„Iedereen die niet komt moeten ze Opvangcentra voor kinderen van werkende moeders Station Nieuioland in zomer 1970 Kerstviering in Nieuwland Pogingen tot behoud van Havenkerk „Intergas" OPENBARE T0NEELDIS0USSIE Brandweer KUNSTGEBITTEN instituut' dentilia rijdag voorgesprek algkerkvergadering „Vrijdagavond, vóór de regionale vergadering begint moeten we pro beren de hoofdlijnen te ontdekken en de krachten te bundelen. En iedere jongere die er niet bij is, die zouden ze moeten smoren en daarna ophan gen. We hebben maar twee uur, van zes tot acht, en die móeten we ge bruiken. Ze kunnen broodjes en koffie krijgen voor één gulden vijftig, dus dat kan ze de kop niet kosten. Hoe meer jeugd er is op die vergade ring hoe meer recfu ze krijgen het woord te voeren en hun ideeën ken baar te maken!" SJOUKJE EN JOAN IN HOLIDAY ON ICE Maandagavond 24 november is in de Margriethal te Schiedam de première van de revue .Holiday on Ice", waarin ditmaal als bijzondere sterren optreden Sjoukje Dijkstra en de Nederlandse première in Amster- Joan Haanappel. Op 13 november is dam, daarna volgt Schiedam, tot 30 november. De voorstellingen gelden voor het hele Rijnmond gebied omdat in Rot terdam geen gebouw voor de revue meer beschikbaar is. De avondvoor stellingen beginnen om 20 uur vrij dag om 20.30 uur en er is matinee op woensdag en zaterdag om 15.00 uur en zondags om 17.15 uur. Speciaal voor het optreden in Am sterdam en Schiedam de enige ste den die in Nederland worden bespeeld hebben Sjoukje en Joan een extra nummer, de Dolly Sisters" ingestu deerd. Sjoukje zal voorts optreden in het Westernummer ,,Barn Dance USA" en als ,,VivienneDe Legende van Koning Arthur en de Ridders van de Ronde Tafel". Joan Haanappel is te zien in de moderne hippie" ijs- produktie ..Protest" en in de kleur rijke Broadway Finale Hallelu jah". De nieuwe ,,King Arthur" pro- duktie is een spectaculaire show met unieke prestaties van vermaarde schaatskampioenen en artiesten, een sprookje van licht, kleur en muziek, een boeiend, feestelijk schouwspel in een adembenemend tempo. Naast Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel staan o.a. op de lijst van solisten: de viervoudige Wereldkam pioen in het IJsdansen Eva Romano- va en Pavel Roman en het Tjechüsche Kampioenspaar 196S Bohunka Sram- kova en Jan Sramek. Het optreden van de solisten wordt omlijst door een showballet van 48 danseressen en dansers. De Margriethal wordt speciaal voor deze gelegenheid verfraaid. De hal ligt aan Rijksweg 20- Rotterdam- Hoek van Holland, uitgang Kethel. Vanaf het Station Schiedam is de hal bereikbaar mét buslijn 53. Ds. B. ,T. Blaauwendraad, jeugdpre- dikant te Rotterdam, pleit vurig voor een laatste poging om zoveel mogelijk; mensen, vooral jonge mensen, niet al leen uit Rotterdam, maar vooral ook uit de kleine forensenplaatsen uit de omgeving inspraak te laten hebben in de gang van zaken in de hervormde kerk. Dat kan gebeuren op de algeme ne kerkvergadering van de hervorm de kerk die omstreeks Pinksteren 1970 word) gehouden. Maar de eerste be langrijke stappen moeten vrijdag 14 november gezet worden op de regio nale vergadering, die in Nieuwpoort (naast gebouw De Heuvel op de Lau- rensplaats) in Rotterdam wordt ge houden. Op die regionale vergadering wordt de agenda samengesteld voor de algemene vergadering. „De tijd is eigenlijk veel te kort", zegt ds. Blaauwendraad. „Je zou ei genlijk al een half jaar met. diverse mensen erover hebben moeten pra ten. Maar dat kan nu eenmaal niet en daarom dat vóórgesprekvrijdagavnnd ''an 6 tot 8 uur. ledereen die jong is en die wat op zijn lever heeft, móet komen naar De Heuvel. Tegen acht uur gaan we dan met z'n allen naar de Nieuwpoort, maar dan zijn ze ten minste een beetje voorbereid". De algemene kerkvergadering is de eerste in de geschiedenis van de Ne derlands Hervormde Kerk. 