...overtuig u REEUWIJKü 7. Ook Brussel wil meepraten over zeehaven-politiek 95 95 jm^ Zijn er nog Antisemieten in de zaal? Beter... mooier... goedkoper Zelfs de Sint verbaast zich over zoveel haarstukken haarboutique mort rêve Zon in de schoorsteen DE HAVENLOODS DONDERDAG 13 NOVEMBER 196' Enige weken geleden hebben wij in dit blad voor meer samenwer king in de Benelux gepleit. Onze zorg was de zeehavenpolitiek. De Belgische heer Delwaide, schepen van Antwerpen voor havenaange- legenehden heeft in Zuid-Beier land een opmerking gemaakt, die te denken geeft. De heer Delwaide heeft n.l. gezegd, dat België tech nologischer en empirischer werkt dan Nederland. „Wij zijn soepeler en praktischer", aldus de schepen. „Bij u worden de plannen van bo venaf opgelegd, bij ons komen ze onderaan tot stand, waardoor de betrokkenen meer inspraak heb ben". Nu heeft de Antwerpse schepen in zoverre gelijk, dat wij in Nederland inderdaad te veel planologisch en te weinig economisch denken. Maar tij dens de studie-dagen over de verande rende functie van de zeehavens, die door de diverse hoofdstedelijke uni versiteiten werden georganiseerd, is wel gebleken, dat we op dit punt best aan zelfkritiek durven te doen. Op die studiedagen werd n.l. vastgesteld, dat een te diep doordachte „planning" de natiujulijke groei van de zeehaven in de weg staat. Wil dat nu zeggen, dat men ten aanzien van Rotterdam b.v. alle „planning" overboord moet gooien en een politiek van „laissez faire" moet spelen? Het zou onwaar achtig en niet realistisch zijn het zo te stellen. Een uitgebalanceerde zeeha ven-politiek gaat immerè veel verder dan alleen maar een pogen vervoers stromen in bepaalde banen te leiden. Wij kunnen plannen ontwikkelen voor Als men het nog niet wist: eert van Nederlands beste dagbladen bedrijft antisemitisme in zijn kolommen. Om de gedachten te bepalen moet men even het woordenboek raadplegen: antisemiet jodenhater. Van "anti semitisme" zegt een encyclopedie in wezen een sociologisch verschijn sel.... het 'afreageren van onlustgevoe lens door een meerderheid op een on der haar levende en als vreemd ge voelde minderheid primitieve vreemdelingenhaat ..kan leiden tot de meest bestiale excessen". We dachten dat iedereen na de tweede werêldoorlog zelf verder kan invullen welk klimaat en welke excessen hier in feite worden bedoeld. Als je dus in deze hoek wordt gezet, gaat er wel wat door je heen, dat is duidelijk. Daarom is het wel begrijpelijk dat De Volkskrant de Amsterdamse rechtbank om een uitspraak vroeg in een kort geding tegen mr. G. B. J. Hiltermann, die in een van zijn radio commentaren dit blad "antisemitisch, althans anti-lsraël" had genoemd. Persoonlijk uitten wij twee weken ge leden al onze twijfel ten aan de juridische haalbaarheid klacht, omdat de rechter naar wij vermoedden de heer Hiltermann de vrijheid zou willen laten in het ka der van zijn buitenlandse overzichten te commentariëren zoals hij wil. Dat gebeurde inderdaad. Het is dan ook niet hierover, dat wij verrast waren, als wel over de over weging van de rechter die hieraan voorafging. Rechtbank-president mr. V. W. H. Stheeman zei namelijk dat de raadsman van mr. Hiltermann ,,ter zitting een reeks van voorbeel- heeft gegeven in tekst en of kop of plaat in edities van De Volkskrant van sëpterrtber 1968 tot oktober 1969 van zodanig gebrek aan objectiviteit in verslaggeving van het. conflict tus sen de staat Israël en de Arabische stateh ten ongunste van eerstge noemde, dat hij zeer wel tot het in- zich kon komen van een antisemiti- sche', althans anti-lsraël-gezindheid bij eisers Op 'basis dus van een antal door de tegenpartij aangevoerde citaten doet de heer Stheeman deze uit spraak. Als mén nu weet dat dit ma teriaal in genen dele ook maar iets aantoont van een antisemitische of anti-lsraël houding, deze stukken bo vendien gerukt worden uit een totaal van buitenlandse informatie, inter views én commentaar dat juist het te gendeel van "gebrek aan objectiviteit in verslaggeving van het conflict" in het Midden-Oosten laat zien, dan vraagt men zich in gemoede af wat te denken van zo'n ongefundeerde uit