerd. strip met de tekst „Mini 1275 GT". Het interieur, waaronder het dashboard, is luxueuzer uitgevoerd waardoor deze wagen in deze klasse het paradepaardje is geworden. Zwaardere mini Om tegemoet te komen aan de wens van velen naar meer p.k.'s en een uiterlijk van een rallyauto is er nu een versie verkrijg baar die als krachtbron een viercilinder- motor met een inhoud van 1275 cm3 heeft. De topsnelheid van deze versie be draagt 140 km/u en het vermogen van de motor 59 pk bij 5300 t.p.m. Voor wat het carrosseriegedeelte betreft is de Mini 1275 GT ongeveer gelijk aan de Clubman, maar het uiterlijk verschilt door een andere grille, zogenaamde Rostyle wielen, een bekleed stuurwiel, de letters GT op de grille en onder het portier een MG-Midget De relatief laag geprijsde Britse sportwa gen, nog een echt Spartaans model, de MG Midget, heeft ook een aantal veranderin gen ondergaan. Vooral de buitenkant is onder handen genomen en dat resulteerde in een nieuwe grille die mat-zwart is en andere achterbumpers. Ook hier weer een tekst-strip aan de zijkant waarop de naam „Midget" prijkt. Het interieur is nu uitge voerd met volledig verstelbare stoelen en een ander dashboard. De MG „B" modellen werden ook veran derd. Ook hier een nieuwe grille, maar dat zal door de liefhebbers van MG niet met een als een verbetering worden be schouwd, want het specifieke MG beeld is Elka vrijdagavond tot 9 uur open m Ook maandagmorgen open Elke vrijdagavond tot 9 uur open OoAr maandagmorgen open Giin tel. of echrift. best. met de nieuwe grille verdwenen. De achterbumper is nu „dubbel" uitgevoerd, zodat de nummerplaat erin opgenomen wordt. Ook deze wagen heeft nu de Rostyle wielen en heeft verbeteringen op het gebied van het interieur. Triumph De grote Triumph modellen, de 2000 en de 2.5 P(etrol) I(njection) hebben ook al een face-lift moeten ondergaan. Zowel de neus als de achterkant werden veranderd waardoor de wagens slanker lijken te zijn. Bovendien had de wijziging van de achter kant tot gevolg dat de kofferruimte werd vergroot. Verder werd het interieur onder handen genomen. De voorstoelen werden beter en het dashboard werd veranderd, terwijl de verwarming een grotere capaci teit kreeg. Voor alle veranderde B.L.M.C.-modellen geldt dat de prijzen nog niet bekend zijn, omdat de levering eerst in de loop van het volgend jaar zal plaats hebben. Het is te hopen dat de tendens van de recente Londense autotentoonstelling van prijzen die over het algemeen met 5 procent wer den verhoogd, voor onze markt niet zal worden gevolgd. Helemaal te verwachten valt dit redelijkerwijze niet, want er is dui delijk sprake van een omhoog bewegen van de autoprijzen. Een punt om te ont houden voor diegene, die aan een andere wagen toe is. UiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiHiiiiiiii Het ligt niet in de bedoeling om door het I inwerpen van enkele guldens de toekom- Z stige automobilist aan een rijbewijs te Z helpen. Wel zal het mogelijk worden dat Z iedereen straks rijexamen doet in een Z 2 auto met automatische versnellingsbak, Z indien althans minister Bakker zijn zin 5 2 krijgt (en meestal krijgt hij die). A Is enige Z - beperking zal dan gelden dat het aldus Z verkregen rijbewijs het eerste jaar slechts Z 2 geldig is op een automatische wagen, Z 2 maar dan verder ook op een schakelwa- Z 2 gen mag worden gebruikt. 2 Tot nu toe moest men kunnen aantonen Z S eerste eigenaar van een automatische Z - wagen te zijn dan wel de echtgenote van Z m de eigenaar te zijn of 65 jaar of ouder. Z Z Beslist perspectief voor hen die telkens Z m zakken op afslaande motoren. 2 Vanaf I november zullen automobilisten Z gebruik kunnen maken van de eerste 5 I fly-over (hooggelegen viaduct) over het 2 Z Kleinpolderplein in Overschie. Dat zat 2 Z dan alleen kunnen gebeuren door de 2 Z automobilisten uit de richting Delft. In j Z de naaste toekomst zal ook een tweede - Z exemplaar gereed komen, zodat alle in- j Z en uitgaandy verkeer over de Rijksweg - Z kruisingsvrij geleid wordt. De Mini Clubman, de Mini 1275 en de Mini Clubman Estate. Majoor A. C. Vogel, Commandant Alge mene Verkeersdienst Rijkspolitie, heeft tijdens een jaarvergadering van de Sectie Takel- en Bergingsbedrijven van de BOVAG kritiek geuit op het feit dat de alarmering langs onze Rijkswegen, nog steeds het allereerste begin van elke hulp verlening, ondanks de