't Is na tuurlijk geen echte „algemene" ver gadering", vindt ds. Blaauwendraad, want dan zqten er b.v. ook gerefor meerden en rooms-katholieken aan de tafel." Overigens is het niet. zo dat deze „andersdenkenden" helemaal geen invloed kunnen uitoefenen op de samenstelling van de agenda. In de „wandelgangen" zal intensief contact worden onderhouden met leden van andere kerken. Achter deze opzet gaat namelijk de verwachting van een werkelijk algemene Nederlandse kerkvergadering schuil. WEZEN EN TAAK Het uitgangspunt van de algemene vergadering is, aldus een folder van de Centrale Hervormde Jeugdraad; inhoudelijke bezinning op het wezen en de taak van de hervormde kerk in deze tijd. De normale, tot nu toe ge bruikelijke procédure was als volgt: het. gemeentelid, dat iets wil opmer ken, richt zich tot de kerkeraad. Deze brengt het probleem in de elassicale kerkvergadering. Vervolgens gaat hei naar de provinciale kerkvergadering en die brengt het wéér voor de syno de. Men moet dan wed bedenken dat de synode slechts tweemaal per jaar bijeen komt. De opzet van de kerkvergadering is nu: eerste agenderingsvergadering (in Rotterdam op vrijdag 14 novem ber in de Nieuwpoort, aanvang 8 uur). Iedere hervormde mag het woord voeren. Daarom wil ds. Blaauwen draad graag bundeling van krachten. Een werkeommissie, aangewezen door de synode bespreekt daarna de agendapunten, die op de eerder ge noemde vergadering zijn vastgesteld. Dan wordt er een voorronde gehou den. waar de afgevaardigden naar de landelijke vergadering worden be noemd. Dit gebeurt volgens een ver deelsleutel. o.a. naar de leeftijd. Dus ook jongeren komen aan bod. In februari wordt een tussenronde gehouden, waar de agenda voor de landelijke vergadering wordt vastge steld en ten slotte dan op 16, 17 en 18 mei de algemene kerkvergadering. De synode-leden zullen daar toehoor ders zijn. Nadien volgt de evaluatie door een begeleidingscommissie, die aan de synode wordt aangeboden. En om de woorden van dr. R. J. Mooi, se cretaris voor algemene zaken van de synode te citeren: „en dan is het van zelfsprekend uitgesloten dat de svno- de als hoogste vertegenwoordiging van de kerk zich daar niets van aan zou trekken". AFHANKELIJK De resultaten van deze „oefeniiig in inspraak" zullen dus niet gering zijn. Ze zijn wel sterk afhankelijk van de inspraak van jonge mensen In een begeleidend schrijven bij de start van de kerkvergadering noemt de synode als punten die haars inziens ter sprake moeten komen: de verder doorgevoerde automatise ring, verslechtering van het leefkli maat door verontreiniging van water en lucht, dreiging van de ABC-wa- pens, radicale verstedelijking, toene mende tegenstelling tussen arme en rijke landen, revolutionaire spannin gen enz. In de meer directe levenskring: de christelijke levensnormen met betrek king tot in veler ogen normloze vrij heid op sexueel gebied (filmkeuring, pronografie, handel in voorbehoeds middelen. abortus, echtscheiding, ho mofilie etc.).. In de kerk denkt zij aan de vraag wie tot de kerk gerekend moeten worden en wie toegelaten die nen te worden tot het heilig avond maal, aan nieuwe vormen van kerk dienst en gemeente-zijn en dergelijke. Iedereen die aan het voorgesprek wil deelnemen wordt verzocht even een telefoontje naar De Heuvel te ge ven. Dit in verband met het aantal te smeren broodjes en de kannen koffie. Het telefoonnummer is 010-137462. De Nederlandse Spoorwegen ver wachten in zomer 1970 het nieuwe sta tion Schiedam-Nieuwland en Maas sluis-West in dienst te kunnen stellen. De onderhandelingen die zijn gevoerd met de gemeentebesturen zijn in een gevorderd stadium gekomen en in principe is overeenstemming verkre gen over de plaats waar het station wordt ingericht. Het worden stations in een eenvoudige uitvoering, zoals b.v. in Alexanderpolder. Zo mogelijk wordt nog dit jaar de eerste paal voor het station geslagen. De Schiedamse brandweer heeft bij de storm van het afgelopen week einde de handen vol gehad bij het ver lenen van hulp bij allerlei dreigende gevaren in "het bijzondér van losge raakte antennes, schuttingen enz. De" 68-jarige E. W., die zijn auto op het parkeerterrein aan de Vijfsluizen had staan kwam er wel heel slecht af. Een wagen van de dienst gemeente werken werd nl. tegen zijn auto ge worpen waardoor zowel de wagen als de auto zwaar werden gehavend. Vanwege de scholengemeenschap Nieuwland wordt dit jaar in de O.L, Vrouwe Visitatiekerk op 19 decembe het kerstfeest gevierd, waaraan onge veer duizend kinderen zullen deelne men. Verder zullen ongeveer 100 be jaarden worden uitgenodigd. Zoals bekeitd heerst in R.K.