spraak. Ieder die in het vervolg nog ooit kri tiek levert op of vraagtekens zet bij een stuk handelen van de staat Israël, kwalificeert zich volgens deze uit spraak eigenlijk als antisemiet. De rechter weigerde namelijk de begrip pen "antisemitisme" en "anti-lsraël" te schetden. We lopen nu de kans dat alle moge lijke Hiltermannen de walgelijke we reld die schuilgaat achter het woord antisemitismezomaar plakken op mensen, die tot in het diepst van hun wezen hierdoor gekwetst zullen zijn. Voor die mensen zit er waarschijnlijk niets anders op dan een uiterste aan zelfbeheersing op te brengen of de schirhper doodgewoon een pak ram mel $e verkopen. Na enige tijd zal het woord echter gedenaturaliseerd zijn tot een banaal scheldwoord, zoals bij voorbeeld "ouwehoer". Wij moeten dan echter wel weer naarstig zoeken naar' een woord, dat het verschijnsel antisemitisme zonder mankeren sig naleert. Want de wereld is er helaas nog 'vol van. Van Hiltermann en Stheeman hoeft men kennelijk geen bijdrage hiervoor te verwachten. Inte gendeel. A.H. grotere en betere havens, maar in die plannen moet tevens worden gecalcu leerd, dat zeehavens industrie aan trekken. Wanneer de heer Delwaide zegt, dat in België de plannen „onderaan tot stand komen", waardoor de in spraak van de direct betrokkenen gro ter is, dan doet. hij die uitspraak uit portunistische overwegingen. De Antwerpse schepen zou n.l. j;raag zien, 'dat er een direct cohthct tussen nu... beduidend goedkoper Van een fabrikant van de mooiste dameskousen kochten wij deze Panty Nylons, die zo prettig zitten. Broekje en kousen aan elkaar, dus zonder jarretelles of cor- setje toch keurig lange kousen dragen. De kousen zijn van Mousse Nylon, 't broekje van steviger breisel, naadloze pantykousen voor nog géén twee gulden. naadloze panty kousen Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze Nylon Panty kousen, in de mo dekleuren viva en caresse. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Rotterdam en Antwerpen tot stand zou komen zonder bemoeienis van de regeringen. En dat is nu net, wat men hier in Nederland terecht wil vermijden. Dat betekent niet, dat wij nu zo en thousiast zijn over de politiek van Den Haag ten aanzien van de zeeha vens. Maar het betekent wel, dat een nationale zeehavenpolitiek alleen maar kan worden gevöerd door de re gering. Men kan er over twisten of de rege ring altijd oog heeft voor de belangen van de direct betrokkenen. Men kan en niet over twisten, dat de regering moet spreken over zaken van alge meen belang. En niemand zal toch ontkennen, dat zeehaven-politiek na tionaal gezien een zaak van algemeen belang is. Trouwens de heer Delwaide mag dan bijzonder geporteerd zijn voor minder „planning" van bovenaf, ook zijn regering is niet van plan de zee havenpolitiek maar op haar beloop te laten. Er is immers een staatscom missie geweest, die op verzoek van minister Scegers (Openbare Werken) een nationale Belgische zeehavenpoli tiek heeft uitgestippeld. Het waren de plannen van die Bel gische commissie die ons reden gaven voor het pleidooi voor nauwere sa menwerking in Beneiux-verband. Dat de heer Delwaide in Zuid-Beierland over'die plannen heeft gezwegen, kun nen we begrijpen. Zij komen voor de ontwikkeling van Antwerpen ongele gen. Antwerpen wordt n.l. als de plan nen van de staatscommissie worden doorgezet een tweede rangsfunctie op gedrongen. Dat de heer Delwaide daar niet enthousiast voor is ,is duide lijk. Maar als de Antwerpse schepen pleit voor nauwere samenwerking in Benelux-verpand, moet hij natuurlijk niet over het hoofd zien, dat een der gelijke samenwerking alleen maar tot stand kan komen via Brussel en Den Haag. Er zijn zowel in Nederland als in België zeehaven-nota's. Dat die no ta's naar onze mening „te nationaal" zijn, mag als bekend worden veron dersteld. Maar dat neemt niet weg, dat die npta's er zijn en dat-er reke ning mee gehouden moet worden. Burgemeester Thomassen heeft voor al de laatste maanden moeten erva ren, dat Den Haag in zake het zeeha- venbeleid mee-regeert. De heer Delwaide doet het nu voor komen, of er in België door Brussel niet mee-beslist