98- 1 gé i iillIM* rm m r3 mmm H - DE HAVENLOODS, 13 NOVEMBER 1969 r «raaaaÏS3BS!W*€V^r"'" '"^S>"'TV "S,eStrgeval Semaak' a'S SM °m O" is ondermeer in de sireken kaar kunnen leggen en de oppervlakte van Nederland helemaal kunnen overzien. Nu kan dat nog niet, omdat de vroegere kaarten per gemeente werden gemaakt. De landmeters wisten toen vaak niet precies waar een gemeente ophield en een andere begon, zodat de grensgebieden of hele maal niet of onnauwkeurig in kaart zijn gebracht. Toch mogen we bewondering hebben voor de manier waarop het in kaart brengen van Nederland in de vorige eeuw is gebeurd. Het resultaat mag dan wel niet helemaal nauwkeurig zijn ge weest, de kaarten zijn toch zo dat we er heel goed mee kunnen werken. Voor ons is het allemaal veel gemakke lijker. We hebben vliegtuigen voor luchtfo to's en auto's als we ons moeten verplaat sen. Vroeger was landmeten voetenwerk de landmeters moesten lopen. Als er teveel' apparatuur meegenomen moest worden ging men^het paard en wagen. Het meetwerk zelf verschilt in principe niet met dat van nu. Alleen maakte men vroeger geen gebruik van een meetlint, maar van een meetketting. Zo'n meetket- ting was tien meter lang en bestond uit schalmen van één decimeter. Door veelvul dig gebruik sleten de schalmen uit, waar door de ketting langer werd dan 10 i Bij het kadaster aan de Puntegaalstraat te Rotterdam bevinden zich de kadastrale kaarten van dat deel van Nederland dat begrensd wordt door de Noordzee tot de streek rond Gouda enerzijds en doorGoe- ree-Overflakkee en de punt Berkel-Roden- rijs anderzijds. De kaarten van dit gebied voorzover ze niet door nieuwe zijn vervan gen zijn nu 130 tot 140 jaar oud. Slechts een klein deel is al opnieuw in kaart ge bracht. Ir. C. W. Moor van de Landmeetkundige Dienst van het kadaster zegt ervan: „Als wij bij het kadaster denken dat er met een bepaalde streek iets gaat gebeuren, willen wij graag eerst nieuwe kaarten zien te krij gen. Die veranderingen kunnen betrekking hebben op wegenaanleg, uitbreidingsplan nen e.d. Zo is het gebied rond Capelle a d IJssel al opnieuw in kaart gebracht, even als dat bij Krimpen a.d. IJssel en de omge ving van Gouda. Een gebied in beweging is ook de streek rond Zevenhuizen, waar een recreatiege bied van 3000 hectare moet komen. Daar zouden, we nodig met metingen moeten beginnen. Dat is al wel gebeurd in het nieuwe tuinbouwgebied dat ontstaat in de streek tussen Berkel, Bleiswijk en Berg- schenhoek. Hier immers koopt Rotterdam veel gronden aan die bestemd zijn voor de uit onze-vergrote afdeling verlichting Voor alle klanten die e_, kopen niet alleen om er een ex tra lichtpunt bij te hebben, maar ook het dekoratieve ele ment zwaar laten wegen bij de aanschafeen fijne aan bieding. Moderne vloerlamp op origi nele aardewerken voet met ex clusieve puntkap in fraaie effen en gedekoreerde stoffen. Een lamp die een gezellig zacht licht geeft en een extra per soonlijke sfeer in Uw kamer brengt, geheel gemonteerd, met snoer en stekker voor nog géén vier tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons souterrain de ze moderne vloerlampen op zware aardewerken v"°» puntkap, monfage, stekker, in diverse sin- en kleurkombi Elke vrijdagavond tot 9 Tegenwoordig maakt men veel gebruik van luchtfoto 's bij de kartering. tuinders, die door de Rotterdamse stads uitbreidingen worden verdreven. Andere nieuwe kaarten worden gemaakt van het eiland IJsselmonde, Rhoon Poor- tugaal en Voorne en Putten. Vöör het ei land Rozenburg werd geïndustrialiseerd, werd het opnieuw in kaart gebracht. In ons gebied is nog niets gedaan aan de Knmpenerwaard en het grote gebied ten noordwesten van de Hollandse IJssel. De herkartering is een kostbaar karwei. De re gering moet hiervoor een budget beschik baar stellen. Als wij menen dat