-kringen in Schiedam ontevredenheid over de sluiting pan de Havenkerk, in navol ging van de geslopte St. Liduina- kerk. Het wordt niet onwaarschijnlijk geachtdat pogingen aangewend zul- len worden, de kerk alsnog te behou- den. Het Bisdom Rotterdam heeft hierover met Monumentenzorg be sprekingen gevoerd. De grote vraag is, of men in staat zal zijn de zware fi nanciële lasten van de restauratie te dragen. In het algemeen wordt het twijfel achtig gevonden of de pogingen zullen slagen, ook omdat de Singelkerk in stand moet worden gehouden en het kerkbezoek in de binnenstad nog steeds afneemt. Het wordt ook niet mogelijk geacht het gebouw voor an dere doeleinden tegebruiken. NAiAARSAANBIEDING GASHAARDEN SERIE 1969-1970. 'VAKKUNDIGE PLAATSING 'VAKKUNDIGE VOOR LICHTING 'EIGEN SERVICE DIENST BEL NU 145224. OF BEZOEK ONZE SHOWROOM HALSTRAAT 12A HOEK PANNEKOEKSTRAAT ROTTERDAM - CENTRUM Op zaterdag 15 november om 2.00 uur in de Rotterdamse Schouwburg Gratis toegang voor belangstellenden Mededeling van directie Met ingang van heden is de hoofdredactie van ons blad opge dragen aan de heer A. Hoeksema, die tot op heden als chef-redacteur aan onze kfant verbonden was. Namens de uitgeefster W. v. d. Liiessen directeur. Naar aanleiding van onze artike len over de problemen die werken de moeders ondervinden is een reactie binnengekomen van de Stichting „Tussen Twaalf en Twee". In Amsterdam bestaat een der gelijke stichting al jaren. Zij heeft daar 48 centra die ongeveer 1500 kinderen tussen de middag verzor gen. De ruimten die de Stichting gebruikt zijn vaak lokalen van buurtverenigingen, kantines van sportverenigingen, schoollokalen die op die tijd niet gebruikt wor den. De kinderen kunnen ra de maaltijd hetzij binnen tekenen, spelletjes doen, lezen of hun huiswerk maken, hetzij buiten spelen onder leiding. Daarom HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS ^TTTt" Mevrouw M. A. C. Taverne-van Campen heeft dinsdagmorgen in het gebouwtje van de Zuigelingenzorg aan de Westerkade in Schiedam, een cheque tot een bedrag van f 3000 over handigd aan mr. H. B. Engelsman, secretaris-penningmeester van de vereniging. De gift is een deel van het resultaat van de verkoop van kinder postzegels, door mevrouw Taverne verzorgd namens de Nederlandse Stichting Kinderpostzegels. Gelijktij dig is een begin gemaakt met de ver koop van de kinderzegels in het hoofd postkantoor in Schiedam en ditmaal ook m het bijkantoor in Kethel-Groen- oord. De vereniging voor Zuigelingenzorg werkt vrijwel zonder subsidie en ont vangt dus een bijdrage uit het fonds evenals nog enkele andere instellin gen m Schiedam. In het algemeen mag worden gesteld, dat Schiedam zich met onbetuigd laat. Bij een lan delijk gemiddelde opbrengst van 94 cent per inwoner, bracht Schiedam het vorig jaar f 1,04 bijeen. Van betekenis zijn de activiteiten van de schooljeugd, die vrijwel huis aan huis de zegels aanbieden wat vo rig jaar resulteerde in een opbrengst van f 55.000bij een totale opbrenqst van f86.231. De scholen in Kethel le verden f 3.000. Dit jaar is het aantal medewerk sters ten behoeve van de actie wat uitgebreid, gezien de omvang van het werk. zijn er ook altijd twee bevoegde leid sters (ders) per groep aangesteld. Deze leidsters (ders) krijgen voor hun werkzaamheden een vergoeding. Men heeft ontheffing van de sociale lasten voor hen weten te verkrijgen zodat administratie tot een minimum be perkt wordt. De Stichting in Amsterdam werkt op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. In Rotterdam is nu een soortgelijke stichting in oprichting. Het doel is- De Rotterdamse schoolkinderen in de middaguren tussen twaalf en twee in de ruimste zin te verzorgen, speciaal: a. die kinderen, waarvan de ouders/- moeder door werkzaamheden in die uren afwezig zijn, en b. die kinderen, die door welke oor zaak ook in die uren niet naar huis kunnen. 