wordt. En die voor stelling van zaken is onjuist en ir reëel. Ook Brussel wil meepraten over de te voeren zeehaven-politiek. Sterker nog: als er een Benelux-be- leid inzake de zeehavens tot stand moet komen-, kan dat*alfeen "Via Brus sel. Dat is natuurlijk jammer voor de hper Delwaide, want BrusseL heeft yael begrip voor de Antwerpse belangen, maar de waarheid is het Maandagavond woedde een flinke brand in de nieuwe nafta-fabriek van de Esso-raffinaderifin de Botlek. De schade door deze hardnekkige brand bedraagt twee ton. Er zal geen produktieverlies ontstaan, omdat de nafta-fabriek nog niet in gebruik was genomen. Meer dan 150 brandweerlie den zijn de hele maandagavond bezig geweest de brand te blussen. Twee luchtcompressoren hij Wilton-Fijenoord in gebruik genomen c c Aan de Kophaven op /de werf van Wilton-Fijenoord Schiedam zijn twee luchtcompressoren in bedrijf gesteld, een mijlpaal in de modernisering van het bedrijf. De levering.van perslucht vormde al lange tijd een bron van zorg voor de afdeling Bedrijfsdienst, omdat de bestaande compressoren deels verouderd waren en daarom niet economisch en betrouwbaar. Verder waren zij van uiteenlopende typen en verspreid op de werf opgesteld. Om aan al die bezwaren tegemoet te komen en tevens om de in de naas te toekomst te verwachten aanzienlij ke toename van het luchtverbruik op te vangen, werd enkele jaren geleden besloten op een centraal punt op de werf een compressorenstation in te richten en daarin een moderne en ge heel automatisch werkende installatie de scheepshuid. Het station werd op gezet voor twee grote centrifugaal compressoren en twee kleine zuiger compressoren. Door het in bedrijf «tellen van de beide compressoren is het nieuwe sta tion nu als volwaardige bedrijfseen heid te beschouwen. Beide compressoren kunnen de hele werf van perslucht voorzien. De nieuwe installatie is tegen allerlei storingen beveiligd door een sysyteem vang roene en rode lampjes, zodat dadelijk maatregelen getroffen kun nen worden. GELEGENHEIDS- t KLEDING jacquets, (grijs en zwart) colbert, smoking, rok, overjas, hoge hoeden. Fonkelnieuwe moderne costuums Bontstola's maraboecapes Kledingverhuur „BROADWAY" Schiedamseweg 10 - Vlaardingen Geopend 9 tot 9 uur - Tel. 34 62 27 WAT DE GEMEENTE INVESTEERDE De gerpeente Schiedam heeft ten dienste van diverse werken in het jaar 1964 een bedrag van 17.573.000 geïnvesteerd, in 1965 bedroeg dat 20.437.000, 1966 27.678.000, 1967 19.580.000 en in 1968 27.370.000. In deze bedragen zijn niet begrepen de investeringen ten dienste van de wo ningbouw. In 1968 werd voorts ruim 20 miljoen geïnvesteerd voor bouw van het nieuwe gemeenteziekenhuis en verder bouwrijpmaken van gron den. De verdere investeringen vermin derden voor de algemene dienst van 4,7 miljoen in 1967 tot 4 miljoen in 1968, hetgeen vooral een gevolg is van de omstandigheid dat geen gelden voor uitvoering van werken konden yvorden verkregen. 9 BANKSTEL in drie Kleuren VINYL leverbaar. Losse polyether kussens, 1 bekleed met moderne weefstof. Engeland maakt 'tvan Reeuwijk brengt 't Nederlands grooisfe Woninginrichting" Vrij' toegang, elke Dinsdag tot en met Zaterdag van 9 tot 6 uur. 's Maandags gesloten. Op koopavonden tot 21 uur geopend. "0UDE"BINNENWEG26-R0TTERDAM -TELEFOON 1418 00 (30LIJNEN Rotterdam Amsterdam Hilversum - Tilburg - Venlo - Zulphen Sïï i Jtsiff fint*!? 3000 MtUSaCOLLECTES VAK KBM1K haarstukje model f 85.00 (J Haarstukjes schouderlengte f 85.00 Tot over fle schouders f 150.00 Pruiken f 80.00-f 350.00 De actie „Zon in de Schoorsteen" van.de Katholieke Nationale Vereni ging tot Bevordering vin het Welzijn- der Zieken „De Zonnebloem" is we derom gestart. De bedoeling hiervan is, dat gezonden voor langdurige zie ken en eenzame, gebrekkige bejaar den op Sinterklaasavond een kleine verrassing verzorgen in de vorm vaft een pakje. De afdeling Rotterdam verzorgde verleden jaar met behulp van velen zo'n paar duizend verras singen. Men kan zich schriftelijk op geven aan mevrouw A. Horvers- Schoonhoven, Bergsingel 124, Rotter- dam-11. Zij zal een adjAesformulier sturen met de naam van het volledige Gr. van