toezegging van de regering, maar niet op gang wil komen. Na een ongeval op een autoweg moet men vlug in staat zijn om hulpdiensten als am bulance, brandweer, wegenwacht en poli tie te waarschuwen. Maar dikwijls is het zo dat in de verste verte geen boerderij of benzinestation te zien is. De enige oplos sing is dat iemand tracht door de ravage heen te komen om stroomafwaarts te trachten zo vlug mogelijk een telefoon te vinden. De heer Vogel zei: „Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat de realise ring van het praatpalenproject onnodig wordt vertraagd door o.m. perfectionis tische neigingen. Praatpalen zoals die langs de Duitse autobanen bestaan, zijn direct te bestellen. Het zal ons een zorg zijn wie deze palen plaatst en waar de meldingen worden opgevangen, maar het is bij ons een uitermate belangrijk punt hoe snel dit gebeurt". Verder uitte de heer Vogel kritiek op het gebrek aan organisatie bij de ambulance diensten. Alleen binnen het werkingsge bied van de grote gemeenten zijn de G.G. en G.D.-en zonder meer in staat om de eerste hulp te verlenen. Maar voor het overige is het een toevalstreffer. Het komt niet zelden voor dat wachtcommandanten van de politie stad en land afbellen om een ambulance te vinden en dan dikwijls moe ten aanhoren dat het materiaal net voor een trouw- of rouwpartij wordt gebruikt of dat de wagen kapot is. De takel- en bergingsbedrijven hebben sinds april 1968 een landelijk alarmsys teem dat is opgezet onder de leiding van de BOVAG. Per 1 januari zullen 250 bedrij ven zijn aangesloten die volgens een rou leersysteem 24 uur per dag bereikbaar zul len zijn. In Rotterdam is dat het takelbe- drijf van Auto Huvers in de Kortebrant- straat. In de praktijk werkt dit systeem goed, maar men is nog naarstig bezig met het vervolmaken van de organisatie. Sinds maandag 20 oktober wordt het ver keer van Rijksweg 4 dat uit Amsterdam komt en in de richting Rotterdam gaat, op het verkeersplein Ypenburg kruisingsvrij op Rijksweg 13 geleid. Al lang was het verkeersplein Ypenburg een bron van ergernis voor vele automobi listen die in de richting Rotterdam moes ten. De situatie was tot voor kort zo dat men altijd voorrang moest verlenen aan het uit Den Haag komende verkeer dat in de richting Leiden-Amsterdam moest. Vooral in de spitsuren gaf dat aanleiding tot ellenlange files, terwijl aanrijdingen op het plein ook niet bepaald tot de zeld zaamheden konden worden gerekend. Het uit Den Haag komende verkeer wordt nu via een nieuwe rijbaan binnen het ver keersplein omhoog geleid en voegt zich met het uit Rotterdam in de richting Amsterdam gaande verkeer samen op een tot drie rijstroken verbrede verbinding tus sen Ypenburg en Voorburg. Bezoekers van- het vliegveld Ypenburg moeten er rekening mee houden dat de afrit bij het verkeersplein vervalt en dat zij hun bestemming alleen kunnen bereiken door door te rijden tot de Hoornbrug bij Rijswijk en vervolgens via een nieuw geas falteerde weg die Oostelijk parallel loopt aan Rijksweg 13. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze vergrote afdeling auto-accessoires bene den, deze stalen sleepkabel overtrokken met plastic, met lussen, haak en rode vlag, trek kracht tot 1.800 kg, lengte 3,5 meter. Een restant partij stretch beu gel beha's met bekende merken w.o. Mary Quant, Dulco, Lova ble en Duet, gaan wij nu ver kopen voor een ongelooflijk lage prijs. Kwaliteits beha's met voorge vormde cups en ondersteu ningsbeugel, lycra stretch pan den en schouderbandjes (knel len niet), met halve, 3/4 en hele cups. Modieuze beha's met sublieme pasvorm in diverse kleuren en uitvoeringen (geborduurd, be drukt, kant overtrokken) nu door elkaar voor precies drie en een halve gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze stretch beugel beha's, in diver se uitvoeringen, modellen en kleuren, in A cup maten on- derbustewijdte 70 t/m 80 en B cup maten 70 t/m 90, merk- beha's door elkaar, per stuk Wie nu even stil staat bij het probleem "pech onderweg" en een sleepkabel koopt, hoeft dat niet te doen als U werkelijk pech krijgt. Heeft U er nog geen een? dan is Sinterklaas dé gelegen heid er eentje te vragen. Stalen sleepkabel, ong. 3,5 me ter lang, geheel geplastificeerd, kompleet met lussen, haak en rode vlag, trekkracht tot 1.800 kg, nu voor nog géén drie gul den. geplastificeerd

De Havenloods | 1969 | | pagina 9