1 Zij tracht dit doel te bereiken door: 1. het verkrijgen en inrichten van lokalen en daarbij aansluitende ruim te; 2. het verzorgen van een gezamen lijke maaltijd; 3. het leiding geven bij spel en ande re ontspanning. Er wordt gestreefd naar groepen van maximaal 30 kinderen onder lei- KERKELIJKE ZAKEN AAN DE ORDE IN „PRAATPAPIEREN" Er zijn in Schiedam 16 kerkelijke groeperingen die zich bezighouden met de zgn. „praatpapieren", waarin tal van zaken wat betreft het kerke lijk leven aan de orde worden gesteld. Tn de Herv. gemeente te Kethel heeft de jeugdraad aandacht aan deze zaak besteed om in samenwerking met de gemeente in Schiedam te trachten tot een oplossing van veel problemen to, komen. Er wordt nl. verwacht, dat binnen tien jaar de kerkelijke gemeente van Kethel even groot zal zijn als die in de oude stadsgedeelten van Schiedam. De groepen houden zich bezig o.a. met het werk voor gehandicapte kin deren, bejaardensociëteit, met struc tuurvraagstukken, maatschappelijke en politieke consequenties, zieken zorg, het pastoraat, de jeugd in het al gemeen, recreatiemogelijkheden, de liturgie, financiën voor de kerk, ont- wikkelingskwerk, oecumene enz. ding van twee bevoegde leid sters (ders). De kinderen zullen gezamenlijk aan tafel hun meegebrachte lunch gebrui ken met een glas melk. Wil de Stichting haar doel bereiken dan moet zij kunnen beschikken over een voldoende aantal handtekeningen. Men kan helpen door adhesie te be tuigen op een briefkaart, geadres seerd aan de Stichting Tussen Twaalf en Twee i O., p/a Rozenburglaan 52b, tel. 13044/, onder vermelding van naam, adres en wijknummer. Gaarne worden ook reacties inge wacht van scholen en buurthuizen die het streven willen steunen en menen dat deze centra in Rotterdam nodig „Er heeft zich nog niemand aange meld, maar de deur staat open", al dus dc commandant van de Schie damse brandweer, de heer D. dc Ja ger met betrekking tot onze informa tie, of de suggestie die enige tijd gele den in de gemeenteraad werd gedaan, ook vrouwen en meisjes in dc gele genheid te stellen toe te treden tot de vrijwillige brandweer, resultaat heeft opgeleverd. De commandant was dui delijk met enthousiast over de sugges- „Het mag bekend worden geacht, dat de karweitjes, waarvoor de brandweer zo nu en dan komt te staan, niet direct voor meisjes en vrouwen geschikt zijn. Dat wil zeg gen, niet alleen in brandende gebou wen of huizen kruipen, maar ook in smerige scheepsruimen. Het zijn meestal gevaarlijke karweitjes, waar mee zelfs brandweerlieden moeite hebben. Een vrouwelijk corps is mo gelijk, wanneer het gaat om zelfbe scherming, dus in het kader van de B.B bijvoorbeeld. Het algemene brandweerwerk bij pacht en ontij en onder slechte weersomstandigheden, zal in het algemeen niet door vrouwen den "leiS^8S uitgevoerd kunnen wor- Hoewel de commandant dus niet rechtstreeks een afwijzend standpunt inneemt, ziet hij toch weinig moge lijkheden om door het „zwakke ge slacht" het tekort aan vrijwilligers bij eniging Groenoord te Schiedam geeft dinsdag 18 november het Koninklijk mannenkoor Orpheus een concert in de Sint Martinikerk. Aanvang 8 uur. Er is een gevarieerd programma sa mengesteld. REPARATIES 1e klas werk vanaf f 5,~ 'Tr per reparltie 20-karaats GOUDEN KROON f 17,50. HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM. TELEFOON 010-12.60.10. Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49,' 49a. DE HAVENLOODS 19e jaargang no. 2 donderdag 13 november 1969 Weekblad voor Schiedam en Kethel. Hoofdredactie: A. Hoeksema Directie: W. van der Giessen Kantoor: W'estblaak 25. Rotterdam; Postbus 1980, Telefoon 132170 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven"

De Havenloods | 1969 | | pagina 1