Prinstererschool in moeilijkheden De Groen 'van Prinstererschool de Singel verkeert in een moeilijke positie, hetgeen blijkt uit een schrij ven 'dat de Vereniging Geref. Onder wijs in Schiedam heeft gezonden aan de ouders.van de leerlingen. Het aan tal leerlingen loopt steeds terug. Het bestuur heeft in een dezer dagen ge houden vergadering besloten, om in elk geval de school in stand te houden tot 1 augustus 1970. Besloten is de heer Jorgense te be noemen tot onderwijzer, in de vaka,tu- re ontstaan door vertrek van mej. Van 't' Hof per 1 januari a.s. Met ge lijke datum is benoemd de heer Gran- dia. De heer B. G. Kegge, hoofd van de Groen van Prinstererschool zal als zodanig worden benoemd aan de an dere school van de vereniging, de Cal- vijnschool. Na het vertrek van de heer Kegge, zal mevr. Landman de leiding van de Groen van Prinstererschool op zich nemen. Er wordt dus getracht, om het onderwijs aan de school zo goed mogelijk voort te zetten. Het bestuur heeft de ouders van de leerlingen'dringend verzocht, de kin deren nog niet van school te nemen en naar elders over te brengen. Het ligt in het voornemen binnenkort een ver gadering met de ouders te beleggen, waarin over de verdere plannen na der zal worden gesproken. adres van hem of haar, die men kan verrassen. Tevens zijn daarbij ver meld gegevens omtrent leeftijd, ge slacht en soms nog nadere aanduidin gen om de gever in staat te stellen een „aangepast" pakje te sturen. Het gaat beslist niet om dure geschenken, maar om een nuttige en vooral aardi ge attentie. Als het pakje klaar is. moet het voorzien worden van het opgegeven adres en op surprisedag bezorgd worden. De toezending van die formulieren geschiedt per post en daarom het ver zoek een postzegel van 25 cent bij 'de aénvraag in te sluiten. Desgewenst kan he ook een gift(je) sturen naar giro 259565 ten name van H. HoTvèrs te Rotterdam onder vermelding: „St. Uw autopapieren, zonnebril, si garetten, aansteker, huissleu tels, enz. nu in de auto binnen handbereik! Alles kunt U kwijt in deze handige tunnel bakjes. Cardantunnelbakjes in 2 roy ale modellen, bekleed met zwaar kunstleder. Fraaie tunnelbakjes uit de 16 gulden serie, met universele be vestigingsklemmen van veren- staal, (een pracht kado voor automobilisten), nu- voor nog géén acht gulden. cardantunnel bakjes. BEZWAREN BEWONERS TEGEN PATATKRAAM Een groep bewoners van de wijk Groenoord heeft bezwaren ingediend tegen het plan langs de Jozef Orelio- singel een patatkraam te plaatsen. De bewoners zijn van mening dat de leef baarheid hierdoor zal worden aange tast, o.a. door het rumoer van brom fietsers en verontreiniging doorJweg- geworpen papier. Gesuggereerd wordt, een kraam te plaatsen in de omgeving van de Laan van Bol 'Es. Echter is bij een bespreking met bur gemeester Roelfsema gebleken, dat de plannen niet worden gewijzigd. GROTE ANTIEKMARKT GOUDA SOC. DE KUNSTMIN-BOELE- KADE. 15 EN 16 NOVEMBER, 11 TOT 19 UUR. Act ie w inkeliieris voor blindenbibliotheek De winkeliersvereniging „Mgr. $io- lenslaan" start zaterdag 15 november met een actie, waarvan de baten be stemd'zijn voor de Nederlandse Blin denbibliotheek in Den Haag. Vanaf zaterdag 15 november ontvangen klanten gedurende drie weken bij de 28 aangesloten winkeliers voor iedere gulden die wordt besteed een genum merd lot. Er zijn totaal 55 prijzen be schikbaar. De eerste prijs is een personenauto, de tweede een veertiendaagse buiten- 'andse reis van acht dagen. Verder zijn er tal van huishoudelijke- en luxe artikelen beschikbaar. In de show room van de fa. Van Roon zijn de prijzen te bezichtigen. De trekking van de verloting vindt plaats op 18 de cember. De Mgr. Nolens'aan zal gedurende de winkelactie feestelijk verlicht zijn. De winkels zullen gedurende die tijd tot 's avonds negen uur geopend zijn. De actie vormt een deel van de lande lijke actie die wordt gevoerd voor het blindenwerk. Vanaf vrijdagmorgen 9tiur ver kopen wij in ons souterrain de ze royale cardantunnelbakjes in twee praktische modellen bekleed met kunstleer, kleur zwart, door elkaar. Elke vrijdagavond tot 9 uur oj

De Havenloods | 1969 | | pagina 7