de herkar tering voor een bepaalde streek urgent wordt dan moeten wjj een aanvraag om krediet indienen. We zouden er wel veel meer aan willen doen, maar de regering is zuinig met geld. Maar ik mag wel zeggen dat wij met het meest.urgente werk „bij" zijn". Herkenningstekens „Als we een gebied oprtieuw in kaart gaan brengen beginnen we met het maken van luchtopnamen. We bedekken zo'n streek als het ware met foto's. Voordien hebben we op de grond herkenningstekens aange bracht, die later op de foto's goed zicht baar zullen zijn. Witte stippen op de wegen en witgeverfde hardboardplaatjes op het land. Aan de hand van de luchtfoto's kun nen we de kaarten al tekenen. Alleen de dorpskommen en de verspreid liggende huizen en boerderijen moeten worden uitgemeten en later op de kaarten worden ingetekend. De nieuwe kaarten krijgen een grotere schaal. Dit is 1:2000 voor het platteland en 11000 voor de ker nen. Vroeger was het voor alles 1:2500. Een ander groot voordeel is dat we nu per sektie meten. Andere landmeetkundige diensten doen dat ook zodat, als het werk helemaal klaar is, we alle kaarten tegen el- Grondbelasting AI mogen allerlei instanties en ook parti culieren van 'de kadastrale kaarten gebruik maken, in eerste opzet zijn zij gemaakt om tot een juiste heffing van de grondbelas ting te komen. Daar worden zij nu nög voor gebruikt. De grondbelasting is een van de oudste belastingvormen ter wereld. Bij ons bestond ze al tijdens de Republiek der Zeven Verenigde Provinciën. Het geld, vaak volgens onbillijke maatstaven gelief ven, werd grotendeels gebruikt voor de oorlogsvoering. Keizer Napoleon ontwierp naast tal van nieuwe wetten ook een billijker heffing van grondbelasting. Belasting werd gehe ven naar de grootte van het grondbezit en naar de geschatte opbrengst per ha. Toen de broer van Napoleon, koning Lode wijk de Franse inzichten niet voldoende wist over te brengen op de Nederlanders, wer- Afbeeldingen van landmeet-apparatuur, zoals gebruikt werd bij de eerste keer dat Nederland in kaart gebracht werd, in het z. j eeuw. den wij bij frankrijk ingeluid,,., ure dag af golden bij ons de Franse wetten met daaronder de moderne wijzé van grondbe lastingheffing. Omdat de heffing naar grootte ging, moest heel Nederland in kaart worden gebracht. Dit werk was al aarzelend in 1802 begon nen en kwam gereed in 1832, toen Napo leon allang keizer-af was. Het schatten van de opbrengst liet men over aan officiële schatters, notabelen, waaronder veel nota rissen die door hun beroep vaak al veel inzicht in deze materie hadden. In 1838 werd de heffing van grondbelasting in het Burgerlijk Wetboek opgenomen naar de normen die Napoleon had aangegeven. ■./fyuntiU/t uit onze vergrote foto-afdeling Morgen houden wij een speci ale aanbieding in onze Foto afdeling, de "Enna" diaprojek- tor met een normale prijs van f 156. - verkopen wij nu voor nog géén honderddertig gulden. Halfautomatische diaprojektor merk Enna (Westduits fabr.) kompleet met halogeenlamp 24V/150 Watt (zeer veel licht en weinig warmte) objektief 1:2.8/85 mm (geeft haarscherpe projektie) transport voorwaarts en ach terwaarts met universeel magazijn, het voordeligste magazijn om Uw dia's in op te bergen geschikt voor kleinbeeld, halfkleinbeeld, instamatic en rapid dia's met ventilator voor koeling 1 jaar garantie bij eigen servicedienst Het kadaster werd aangewezen als offi cieel bewaarder van de kadastrale kaarten. Voortaan zou geen grond van eigenaar meer kunnen veranderen of de transactie moest via een acte aan het kadaster ter kennis worden gebracht. Door de ka dastrale tenaamstelling kreeg de grondbe zitter ook rechtszekerheid. De grond was zijn onvervreemdbaar eigendom en hij-kon er zelfs een hypotheek op nemen, wat voordien onmogelijk was. Grenzen Sinds enkele jaren is het zo, dat bij koop en verkoop of grondruil de transactie bij notariële acte ter kennis moet worden ge bracht van het kadaster. Blijft dit achter- I wege, dan wordt geacht dat de transactie niet heeft plaatsgehad. Vooral bij grond ruil regelen de eigenaren dit vaak onder hands. Dit kan later aanleiding geven tot grote narigheid, vooral als de buurver- houding mocht verslechteren. Het kadaster houdt zich aan de oude toe stand, maar in bepaalde gevallen tracht men toch te bemiddelen door de partijen ertoe te brengen een en ander toch door de notaris te laten regelen. Het kadaster ziet er niet op toe dat de bestaande grenzen tussen de bezittingen gehandhaafd blijven. Het is de taak van de grondeigenaar om de grenzen in stand te houden. Hij moet zor gen voor de afrastering, voor het instand houden van sloten of andere grensaandui- dingen. Mochten de grenzen toch verloren zijn ge raakt dan kan de landmeetkundige dienst van het kadaster op verzoek van de grond eigenaar de grens weer precies vaststellen. Zulke voorrangsmetingen moeten echter worden betaald. Stuit men bij het maken van nieuwe kaarten op grensverschuivin- gen die op oude kaarten niet voorkomen, dan vraagt men bij de grondeigenaren hoe dat is gekomen. De mensen krijgen dan de raad een en ander te laten registreren. In Nederland berusten de kaarten bij 25 kantoren van het kadaster. Op die kanto ren is men voortdurend bezig met het bij houden van de kadastrale kaarten, want elke dag verandert er in Nederland veel grond van eigenaar. Heeft men tijd en geld over, dan krijgt ook de herkadastrering een beurt. Goed kaartmateriaal is een eer ste vereiste voor de staat en voor de grond eigenaar. Nu de grond in Nederland een schaars artikel wordt betekent grondbezit immers „kapit .al". Landmeters in de veldarbeid. Weer een aantrekkelijke aan bieding uit ons Tuincentrum.... vaste planten, éénmaal geplant, voor jarenlang genot en sier in de tuin. Veredelde rozenstruik, vanaf 3 tak, reeds gesnoeid voor 't voorjaar. Geeft prachtige grootbloemige rozen. In de kleuren rood, rose en oranje. Donkerblauwe konifear (cham. laws, alumi) houdt zomer en winter kleur en groeit pyrami- daal. Daardoor zeer geschikt voor afscheidingen. Winter hard. Goudbonte Liguster (Ligus- trum Aurea Variegata) Groeit op iedere grond. Kan als haag- plant dienst doen. Gedurende voorjaar, zomer en tot diep in de herfst zijn de bladeren prachtig goudberand. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in onze vergrote fo to-afdeling, souterrain deze halfautomatische diaprojektor merk Enna, geschikt voor kleinbeeld, halfkleinbeeld, in stamatic en rapid dia's. Een westduits fabrikaat, waarop wij 1 jaar garantie geven Onrustig Elke vrijdagavond tot a uur open Ook maandagmorgen Toch worden de mensen onrustig als ze in hun streek landmeters zien opduiken. Ir. i'Moor: „De mensen vragen ons altijd waar het voor is. Dan vertellen we waar we voor komen. Als het enigszins kan, dan vragen we aan de mensen of we op hun grond mogen voor de metingen. Dat kan niet al tijd, omdat er soms in de wijde omtrek geen huis te zien is, of de mensen zijn niet thuis. We letten er zoveel mogelijk op dat het gewas niet wordt vertrapt. Stuiten we op een korenveld of een hooi land, klaar om geoogst te worden, dan gaan we daar natuurlijk niet in, we komen dan later wel eens terug. In het algemeen ondervinden we van de mensen veel mede werking. En als het publiek zegt, waar de landmeters komen daar verandert wat, dan hebben ze ergens wel gelijk. Alleen weten wij ook niet wat er nou gaat veran deren Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage deze vaste planten, eerste klas kweekprodukten een prachtige aanwinst n Uw tl per stuk Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open

De Havenloods | 1969 | | pagina 17